Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μενού για επέτειο


starfish2581

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Σε λίγες μέρες έχω επέτειο γάμου και θέλω να ετοιμάσω κάτι ξεχωριστό. Έχω κάποιες σκέψεις σχετικά με το τι να μαγειρέψω, αλλά δε θα έλεγα όχι και στις δικές σας ιδέες. Θέλω να ετοιμάσω ένα πλήρες γεύμα : σαλάτα, ορεκτικά, κυρίως πιάτο , ακόμη και γλυκό ή ίσως καλύτερα τούρτα.

Περιμένω τη βοήθειά σας, ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Starfish......μια τέτοια μέρα όλα πρέπει να είναι τέλεια!!!!!!!!

--ΣΑΛΑΤΕΣ--

.....Σπανακι με ρόκα, μαρούλι,ρόδι,σταφίδες(αν θες)τριμμενο κεφαλοτυρι και ξυδι μπαλσάμικο

.....Κοτοσαλατα:ένα κοτόπουλο,1/4κασέρι τριμμενο, 1/2κιλό μανιτάρια ψιλοκομμενα, 2πιπεριες πράσινες, 1 κόκκινη αλατι πιπερι.Ένα μικρό βαζάκι μαγιονέζα, 1κουταλιά σουπας κέτσαπ, 2κ.σούπας μουστάρδα και χυμό από λεμόνι.Βράζουμε το κοτόπουλο,βγάζουμε την πέτσα και το κόβουμε μικρά κομματάκια,βράζουμε τα μανιτάρια+πιπεριες και μετά τα νακατεύουμε με το κοτόπουλο και τέλος το ντρεσσίγκ.

.....Μακαρόνια κοχύλι με ντοματα σε κυβάκια,μαιντανο,κασέρι σε κυβους ελια,αγγουράκι τουρσι και μαγιανεζα.

.....Παντζαροσαλατα:βράζουμε τα παντζάρια τα πολτοποιούμε και τα ανακατεύουμε με γιαουρτι και ελαχιστο σκόρδο,λάδι και ξύδι(για ντεκόρ:βγάζουμε το εσωτερικό από το παντζάρι προσεκτικά με ένα κουταλάκι και το γεμίζουμε με την γέμιση......είναι πολύ εμφανίσημο)

.....Πιπεριά κόκκινη ψημενη ή εμπορίου κομέννη σε λωρίδες και τυλιγμενη σε ρολάκι με τυροκαφτερή.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω........

 

--ΟΡΕΚΤΙΚΑ--

(Σε μια πιατέλα, στο πάτο της θα βάλεις φύλλα από μαρούλι ή ότι άλλο πράσινο προτιμάς για ντεκόρ και από πάνω...)

.....Κολοκυθοκεφτέδες.

.....Κροκέτες με αλλαντικά και μπεσαμέλ ή κ.γάλακτος, μανιτάρια τυλιγμένες σε φύλλο κρούστας σε κομματάκια μικρά σαν καραμέλα-το σχήμα και δεμένο στα τελειώματα με λωρίδες λεπτές από μπέικον.Αυτά '' τηγανισμένα '' πρώτα και μετά στο φ.κρόυστας και στο φούρνο αλειμενα με αυγό η γάλα μεχρι να ροδίσουν.

.....Σφολιατάκια σε φορμάκια(χάρτινα ή τα κοινά εμαγιε)με γέμιση κιμά και από πάνω μια κουταλιά μπεσαμελ που να έχει μέσα τυρια της αρεκσείς σου να λιώνουν.Στο φούρνο σε χαμηλή θερμοκρασία να ψηθεί η σφολιάτα και η μπεσαμελ και αφού κρυώσουν καλα μετά τα βγάζεις από τα φορμάκια.(Αυτό γίνεται και με σπανακι ή ακόμα αν θες και τυλιχτά όπως τα πουλάνε έξω).

.....Μοσχαράκι σε μικρά κομματάκια-μπουκίτσες και τυλιγμένα με μελιτζάνες:βράζουμε τα κομματάκια(αναλογα το μεγεθος που προτιμας) τηγανιζουμε τις μελιτζάνες αφου τις κόψουμε σε λωρίδες και μετά τυλίγουμε το κρέας σε ρολάκια με την μελιτζάνα.Έχουμε βράσει σάλτσα πηχτή με τα μυρωδικά της και ελαφρώς σωταρουμε το κρέας σε λάδι πριν το τυλίψουμε.Τα βάζουμε σε ένα μικρό ταψάκι και περιχύνουμε την υπόλοιπη σάλτσα από πάνω με λίγο τριμμενο τυρί και τα ψήνουμε για λίγη ώρα.[Επίσης μπορείς να αντικαταστήσεις την μελιτζάνα με κολοκυθάκι και το μοσχαράκι με κιμα-κεφτεδάκι].

--(Όλα αυτά τα έχω κάνει σε γιορτή του άντρα μου για τραπέζι και για μπουφέ είναι δοκιμασμένα-τσεκαρισμένα.......αύριο η συννεχεια πάω για ύπνο)--:P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζηλεύω, θέλω κι εγώ επέτειο, να μαγειρέψω πραγματάκια. Αλλά με δύο μικρά στο σπίτι να πηγαίνουν πέρα δώθε και να το ρημάζουν τι να κάνεις?

