Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα έχω γάλα?


VASILIKI

Recommended Posts

Όταν γέννησα τον γιο μου, θεωρούσα δεδομένο το ότι θα θηλάσω. Στην κλινική τον φέρνανε συνέχεια ταϊσμένο και φυσικά κοιμισμένο. Πίστευα ότι όταν θα πηγαίναμε σπίτι θα έτρωγε κανονικά.Το μωρό στην συνέχεια, δεν καθότανε με τίποτα στο στήθος, γιατί μάλλον έμαθε στο μπιμπερό της κλινικής. Ούρλιαζε όποτε τον έβαζα γιατί πεινούσε. Προσπαθούσα να βγάζω με το θήλαστρο, αλλά δεν έβγαινε και πολύ. Καθόμουνα μία ώρα και ζήτημα να έβγαζα 20 ml. Τον γιατρό μου που ρώτησα, μου είπε ότι πολύ απλά, ο οργανισμός σου δεν παράγει γάλα.

Η πεθερά μου, και οι κουνιάδες μου με κοιτούσαν με μισό μάτι, γιατί δεν είχα γάλα. "Τόσο στήθος, άχρηστο είναι αν δεν μπορείς να ταίσεις το μωρό σου", μου λέγανε. Παραλίγο να πάθω κατάθλιψη. Τώρα είμαι πάλι έγκυος, και τον Μάιο θα γεννήσω.Τι να κάνω για να μην περάσω τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα εχεις γαλα :wink:

 

 

δεν εχω χρονο τωρα,θα σου πουνε και τα υπολοιπα κοριτσια,ομως αν θελεις να θηλασεις θα θηλασεις. Συμμαχους θα μας εχεις ολες :) το μωρο στο στηθος οσο συχνα θελει και το γαλα θα του φτανει και θα το μεγαλωνει δυνατο :cool: κλειστά τα αυτιά στις βλακείες που θα ακούς! θα μάθεις να αγνοείς τον κόσμο που δεν ξέρει και ούτε θέλει να μαθει...

 

ολα καλά να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Αν εβγαζες 20 μλ πιστευω οτι θα εβγαζες κι αλλο.........μαλλον λογω αγνοιας δεν εκανες τα σωστα πραγματα την σωστη στιγμη.......ειναι πολυ σημαντικο το πρωτο διαστημα να λαβει το στηθος εντολη να παραγει γαλα......

 

 

Ακομα και το θηλαστρο δεν θα ηταν το καταλληλο (ειδικα αν ηταν χειροκινητο)

 

Περασα κι εγω την φαση που περιγραφεις στην αρχη, αλλα καθως ημουν ενημερωμενη επεμενα και δεν εδινα στο μωρο την εναλλακτικη του μπιμπερο οταν γυρισαμε σπιτι κι εμαθε να θηλαζει.....επισης οσο ημουν στο νοσοκομειο εβγαζα γαλα με το νοσοκομειακο που ειχαν εκει για να ρυθμιστει η παραγωγη μου.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα και την βλακεία ότι επειδή έκανα καισαρική, το γάλα μου θα αργήσει να έρθει και περίμενα, αλλά γάλα δεν έβλεπα. Και φυσικά δεν μπορούσα να αφήσω το μωρό να περιμένει πότε θα έρθει το γάλα μου, και όσο περνούσε ο καιρός τόσο μάθαινε στο μπιμπερό. Όσο για θήλαστρο είχα ηλεκτρονικό, αλλά δεν θυμάμαι ποιό, και από γάλα έβγαζα κάτι σταγόνες, και μόνο από το ένα στήθος. Ελπίζω τα πράγματα να είναι καλύτερα τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν γέννησα τον γιο μου, θεωρούσα δεδομένο το ότι θα θηλάσω. Στην κλινική τον φέρνανε συνέχεια ταϊσμένο και φυσικά κοιμισμένο. Πίστευα ότι όταν θα πηγαίναμε σπίτι θα έτρωγε κανονικά.Το μωρό στην συνέχεια, δεν καθότανε με τίποτα στο στήθος, γιατί μάλλον έμαθε στο μπιμπερό της κλινικής. Ούρλιαζε όποτε τον έβαζα γιατί πεινούσε. Προσπαθούσα να βγάζω με το θήλαστρο, αλλά δεν έβγαινε και πολύ. Καθόμουνα μία ώρα και ζήτημα να έβγαζα 20 ml. Τον γιατρό μου που ρώτησα, μου είπε ότι πολύ απλά, ο οργανισμός σου δεν παράγει γάλα.

Η πεθερά μου, και οι κουνιάδες μου με κοιτούσαν με μισό μάτι, γιατί δεν είχα γάλα. "Τόσο στήθος, άχρηστο είναι αν δεν μπορείς να ταίσεις το μωρό σου", μου λέγανε. Παραλίγο να πάθω κατάθλιψη. Τώρα είμαι πάλι έγκυος, και τον Μάιο θα γεννήσω.Τι να κάνω για να μην περάσω τα ίδια?

