Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια που επιμενει


Recommended Posts

Απο εκεί και πέρα βέβαια αν τρώω κάθε μέρα φασόλια θα έχω θέμα, συντηρώ μια κατάσταση.

Γι αυτό θεωρώ ότι κάτι στη διατροφή της μαμάς δεν ειναι οκ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εξαρτάται κι απο αλλα η διάρροια. Απο το ποσοστό αφυδάτωσης ενός ατόμου πχ. Αν μια μέρα φάω φασόλια πχ και πάω τουαλέτα 4-5 φορες ενώ συνήθως πάω 1-2 αλλα όλα ειναι οκ, δλδ ουρώ φυσιολογικά, οι κενώσεις ειναι υγιείς, η διάθεση ειναι καλή και δεν έχω συμπτώματα αφυδάτωσης τότε δεν έχω διάρροια, απλά έφαγα φασόλια!

 

Τα έχεις μπερδέψει!

 

Στην περίπτωση που περιγράφεις, έχω διάρροια, το αίτιο της οποίας είναι ο ερεθισμός του εντέρου από το συγκεκριμένο φαγητό (και όχι κάποιος λοιμώδης παράγοντας, π.χ.). Η αφυδάτωση αποτελεί, απλώς, πιθανή επίπτωση της διάρροιας και όχι απαραίτητη προϋπόθεση για τη διάγνωσή της.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει!

 

Στην περίπτωση που περιγράφεις' date=' έχω διάρροια, το αίτιο της οποίας είναι ο ερεθισμός του εντέρου από το συγκεκριμένο φαγητό (και όχι κάποιος λοιμώδης παράγοντας, π.χ.). Η αφυδάτωση αποτελεί, απλώς, πιθανή επίπτωση της διάρροιας και όχι απαραίτητη προϋπόθεση για τη διάγνωσή της.[/quote']

 

Σε ενα μωρό που θηλαζει αποκλειστικά όμως, μόνο η αύξηση των κενώσεων δεν αποτελεί κριτήριο διάγνωσης διάρροιας. Κι αυτό γιατί υπάρχουν περίοδοι στην ανάπτυξη του μωρού που το μητρικό γαλα αφομοιώνεται σε τέτοιο βαθμό που υπάρχουν λίγες κενώσεις ή ακόμη κι απουσία κενώσεων. Δεν ειναι τυχαίο ότι λέμε ότι ενα μωρό που θηλαζει μπορεί να εχει 1 κένωση κάθε 10 μέρες αλλα ακόμη και 10 κενώσεις την ίδια μέρα! Λειτουργεί τόσο τέλεια και σε πλήρη αρμονία με το σώμα του μωρού που ακόμη κι η κένωση εξαρτάται με την αναπτυξιακή φάση του μωρού!!!!

Στο θηλασμο δυστυχώς δεν υπάρχει ένας ορισμός για όλα! Μακάρι να υπήρχε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πέρασα πολυ καιρο τους πρώτους μήνες ζωής του μωρού μου ψάχνοντας τις πάνες με φακό, βγάζοντας φωτογραφίες, περιμένοντας την επόμενη κένωση για να δω ποσο χάλια θα ηταν, αν θα μύριζε καμένο, αν θα είχε βλέννα, αίμα, αφρό, αν θα ηταν πράσινη, αν θα είχε κομμάτια, αν θα ξεχείλιζε η πάνα μέχρι κάτω. Έχασα πολυ πολυ καιρο έτσι μεσα στο άγχος, και καταλήγω ότι η διάρροια δεν ειναι παντα μόνο η αύξηση των κενώσεων, συνήθως υπάρχει και κάτι άλλο. Και χρησιμοποιώ τις λέξεις συνήθως κι όχι παντα (όπως εκανα και πιο πάνω) ακριβώς γιατί δεν υπάρχει ένας μόνο ορισμός πιστευω!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτό χρησιμοποίησα τις λέξεις "απότομη αύξηση" "επί μακρόν" και "ξαφνικά". Το φυσιολογικό θηλαζον βρέφος δεν αποφασίζει, μία ωραία πρωία, να κάνει 8 κενώσεις, όταν, επί 2-3 μήνες, έκανε πολύ-πολύ λιγότερες. Αντιστρόφως, το ασαραντιστο μωρό με κενωση μετά από κάθε θηλασμό ,δεν περνάει, ξαφνικά, στο "μία φορά στις 10 μέρες", αλλά αραιωνει σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Definition of diarrhea in breastfed infants

 

The stools of a breastfed infant are normal unless they contain mucus or blood or develop a new bad odor.

