Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΡΧΟΣΑΣΤΑΝ;;;;;;;


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Τα πράγματα έχουν ως εξής: Η κόρη μου, ηλικίας 3,5 ετών και κάτι, ζητάει για τη γιορτή της να της κάνω party στο σπίτι. Μέχρι στιγμής, κάναμε γιορτούλες με τα λίγα παιδάκια των στενών συγγενών και φίλων. Κάτι τέτοιο ζητούσε και το καλοκαίρι για τα γενέθλιά της, αλλά επιμελώς το απέφυγα.

Αυτή τη φορά, θα της κάνω το χατήρι. Και μεταξύ μας, θέλω πραγματικά να της κάνω party, και για μένα, δηλαδή για να ξεφύγω κι εγώ λίγο από τόσα που με προβληματίζουν και με αγχώνουν τον τελευταίο καιρό.

Για catering και λοιπά, έχω καταλήξει. Για κλόουν, με βοήθησαν από εδώ κάποια κορίτσια που ζήτησα πληροφορίες. Προσκλητήρια κι ευχαριστήρια και πάλι από το forum, πήρα καταπληκτικές ιδέες κι από το Σαββατοκύριακο τις υλοποιώ.

Τι μένει; Οι προσκεκλημένοι. Η μικρή θέλει να καλέσει τα παιδάκια από την τάξη της στον παιδικό και τη δασκάλα της. Το είχα γράψει και παλαιότερα κι ισχύει, κανένα παιδάκι δεν μας έχει καλέσει. Βέβαια, κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή. Όπως, μου είχε πει τότε μία μαμά, φτιάξε τα προσκλητήρια, δώστα στη δασκάλα για να τα βάλει στην τσαντούλα του κάθε παιδιού. Κι αυτό θα κάνω. Ερώτηση: Εσείς θα ερχόσασταν; Ή θα λέγατε, τι είναι πάλι τούτο; Σημειώνω ότι, εάν δεν έρθουν τα παιδάκια από τον παιδικό, συνολικά θα είμαστε γύρω στα 10 με 12 άτομα, μαζί με τα παιδάκια κι η μικρή θα απογοητευτεί. Συνέχεια μου λέει τι θα κάνει στο party της, τι ρούχα θα βάλει, τι παπούτσια, για τα παιδάκια που θα έρθουν. Μέχρι και τις σκανταλιές της έχει περιορίσει, μήπως δεν της κάνω το party. Ο σύζυγος δεν θέλει να κάνουμε τίποτα, για να μην απογοητευτεί το παιδί, αλλά νομίζω ότι περισσότερο θα απογοητευτεί, εάν δεν κάνω τίποτα. Βέβαια, της λέω ότι μπορεί να μην έρθουν όλα τα παιδάκια ή και κανένα, αλλά η μικρή είναι ανένδοτη. Κοιμάται, ξυπνάει, η συζήτησή της είναι αυτή.

Εσείς, λοιπόν, θα ερχόσασταν;;;

Α, και κάθε πρόταση για το καλύτερο party ευσπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχαχα...εγω θα ερχομουνα!!!Α και στη θεση σου περα απο τις προσκλησεις θα προσπαθουσα να παρω απο τον παιδικο και τα τηλεφωνα των παιδιων και θα επαιρνα τις μαμαδες τους ή θα τις εβρισκα καμια μερα στον παιδικο.Η προσωπικη επαφη ειναι παντα καλυτερη!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου & από δω...!!!

μ'άρεσε πολύ η ιδέα σου, & αν & εγώ δεν έχω κάνει τέτοια κίνηση, θα χαιρόμουν πολύ αν την έκανε κάποια άλλη μαμά & πολύ ευχαρίστως θα πήγαινα!!! εξάλλου, τα παιδιά μας είναι κάθε μέρα αρκετές ώρες μαζί, λογικό είναι να κάνει μεγαλύτερη χαρά αν έρθουν στο πάρτυ σας. Θα σου έλεγα όμως, αν τελικά κάνεις προσκλητήρια & τα δώσεις στη δασκάλα, γράψε & μια σημείωση στο τέλος να σε ειδοποιήσουν αν δεν μπορέσουν να έρθουν, ώστε & να ξέρεις τι σου γίνεται από κόσμο, & να προετοιμάσεις την κορούλα σου για το ποιοι θα έρθουν. Αυτά!

