Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επταθέσια ... και άνω αυτοκίνητα για πολύτεκνους


Recommended Posts

Για τέτοιες αγορές... σκέψου και τα πάγια έξοδα: Τέλη κυκλοφορίας, φόρος πολυτελείας κτλ

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για τέτοιες αγορές... σκέψου και τα πάγια έξοδα: Τέλη κυκλοφορίας, φόρος πολυτελείας κτλ

 

 

αυτα με σταματάνε!

 

απλα μας είπε μια γνωστη πως έφερε από την Γερμανία ..εννιαθέσιο στα 1600 κυβικά..και δεν εχει ούτε φόρο πολυτελείας..ουτε μεγάλο σήμα..

 

βεβαια εγω δεν κοιταω για καινούριο γιατι δεν με παιρνει τωρα...

αλλα είπα μήπως ξερει κάνεις άλλος κατι για αυτα?

μου ακούστηκε ενδιαφέρον!

 

ασε που μας εχει κοψομεσιάσει η μπαγκαζιερα..

 

πάντως απλα κοιτάω μηπως πετύχω καμια τρελή ευκαιρία..

η ελπίδα πεθαίνει τελευταία που λενε..

Link to comment
Share on other sites

MAMA AGA εμείς είχαμε φτάσει πολύ κοντά να αγοράσουμε το εννιαθέσιο mercedes vito. Το έιχαμε βρει από γερμανικό site όπου υπήρχαν όντως ευκαιρίες, οι οποίες συνήθως φεύγουν και πολύ γρήγορα. Να προτιμήσεις να αγοράσεις από μάντρα και όχι από ιδιώτη, είναι πιο ασφαλές. Έπίσης, σε συμφέρει να είναι πετρελαιοκίνητο που σημαίνει ότι αν το μετακινείς Αθήνα πρέπει να είνει euro 5 (για τα vito απο το 2010 και μετά) άρα θα είναι σχετικά καινούριο. Εμείς τελικά καταλήξαμε σε καινούριο επταθέσιο της mercedes για να είναι πιο εύχρηστο λόγω μικρότερου μεγέθους μέσα στην πόλη και μας ήρθε και πιο οικονομικά από το μεταχειρισμένο vito.

Link to comment
Share on other sites

MAMA AGA εμείς είχαμε φτάσει πολύ κοντά να αγοράσουμε το εννιαθέσιο mercedes vito. Το έιχαμε βρει από γερμανικό site όπου υπήρχαν όντως ευκαιρίες, οι οποίες συνήθως φεύγουν και πολύ γρήγορα. Να προτιμήσεις να αγοράσεις από μάντρα και όχι από ιδιώτη, είναι πιο ασφαλές. Έπίσης, σε συμφέρει να είναι πετρελαιοκίνητο που σημαίνει ότι αν το μετακινείς Αθήνα πρέπει να είνει euro 5 (για τα vito απο το 2010 και μετά) άρα θα είναι σχετικά καινούριο. Εμείς τελικά καταλήξαμε σε καινούριο επταθέσιο της mercedes για να είναι πιο εύχρηστο λόγω μικρότερου μεγέθους μέσα στην πόλη και μας ήρθε και πιο οικονομικά από το μεταχειρισμένο vito.

 

 

Maria μου ..το είδαμε και εμεις το vito...

 

απο το εξωτερικό όπως λες το βρίσκεις πολύ φτηνό...ποιο οικονομικό και από όλα τα εφταθέσια που έχουν μιλήσει οι κοπέλες παραπάνω..

 

εννοείτε πως μόνο πετρέλαιο κοιτάμε!

και όπως λες euro 5...

 

ομως έχει φόρο πολυτελείας...και οι μάντρες για να στο φέρουν θέλουν γυρω στα 7-8 χιλιαρικα παραπάνω από την τιμή που το βλέπεις στο γερμανικό σαιτ..

 

εσυ ποιο λες πως πήρατε τελικά?

επταθέσιο ή παραπάνω??

