Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφοριες για Σκυρο


kel

Recommended Posts

Η Σκυρος ειναι νησι που μου εχει κινησει την περιεργεια για να το επισκεφτω αλλα μεχρι τωρα δεν εχω βρει καποιον για να με ενημερωσει. Μηπως υπαρχει κανεις που να γνωριζει καποιες λεπτομερειες οπως διαμονη, παραλιες, αξιοθεατα κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στη Σκύρο πήγα πριν 4 χρόνια είχα μεινει στο Skiros Palace.

Προσπαθώ να θυμηθώ ενα ταβερνάκι για να πας οπωσδήποτε αλλά δεν θυμάμαι καθόλου πως λέγεται. Αν το θυμηθώ θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ micnat . Μου φαινεται ενδιαφερον. Μηπως θα μπορουσες να προτεινεις καποιο καταλυμα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή, θα βρω την κάρτα και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παπούς κι εγώ;;; Έτσι το διάβασα στο σάιτ.

Εμείς λοιπόν είχαμε φάει στον Άγιο Πέτρο και στον Ανεμόμυλο.

 

Το μέρος που μείναμε λέγεται Λιθάρι, είναι ενοικιαζόμενα καινούρια, εμείς πρωτομείναμε δηλαδή το Σεπτέμβρη που μας πέρασε, ακριβούτσικα.

http://skyrosisland.gr/lithari/

 

Μου έκανε φοβερή εντύπωση το νησί, έχει φοβερά τοπία είναι από τη μια μεριά ξερό και από την άλλη μες στο πράσινο, πευκοδάση (όσα μείνανε μετά τις φωτιές πέρισυ...)

Θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως γιατί κάτσαμε μόνο ένα ΣΚ (για ένα γάμο) κι έτσι δεν είδαμε πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

'Εχω να πάω χρόνια αλλά αυτό που μου έμεινε ήταν το φθηνό και καλό φαγητό και οι παραλίες αν και λίγο κρύες......Η πρόσβαση είναι λίγο ταλαιπωρία γιατί πρέπει να φύγεις από την παραλία Κύμης και ο δρόμος μετά την Χαλκίδα δεν είναι και ο καλύτερος. Επίσης το πλοίο είναι μόνο ένα το οποίο πηγαινοέρχεται. Όμως σαν νησί είναι πολύ ωραίο αν το γυρίσεις.

 

Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα.......

 

http://www.discoverhellas.gr/view_polis.php?poli_id=5195

http://www.discoverhellas.gr/view_polis.php?poli_id=5276

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουμε εντυπωσεις για το νησι?μουπαν πως ειναι κοντα και γραφικα,εχουμε καποια καλη προταση για δωματια,οσο δυνατον κοντα στη θαλασσα?

 

Πήγα πρόπερσι, πολύ ωραίο νησί, θυμίζει Κυκλάδες αλλά έχει και πράσινο. Η Χώρα είναι πολυ γραφική με σοκάκια, βρίσκεται ψηλα και εκει είναι ολη η νυχτερινη ζωη του νησιου. Ομορφες παραλίες, καθαρά νερά, κατάλληλες για παιδιά. Ωραίο φαγητό, φρεσκα θαλασσινά, φημίζεται για τον αστακό της. Δωμάτια είχα βρει από το internet, τηλέφωνο δεν έχω κρατήσει αλλά θα βρεις σίγουρα. Προτίμησε δωμάτια κοντά στη θάλασσα και κοντά στη Χώρα για να βγαίνετε το βραδάκι π.χ Μώλος, Μαγαζιά, Γυρίσματα. Η πρόσβαση δεν μου φάνηκε δύσκολη. Από Αθήνα μεχρι Κύμη ουτε 2 ώρες και μετά κανένα 2ωρο για Σκύρο, έχει μεγάλο καραβι και το ταξίδι είναι άνετο.

Ξαναπήγαινα ευχαρίστως!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

πήγαμε 2 φορές πέρισυ γιατί είναι οι κουμπάροι μας εκεί και μπορώ να πω ότι οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές!

Νομίζω ότι ειδικά για οικογενειακές διακοπές είναι πολύ καλή επιλογή. Το φαγητό είναι όντως και πολύ καλό και φθηνό και νομίζω ότι εύκολα θα βρείτε και φθηνή διαμονή.

Εμεις μείναμε στη χώρα λόγω παρέας αλλά για διακοπές το καλύτερο είναι όντως να κλείσετε κάπου παραλιακά.

 

Μου άρεσε πολύ και ο γύρος του νησιού που κάναμε με πολλές στάσεις είναι φανταστική ολοήμερη εκδρομή!

