Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπνος στην διαρκεια της μερας!


th@lia

Recommended Posts

Αν και εχει θεμα υπνου ειδα οτι κυριως αναφερεται στον βραδυνο και δεν ηθελα να το χαλασω οποτε ανοιγω καινουριο θεμα.

Η ερωτηση ειναι η εξης εσας τα παιδακια σας ποτε εκοψαν τον 2ο υπνο της ημερας?Και τι εννοω!Καταρχην μην με κραξετε αυτες που τα μωρακια τους δεν κοιμουνται πολυ!Εμεις που κοιμομαστε ειναι προβλημα αμα αλλαξει το προγραμμα.Εμενα μεχρι τωρα μπηκε στον 10ο κοιμοταν 10-11 και 2-4 ή 3-5 αλλα βλεπω κανα δυο μερες αρχισε να το χαλαει να μην κοιματε πρωι με απο τελεσμα να κοιμαται μεσημερι 12 με 1 και μετα να ξυπναει απο κανα 2 ωρες και μεχρι το βραδυ ξυπνια.Φυσικά δεν αντεχει μεχρι το βραδυ οποτε απο της 7 αρχιζει η γκρινια μεχρι της 9 που εχει γαλα-μπανιο κλπ...μεχρι νανι!!Πολλα ειπα εεεεε!!Να μην πω και εγω τον πονο μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


th@lia μου αν θυμαμαι καλα γυρω στο χρονο αλλαξε το προγραμμα υπνου.Αλλα θυμαμαι που ο παιδιατρος μου ειπε οτι το φυσιολογικο ειναι να κοιμαται απο 0 εως 24 ωρες εξαρταται.Αφου ομως νυσταζει γυρω στις 7 γιατι να περιμενεις να παει 9 για μπανια,γαλατα κτλ.Δοκιμασε με το που θα νυσταξει να την ετοιμασεις.Εμενα ας πουμε κοιμοταν 8-9 και ξυπνουσε την αλλη μερα το πρωι και ολη την ημερα ελαχιστο υπνο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΝΤΕ!!! και εγω το ιδιο θεμα εχω τωρα! κοιμαται νωρις γιατι εχει νυσταξει ξυπναει κατα τις 7:30(πρωι) και ξανακοιμαται στις 11-14. το θεμα ειναι οτι νυσταζει κατα τις 7-8. οσες φορες προσπαθησα να τη κοιμισω το απογευμα δε κοιμοταν. ποσες ωρες συνολο πρεπει να κοιμαται ενα μωρο ενος ετους? πειτε ρε κοριτσια μπας και πεισω και τον αντρα μου που εχει ενα χοντρο ξερο κεφαλι!(θελει να κοιμαται τουλαχιστον 2 φορες απο 2 ωρες την μερα+ το βραδινο υπνο)

παρελειψα να αναφερω οτι η αλλαγη εγινε τωρα που χρονισαμε!

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι δεν εχει πρεπει στο ποσο.Τουλαχιστον ετσι μου ελεγε εμενα ο παιδιατρος.sofia_nefeli νομιζω οτι οι ωρες που κοιμαται η μικρη ειναι μια χαρα ( αναλογα τι ωρα κοιμαται το βραδυ ).ΟΧΙ μην την κοιμησεις το απογευμα,μετα το βραδυ τι ωρα θα κοιμηθει.Οπως ειπα και στη th@lia το να κοιμηθει ενα παιδι ενος ετους 8-9 το βραδυ μια χαρα ειναι.Ποσο πιο αργα?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ'όσο ξέρω καπου γύρω στο χρόνο τον κόβουνε τον πρωινό ύπνο. Εμένα τον έκοψε νωρίτερα γύρω στους 9 μήνες :(

Την εποχή που τον κόβουν είναι φυσιολογικό να έχουν μια γκρινια γιατί τα δυό υπνάκια στη μέρα τους φαίνονται πολύ, το ένα τους φαίνεται λίγο!!!