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε το επταθέσιο citan της mercedes. Είναι στην κατηγορία των εμπορικών αυτοκινήτων, αλλά βγαίνει και σε επιβατιγή έκδοση. Είναι καινούριο αυτοκίνητο, νομίζω πρώτη φορά κυκλοφόρησε στην Ελλάδα αυτό το χρόνο. Εμείς θα το παραλάβουμε σε ένα μήνα περίπου. Η απλή έκδοση κοστίζει γύρω στις 20000 (με μια μικρή έκπτωση που μας έκαναν). Τέλη ταξινόμησης δεν πληρώνουμε γιατί είναι 1600 κυβικά. Νομίζω για καινούριο αυτοκίνητο είναι καλή τιμή, γιατί και στα μεταχειριμένα από Γερμανία θα έχεις μεταφορικά, κέρδος του εμπόρου κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήραμε το επταθέσιο citan της mercedes. Είναι στην κατηγορία των εμπορικών αυτοκινήτων, αλλά βγαίνει και σε επιβατιγή έκδοση. Είναι καινούριο αυτοκίνητο, νομίζω πρώτη φορά κυκλοφόρησε στην Ελλάδα αυτό το χρόνο. Εμείς θα το παραλάβουμε σε ένα μήνα περίπου. Η απλή έκδοση κοστίζει γύρω στις 20000 (με μια μικρή έκπτωση που μας έκαναν). Τέλη ταξινόμησης δεν πληρώνουμε γιατί είναι 1600 κυβικά. Νομίζω για καινούριο αυτοκίνητο είναι καλή τιμή, γιατί και στα μεταχειριμένα από Γερμανία θα έχεις μεταφορικά, κέρδος του εμπόρου κ.τ.λ.

 

 

ναι για καινούριο είναι καλή τιμή!!

 

και αφού είναι και 1600 ακόμη καλύτερα!

 

λες ότι κανει για 5 παιδιά?..δηλαδη αν ειναι φουλ σε ανθρώπους μέσα..μένει χώρος αποσκευών??

 

..παω να το ψάξω και στο google..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα επταθέσια έχουν μικρό πορτμπαγκάζ . Εμείς κοιτούσαμε να χωράει τουλάχιστον το καρότσι. Στο S-MAX και το TOURAN που το δοκιμάσαμε δεν χωρούσε ενώ στο citan χωρούσε αν πηγαίναμε το πίσω κάθισμα λίγο μπροστά. Έχει δηλαδή λίγο μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ από άλλα επταθεσία επειδή έχει και ύψος, αλλά νομίζω ότι την μπαγκαζιέρα για ταξίδια δεν την γλυτώνεις. Το καλό είναι ότι ο χώρος επιβατών είναι αρκετά ευρύχωρος ακόμα και πίσω, οπότε έχεις τη δυνατότητα να πας τα καθίσματα λίγο μπροστά και έτσι να μεγαλώσει λίγο ο χώρος αποσκευών. Νομίζω πάντως ότι το μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ από τα επταθεσία το έχει το Renault espace. Είχαμε και εμείς μεγάλο δίλλημα για το αν θα πάρουμε επταθέσιο ή εννιαθέσιο (για την περίπτωση που θα κάναμε και πέμπτο παιδάκι), αλλά τελικά καταλήξαμε στο πιο μικρό, γιατί θα ήταν δύσκολο να παίρνει ο άντρας μου το μεγάλο κάθε μέρα στη δουλεία του. Τώρα στην πράξη θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα επταθέσια έχουν μικρό πορτμπαγκάζ . Εμείς κοιτούσαμε να χωράει τουλάχιστον το καρότσι. Στο S-MAX και το TOURAN που το δοκιμάσαμε δεν χωρούσε ενώ στο citan χωρούσε αν πηγαίναμε το πίσω κάθισμα λίγο μπροστά. Έχει δηλαδή λίγο μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ από άλλα επταθεσία επειδή έχει και ύψος, αλλά νομίζω ότι την μπαγκαζιέρα για ταξίδια δεν την γλυτώνεις. Το καλό είναι ότι ο χώρος επιβατών είναι αρκετά ευρύχωρος ακόμα και πίσω, οπότε έχεις τη δυνατότητα να πας τα καθίσματα λίγο μπροστά και έτσι να μεγαλώσει λίγο ο χώρος αποσκευών. Νομίζω πάντως ότι το μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ από τα επταθεσία το έχει το Renault espace. Είχαμε και εμείς μεγάλο δίλλημα για το αν θα πάρουμε επταθέσιο ή εννιαθέσιο (για την περίπτωση που θα κάναμε και πέμπτο παιδάκι), αλλά τελικά καταλήξαμε στο πιο μικρό, γιατί θα ήταν δύσκολο να παίρνει ο άντρας μου το μεγάλο κάθε μέρα στη δουλεία του. Τώρα στην πράξη θα δείξει..

