Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι σταθμοι στη Ν.Σμυρνη


Recommended Posts

Και η δικιά μου μικρή πηγαίνει στον ΑΡΛΕΚΙΝΟ, είμαι κι εγώ πολύ ευχαριστημένη! Αν και οι εγκαταστάσεις δεν είναι πολυτελείς και η αυλή είναι μικρή, το περιβάλλον είναι οικογενειακό και οι κοπέλες πολύ καλές! Προσέχουν πολύ τα παιδιά και τα φροντίζουν! Η τιμή είναι 310€ χωρίς το σχολικό και λειτουργεί μέχρι τις πέντε το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

CHRISTIE Μ και AMALINI ευχαριστω που επιβεβαιωσατε τα καλα λογια που ειχα ακουσει για τον Αρλεκινο...το κακο ειναι οτι δεν εχει βρεφικο και ο δικος μου τον οκτωβριο κλεινει τα 2 οσο για την κορη μου δεν εχει θεμα εινα 4...

 

ειμαστε γειτονισσες δηλαδη κοριτσια εεεε???? να τα πουμε και απο κοντα οποτε θελετε ,εμεις δεν εχνουμε πολλα παιδακια στο περιβαλλον μας και η μικρη κανει σαν τρελη (λογικο) να ερθει σε επαφη με παιδακια...

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

ELIZAA πάντως η κόρη μου συνέχεια μου λέει ότι έχει και μωρά στον Αρλεκίνο (δεν είναι βέβαια βρέφη αλλά έχω καταλάβει ότι ίσως να τα παίρνουν από 2 ετών) δεν κάνεις ένα κόπο να ρωτήσεις? Βεβαίως να τα πούμε και από κοντά, εγώ μένω σχεδόν δίπλα στον Αρλεκίνο, εσύ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!Είμαι και εγώ σε αναζήτηση παιδικού για την μεγάλη μου κόρη που έίναι 3 ετών.Έχω ήδη επισκεφτεί την Άλκηστη, την επέλεξα πρώτη γιατί διάβασα πολύ καλά λόγια στο forum, αλλά ψιλοαπογοητεύτηκα με τον χώρο...παλιές εγκαταστάσεις,τρομερά μικρή αυλή, ακόμη και τα κρεβατάκια που τα κοιμίζουν βρε κορίτσια χάλια μου φάνηκαν!Λιλιπούτεια καναπεδάκια είναι, πως χωράνε να κοιμηθούν εκεί παιδάκια!Μήπως είμαι υπερβολική όμως?Εσείς που έχετε εμπειρία παιδικών σταθμών πείτε μου έτσι είναι όλοι οι χώροι ξεκούρασης?Επίσης με χάλασε που μου είπαν ότι δεν θα είμαι παρούσα τις πρώτες μέρες της προσαρμογής..Εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει ότι ώσπου να νοιώσει το παιδί ασφαλής με τη δασκάλα του θα πρέπει να είναι και ο γονιός μαζί του, ειδικά αυτές τις πρώτες μέρες!Μήπως δεν έχω καταλάβει καλά?

Τώρα θα πάω να δω Αερόστατο, Αρλεκίνο!

Για Ηλιαχτίδα, asterix, και un-deux-trois έχετε ακούσει κάτι?

Επίσης για το Γύρω γύρω όλοι στη Δάφνη?

Κάθε βοήθεια και πληροφορία δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Στη Νέα Σμύρνη έχω ακούσει τα καλύτερα για την εθνική στέγη. Είναι ημιδημόσιο, δηλαδή πληρώνεις περίπου 150 ευρώ το μήνα. Είχα κάνει κι εγώ αίτηση αλλά δεν έγινε δεκτή. Το περιβάλλον είναι τέλειο (μεγάλος κήπος με δέντρα, παιδική χαρά) και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Κάπου το Μάιο γίνονται οι αιτήσεις. Μόνο που τα κρατάνε μέχρι τις 3.00 νομίζω ή 3.30. Δεν ξέρω αν σε διευκολύνει αυτό...

