Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι ισχύει για τις εκπρόθεσμες εγγραφές νηπίων;


Recommended Posts

Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για ένα θέμα και οποιαδήποτε συμβουλή.

 

Έχω 3 παιδάκια εκ των οποίων τα 2 μεγαλύτερα είναι γεννημένα το 2005 και το 2006 (πηγαίνουν δηλαδή με διαφορά μια τάξης) και ένα μωράκι που γεννήθηκε το Σεπτέμβριο 2010.

 

Το (δημόσιο) ολοήμερο νηπιαγωγείο της περιοχής μου είναι διθέσιο, παίρνει νήπια κανονικά και προ-νήπια (αν δεν συμπληρωθούν οι θέσεις με κλήρωση). Έτσι (ακόμα έγκυος) τον Ιούνιο που ήταν οι εγγραφές έγραψα κανονικά το μεγαλύτερο παιδί και ρώτησα αν μπορώ να γράψω και το 2ο (και αν ήταν να κληρωθεί).

 

Η νηπιαγωγός-διευθύντρια με πληροφόρησε ότι ναι θεωρητικά μπορούσα να το γράψω (και να πάρει μέρος σε κλήρωση ως προνήπιο), αλλά με συμβούλεψε να μην το κάνω.

Κατά τη δική της γνώμη και από την παιδαγωγική της εμπειρία δεν ήταν σωστό για τα 2 παιδιά να γραφτούν στο ίδιο τμήμα, γιατί θα έκαναν το ίδιο πρόγραμμα (δεν υπάρχει ξεχωριστό πρόγραμμα ή νηπιαγωγός για τα προνήπια). Και θα ήταν δύσκολο για τον μικρό που θα ήταν σε μεγαλύτερη φάση προσαρμογής από τον μεγαλύτερο με τον ερχομό του μωρού.

 

Καθώς ήμουν ευχαριστημένη από τον (δημόσιο) παιδικο που μέχρι τώρα πήγαιναν τα παιδιά (και που είναι δίπλα στη δουλειά μου, αλλά 1 ώρα μακριά από το σπίτι) το συζήτησα και μαζί τους και οι παιδαγωγοί εκεί συμφώνησαν ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα να κρατήσουν το μικρό για άλλη μια χρονιά, ώστε να μην τον υποβάλλω σε δοκιμασία αλλαγής περιβάλλοντος.

 

Έτσι μετά τη γέννηση του μωρού το οικογενειακό πρόγραμμά μας διαμορφώθηκε με τον σύζυγό μου να πηγαίνει καθημερινά το 1 παιδάκι στο ολοήμερο της περιοχής και το 2ο στον παιδικό στη δουλειά- καθώς εγώ μένω ακόμα (και όσο κρατάει η άδεια τοκετού-λοχείας) στο σπίτι με το μωράκι. Τα πράγματα όμως άλλαξαν στα τέλη Οκτωβρίου όταν άλλαξε εργασιακό χώρο και η 2η διαδρομή επιβαλλόταν πλέον μόνο και μόνο για το μικρό.

 

Καθώς πληροφορήθηκα ότι τελικά το νηπιαγωγείο έχει κενά στο ολοήμερο τμήμα ξαναπροσέγγισα τη διευθύντρια και την ενημέρωσα για τις εξελίξεις. Ήδη βρισκόμαστε 2 μήνες μετά τη γέννηση του μωρού και τα 2 μεγαλύτερα παιδιά το έχουν αποδεχθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, χωρίς να υπάρχει η οποιαδήποτε υποψία προβλήματος. Εξήγησα τις δυσκολίες με 3 παιδιά να κάνουμε ένα περιττό δρομολόγιο 1ώρας δις καθημερινά, τη στιγμή που έχουν κενό και της ζήτησα να μεταγράψω τον μικρό στο ολοήμερο.

 

Μου απάντησε ότι αυτό δε γίνεται, ότι δεν επιτρέπονται εγγραφές το Νοέμβριο και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

 

Ρωτάω λοιπόν για όποιον γνωρίζει: Είναι δυνατόν αν υπάρχουν κενά να μη σε δέχεται το νηπιαγωγείο της περιοχής σου; Είναι πράγματι τόσο αυστηρό το σύστημα αν είσαι εκπρόθεσμος στις εγγραφές (μιλάμε για προνήπιο και όχι σχολείο να υπάρχει πρόγραμμα); Υπάρχει κάποια αρχή να απευθυνθώ, κάποιο όργανο να εξηγήσω την παρούσα κατάσταση; Προτιμώ να γίνουν όλα νόμιμα και τυπικά γιατί δε θέλω να έρθω σε ρήξη με το νηπιαγωγείο.

