Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μοντεσσοριανό Μαρίας Γουδέλη


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Σκεπτόμαστε να γράψουμε το γίο μας στον Μοντεσσοριανό παιδικό σταθμό της Μαρίας Γουδέλη, έχουμε ακούσει πολύ θετικά σχόλεια από μια φίλη μας που στέλνει εκέι το παιδί της, απλά θα ήθελα και άλλες γνώμες, αν κάποια μητέρα έχει γνώση για το συγκεκριμένο σχολείο.

 

 

ευχαριστώ, ioanna

UGfFp2.png

 

 

tjRup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Έχω ένα ερώτημα για αυτού του είδους τα σχολεία,πάντα καλοπροαίρετα και με ενδιαφέρον (αν και είναι νωρίς ακόμη για εμάς αλλά προληματίζομαι για το μέλλον της μικρούλας μας).

Εμείς σαν οικογένεια ανήκουμε σε μια μέση κοινωνική τάξη, μπορούμε να ανταποκριθούμε στα δίδακτρα της σχολής αλλά δεν είμαστε "πλούσιοι" ωστόσο έχουμε ένα υψηλό μορφωτικό επίπεδο.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Στέλνοντας το παιδί σε ένα τέτοιο σχολείο μήπως αισθανθεί μειονεκτικά σε σχέση με το κοινωνικό ή οικονομικό μας επίπεδο (και σε σύγκριση με τα άλλα παιδάκια)?

id21 εσύ το έχεις σκεφτεί αυτό?

περιμένουμε όποιος ξέρει περισσότερα για τη σχολή να μας ενημερώσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Olive,

Νομίζω δεν θα μπορούσα να περιγράψω καλύτερα, την κατάσταση στην οποία βρίσκεται και η δική μας οικογένεια, τόσο σε οικονομικό όσο και σε μορφωτικό επίπεδο. Να σου πω ότι και εμείς είχαμε τους ίδιους προβληματισμούς, αλλά ύστερα από μια επίσκεψη στο σχολείο και συζήτηση με φίλη μας η οποία πήγαινε η ίδια και τώρα στέλνει εκεί το παιδί της, καταλήξαμε στο εξής. Όντως στο συγκεκριμένο σχολείο θα συναντήσεις παιδία που οι γονείς τους τα έστειλαν εκεί λόγω life style, αλλά θα συναντήσεις και παιδιά, όπως το δικό μας, που έχουμε ψάξει πολύ και αποφασίσαμε να πάει εκεί γιατί πιστεύουμε ότι είναι ένα φιλελεύθερο σχολείο που θα του προσφέρει πολλά σε επίπεδο αυτοεκτίμησης αλλά ταυτόχρονα το παιδί θα είναι χαρούμενο και με ελεύθερη βούληση. Πέραν τούτου, το πώς θα νιώθει το παιδί όχι μόνο στο σχολείο, που είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας αλλά και γενικότερα στην κοινωνία, θα καθοριστεί από το τι θα του δώσει η οικογένεια. Ένα παιδί μπορεί να προέρχεται από μια οικογένεια με χαμηλές οικονομικές δυνατότητες αλλά με υψηλή αξιοπρέπεια, ήθος και πάνω απ’ όλα πολύ αγάπη, ένα τέτοιο παιδί δεν θα νιώσει μειονεκτικά σε όποιο περιβάλλον και αν βρεθεί. Αυτή είναι τουλάχιστον η προσωπική μου γνώμη.

UGfFp2.png

 

 

tjRup2.png

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο θα με προβληματιζε η διδασκαλια,αν περα απο τη γνωση κανουν κ κατι για τη φαντασια κ τον αυθορμητισμο του παιδιου. το μοντεσορριανο συστημα ειναι μεν καλο αλλα πλεον στα σχολεια χρησιμοποιουμε στοιχεια κ οχι ολο το συστημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά με τη μοντεσσοριανή εκπαίδευση; μπορείτε επίσης να μου πείτε πού βρίσκεται ο παιδικός σταθμός Μαρία Γουδέλη και εάν είναι ικανοποιητικές οι εγκαταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

 