 

Νάταν μόνο το θέμα του ωραρίου καλά θα ήταν... Όπως και όλα τα υπόλοιπα θέματα έτσι και το συγκεκριμένο, για όσους ξέρουν από Ν.Σμύρνη, είναι θέμα ρουσφετολογικής εκμετάλλευσης. Αν δεν έχεις μπάρμπα...

 

Γι'αυτό κατ'εμέ η Εθν. Στέγη δεν αποτελεί επιλογή ή εν πάσει περιπτώσει για να μην σας απογοητεύω έχει μικρή πιθανότητα να σας κάνουν αποδεκτούς εκεί...!!!

 

Καλή τύχη στην αναζήτησή σας (πλέον στην επιλογή σας!)...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί! και ανησυχώ μήπως τελικά βρεθούμε για την κόρη μας, εκτός παιδικών σταθμών!δυστυχώς, αλλά τώρα ψάχνουμε, ελπίζω λόγω κρίσης να υπάρχουν ακόμη θέσεις στα κοντινά μας... Πολύ κοντά μας (παλ.φάληρο) είναι τα "στρουμφάκια", το "αερόστατο" αλλά και τα "καινούργια μπαλόνια", ο "αρλεκίνος", η "φεγγαρόστρατα". Δεν ξέρω πού να πάω!τώρα είναι κι όλα κλειστά, οπότε προσπαθώ να αποκλείσω κάποια μέσα από τις εμπειρίες αλλωνών...ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ? τα "στρουμφάκια" που είναι και δίπλα μας αξίζουν τα λεφτά τους? η κόρη μας είναι το κλασικό παράδειγμα "λύκος" στο σπίτι, "πρόβατο" έξω..!αυτό μας ανησυχεί, θα την ήθελα πιο δυναμική σ' αυτό (3.5 χρονών βέβαια). Φαντάζομαι ότι ο παιδικός θα βοηθήσει, έτσι?αλλά θα πρέπει να ασχοληθούν μαζί της..Είναι υπερβολική προσδοκία?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κοντά μας (παλ.φάληρο) είναι τα "στρουμφάκια", το "αερόστατο" αλλά και τα "καινούργια μπαλόνια", ο "αρλεκίνος", η "φεγγαρόστρατα". Δεν ξέρω πού να πάω!τώρα είναι κι όλα κλειστά, οπότε προσπαθώ να αποκλείσω κάποια μέσα από τις εμπειρίες αλλωνών...ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ? τα "στρουμφάκια" που είναι και δίπλα μας αξίζουν τα λεφτά τους? η κόρη μας είναι το κλασικό παράδειγμα "λύκος" στο σπίτι, "πρόβατο" έξω..!αυτό μας ανησυχεί, θα την ήθελα πιο δυναμική σ' αυτό (3.5 χρονών βέβαια). Φαντάζομαι ότι ο παιδικός θα βοηθήσει, έτσι?αλλά θα πρέπει να ασχοληθούν μαζί της..Είναι υπερβολική προσδοκία?

 