 

The looseness (normally runny and seedy), color (normally yellow) and frequency of stools (normally more than 6/day) are not much help. Breastfed babies may normally even pass some green stools surrounded by a water ring (normal bile can come out green if intestinal transit time is rapid enough).

 

During the first 1 to 2 months of life, the breastfed baby may normally pass a stool after each feeding. (However, if an infant's stools abruptly increase in number and looseness and persist for 3 or more stools, the baby probably has diarrhea.)

 

Other clues to diarrhea are poor eating, acting sick, or a fever.

 

Από το Seattle Children's Hospital.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια λέει infant...

 

 

Επίσης στο συγκεκριμένο μωρό άλλαξαν οι συνθήκες, δεν ειναι σταθερές. Μπήκαν στερεές, και μάλιστα έτοιμη κρεμα με αγελαδινό γαλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έπρεπε να λέει, αν όχι infant??

 

Νήπιο δεν ειναι η ακριβής μετάφραση; Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Κουράστηκα! Για λιγο μπήκα κι εχει γίνει η τρίχα τριχιά :roll:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

infant = baby

 

toddler = νήπιο

 

Εμ βρήκες κι εσύ να διαφωνήσεις με παιδίατρο και υποψήφια σύμβουλο θηλασμού... :P

 

Δε διαφωνισα βασικά. Το μόνο που είπα ειναι ότι η αύξηση κενώσεων δεν σημαίνει παντα διάρροια. (Ποστ 23)

 

Infant σημαίνει και νήπιο ή όχι;

 

Κι αν ειναι έτσι βρε παιδια, τι γράφουμε όλοι στο φόρουμ, να γράφει ένας τι πιστεύει κι οι άλλοι ας πάμε για ύπνο!

 

ΥΓ εχε χάρη που για να γίνει κανεις πλέον IBCLC πρέπει να ειναι επαγγελματίας υγείας, πράγμα που δεν ίσχυε παλιά, αλλιώς θα είχα γίνει εδώ και καιρο χαχαχα :P Δεν πειράζει αρκούμαι στο βοηθός μητρότητας, μια χαρα κι αυτό :lol:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Infant σημαίνει μωρό. Είναι συνώνυμο του baby, ειδικά στα αμερικάνικα αγγλικά εξ ου και το απόσπασμα που παρέθεσε η Scratee.

 

Στα βρετανικά αγγλικά μπορεί να σημαίνει νήπιο αλλά συνήθως σε συγκεκριμένες εκφράσεις π.χ. στις βαθμίδες της εκπαίδευσης κάποιες φορές το νηπιαγωγείο αναφέρεται ως infant school.

 

Ακόμα και στα βρετανικά αγγλικά όμως, infant είναι το παιδάκι που δεν περπατάει. Από τη στιγμή που περπατάει γίνεται toddler.

 

Κυριολεκτικά infant σημαίνει το παιδάκι που δεν έχει ομιλία, άρα κάτω των 12-16 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Infant σημαίνει μωρό. Είναι συνώνυμο του baby, ειδικά στα αμερικάνικα αγγλικά εξ ου και το απόσπασμα που παρέθεσε η Scratee.

 

Στα βρετανικά αγγλικά μπορεί να σημαίνει νήπιο αλλά συνήθως σε συγκεκριμένες εκφράσεις π.χ. στις βαθμίδες της εκπαίδευσης κάποιες φορές το νηπιαγωγείο αναφέρεται ως infant school.