 

Βασιλική, να σου ζήσει!

 

Οι πεθεροκουνιάδες γενικά αποτελούν αντένδειξη στο θηλασμό. Αν πήγαιναν όλα καλά θα έκαναν τα πάντα για να σε πείσουν ότι κάτι δεν πάει καλά, οπότε το βασικότερο που πρέπει να κάνεις είναι να τις αποφύγεις όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Στα υπόλοιπα τώρα:

 

1. Το μωρό πρέπει να θηλάσει το πρώτο μισάωρο μετά τον τοκετό. Μερικά μωρά παρουσιάζουν σοβαρό πρόβλημα συνεργασίας αν η πρώτη επαφή δεν είναι το στήθος. Αυτό είναι πολύ ουσιαστικό ειδικά για σένα που σου παρουσιάστηκε ήδη το πρόβλημα.

 

2. Το μωρό πρέπει να είναι συνέχεια δίπλα σου για να θηλάζει όσο θέλει όποτε θέλει. Για τα περισσότερα μωρά αυτό είναι ουσιαστικό για να ξεκινήσει καλά ο θηλασμός. Για τις περισσότερες μητέρες αυτό είναι ουσιαστικό για να ξεκινήσει η παραγωγή που αλλιώς μπορεί να μην ξεκινήσει όπως ήδη συνέβη σε σένα.

 

3. Για κάποιες μητέρες φαίνεται ότι το πρώτο 10ήμερο είναι πολύ κρίσιμο και αν δεν υπάρχει επαρκές ερέθισμα στη διάρκεια αυτού του δεκαήμερου, το γάλα δεν κατεβαίνει ποτέ, η γαλουχία δεν μπορεί να είναι πλήρης και να καλύψει τις ανάγκες του μωρού. Για σένα ειδικά φαίνεται ότι είναι κρίσιμο αυτό το πρώτο 10ήμερο και θα πρέπει να μην το χάσεις. Θα πρέπει από την πρώτη στιγμή να θηλάσεις και αν το μωρό δεν θηλάζει αν αντλείς συστηματικά.

 

4. Αν το μωρό δεν θηλάζει καλά (λόγω ίκτερου, λόγω καισαρικής ή για άγνωστο λόγο) κάτι που συμβαίνει στο 10-15% των περιπτώσεων, δηλαδή δεν είναι και τόσο σπάνιο, τότε θα πρέπει να έχεις νοσοκομειακό θήλαστρο.

Τα νοσοκομειακά θήλαστρα (ενοικιάζονται) είναι τα μόνα κατάλληλα για να υποστηρίξουν πληρη γαλουχία. Όλα τα υπόλοιπα (που αγοράζονται) είναι κατάλληλα για να βοηθήσουν τη γαλουχία όταν υπάρχει ένα μωρό που θηλάζει καλά και παραλείπει κάποια γεύματα.

Για να μπορέσεις να έχεις πλήρη γαλουχία με ένα νοσοκομειακό θήλαστρο θα πρέπει να αντλείς τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο (καλύτερα 10-12), 15 λεπτά σε κάθε στήθος και η μία άντληση να είναι βραδυνή.

 

5. Καλό θα είναι να ζητήσεις βοήθεια από επαγγελματία σύμβουλο θηλασμού για να σε υποστηρίξει από την πρώτη στιγμή που θα παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα για να μην χαθεί πολύτιμος χρόνος.

 

Με το καλό! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια με κάλυψαν, απλά ήθελα να προσθέσω, καλή λευτεριά, και μ'έναν πόνο. Θα έχεις σίγουρα μπόλικο γαλατάκι για το μωράκι σου!!! Κι ό,τι χρειαστείς, να μας ρωτάς, και να μη δίνεις την παραμικρή σημασία στις πεθεροκουνιάδες!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια τι μπορουμε να κανουμε οταν δεν μας φερνουν το μωρο αμεσως?

 

Στα δημοσια νοσοκομεια νομιζω οτι δε σου φερνουν το μωρο αν δε το εξετασουν ειδικοι και μαλιστα αν γεννησεις προς το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση να το δεις πριν το επομενο μεσημερι......

 

Εγω που γεννησα πρωι και δε μου επετρεπαν να το παρω πριν την επομενη μερα, πηγαινα να το δω καθε τρεις ωρες να το θηλασω εχοντας μονο ενα τεταρτο στη διαθεση μου (και φυσικα δεν τα καταφερναμε)...γισ τη νυχτα ουτε λογος.