Εγώ σου προτείνω να πας στους σταθμούς αυτούς και θα καταλάβεις πιο ταιριάζει περισσότερο στο παιδί σου. Εγώ τους επισκέφτηκα όλους και τους βρήκα πολύ ενδιαφέροντες. Κάτι κακό δεν μπορώ να πω για κανέναν. Ειδικά τα Κανούρια Μπαλόνια ήταν στις δύο τελικές επιλογές μας. Τελικά επέλεξα το Χαμόγελο -στο Π. Φάληρο- και μόνο γι αυτό μπορώ να σου πω. Είναι low profile σταθμός αλλά κάνει καλή δουλειά σε επίπεδο προσωπικότητας. Σου προτείνω να κάνεις τον κόπο να κλείσεις ένα ραντεβού, γιατί, αν συμφωνείς με τη φιλοσοφία του σταθμού, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας. Ειμαι κ εγω στη δυσκολη θεση να ψαξω εκτακτως για βρεφικο σταθμο σε περιοχη καλλιθεα .νεα σμυρνη. Φαληρο. Μοσχατο. Ειδα μονο τη φωλιτσα στβ ν. Σμυρνη αλλα μου φανηκε τεραστιο, πολυ οργανωμενο βεβαια αλλα αφορα μεγαλο ογκο παιδιων κ φοβαμαι οτι θα ειναι απροσωπο. Εχετε ακουσει κατι? Μηπως εχετε να μου πειτε καποιο αλλο να επισκεφτω? Εχω πολυ μετρημενες μερες κ θα ηθελα να μειωσω τις επιλογες οσο το δυνατον...σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Εγώ το γιο μου τον πάω στην Αλκηστη στη Νεα Σμυρνη και είμαι πολύ ευχαριστημένη.Μικρός,οικογενειακός σταθμός και φροντίζουν τα παιδάκια με αγάπη...ο μικρός μου πάει κάθε πρωί με μεγάλη χαρά και έχει μάθει ένα σωρό πράγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Ειμαι κ εγω στη δυσκολη θεση να ψαξω εκτακτως για βρεφικο σταθμο σε περιοχη καλλιθεα .νεα σμυρνη. Φαληρο. Μοσχατο. Ειδα μονο τη φωλιτσα στβ ν. Σμυρνη αλλα μου φανηκε τεραστιο, πολυ οργανωμενο βεβαια αλλα αφορα μεγαλο ογκο παιδιων κ φοβαμαι οτι θα ειναι απροσωπο. Εχετε ακουσει κατι? Μηπως εχετε να μου πειτε καποιο αλλο να επισκεφτω? Εχω πολυ μετρημενες μερες κ θα ηθελα να μειωσω τις επιλογες οσο το δυνατον...σας ευχαριστω πολυ.

AN ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΔΕΣ ΤΟ WWW.anemomylos-kallithea.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Ξέρει καμία κάτι για τα επιδοτούμενα προγράμματα ΕΣΠΑ;

Πήγα στο Δήμο Νέας Σμύρνης όπου μένω και μου είπαν ότι δεν υπάρχει δημοτικός βρεφικός σταθμός για την κόρη μου (θα είναι 17 μηνών το Σεπτέμβρη). Οπότε αναγκαστικά σε ιδιωτικό. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό;; Μόνο για την Άλκηστη έχω ακούσει αλλά οι απόψεις διίστανται..

Βοηθήστε με παρακαλώ!!

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δημοτικοί βρεφικού σταθμοι στη Ν.Σμύρνη.Δουλεύω στον δήμο και το ξέρω σίγουρα.Απ την άλλη εγώ πάω το παιδί μου στην Αλκηστη και είμαι ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δημοτικοί βρεφικού σταθμοι στη Ν.Σμύρνη.Δουλεύω στον δήμο και το ξέρω σίγουρα.Απ την άλλη εγώ πάω το παιδί μου στην Αλκηστη και είμαι ευχαριστημένη.

 

Πώς και επέλεξες ιδιωτικό σταθμό εφόσον τα παιδιά των δημοτικών υπαλλήλων γίνονται δεκτά κατά προτεραιότητα στους δημοτικούς; Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς και επέλεξες ιδιωτικό σταθμό εφόσον τα παιδιά των δημοτικών υπαλλήλων γίνονται δεκτά κατά προτεραιότητα στους δημοτικούς; Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω.

