Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΟΛΠΟΣ" για εσάς που έχετε ήδη γεννήσει...


m4ri4

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε γεννήσει: το περίνεο, ο κόλπος τελοσπάντων, αφού επουλωθεί από τα ράμματα επιστρέφει στιν αρχική του μορφή/μέγεθος; Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρήκα αυτό:

 

Ο κόλπος μετά τον τοκετό βρίσκεται σε χαλαρή μορφή. Σπάνια ξαναπαίρνει το προηγούμενο σχήμα ακόμα και όταν επουλωθεί τελείως η τομή που έκανε ο γυναικολόγος στο περίνεο κατά την γέννα.

http://www.gynecology.gr/toketos.htm

 

και αυτό

http://www.mitera.gr/UserFiles/File/table15/101800_epanarthotiki.doc

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γεννησα με καισαρικη αλλα ειχα τελεια διαστολη για πανω απο 3-4 ωρες (σχεδον μολις μπηκα στο μαιευτηριο). Βεβαια δεν εκανα περινεοτομη (εννοειται!) αλλα απο οτι μου λεει ο καλος μου ειναι οπως πριν.

Εγω πως ειναι δυνατον καλε να το ξερω??????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα φυσιολογικα και τα 2 μου παιδια.οταν ρωτησα τον αντρουλη μου να μπυ πει μετα απο2 γεννες αν υπαρχει διαφορα ξερετε τι μου ειπε "οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα και οτι ηταν και καλυτερα απο πριν"και το λεγε αληθεια..το καταλαβα :D αρα μην αγχωνεστε

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου μου ειπε πως μετα το 3ο παιδι υπαρχει θεματακι αλλα και παλι υπαρχουν κατι ασκησουλες που μπορουν να βοηθησουν (σφιγγεσαι σαν να κατουριεσαι και χαλαρωνεις , και αντε παλι μετα. Οσο και οποτε μπορεις).

Επισης μου ειχε πει οτι οτι αφορα το θεμα τοκετος (λεκανη, κολπος κλπ) επανερχεται 3-9 μηνες μετα στο απολυτως φυσιολογικο. Οποτε χαλαρωσε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα σε πιο επιστημονική εξήγηση :D:D

 

Ακολουθήστε τη μέθοδο Kegel. Τη δεκαετία του 1950, ο Dr. Arnold Kegel ανέπτυξε μια σειρά από ασκήσεις ενδυνάμωσης των κολπικών μυών, οι οποίοι περιβάλλουν την περιοχή της πυέλου (λεκάνης) και συσπώνται κατά τη διάρκεια του οργασμού. Πρόκειται γι ασκήσεις που βοηθούν στην ενδυνάμωση των μυών του πυελικού πατώματος (οι μύες που χρησιμοποιούνται κατά την ούρηση). Οι συγκεκριμένες ασκήσεις θα πρέπει να γίνονται όταν η ουροδόχος κύστη είναι άδεια, με δυνατές συστολές των μυών διαρκείας 10 δευτερολέπτων για 10 φορές. Επαναλάβετε τις ασκήσεις 3 φορές κάθε μέρα.

 

Στην συνέχεια, ξεκινήστε ένα πρόγραμμα σύσπασης και χαλάρωσης 25 επαναλήψεων για 2 φορές την ημέρα. Σιγά σιγά θα διαπιστώσετε πως μπορείτε να το ακολουθήσετε πολύ πιο γρήγορα. Αυξήστε τον αριθμό των επαναλήψεων σε 50 ημερησίως, πάντα 2 φορές την ημέρα. Στο τελικό στάδιο, προσπαθήστε να διατηρήσετε κάθε σύσπαση μετρώντας από το 1 μέχρι το 3. Έτσι οι κολπικοί μύες θα «εκπαιδευτούν» και θα έχετε πλέον τη δυνατότητα να «σφίγγετε» περισσότερο τον κόλπο σας.

 

 

και εδω: http://www.pelvictoner.co.uk/kegel_bastardization.htm

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

 

Είσαι σίγουρη ότι αυτό είπε;

 

 

vag02he.jpg

 

Vagina, human - H&E

Identify the layers of the vagina.

 

 

Εδώ φαίνεται ότι υπάρχου μύες! (muscularis)

 

άρα μπορείς να τους γυμνάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλά Αγλαία είσαι φοβερή !!!! :lol:

Που το βρήκες το πλακίδιο !!!

 

 

Αυτό που λένε οι γυναικολόγοι είναι ότι αν δεν επανέλθει ο κύκλος κανονικά και παρέλθει κάποιος καιρός δεν θα ξαναγίνει ο κόλπος όπως ήταν...

 

Και πάλι πιστεύω ότι ίδιος ακριβώς δεν θα ξαναγίνει. Απλά με την πάροδο του χρόνου συνηθίζουμε τα νέα δεδομένα... :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται οτι δεν ειναι τραγικα τα πραγματα.

 

Μεταξυ μας οι ασκησεις kegel ειναι καταπληκτικες.

