Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νερό


xristinavin

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θηλάζω το μωράκι μου 4ο μήνα τώρα και μου συμβαίνει το εξής: είμαι στα πρόθυρα να πάθω ουρολοίμωξη, το καταλαβαίνω γιατί παλιά πάθαινα συχνά.Είχα συνηθίσει να το αντιμετωπίζω πίνοντας πολύ νερό για 1 με 2 24ωρα. Μιλάμε για πολλά λίτρα νερό ( περίπου 1μιση την ώρα ) :shock: Έτσι απέφευγα την αντιβίωση!Έχω αρχίσει να κάνω και τώρα το ίδιο, αναρωτιέμαι όμως μήπως δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στο γάλα!Περισσότερο με έβαλε σε σκέψεις ο γυναικολόγος μου που στη δίαιτα που μου είχε συστήσει για το θηλασμό μου είχε προτείνει 1μιση λίτρο περίπου τη μέρα!Μήπως υπερβάλλω;Μήπως να πάρω αν επιδεινωθεί η κατάσταση την αντιβίωση να τελειώνουμε; :?: Αν ξερετε κάτι σχετικό, παρακαλώ βοηθείστε

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλη μου εγω πινω πανω απο 3 λιτρα νερο ημερησιως και δεν εχει παρουσιασει τιποτα το μωρο μου.... λες να συμβαινει μονο σε μενα????

 

Επειδη πινω εμφιαλωμενο μετρησα χθες 3 μπουκαλες :shock: συν ολα τα υπολοιπα. Νομιζω οτι πρεπει να πιεις το νερακι σου, δεν προκειται να γινει τιποτα συνταρακτικο. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα που είναι ο προβληματισμός σου?γιατί δεν κάνει να πιεις νερό?

όσο νερό κ να πιεις δεν μπορεί να επηρεαστεί το γάλα, αυτό ρωτάς όμως?

κι ο γυναικολόγος-κ όχι διαιτολόγος- σου έδωσε δίαιτα?και ειδική για θηλασμό?

δεν πολυκατάλαβα.. :?

πιες καλέ νερό να μην ταλαιπωρείσαι και παίρνεις χάπια άδικα

 

 

(πάντως αν αποφασίσεις τελικά να πάρεις αντιβίωση δε χρειάζεται να σταματήσεις να θηλάζεις, υπάρχουν κ συμβατές με το θηλασμό)

Link to comment
Share on other sites

απ' όσο ξέρω στον θηλασμό ενδείκνυται να πίνουμε πολυυυ νερό!! περισσότερο από όταν δεν θηλάζουμε. και γω πίνω 3 λίτρα την ημέρα, ίσως και παραπάνω. ε δε φαντάζομαι να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Oσο περισοτερο νερο τοσο καλυτερο στον θηλασμο . το 1 1/2 λιτρο μαλλον ηταν η μινιμουμ ποσοτητα :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την επόμενη φορά, θυμήσου να ζητήσεις από το γιατρό σου τι είδους επιστημονική τεκμηρίωση έχει για αυτή τη συμβουλή. Έτσι, από περιέργεια..

 

Δεν πάμε καλά.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :)

Και εγώ περίπου στα 3 λίτρα την ημέρα πίνω, δεν νομίζω πως μπορεί να σου κάνει κακό το νεράκι στο γάλα σου. Πιστεύω πως το χρειαζόμαστε περισσότερο από πριν.

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την απάντηση, πλακώθηκα από χθες με τις ευλογίες σας στα νερά και σήμερα είμαι καλά! όσο για το γιατρό μου είπε ότι με το νερό το γάλα χάνει σε θρεπτική αξία! Γιαυτό και το τρίτο 24ωρο μετά τη γέννηση του μικρού( που κατεβαίνει το γάλα ) μου το επέτρεψε με το σταγονόμετρο! Εγώ όμως έπινα κρυφά, δε μπορώ χωρίς νερό

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την απάντηση, πλακώθηκα από χθες με τις ευλογίες σας στα νερά και σήμερα είμαι καλά! όσο για το γιατρό μου είπε ότι με το νερό το γάλα χάνει σε θρεπτική αξία! Γιαυτό και το τρίτο 24ωρο μετά τη γέννηση του μικρού( που κατεβαίνει το γάλα ) μου το επέτρεψε με το σταγονόμετρο! Εγώ όμως έπινα κρυφά, δε μπορώ χωρίς νερό

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

ωραιος ο γιατρος!!!! :evil::evil: δηλαδη αν πιεις 5 λιτρα νερωνει το γαλα σου????ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως απαγορεύεται και το μπάνιο στη μπανιέρα; :lol::lol::lol:

 

xristinavin, κάνεις πολύ καλά που ακούς το σώμα σου και τα βολεύεις και χωρίς αντιβίωση! :wink:

Αν - ω μη γένοιτο - χρειαστεί να πάρεις κάποιο φάρμακο, θα βρεις πληροφορίες για την ασφάλεια σε σχέση με το θηλασμό στην ενότητα "ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ".

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την απάντηση, πλακώθηκα από χθες με τις ευλογίες σας στα νερά και σήμερα είμαι καλά! όσο για το γιατρό μου είπε ότι με το νερό το γάλα χάνει σε θρεπτική αξία! Γιαυτό και το τρίτο 24ωρο μετά τη γέννηση του μικρού( που κατεβαίνει το γάλα ) μου το επέτρεψε με το σταγονόμετρο! Εγώ όμως έπινα κρυφά, δε μπορώ χωρίς νερό

 

Την τρίτη ημέρα σου είπε να μην πιείς πολύ νερο και υγρά γενικά επειδή κατεβαίνει το γάλα για να μην πρηστεί πολύ το στήθος σου και πονάς. Για τον υπόλοιπο καιρό όμως μήπως δεν κατάλαβες καλά??

Αν σου είπε πράγματι για την σύσταση το χει χάσει :twisted:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...