το σχολείο βρίσκεται στους αμπελόκηπους, ουσιαστικά πίσω από το γηροκομείο. Οι εγκαταστάσεις κατά τη γνώμη μου είναι οκ, βέβαια το σχολείο είναι παλιό και γενικά σου δίνει μια αίσθηση του παλιομοδίτικου, εμένα τουλάχιστον μου θυμιζε το δικό μου σχολείο, αλλά νομίζω ο βασικός παράγοντας για να αποφασίσει κανείς να στέιλει το παιδί του εκει είναι να συμφωνεί με το σύστημα που εφαρμόζεται εκεί. Περισσότερα μπορείτε να δείτε και από το site http://www.montessoriani.gr/

UGfFp2.png

 

 

tjRup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση id21. Ξέρεις καθόλου για τιμές; έχει κήπο ο σταθμός; Από αυτά που διάβασα σε ξενόγλωσσο site για τη μοντεσσοριανή μέθοδο το φυσικό περιβάλλον και η επαφή με τη φύση είναι απαραίτητο κομμάτι της μεθόδου. Τελικά θα τον προτιμήσεις;

Άκουσα ότι ο παιδικός σταθμός Owly στο Χαλάνδρι ακολουθεί τη μοντεσσοριανή μέθοδο. Έχει κάποιος κάτι υπόψιν του;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Απ' ότι ξέρω έχει ένα μικρό κήπο όπου τα παιδιά καλλιεργούν διαφορα. Όσο για το κόστος το full πακέτο (σχολικό + χρήση της τραπεζαρίας - δεν προσφέρουν φαγητό, το παιδί φέρνει απ' το σπίτι) είναι περίπου 6.500 ή κάτι λιγότερο. Εμείς τελικά το γράψαμε εκεί και περιμένουμε να μας φωνάξουν για την περίοδο προσαρμογής τον Ιούνιο. Όταν έχω νεότερα και προσωπική εκτίμηση πλέον για το πως περνάει το παιδί και αν είναι χαρούμενο εκεί και γενικότερα για το αν είμαστε ικανοποιημένοι μπορώ να σας ενήμερωσω για περισσότερες λεπτομέρειες.

UGfFp2.png

 

 

tjRup2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σου εύχομαι καλή αρχή id21! Ελπίζω να εφαρμόζεται στην πράξη το μοντεσσαριανό σύστημα εκπαίδευσης, γιατί μου φαίνεται πολύ πρωτοποριακό. Γράψε τις εντυπώσεις σου όταν με το καλό ξεκινήσετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απογοητεύτηκα σήμερα γιατί πήρα τηλέφωνο στη μοντεσσοριανή αγωγή και μου είπαν ότι δεν έχουν θέση για το γιο μου, γιατί το σχολείο είναι περιορισμένης χωρητικότητας και οι θέσεις είναι ήδη καλυμμένες. Κρίμα! Από πότε είχαν ξεκινήσει οι εγγραφές?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα,

 

Απ' ότι ξέρω έχει ένα μικρό κήπο όπου τα παιδιά καλλιεργούν διαφορα. Όσο για το κόστος το full πακέτο (σχολικό + χρήση της τραπεζαρίας - δεν προσφέρουν φαγητό, το παιδί φέρνει απ' το σπίτι) είναι περίπου 6.500 ή κάτι λιγότερο. Εμείς τελικά το γράψαμε εκεί και περιμένουμε να μας φωνάξουν για την περίοδο προσαρμογής τον Ιούνιο. Όταν έχω νεότερα και προσωπική εκτίμηση πλέον για το πως περνάει το παιδί και αν είναι χαρούμενο εκεί και γενικότερα για το αν είμαστε ικανοποιημένοι μπορώ να σας ενήμερωσω για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Καλημέρα id21 και καλή χρονιά!

Πως είναι η προσαρμογή σας στο σχολείο, ποιες είναι οι εμπειρίες που έχετε αποκομίσει?

Σε γιορτές χριστουγέννων και πάσχα και για καλοκαίρι πόσο καιρό κλείνει ο παιδικός (τηρειται κανονικά το σχολικό πρόγραμμα)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Είναι πολύ νωρίς για μας, αλλά θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα. Τελικά τι γνώμες έχετε και τι εμπειρία από αυτήν τη σχολή???

 

Το μοντεσσοριανό σύστημα αξίζει στην Ελλάδα? και μέχρι ποια τάξη?

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι, ας απαντήσει για όλους εμάς που έχουμε ανησυχίες!

