Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Ααα Μάλιστα. Γτ εμείς το έχουμε γράψει μόνο στη ληξιαρχική πράξη γέννησης της μπέμπας και μπήκε όπως σου είπα. Θα το ψάξω όμως μπορεί τελικά να διορθώνεται. Διαβατήριο στη μπέμπα μονο ξένο έχουμε βγάλει.Απλα στην αρχή είχε μόνο το δικό μου επώνυμο και δεν έδωσα τόσο σημασία.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τσά! χρόνια έχουμε να μιλήσουμε!

 

Το όνομα αλλάζει με δικαστική απόφαση. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή στην ληξιαρχική πράξη πριν το παιδί ενηλικιωθεί, αυτό συμπεριλαμβάνει και το θρήσκευμα.

Το επώνυμο αλλάζει με αίτηση στη διοίκηση (νομαρχία). Δε ξέρω αν ισχύει για όλα αυτό η μόνο για επώνυμο συζύγου λόγω γάμου η χωρισμού και συναφή. Αλλαγή στο δήμο γίνεται (για το παιδί) όταν πρόκειται περί υιοθεσίας, η λόγω αναγνωρίσεως εξώγαμου τέκνου (τα οποία όμως περνούν από δικαστήριο πρώτα έτσι και αλλιώς, ο δήμος είναι το τελευταίο στάδιο).

 

Στην δική σας περίπτωση επειδή πρόκειται για διόρθωση λάθους ουσιαστικά και όχι αλλαγή, ίσως είναι πιο απλά τα πράγματα. Σας πρότεινω να μιλήσετε με το Συνήγορο του Πολίτη αν συναντήσετε δυσκολία.

 

Για την ονοματοδοσία είναι η μόνη υπαρκτη (και φυσικά υποχρεωτική) διαδικασία για όνομα στην Ελλάδα, εδώ και 39 χρόνια (Ν344/1976), αλλά αυτό που συμβαίνει αρκετές φορές (ιδίως παλιότερα) είναι να δέχονται παράνομα τα χαρτιά βάφτισης για όνομα οι υπάλληλοι ληξιαρχίου, η να βάζει ο ιερέας τους γονείς να υπογράφουν χαρτιά ονοματοδοσίας στην εκκλησία και μετά να τα πάνε στο ληξιαρχίο.

Link to comment
Share on other sites

απελευθερε σ ευχαριστώ.

όσον αφορά τους χαρακτήρες ελληνικούς ή λατινικούς... προσωπική άποψη πώς θα πρέπε να επιτρέπονται και οι ξένοι χαρακτήρες (ειδικά οι λατινικοί που είναι και παγκόσμιως αναγνωρίσιμοι) Παγκοσμιοποίηση έχουμε και στην Ε.Ε. ζούμε.. καλά καλα σύνορα δεν έχουμε και αυτά μας μαρανανε.. ουφ... τελοσπάντων..

αλπίζω και αυχομαι να μπορέσουμε να πραγματοποιήσουμε την επιθυμία μας να έχει το παιδί το πραγματικό του όνομα όπως ακριβώς το είχε ο παππούς του.

Λεπτομέρεια 1: μας ρωτάει η υπάλληλος του ληξιαρχείου (χωρίς να τη ρωτήσουμε βεβαια) : Θα βρείτε παπα να βαφτίσει το παιδί σας???

Λεπτομέρεια 2: μου λεει η μάνα μου: "το παιδί δε θα μπορέσει να πάει σχολείο αν δε βαφτιστεί...