Τις κανω πολυ καιρο πριν μεινω εγκυος και πιστεψτε με.....αποδιδουν τα μεγιστα.... :oops: !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τις εκανα και στο μαιευτηριο και οταν με ειδε ο γιατρος μου περιπου στο 40ημερο ξαφνιαστηκε ευχαριστα, κι οταν του ειπα για τις ασκησεις μου εδωσε συγχαρητηρια! (και μου ειπε "μακαρι να της ειχε κανει και η γυναικα μου"!!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

 

:shock::shock::shock::?::?::?:

 

Απλά, κάνε Kegel και θα δεις αποτελέσματα!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλάβει καλά οι ασκήσεις Kegel δυναμώνουν τους μυς της πυέλου οι οποιοι στηρίζουν μητρα, κολπο,ουροδόχο κύστη, εντερα. Οι μυς της πυέλου επιρρεαζοντα από το φυσιολογικό τοκετό περισσοτερο απ'ότι οτα γίνεται καισαρική. Υπάρχουν και καποιοι μυς στη μήτρα αλλά αυτους δεν ξέρω κατά πόσο ειναι ευκολο να τους ελεγκσουμε (μαλλον ειναι όπως οι μυς που ελεγχουν την κίνηση των αυτιών).

Υ.Γ Annak μια μαια ή ενας γυναικολόγος μπορουν να καταλαβουν αν μια γυναικα εχει γεννήσει στο παρελθον (εννοω με βαση τα ανατομικά χαρακτηριστικά και όχι τη συμπεριφορά)?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλάβει καλά οι ασκήσεις Kegel δυναμώνουν τους μυς της πυέλου οι οποιοι στηρίζουν μητρα, κολπο,ουροδόχο κύστη, εντερα. Οι μυς της πυέλου επιρρεαζοντα από το φυσιολογικό τοκετό περισσοτερο απ'ότι οτα γίνεται καισαρική.

 

Πολύ σωστά έχεις καταλάβει

 

 

Υ.Γ Annak μια μαια ή ενας γυναικολόγος μπορουν να καταλαβουν αν μια γυναικα εχει γεννήσει στο παρελθον (εννοω με βαση τα ανατομικά χαρακτηριστικά και όχι τη συμπεριφορά)?

 

Οχι στο 100% αλλά σε κάποιο βαθμό μπορούμε να καταλάβουμε για κάποιες γυναίκες.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ μετά από δύο φυσιολογικούς τοκετούς και μάλιστα το πρώτο παιδί με πολύ μεγάλο κεφάλι και με διαφορά των δύο γεννήσεων 15 μηνών , όχι μόνο δεν χαλάρωσε αλλά το αντίθετο, έχω πρόβλημα, Δυσκολεύομαι αρκετά στην πράξη. Ο σύζυγος λέει ότι δεν υπάρχεικαμία απολύτως διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα δυό παιδιά με φυσιολογικό τοκετό. Στο δευτερο άρχησα να αγχόνομαι οτι δεν θα επανέρθει στην αρχική του κατάσταση. Μετά απο 2-3 μήνεσ ήταν ολά όπωσ πριν τισ γέννεσ.

Τα κιλά τα έχασα σχεδον αμέσως (17 στην πρώτη, 15 στην δευτερη)

Link to comment
Share on other sites

δεν άλλαξα την διατροφή μου. ετρωγα και τισ σοκολατεσ μου και ότι ήθελα.

ήμουν πολύ αδύνατη πριν και έτσι δεν φαινόταν τα κιλά που πήρα. ο γιατρόσ με ζυγισε την πρώτη φορά και μετα δεν το ξαναέκανε.

στην πρώτη γέννα πήγα στο νοσοκομείο με 65 κιλά και γύρισα σπίτι 55. (φυσικά δεν έμπαινα στα στενά τζιν που φόραγα πρώτα...)την πρώτη εβδομάδα έφυγαν τα άλλα 5 . μου είχαν μείνει 2 κιλά που έφυγαν σε 1-2 μήνεσ. ε!στην δευτερη εγκυμοσύνη δεν έφυγαν τόσο γρήγορα. πήρα 15,5 κιλα και στην γέννα έχασα μόνο τα 5,5. μέσα σε λίγουσ μήνεσ τα έχασα και τα υπόλοιπα χωρισ να κανω τίποτα. Τώρα 9 μήνεσ αργότερα ειμαι όπωσ ήμουν και πρώτα.έχει φύγει και η κοιλιά.

τι να πω.Ισωσ ειναι θέμα μεταβολισμού. και καλά που ήρθαν έτσι τα πράγματα γιατι με την γυμναστική δεν τα παω καθολου καλά. έχω να γυμναστώ α΄π'οταν πηγαινα στο γυμνάσιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ έχω μια ερώτηση αφού υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει ένα πρόβλημα με την περιοχή της πυέλου και οι γυναίκες δεν επανέρχονται όπως πριν γιατί μας υποβάλλουν στην διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού και επιμένουν και δεν κάνουν σε όλες καισαρικές που είναι πιο έυκολες γι' αυτούς αλλά και το περίνεο μας μένει άθικτο. Εγώ πάντως δεν νιώθω 7 μήνες μετά ίδια και αυτό με έχει επηρεάσει ψυχολογικά σκέφτομαι ότι δεν θα επανέλθω και έχω και μια ψύχωση γιατί με πείραξε που μου έκαναν τομή.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...