Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σκεφτομαι να την κοψω απ΄τον παιδικο


Recommended Posts

η μικρη μου ειναι σχεδον 16 μηνων,αρχισαμε παιδικο πριν τρεις μηνες....οι δυο πρωτες βδομαδες με κλαμματα και τσιριδες στον αποχωρισμο...την τριτη βδομαδα ηρεμησε.

μετα λειψαμε τρεις βδομαδες και οταν γυρισαμε εκλαιγε χειροτερα...στις δυο βδομαδες επαθε γαστρεντεριτιδα και στο καπακι ωτιτιδα...ερεψε εμεινε μονο 8.5 κιλα.....την κρατησα σπιτι δυο βδομαδες και σημερα που την πηγα εκλαιγε απ΄το αμαξι μολις σταματησαμε απέξω.

 

εγω εχω τη δυνατοτητα να δουλεψω απογευμα και να την κραταμε εναλλαξ με τον αντρα μου.

 

σκεφτομαι να το κανω γιατι μου φαινεται πως σάυτη την ηλικια απλα την ταλαιπωρω και δεν της προσφερει κατι καλο ο παιδικος.

 

ειμαι σε μεγαλο διλλημα....τι λετε; να την κοψω;;

 

σημειοτεων οτι εχω δωσει μεχρι στιγμης 1520 ευρω κι εχει ¨¨φοιτησε騨 μονο 4 με 5 βδομαδες...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το παιδι ειναι παρα πολυ μικρο.Αφου εχεις την επιλογη να την κρατατε εναλλαξ με το μπαμπα της δεν καταλαβαινω γιατι μπηκες σε ολη αυτη τη διαδικασια του παιδικου.

Και προσωπικα δεν πιστευω οτι ο παιδικος εχει να πρσφερει κατι σε αυτη την ηλικια.Μην τρελλαθουμε κιολας.Τη μαμα της και το μπαμπα της χρειαζεται σε αυτη την ηλικια.Κατσε να παει 3 χρονων το παιδι και τη στελνεις.Ουτε 1,5 ετων δεν ειναι αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα κορίτσια. Αφού έχεις τη δυνατότητα, να τη σταματήσεις, είναι πολύ μικρούλα.

Το βλέπω και από τη δικιά μου. Πάει σχολείο από 10 μηνών και ενώ έχει προσαρμοστεί, τις τελευταίες βδομάδες δεν θέλει να πάει και μου ζητάει να μείνουμε μαζί. Και κάθε μέρα σκέφτομαι πως αν είχα την επιλογή, σίγουρα θα την σταματούσα.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

χμ.....δυσκολο θεμα....

Απο προσωπικη εμπειρια ....θα σου πω την γνωμη μου χωρις ομως να ειναι και το σωστο...κανε υπομονη,θα στρωσει......

Εχω 4 παιδακια τα μεγαλα μου (διδιμα)τα ξεκινησα παιδικο σταθμο στα 3,5 δλδ μια χρονια πριν τα προνηπια......πολυ κλαμα....δεν ετρωγαν στο σχολειο......δεν θελανε μα τιποτα να σηκωθουν απο το κρεβατι τους το πρωι γιατι νομιζαν πως θα τα παω σχολειο....και οσο για τις ιωσεις.....αστα να πανε πηγαιναμε 2 μερες και μεναμε σπιτι στις υπολοιπες απο βηχα,γαστρεντεριτιδες,κολλητικες αρρωστιες,και γενικα οτι κυκλοφορουσε.......

Την τριτη μου την ξεκινησα στα 2,5 παιδικο σταθμο.....στο ιδιο εργο θεατες......ο πιαδιατρος ειχε βαρεθει να μας βλεπει......

Τον μικρο μου τον ξεκινησα τον Οκτωβρη που ηταν 13 μηνων.....εκλαψε (αλλα πολυ κλαμα....για 2 εβδομαδες)τον επερνα πρισμενο απο κλαμα και κομματια στην κυριολεξια.....το παιδι ολη την υπολοιπη μερα ητανε σε ληθαργο απο την κουραση και το κλαμα(δεν μπορεις να φανταστεις ποσο στεναχοριωμουνα)......τωρα πια μετα απο ενανιση μηνα ειμαστε τελεια....δεν κλαιμε πια καθολου......γκρινιαζει λιγο μολις τον αφηνω αλλά οταν παω να τον παρω ειναι μες την τρελη χαρα.....οσο για τις ιωσεις αυτο δεν το γλιτωνει κανεις......