Είναι ζήτημα ημερών όμως να συνηθίσουν το καινούριο πρόγραμμα. Οσο για την γκρίνια το βράδυ, γιατί δεν τα βάζετε για ύπνο; Ειδικά τώρα το χειμώνα μια χαρά είναι να κοιμούνται και στις 8!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νταλια μου εγωσυμφωνω! ηθελα ενα πρεπει που να μπορω να το τεκμηριωσω στον αντρα μου να τον πεισω! η αληθεια ειναι οτι απ τις 7 αρχιζει και γκρινιαζει και δεν την ευχαριστει τιποτα που σημαινει οτι ειναι η ωρα της. εγω παντα τη κοιμιζα στις 9. τωρα που αλλαξε κοιμαται πιο νωρις. απλα αυτες τις 2 ωρες που κοιμαται νωριτερα θα ηθελα να κοιμαται το απογευμα για να ειναι και πιο ορεξατη!

Link to comment
Share on other sites

κι η δική μου τα ίδια από τον 9ο μήνα ... :shock:

εγώ θέλω να συνεχίσει να κοιμάται στις 9.00 - 9.30 γιατί το πάει σερί μέχρι τις 7,30 - 8 το πρωί ... κάτι που εκτιμώ ιδιαίτερα :wink:

οπότε προσπαθώ να της χαλάσω τον πρωινό ύπνο και να τον σπρώξω όσο γίνεται προς το μεσημέρι

το καλοκαίρι στις διακοπές την πήγαινα στη θάλασσα και από τον ενθουσιασμό της δεν έκλεινε μάτι μόλις γυρνούσαμε βέβαια ντουζάκι 5-10 κουταλιές φρουτόκρεμα και κοιμόταν καθιστή στο καρεκλάκι :shock:

για τώρα η καλύτερη λύση που βρήκα είναι μία βόλτα με καλύτερο στόχο την παιδική χαρά για κούνια ... τρελαίνεται

στην χειρότερη θα κοιμηθεί για λίγο στο καρότσι και έτσι θα αντέξει μέχρι το μεσημέρι

αν δε τα καταφέρω τότε έχει βόλτα το απόγευμα τις κρίσιμες ώρες ακόμα και για να δούμε βιτρίνες μια αργή γύρα στο τετράγωνο ή μία μικρή επίσκεψη κάτι που την ξεσηκώνει μια που είναι πολύ κοινωνική :D

age.png
Link to comment
Share on other sites

κι η δική μου τα ίδια από τον 9ο μήνα ... :shock:

εγώ θέλω να συνεχίσει να κοιμάται στις 9.00 - 9.30 γιατί το πάει σερί μέχρι τις 7,30 - 8 το πρωί ... κάτι που εκτιμώ ιδιαίτερα :wink:

οπότε προσπαθώ να της χαλάσω τον πρωινό ύπνο και να τον σπρώξω όσο γίνεται προς το μεσημέρι

:shock: στο μυαλο μου εισαι? :lol::lol::lol: το εχεις καταφερει με το πρωινο υπνο? τι ωρα σου κοιμαται? σκεφτηκα και να την αφησω να κανει οτι θελει αυτη. μεχρι τωρα αυτο εκανα και μου βγηκε σε καλο! ειμαι σε διλλημα...θα την παρακολουθησω και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

το καταφέρνω αν την βγάλω βόλτα, εγώ ή η μαμά μου, αλλιώς κάνει ότι θέλει και εξαρτάται από το πόσο καλά έχει κοιμηθεί το βράδυ

κάποιες μέρες με τα δοντάκια είναι ανήσυχη και δεν κοιμάται καλά :?

οπότε δύσκολα την κρατάω ...

age.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κατά τον δέκατο μήνα. Πάντα ήταν πολύ προγραμματισμένη με τον ύπνο της, είχε δύο ύπνους την ημέρα και ξαφνικά τα έκανε όλα μπάχαλο, όλα έδειχναν ότι ήθελε να κόψει τον ένα ύπνο και έτσι και έγινε . Σταματήσαμε λοιπόν τον έναν ύπνο αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά, πάλι νύσταζε περισσότερο

Αποφάσισα, λοιπόν, να την αφήσω να κάνει ότι θέλει για να δω τι θέλει (πριν τα νεύρα μου διαλυθούν τελείως). Και έτσι διαμόρφωσε μόνη της το πρόγραμμα της.