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μου σπανε τα νευρα αυτου του τυπου οι υπαλληλοι.Τι προβλημα ειχε αυτη;Οσο για το σχολειο εννοειται οτι θα το παρουν κανονικα και αβαφτιστο(λεμε τωρα αν δεν το βαφτιζατε απο επιλογη).Αν δεν σας το βαφτιζουν βασικα οτι ονομα και να σας βγαλει ο παπας δεν ισχυει.Το γραφω και πιο πανω.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν το παιδι εχει διπλό όνομα και γίνει ονοματοδοσία και γραφτει το όνομα πχ Α-Β και στην συνεχεια το όνομα στην βαπτιση το όνομα το πει ή το γραψει ο παπας Β-Α υπάρχει πρόβλημα?? Από αυτά που διαβαζω εδώ μα΄λλον ισχυει η σιερα της ονοματοδοσίας...εσεις τι λέτε??? Μπορεί να προκύψει κανένα πρόβλημα??:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ληξιαρχείο της Αθήνας έχουν τοιχοκολλήσει χαρτί που λέει πως η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική και ότι το όνομα της βάφτισης δεν ισχύει.Επισης λέει αν γίνει πριν τη βαφτιση η ονοματοδοσία και θες να μπει το βαπτιστικό ως δεύτερο πρέπει να έχεις απόφαση από το πρωτοδικείο.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο ληξιαρχείο της Αθήνας έχουν τοιχοκολλήσει χαρτί που λέει πως η ονοματοδοσία είναι υποχρεωτική και ότι το όνομα της βάφτισης δεν ισχύει.Επισης λέει αν γίνει πριν τη βαφτιση η ονοματοδοσία και θες να μπει το βαπτιστικό ως δεύτερο πρέπει να έχεις απόφαση από το πρωτοδικείο.

 

wow! τους πήρε μόλις 40 χρόνια.

 

θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως κάποια φωτογραφία (κινητού οτιδήποτε) από αυτό αν περνά κάποια/κάποιος από εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον σημερα πηγα να δηλωσω τη βαφτιση της μπεμπας.Και το χαρτι δεν ηταν εκει...:roll::roll::roll:

Ζητησα να μου δωσουν καποιο αντιγραφο και απλα μου εδωσαν τα στοιχεια Αρθρο 25 του νομου 344/76.Να υποθεσω οτι ειναι καποια νομοθεσια απο παλιοτερα και απλα δεν την εφαρμοζουν γενικοτερα;

Εψαξα αρκετα στο νετ να το βρω και το μονο που εβρισκα ηταν διαφορα αρθρα με θεμα την ονοματοδοσια και καποια του συνηγορου του πολιτη.

Βρηκα ομως και αυτοhttp://ellinismos.npage.eu/aa-aoa/aoa.html

που λεει οτι ακριβως ειχα δει στο ληξιαρχειο Αθηνων και οπως λεει το εχουν και στο σαιτ του Αμαρουσιου.

Πράξη Ονοματοδοσίας

Η ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ Η ΓΕΝΝΗΣΗ Η ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΝΙΜΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ, ΜΕ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΕΚΘΕΣΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΓΟΝΕΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΛΗΞΙΑΡΧΟΥ. ΑΝ ΠΡΟΣΕΛΘΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΓΟΝΕΑΣ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΟΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΘΕΙ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΡΘΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΙΤΟΣ, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΟΘΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ, ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΘΑ ΙΣΗΥΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ.

ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ (ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΟ), ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΟΔΟ, ΟΠΟΥ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ.

Σημερα που πηγα με ρωτησαν αν ειχε δωθει πιο πριν το ονομα γιατι ημουν μονη μου και αλλιως θα επρεπε να εχω εξουσιοδοτηση απο το πατερα για να μπει το ονομα.Στο ληξιαρχειο του Πειραια που ειχα παει για αλλη δουλεια πριν καιρο ηταν ενας κυριος που δηλωνε το ονομα με τη βαφτιση και χωρις εξουσιοδοτηση:roll:.Οποτε να υποθεσω οτι ειναι στη κριση του καθε υπαλληλου ή στο κατα ποσο ακολουθουνται οι νομοι στο καθε ληξιαρχειο;:?::?::?:

 

Υγ.Στο τοιχοκολλημενο εγραφε οτι ειναι υποχρεωτικη η ονοματοδοσια ανεξαρτητα απο τη βαφτιση.Κριμα να μην το βγαλω μια φωτο οταν πρωτοπηγα και το ειχαν εκει για να το ποσταρουμε εδω.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία: Η φωνητική απόδοση του ελληνικού ονόματος μπορεί να έχει δύο εκδοχές.