Καλημέρα και σε σένα!Δεν είμαι δημοτικός υπάλληλος αφού σε ενδιαφέρει πολύ να μάθεις,δουλεύω με σύμβαση στον πολιτιστικό οργανισμό του δήμου επίσης όταν ο μικρός ξεκίνησε παιδικό δεν είχα ξεκινήσει τη δουλειά.Συν οτι τα ωράρια των δημοτικών παιδικών σταθμών δε με κάλυπταν.Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν θα την στείλω τη μικρή μου το Σεπτέμβριο παιδικό. τον Σεπτέβριο θα γίνει 2 και έλεγα μήπως το καθυστερήσω λίγο μέχρι τα Χριστούγεννα. αλλά ενδιαφέρομαι πολύ και λέω να ξεκινήσω το ψάξιμο.

 

από τα site των παιδικών που προτείνετε βρήκα πολύ όμορφο σχετικά με τους χώρους τα Καινούργια Μπαλόνια.

 

έχω στη λίστα τη Λιλιπούπολη που έχουν γραφτεί πολλά καλά. αλλά παρατρώ ότι είναι πολύ πιο ακριβό.

 

θα ήθελα πληροφορίες και για ένα γαλλοελληνικό που έχετε προτείνει και ένα αγγλικό παιδικό σταθμό.

 

εγώ πολύ ψήνομαι να την στείλω σε ξενόγλωσσο παιδικό αλλά ο άντραςμ ου διαφωνεί. τέσπα θα το ψάξω και αυτό, και περιμένω γνώμες/κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δημοτικοί βρεφικού σταθμοι στη Ν.Σμύρνη.Δουλεύω στον δήμο και το ξέρω σίγουρα.Απ την άλλη εγώ πάω το παιδί μου στην Αλκηστη και είμαι ευχαριστημένη.

 

Για την ακρίβεια πήγε ο άντρας μου στο Δήμο και του είπαν ότι για να το πάρουν στου Δήμου πρέπει να έχει κλείσει τους 18 μήνες μέχρι τις 31 Ιουνίου και του έδωσαν ένα χαρτί που το γράφει κιόλας. Εμένα τον Οκτώβρη θα γίνει 18, οπότε δε μας παίρνουν.

Να σε ρωτήσω, στην Άλκηστη bebe πάει το παιδάκι σου; Ξέρεις αν παίρνουν παιδιά μέσω ΕΣΠΑ; Γιατί για να δίνω κάθε μήνα 330 δε με κόβω..

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια πήγε ο άντρας μου στο Δήμο και του είπαν ότι για να το πάρουν στου Δήμου πρέπει να έχει κλείσει τους 18 μήνες μέχρι τις 31 Ιουνίου και του έδωσαν ένα χαρτί που το γράφει κιόλας. Εμένα τον Οκτώβρη θα γίνει 18, οπότε δε μας παίρνουν.

Να σε ρωτήσω, στην Άλκηστη bebe πάει το παιδάκι σου; Ξέρεις αν παίρνουν παιδιά μέσω ΕΣΠΑ; Γιατί για να δίνω κάθε μήνα 330 δε με κόβω..

 

Καλησπέρα!ναι στο bebe είναι ο γιος μου.Οχι το Αλκηστη δεν είναι μέσα στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ.Εχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρη πως κανένας βρεφονηπιακός στη Νεα Σμύρνη δεν είναι στο ΕΣΠΑ μόνο παιδικοί σταθμοί.Δηλαδή το παιδάκι θα πρέπει να έχει κόψει τις πάνες.Εγώ φέτος θα κάνω αίτηση για ΕΣΠΑ παρόλο οτί είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από την Αλκηστη.Για το οικονομικό.Αλλά ο δικός μου θα είναι 31 μηνών το Σεπτέμβρη και θα έχει κόψει τη πάνα.( ευελπιστώ γιατί είμαστε ήδη σε καλό δρόμο)

Link to comment
Share on other sites

.Δηλαδή το παιδάκι θα πρέπει να έχει κόψει τις πάνες.

 

Στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς δεν είναι απαραίτητο να έχει κόψει την πάνα το παιδάκι, μην αγχώνεστε...