 

 

Maria Μου τωρα το είδα ποιο είναι!

 

είναι σαν το renault και το fiat ...

 

είναι όμορφο αμάξι..εγώ ευτό έχω ήδη ..αλλά στο fiat..

 

την μπαγκαζιερα δεν την γλυτωνουμε με τιποτα αν ειναι να πάμε ταξιδι...

εμενα πίσω χωράει μόνο το καρότσι και μάλιστα το ελαφρυ...

 

για να παω πιο μπροστα τα καθίσματα δεν βολεύει γιατι δεν χωρανε τα ποδια των παιδιων που καθονται στην 3 σειρα θέσεων..

 

βεβαια εχει βγει και σε μακρια εκδοση...δεν ξερω αν πηρατε αυτη..

εμενα είναι η κοντη..γιατι είναι πιο παλιο

ισως εσενα σαν πιο καινουριο εχουν προσθεσει καποια εκατοστα ..δεν τα ξερω καλα

 

τωρα όταν έρθει το 5 ενα θεμα θα το έχω μαλλον ..γιατι με 3 καρεκλάκια στην 2 σειρα ..τα μεγαλα πρεπει να μπαίνουν από πίσω!..

και όσο μεγαλωνουν δεν εχουν πολύ ανεση στα πόδια

συν του ότι στο ταξίδι θα έχω παραπάνω πράγματα λόγω μωρού..οπότε βλέπω και η μπαγκαζιέρα να μην φτάνει..

 

μαλλον κομμενα τα ταξιδακια ..η θα πηγαινω χωρις πραγματα..χαχ

 

θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Άστα με αυτά τα μπαγκάζια μεγάλη ιστορία… Μέχρι και πάνω μας τα βάζουμε όταν φεύγουμε για καλοκαίρι. Εσείς δηλαδή έχετε ήδη επταθέσιο; Εμείς έχουμε παραγγείλει την long έκδοση. Πάντως η τρίτη θέση στο citan είναι πολύ άνετη. Όταν το δοκιμάσαμε, ο άντρας μου που είναι αρκετά ψηλός χωρούσε και με το κάθισμα τραβηγμένο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Άστα με αυτά τα μπαγκάζια μεγάλη ιστορία… Μέχρι και πάνω μας τα βάζουμε όταν φεύγουμε για καλοκαίρι. Εσείς δηλαδή έχετε ήδη επταθέσιο; Εμείς έχουμε παραγγείλει την long έκδοση. Πάντως η τρίτη θέση στο citan είναι πολύ άνετη. Όταν το δοκιμάσαμε, ο άντρας μου που είναι αρκετά ψηλός χωρούσε και με το κάθισμα τραβηγμένο μπροστά.

 

 

αχ καλά κάνατε!! η μακριά έκδοση είναι καλύτερα!!

 

... εμάς είναι η κοντη εκδοση ..οπότε είναι ισα ισα..

επισης στο δικό μας η τριτη σειρά θέσεων είναι πιο κοντές οι θέσεις..δηλ ο άντρας μου δεν μπορεί να κάτσει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Κανεις εδώ???????????

 

 

εχει παρει κανείς μεγαλύτερο από τα επταθέσια που αναφερονατι παραπάνω..??

 

Θελω να αποφύγω την μπαγκαζιέρα...

 

και να εχβ λίγη ανεση, αν βεβαια με παίρνει οικονομικα..

εχετε κάποια γνώμη?

Καλησπέρα κ καλό Πάσχα σε όλους... εμείς πήραμε πριν κανα μήνα το vivaro της OPEL που είναι εννιαθέσιο... αργήσαμε πολύ αλλά μόλις κυκλοφόρησε το επιβατικό σε 1600 κυβικά κ diesel στην Ελλάδα... μέχρι τωρα όλα τα εννιαθέσια ήταν 2000 κυβικά... μιλάμε για απίστευτους χωρους... τα 3 καρεκλάκια ανετότατα κ από αποσκευές πρώτη φορά δεν έκατσα να αγχωθω που θα χωρέσουν όλα τα πράγματα. ..... για οσους έχουν 6 παιδιά κ άνω είναι απλά καταπληκτικό. ....