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Εάν ενδιαφέρεστε πρέπει να επικοινωνήσετε με το σχολείο, όσο το δυνατόν συντομώτερα. Χαρακτηριστικά σας αναφέρω ότι οταν εγώ πρωτοπήγα στο σχολείο για να ρωτήσω -τότε η κόρη μας ήταν 3 ετών- προκειμένου να πάμε στο προνήπιο, μας είπαν ότι οι θέσεις είναι ήδη συμπληρωμένες. (Για να φοιτήσεις στο Δημοτικό πρέπει να έχεις φοιτήσει στο Νηπιαγωγείο της Σχολής και πριν από αυτό στο προνήπιο) Ωστόσο, μετά από υπόδειξή τους, άφησα τα στοιχεία μου, για την περίπτωση τυχόν ακύρωσης ή άρνησης. Πράγματι μετά από 6 μήνες με κάλεσαν να μου πουν ότι άδειασε θέση και έτσι βρεθήκαμε στην Μοντεσοριανή σχολή. Οσον αφορά το σύστημα "διδασκαλίας" ΞΕΧΑΣΤΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΑΣ (ΜΑΣ) ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ. Τα παιδιά αφήνονται ελέυθερα να αναπτύξουν τον χαρακτήρα τους και τις δεξιότητές τους. Οι δάσκαλοι προσπαθούν να εμφυσήσουν στα παιδιά την επιθυμία να "διαβάσουν", χωρίς να τους εξαναγκάζουν. Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό πετυχαίνει: Το παιδί δεν βαριέται το σχολείο, ούτε το βλέπει ως αγγαρεία. Δεν του λέμε πρέπει να διάβασεις, αλλά το κάνει από μόνο του.

Τα δίδακτρα δεν είναι πολύ υψηλά, ειδικά για το υποχρεωτικό κομάτι, χωρίς κολυμβητήρια, φαγητό ή έξτρα απασχόληση μετά τις 1.30 μ.μ Ενδεικτικά για τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού είναι 5.500? περίπου, για το προνήπιο γύρω στις 5.000?.

Αν δεν σας ενοχλεί το γεγονός ότι το σχολείο αυτό ελέγχεται (ιδεολογικά) από την αριστερά, με συνέπεια να ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΟΙ διδάσκοντες ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΠΕΡΓΙΑ που προκηρύσει η Γ.Σ.Ε.Ε και έτσι να αναγκάζεστε να επιστρατεύετε παππούδες και γιαγιάδες για να "φυλάξουν" το παιδί σας τις ημέρες των απεργιών, τότε σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

υπάρχουν άλλοι στην ομάδα που στέλνουν τα παιδιά στη Γουδέλη για να μας πουν πιο πρόσφατα σχόλια για τον παιδικό σταθμό κ το νηπιαγωγείο? Έκανα μια επίσκεψη στο σχολείο πρόσφατα γιατί σκεφτόμαστε να ξεκινήσει εκεί ο γιος μας το Σεπτέμβριο. Το σχολείο και οι αίθουσες είναι λίγο παλιά αλλά νομίζω ότι δε θα πρέπει να είναι αυτό το κριτήριο επιλογής. Η αυλή λίγο μικρή και χωρίς μεγάλο κήπο.. Αλλά υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μας πει περισσότερα για τους παιδαγωγούς και τις εντυπώσεις του από το σχολείο? Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, eiripi είπε:

Καλησπέρα σας,

υπάρχουν άλλοι στην ομάδα που στέλνουν τα παιδιά στη Γουδέλη για να μας πουν πιο πρόσφατα σχόλια για τον παιδικό σταθμό κ το νηπιαγωγείο? Έκανα μια επίσκεψη στο σχολείο πρόσφατα γιατί σκεφτόμαστε να ξεκινήσει εκεί ο γιος μας το Σεπτέμβριο. Το σχολείο και οι αίθουσες είναι λίγο παλιά αλλά νομίζω ότι δε θα πρέπει να είναι αυτό το κριτήριο επιλογής. Η αυλή λίγο μικρή και χωρίς μεγάλο κήπο.. Αλλά υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μας πει περισσότερα για τους παιδαγωγούς και τις εντυπώσεις του από το σχολείο? Σας ευχαριστώ

Καλησπερα,

Είσαι στα βόρεια κ θέλεις να στείλεις το παιδί εκεί?Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει μόνο αυτό αλλά υπάρχει κ αυτό της κηφησιαςψπιυωειναι πολύ καλό κ εχει πλέον κ δημοτικό κ ένα άλλο στην Αγία Παρασκευή.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...