Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ!ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΣ ΑΥΠΝΙΕΣ!


Recommended Posts

Γειά σας.Έχω εξαφανιστεί εδώ και καιρό, καθώς πάνω που είχα μάθει την μικρή και το πρόγραμμά της, όλα γύρισαν τούμπα.Κοιμόταν 10 το βράδυ μέχρι 7μιση το πρωι και ήξερα, με τη κάθε της κίνηση, τί ήθελε.

 

Εδώ και μία εβδομάδα, έχει τσιτώσει απίστευτα με τα δόντια της.Απο εκεί που μάσαγε τα παιχνίδια της, απο το απόγευμα, τώρα με το που ξυπνάει, μασάει τα πάντα με μανία.Αυτό εννοείται πως δεν με νοιάζει.Αλλά τελευταία, την βάζω για υπνο στις 10 και αρχίζει και στριφογυρνάει με τρελούς ρυθμούς.Καταφέρνει και κοιμάται στις 11 και στις 01 αρχίζει το πάρτυ.Στριφογυρνάει ΣΥΝΕΧΕΙΑ αριστερά-δεξιά και σηκώνομαι συνεχώς.Την βλέπω, κάθετα στο κρεβάτι, στο κάτω μέρος, με το κεφάλι προς τα κάτω, γενικώς κόβει βόλτες στην κούνια της και πολλές φορές, κλαίει γιατί στριμώχνεται ή μπλέκεται το πόδι της στα κάγκελα.Δεν μπορώ να την περιορίσω με τίποτα.Ούτε με σφηνάκια ούτε με άλλη πατέντα.κατα τις 2 την παίρνω στο κρεβάτι μου και τρώω τις κλωτσιές και τις μπουνιές της ζωής μου.Εχθές, γύρισε στις 5:30 το πρωί, ο άντρας μου απο το μαγαζί και του την παρέδωσα, καθώς δεν είχε κοιμηθεί καθόλου.Τελικά κοιμήθηκε στις 07:30!Αντί να κοιμηθεί παραπάνω, ξυπνάει στις 9.Την ημέρα, άντε να κοιμηθεί 2 μισάωρα!

 

Για να την ανακουφίσω, της βάζω bexident(αλοιφή) και της δίνω να γλύψει παγωμένο μπουκαλάκι με νερό, αγγουράκι, καροτάκι και όλα τα μασητικά.Ανακουφίζεται για κανένα 2λεπτο και μετά νευριάζει.Είναι 7 μηνών και δεν έχει βγάλει ακόμα κανένα δόντι.Τα ούλα της είναι πρησμένα και άσπρα και ακόμα δεν πιάνω τίποτα.

 

Εσείς δίνετε depon?αν ναι, πόσο συχνά?Τι άλλο μπορώ να κάνω, για να την ανακουφίσω?Πόσο θα κρατήσει αυτή η κατάσταση?Δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου και νιώθω άχρηστη, που την βλέπω όλη μέρα με γκρίνια.Υποφέρει...τι να κάνω βρε παιδιά????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ 8 ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ..ΚΛΑΙΕΙ ΑΥΤΗ, ΚΛΑΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ...ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΑΠ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ..ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ DEPON ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ..ΠΛΕΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΑΣΑΖ..ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΦΑΦΟΥΤΟ ΜΑΝΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 8,5 μηνών και έχουμε τα ίδια (ΚΑΙ απόψε το βράδυ). Όταν ξυπνήσει ουρλιάζει!!! όταν την πάρω αγκαλιά και κλαίει, νομίζω ότι θα τρυπήσει το αυτί μου! Έκλαψε τόσο πολύ απόψε, που τώρα κοιμάται και έχει αναφιλητά συνέχεια. Εννοείται ότι δώσαμε depon, αλλά μέχρι να δράσει κάναμε μερικά χιλιόμετρα αγκαλίτσα στο σπίτι. Κάνει και ζέστη απόψε... Εμείς depon δίνουμε όταν απελπιζόμαστε -όπως απόψε.

Άσχετο: από τότε που γεννήθηκε κάθε μέρα περιμένουμε με τον σύζυγο να βγουν τα δόντια. Όλα εκεί τα αποδίδουμε... αλλά δόντια δεν βλέπουμε.

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιά από τα ίδια κι εμείς.

Τα ούλα κάτασπρα και φουσκωμένα, μια μικρή άσπρη κουκίδα υπάρχει κάτω δεξιά, αλλά μόνο αυτό, δεν γρατζουνάει, δεν σκάει δόντι, εδώ κ πολλούς μήνες.

Γκρίνια, νεύρα, κλάματα, αγρυπνίες...

Χάλια η κατάσταση, χάλια...

Ντεπόν της έδινα αρχικά, αλλά δεν είδα καμμία διαφορά κι έτρσι το σταμάτησα, βράδυ πριν να κοιμηθεί της έδινα.

Της έβαζα κ αλοιφή μουντιζάλ, αλλά κ πάλι καμμία ανακούφιση, οπότε πάει κι αυτό...