Τώρα ξυπνάει στις 8.00 και ξανακοιμάται 10.00 – 11.00

Στις 2.30-5.30 κάνει τον μεσημεριανό ύπνο και το βράδυ πάει για ύπνο στις 9.00

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι χρειάζεται και τους 2 ύπνους απλά έπρεπε να ξεκινάμε τον πρώτο ύπνο πιο νωρίς.

an1cA8h0g411210Mjg1ZGx6fDg3NjY3bGRhfE15IHN3ZWV0IEVsbGkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κατά τον δέκατο μήνα. Πάντα ήταν πολύ προγραμματισμένη με τον ύπνο της, είχε δύο ύπνους την ημέρα και ξαφνικά τα έκανε όλα μπάχαλο, όλα έδειχναν ότι ήθελε να κόψει τον ένα ύπνο και έτσι και έγινε . Σταματήσαμε λοιπόν τον έναν ύπνο αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά, πάλι νύσταζε περισσότερο

Αποφάσισα, λοιπόν, να την αφήσω να κάνει ότι θέλει για να δω τι θέλει (πριν τα νεύρα μου διαλυθούν τελείως). Και έτσι διαμόρφωσε μόνη της το πρόγραμμα της.

Τώρα ξυπνάει στις 8.00 και ξανακοιμάται 10.00 – 11.00

Στις 2.30-5.30 κάνει τον μεσημεριανό ύπνο και το βράδυ πάει για ύπνο στις 9.00

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι χρειάζεται και τους 2 ύπνους απλά έπρεπε να ξεκινάμε τον πρώτο ύπνο πιο νωρίς.

 

Νομιζω πως ημαστε σε αυτην ακριβως την φαση ναι μεν θελει να κοψει τον υπνο αλλα κουραζεται κιολας και δεν αντεχει. Ειπα και εγω να την αφησω να δω τι θα κανει...Ας πουμε σημερα ξυπνησε 8 οποτε θα γινει παλι μπαχαλο ο μεσημεριανος ενω εχθες ολα καλα!!!Για να δουμε τι θα γινει!!Απ οτι διαβαζω η ηλικια αυτη ειναι κρισιμη!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το εξής:

Άφησε την αύριο να πάρει τον πρώτο ύπνο γύρω στις 10.00 που λες ότι κοιμάται και απλά καθυστέρησε λίγο την ώρα του δεύτερου, δηλ. γύρω στις 3.30- 4.00. Συμβουλή μου, αν γκρινιάξει λίγο μην την σηκώσεις κατευθείαν (πιθανόν να γκρινιάξει από την αλλαγή του προγράμματος), άφησε την να ηρεμήσει λίγο στην κούνια. Αν τελικά την σηκώσεις ,την επόμενη μέρα ξαναπροσπάθησε να την βάλεις την ίδια ώρα για ύπνο και δες την αντίδραση της.

Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει σε εσένα , σε εμάς αυτά τα κολπάκια κάνουν θαύματα, η μικρούλα μου συνηθίζει πολύ εύκολα.

Αν το δοκιμάσεις περιμένω να μου πεις το αποτέλεσμα.

Πολλά φιλιά και καλή επιτυχία.

an1cA8h0g411210Mjg1ZGx6fDg3NjY3bGRhfE15IHN3ZWV0IEVsbGkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας. Η κόρη μου είναι 13 μηνών και μιας εβδομάδας. Πάντα είχαμε προβλήματα με τον ύπνο της με εξαίρεση ότι για το βραδυνό της ύπνο πέφτει μόνη της και κοιμάται σχετικά άνετα κατά τις 9 το βράδυ και εδώ και κάποιο καιρό ξυπνάει από τις 7.05 μέχρι τις 7.40.

