Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ:ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ Η ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ???


Recommended Posts

Κορίτσια ξεκίνησε το τρίτο τρίμηνο (ξέρετε αυτό που όλοι σου λένε άντε τελειώνεις.....λες και τρεις μήνες είναι τρεις ώρες) και άρχισα να ζορίζομαι πολύ.

Πανάνε τα πόδια μου είτε κουράζομαι είτε όχι ,για να φτάσω στα πόδια μου να κόψω νύχια , να βάλω κάλτσες ή παπούτσια θέλω κανένα τεταρτο,

η κόρη μου διαπρέπει στο ξύλο (φυσικά αυτό είναι καλό) αλλά έχω γίνει η σπαστική της παρέας .(βέβαια σκασίλα μου το μωρό μου να είναι καλά) και συνεχίζω.

Να το αγχος μην στραβώσει κάτι και βγεί πριν την ώρα της η μικρή, η μέση κανει πάρτυ έχει αποκτήσει την ανεξαρτησία της ,τα νεφρά μου πονάνε σε καθημερινή βάση,ελεγχο στο σώμα μου δεν έχω.

Για να σηκωθώ από το κρεβάτι ή τον καναπέ θέλω γερανό (και όχι από τα κιλά μόνο 5 εβαλα) και ο υπνος μια καλή μακρυνή ανάμνηση.

Το στομάχι μου χορεύει πεντοζάλι και οι δουλείες του σπίτιού μοιάζουν καταναγκαστικά έργα.

Θα μου πείτε γιατί γκρινιάζεις το νινί είναι καλά και με πολύ υπομονή ολα γινονται.

Δεν γκρινιάζω τον πόνο μου ήθελα να πω σε εσάς που θα με καταλάβετε.¨

Ολοι οι αλλοι μου λένε ...εγκυος είσαι ειναι φυσιολογικό.....δεν αντέχω να το ακούω όμως!!!

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε καταλαβαίνω απόλυτα...αλλά μην το βάζεις κάτω! :wink: κοίτα να έχεις καλή ψυχολογία.

Εγώ πάντως επίσης ζορίζομαι σε όλα...είμαι στην 31εβδομάδα τώρα...αλλά χαλαρά κάνω τα πάντα για να ξεχνιέμαι! Είμαι γενικώς ανήσυχω πλάσμα και θα σηκωθώ σε χρόνο dt απ΄το κρεβάτι, θα βάλω παπούτσια σε χρόνο ρεκόρ και κάτι τέτοια χα χα χα...είμαι από την φύση μου έτσι!

Ααααααααααααααααααααα προχθές κόβοντας τα νύχια των ποδιών έσκασα να γελάω..ενοχλούσε πολύ η κοιλιά αλλά κι αυτό γρήγορα το κατάφερα. Αποφάσισα όμως ότι απο δω και πέρα θα πηγαίνω για πεντικιούρ :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξεκίνησε το τρίτο τρίμηνο (ξέρετε αυτό που όλοι σου λένε άντε τελειώνεις.....λες και τρεις μήνες είναι τρεις ώρες) και άρχισα να ζορίζομαι πολύ.

Πανάνε τα πόδια μου είτε κουράζομαι είτε όχι ,για να φτάσω στα πόδια μου να κόψω νύχια , να βάλω κάλτσες ή παπούτσια θέλω κανένα τεταρτο,

η κόρη μου διαπρέπει στο ξύλο (φυσικά αυτό είναι καλό) αλλά έχω γίνει η σπαστική της παρέας .(βέβαια σκασίλα μου το μωρό μου να είναι καλά) και συνεχίζω.

Να το αγχος μην στραβώσει κάτι και βγεί πριν την ώρα της η μικρή, η μέση κανει πάρτυ έχει αποκτήσει την ανεξαρτησία της ,τα νεφρά μου πονάνε σε καθημερινή βάση,ελεγχο στο σώμα μου δεν έχω.

Για να σηκωθώ από το κρεβάτι ή τον καναπέ θέλω γερανό (και όχι από τα κιλά μόνο 5 εβαλα) και ο υπνος μια καλή μακρυνή ανάμνηση.

Το στομάχι μου χορεύει πεντοζάλι και οι δουλείες του σπίτιού μοιάζουν καταναγκαστικά έργα.

Θα μου πείτε γιατί γκρινιάζεις το νινί είναι καλά και με πολύ υπομονή ολα γινονται.