Το μόνο που έμεινε είναι η υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα. Πριν λίγο βγήκε το πρώτο δόντι!!! Είμαι πολύ υπερήφανη για το κατόρθωμα της θυγατέρας μου...

Σας έλεγα εχτές τι περάσαμε. Το πρωί τα ίδια στη μητέρα μου. Το βράδυ γκρίνιαζε και στο μπάνιο - που πολύ της αρέσει. Την έντυσα με κλάματα και την έβαλα να θηλάσει. Παρατήρησα μια ασυνήθιστη ηρεμία... βάζω το δάχτυλο στο στόμα της και... πιάνω το δοντάκι. Τι χαρά κι αυτή!!! Σας εύχομαι και στα δικά σας.

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά έχουμε πολύ δρόμο ακόμη. Το λέω αυτό γιατί ο δικός μου έβγαλε τα πρώτα του δοντάκια στον 6ο μήνα, στον 8ο έβγαλε άλλα τέσσερα! Και τώρα μάλλον ετοιμάζει και άλλα.

Κάθε φορά που είναι να βγουν δοντάκια περνάμε λευκές νύχτες καθώς ξυπνάει κλαίοντας 3 και 4 φορές και γενικά κοιμάται πολύ λίγο και δεν ανακουφίζεται με τίποτα!Μόνο η αγκαλιά δείχνει να τον παρηγορεί, αλλά υπάρχουν βράδια που δεν πιάνει ούτε αυτό και παλεύουμε 1 και 2 ώρες μέχρι να ξανακοιμηθεί:(

Έχω φτάσει στα όρια της υπερκόπωσης καθώς εργάζομαι και ξεκουράζομαι ελάχιστα. Αν κοιμηθώ ένα βράδυ 5 ή 6 ώρες συνεχόμενες κάνω γιορτή:)

Και όσο σκέφτομαι ότι έχει ακόμη πολλά δόντια να βγάλει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και εγώ είμαι μια άυπνη μαμά,μάλλον από δόντια.Να ρωτήσω κάτι, έδωσα στον μικρό depon μπας και πεσεί ο πυρετός(38.5) και σταματήσει λίγο η γκρίνια αλλά το έφτυνε.Με σύριγγα το έδωσα.Ξέρετε αν μπορώ να το βάλω στο γάλα ή σε λίγο νερό για να το πιει?Αλλιώς πάμε για υπόθετο...

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρες!!!

 

ο μικρός μου είναι σε φάση δοντιών... 5,5 μηνών...

αλλά ο καημένος υποφέρει.... τα τελευταία βράδια αυτή η ιστορία τραβάει μέχρι αργά... μπορεί και μέχρι της μία...

μετά της 7-8 το απόγευμα τον πιάνει και δε σταματάει...

όλο κλαίει.... :( :( :(

 

του έχω βάλει κρέμα για τα ούλα, του έχω δωσει ντεπόν, αλλά καμιά σημαντική βελτίωση.....

ο μεγάλος μου τα πέρασε όλα πολύ πιο ομαλά....

 

καμιά ιδέα;;; καμιά γνώμη;;;; καμιά συμβουλή;;;

πως να του απαλύνω το πόνο;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ομοιπαθητική γενικά δεν μπορώ να σας γράψω, δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.

 

Αυτή http://www.homeopathy.gr/ είναι η επίσημη σελίδα της ελληνικής εταιρείας ομοιοπαθητικής, έχει μέσα όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος. Και στο φόρουμ βέβαια υπάρχουν threads, αλλά δεν βγαίνει άκρη γιατί ο καθένας λέει τα δικά του (κλασσικά).

 

Αν αποφασίσεις να επισκεφτείς ομοιοπαθητικό, τα ονόματά τους είναι εδώ http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

θα σας πάρει ιστορικό και θα σας προτείνει ομοιοπαθητικό φάρμακο ανάλογα με τα συμπτώματα και την ιδιοσυγκρασία του ασθενή

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ομοιπαθητική γενικά δεν μπορώ να σας γράψω, δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.

 

Αυτή http://www.homeopathy.gr/ είναι η επίσημη σελίδα της ελληνικής εταιρείας ομοιοπαθητικής, έχει μέσα όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος. Και στο φόρουμ βέβαια υπάρχουν threads, αλλά δεν βγαίνει άκρη γιατί ο καθένας λέει τα δικά του (κλασσικά).

 

Αν αποφασίσεις να επισκεφτείς ομοιοπαθητικό, τα ονόματά τους είναι εδώ http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

θα σας πάρει ιστορικό και θα σας προτείνει ομοιοπαθητικό φάρμακο ανάλογα με τα συμπτώματα και την ιδιοσυγκρασία του ασθενή

 

oχι βρε! σε ομοιοπαθητικο εχουμε παει (για δερματικο), απλα δεν ηξερα οτι μπορω να του πω (και να βοηθησει δλδ) για τα δοντια...