υ.γ. έχω πρόσκληση σε πασχαλίτσα... να την βρώ & θα στην στείλω...

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και με εχουν καλεσει εξισου.κοιτα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν θα ερθουν ολοι αλλα σημασια εχει εμεις σαν γονεις να δωσουμε στο παιδι μας την αγαπη και προσοχη που χρειαζεται,θελω να πω πως ειμαι σιγουροσ οτι και καποιοι να μην ερθουν το παιδι θα εκτιμησει ολη την προσπαθεια σου να το ευχαριστησεις.ευχωμαι να σου ερθουν ολοι και να μαζευεισ μετα και εσυ για κανα χρονο οπως εγω περσι:o:oνα την χαιρεσαι και χρονια της πολλα:P:p

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου & από δω...!!!

μ'άρεσε πολύ η ιδέα σου, & αν & εγώ δεν έχω κάνει τέτοια κίνηση, θα χαιρόμουν πολύ αν την έκανε κάποια άλλη μαμά & πολύ ευχαρίστως θα πήγαινα!!! εξάλλου, τα παιδιά μας είναι κάθε μέρα αρκετές ώρες μαζί, λογικό είναι να κάνει μεγαλύτερη χαρά αν έρθουν στο πάρτυ σας. Θα σου έλεγα όμως, αν τελικά κάνεις προσκλητήρια & τα δώσεις στη δασκάλα, γράψε & μια σημείωση στο τέλος να σε ειδοποιήσουν αν δεν μπορέσουν να έρθουν, ώστε & να ξέρεις τι σου γίνεται από κόσμο, & να προετοιμάσεις την κορούλα σου για το ποιοι θα έρθουν. Αυτά!

υ.γ. έχω πρόσκληση σε πασχαλίτσα... να την βρώ & θα στην στείλω...

 

αυτο σιγουρα! αν κ στα παιδικα παρτυ ποτε δεν μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος μια κ ολο κατι απροοπτο συμβαινει τελευταια στιγμη ( πχ αρρωσταινει καποιο παιδακι που χει απαντησει θετικα)

σ αυτες τις ηλικιες κ επειδη πιστευω οτι ολοι οι γονεις ψαχνουν αντιστοιχης ηλικιας παιδακια για να κανουν παρεα, ερχονται.

εγω αν λαμβανα μια τετοια προσκληση, θα ημουν θετικη στο να παμε, απλα πριν θα το εψαχνα σιγουρα δηλ ποιο παιδακι ειναι, να μιλησω με τη μαμα του κλπ. κ αφου εβλεπα οτι ολα καλα, θα πηγαιναμε ναι.κ για να παρει χαρα κ το δικο μου απ το παρτυ αλλα κ το παιδακι που κανει το παρτυ

.εγω γενικα στις προσκλησεις, συνηθως ακολουθω το κανονα (αν δεν συντρεχουν αλλοι αρνητικοι λογοι) , οτι οπως θα ηθελα να ερθουν στη δικη μου εκδηλωση, ετσι παω κ στη δικια τους.