Εδώ και 1-2 μήνες έχουν γίνει εντελώς μπάχαλο οι ημερήσιοι ύπνοι της. Έχετε καμία πρόταση για το πώς να την κάνω να κοιμάται μόνο το μεσημέρι μετά το φαγητό και αν γίνεται για κανένα 2ωρο;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Γράφω μετά από σχεδόν 2 μήνες από το πρηγούμενο post μου. Η κόρη μου είναι 15 μηνών και μετά από προσπάθειες 4 μηνών περίπου καταφέραμε να κόψουμε τον πρωινό ύπνο και να κοιμάται μόνο το μεσημέρι κατά τις 3 παρά.

Όμως αυτός ο μεσημεριανός ύπνος σχεδόν ποτέ δεν είναι συνεχόμενος και σχεδόν ποτέ δε διαρκεί παραπάνω από μιάμιση ώρα.

Έχετε καμία συμβουλή να μου δώσετε προκειμένου να τη βοηθήσω να κοιμάται πιο ήρεμα σε αυτό το μεσημεριανό ύπνο;

Σημειώνω ότι το βράδυ κοιμάται στις 9 με 9+ και το πρωί ξυπνάει κάπου μεταξύ 7.45 με 8.10.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κατερίνα. Καλή Χρονιά!

Πάντα είχα πρόβλημα με τον ημερήσιο ύπνο του Κωστή -δεν θέλει να κοιμηθεί όσο και αν νυστάζει (μιλάμε για πείσμα :shock::shock: ). Τώρα τελευταία μόνο κάπως έχει αρχίσει να συνεργάζεται :) Υπάρχει ελπίδα.

Προσπαθώ να καταλάβω από αυτά που γράφεις τι ακριβώς συμβαίνει με τον ημερήσιο ύπνο... :roll: Δεν θέλει να κοιμηθεί? Δυσκολεύεται να την πάρει ο ύπνος?

Μήπως το πρόγραμμα που προσπαθείς να πετύχεις δεν συμφωνεί με το δικό της εσωτερικό ρολόι?

Η καλύτερη τακτική είναι να παρατηρήσεις προσεκτικά και να δεις πότε νυστάζει η ίδια ακόμα και αν η ώρα δεν σου φαίνεται η σωστή.

Για τη διάρκεια του ύπνου, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν είναι κάτι που μπορείς να βιάσεις. Το κάθε παιδί έχει διαφορετικές ανάγκες. Πάντως, πράγματι ένα παιδί που κοιμάται τόσο καλά το βράδυ μπορεί να μην χρειάζεται περισσότερο ύπνο μέσα στη μέρα.

Τώρα για το πόσο ήρεμα κοιμάται, μπορείς να δοκιμάσεις να κάθεσαι κοντά της (μέσα στο δωμάτιο) και μόλις αντιληφθείς ότι ψιλοξυπνάει να την χαϊδεύεις λίγο -ή ό,τι άλλο- ώστε να ηρεμεί και να ξανακοιμάται, χωρίς να έχει ξυπνήσει τελείως. Σε μερικές μέρες μπορεί να αρχίσει να κοιμάται πιο ήρεμα :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης νομιζω οτι μιαμιση ωρα ειναι αρκετος χρονος για ενα μωρακι να ξεκουραστει!Ποσο θελεις εσυ να κοιμαται για μεσημερι?Εμενα παντως το ανωτερο το μεσημερι δυο ωρες εκτος απο περιπτωσεις μεγαλης κουρασης ή αρρωστη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια και εμείς αρχίσαμε να έχουμε προβλήματα με τον ύπνο την ημέρα. Πριν τα χριστούγεννα κοιμόταν το βράδυ από τις 9 μέχρι τις 7:30 και συνέχιζε αφού τον τάιζα μέχρι τις 10, οπότε ξύπναγε οριστικά για πρωί. Καθόταν κατά τη διάρκεια της ημέρας ξύπνιος το πολύ 1 με 1:30 ώρα και μετά ύπνος για καμμια ωρίτσα και αυτό συνεχιζόταν μέχρι να πάει βράδυ και να κάνουμε μπάνιο φαι και νάνι. Ο ύπνος του την ημέρα ήταν πολύ εύκολος. Μολις γκρίνιαζε λίγο κρεβατι πιπιλα και αυτό ήταν. Τώρα κουράζεται γκρινιάζει αλλά να κοιμηθεί δε θέλει. Αναγκάζομαι να τον κάνω βόλτες περα δωθε στο σαλόνι να του βάζω πιπίλα και να τον χαιδεύω στο κεφαλάκι του για κανα 10λεπτο και μετά από 30-40 λεπτά πετάγεται και κλαει! Και άντε πάλι από την αρχή γιατι νυστάζει γρήγορα κλαιει δεν κοιμαται κλπ! Λέτε να είναι από τα δόντια? Να σημειωσω ότι δεν έχει βγαλει κανένα ακόμα αλλά σάλια έχουμε και δαγκώνει τα χέρια του! Και αν είναι από τα δόντια πότε θα βγούνε τα ρημάδια??? :evil: έχουμε σαλια τουλάχιστον 1 μήνα?