Απλα θελει υπομονη....τα παιδια συνηθιζουν.....και να ξερεις πως παντα η πρωτη χρονια στον παιδικο σταθμο οποτε και να ειναι αυτη θα ειναι δυσκολη με τις ιωσεις μεχρι το παιδι να αποκτησει τα αντισωμματα ....ειτε το στειλει στο χρονο ειτε στα 4 χρονια την πρωτη χρονια θα περασετε δυσκολα.....

Βεβαια η καλυτερη λυση ειναι το παιδι να μενει σπιτι ή με την γιαγια ή με καποια γυναικα...αλλα αν δεν υπάρχει αυτη η δυνατοτητα...τοτε ο παιδικος σταθμος ειναι μονοδρομος.....

Ελπιζω να βοηθησα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε κορίτσια, ο παιδικός είναι η λύση της έσχατης ανάγκης σε αυτές τις ηλικίες...rrrrr σταμάτα το κούκλα μου το μωρό, δεν το λυπάσαι να αρρωσταίνει συνέχεια και να σπαράζει? Εμένα με πονάει η καρδιά μου όταν ακούω τέτοια...Άσε που δεν έχει και νόημα, πάλι σπίτι θα την έχεις τον περισσότερο καιρό, και θα είναι και άρρωστη! Φυσιολογικά, τα περισσότερα παιδιά δεν είναι έτοιμα για παιδικό, και ψυχολογικά και "σωματικά", πριν τα 3 τους!

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα έχει επιλογή όμως Κλάρα! Μπορεί να αλλάξει το ωράριό της και να την κρατάνε με το μπαμπά της εναλλάξ!

Εγώ προτείνω, αν όντως είναι εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο, να το κάνετε! Όχι τόσο για τις ιώσεις, γιατί σε όποια ηλικία και αν είναι, τον 1ο χρόνο δεν τις αποφεύγεις!

Το βασικότερο είναι ότι σε τόσο μικρή ηλικία, θεωρώ ότι δεν έχει να εισπράξει κάτι ουσιαστικό από ένα σταθμό! Αυτά που εισπράττει από το οικογενειακό περιβάλλον και την αμέριστη προσοχή και χρόνο των γονιών είναι πολύ πιο σημαντικά σε αυτή την ηλικία! Θεωρώ ότι μέχρι την ηλικία των 2,5 - 3 ετών, ο παιδικός σταθμός πρέπει να είναι η τελευταία λύση! Θα είναι δύσκολο για εσάς, γιατί σχεδόν δεν θα βλεπόσαστε με το σύζυγο, αλλά ένας χρόνος είναι θα περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα έχει επιλογή όμως Κλάρα!

Αυτο ειπα και εγω...στο τελος:

Βεβαια η καλυτερη λυση ειναι το παιδι να μενει σπιτι ή με την γιαγια ή με καποια γυναικα...αλλα αν δεν υπάρχει αυτη η δυνατοτητα...τοτε ο παιδικος σταθμος ειναι μονοδρομος.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα η μικρούλα μου είναι ακριβώς 2 ετών και την στέλνω παιδικό από 7 μηνών. Θεωρώ για όλα οσα λες ότι είναι θέμα παιδικού και πως φέροται οι δασκάλες. Γιατί εμάς προσαρμόστηκε πολύ ευκολα και της αρέσει πολύ και αν δεν παει για καποιον λόγο τον αναζητάει. Αλλά την αγαπάνε και ασχολούνται πολύ μαζί της και το ίδιο το παιδί νοιώθει πολύ οικείο το περιβάλλον και τους ανθρώπους. Ολα αυτα τα συμπερασματα τα εβγαλα όταν επιχειρησαμε να αλλαξουμε παιδικο για 3 μέρες και η μικρή αντέδρασε παρα πολύ ασχημα και τοτε καταλαβαμε οτι ο παιδικος σταθμος που πηγαίναμε που ειναι μικρος, οικογενειακος και ανωνυμος......προσεφερε πολυ αγάπη και σιγουρια στο μωρο και γυρισαμε πισω τρεχοντας. Εαν θεωρεις καλό τον παιδικο σταθμο αλλά το μικρο σου δεν θέλει με τιποτα να σε αποχωρηστει τότε θα πρέπει ισως να σκεφτεις την λύση που αναφέρεις.