Με το καλο το παρτυ σας!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βεβαια θα ερχομουν !!! Εγω παντως και στα δύο μου παιδια πηγαινουμε σε όλα τα παρτυ που μας καλουν - εκτος και αν συντρεχει καποιος λόγος υγειας - και το χαιρομαστε ολοι παρα πολυ. Για να εισαι σιγουρη όμως - οπως σου ειπαν και πιο πανω τα κοριτσια - και για να μην παραγγειλεις πολυ περισσοτερο φαγητο απ'οτι θα χρειαζεται - ειναι κριμα - ζητησε να σου επιβεβαιωσουν την παρουσια τους. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σου πω εγώ που την έχω κάνει την κίνηση και είχαμε καλέσει πέρυσι (η μικρή μου έκλεινε τα 2) όλα τα κοριτσάκια από την τάξη (συνολικά 7 αν θυμάμαι καλά) και κάλεσα μόνο τα κοριτσάκια διότι είχα σκεφτεί πως αν τα καλούσα όλα (περίπου 15) και ερχόντουσαν όλα (διότι υπάρχει και αυτή η μικρή πιθανότητα) δε θα χωρούσαμε (γενέθλια στο σπίτι)! Ωστόσο ήρθαν μόνο 2 από την τάξη της! Βέβαια είχα αρκετά άλλα παιδάκια και καθώς ήταν και πιο μικρή δεν την απασχόλησε καθόλου! Αν έχεις άλλα παιδάκια δεν θα την απασχολήσει και αν δεν έρθουν νομίζω καθώς ακόμα είναι μικρή! Εγώ πάντως θα ερχόμουνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ειλικρινά μου έφυγε ένα άγχος. Θα τις δείξω και στον μπαμπά μας που συνέχεια λέει ότι θα πληγωθεί το παιδί.

Από τον παιδικό έχω ζητήσει να μου γράψουν σε ένα χαρτάκι (ελπίζω σήμερα να το θυμηθούν) τα ονόματα των παιδιών, ώστε οι προσκλήσεις να είναι ονομαστικές, π.χ. Γιώργος, Βαγγέλης, Μαρία, κ.λπ. Προσωπική επαφή με τις μαμάδες είναι καλή ιδέα, αλλά δύσκολη εφαρμογής, γιατί όταν πάει η μικρή, έχουν πάει τα περισσότερα παιδάκια, και, δυστυχώς:cry:, είναι το τελευταίο παιδάκι που φεύγει. Ωστόσο, πάνω η πρόσκληση, γράφει την ακριβή διεύθυνση με αριθμό τηλεφώνου για επικοινωνία. Τώρα, θα προσθέσω και την ενημέρωση, για να είμαστε σίγουροι (εκτός απροόπτου, π.χ. θέμα υγείας) ποια παιδάκια θα έρθουν, ώστε να την προετοιμάσω αναλόγως.

Ναι, βρε κορίτσια, κι εγώ θα πήγαινα, εάν με καλούσαν. Εντάξει, εάν δεν κάνουμε και κάτι τέτοια, στο τέλος θα μένουμε σπίτια μας, θα μιζεριάζουμε και θα λέμε τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!

τον ιδιο προβληματισμο ειχα και εγω πριν απο τρια χρονια στο παρτυ των παιδιων μου. ηθελα να τους κανω στο σπιτι και να καλεσω και παιδακια απο το σταθμό αλλα και εμεις ποτε δεν ειχαμε λάβει προσκληση μεχρο τοτε. το τολμησα λοιπον και εστειλα προσκλησεις για ολα τα παιδακια.

σε πληροφορω οτι ειχα πολυ μεγαλη συμμετοχη και ολοι ηταν πολυ ενθουσιασμενοι που επιτελους μια μαμα αποφασισε να παρει μια τετοια πρωτοβουλια. από το παρτυ μας και μετα δεχομαστα συνεχεια προσκλησεις για παρτυ. γι'αυτο μην ανυσυχεις και καλη επιτυχια στο παρτυ!

WnBPp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω επισης οτι εγω προσωπικα, από τότε που ξεκινησαν τα παρτυ με καλεσματα απο τον παιδικο, δηλαδη εδω και τρια χρονια περιπου, δεν υπαρχει ουτε ενα που να μην εχουμε παει, ουτε ενα ομως! ειμαι της αποψης ότι αν θες αν ερχονται στα δικα σου παρτυ, πρεπει και εσυ να πηγαινεις. ετσι και εγω για να εχουν παρεες τα παιδακια μου και φιλους που θα γεμιζουν τα παρτυ τους και θα περνουν καλα, δινω το παρων παντου.

WnBPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με συγχωρητε αλλα με ολο τον σεβασμο μου απλα θα ηθελα να σας πω οτι εκτος απο κοριτσια(μαμαδες)υπαρχουν και αγορια(μπαμπαδες)εδω!!:P:p:p:pαληθεια επειδη ειμαι καινουργιος,ελπιζω να μην εχει μονο μαμαδες εδω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια θα ερχομουν !!! Εγω παντως και στα δύο μου παιδια πηγαινουμε σε όλα τα παρτυ που μας καλουν - εκτος και αν συντρεχει καποιος λόγος υγειας - και το χαιρομαστε ολοι παρα πολυ. Για να εισαι σιγουρη όμως - οπως σου ειπαν και πιο πανω τα κοριτσια - και για να μην παραγγειλεις πολυ περισσοτερο φαγητο απ'οτι θα χρειαζεται - ειναι κριμα - ζητησε να σου επιβεβαιωσουν την παρουσια τους. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ !!!

 

συμφωνω και εγω με τα κοριτσια.να περασετε τελεια,ελπιζω η μικρη να μη ζητησει και κομμωτηριο...:P;)

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρητε αλλα με ολο τον σεβασμο μου απλα θα ηθελα να σας πω οτι εκτος απο κοριτσια(μαμαδες)υπαρχουν και αγορια(μπαμπαδες)εδω!!:P:p:p:pαληθεια επειδη ειμαι καινουργιος,ελπιζω να μην εχει μονο μαμαδες εδω ετσι?

 

 

γραψε οτι εισαι μπαμπας για να σε ξεχωριζουμε:P:p:p

εχει και αλλους μπαμπαδες μην ανυσηχεις:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσείς, λοιπόν, θα ερχόσασταν;;;

Α, και κάθε πρόταση για το καλύτερο party ευσπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ναι εννοειτε γιατι οχι καλε? Θα διασκεδασουν τα παιδια και θα παιξουν αυτο δεν ειναι το ζητουμενο.:confused: Μην ανησυχεις. Νομιζω οτι τετοιο ειδους 'σπρωξιματα αποφυγης' γινονται ΠΟΛΥ αργοτερα οταν το παιδι παει σχολειο και μπει ή δεν μπει στις κλικες......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια παιδιά υπολογίζουμε χωρίς τον ξενοδόχο...Εμείς μπορεί να μιλάμε γιατί η κοπέλα είναι συμφορουμίτισσα μας και ίσως την αντιμετωπίζουμε και ως λίγο κάτι παραπάνω από μια εντελώς εντελώς άγνωστη...

Μπορεί αυτές εκεί οι μανούλες να σκέφτονται πολλά άλλα από ότι εμείς που σκεφτόμαστε την καθαρή διασκέδαση των ζουζουνιών και το ξέσκαμα της μανούλας να πεί καμια κουβέντα με τις άλλες μανούλες...

Ήδη η κοπέλα είπε ότι δεν την έχουν καλέσει οι άλλες ποτέ σε κάποιο πάρτυ....

Εγώ λέω να είσαι θετική και αισιόδοξη και όπως λές κάνε εσύ την αρχή του καλού...

Επίσης μήπως η δασκάλα να μην έβαζε τις προσκλήσεις στις τσαντούλες για πιθανή εξαφάνιση τους και να τα δίνει στους κηδεμόνες όταν θα έρθουν να παραλάβουν τα πιτσιρικάκια τους στο σχόλασμα????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Συμφωνώ με τα κορίτσια και το αγόρι να κάνεις πάρτυ καλώντας τα παιδάκια από τον παιδικό, αλλά μην ξεχάσεις να υπολογίσεις και τις μαμάδες ή μπαμπάδες που θα κάτσουν στο σπίτι να επιβλέπουν τα παιδιά τους. Λόγω της ηλικίας τους μάλλον δεν θα τα αφήσουν μόνα τους σε άγνωστο γι' αυτούς σπίτι. Οπότε θα κάνεις κουμάντο και για φαγητό, τούρτα και καθίσματα και για τους μεγάλους.