Δεν γκρινιάζω τον πόνο μου ήθελα να πω σε εσάς που θα με καταλάβετε.¨

Ολοι οι αλλοι μου λένε ...εγκυος είσαι ειναι φυσιολογικό.....δεν αντέχω να το ακούω όμως!!!

 

Λοιπόν κορίτσια! Είναι μια πολύ καλή εποχή για να αρχίσετε το πεντικιούρ!! Δεν κάνω πλάκα! Αφήστε να σας περιποιηθούν τα ταλαιπωρημένα πόδια σας οι επαγγελματίες και ουπς! να μια ένεση ξεκούρασης!!

Ο ύπνος... ναι οκ ... όσο πάει και γίνεται ανάμνηση απο δω και μπρος. Οι δουλειές του σπιτιού μπορούν να γίνουν και απο μία καλή κυρία που κάνει αυτή τη δουλειά ε??? Κι εσύ απλώς να επιβλέπεις και να επεμβαίνεις όπου χρειάζεται. Μην τρελαινόμαστε κιόλας!

Το στομάχι... πεντοζάλι???? Σε λίγο να δεις που θα χορεύει πυρίχειο! Ξέρεις ... τον ποντιακό χορό... (πλάκα κάνω). Θα περάσει ο καιρός όμως.. Υπομονή!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εδώ, όσο περνάει ο καιρός όλο και καλλίτερα ……… τα πόδια σαν βάρκες, η διάθεση χάλια, ο ύπνος μετʼ εμποδίων και η μπουμπούκα μου ανακάλυψε την ουροδόχο κύστη και το παιχνίδι πως θα κάνετε την μαμά να τρέχει …………..

 

Το αγαπημένο μου δε, είναι το βάδισμα πάπιας που έχω υιοθετήσει εδώ και λίγο καιρό. Σήμερα έκανα και την εμφάνιση μου στο γραφείο με υφασμάτινο παντελόνι πουκάμισο και αθλητικά παπούτσια τα μόνο που μου κάνουν και μπορώ να περπατήσω...

 

Ούφ τα είπα και ηρέμησα………. ευτυχώς υπάρχετε και εσείς εδώ που καταλαβαίνετε ότι δεν είμαι αχάριστη απλά κουρασμένη και με τις ορμόνες να κάνουν πάρτι.

Link to comment
Share on other sites

Αχάριστη??? Ε όχι και αχάριστη! Πάντως η αλήθεια είναι ότι κατά την εγκυμοσύνη σου λένε όλοι ότι ΠΡΕΠΕΙ να είσαι ευτυχισμένη, γιατί αυτή ειναι η πιο ευτυχισμένη περίοδος της ζωής σου κλπ κλπ. Κανείς δεν σου λέει ότι δεν θα σου κάνουν τα παπούτσια σου πχ., ή ότι θα πρέπει να πλένεις στον νεροχύτη πλαγίως γιατί δεν χωράει η κοιλιά, ή ότι δεν θα φτάνεις να δεις τα νύχια των ποδιών σου (ούτε κουβέντα για να τα κόψεις). Και όλες αυτές οι "ευτυχισμένες" και ανέμελες έγκυοι των διαφημίσεων σε κάνουν να νιώθεις μέχρι και τύψεις και ενοχές που δεν είσαι έτσι!!

Η αλήθεια όμως είναι τελείως διαφορετική και το ξέρουμε όλες καλά!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧΧΧΧΧ πως σας καταλαβαίνω. Πέρα από την συχνοουρία, πέρα απο τους πονους της μέσης, εχω καταντήσει αμα πεφτω στο κρεβάτι να θέλω γερανό για να σηκωθώ, με τραβάει ο αντρας μου. Σχετικά με τα νύχια, τελικά εχετε δίκιο, καιρος για πεντικιούρ!!! η μεγαλύτερη φαση ειναι με το εκτόπισμα της κοιλιάς, ακόμα δεν το εχω συνηθίσει, και βρίσκει σε κατι πόρτες σε κατι ντουλάπες. Επίσης εχω υιοθετήσει το περπάτημα της πάπιας που ειπε η μια κοπέλα.... και που ειμαστε ακομη....

Link to comment
Share on other sites

όλες σας είναι σαν να περιγράφετε κι εμένα. Πόση υπομονή να έχουμε βρε κορίτσια? Δεν αντέχω άλλο.........

 

Από τώρα?????

