Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σερβιέτες λοχείας..εχω τρελαθει


BarbieAmelie

Recommended Posts

Δεν ξερω τι σερβιετες να παρω στο νοσοκομειο μαζι μου οταν γεννησω. Θελω να παρω τις τενα τα βρακακια ομως για να νιωθω πιο ανετα και ας ειναι σαν παμπερς,σαν να φοραω δηλαδη παμπερς!! Περιοδο οταν ειχα,ειχα ελαχιστη ροη και για 2-3 μερες μονο,παρολα αυτα φορουσα δυο σερβιετες μαζι τις always που ειναι τεραστιες!! Ετσι θελω να αισθανομαι ασφαλεια! Και φορουσα και δυο δυο τα βρακια χαχαχα που να ειχα και πολυ μεγαλη ροη και πολλες μερες!!

 

Τωρα που θα γεννησω τι σερβιετες να παρω?Αυτα τα βρακακια μου ειπαν ειναι πολυ καλα και εφαρμοζουν τελεια στο σωμα...σερβιετες λοχειας δεν ειδα πουθενα να μου αρεσουν...θελω τεραστιες με φτερα ομως οχι να κολλανε απλα στο εσωρουχο...εσεις ποιες προτεινετε?(ειπαμε οχι μικρες και χωρις φτερα ειμαι κομπλεξικη σε αυτο το θεμα!!:P)

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω τι σερβιετες να παρω στο νοσοκομειο μαζι μου οταν γεννησω. Θελω να παρω τις τενα τα βρακακια ομως για να νιωθω πιο ανετα και ας ειναι σαν παμπερς,σαν να φοραω δηλαδη παμπερς!! Περιοδο οταν ειχα,ειχα ελαχιστη ροη και για 2-3 μερες μονο,παρολα αυτα φορουσα δυο σερβιετες μαζι τις always που ειναι τεραστιες!! Ετσι θελω να αισθανομαι ασφαλεια! Και φορουσα και δυο δυο τα βρακια χαχαχα που να ειχα και πολυ μεγαλη ροη και πολλες μερες!!

 

Τωρα που θα γεννησω τι σερβιετες να παρω?Αυτα τα βρακακια μου ειπαν ειναι πολυ καλα και εφαρμοζουν τελεια στο σωμα...σερβιετες λοχειας δεν ειδα πουθενα να μου αρεσουν...θελω τεραστιες με φτερα ομως οχι να κολλανε απλα στο εσωρουχο...εσεις ποιες προτεινετε?(ειπαμε οχι μικρες και χωρις φτερα ειμαι κομπλεξικη σε αυτο το θεμα!!:P)

 

 

ΧΜΜΜ.....στο δικο μας νοσοκομειο προτεινουν κ ζητουν τις τενα βρακακια.εγω ειχα παρει τις night σερβιετες με την προυποθεση να τις φοραω 2 μαζι...οι μαιες συμφωνησαν εκεινη τη στιγμη να βαλω 2 δικες μου,δεν ειχα τενα αλλα βγηκαν κ ειπαν στη μαμα μου να μου φερει τενα:oops:

 

στην πραξη....πρακτικες, οντως βολευαν,διαροες δεν ειχα ομως ειναι καπως αβολες, νομιζω αν πετυχεις το νουμερο σου ειναι καλυτερα(αυτες που ειχα μου φαινοταν μεγαλες)

 

εμενα με βολευε σε βρακακι κ σπιτι στην αρχη με βρακακι συνεχισα, λοχειας δεν ειχα δει τοτε που γεννησα, περιοδου κ ακρατειας ηξερα:oops:οποτε κ δεν εχω αποψη για τις λοχειας....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάστηκα τις πιο μεγάλες για τις μέρες που ήμουν στο μαιευτήριο. Μετά στο σπίτι έβαλα της απλές σερβιέτες νυκτός για περίοδο και αργότερα τα σερβιετάκια ΤΕΝΑ με βόλεψαν πάρα πολύ για τις μικροδιαρροές της ακράτειας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χρόνια πολλά και με το καλό!!