 

παθούσα κι εσύ;;;;

 

εχει τωρα καποιο καιρο που μας ξυπναει στις 05:30. Κοιμαται νωρις βεβαια (20:30), αλλα και παλι...πριν κοιμοταν 12ωρο σχεδον τη νυχτα....και ολο αυτο το καιρο εχει βγαλει 4 δοντια....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Palladin ξέρω πως τα φάρμακα που προτείνει η ομοιοπαθητική είναι ασφαλή!!!

αλλά για τόσο μικρά μωρά είναι εξίσου ασφαλή;;;;

 

τα φαρμακα δεν εχουν χημικη συσταση επι τοις ουσιας, γιατι ειναι πααααααααααρα πολυ αραιωμενα. τα δινουν και σε εγκυμοσυνες και σε θηλασμο. τωρα πολλα πολλα δε ξερω κι εγω...τωρα δειλα δειλα το ψαχνουμε το θεμα....

 

παντως στο δερματικο που ειχε (σπυρακια, κοκκινιλες κλπ) απο την πανα (μαλλον) του περασε ΤΕΛΕΙΩΣ σε μια μερα. Στο προσωπο που ειχε κατι εκζεματακια, ειναι καλυτερα αλλα ακομα δε του εχουν φυγει....μια βδομαδα το χει παρει το φαρμακο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχει τωρα καποιο καιρο που μας ξυπναει στις 05:30. Κοιμαται νωρις βεβαια (20:30), αλλα και παλι...πριν κοιμοταν 12ωρο σχεδον τη νυχτα....και ολο αυτο το καιρο εχει βγαλει 4 δοντια....

 

που εκείνες οι χρυσές εποχές του μεγάλου μου με εκείνα τα ατέλεωτα 14ωρα για βραδινό ύπνο;;;;

 

τώρα τι κάνουμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι, είναι ασφαλή, δεν ανιχνεύονται καν στο αίμα.

Εγώ ντεπόν και αλοιφή στα ούλα δεν χρειάστηκε να δώσω ποτέ (και δεν ήθελα κι όλας, τα θεωρώ πολύ πιο "ύποπτα")

 

Ράννια να τον ρωτήσεις!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βοunitsa....απο ο,τι εχω καταλαβει, αν κανω λαθος διορθωστε με , η ομοιοπαθητικη λειτουργει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στον καθε ασθενη. Δλδ, ενα φαρμακο που μπορει να κανει για εμας, σε καποιον αλλο μπορει να μην εχει ΚΑΜΙΑ σχεση. Σου παιρνει και μια συνεντευξη ο γιατρος τη πρωτη φορα που πας (κραταει 1-1,5 ωρα). Και σε ρωταει και πραγματα για τη προσωπικοτητα σου και τετοια.

 

Αν μαθω , θα σου πω ομως σιγουρα! Δε το ξεχναω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ράννια, ναι το ξέρω και συμφωνώ σχετικά με τη μοναδικότητα στην ομοιοπαθητική... έτσι κι αλλιώς ποτέ δε θα 'δινα οτιδήποτε στο παιδί μόνο από δική μου κρίση....

 

απλά να ξέρω αν θα σε βοηθήσει κι εσένα η ομοιοπαθητική όπως τη palladin.

 

γιατι με βλέπω χαρούμενο κοριτσάκι, με άσπρη μπλούζα, με τα μανίκια δεμένα πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Μπουνίτσα μου τι κάνεις; Πώς πάει το μωράκι σου;

Ηρέμησε καθόλου από εχθές;

Και εμένα είναι κάπως αυτές τις ημέρες.

Μάλιστα έχει κάνει και κάτι κακάκια που ψιλομοιρίζουν και ανησυχώ. Έκανε και κάτι δέκατα για λίγο.

Είχε και κάτι σπυράκια το προηγούμενο ΣΚ και μας πήγε όλη τη βδομάδα υπέροχα.

Λες να είναι τα δόντια;

Link to comment
Share on other sites

Μπουνίτσα μου τι κάνεις; Πώς πάει το μωράκι σου;

Ηρέμησε καθόλου από εχθές;

Και εμένα είναι κάπως αυτές τις ημέρες.

Μάλιστα έχει κάνει και κάτι κακάκια που ψιλομοιρίζουν και ανησυχώ. Έκανε και κάτι δέκατα για λίγο.

Είχε και κάτι σπυράκια το προηγούμενο ΣΚ και μας πήγε όλη τη βδομάδα υπέροχα.

Λες να είναι τα δόντια;

 

τι κάνεις;;;;

μεγαλώνετε;;;

εμείς σχεδόν κάθε βράδυ τα ίδια.... χτρες κοιμήθηκε στης11:30....

αλλά όλη αυτή την ώρα γκρίνια και στην αγκαλιά τη βγάζουμε....

να ξέρεις πως στα μωρά πυερτός πιάνεται πάνω από 38... από κει και κλάτω μην ανησυχείς......

έχετε ξεκινησει στερεές τροφές;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...