 

as1cCyH0g411210ODM0ODlkfDU3NTcwZHxPIGZhZm91dGFrb3MgbW91IGVpbmFp.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

εμεισ ξυπναμε στις 8 το πρωι κοιμομαστε γυρω στις 10.30- 11 ως τις 12 μετα 3.30-4 με 5.30 ή 6 το πολύ και 9 το βραδυ θελει δεεν θελει θα την κοιμησω. Το καλυτερο ειναι οτι οταν κοιμουνται κανεις οτι θελεις και πανω απο ολα εχει υσηχιααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια και εμείς αρχίσαμε να έχουμε προβλήματα με τον ύπνο την ημέρα. Πριν τα χριστούγεννα κοιμόταν το βράδυ από τις 9 μέχρι τις 7:30 και συνέχιζε αφού τον τάιζα μέχρι τις 10, οπότε ξύπναγε οριστικά για πρωί. Καθόταν κατά τη διάρκεια της ημέρας ξύπνιος το πολύ 1 με 1:30 ώρα και μετά ύπνος για καμμια ωρίτσα και αυτό συνεχιζόταν μέχρι να πάει βράδυ και να κάνουμε μπάνιο φαι και νάνι. Ο ύπνος του την ημέρα ήταν πολύ εύκολος. Μολις γκρίνιαζε λίγο κρεβατι πιπιλα και αυτό ήταν. Τώρα κουράζεται γκρινιάζει αλλά να κοιμηθεί δε θέλει. Αναγκάζομαι να τον κάνω βόλτες περα δωθε στο σαλόνι να του βάζω πιπίλα και να τον χαιδεύω στο κεφαλάκι του για κανα 10λεπτο και μετά από 30-40 λεπτά πετάγεται και κλαει! Και άντε πάλι από την αρχή γιατι νυστάζει γρήγορα κλαιει δεν κοιμαται κλπ! Λέτε να είναι από τα δόντια? Να σημειωσω ότι δεν έχει βγαλει κανένα ακόμα αλλά σάλια έχουμε και δαγκώνει τα χέρια του! Και αν είναι από τα δόντια πότε θα βγούνε τα ρημάδια??? :evil: έχουμε σαλια τουλάχιστον 1 μήνα?

Η πολλή γκρίνια και ανάγκη για αγκαλιές και περα-δώθε....μυρίζει δοντάκια :)

Πόσο καιρό και πόσο πολύ θα σας ταλαιπωρήσουν κανείς δεν το ξέρει. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Και δεν έχουν 1 ή 2 ....20 είναι τα ρημάδια :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στο προηγούμενο μήνυμά μου δεν ήμουν πολύ αναλυτική. Λοιπόν, δεν ανέφερα ότι στο βραδυνό ύπνο στο 70% των ημερών ξυπνάει τουλάχιστον 2 φορές. Αυτό σημαίνει ότι αυτός ο ύπνος, ακόμα και όταν συμπληρώνει 10μιση-11 ώρες δεν είναι ήρεμος.