 

Όσο για τη μετάβαση πήγαμε με αεροπλάνο, έχει και από Αθήνα και από θεσ/νίκη με σχετικά καλή τιμή εισητηρίου γιατί θεωρείται άγονη γραμμή.

 

ότι και να αποφασίσετε, καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα ενδιαφερομαστε να παμε φετοs το καλοκαιρι στην Σκυρο και αναζηταμε πληροφοριεs απο ατομα που εχουν παει

μενουμε θεσσαλονικη και σκεφτομαστε και αεροπλανο και πλοιο απο Κυμη

εχουμε ενα παιδακι 3 ετων

οποιοs εχει παει και θελει να μαs πει πωs περασε στο νησι και πληροφοριεs για

διαμονη-φαγητο-παραλιεs- ειναι ευπροσδεκτοs

ευχαριστουμε προκαταβολικα ¨)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλη μου...εμεις κλεισαμε ηδη στην Σκυρο για 10 μερες αρχες Ιουλιου.κλεισαμε δωματια πανω στην θαλασσα στην παραλια Μωλος με 35 ευρω.τα εισητηρια απο κυμη κοστιζουν περιπου 100 ευρω(2 ατομα+αυτοκινητο)αποφασισαμε Σκυρο διοτι φαινετε ησυχο νησι και οικονομικο...πιστευω φετος να κανουμε πιο ξεκουραστες διακοπες απο περισυ που πηγαμε Λευκαδα και κουραστηκαμε αρκετα(ηταν και μωρακι το ζουζουνι μας).απο θαλασσες δεν λεει και παρα πολλα αλλα εκει στον Μωλο φαινεται συμπαθητικη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν η σκύρος ειναι ενα μέρος που κατα την αποψη μου "κάνει για παιδί". Τι θέλω να πω, κατά ενα περίεργο τρόπο είναι χωρισμένη στα δυο, η πράσινη σκύρος που ειναι απο την πλευρά της ευβοιας και η αγρια που είναι απο την πλευρά του Αιγαίου. Οι θάλασσες απο την πλευρά του Αιγαίου δεν κάνουν και τόσο για παιδία. Είναι κρύες, απότομες και ανοιχτές θάλασσες. Δηλαδή θα έχει πάντα ένα κυματισμό ακόμα και με 1 μποφορ. Απο την άλλη πλευρά ειναι πολύ καλές χωρίς να είναι ειδιλιακές. Νομίζω οργανωμένη με ξαπλώστρες και ομπρέλες έχει μόνο μια απο την πλευρά του Αιγαίου. Εμείς θυμάμαι πηγαίναμε καθημερινά και σε καποιο άλλο κόλπο αλλά απο την πλευρά της Ευβοιας. Νομίζω ότι την πιο ωραία θάλασσα την έχει το πευκο και η καλαμίτσα. Αυτός όμως που ειναι υπέροχο στην σκύρο είναι η χώρα. Το τέλειο μέρος για απογευματινή βόλτα με παιδία! ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, με μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ πλατεία στο κέντρο και χιλιάδες πιτσιρίκια να παίζουν!!!!!!! Ωραίο φαγητό είχαμε βρεί στο χωριό Ασπόυς στην ταβέρνα Λάμπρος και στις Μουρίές στο δρόμο για καλαμίτσα.

Γενική εικόνα πάντως είναι ότι είναι ένα μέρος οικογενειακό και αρκετα καλές τιμές στο φαγητό και στα δωμάτια. Εχω πάει σε παρα πολλά νησιά λόγω τρέλας με το Αιγαίο, θεωρώ ότι η Σκύρος είναι μια SAVE επιλογή και οικογενειες. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν θα βρεις τη βιομηχανία τουρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλη μου...εμεις κλεισαμε ηδη στην Σκυρο για 10 μερες αρχες Ιουλιου.κλεισαμε δωματια πανω στην θαλασσα στην παραλια Μωλος με 35 ευρω.τα εισητηρια απο κυμη κοστιζουν περιπου 100 ευρω(2 ατομα+αυτοκινητο)αποφασισαμε Σκυρο διοτι φαινετε ησυχο νησι και οικονομικο...πιστευω φετος να κανουμε πιο ξεκουραστες διακοπες απο περισυ που πηγαμε Λευκαδα και κουραστηκαμε αρκετα(ηταν και μωρακι το ζουζουνι μας).απο θαλασσες δεν λεει και παρα πολλα αλλα εκει στον Μωλο φαινεται συμπαθητικη...

 

Μπορείς να μου στείλεις σε παρακαλώ π.μ. σε ποιο δωμάτιο έκλεισες σε τόσο καλή τιμή διότι ενδιαφέρομαι και εγώ για Σκύρο?