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

όλες σας είναι σαν να περιγράφετε κι εμένα. Πόση υπομονή να έχουμε βρε κορίτσια? Δεν αντέχω άλλο.........

 

Από τώρα?????

 

Και που είμαι ακόμα ε? Άρα το μόνο που μένει είναι και άλλη υπομονή.......

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχχχχχ αυτό μου λένε και εμένα για να με "ενθαρρύνουν" και που είσαι ακόμα.....

 

Δηλαδή τι εννοούν ότι θα χρειάζομαι πραγματικά βίντσι για να σηκωθώ από το κρεβάτι το βράδυ και ότι θα φοράω κουβάδες στα πόδια??? :lol::lol::lol:

Υπομονή λοιπόν κοριτσάκια............ :?:?

Link to comment
Share on other sites

age μην αγχωνεσαι!!!αισθανεσαι ετσι γιατι εχεις χρονο να σκεφτεσαι!!!!!!

μετα δεν θα τον εχεις :D ή θα κουτουλας σε τοιχους γιατι δεν εχεις κοιμηθει ή

οταν μεγαλωσει θα τρεχεις για χιλια αλλα!!!!!!

ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΛΕΜΕ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

age μην αγχωνεσαι!!!αισθανεσαι ετσι γιατι εχεις χρονο να σκεφτεσαι!!!!!!

μετα δεν θα τον εχεις :D ή θα κουτουλας σε τοιχους γιατι δεν εχεις κοιμηθει ή

οταν μεγαλωσει θα τρεχεις για χιλια αλλα!!!!!!

ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΛΕΜΕ!!!!!!!

 

:lol::lol::lol::lol: σωστή !!!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

έχει πλάκα από τη μια αυτό που δε μπορώ να σηκωθώ εύκολα από τον καναπέ... Γενικά έχω ελατήρια και πετάγομαι -απο το κρεβάτι ας πούμε- με αποτέλεσμα να μου ρθει ζαλάδα και να κοντεύω να πέσω κάτω...

Έχω λοιπόν και υπόταση.

Με τον ύπνο πρόβλημα δεν έχω - φτου να μη με ματιάσω γιατί τον λατρεύω τον ύπνο- να 'ναι καλά το μαξιλάρι-γκόμενος που πήρα και καβαλάω ώστε να βολεύεται η κοιλιά.

Είχα κάτι αυπνίες τον περασμένο μήνα, αλλά ήταν από τις πολλές σκέψεις. Τώρα δεν έχει τέτοια.

 

Το κόψιμο τον νυχιών επίσης έχει πολύ γέλιο. Αλλά το χειρότερό μου είναι το ξύρισμα, όχι τόσο των ποδιών, όσο του μπικίνι.

-ναι , θέλω να το ξυρίζω πανάθεμά με- Δε βλέπω τίποτα. Βάζω λοιπόν καθρέφτη, και θολώνει από τη ζέστη του μπάνιου. Σαν αποτέλεσμα βγαίνω με στραβοξυρισμένο "μπικίνι", και καλά που το κρύβει η κοιλιά.

 

Καούρες δεν έχω. Λέτε να βγάλω καραφλό μωρό?

Το δικό μου σόι - όπως και εγώ- έχουμε πάρα πολλά και δυνατά μαλλιά,αλλά το σόι του άντρα μου- άντρες και γυναίκες, μάνες,αδερφές,κλπ- έχουν όλοι μαζί 35 τρίχες. Ελπίζω να μην πάρει από κει, κρίμα είναι κοριτσάκι πράμα.

 

Την κοιλιά μου την κοπανάω συχνά σε πορτες και τοίχους, αλλά και όταν τρώω γίνομαι χάλια, δηλαδή πέφτουν πα΄νω στην κοιλιά φαγητά και νερά. Μετα το φαί είμαι σα χασάπης με λερωμένη ποδιά.

 

Και απο χθες άρχισε να πονάει η μέση.

Πλάκα είχε λοιπόν ο καλός μου, που μου είπε: -κρατηθείτε -

 

-Άλλο παιδί δεν κάνουμε πάντως. Κοίτα τι τραβάΜΕ τώρα με την εγκυμοσύνη. Που να τα ξαναπεράσουΜΕ , ασε καλύτερα!