 

Εκεινη την ωρα εισαι τοσο εξαντλημενη και πονας που δεν μπορεις να το παλεψεις περισσοτερο......διαβαζω που λετε να βαζεις το μωρο στο στηθος το πρωτο μισαωρο και μου κανει εντυπωση.......ποιος το καταφερνει αυτο? Σε ποιες κλινικες το επιπτρεπουν?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα και την βλακεία ότι επειδή έκανα καισαρική, το γάλα μου θα αργήσει να έρθει και περίμενα, αλλά γάλα δεν έβλεπα. Και φυσικά δεν μπορούσα να αφήσω το μωρό να περιμένει πότε θα έρθει το γάλα μου, και όσο περνούσε ο καιρός τόσο μάθαινε στο μπιμπερό.

Το μωρό στην αρχή παίρνει το πρωτόγαλα που είναι μερικά γραμμάρια από παχύρευστο κίτρινο υγρό, και είναι υπεραρκετό για τις πρώτες μέρες. Αν το έχεις στο στήθος όποτε το ζητάει, το γάλα θα ... έρθει όταν πρέπει. Διαβασε το forum με προσοχή και θα τα μάθεις όλα. Ένα μόνο θέλω να σου πω από την εμπειρία μου. Το άγχος για το άν το μωρό πεινάει ή όχι, είναι ο βασικός λόγος που οι περισσότερες μανούλες αποτυγχάνουν στο θηλασμό. Πρέπει να απαλλαγείς από αυτό αν θέλεις να τα καταφέρεις. Μελέτησε το μηχανισμό που παράγεται το γάλα και θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση το μωρό σου να ζητάει γάλα και εσύ να μην έχεις. Όσο θηλάζει θα έχεις γάλα, όσο του δίνεις συμπλήρωμα θα έχεις λιγότερο γάλα. Αυτή είναι η σχέση. Και μην αφήσεις να σε τρομάξουν με την καισαρική. Πάρε το μωρό σου κοντά σου όσο πιο γρηγορα γίνεται και ξεκίνα. Άντε με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια τι μπορουμε να κανουμε οταν δεν μας φερνουν το μωρο αμεσως?

 

Στα δημοσια νοσοκομεια νομιζω οτι δε σου φερνουν το μωρο αν δε το εξετασουν ειδικοι και μαλιστα αν γεννησεις προς το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση να το δεις πριν το επομενο μεσημερι......

Είναι θέμα γιατρού, αν το πει ο γιατρός γίνεται, αν δεν το πει, δεν γίνεται είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. Κανονικά το μωρό με το που βγαίνει, το αφήνουν στην κοιλιά της μαμάς και αυτό πηγαίνει μόνο του στο στήθος. Κάποιοι γιατροί το κάνουν όπου και να βρίσκονται (σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο νοσοκομείο) και κάποιοι άλλοι δεν το κάνουν ποτέ.

 

Εγω που γεννησα πρωι και δε μου επετρεπαν να το παρω πριν την επομενη μερα, πηγαινα να το δω καθε τρεις ωρες να το θηλασω εχοντας μονο ενα τεταρτο στη διαθεση μου (και φυσικα δεν τα καταφερναμε)...γισ τη νυχτα ουτε λογος.

Δεν έχουν το δικαίωμα να το κρατήσουν αν δεν υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος. Από εκεί και πέρα βλέπεις πόσο μπορείς να το παλέψεις.

 

Εκεινη την ωρα εισαι τοσο εξαντλημενη και πονας που δεν μπορεις να το παλεψεις περισσοτερο......

Σε καταλαβαίνω... Υπάρχουν μητέρες που γι αυτό και μόνο το λόγο σηκώνονται και φεύγουν αμέσως από την κλινική (μετά από 3-4ώρες), γιατί δεν έχουν όρεξη να παλεύουν και να διαπραγματεύονται.

Όσο για τον πόνο κλπ ταλαιπωρία, δεν είναι ίδιοι όλοι οι τοκετοί και το μεγαλύτερο μέρος της ταλαιπωρίας οφείλεται στις κακές συνθήκες τοκετού και στους κακούς χειρισμούς.

 

 

διαβαζω που λετε να βαζεις το μωρο στο στηθος το πρωτο μισαωρο και μου κανει εντυπωση.......ποιος το καταφερνει αυτο? Σε ποιες κλινικες το επιπτρεπουν?

Πήγα στην κλινική στις 8 το βράδυ, μέχρι να τακτοποιηθώ κλπ πήγε 9. Η διαστολή προχωρούσε ραγδαία. Ήμουν όρθια χωρίς ορούς κλπ, καθόμουν στο σαλόνι. Πόνεσα πολύ μόνο όταν ξάπλωσα για λίγα λεπτά στον καρδιοτοκογράφο. Η μαία μου είπε να μείνω εκεί. Ήταν ανυπόφορο και σηκώθηκα μόλις τελείωσε η εξέταση και ξαναβγήκα έξω. Χρειάστηκε να γίνει καισαρική, έγινε στις 10, στις 10:30 ήμουν στο θάλαμο και θήλαζα το μωρό.