 

Δεν ξέρω για τις άλλες κοπέλες που χρησιμοποίησαν πάνες βρακάκι (χαχαχαχαχαχα!!!μην με παρεξηγείτε κοπελιές!λογοπαίγνιο με τις πάνες των μωρών!!) εγω χρησιμοποίησα της TENA τις σερβιέτες,αυτές που μας έδιναν στο νοσοκομείο..ήταν τεράστιες και άβολες,ναι,αλλά έστω και χωρίς φτερά δεν υπήρχαν διαρροές και προσωπικά για εμένα ήταν χρήσιμες τις πρώτες 2,5 μέρες που τις χρησιμοποίησα,μετά χρησιμοποιήσα σερβιέτες νύχτας και ήταν μια χαρά και μετά που γύρισα σπίτι ξεκίνησα εκείνες της κανονικής (για εμένα) ροής.Απο κάποια φάση κιόλας κι έπειτα χρησιμοποιούσα τα σερβιετάκια της ΤΕΝΑ που ήταν λίγο πιο χοντρά και λίγο πιο μεγάλα σε μέγεθος.

Γενικά πιστεύω οτι πάνω κάτω όλες μας,αυτές τις σερβιέτες και μ'αυτή τη σειρά χρησιμοποιούμε..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι σερβιετες να παρω στο νοσοκομειο μαζι μου οταν γεννησω. Θελω να παρω τις τενα τα βρακακια ομως για να νιωθω πιο ανετα και ας ειναι σαν παμπερς,σαν να φοραω δηλαδη παμπερς!! Περιοδο οταν ειχα,ειχα ελαχιστη ροη και για 2-3 μερες μονο,παρολα αυτα φορουσα δυο σερβιετες μαζι τις always που ειναι τεραστιες!! Ετσι θελω να αισθανομαι ασφαλεια! Και φορουσα και δυο δυο τα βρακια χαχαχα που να ειχα και πολυ μεγαλη ροη και πολλες μερες!!

 

Τωρα που θα γεννησω τι σερβιετες να παρω?Αυτα τα βρακακια μου ειπαν ειναι πολυ καλα και εφαρμοζουν τελεια στο σωμα...σερβιετες λοχειας δεν ειδα πουθενα να μου αρεσουν...θελω τεραστιες με φτερα ομως οχι να κολλανε απλα στο εσωρουχο...εσεις ποιες προτεινετε?(ειπαμε οχι μικρες και χωρις φτερα ειμαι κομπλεξικη σε αυτο το θεμα!!:P)

Καλή χρονιά και καλή λευτεριά.Εγώ τσιγγουνεύτηκα τα λεφτά για τις σερβιέτες λοχείας και τα βρακάκια ΤΕΝΑ(πανάκριβα ρε παδί μου)και πήρα σερβιέτες λοχείας ΑΒ να έχω καβάτζα γιατί ήξερα οτι θα μου δώσουν στην κλινική οι μαίες. Χρησιμοποίησα τελικά δυό -τρείς γιατί ήθελα να δώ αν είναι καλές.Μια χαρά με βολέψαν,και διαρροές δεν είχα και ασφάλεια ένοιωθα.Μάθε αν θα σε προμηθέψουν εσένα στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις για να μην αγοράσεις και κουβαλάς τζάμπα(είναι και γκουμούτσες τα πακέτα).Εγώ πάντως χρειάστηκα περίπου 1 πακέτο στο νοσοκομείο και μετά στο σπίτι για 7 μέρες περίπου χρησιμοποίησα σερβιέτες νύχτας και μετά σερβιέτες mini (τις every day).

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Riniw μπορεις να μου βαλεις ενα λινκ να δω ποιες ακριβως ειναι αυτες οι σερβιετες της τενα?