Παράδειγμα. Εμάς ο μικρός λέγεται Γρηγόριος. Γεννήθηκε στο εξωτερικό, οπότε στο ληξιαρχείο έξω δηλώθηκε ως "Gregorios" με e (μακρό φωνήεν).

Όταν ήρθαμε στην Ελλάδα να βγάλουμε διαβατήριο, η αυτόματη φωνητική απόδοση ήταν "Grigorios". Εγώ επέμενα ότι πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία με το πιστοποιητικό γέννησης από την Ελβετία, οπότε η αστυνομικός μου ζήτησε αντίγραφο του ελβετικού χαρτιού, και τελικά παραλάβαμε διαβατήριο που γράφει:

Γρηγόριος / Grigorios or Gregorios

Δηλαδή η λατινική απόδοση του ονόματος έχει δύο εναλλακτικές. Μπορείς να το ψάξεις κι εσύ προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ. αυτό όμως προυποθέτει να πάμε στο λαξιαρχείο της ξένης χώρας και να το δηλώσουμε εκεί, και έπειτα να έρθουμε εδώ, και να τους δείξουμε το χαρτί της ξένης υπηρεσίας στην ελληνική αστυνομία που θα μας βγάλει το διαβατήριο. σωστά?

επίσης τι γίνεται με το όνομα?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εμεις που έχουμε κάνει ονονατοδοσια στην βάφτιση μπορούμε να δώσουμε και δεύτερο όνομα αλλα να μην δηλωθει στα χαρτιά του παιδιού,δεδομένου ότι θέλω να δηλώσω την βάφτιση; το πιο εύκολο ειναι να μην δηλωσω ποτε την βάφτιση αλλα θα προτιμούσα να την δηλωσω γι'αυτο ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα θα ρωτησουμε πριν δηλωσουνε τη βάφτιση και αν χρειαστεί δεν θα την δηλωσουμε απλά ήθελα να ξέρω. Κι εγώ αυτο που έχεις γράψει διαβάζω παντού. Και κάτι ακόμα αν γνωρίζεται. Εφόσον έχουμε δηλώσει το ονομα ο παπας μπορεί να δώσει κι άλλο την ώρα της βάφτισης; σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν είναι τρελος:D

Βασικά ο νονός δίνει το όνομα. Αυτόν αν εμπιστεύεσαι τότε σίγουρα θα πει το όνομα που θες.Γτ για να ρωτάς έχεις τους λόγους σου να προβληματιζεσαι.

Εγώ πάντως θα πήγαινα στο παπα με το χαρτί της ονοματοδοσιας και θα του έλεγα αυτό το όνομα θέλω να βγαλω.Τι θα πει;Έχω φίλη που έβγαλε τη κόρη της με τελείως άκυρο όνομα και δεν της είπε ο παπάς τίποτα. Για τη περίπτωση που θες να βγάλεις άλλο όνομα για τέτοιο λόγο δλδ.Ειναι ανάλογα σε τι παπα θα πέσεις.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

έτσι κι αλλιώς το όνομα το ρωτάει ο πατερ όταν πας να κλεισεις ημερομηνία για τη βάφτιση οπότε αν υπάρχει θέμα θα το γνωρίζεις ,,δε θα βρεθείς εξ απροόπτου

 

 

το να μη δηλωθεί το δευτερο ονομα μου φαινεται λιγο δυσκολο γιατι πριν τη βαφτιση συμπληρωνεις ένα χαρτι και αυτό πας στο ληξιαρχειο μετα,,εκτος αν τα συμφωνήσεις με τον πατερ που δε νομιζω

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιανα το όνομα το δίνει ο νονός. Αν εκείνος πει άλλο όνομα αυτό θα πει και ο παπάς. Απλά δεν γίνονται αυτά πλέον...