 

Ακόμα και στα βρετανικά αγγλικά όμως, infant είναι το παιδάκι που δεν περπατάει. Από τη στιγμή που περπατάει γίνεται toddler.

 

Κυριολεκτικά infant σημαίνει το παιδάκι που δεν έχει ομιλία, άρα κάτω των 12-16 μηνών.

 

Ευχαριστώ little monkey, μην με παρεξηγείς, κούραση τον τελευταίο καιρό... Τώρα ξεθόλωσα! :oops:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα ότι ως ιατρικός όρος, η λέξη infant δηλώνει το μωρό έως 12 μηνών. Άρα σίγουρα όχι νήπιο.

 

http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/infant

 

No problem, έμαθα κι εγώ κάτι καινούριο σήμερα :)

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνισα βασικά. Το μόνο που είπα ειναι ότι η αύξηση κενώσεων δεν σημαίνει παντα διάρροια. (Ποστ 23)

 

Infant σημαίνει και νήπιο ή όχι;

 

Κι αν ειναι έτσι βρε παιδια, τι γράφουμε όλοι στο φόρουμ, να γράφει ένας τι πιστεύει κι οι άλλοι ας πάμε για ύπνο!

 

ΥΓ εχε χάρη που για να γίνει κανεις πλέον IBCLC πρέπει να ειναι επαγγελματίας υγείας, πράγμα που δεν ίσχυε παλιά, αλλιώς θα είχα γίνει εδώ και καιρο χαχαχα :P Δεν πειράζει αρκούμαι στο βοηθός μητρότητας, μια χαρα κι αυτό :lol:

 

 

Ώπα, τώρα θίχτηκα :lol:

 

Εννοείται πως δε γράφει μόνο ένας τι πιστεύει. Όταν, όμως, πρόκειται για μία παγιωμένη γνώση, εκεί δε χωράει τι πιστεύει ο ένας και ο άλλος, αλλά τι ισχύει. Συνήθως, σε κάτι τέτοια... τρώω κόλλημα (και, τις περισσότερες φορές, παραθέτω και μία παραπομπή, δηλαδή δε χρησιμοποιώ σκέτο το επιχείρημα "είμαι παιδίατρος"- που, στο κάτω κάτω, μπορεί να αμφισβητηθεί σε ένα ανώνυμο φόρουμ!).

 

ΥΓ1: infant είναι το βρέφος, δηλαδή το παιδί κάτω των 12 μηνών.

ΥΓ2: δεν ήξερα ότι είσαι doula, Νίνα-Νανά! Πίστευα ότι είσαι σύμβουλος στη La Leche League!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως παιδιά, η Κυριακή γράφει ότι πριν συμβει το περιστατικό με το αίμα, το μωρό της έκανε 5 ή μπορεί και περσσότερες κενώσεις. επομένως η αύξηση από τις 3 στις 8 δεν έγινε και τόσο απότομα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ώπα' date=' τώρα θίχτηκα :lol:

 

Εννοείται πως δε γράφει μόνο ένας τι πιστεύει. Όταν, όμως, πρόκειται για μία παγιωμένη γνώση, εκεί δε χωράει τι πιστεύει ο ένας και ο άλλος, αλλά τι ισχύει. Συνήθως, σε κάτι τέτοια... τρώω κόλλημα (και, τις περισσότερες φορές, παραθέτω και μία παραπομπή, δηλαδή δε χρησιμοποιώ σκέτο το επιχείρημα "είμαι παιδίατρος"- που, στο κάτω κάτω, μπορεί να αμφισβητηθεί σε ένα ανώνυμο φόρουμ!).

 

ΥΓ1: infant είναι το βρέφος, δηλαδή το παιδί κάτω των 12 μηνών.

ΥΓ2: δεν ήξερα ότι είσαι doula, Νίνα-Νανά! Πίστευα ότι είσαι σύμβουλος στη La Leche League![/quote']

 

Εχεις δίκιο, απλα δεν είμαι 100% σίγουρη ότι το συγκεκριμένο ειναι διάρροια! Μπορει φυσικά να κάνω και λάθος!