Link to comment
Share on other sites

Στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς δεν είναι απαραίτητο να έχει κόψει την πάνα το παιδάκι, μην αγχώνεστε...

 

Μιλάμε για τους ιδιωτικούς μέσω ΕΣΠΑ στη Ν.Σμύρνη όχι γενικά....αν διαβάσεις ολόκληρο το μηνυμά μου θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!ναι στο bebe είναι ο γιος μου.Οχι το Αλκηστη δεν είναι μέσα στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ.Εχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρη πως κανένας βρεφονηπιακός στη Νεα Σμύρνη δεν είναι στο ΕΣΠΑ μόνο παιδικοί σταθμοί.Δηλαδή το παιδάκι θα πρέπει να έχει κόψει τις πάνες.Εγώ φέτος θα κάνω αίτηση για ΕΣΠΑ παρόλο οτί είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από την Αλκηστη.Για το οικονομικό.Αλλά ο δικός μου θα είναι 31 μηνών το Σεπτέμβρη και θα έχει κόψει τη πάνα.( ευελπιστώ γιατί είμαστε ήδη σε καλό δρόμο)

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Εκανα λάθος,έχει στη Νεα Σμυρνη βρεφονηπιακούς μέσω ΕΣΠΑ τη ******* και την Ηλιαχτίδα που παίρνουν παιδάκια από 8 μηνών..

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τους ιδιωτικούς μέσω ΕΣΠΑ στη Ν.Σμύρνη όχι γενικά....αν διαβάσεις ολόκληρο το μηνυμά μου θα καταλάβεις.

 

Μα και μέσω ΕΣΠΑ, αν παει το παιδί σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, ισχύουν αυτά που θα ισχύουν και για τα αλλά παιδάκια. Στον δικό μας παιδικό, που δεν ήταν στη νέα Σμύρνη, άλλαζαν πάνες όσο χρειάζονταν σε όλα τα παιδάκια, είτε ήταν από το ΕΣΠΑ είτε όχι. Στους δημόσιους παιδικούς ζητούν να έχει βγάλει το παιδί την πάνα, στους ιδιωτικούς, όχι. Το ΕΣΠΑ έχει να κάνει με τον τροπο πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Και στον δικό μας που είναι ιδιωτικός βρεφονηπιακός αλλάζουν πάνες.Και ξέρω οτι το ΕΣΠΑ έχει να κάνει με τον τρόπο πληρωμής!!!

Νόμιζα οτι δεν υπάρχουν στη Νεα Σμύρνη βρεφονηπιακοί μέσω ΕΣΠΑ αλλά τελικά υπάρχουν.Στους παιδικούς που παίρνουν τα παιδάκια από 2,5 μου είπαν πως πρέπει να έχουν κόψει πάνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

emena dextikane apo espa na paw th mikri se brefonipiako sti n.smurni ( folitsa ) aparadekti !!! apofevgane na mou dixnane pou tha koimotane to paidi opos kai den mou diksane telika,mou ipane tin proti mera na tin afina mia wra kai to proino tha tis to dinane eki, tin piga kai tous leew oti den tis exw dosei froutokrema,( itan 10:30 h ora tou prwinou) me rotaei i proistameni telika to fagito tha dosete to dikomas 60E to mina h tha ferete dikosas, tis ipa dikomou. kai epidi den dextika to fagito tous den dosane froutokrema sti mikri siga 1 wra tha katsi min tis dosete leei i proistameni, tis leew epidi einai i ora pou troei doste tis shmera kai avrio tha fero dikamou frouta, kai ti na kanw mou leei na ta paro apo ta alla paidakia :/ giati leew den exete dikasas frouta edw tha sas ta pliroso shmera, na mhn ta poli logo pali den ftiaksane fruta sti mikri mou 15 minon paidi. einai ntropi kseftila gia mena afto to brefonipiako!! :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...