Για το μεσημέρι τώρα, το πρόβλημά μου είναι ότι ειδικά τα σαββατοκύριακα που βλέπει και εμένα και το μπαμπά στο σπίτι δε θέλει να πέσει για ύπνο, αλλα όλες τις μέρες ανεξαιρέτως ακόμα και όταν αρχικά φαίνεται να είναι έτοιμη για ύπνο και την έχουμε αφήσει στο κρεβάτι της και νομίζουμε ότι κοιμάται, σε 10-15 λεπτά είναι όρθια και είτε τραγουδάει είτε κλαίει. Επίσης μετά από 1 ώρα μεσημεριανού ύπνου πάντα ξυπνάει και αν πάω και την τακτοποιήσω και της δώσω την πιπίλα της συνήθως ξανακοιμάται.

Σύμφωνα με όλα τα βιβλία που έχω διαβάσει που αναλύουν τον ύπνο των μωρών και των παιδιών, άσχετα από τη μέθοδο που προτείνουν για να τα μάθεις να κοιμούνται, στην ηλικία της κόρης μου, τα μωρά είναι καλό να κοιμόύνται 13 ώρες +. Η δική μου κατά μέσο όρο (χωρίς να υπολογίζω τις διάρκειες των ξυπνημάτων) κοιμάται 12 ώρες +.

Για αυτό που λέτε να παρακολουθήσω πότε νυστάζει και τότε να τη βάζω για ύπνο, o.k. νυστάζει μετά τη φρουτόκρεμα κατά τις 12, αλλά αν την αφήσω να κοιμηθεί τότε, κοιμάται για 50 λεπτά το πολύ και μετά δεν ξανακοιμάται το μεσημέρι μετά το φαγητό και φυσικά η γκρίνια από εκείνη την ώρα και μετά δεν περιγράφεται. Άρα θέλω να κοιμάται μετά το μεσημεριανό της που υπάρχει και μία ελπίδα να κλείσει δίωρο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα πιστευω οτι πρεπει να προσαρμοστουμε στο προγραμμα των παιδιων οσον αφορα τον υπνο!Φυσικα καταλαβαινω οτι αν δεν κοιμαται καλα το μωρο καταληγει στο τελος να μην κοιμαται κανειςκαι να προκαλειται και εκνευρισμος!!Αλλα πολλα παιδακια δεν ειναι του υπνου πως να το κανουμε!!Με μια ωριτσα μπορει να ειναι duracell μεχρι το βραδυ και να κοιμηθουν σαν αγγελουδια!Ενω αν τα πιεσουμε και τα βαζουμε για υπνο οπως εμεις θεωρουμε σωστο θα καταληξουμε και σε ανησυχ βραδυνο υπνο και σε ανησυχο μεσημεριανο!Η ανηψια μου απο μωρακι δεν κοιμοταν ποτε μεσημερι!Τον εκοψε πολυ νωρις!Και ακομα και τωρα 8 χρονων παιδι το βαρυδ κοιμαται 11.Η δικια μου αντιθετως ειναι σχεδον 12 και εχει μια βδομαδα που εκοψε τον 2ο υπνο της ημερας!Και αυτο δεν ειναι σιγουρο γιατι οπως λες ηταν περιοδος γιορτων και ημασταν ολη μερα μαζι της και ισως αλλαξε το προγραμμα της!Ειμαι εν αναμονηυ λοιπον και την αφηνω να κοιμαται οπως αυτη θελει.

Παντως πολυ δυσκολο θεμα ο υπνος και πολυ ευκολα να χασουμε την υπομονη μας για να καταφερουμε ενα παιδακι να το βαλουμε στο κρεβατι...