Εγω νομιζω πως αξίζει πολυ τα παιδακια μας να πηγαινουν παιδικο σταθμό γιατι αν τα βάλουμε στην ζυγαρια....πιο πολλα μπορει να κερδισει 1 παιδι παρά να χάσει......

Στην διάθεση σου !!!!

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μικρη μου ειναι σχεδον 16 μηνων,αρχισαμε παιδικο πριν τρεις μηνες....οι δυο πρωτες βδομαδες με κλαμματα και τσιριδες στον αποχωρισμο...την τριτη βδομαδα ηρεμησε.

μετα λειψαμε τρεις βδομαδες και οταν γυρισαμε εκλαιγε χειροτερα...στις δυο βδομαδες επαθε γαστρεντεριτιδα και στο καπακι ωτιτιδα...ερεψε εμεινε μονο 8.5 κιλα.....την κρατησα σπιτι δυο βδομαδες και σημερα που την πηγα εκλαιγε απ΄το αμαξι μολις σταματησαμε απέξω.

 

εγω εχω τη δυνατοτητα να δουλεψω απογευμα και να την κραταμε εναλλαξ με τον αντρα μου.

 

σκεφτομαι να το κανω γιατι μου φαινεται πως σάυτη την ηλικια απλα την ταλαιπωρω και δεν της προσφερει κατι καλο ο παιδικος.

 

ειμαι σε μεγαλο διλλημα....τι λετε; να την κοψω;;

 

σημειοτεων οτι εχω δωσει μεχρι στιγμης 1520 ευρω κι εχει ¨¨φοιτησε騨 μονο 4 με 5 βδομαδες...!!!

 

 

η δική μου ξεκίνησε παιδικό πριν γινει 2,5 χρονών και εκλαιγε για 2 μηνες. μετα... μες την τρελλη χαρα!

το σεπτέμβριο ξεκινήσαμε παλι, στον ιδιο παιδικό. και πάλι ειναι δυο μήνες που κλαίει.

 

αν ομως εχεις τη δυνατοτητα να την κρατας μία εσυ, μία ο αντρας σου. ΚΡΤΑΤΣΕ την σπίτι! αλλιώς; υπομονη, θα σταματησει να κλαίει.

 

 

συννενοήσου ομως, θα πληρώσεις όλο τον χρόνο αν τη σταματήσεις; γιατι η πολιτική των παιδιών... αυτη ειναι

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που είμαι υπερ του παιδικού, θεωρώ ότι το παιδάκι σου είναι ακόμα πολύ μικρό. Προφανώς δεν είναι έτοιμη. Εφόσον έχετε και άλλη επιλογή όπως λες, καλύτερα να το κρατήσετε σπίτι... έχει χρόνια μπροστά του για να πάει σχολείο. Καλά το κόστος δεν το σχολιάζω! όταν με το καλό πάει 2,5 -3χρ. προνοήστε να γραφτείτε σε έναν καλό δημοτικό σταθμό να μην κλαίτε και τα λεφτά σας.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

προνοήστε να γραφτείτε σε έναν καλό δημοτικό σταθμό να μην κλαίτε και τα λεφτά σας.

 

δεν ειναι θεμα να προνοήσει... ειναι θεμα μέσου, εισοδήματος κλπ προϋποθέσεων!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά εμείς δεν χρειαστήκαμε μέσο. Και δε φανταζομαι ότι στο δημοτικό σταθμό, όοοσο και να είναι το εισόδημά σου, θα πληρώσεις 300/εβδομάδα.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά εμείς δεν χρειαστήκαμε μέσο. Και δε φανταζομαι ότι στο δημοτικό σταθμό, όοοσο και να είναι το εισόδημά σου, θα πληρώσεις 300/εβδομάδα.

 

στην αθηνα... περναει το μέσο και αναλογα με το εισόδημά σου, πληρώνεις στον δημοτικο παιδικό σταθμό. στους περισσότερους δημους, γινεται αυτό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην Αθήνα είναι όντως δύσκολα τα πράγματα για τους δημόσιους ειδικά στους μεγάλους δήμους.

και το οικονομικό κομμάτι είναι σημαντικό για αρκετους γονείς.

 

στο θέμα όμως...δε με εκπλήσσει που το παιδάκι σου αντιδράει έτσι στο σταθμό με τόσες διακοπές από αυτον! δεν έχει προλάβει να συνηθίσει!!!