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι ημερομηνίες εγγραφής καθορίζονται απ'το υπουργείο.Δε νομίζω ότι υπάρχει η ευχέρεια να γίνει τώρα εγγραφή,δεν είναι στο χέρι των νηπιαγωγών.

 

Δες όμως μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό:

 

15. Όταν ένα νήπιο γίνει δεκτό για εγγραφή σε νηπιαγωγείο που λειτουργεί με εναλλασσόμενο ωράριο και τα αδέλφια του είναι μαθητές σχολείου που λειτουργεί πλησίον του νηπιαγωγείου ή συστεγάζεται με αυτό, το νήπιο εγγράφεται σε νηπιαγωγείο ή τμήμα νηπιαγωγείου που έχει το ίδιο ωράριο εργασίας με το παραπάνω σχολείο.

16. εγγραφή νηπίου σε άλλο νηπιαγωγείο (μετεγγραφή) επειδή άλλαξε ο τόπος κατοικίας ή για άλλους ειδικούς λόγους γίνεται ή με την προσκόμιση εκ νέου των δικαιολογητικών της παραγράφου 2 αυτού του άρθρου ή με βεβαίωση του /της προϊστάμενου /νης του νηπιαγωγείου ότι όλα τα δικαιολογητικά έχουν κατατεθεί και έγινε κανονική εγγραφή. Αν στο νηπιαγωγείο έχουν πληρωθεί οι θέσεις και συγχρόνως δεν έχουν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις εγγραφής, το νήπιο που προέρχεται από μετεγγραφή εγγράφεται στο τέλος της κατάστασης αναμονής που αφορά την ηλικία του.

 

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/nipiagogio/704-leitoyrgia-scholeiwn-eggrafes-nhpiwn-nhpiagwgei.html

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Πως μπορώ να μάθω ποιό είναι το Γραφείο Εκπαίδευσης της περιοχής μου; (δε θέλω να ρωτήσω τη διευθύντρια για ευνόητους λόγους....). Υπάρχουν κάπου αναρτημένα (πχ στο Υπουργείο Παιδείας);

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

τα παραπάνω ισχύουν για εμπρόθεσμερς εγγραφές... στην ιστοσελίδα του υπουργείου θα βρεις το γραφείο της αβάθμιας που ανήκετε αλλά έτσι και αλλιώς για εκπρόθεσμη εγγραφή χρειάζεται η ενυπόγραφη άδεια του διυθυντή εκπαίδευσης της περιοχής, ακόμα και αν υπάρχουν κενές θέσεις στο νηπιαγωγείο, η νηπιαγωγός δεν μπορεί να δράσει αυθαίρετα όσο και αν θέλει να σε εξυπηρετήσει.... στην δική σου περίπτωση δεν πρόκειται για μετεγγραφή...

συζήτησε το θέμα με τον διευθυντή της αβάθμιας και θα σε συμβουλέψει εκείνος. ης σαν εναλλακτικό σενάριο δες τι μπορείς να κάνεις με τον δημοτικό παιδικό της περιοχής σου. σαν τρίτεκνη εκεί έχεις περισσότερες πιθανότητες, σσε αντίθεση με το δημόσιο σχολείο που δεν λαμβάνονται υπόψη κοινωνικά κριτήρια

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι όλες οι διευθήνσεις πρωτοβάθμιας.

 

http://www.gsev.gr/Links/links_EL/DE_DIPE.html

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα παραπάνω ισχύουν για εμπρόθεσμερς εγγραφές... στην ιστοσελίδα του υπουργείου θα βρεις το γραφείο της αβάθμιας που ανήκετε αλλά έτσι και αλλιώς για εκπρόθεσμη εγγραφή χρειάζεται η ενυπόγραφη άδεια του διυθυντή εκπαίδευσης της περιοχής, ακόμα και αν υπάρχουν κενές θέσεις στο νηπιαγωγείο, η νηπιαγωγός δεν μπορεί να δράσει αυθαίρετα όσο και αν θέλει να σε εξυπηρετήσει.... στην δική σου περίπτωση δεν πρόκειται για μετεγγραφή...