 

http://www.tena.gr/

 

νομίζω τις super μας έδιναν...αλλά τις χρησιμοποίησα μόνο όσο ήμουν στο νοσοκομείο μετά στο σπίτι είχα της everyday night και τα σερβιετάκια της TENA που είχαν καλύτερη απορροφητικότητα

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

μην αγοράσεις ειδικές σερβιέτες, τα πολλά λόχεια θα φύγουν στο νοσοκομείο που θα σου δώσουν αυτοι σερβιέτες. μετά θα παίρνεις τις κανονικές της νύχτας.

Και στο δημόσιο που εχω γεννήσει μου έδωσαν καλές και στο ΡΕΑ που εκανα το δεύτερο μου έδωσαν, εκεί είχαν τις ΤΕΝΑ και βάζαμε δυό μαζί.

Link to comment
Share on other sites

μην αγοράσεις ειδικές σερβιέτες, τα πολλά λόχεια θα φύγουν στο νοσοκομείο που θα σου δώσουν αυτοι σερβιέτες. μετά θα παίρνεις τις κανονικές της νύχτας.

Και στο δημόσιο που εχω γεννήσει μου έδωσαν καλές και στο ΡΕΑ που εκανα το δεύτερο μου έδωσαν, εκεί είχαν τις ΤΕΝΑ και βάζαμε δυό μαζί.

 

Θα συμφωνησω...εγω και τις tena δεν τις αντεξα ουτε 3 μερες στο μαιευτηριο.Την τελευταια μερα ζητησα απο τον αντρα μου να μου φερει κανονικες σερβιετες.Πολυ αβολες...και σε συνδυασμο με τους πονους απο τα ραμματα...ενιωθα χαλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
koritsia m kalispera

prepi na arxiso na etimazo valitsa gia to maitirio alla den xero ti servietes na paro mporite na me voi8isete ? :D

 

Με το καλο κοριτσι μου!!! Αν και θα σου δωσουν στο μαιευτηριο εχε και μερικες δικες σου. Θα τις χρειαστεις και για μετα. Θα παρεις με φτερα αλλα τις χοντρες σερβιετες οχι τις λεπτες. Εχει η everyday,εναλλακτικα αν εχεις πολυ αιμα μπορεις να παρεις κι αυτες για την ακρατεια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό! Στην πρώτη μου γέννα που έγινε με καισαρική τις 3 πρώτες μέρες μου έδιναν σερβιέτες από το μαιευτήριο αλλά επειδή ήταν τεράστιες δεν τις άντεχα και έτσι έβαλα τις δικές μου που είχα πάρει τις always night και μια χαρά βολεύτηκα. Τώρα που σε μια εβδομάδα γεννάω πρώτα ο Θεός το 2ο πάλι τις ίδιες θα πάρω μαζί μου!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

koritsia m kalispera

prepi na arxiso na etimazo valitsa gia to maitirio alla den xero ti servietes na paro mporite na me voi8isete ? :D

 

Εγω πηρα και χρησιμοποιησα και τις 2 ειδων σερβιετες, λοχειας (tena το μεσαιο μεγεθος) αλλα και κανονικες (everyday night) και εμεινα και απο τις 2 εξισου ευχαριστημενη. Οταν εσπασαν τα νερα, και μεχρι να γεννησω φορουσα τις λοχειας, μετα ομως, φορουσα τις κανονικες που φοραμε σε καθε περιοδο.

 

Με το καλο το μπεμπακι σου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, φόρεσα αυτές που μου έδωσαν στο μαιευτήριο...

Ένιωθα ασφάλεια, αλλά δεν ήταν και ό,τι κομψότερο, αλλά αυτό το προσπέρασα.

Την ημέρα που βγήκα φόρεσα τις δικές μου.