 

Κανονικά δεν το φέρνουν αμέσως μετά τον τοκετό, όμως στη συγκεκριμένη κλινική τα μωρά τα δίνουν στις 10 και τα παίρνουν στις 11. Άρα όταν πήγα στο θάλαμο μπορούσα να έχω το μωρό και μου το έφεραν λόγω ωραρίου.

 

Ήταν μια ευτυχής σύμπτωση. :wink:

 

Το μωρό το πρώτο ημίωρο βρίσκεται σε εγρήγορση και συνήθως θηλάζει καλά. Τα μάτια του είναι ορθάνοιχτα, παρατηρεί αυτά που μπορεί να δεί (τη μαμά του που είναι σε κοντινή απόσταση!!!).

Περνάνε μέρες μέχρι να δούμε παρόμοια αντίδραση. Αυτή η πρώτη εντύπωση του μωρού είναι πολύ σημαντική. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα όταν γεννιέται το μωρό το ταΐζουν αμέσως?

Ή περιμένουν να κλάψει ή να πάει κάποια ώρα ή να το ταΐσουν πριν το φέρουν ή κάτι άλλο?

 

Vasiliki με το καλό! Κάτι μου λέει οτι όλα θα πάνε καλά! :D

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια τι μπορουμε να κανουμε οταν δεν μας φερνουν το μωρο αμεσως?

 

Στα δημοσια νοσοκομεια νομιζω οτι δε σου φερνουν το μωρο αν δε το εξετασουν ειδικοι και μαλιστα αν γεννησεις προς το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση να το δεις πριν το επομενο μεσημερι......

 

Εγω που γεννησα πρωι και δε μου επετρεπαν να το παρω πριν την επομενη μερα, πηγαινα να το δω καθε τρεις ωρες να το θηλασω εχοντας μονο ενα τεταρτο στη διαθεση μου (και φυσικα δεν τα καταφερναμε)...γισ τη νυχτα ουτε λογος.

 

Εκεινη την ωρα εισαι τοσο εξαντλημενη και πονας που δεν μπορεις να το παλεψεις περισσοτερο......διαβαζω που λετε να βαζεις το μωρο στο στηθος το πρωτο μισαωρο και μου κανει εντυπωση.......ποιος το καταφερνει αυτο? Σε ποιες κλινικες το επιπτρεπουν?

 

 

 

αν κ με καλυψε η αγλαια θελω να πω κι εγω με την σειρα μου οτι εγω γεννησα σε δημοσιο κ το μωρο το ειχα συν διπλα μου.ειχα πει στον γιατρο μου κ στις μαιες οτι θελω αποκλειστικο θηλασμο κ να μην του δωσουν ξενο γαλα καθολου.δυστυχως δεν μου το δωσανε αμεσως το μωρο κ ουτε μου το βαλανε πανω μου μολις γεννηθηκε αλλα μου το φερανε μεσα σε 4 ωρες κ επιασε αμεσως στηθος.

στο επομενο παιδακι θα τους πω να μου το δωσουνε αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα όταν γεννιέται το μωρό το ταΐζουν αμέσως?

Ή περιμένουν να κλάψει ή να πάει κάποια ώρα ή να το ταΐσουν πριν το φέρουν ή κάτι άλλο?

 

 

Συνήθως τους δίνουν ζαχαρόνερο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όταν κάνεις καισαρική είναι πολύ δύσκολο να το πάρεις το μωρό αμέσως, ειδικά αν είσαι ξαπλωμένη και πονάς. Εγώ το μόνο που μπορούσα να κάνω, όταν γέννησα τον πρώτο, ήταν να του πιάνω το χεράκι μέσα στο πυρέξ που τον είχαν, γιατί δεν υπήρχε κανένας να μου τον δώσει. Αλλά και να μου τον έδιναν, ήμουν ξαπλωμένη απ' την καισαρική και μάλλον δύσκολο να θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όταν κάνεις καισαρική είναι πολύ δύσκολο να το πάρεις το μωρό αμέσως, ειδικά αν είσαι ξαπλωμένη και πονάς. Εγώ το μόνο που μπορούσα να κάνω, όταν γέννησα τον πρώτο, ήταν να του πιάνω το χεράκι μέσα στο πυρέξ που τον είχαν, γιατί δεν υπήρχε κανένας να μου τον δώσει. Αλλά και να μου τον έδιναν, ήμουν ξαπλωμένη απ' την καισαρική και μάλλον δύσκολο να θηλάσω.

 

Mπορείς να είσαι ανάσκελα και να θηλάσεις. Το μωρό θα είναι μπρούμυτα επάνω σου. Αρκεί κάποιος να αφήσει το μωρό πάνω σου.

 

Έκανα καισαρική, ήμουν καθισμένη και έβαλα το μωρό μια χαρά να θηλάσει στη football position.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τους δίνουν ζαχαρόνερο...