Link to comment
Share on other sites

στη Σκυρο πηγαινω απο το 1996 επειδη ο συζυγος ειναι Σκυριανος. οι παραλιες ειναι για ολα τα γουστα. αν θες κρυα θαλασσα=Πευκος, ζεστη θαλασσα-ρηχη σαν πισινα=Βινα (διπλα στο Μωλο), ψιλο χαλικι=κυραΠαναγια, χοντρο χαλικι=αηΦωκας. ολες φυσικα ειναι πεντακαθαρες. πολυ καλη ειναι και τα Γυρισματα αλλα πιανει λιγο αερας και εχει κυματακι.

φαγητο=Ασπους, στο λιμανι, αλλα και στη Χωρα λιγες αλλα καλες επιλογες.

μεγαλη πλατεια στη Χωρα οπου αμολας το πιτσιρικι και αυτο τρεχει μεχρι τελικης πτωσης. λιγες καφετεριες, 2 φαρμακεια, Εθνικη τραπεζα στη Χωρα.

αξιοθεατα=το καστρο του Λυκομηδη, το μουσειο Φαλταιτς (λαογραφικο=σουπερ), οι τρεις Μπουκες (στο νοτιο τμημα), η πλατεια Μπρουκ.

οι τιμες εξαρτωνται αλλα το νησι ειναι σουπερ και πολυ ησυχο. Ααααα!!! και καταπρασινο παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες των εμπρηστων τα τελευταια χρονια. οτι αλλο θελετε να ρωτησετε στη διαθεση σας.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

στη Σκύρο πήγα πριν 4 χρόνια είχα μεινει στο Skiros Palace.

Προσπαθώ να θυμηθώ ενα ταβερνάκι για να πας οπωσδήποτε αλλά δεν θυμάμαι καθόλου πως λέγεται. Αν το θυμηθώ θα επανέλθω.

 

Στον Στέλιο είναι στην παραλία στα γυρίσματα.ΣΙΓΟΥΡΑ αυτό λές.

Link to comment
Share on other sites

στη Σκυρο πηγαινω απο το 1996 επειδη ο συζυγος ειναι Σκυριανος. οι παραλιες ειναι για ολα τα γουστα. αν θες κρυα θαλασσα=Πευκος, ζεστη θαλασσα-ρηχη σαν πισινα=Βινα (διπλα στο Μωλο), ψιλο χαλικι=κυραΠαναγια, χοντρο χαλικι=αηΦωκας. ολες φυσικα ειναι πεντακαθαρες. πολυ καλη ειναι και τα Γυρισματα αλλα πιανει λιγο αερας και εχει κυματακι.

φαγητο=Ασπους, στο λιμανι, αλλα και στη Χωρα λιγες αλλα καλες επιλογες.

μεγαλη πλατεια στη Χωρα οπου αμολας το πιτσιρικι και αυτο τρεχει μεχρι τελικης πτωσης. λιγες καφετεριες, 2 φαρμακεια, Εθνικη τραπεζα στη Χωρα.

αξιοθεατα=το καστρο του Λυκομηδη, το μουσειο Φαλταιτς (λαογραφικο=σουπερ), οι τρεις Μπουκες (στο νοτιο τμημα), η πλατεια Μπρουκ.

οι τιμες εξαρτωνται αλλα το νησι ειναι σουπερ και πολυ ησυχο. Ααααα!!! και καταπρασινο παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες των εμπρηστων τα τελευταια χρονια. οτι αλλο θελετε να ρωτησετε στη διαθεση σας.

 

 

Οπα...Λοιπόν για πες φίληγ μου misspigi και απο που είναι ο άντρα σου?.Εμένα ο άντρας μου πάει στη Σκύρο απο παιδί.Εχουν εξοχικό γιατί η αδερφή της πεθεράς μου πηρε Σκυριανό και όταν πήγε με τον πεθερό μου,ερωτευτήκαν το νησί και πήραν οικόπεδο(μιλάμε πριν 25 χρόνια).Εμείς είμαστε στα γυρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Aς βάλω κι εγω το λιθαράκι μου...