Επειδη ειπα και πολλα το μονο που λεω και στον εαυτο μου για να παιρνω κουραγιο ειναι "ΥΠΟΜΟΝΗ".. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμεις ειχαμε σοβαρο προβλημα με το βραδυνο υπνο του μικρου , περασα ολη την εγκυμοσυνη αυπνη και εγω και ο αντρας μου , ενω ειχε στρωσει απο δοντια κτλ καποιθα στιγμη μετα το χρονο αρχησε να ξυπναει για να παιξει για 10002 αλλους λογους , μεχρι που αναγκαστικαμε να τον παρουμε στο κρεββατι μας , ε αυτο ητανε , ριζωσε χαχαχαχα εντα3ει αυτο δεν ητανε το κακο , αλλα οτι δεν κοιμοτανε παρα μας πειραζε . Επειτα σταματησε ο μικρος να θελει να τον κοιμιζει ο αντρας και να θελει μονο εμενα , οποτε με την κοιλια στο στομα περασα πολλα βραδια διπλα του ορθια στο παιδικο :shock: προσπαθοντας να τον κοιμιζω , λιγο καιρο πριν γεννησω και οταν ο μικρος εκλεισε τους 18 μηνες αρχησε να ηρεμει , να κοιμαται και ολοκληρα βραδια στο δωματιο του , να μην αργει να τον παρει ο υπνος , να μπαινει σε μια ρουτινα . Τωρα που κοντευουμε τα 2 χρονια ειμαστε καλα , κοιμαται σχεδον απο μονος και πολλες φορες δεν ερχεται σε μας οχι οτι δεν υπαρχουνε βραδια οπου και παλι θα ξυπνησει και δεν θα μπορει να κοιμηθει , τουλαχιστον ομως τωρα ξερει οτι πρεπει να κοιμαται την συγκεκριμενη ωρα και δεν του επιτρεπουμε να σηκωθει να παιξει μεσα στην νυχτα . Αμα ερθει σε μας θα κοιμηθει και ως αργα πολλες φορες , δηλαδη 8.00 το πρωι . Μεσα σε αυτους τους 22 μηνες περασαμε πολλα σκαμπανευασματα στον υπνο , οταν περασε την 1η βρεφικη ηλικια , δηλαδη μετα τους 6 μηνες το προγραμμα του ηταν το εξης Ξυπνουσε 8,00 επερνε κανα υπνακο κατα τις 10.00 για καμια ωρα ,το μεσηγμερι κοιμοτανε κανα δυωρο , επειτα το απογευμα κατα τις 7.00 αλλο εναν υπνακο καμια ωρα και στις 10.00 κοιμοτανε για βραδυ . Γυρω στους 9 μηνες εκοψε τον απογευματινο υπνο και κοιμοτανε πιο νωρις το βραδυ . Στους 18 μηνες εκοψε και τον 2ο πρωινο υπνο , ως τοτε το "προγραμμα " ηταν το εξης 7.00 εγερσης , 9.30-11.30 υπνακος . 2.00-4.30 απογευματινος υπνος , 10.30 βραδυνος . Απο 18-19 μηνων εχει το εξης προγραμμα , 8.00 εγερσης , 1.00-3.00 μεσημεριανος υπνπς . 9.00 βραδυνος .

Η μικρη ακομα φυσικα δεν εχει προγραμμα , απλως κοιταμε να τρωει τελευταιο γευμα κατα τις 11.30 για να κοιμαται ως τις 6.30 το πρωι , μετα το 3μινο σιγα σιγα θα βρει το ρυθμο της .

Link to comment
Share on other sites

στο βραδυνό ύπνο στο 70% των ημερών ξυπνάει τουλάχιστον 2 φορές. Αυτό σημαίνει ότι αυτός ο ύπνος, ακόμα και όταν συμπληρώνει 10μιση-11 ώρες δεν είναι ήρεμος.

Ξυπνάει και πεινάει? Ξυπνάει και θέλει να παίξει? ή απλά ξυπνάει και θέλει λίγο νανούρισμα?

Αυτό που για εμάς δεν είναι ήρεμος ύπνος δεν σημαίνει ότι δεν είναι και για τα μωρά :wink:

Για το μεσημέρι τώρα, το πρόβλημά μου είναι ότι ειδικά τα σαββατοκύριακα που βλέπει και εμένα και το μπαμπά στο σπίτι δε θέλει να πέσει για ύπνο

...κάτι μου θυμίζει αυτό....:roll::lol:

αλλα όλες τις μέρες ανεξαιρέτως ακόμα και όταν αρχικά φαίνεται να είναι έτοιμη για ύπνο και την έχουμε αφήσει στο κρεβάτι της και νομίζουμε ότι κοιμάται, σε 10-15 λεπτά είναι όρθια και είτε τραγουδάει είτε κλαίει.