 

:shock:

 

ΓΙΑΤΙ???

 

για τις θερμίδες?

 

Για λόγους βλακείας. Για να το δούν πώς καταπίνει!!! Μπορούν φυσικά να το δούνε και όταν θηλάζει αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα γιατρού, αν το πει ο γιατρός γίνεται, αν δεν το πει, δεν γίνεται είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. Κανονικά το μωρό με το που βγαίνει, το αφήνουν στην κοιλιά της μαμάς και αυτό πηγαίνει μόνο του στο στήθος. Κάποιοι γιατροί το κάνουν όπου και να βρίσκονται (σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο νοσοκομείο) και κάποιοι άλλοι δεν το κάνουν ποτέ.

 

Moυ το εβαλαν πανω στην κοιλια μολις το καθαρισαν λιγο κι αυτο εμεινε εκει κουρνιασμενο με κλειστα τα ματακια....δεν εκανε καποια κινηση να θηλασει η να κουνηθει ουτε καποιος μου ειπε να το βαλω στο στηθος.........εγω φυσικα τα επαιξα εκεινη την ωρα απο το δεος να το βλεπω μπροστα μου......

 

Δεν έχουν το δικαίωμα να το κρατήσουν αν δεν υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος. Από εκεί και πέρα βλέπεις πόσο μπορείς να το παλέψεις.

 

Μου το κρατησαν επειδη 1.Επρεπε να το δει γιατρος για το ποδαρακι του (ραιβοποδια) 2.Επειδη χρησιμοποιησαν ειπαν εμβρυουλκο και επρεπε να γινει υπερηχος εγκεφαλου....τελικα μαλλον ηταν και λογω του μεγαλου μεγεθους κεφαλιου (που ηταν οικογενειακο μας αλλα δε το ξεραν). Επισης 3. Λογω μεγαλου βαρους (4 κιλα) το καναν μεγαλο θεμα αυτο.....Πριν το επομενο πρωι δε μου το εδωσαν......αλλα απο οτι ειδα στην περιπτωση γνωστης που γεννησε 8 το βραδυ, δεν το πηρε πριν την επομενη μεραχωρις να ειχε κατι το μωρο περα απο την χρηση εμβρυουλκου.....

 

Σε καταλαβαίνω... Υπάρχουν μητέρες που γι αυτό και μόνο το λόγο σηκώνονται και φεύγουν αμέσως από την κλινική (μετά από 3-4ώρες), γιατί δεν έχουν όρεξη να παλεύουν και να διαπραγματεύονται.

Όσο για τον πόνο κλπ ταλαιπωρία, δεν είναι ίδιοι όλοι οι τοκετοί και το μεγαλύτερο μέρος της ταλαιπωρίας οφείλεται στις κακές συνθήκες τοκετού και στους κακούς χειρισμούς.

 

Εμενα με χτυπησε πολυ ο νοσοκομος στην κοιλια με αγκωνιες (!) για να κατεβει το μωρο και δυσκολευομουν ακομα και να σταθω ορθια απο τον πονο......ασε που με ειχε σκισει πολυ ασχημα ο γιατρος.....ολη την πρωτη μερα δεν μπορουσα ουτε βημα να κανω χωρις βοηθεια....

 

 

Το μωρό το πρώτο ημίωρο βρίσκεται σε εγρήγορση και συνήθως θηλάζει καλά. Τα μάτια του είναι ορθάνοιχτα, παρατηρεί αυτά που μπορεί να δεί (τη μαμά του που είναι σε κοντινή απόσταση!!!).

Περνάνε μέρες μέχρι να δούμε παρόμοια αντίδραση. Αυτή η πρώτη εντύπωση του μωρού είναι πολύ σημαντική. :)

 

Αν κανω αλλο μωρο θα το εχω υποψη μου και θα απαιτησω να μου το δωσουν αμεσως......θα το χω συζητησει απο πριν με το γιατρο........πολυ κριμα που την πατησα ετσι.....στο θεμα των πρωτων στιγμων μετα τον τοκετο ημουν απροετοιμαστη.... :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μου το κρατησαν επειδη 1.Επρεπε να το δει γιατρος για το ποδαρακι του (ραιβοποδια) 2.Επειδη χρησιμοποιησαν ειπαν εμβρυουλκο και επρεπε να γινει υπερηχος εγκεφαλου....τελικα μαλλον ηταν και λογω του μεγαλου μεγεθους κεφαλιου (που ηταν οικογενειακο μας αλλα δε το ξεραν). Επισης 3. Λογω μεγαλου βαρους (4 κιλα) το καναν μεγαλο θεμα αυτο.....Πριν το επομενο πρωι δε μου το εδωσαν......αλλα απο οτι ειδα στην περιπτωση γνωστης που γεννησε 8 το βραδυ, δεν το πηρε πριν την επομενη μεραχωρις να ειχε κατι το μωρο περα απο την χρηση εμβρυουλκου.....