οι λύσεις είναι 2, ή θα το κρατήσεις στο σταθμό και θα το πηγαίνεις όμως ή θα το κρατήσεις σπίτι. και το ένα και το άλλο δε γίνεται.

 

η γνώμη μου είναι ότι οντως το παιδί είναι μικρό!!! αν μπορείς περίμενε κανα χρόνο ακόμα. οι ηλίκιες 1,5 και 2,5 έχουν τεράααααστια διαφορά.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

στην αθηνα... περναει το μέσο και αναλογα με το εισόδημά σου, πληρώνεις στον δημοτικο παιδικό σταθμό. στους περισσότερους δημους, γινεται αυτό.

Και επίσης αν έχεις πολύ μεγάλο εισόδημα, δεν στο παίρνουν καθόλου για να πάρουν τα κατώτερα στρώματα, βλ. εμάς:(

 

Πάντως εγώ αν είχα δυνατότητα να δουλεύω απόγευμα, σίγουρα θα το έκανα και θα έκοβα τον σταθμό. Η δικιά μου ευτυχώς προσαρμόστηκε πανεύκολα μόνο σε 1 βδομάδα, αν και 17 μηνών όμως οι αρρώστιες μας έχουν τσακίσει...

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο ειναι μεταξυ 2,5 και 3 να ξεκινανε παιδικο.Αναγκαζομαστε να τα στειλουμε πιο νωρις και τις συνεπειες...η ψυχουλα τους τις ξερει...εκτος αν εισαι πολυυυυυ τυχερη και πεσεις στην απολυτη βρεφονηπιοκομο,δεν ξερεις καμια φορα.

Εγω παντως,στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα,επρεπε να τον ειχα σταματησει πριν 1,5 χρονο και να τον ειχα κρατησει σπιτι με γυναικα μεχρι να γινοταν τουλαχιστον2,5.Τωρα το ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ως παιδαγωγός διαβάσα με πολύ αφοσείωση την ανησυχια σας. Στον παιδικό που δουλεύω έχω παρατηρήσει τεράστιες αλλαγές συμπεριφοράς συγκρητικά με τους πρώτους μήνες. Ακόμα και αν υπάρχουν παιδιά τα οποία έρχονται με πρωινά κλαματάκια μετα από 1-3 λεπτά το πολύ τα έχουν σταματήσει, αν και είναι σπάνιο μετά από τόσο καιρό.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Άννα το παιδί δεν είχε ακόμα τον χρόνο να προσαρμοστεί και να νιώσει οικείο το περιβάλλον, δεν αντιλέγω όμως πως το παιδί είναι μικρό ακόμα αλλά άμα σκοπεύεται να συνεχίσετε τα επόμενα χρόνια των παιδικό σταθμό και έχετε κάνει ήδη τα μεγαλύτερα βήματα όσον αφορά την προσαρμογή θα σας πρότεινα να το πηγαίνετε έστω για μερικές ώρες ώστε να κοινωνικοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο παιδικός ούτε για μένα θα ήταν λύση αν μπορούσα να κρατήσω τη μικρή εγώ η ίδια θα σου προτείνω να μην την σταματήσεις. Το πρόβλημα είναι ότι το συγκεκριμένο παιδί δεν έχει μπορέσει πραγματικά να προσαρμοστεί! Αν πάει για 2 μήνες συνεχόμενα στον παιδικό θα τα καταφέρει. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά σκέψου ότι μπορείς τώρα να τροποποιήσεις το ωράριό σου... θα μπορείς πάντα; Και ο χρόνος που το παιδί χρειάζεται και με τους δυο γονείς του ταυτόχρονα που είναι; Έχεις κάνει την αρχή... αν την ακυρώσεις ίσως τα πράγματα αργότερα να είναι πιο δύσκολα. Πάλεψέ το λίγο.... Είναι και το οικονομικό στη μέση... αντέχεις να χάσεις τόσα λεφτά χωρίς να το προσπαθήσεις λίγο παραπάνω; Δεν ξέρω όλα τα δεδομένα... εσύ τα έχεις... εσύ αποφασίζεις.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας....

συμφωνω κι εγω με καποιες κοπελες που ειπαν οτι δεν προλαβε να προσαρμοστει γιατι πανω που αρχιζε να συνηθιζει διακοπταμε λογω αδειας και ασθενειων.....