Συνήθως στις προσκήσεις αυτές έρχονται από τα μισά παιδιά και κάτω. Αν όμως προβληματιστείς στο χώρο ή το φαγητό, θα μπορούσες να κάνεις μια τουρτίτσα στο σχολείο του παιδιού και να ζητήσεις από τη δασκάλα να τους βάλει μουσική να χορέψουν, να σβήσει το παιδί τα κεράκια του και να βοηθήσεις να σερβίρετε την τούρτα.

Αυτό το είχα κάνει εγώ όταν η μεγάλη κόρη μου πήγε στο νηπιαγωγείο επειδή το σπίτι μου είναι μικρό σχετικά. Τα παιδάκια ενθουσιάστηκαν το ίδιο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική επαφή με τις μαμάδες είναι καλή ιδέα, αλλά δύσκολη εφαρμογής, γιατί όταν πάει η μικρή, έχουν πάει τα περισσότερα παιδάκια, και, δυστυχώς:cry:, είναι το τελευταίο παιδάκι που φεύγει. Ωστόσο, πάνω η πρόσκληση, γράφει την ακριβή διεύθυνση με αριθμό τηλεφώνου για επικοινωνία.

 

Κανονικά θα πρέπει να σου τηλεφωνήσουν εγκαίρως να σε ενημερώσουν αν θα έρθουν και πόσα άτομα. Καλύτερα να 'φοβάσαι' μήπως έρθουν παραπάνω άτομα από όσους χωράει το σπίτι:wink:, το να μην έχεις κόσμο.... το αποκλείω. Καλή επιτυχία στο πάρτυ σας!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα πηγαινα αν με καλουσαν.. κ στα παρτυ του γιου μου παντα γινεται ο χαμος.. σπανια δεν ερχεται καποιος κ παντα με ειδοποιουν.

Απλα οπως ειπαν κ τα κοριτσια , καλο ειναι να τις δωσει η δασκαλα τις προσκλησεις στους γονεις. Και εννοειτε οτι θα ειναι παροντες κ οι γονεις γιατι τα παιδακια ειναι πολυ μικρα για να μεινουν μονα τους, οποτε θα πρεπει να υπολογισεις κ αυτους οπως επισης κ ισως μικροτερα η μεγαλυτερα αδελφακια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

:-PΚαλημέρα και απο εμένα, εγώ θα πήγαινα γιατί θα ήταν και μια καλή ευκαιρία να δώ την κόρη μου με τους "συμμαθητές " της οπότε θα καταλάβαινα και τον τρόπο που παίζουν στο σχολείο και με ποιο παιδάκι τα πάει καλύτερα ή χειρότερα και θα μου ήταν και πιο έυκολο μετά να την κατευθύνω και να της μιλήσω .Εξάλλου η προσωπική επαφή θα μας έκανε πολύ καλό αφού θα μπορούσαμε να ανταλάξουμε απόψεις και για το σταθμό και να βρίσκομαστε και μελλοντικά να παίζουν και τα πιτσιρίκια.
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς επίσης ότι φέτος δεν έγιναν πολλά πάρτυ λόγω της 'γρίπης', Ειδικά σε αυτές τις ηλικίες που τα παιδάκια δεν έχουν ακριβή αίσθηση του χρόνου, οι γονείς το απέφυγαν. Κι εμάς για πρώτη φορά μας κάλεσαν την προηγούμενη εβδομάδα και μετά ακολούθησε και άλλο και, επειδή γνωρίστηκαν οι γονείς και τα βρήκαμε, και τα παιδιά έπαιξαν τέλεια, λέμε να κάνουμε κι εμείς, παρά το ότι τα γενέθλια του παιδιού είναι καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...