Όλα αυτά είναι ιατρικοί λόγοι που δεν συνιστούν τίποτα επείγον, όλες αυτές οι εξετάσεις μπορούν να περιμένουν να τελειώσει το μωρό το πρώτο του γεύμα. Η ραιβοποδία μπορεί να περιμένεις μέρες και εβδομάδες για να εξετασθεί, ο ηπέρηχος σίγουρα μπορεί να περιμένει μερικές ώρες.

Μόνο ιατρικοί λόγοι που οδηγούν το μωρό σε εντατική νοσηλεία δικαιολογούν την άμεση απομάκρυνση.

 

Εμενα με χτυπησε πολυ ο νοσοκομος στην κοιλια με αγκωνιες (!) για να κατεβει το μωρο και δυσκολευομουν ακομα και να σταθω ορθια απο τον πονο......ασε που με ειχε σκισει πολυ ασχημα ο γιατρος.....ολη την πρωτη μερα δεν μπορουσα ουτε βημα να κανω χωρις βοηθεια....

:shock:

Αυτό είναι κακοποίηση και όχι χειρισμοί για τοκετό...

Δυστυχώς, η κακοποίηση τέτοιους είδους είναι τόσο συνηθισμένη πια που δεν μας κάνει εντύπωση και δεν τη θεωρούμε κακοποίηση... :?

 

Αχ...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια τι μπορουμε να κανουμε οταν δεν μας φερνουν το μωρο αμεσως?

 

Στα δημοσια νοσοκομεια νομιζω οτι δε σου φερνουν το μωρο αν δε το εξετασουν ειδικοι και μαλιστα αν γεννησεις προς το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση να το δεις πριν το επομενο μεσημερι......

Είναι θέμα γιατρού, αν το πει ο γιατρός γίνεται, αν δεν το πει, δεν γίνεται είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. Κανονικά το μωρό με το που βγαίνει, το αφήνουν στην κοιλιά της μαμάς και αυτό πηγαίνει μόνο του στο στήθος. Κάποιοι γιατροί το κάνουν όπου και να βρίσκονται (σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο νοσοκομείο) και κάποιοι άλλοι δεν το κάνουν ποτέ.

 

Εγω που γεννησα πρωι και δε μου επετρεπαν να το παρω πριν την επομενη μερα, πηγαινα να το δω καθε τρεις ωρες να το θηλασω εχοντας μονο ενα τεταρτο στη διαθεση μου (και φυσικα δεν τα καταφερναμε)...γισ τη νυχτα ουτε λογος.

Δεν έχουν το δικαίωμα να το κρατήσουν αν δεν υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος. Από εκεί και πέρα βλέπεις πόσο μπορείς να το παλέψεις.

 

Εκεινη την ωρα εισαι τοσο εξαντλημενη και πονας που δεν μπορεις να το παλεψεις περισσοτερο......

Σε καταλαβαίνω... Υπάρχουν μητέρες που γι αυτό και μόνο το λόγο σηκώνονται και φεύγουν αμέσως από την κλινική (μετά από 3-4ώρες), γιατί δεν έχουν όρεξη να παλεύουν και να διαπραγματεύονται.

Όσο για τον πόνο κλπ ταλαιπωρία, δεν είναι ίδιοι όλοι οι τοκετοί και το μεγαλύτερο μέρος της ταλαιπωρίας οφείλεται στις κακές συνθήκες τοκετού και στους κακούς χειρισμούς.

 

 

διαβαζω που λετε να βαζεις το μωρο στο στηθος το πρωτο μισαωρο και μου κανει εντυπωση.......ποιος το καταφερνει αυτο? Σε ποιες κλινικες το επιπτρεπουν?

Πήγα στην κλινική στις 8 το βράδυ, μέχρι να τακτοποιηθώ κλπ πήγε 9. Η διαστολή προχωρούσε ραγδαία. Ήμουν όρθια χωρίς ορούς κλπ, καθόμουν στο σαλόνι. Πόνεσα πολύ μόνο όταν ξάπλωσα για λίγα λεπτά στον καρδιοτοκογράφο. Η μαία μου είπε να μείνω εκεί. Ήταν ανυπόφορο και σηκώθηκα μόλις τελείωσε η εξέταση και ξαναβγήκα έξω. Χρειάστηκε να γίνει καισαρική, έγινε στις 10, στις 10:30 ήμουν στο θάλαμο και θήλαζα το μωρό.

 

Κανονικά δεν το φέρνουν αμέσως μετά τον τοκετό, όμως στη συγκεκριμένη κλινική τα μωρά τα δίνουν στις 10 και τα παίρνουν στις 11. Άρα όταν πήγα στο θάλαμο μπορούσα να έχω το μωρό και μου το έφεραν λόγω ωραρίου.