Χρόνος για να μείνουμε μόνοι και να απολαύσουμε κάποια πράγματα πάντα μετά τις 12,30.

Άντε με το καλό να γιορτάσετε την επέτειό σας..... 000203DC.gif

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

minnie σ'ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Περιμένω τις ιδέες σου και για το κυρίως πιάτο αλλά και για τούρτα (που είμαι σίγουρη πως κάτι καλό πάλι θα έχεις)

 

fraoulopoulitsa, σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές

 

 

Link to comment
Share on other sites

άσχετο, κορίτσια ξέρετε το τραγούδι της Αρλέτας που λέει:

"Σου φερνα στρείδια απτο Ασπρονήσι, σου κανα τσάι γιασεμιου

όμως σε είχαν συνηθίσει σε φασολάδες και τουρλού"

 

Η συζήτηση μου το θύμισε:mrgreen:

σόρι για την άσχετη παρέμβαση..συνεχίστε

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

πανσετες με μελι

 

κοβουμε τις πανσετες σε τετραγωνακια

τσιγαριζουμε σε λιγο ελειολαδο

μολις ροδισουν ριχνουμε 1 κρεμυδι ψιλοκομμενο και χρωμματιστες πιπεριες

σβηνουμε με ενα ποτηρακι κρασι

ριχνουμε 1 κουταλια μουσταρδα και 1 κουταλια μελι και ανακατευουμε

μπορεις να το σερβιρεις με ρυζι

ταιριαζει και κοκκινο κρασι για το σβησιμο και λευκο

ξεχασα αλατι πιπερακι και λιγο κοκκινο πιπερακι

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εχουμε και λεμε 1 κοτοσαλατα,2σαλατα με συκα,βερυκοκακαι ροδια3σπεντζοφαι4σουφλε πατατας5χοιρινο με καρυδια6 ψαρονεφρι με λιαστη ντοματα και χαλουμι7 χοιρινο με ανανα8 γλυκισμα με χουρμαδες9 και ενα ωραιοτατο σουφλε ειτε σκετο ειτε γεμιστο με δαμασκηνα. Ολα ειναι

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε 1 κοτοσαλατα,2σαλατα με συκα,βερυκοκακαι ροδια3σπεντζοφαι4σουφλε πατατας5χοιρινο με καρυδια6 ψαρονεφρι με λιαστη ντοματα και χαλουμι7 χοιρινο με ανανα8 γλυκισμα με χουρμαδες9 και ενα ωραιοτατο σουφλε ειτε σκετο ειτε γεμιστο με δαμασκηνα. Ολα ειναι

 

GIOYLA σ'ευχαριστώ πόλύ για τις ιδέες. Όλα μου ακούγονται υπέροχα και δεν έχει τύχει ποτέ να φτιάξω κάτι από αυτά. Θα με ενδιέφερε η κοτοσαλάτα, το σουφλε πατάτας και το ψαρονέφρι, αλλά αντί για χαλούμι μήπως μπορούμε να βάλουμε κάτι άλλο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έρη σου εύχομαι τα καλύτερα!!

Να έχετε παντοτινή ευτυχία!!

Φαντάζομαι θα είναι έκπληξη το γεύμα, ε??

Αν σκεφτώ και 'γω κάτι θα σου πώ!

 

Μinnie έδωσες ρεσιτάλ πάλι με τις συνταγές..........:-D

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

να σου προτείνω κι εγώ κάτι που θα σου λύσει τα χέρια? μπες στο site www.sintagespareas.gr και θα βρεις άπειρες συνταγές οι περισσότερες των οποίων είναι πάρα πολύ καλές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έρη σου εύχομαι τα καλύτερα!!

Να έχετε παντοτινή ευτυχία!!

Φαντάζομαι θα είναι έκπληξη το γεύμα, ε??

Αν σκεφτώ και 'γω κάτι θα σου πώ!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Μαρία, κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!

Εννοείται ότι θα είναι έκπληξη όλη η βραδιά.

 

Μinnie έδωσες ρεσιτάλ πάλι με τις συνταγές..........:-D

 

να σου προτείνω κι εγώ κάτι που θα σου λύσει τα χέρια? μπες στο site www.sintagespareas.gr και θα βρεις άπειρες συνταγές οι περισσότερες των οποίων είναι πάρα πολύ καλές.

 

σ'ευχαριστώ για το site που μου προτείνεις, του ρίχνω ματιές εδώ και μέρες

 

 

Link to comment
Share on other sites

εεεεεεεεεεεεεε................με τετοια μενου θελω να γιορτασω κι εγω επετειο!Καλη επιτυχια και καλα να περασετε.....σρλουπ!!!!!!!!!!!

 

σ'ευχαριστώ πολύ

 

εχω κ γω επετειο στις 10 οποτε κατιθα φτιαξω!

 

καμιά ιδέα να μου προτείνεις ??