Μήπως αυτό το κρίσιμο τέταρτο να καθόσουνα μαζί της για παρέα? Μέχρι να σιγουρευτείς ότι κοιμήθηκε.

Επίσης μετά από 1 ώρα μεσημεριανού ύπνου πάντα ξυπνάει και αν πάω και την τακτοποιήσω και της δώσω την πιπίλα της συνήθως ξανακοιμάται.

Αφού ξέρεις πότιε περίπου μισοξυπνάει μήπως να την προλάβαινες?

Σύμφωνα με όλα τα βιβλία που έχω διαβάσει που αναλύουν τον ύπνο των μωρών και των παιδιών, άσχετα από τη μέθοδο που προτείνουν για να τα μάθεις να κοιμούνται, στην ηλικία της κόρης μου, τα μωρά είναι καλό να κοιμόύνται 13 ώρες +. Η δική μου κατά μέσο όρο (χωρίς να υπολογίζω τις διάρκειες των ξυπνημάτων) κοιμάται 12 ώρες +.

Η διαφορά μου φαίνεται μικρή για να ανησυχείς (καλά κάνεις και δεν υπολογίζεις τη διάρκεια των ξυπνημάτων)

Αλήθεια το "The no-cry sleep solution" το έχεις διαβάσει. Εκεί βρήκα τις πιο χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τον ύπνο των μωρών

Για αυτό που λέτε να παρακολουθήσω πότε νυστάζει και τότε να τη βάζω για ύπνο, o.k. νυστάζει μετά τη φρουτόκρεμα κατά τις 12, αλλά αν την αφήσω να κοιμηθεί τότε, κοιμάται για 50 λεπτά το πολύ και μετά δεν ξανακοιμάται το μεσημέρι μετά το φαγητό και φυσικά η γκρίνια από εκείνη την ώρα και μετά δεν περιγράφεται. Άρα θέλω να κοιμάται μετά το μεσημεριανό της που υπάρχει και μία ελπίδα να κλείσει δίωρο.

Εσύ ξέρεις καλύτερα :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza, απαντώ στις επισημάνσεις σου.

Το βράδυ ξυπνάει και θέλει ή μόνο πιπίλα και "τακτοποίηση" ή και λίγο νανούρισμα που τελευταία αποφάσισα να αποφεύγω.

Για το μεσημεριανό ύπνο που ξεσηκώνεται σε 10-15 λεπτά αφού ξαπλώσει, κάποιες φορές έχω κάτσει μερικά λεπτά μαζί της στην αρχή. Δε θέλω όμως να κοιμάται έτσι. Θέλω να την αφήνω και να φεύγω.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα ξυπνήσει την ίδια ώρα. Μπορεί και να μην ξυπνήσει καθόλου. Επίσης, διεκδικώ κι εγώ όταν βρίσκομαι στο σπίτι, εκείνη την ώρα να είμαι ξαπλωμένη και αν είναι δυνατό να κοιμάμαι κιόλας.

Το "no cry sleep solution" το έχω διαβάσει όπως και το "κοιμήσου παιδί μου" και το "baby whisperer" και το "ζωηρά παιδιά" και το βιβλίο της νταντάς πρώτων βοηθειών και και και.... Η αλήθεια είναι ότι αυτό που βρήκα πιο ταιριαστό σε μένα ήταν το baby whisperer, το οποίο προτείνει μεθόδους παρεμφερείς με το "no cry sleep solution" ίσως λίγο πιο αυστηρές. Έχω ακολουθήσει όμως και όλες τις άλλες μεθόδους από 4 έως 10 ημέρες την κάθε μία. Η μικρή μου είναι αμετακίνητη στις απόψεις της!

Είναι βέβαιο ότι εγώ ξέρω καλύτερα για το δικό μου παιδί, απλά ψάχνω μήπως καμιά extra συμβουλή μου φανεί χρήσιμη. Και σ' ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου και το χρόνο σου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...