Το θρησκευτικό όνομα είναι άκυρο. Η βάφτιση γίνεται για το θρήσκευμα...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα τι λες απλα πριν τη βαφτιση υπογραφουν ένα χαρτι ο νονος και οι γονεις με το ονομα και τα υπολοιπα στοιχεια και με εκεινο πας στο λεξιαρχειο,,,

 

εσυ αν καταλαβα καλα λες να υπογραψουν αρχικα το χαρτι με το ένα ονομα και ο νονος να φωναξει 2 την ωρα του μυστηριου?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα δε ξέρω τι ακριβώς εννοεί....Εγώ λέω ότι το χαρτί που παιρνεις για τη βάφτιση ισχύει μόνο για το θρήσκευμα.Οτι σφραγίδα και υπογραφή κι αν έχει πάνω. Αν ο παπάς σου πει ότι ισχύει για το όνομα τότε δεν ξέρει ή δεν θέλει να ξέρει. Για να δηλώσεις το όνομα με το χαρτί της βάφτισης απλά να κάνεις ταυτόχρονα ονοματοδοσιας δλδ χρειάζεται υπογραφές από τους γονείς κι όχι από παπάδες και νονούς.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το προβλημα ειναι οτι αφου καναμε το χατιρι στα 2 μεγαλυτερα παιδια να δωσουνε ονοματα παπουδων στο 3ο δωσαμε δικο μας και καναμε ονοματοδοσια για να βγαλουμε διαβατηρια. Αλλα οπως παντα μπλεκονται οι αλλοι. Ο πεθερος εμαθε απο το μικροτερο παιδι μας οτι θα δωσουμε αλλο ονομα και αντεδρασε. Οποτε ειπαμε αν γινεται και ολο το προβλημα ειναι τι θα ακουσουν τα σογια στην εκκλησια ας ακουστει και το ονομα του. Απλα πριν το προτεινουμε θελουμε να ξερουμε αν γινεται. Αλλα δεν θελουμε να δηλωθει στα χαρτια το 2ο ονομα.τωρα θα μου πειτε τι νοημα εχει να ακουστει το ονομα. Καμια απολυτως θασυμφωνησω.ειναι χαζομαρα αλλα αν ο αλλος δεν καταλαβεινει εμεις δεν φταιμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που στο είπε (πεθερός καταλαβα;; )νομίζει ότι θα μπει και δεύτερο προφανώς γι αυτό θέλει να ακουστεί στη βάφτιση. Προσωπικά μου κάνει κάπως να βαφτίσεις το παιδι με ένα όνομα που δεν θα ακουστεί ποτε (αυτό το εννοώ και για τα υποκοριστικα κλπ).Τώρα στη κάθε περίπτωση υπάρχουν και λόγοι που γίνεται.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που εχω μπει σε αυτή τη διαδικασία σκέψεων ειναι για να πέσουν οι τόνοι. Ο άντρας μου δεν θέλει να δωσουμε και 2ο όνομα για το λόγο αυτο και εξαρχής δεν το δηλώσαμε. Αλλα αν το να ακουστεί βοηθήσει να μην τσακωθούν το προτιμώ. Ετσι κι αλλιως το αν θα δηλωθει η οχι το ονομα δεν θα το μάθει

Όλο αυτο με τα ονόματα το θεωρω μεγάλη βλακεια. Το ζητούμε ειναι να ειναι γερό το παιδί αλλα οι μεγάλοι δεν τον καταλαβαίνουν αυτο και δεν μπορείς να τους αλλάξεις μυαλά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν δε γίνεται αλλιώς κάντε το έτσι. Μόνο μη το φωνάζουν το παιδι τα πεθερικά με το 2ο αδήλωτο ονομα στο τέλος. Βασικά να σου πω κατι;Αν πάει μόνο ο ένας σας με το χαρτί της βάφτισης στο ληξιαρχείο μετά για να το δηλώσει δεν θα δεχτούν να μπει και το όνομα χωρίς συναίνεση. Και έτσι θα μπορούσατε να το κάνετε.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...