 

ΜΠΟΙΝΓΚ :shock::shock::shock:

 

ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΣΥ ΤΙ ΠΕΡΝΑΣ, ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΩ ΜΕ ΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ. (ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΡΟΥΧΑ ΝΑ ΒΑΛΩ) :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

3 πράγματα και εμένα με ενοχλούν πολύ: το κόψιμο των νυχιών,που αποφάσισα ότι από δω και περα θα γίνεται με μανικιουρίστα, το ντύσιμο( θέλω κάνα τέταρτο) και το βράδυ που για να γυρίσω πλευρό ή για να σηκωθώ πρέπει να κάνω ολοκληρο σενάριο.ευτυχώς τουλάχιστον που το κρεβάτι μας είναι σιδερένιο και πιάνομαι από τα κάγκελα αλλιώς ούτε και ξέρω τι θα έκανα.το περίεργο είναι ότι το μεσημέρι στο κρεβάτι δεν έχω πρόβλημα,αλλά το βράδυ μετά τις 8 νιώθω λες και μεταμορφώνομαι σε ελέφαντα ξαφνικά :shock: και δεν μπορώ να κουνηθώ.

Σε γενικές γραμμές πάντως το διασκεδάζουμε γιατί ο αντρούλης μου είναι τρελλό πειραχτήρι και δεν αφήνει την ευκαιρία να με δουλεύει διαρκώς όταν με βλέπει να δυσκολεύομαι. :D το θέμα είναι ότι σε λίγο καιρό θα κρατάμε στα χέρια μας το πολυτιμότερο δώρο του κόσμου και θα τα έχουμε ξεχάσει όλα,οπότε χαλάλι όλη αυτή η ταλαιπωρία.πιστεύετε ότι θα ήσασταν καλύτερα εάν αυτή τη στιγμή δεν είχατε μέσα σας αυτή τη ψυχούλα και μπορούσατε πχ να κόψετε τα νύχια σας με άνεση?εγώ πάντως ΟΧΙ.οπότε υπομονή :D:D:D:D:D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε κι εγώ...προτιμώ τον πριγκιπάκο μου :wink:

λίγο υπομονή θέλει και γεννάμε...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μη γκρινιάζετε!!! :D

 

Κι εγώ τα είχα όλα αυτά-και τα έχω-αλλά μακάρι να μη χτύπαγα το πόδι μου με αποτέλεσμα τώρα να κουτσαίνω και να είναι όλα πιό δύσκολα... :cry:

Κι ας είχα κι άλλα τόσα... :)

Link to comment
Share on other sites

Η Elli έχει απόλυτο δίκαιο...τί να πεί κι αυτή η καημενούλα; Όλα είναι θέμα χρόνου βρε κορίτσια και μόλις γεννήσουμε θα έχουν ξεχαστεί όλα. Πάντως εγώ γελάω πολύ που δεν μπορώ να κάνω πια κάποια πράγματα με ευκολία χα χα χα...με πιάνουν τα γέλια.

 

Το μόνο που με εκνευρίζει αφάνταστα πολύ είναι ο ύπνος...δεν με χωράει ο τόπος...γυρίζω σαν το αρνί στην σούβλα όλη νύχτα και δεν μπορώ να ηρεμήσω, με αποτέλεσμα να ανοίγω τηλεόραση, να διαβάζω κτλ. μπας και χαλαρώσω αλλά τίποτε. Οπότε κάνω συζητήσεις με τον γιο μου, που κλωτσάει ασταμάτητα. Γουστάρει όταν δεν κοιμάται η μανούλα του :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως η μανούλα δεν θα γουστάρει, αλλά ποιός την ρωτάει την μανούλααααααααααααααα;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ελα μου ντε......

και μετά σου λένε, ότι τρυγυρνάς σα ζόμπι απο την αυπνία, ατημέλητη και χώμα.

αλλά ας είναι καλά τ ααφρατάκια μας και δεν πειράζει. όπως λέω "ε, μεταβατικό στάδιο είναι......" :wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

ε ναι μωρέ έτσι είναι...ζόμπυ ξεζόμπυ τί να κάνουμε; Θα περάσουμε λίγο δύσκολα στην αρχή αλλά όλα θα στρώσουν. Τόσες και τόσες τα καταφέρανε, εμείς δεν θα τα καταφέρουμε :?::?::?:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλά όσο για αυτό... εννοείται ότι θα τα καταφέρουμε, σιγά το πράγμα...... :wink:

( πω πω μου αρέσει που είμαι και πολύ άνετη.... :? τώρα....... :shock: ,κάτσε και τα λέμε αργότερα... :shock::shock::roll: )

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...