Βέβαια, είχα μικρή ροή πλέον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια σε όλες δωσαν σερβιέτες;Εγώ σε κλινική γέννησα και δεν μου δώσαν τίποτα μόνο αυτή που μου βάλαν μόλις γέννησα.Ευτυχως είχα μαζί μου τένα αλλά στο σπίτι συνέχισα με allways.Είχα πάρει βέβαια και από τα βαλιτσάκια που στέλναν οι εταιρίες με πάνες τα οποία τα κόψαν και αυτά(καταραμένη κρίση).:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή μου είναι να μην πάρεις τις ειδικές σεβιέττες λοχείας... εγώ είχα πάρει και το μετάνιωσα και άχρηστες μου βγήκαν, γιατί παραείναι χοντρές και αν κάνεις φυσιολογικό τοκετό, και, επομένως, θα έχεις ένα οίδημα στην περιοχή, οι χοντρές σερβιέττες θα σε ενοχλούν όταν θα κάθεσαι και θα πονάς περισσότερο. Να πάρεις τις σερβιέττες νύχτας που παίρνουμε για την περίοδο, με τις περισσότερες "σταγονίτσες" και να τις αλλάζεις συχνά. Εντάξει, δεν ρέει και ποτάμι το αίμα ούτε τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα, άν θυμάμαι καλά κάθε 1,5 με 2 ώρες τις άλλαζα τις σερβιέττες, δεν άφηνα και να ποτίζουν υπερβολικά γιατί γίνεται εστία μικροβίων. Οπότε αυτό - πάρε τις πιο απορροφητικές σερβιέττες περιόδου.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νορμάλ σερβιέτες θα σου προτείνω να πάρεις. Αυτές που χρησιμοποιείς. Δύο γέννες έκανα και στις δυο δεν χρειάστηκα τίποτα περισσότερο. Στα μαιευτήρια δίνουν τέτοιες τερατο-σερβιέτες που ποτέ δεν τις άντεξα. Επίσης θα σου φέρουν και δείγματα για αυτό το λόγο. Εγώ τις έδωσα σε συγγενή που είχε ελαφρά ακράτεια! :D:D:D

 

Το πολύ αίμα είναι τις δύο πρώτες ημέρες συνήθως, κι όχι πάντα. Μα αλίμονο, αν η σερβιέτα είναι καλής ποιότητας και προλαβαίνει να απορροφήσει δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

koritsia m kalispera

prepi na arxiso na etimazo valitsa gia to maitirio alla den xero ti servietes na paro mporite na me voi8isete ? :D

Με το καλό σου εύχομαι Ευδοξια!!!!!😄😄😄😄😄Εγώ όταν γέννησα μου έδωσαν στο μαιευτήριο τις μεγάλες τις tena ένα πακέτο. Εμένα προσωπικα με βόλεψαν πολύ τις 3 μέρες που ήμουν εκεί. Μπορεί να είναι λιιιιγο αντιαισθητικές λόγω του μεγέθους( διαγραφουν από τα ρούχα ) αλλά πολύ απορροφητικες. Επίσης μπορείς να πάρεις τις always τις maxi με πάχος 8mm. Πρέπει να τις ξέρεις είναι το κλασικό το μέγεθος αλλά πιο παχουλες λίγο. Εμένα το μωβ χρώμα( σε μέγεθος πρέπει να είναι το long-super με φτερά) με βόλεψαν μετά στο σπίτι για τις επόμενες 7μερες και μετά μέχρι να τελειώσω χρηςιμοποιουςα τις λεπτές τις κλασικές. Ελπίζω να σε βοηθησα😉😉😉

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είχα την τομή από την καισαρική με βόλεψε κι ο χαρτοβάμβακας, που δεν είναι συνθετικός και δε με ερέθιζε. Πριν γεννήσω ούτε που ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεψαν πολύ τα βρσκακια ακράτειας που είναι για ηλικιωμένους!!!!!! Αυτά της TENA. Πολύ βολικά το φοράς δεν λερωνεσαι καθόλου και το βγαζεις το πετάς και τέρμα!! Πολύ βολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμένα με βολεψαν πολύ τα βρσκακια ακράτειας που είναι για ηλικιωμένους!!!!!! Αυτά της TENA. Πολύ βολικά το φοράς δεν λερωνεσαι καθόλου και το βγαζεις το πετάς και τέρμα!! Πολύ βολικά!

 

Το νούμερο πως το επιλέγεις;

Σκέφτομαι να τις πάρω και δεν ξέρω ποιο μέγεθος να επίλέξω.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...