1) Κατ'αρχήν μην χάσετε την είσοδο του πλοίου στο λιμάνι ειδικά αν φτάσετε βράδυ.Μια καφετέρια(ο κάβος) σκαρφαλωμένη κυριολεκτικά στο βράχο(Οπως βλέπεις το λιμάνι αριστερά)καλωσορίζει κάθε φορά τον Αχιλλέα(το πλοίο).οσοι βρίσκονται έκεί την ώρα που το πλοίο δένει στο λιμάνι,κρατάνε αυτά που βάζουν στις τούρτες,(τους τα δίνει ο σερβιτόρος)τα ανάβουν και συνοδεύται με μια εντυπωσιακή μουσικη. Αξίζει να το δείς και απο το πλοίο αλλά και να μάθεις πότε είναι το βραδυνό πλοίο για να το καλωσορίσετε κι εσείς.Να πάτε το σούρουπο και όταν βραδιάσει να δείτε και το "show".Ο κάβος είναι ιδανικός και για πρωινό.

2)το χαρούμενο κύμα είναι μια πόλύ όμορφη καφετέρια(να πάτε βράδυ αργά)για χαλαρή κατάσταση.Με χαμηλούς καναπέδες κουνιες κρεμαστές για καθίσματα.Μαξιλάρια και γάζες να κρέμονται.Ολα στο λευκό.Πίνεις το ποτάκι σου ακούγοντας το κύμα και chill out μουσική.

αν πάς μεσημεράκι μην κάνεις μπάνιο.

3)Στο μώλο που βρίσκεστε και όταν κ΄΄ανετε μπάνιο άλλά και βράδάκι το juice.

Στο χωρίο έχει πολλές χαριτώμένες καφετέριες με ταρατσούλα για καφέ ή ποτό άλλά τα παραπάνω είναι ώραια για να χαλαρώσεις και να αγναντέυεις πέλαγος.

4)ο μύλος.Ομορφα για καφέ αλλά και φαι.είναι κοντά σας.λογικά θα τον βλέπετε κι όλας.

Αυτές για καφεδάκι για αρχή που πρέπει να πάς για ΄μενα.Ειδικά κάβο.

για φαί τώρα.

1)οι μουριές είναι προς καλαμίτσα τρώς φοβερά σε ένα μπαλκόνι γεμάτο μουριές.

2) η Αμέρσα.Πολύ καλα.

3)στο μύλο που προανέφερα.

4)Ο Στέλιος στα γυρίσματα.Μετά το μπάνιο ότι πρέπει.εξυπηρετικός καλό φαί και φτηνος.

5)Στο λιμάνι.Γμτ δε θυμάμαι ποτέ πως λέγετε αλλά όπως το βλέπεις δεξιά με ξυλινες περγκολες.για αστακομακαρονάδα(επιβάλετε να φάτε).θα θυμηθώ και θα σου πώ.

 

αξιοθέατα

Ο τάφος του μπρούκ στο ξερό μέρος μαζί με τις τρείς μπούκες.

Το κάστρο του Λυκομίδη και το μοναστήρι το Αϊ Γιώργη(κλειστά μετά το σεισμό αλλά αξίζει να ανέβεις εώς πάνω.

Το άγαλμα του μπρούκ σε μια πλατεία που φαίνετε όλος ο κάμπος πίάτο.

 

Παραλίες.

Απειρες με όλων των ειδών βοτσαλο και άμμο μέχρι πηλό.

Αν πάτε Αυγουστο,το νησί θα έχει συνέχεια και πολλή αέρα οπότε θα πηγένετε σε παραλίες που δεν πιάνει.Τις λίγς μέρες με λίγο αεράκι,εμένα μου αρέσει η "δική μας παραλία" στα γυρίσματα-πουριά.Μια τεράστια παραλία που όμως την πιάνει πολύ ο καιρός.

 

TIPS

οπου βρείς λαδόπιτες με ξινοτύρι(σλούρπ)δοκίμασε το.Απο τη Σκύρο φεύγω και 2 κιλά παραπάνω κάθε φορά.μπορώ να αυτοκτονίσω με λαδόπιτες και ξινοτύρι παλία ήταν το καλωσόρισμα στα σπίτια)

Να κάνετε το γύρω του νησιού με καραβάκι.

 

 

Θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

ο Μωλος ειναι ωραια παραλια και σαν τοποθεσια. η Σκυρος ειναι αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες, δεν εχει κοσμικη ζωη σαν τις Σποραδες αλλα δεν ειναι και Κουφονησια. αν καποια κοπελα παει στη Σκυρο τον Ιουλιο και δει στην πλατεια εναν παπα και μια τρελη να κυνηγαει 3 παιδια και να τσιριζει, ας ερθει να μου μιλησει.

Ααααα!!! οποτε πατε και βρεθειτε σε πανηγυρι μην το χασετε. εχει παραδοσιακο φαγητο (κρεας με πιλαφι). στις 26 Ιουλιου που γιορταζει ο αγιος Ερμολαος επειδη το εκκλησακι ειναι πανω σε ενα βραχο στη μεση της θαλασσας ο κοσμος παει με καραβακι.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...