συζήτησε το θέμα με τον διευθυντή της αβάθμιας και θα σε συμβουλέψει εκείνος. ης σαν εναλλακτικό σενάριο δες τι μπορείς να κάνεις με τον δημοτικό παιδικό της περιοχής σου. σαν τρίτεκνη εκεί έχεις περισσότερες πιθανότητες, σσε αντίθεση με το δημόσιο σχολείο που δεν λαμβάνονται υπόψη κοινωνικά κριτήρια

 

Δημοτικός παιδικός ή βρεφονηπιακός δεν υπάρχει στην περιοχή μου ή, μάλλον υπάρχει αλλά δεν λειτουργεί, γιατί ενώ είναι κτηριακά έτοιμος από δωρεά, δεν γίνονται προσλήψεις ΑΣΕΠ προσωπικού λόγω κρίσης. Βρεφονηπιακοί και παιδικοί υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή, δεν ξέρω τι ισχύει τώρα που ενοποιηθήκαμε 7 δήμοι λόγω Καλλικράτη.

 

Η αλήθεια είναι (και εδώ κοιτάω κυρίως αυτό που βολεύει και εμάς σαν οικογένεια, αλλά και το παιδάκι) ότι μόνη λύση είναι το διθέσιο νηπιαγωγείο της γειτονιάς και 1)λόγω κοινού ωραρίου με τον μεγαλύτερο αλλά κυρίως 2)γιατί ήδη έχει 6-7 προνήπια ήδη με τα οποία ο μικρός θα είναι μαζί και του χρόνου σαν κανονικά νήπια.

 

Με λίγα λόγια δε θα κοιτούσα κάποια λύση που θα μετέφερε το παιδάκι σε εντελώς νέο περιβάλλον με το οποίο δε θα είχε καμιά σχέση του χρόνου. Ελπίζω να μην ακούγεται σαν πολυτέλεια, αλλά προκειμένου το παιδί να αλλάξει και δασκάλες και φίλους, καλύτερα να παραμείνει εκεί που είναι από 18μηνών, αλλώστε η δική μου άδεια είναι το πολύ μέχρι το Φεβρουάριο (αν πάρω μαζεμένη και ότι κανονική άδεια έχω ή κάποια αναρρωτική) για να είναι το μωράκι τουλάχιστον 5μηνών (τότε βέβαια θα προκύψει εκ νέου πρόβλημα για φύλαξη καθώς δεν υπάρχει βοήθεια).

 

Θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω αυτά σε όποιο αρμόδιο μπορώ και ελπίζω να υπάρχει κατανόηση και ελαστικότητα.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα τακτοποιήθηκε με τον τρόπο που μου υποδείξατε, απευθύνθηκα στην α'βάθμια.

Ο προϊστάμενος είχε μεγάλη κατανόηση, ήδη όμως η διευθύντρια του είχε τηλεφωνήσει (γιατί τη ρώτησα τελικά που και πως θα τον βρώ).

Φυσικά εξυπηρετήθηκα αμέσως γιατί υπήρχαν κενά στην τάξη και από σήμερα τον πήγα για λιγότερο ωράριο (άκουσα πάλι βέβαια τις απόψεις των νηπιαγωγών ότι και καλά δεν είναι σωστό, αλλά ας μου βρουν λύση με 3 παιδιά να μοιράζω τα 2 στις δυό άκρες χωρίς βοήθεια...).

Τελικά ωραία τα θεωρητικά, μόνο αν τα περάσει κανείς μπορεί να καταλάβει....

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα τακτοποιήθηκε με τον τρόπο που μου υποδείξατε, απευθύνθηκα στην α'βάθμια.

Ο προϊστάμενος είχε μεγάλη κατανόηση, ήδη όμως η διευθύντρια του είχε τηλεφωνήσει (γιατί τη ρώτησα τελικά που και πως θα τον βρώ).

Φυσικά εξυπηρετήθηκα αμέσως γιατί υπήρχαν κενά στην τάξη και από σήμερα τον πήγα για λιγότερο ωράριο (άκουσα πάλι βέβαια τις απόψεις των νηπιαγωγών ότι και καλά δεν είναι σωστό, αλλά ας μου βρουν λύση με 3 παιδιά να μοιράζω τα 2 στις δυό άκρες χωρίς βοήθεια...).

Τελικά ωραία τα θεωρητικά, μόνο αν τα περάσει κανείς μπορεί να καταλάβει....

 

το σωχτο κ το λαθος ειναισχετικο.εξαρταται απο τα παιδα κ τ σχεση που εχουν μεταξυ τους. μια χαρα θα πανε ολα!αν νιωσει ο μεγαλος οτι απειλειται απο τον μικρο θα μπορουσε ο μικρος να παει στο αλλο τμημα

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΕΣ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΩΣ Κ ΕΓΚΡΙΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ, ΕΦΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΝΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ!!!!!! ΦΙΛΙΚΑ

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...