έξι αγκαλιές, έξι φιλιά και ένα ακόμη πιο μεγάλο από τον άνθρωπο που μου τα χάρισε όλα αυτά....

Σας λατρεύω και τους εφτά......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλό Πάσχα σε όλους... εμείς πήραμε πριν κανα μήνα το vivaro της OPEL που είναι εννιαθέσιο... αργήσαμε πολύ αλλά μόλις κυκλοφόρησε το επιβατικό σε 1600 κυβικά κ diesel στην Ελλάδα... μέχρι τωρα όλα τα εννιαθέσια ήταν 2000 κυβικά... μιλάμε για απίστευτους χωρους... τα 3 καρεκλάκια ανετότατα κ από αποσκευές πρώτη φορά δεν έκατσα να αγχωθω που θα χωρέσουν όλα τα πράγματα. ..... για οσους έχουν 6 παιδιά κ άνω είναι απλά καταπληκτικό. ....

 

Kαλημέρα Δέσποινα! Χριστός Ανέστη!!

 

πολύ ενδιαφέρον το vivaro..ειδικα στα 1600..

 

Πόσο κάνει?...9αθεσιο εννοούμε 3 σειρές τριών θέσεων ε?

για 1600 κιβικά πάει καλά όταν είναι φορτωμένο?

 

αυτα ...και ΚΑΛΟΡΟΖΙΚΟ!!

καλοτάξιδο!! και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

6 αν είδα καλά ! ε??!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα!! Ακόμα στο ψάξιμο είμαστε. Τωρα κλίνουμε προς το ford tourneo. Έχετε κάποια εικόνα; Ρε απιδια, όποια Βανοειδή βλέπουμε έχουν το εξης: Το παράθυρο στη δευτερη σειρα καθισμάτων δεν ανοίγει. Το πολυ πολυ να ειναι ανακλινόμενο. Το εχετε παρατησρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Ακόμα στο ψάξιμο είμαστε. Τωρα κλίνουμε προς το ford tourneo. Έχετε κάποια εικόνα; Ρε απιδια, όποια Βανοειδή βλέπουμε έχουν το εξης: Το παράθυρο στη δευτερη σειρα καθισμάτων δεν ανοίγει. Το πολυ πολυ να ειναι ανακλινόμενο. Το εχετε παρατησρήσει;

 

 

 

Δευτερη σειρά ..εννοείς μαλλον την τριτη σειρά..

με πρώτη τον οδηγο...

την τελευταία λες έ?

 

εκεί ναι δεν ανοίγουν..αλλά δεν είναι πρόβλημα...

απλά κάποια αμάξια ...το nissan νομίζω ..έχει υπερβολικά

μικρά τζάμια πισω...σαν πολεμίστρες..ουτε φως δεν μπαίνει καλά καλά...

 

όσα άλλα εχουμε δει εμείς είναι οκ!

 

Το ford για πόσα παιδάκια το κοιτάτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Kαλημέρα Δέσποινα! Χριστός Ανέστη!!

 

πολύ ενδιαφέρον το vivaro..ειδικα στα 1600..

 

Πόσο κάνει?...9αθεσιο εννοούμε 3 σειρές τριών θέσεων ε?

για 1600 κιβικά πάει καλά όταν είναι φορτωμένο?

 

αυτα ...και ΚΑΛΟΡΟΖΙΚΟ!!

καλοτάξιδο!! και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

6 αν είδα καλά ! ε??!!

 

καλησπέρα!!! άργησα πολύ αλλά απαντώ... λοιπόν, ναι τρεις σειρές καθίσματα πολύ άνετα, καμία σχέση με απλό επιβατικό... και πολύ μεγάλος χ'ωρος αποσκευών, αν σκεφτεί κανείς ότι πήραμε την κοντή έκδοση και όχι την μακριά. κόστισε γύρω στα 32.000 αλλά με την έκπτωση στα τέλη λόγω πολυτεκνίας πήγε 29.500. Θέλαμε να αποφύγουμε τα 2.000 κυβικά και τελικά άξιζε την αναμονή... πλέον ταξιδεύουμε πολύ άνετα και δεν σκεφτόμαστε τις αποσκευές... χωράνε όλα!!! Αυτά!! φιλιά σε όλους...