τωρα ομως που εχω συνεννοηθει με τον προισταμενο μου και υπαρχει η δυνατοτητα να δουλευω απογευματινα μπηκα στο διλλημα να την κοψω....

 

απο τη μια σκεφτομαι οτι παει χαμμενη τοοοοοση προσπαθεια και χρημα...και οτι ισως το παιδι παρει το μηνυμα οτι οποτε κλαιει θα καταφερνει το δικο του κι ετσι θα χουμε προβλημα οποτε ξεκινησει παιδικο.

 

απο την αλλη ομως σκεφτομαι πως αφου εχω την πολυτιμη ευκαιρια να την μεγαλωνω στο σπιτι της (στην φωλιτσα της) γιατι να μην την εκμεταλευτω και να της προσφερω αυτη την πολυτελεια εστω για ενα χρονο ακομη.....γιατι δεν ξερω αν θα τα καταφερουμε με τον αντρα μου να αντεξουμε παραπανω, δεδομενου οτι ειμαστε μονοι μας και δεν εχουμε βοηθεια απο κανενα.

 

 

τωρα για οσους αναρωτιουνται γιατι την πηγα εξ αρχης παιδικο η απαντηση ειναι οτι πρωτον δεν ηξερα αν μπορουσα να εξυπηρετηθω απ'τη δουλεια μου και κατα δευτερον επηρρεαζομενη κι απο αλλες θεωρησα πιο καλη λυση τον παιδικο, με την εννοια οτι θα ζουμε πιο νορμαλ σαν οικογενεια,θα βλεπομαστε ολοι μαζι περισσοτερες ωρες,θα εχουμε κοινο προγραμμα και παραλληλα θα γινοταν πιο κοινωνικη και ανεξαρτητη η μικρη μας.

 

 

τωρα τι ειναι σωστο και τι λαθος τελικα...δεν ξερω!!!!

εχω μπερδευτει.....:?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο ειναι μεταξυ 2,5 και 3 να ξεκινανε παιδικο.Αναγκαζομαστε να τα στειλουμε πιο νωρις και τις συνεπειες...η ψυχουλα τους τις ξερει...εκτος αν εισαι πολυυυυυ τυχερη και πεσεις στην απολυτη βρεφονηπιοκομο,δεν ξερεις καμια φορα.

Εγω παντως,στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα,επρεπε να τον ειχα σταματησει πριν 1,5 χρονο και να τον ειχα κρατησει σπιτι με γυναικα μεχρι να γινοταν τουλαχιστον2,5.Τωρα το ξερω...

 

γιατι το λες αυτο;φαινεται σαν να την εχεις πατησει....εγινε κατι σοβαρο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ως παιδαγωγός διαβάσα με πολύ αφοσείωση την ανησυχια σας. Στον παιδικό που δουλεύω έχω παρατηρήσει τεράστιες αλλαγές συμπεριφοράς συγκρητικά με τους πρώτους μήνες. Ακόμα και αν υπάρχουν παιδιά τα οποία έρχονται με πρωινά κλαματάκια μετα από 1-3 λεπτά το πολύ τα έχουν σταματήσει, αν και είναι σπάνιο μετά από τόσο καιρό.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Άννα το παιδί δεν είχε ακόμα τον χρόνο να προσαρμοστεί και να νιώσει οικείο το περιβάλλον, δεν αντιλέγω όμως πως το παιδί είναι μικρό ακόμα αλλά άμα σκοπεύεται να συνεχίσετε τα επόμενα χρόνια των παιδικό σταθμό και έχετε κάνει ήδη τα μεγαλύτερα βήματα όσον αφορά την προσαρμογή θα σας πρότεινα να το πηγαίνετε έστω για μερικές ώρες ώστε να κοινωνικοποιηθεί.

 

το προβλημα μου ειναι πως καθε φορα που ξαναξεκιναμε ειναι ολο και χειροτερη.....

εννοω πως την πρωτη φορα εκλαιγε μολις πηγαινε στην αγκαλια της παιδαγωγου και μ'εβλεπε να φευγω

την δευτερη φορα που αρχισαμε παλι εκλαιγε μολις ανοιγε η πορτα κι εβλεπε την παιδαγωγο

και την τριτη φορα που επιχειρησα πριν λιγες μερες να την ξεκινησω παλι εκλαιγε μολις παρκαραμε εξω απο τον παιδικο.....

 

αυτο τι μπορει να σημαινει;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...