 

 

Link to comment
Share on other sites

-Μαρία-nmeb- σε ευχαριστώ΄, αλλά και συ έχεις κατι καλό θυμασαι με το χοιρινό και τη σφολιάτα για γράφε...........;)

Starfish συνεχίζουμε:

.......Αρνάκι εξοχικό εγώ σου γράφω όπως έχω την συνταγή αλλά εσύ την κανονίζεις δηλ. το κρέας για δυο άτομα που θες:1κιλό αρνί, μπούτι ή σπάλα, 1/2κιλό πατάτες, 1/2 κιλό καρότα σε ροδέλες, 300γρ αρακά, 2-3 κρεμμύδια (ψιλοκομμένα), 350 γρ ανθότηρο, 1 ματσακι άνηθο ψιλοκομμένο,αλατι,πιπερι,ριγανη, 1 φλιτζ.τσαγιου ελαιολαδο,λιωμένο βούτυρο ,1/2 κιλο φυλλο κρουστας.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ :κοβετε το αρνι σε μεριδες ,το αλατοπιπερωνετε και το πασπαλιζετε με την ριγανη.Ζεσταινετε το λαδι σε κατσαρολα και το τσιγαριζετε το κρεμμυδια.Προσθετετε το κρεας και 1-2 φλιτζανια χλιαρο νερο νερο.Σκεπαζετε την κατσαρολα καο το βαζετε για 45 λεπτα περιπου, μεχρι να μαλακωσει.Βγαζετε το κρεας απο την κατσαρολα και, αφου το ξεκολισετε,ριχνετε τα ψαχνα του στην κατσαρολα μαζι με τα καροτα και τον αρακα και αφηνετε να βρασουν ολα μαζι, για 10 λεπτα περιπου.Στο μεταξυ,καθαριζετε τις παταετς,τις κοβετε σε μικρα κομματακια και τις τηγανιζετε σε αλλο σκευος με λιγο λαδι.Σταγγιζετε το κρεας με τα λαχανικα και τα αφήνετε να μισοκρυώσουν.Πάιρνετε τα φύλλα κρούστα ανά δυο,τα απλώνετε σε καθαρό πάγκο και τα κόβετε κατά μήκος σε λωρίδες2-3.Αλείφετε το πάνω φύλλο με βούτυρο και τοποθετείτε στην άκρη του λίγη ποσότητα από το κρέας με τα λαχανικά,τις πατάτες και το τυρί.Πασπαλίζετε με άνηθο αλατοπιπερώνετε και τυλίγετε τα φύλλα σαν πακέτα.Επαναλαμβάνετε το ίδιο μεχρι να τελειώσουν τα φύλλα και τα υλικά της γέμισης.Τοποθετείτε τα πακετάκια σε βουτυρωμένο ταψί, τα αλείφετε με λιωμενο βούτυρο και τα ψήνετε στους 200βαθμούς για 40λεπτά μεχρι να ροδίσει το φύλλο, σερβίρετε σε ατομικά πιάτα 'η σε πιατέλα.(Μπορείς να αντικαταστήσεις το αρνάκι με χοιρινό ή μοσχαρίσια και να το βράσεις στην χύτρα όπως το κάνεις και μόνη σου......επίσης και το ανθότυρο με τυρί της αρεσκείας σου).

-----Θα βρω και άλλα και σου γράφω--------

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Να βαλω κι εγω μια συνταγη που την εχω δοκιμασει κι εχει σιγουρη επιτυχια

Την βαζω απο το site της Βεφας γιατι εχει και φωτο.....

Καλη επιτυχια!

Κι ευχομαι να ειστε μαζι για πολλα πολλα χρονια!!!

http://www.vefashouse.gr/vefashouse/cur_recipe.asp?rdept_id=2&recipe_id=38&flag=1

Link to comment
Share on other sites

κοτοσαλατα

3 στηθη κοτοπουλου,1 μαρουλι,3 ντοματες,4 πατατες,10 φετες ζαμπον,1 μαγιονεζα,τυρι του τοστ, 1 γιαουρτι,1 πιπερια κοκκινη, πρασινη, κιτρινι,καροτο, μαϊντανο

σε μια μεγαλη στρογγυλη πιατελα βαζεις τα φυλλα του μαρουλιου περιμετρικα απο πανω στην ακρη της πιατελας της ντοματες κομενες σε ροδελες γυρω γυρω και αυτες στην ακρη της πιατελας μετα κοβεις σε μικρα κοματακια το κοτοπουλο ριχνεις το μισο κατω στην πιατελα απο πανω της πατατες βρασμενες και αυτες σε κοματακια μετα το ζαμπον- τυρι ψιλοκομενα τριβεις καροτο ψιλοκοβεις και τις πιπεριες ριχνεις τις μισες και μετα αρχιζεις παλι τις στρωσεις αυτο θα εχει σχηματιστει σαν μια βομβα ανακατευεις το γιαουρτι με την μαγιονεζα και καλυπτεις ολοα τα υλικα εκτος απο τα μαρουλια και τισ ντοματες

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...