έξι αγκαλιές, έξι φιλιά και ένα ακόμη πιο μεγάλο από τον άνθρωπο που μου τα χάρισε όλα αυτά....

Σας λατρεύω και τους εφτά......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ford S-Max: 5 χρόνια μετά.... ....

Εμείς είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι. Ταξιδιάρικο, άνετο, ασφαλές, δυνατό.

 

Μπορεις να μου πεις ποσο φθηνοτερα το αγορασατε το s max χωρις τελος ταξινομισης ; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ειμαστε και εμεις στο ψαξιμο. Εχουμε τρια μωρακια ολτω μηνων αρα ψαχνουνε να χωραει τρια παιδικα καθισματα κ δυο καροτσακια ενα εκ των οποιων διπλο. Πιθανοτατα θα μευακινειται κ εξτρα ενηλικας μαζι μας για βοηθεια αρα ψαχνουμε επταθεσιο με χωρους. Εχω δει της μερσεντες το σιταν που ειναι στυλ βαν κ το ρενο το εσπας espace. Αυτα ειναι τα πιο μεγαλα νομιζω. Το ς μαξ ειναι κλασσικο αλλα δεν νομιζω να χωραει καροτσια με τριτη σειρα ανοικτη. Καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

isis73 θα σου πρότεινα το citroen grand picasso c4, είναι εκπληκτικό!

κι εμείς σαν κι εσάς (που λέει ο λόγος, τίποτα δε συγκρίνετε με 3 μωρά ιδίας ηλικίας)

3 μωρά στη σειρά όχι τρίδυμα αλλά 2 και 1 με 17 μήνες διαφορά, οπότε στο πορτμπαγκας ένα καρότσι διπλό και ένα μονό

σαν αυτοκίνητο είναι άψογο, είχαμε δει το ρενο, φιατ, τουραν και φορντ

το πήραμε μεταχειρισμένο, είναι πολύ άνετο!

μόνο θετικά, τίποτα αρνητικό!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! Θα το δω κ θα σας πω!

 

isis73 θα σου πρότεινα το citroen grand picasso c4, είναι εκπληκτικό!

κι εμείς σαν κι εσάς (που λέει ο λόγος, τίποτα δε συγκρίνετε με 3 μωρά ιδίας ηλικίας)

3 μωρά στη σειρά όχι τρίδυμα αλλά 2 και 1 με 17 μήνες διαφορά, οπότε στο πορτμπαγκας ένα καρότσι διπλό και ένα μονό

σαν αυτοκίνητο είναι άψογο, είχαμε δει το ρενο, φιατ, τουραν και φορντ

το πήραμε μεταχειρισμένο, είναι πολύ άνετο!

μόνο θετικά, τίποτα αρνητικό!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις ποσο φθηνοτερα το αγορασατε το s max χωρις τελος ταξινομισης ; ευχαριστω

 

Συγγνώμη! Τώρα το είδα!

Στο μήνυμα #38 αναφέρω την τιμή. Μετά από τόσα χρόνια, δε θυμάμαι πολλά.

 

Το έχουμε 6.5 χρόνια.

Προβλήματα έχει βγάλει σε πλαστικά μέρη π.χ. εκεί που γράφει τη μάρκα.

Το cd για κάποιο λόγο κόλλησε. (Μπορεί κάτι να σκάλισαν τα παιδιά... δεν ξέρω αν το έπαθε μόνο του ή αν το "βοήθησαν").

Το ένα κλιπ ζώνης κάπως μπλοκάρει.

Και το θερμαντικό του πίσω τζαμιού, κάθε χρόνο χάνει κι από μία γραμμή. Μέχρι στιγμής έχουμε χάσει 4. :?