 

Ήταν μια ευτυχής σύμπτωση. :wink:

 

Το μωρό το πρώτο ημίωρο βρίσκεται σε εγρήγορση και συνήθως θηλάζει καλά. Τα μάτια του είναι ορθάνοιχτα, παρατηρεί αυτά που μπορεί να δεί (τη μαμά του που είναι σε κοντινή απόσταση!!!).

Περνάνε μέρες μέχρι να δούμε παρόμοια αντίδραση. Αυτή η πρώτη εντύπωση του μωρού είναι πολύ σημαντική. :)

 

 

δηλαδή για να καταλάβω, από τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί η διαδικασία του τοκετού η μητέρα πρέπει να απαιτήσει να δει το μωρό, αυτό θα γίνει κατόπιν συνενόησης με το γιατρό και τη μαία ή το μαιευτήριο? δηλ. είναι κάτι για το οποίο μπορούμε να επιμείνουμε και πριν ή μόνο μετά τον τοκετό αν υπάρχει και κάποιος άλλος, πχ. ο μπαμπάς να πιέσει να έρθει το μωρό το συντομότερο δυνατό στο θάλαμο για να θηλάσει?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

δηλαδή για να καταλάβω, από τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί η διαδικασία του τοκετού η μητέρα πρέπει να απαιτήσει να δει το μωρό, αυτό θα γίνει κατόπιν συνενόησης με το γιατρό και τη μαία ή το μαιευτήριο? δηλ. είναι κάτι για το οποίο μπορούμε να επιμείνουμε και πριν ή μόνο μετά τον τοκετό αν υπάρχει και κάποιος άλλος, πχ. ο μπαμπάς να πιέσει να έρθει το μωρό το συντομότερο δυνατό στο θάλαμο για να θηλάσει?

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πρωτόκολλα και δεν είναι αυτονόητα τα δικαιώματα του έλληνα ασθενούς όπως έχουν ψηφιστεί από την Ελληνική Βουλή...

 

Αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να γίνουν όλα αυτά πρέπει να ψάξεις να βρεις έναν γιατρό που τα σέβεται. Το να διαπραγματεύεσαι με τους άλλους δεν έχει νόημα γιατί στο τέλος κάνουν ότι θέλουν.

 

Μπορεί να είναι δικαίωμά σου και αυτονόητο το να γίνει κάτι τέτοιο αλλά στην Ελλάδα παλεύουμε για τα αυτονόητα...

 

Διάβασε εδώ για τα μειωνεκτήματα της ύπτιας θέσης στην οποία υποχρεώνονται να γεννούν σχεδόν όλες οι γυναίκες:

 

http://www.eutokia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=67:2009-02-09-14-39-35&catid=39:2009-02-08-18-03-26&Itemid=56

 

Η επιλογή αυτή γίνεται για να βολευτεί ο γιατρός και μόνο. Οι περισσότεροι γιατροί δεν γνωρίζουν καν άλλη στάση τοκετού, αυτήν έμαθαν αυτήν κάνουν. Σκέψου πόσο ενδιαφέρονται για το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβα εγω ειναι την επομενη φορα να μου τον δωσουν να τον θηλασω ηδη στο χειρουργειο την ωρα δλδ που τον εβαλαν πανω στην κοιλια μου.......

 

Εμενα μου τον πηραν, εβγαλαν τον πλακουντα και με εραψαν (αουτςςςςς) και μετα με εβγαλαν και περιμενα 1 μισι ωρα πανω στο φορειο στο διαδρομο μεχρι να ετοιμαστει κρεββατι (ηταν 10 μισι και με ειχαν ετσι μεχρι τις 12!!!) δηθεν επειδη επρεπε να με ελεγχουν .....φυσικα ολο και καποιος ερχοταν και μου ζουλουσε την κοιλια να βγαινει αιμα.....παντως ημουν πολυ χαλια εκεινη την ωρα...πολυ πονος μετα βιας μιλουσα......ηθελα μονο να λιποθυμησω........δεν μπορω να διανοηθω πως θα μπορουσα να ειχα το παιδι αγκαλια και να θηλαζα...........τελικα το να γεννησεις σπιτι σου ειναι οτι καλυτερο.....

 

Παντως σιγουρα στο δευτερο παιδι θα ειμαστε καλυτερα προετοιμασμενες....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβα εγω ειναι την επομενη φορα να μου τον δωσουν να τον θηλασω ηδη στο χειρουργειο την ωρα δλδ που τον εβαλαν πανω στην κοιλια μου.......