 

Από κινητήρα, απόδοση και συμπεριφορά στην οδήγηση, είναι όπως όταν ήταν καινούριο! Άψογο! Ταξίδια, χιλιόμετρα, φόρτωμα, πόλη ... τα πάντα! Βολικό και απολαυστικό!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

isis αν θέλεις ΚΑΙ αποθηκευτικό χώρο, τότε πήγαινε στο Ford Galaxy. Η τρίτη σειρά καθισμάτων είναι κανονική και όχι με μικρότερα και έχει και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας. Δεν ειμαι πολυτεκνος, ουτε καν γονιος και βρεθηκα τυχαια στο φορουμ κανοντας μια ερευνα για αυτοκινητα που προτιμουν οι πολυτεκνοι. Βλεπω οτι πολλοι εδω μεσα προβληματιζονται και δεν εχουν γνωση της αγορας αυτοκινητων. Το επαγγελμα μου ειναι να βρισκω και να ''στελνω'' αυτοκινητα σε εμπορους στην Ελλαδα. Προσφατα μελετησα τα αυτοκινητα που βγαινουν και σε 7 θεσιες εκδοσεις και σκεφτηκα οτι καλο θα ηταν να μοιραστω τη λιστα μαζι σας. Καποια απο αυτα ειναι σπανια για την Ελληνικη αγορα αυτοκινητου και καλο θα ειναι να αποφευγετε οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα, καθως η αναζητηση ανταλλακτικων και μελλοντικη μεταπωληση θα ειναι δυσκολη. Για να προλαβω καποιους δεν προσπαθω να πουλησω κατι, δεν διαμενω καν στην Ελλαδα. Θα προσπαθησω στο μελλον να ''διορθωσω'' διαφορα ανακριβη που γραφονται στα προηγουμενα ποστ και να σας διαφωτισω σε διαφορες παγιδες της αγορας.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΘΕΣΙΕΣ !!!

Audi Q7
Audi Q7
BMW 2 grand tourer
BMW X5
Chevrolet Orlando
Citroen Berlingo Multispace
citroen C4 grand picasso
Citroen Dispatch-Combi
Corolla verso
Fiat 500L Living
Fiat Doblo Family
Ford Galaxy
Ford Grand C-MAX
Ford S-Max
Hyundai i800
Hyundai Santa Fe
Kia Carens
 Kia Sorento
Land Rover Defender
Land Rover Discovery
Mazda 5
Mercedes Benz E-Class
Mercedes Benz GL
Mercedes Benz Viano
Mercedes G-Class
Mercedes R-Class
Mitsubishi Outlander 
Nissan NV200
Nissan Pathfinder
Nissan Qashqai+2
Opel Zafira Tourer
Peugeot 308 SW
Peugeot Expert Tepee 
Peugeot Partner Tepee
Renault Grand Scenic
Scudo Passenger Transport
 Seat Altea
Seat Alhambra
Ssangyong Rodius
Toyota LC
Toyota Prius+
Toyota Verso
Volkswagen Caravelle
Volkswagen Sharan
Volkswagen Shuttle
Volkswagen Touran
Volvo XC90 
VW Caddy Maxi Life

VW Touran

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2015 at 0:29 PM, maria_4 said:

Εμείς πήραμε το επταθέσιο citan της mercedes. Είναι στην κατηγορία των εμπορικών αυτοκινήτων, αλλά βγαίνει και σε επιβατιγή έκδοση. Είναι καινούριο αυτοκίνητο, νομίζω πρώτη φορά κυκλοφόρησε στην Ελλάδα αυτό το χρόνο. Εμείς θα το παραλάβουμε σε ένα μήνα περίπου. Η απλή έκδοση κοστίζει γύρω στις 20000 (με μια μικρή έκπτωση που μας έκαναν). Τέλη ταξινόμησης δεν πληρώνουμε γιατί είναι 1600 κυβικά. Νομίζω για καινούριο αυτοκίνητο είναι καλή τιμή, γιατί και στα μεταχειριμένα από Γερμανία θα έχεις μεταφορικά, κέρδος του εμπόρου κ.τ.λ.

Τα τελη ταξινομησης που δεν πληρωνετε δεν εχουν σχεση με τα κυβικα αλλα προφανως δεν τα πληρωνετε ως πολυτεκνοι η τριτεκνοι. Τα κυβικα σχετιζονται, η μαλλον σχετιζονταν με τον φορο πολυτελειας, πλεον προσφατα και αυτο αλλαξε και ο φορος πολυτελειας θα σχετιζεται με την εργοστασιακη τιμη και την παλαιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...