 

Εμενα μου τον πηραν, εβγαλαν τον πλακουντα και με εραψαν (αουτςςςςς) και μετα με εβγαλαν και περιμενα 1 μισι ωρα πανω στο φορειο στο διαδρομο μεχρι να ετοιμαστει κρεββατι (ηταν 10 μισι και με ειχαν ετσι μεχρι τις 12!!!) δηθεν επειδη επρεπε να με ελεγχουν .....φυσικα ολο και καποιος ερχοταν και μου ζουλουσε την κοιλια να βγαινει αιμα.....παντως ημουν πολυ χαλια εκεινη την ωρα...πολυ πονος μετα βιας μιλουσα......ηθελα μονο να λιποθυμησω........δεν μπορω να διανοηθω πως θα μπορουσα να ειχα το παιδι αγκαλια και να θηλαζα...........τελικα το να γεννησεις σπιτι σου ειναι οτι καλυτερο.....

 

Παντως σιγουρα στο δευτερο παιδι θα ειμαστε καλυτερα προετοιμασμενες....

 

Βέρα, το θέμα είναι ότι σου φέρθηκαν απαράδεκτα και σε ταλαιπώρησαν χωρίς λόγο. Οι χειρισμοί ήταν αδικαιολόγητα βίαιοι. Δυστυχώς εκπαιδεύονται στη βία και μόνο αυτήν ξέρουν να εφαρμόζουν οι περισσότεροι γιατροί....

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτοι δεν λες τιποτα......

 

Ειδικα ο γιατρος ηταν απαισιος.......με εραψε πολυ ασχημα με αραια ραμματα και υπεφερα για 40 μερες......ουτε να κουνηθω ουτε να καθισω μπορουσα.......μετα που αρχισα να βαζω αντισηπτικο (που μου ελεγε δεν χρειαζοταν) στις πληγες αρχισαν να γειανουν,........

 

Παντως η πρωτη μερα μου ηταν το κατι αλλο....ουτε ντους δε μπορεσα να κανω μονη...με βοηθησε η μητερα μου......αφου σκεφτομουν οτι ισως ηταν καλυτερα που δεν ειχα το παιδι απο την αρχη γιατι δε ειχα την δυναμη ουτε να το κρατησω.......ασε και την στεναχωρια που μου ελεγαν οτι μπορει να επαθε βλαβη στο κεφαλι λογω εμβρυουλκου......

 

Το εκνευριστικο ηταν οτι δεν χρειαζοταν εμβρυουλκος γιατι μια φορα προλαβα να σπρωξω και με εβγαλε αχρηστη λεγοντας οτι ειχα δυναμια εξωθησης..... :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

δηλαδή για να καταλάβω, από τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί η διαδικασία του τοκετού η μητέρα πρέπει να απαιτήσει να δει το μωρό, αυτό θα γίνει κατόπιν συνενόησης με το γιατρό και τη μαία ή το μαιευτήριο? δηλ. είναι κάτι για το οποίο μπορούμε να επιμείνουμε και πριν ή μόνο μετά τον τοκετό αν υπάρχει και κάποιος άλλος, πχ. ο μπαμπάς να πιέσει να έρθει το μωρό το συντομότερο δυνατό στο θάλαμο για να θηλάσει?

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πρωτόκολλα και δεν είναι αυτονόητα τα δικαιώματα του έλληνα ασθενούς όπως έχουν ψηφιστεί από την Ελληνική Βουλή...

 

Αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να γίνουν όλα αυτά πρέπει να ψάξεις να βρεις έναν γιατρό που τα σέβεται. Το να διαπραγματεύεσαι με τους άλλους δεν έχει νόημα γιατί στο τέλος κάνουν ότι θέλουν.

 

Μπορεί να είναι δικαίωμά σου και αυτονόητο το να γίνει κάτι τέτοιο αλλά στην Ελλάδα παλεύουμε για τα αυτονόητα...

 

Διάβασε εδώ για τα μειωνεκτήματα της ύπτιας θέσης στην οποία υποχρεώνονται να γεννούν σχεδόν όλες οι γυναίκες:

 

http://www.eutokia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=67:2009-02-09-14-39-35&catid=39:2009-02-08-18-03-26&Itemid=56

 

Η επιλογή αυτή γίνεται για να βολευτεί ο γιατρός και μόνο. Οι περισσότεροι γιατροί δεν γνωρίζουν καν άλλη στάση τοκετού, αυτήν έμαθαν αυτήν κάνουν. Σκέψου πόσο ενδιαφέρονται για το μωρό...

 

πολύ ενδιαφέρον άρθρο, η αλήθεια είναι ότι πάντα είχα την απορία, κυρίως από λογοτεχνικά βιβλία που αναφερόντουσαν σε πιο πρωτόγονες κοινωνίες και καταστάσεις, γιατί μόνο την ήπια στάση, η οποία και ολίγον άβολη είναι και μη συμβατή με τους φυσικούς νόμους, θυμίζει δε αρκετά χειρουργείο, χρησιμοποιούσαν στα μαιευτήρια, πάντως πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες, έστω και τελικά μας οδηγήσουν σε πιο συμβατικές στάσεις

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...