 

Δεν είπα για το τι είμαι είπα στο τι αρκούμαι (εφόσον δλδ δεν μπορώ να γίνω πλέον IBCLC καθώς δεν είμαι επαγγελματίας υγείας), το τι είμαι ειναι μυστικό, χιχι ;) που ξέρεις μπορει να είμαι σύμβουλος μπορει και όχι! ( Χωρίς πλάκα, δεν θέλω να λέω τι είμαι και τι όχι και δεν έχω πει και ποτε μέχρι τώρα, μου αρέσει η ανωνυμία κι η έλλειψη ταυτότητας του φόρουμ αλλιώς θα λειτουργούσα με άλλο τροπο. )

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

πάντως παιδιά, η Κυριακή γράφει ότι πριν συμβει το περιστατικό με το αίμα, το μωρό της έκανε 5 ή μπορεί και περσσότερες κενώσεις. επομένως η αύξηση από τις 3 στις 8 δεν έγινε και τόσο απότομα.

 

Έχεις δίκιο! Χρειάστηκε να διαβάσω όλα τα ποστς, για να το προσέξω! Είχα μείνει με την εντύπωση ότι έκανε 3. Τότε, όμως, γιατί θορυβήθηκε και η ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γιατί άλλαξε λιγο η σύσταση, ειναι πιο νερουλά. Ίσως επειδή πιστεύει ότι φταίει το γαλα της!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια κ σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές κ για ό,τι ε έχετε γράψει. Χτες τελικά δεν πηγαμε στον τρίτο παιδίατρο που λέγαμε γιατί είχε πολύ κόσμο κ γιατι μεςα μου δεν ήθελα κιόλας να πάω. Ο άντρας μου βεβαια με θεωρεί γαϊδούρα που το παιδί μας ειναι έτςι κ δεν παίρνω κ άλλη γνώμη...

Θα πάω μεθαύριο όμως για εμβόλιο κ ξανά συζήτηση στην παιδιατρό μας.

Το προσωπικό μου συμπέρασμα (που δεν βαςιζεται πουθενά) ειναι οτι δεν μπορεί παρα να ειναι φυσιολογικό όλο αυτό καθώς κρατάει τώρα 2 εβδομαδες. Ό,τι κ να είχε η μικρή, θα έπρεπε να είχε περάσει. Όμως συνεχίζει κ συμπεραίνω οτι ειναι φυσιολογικό, πόσο μαλλον αν λάβω υπόψην κ τη καλή διάθεση.

Σήμερα είπα να μετρήσω κενώσεις! Μέχρι τις 12 το μεσημέρι ειχα μετρήσει όμως ήδη 5 (μαζί με τις 2 βραδινές) κ μετα απογοητεύτηκα κ παράτησα το μέτρημα. Η αλήθεια ειναι οτι θηλάζω συχνά. Ίσως πολύ φαγητό = πολλές κενώσεις.

Είναι όμως γεγονός ότι μια μερα είδα ελάχιστη ποσότητα αίμα κ μετά η σύσταση των κενώσεων άλλαξε τελείως. Αυτό δεν το φανταςτηκα! Δηλαδή κακά τσίσα γίνονται ενα.Το μονο που τα ξεχωρίζει ειναι το χρώμα (κ η φοβερή μυρωδιά!).

Δεν θελω καθολου να σταματήσω το θηλασμό, μου αρέσει, μας κανει καλό, μας βολεύει. Κ θελω κ αργότερα μετά τους 6 μηνες να δίνω μια φορά το πρωί κ μια το βραδυ τουλάχιστον.

Αν μπορώ να σας ρωτήσω κ κάτι αλλο εκτός θέματος.

Όταν η μικρή θα ειναι 11μηνων καλό θα ηταν για τη δουλειά μου να την έπαιρνα σε ενα ταξίδι στην Ασία για 1 μήνα. Κυρίως θα βρίσκομαι σε ξενοδοχεία κ σπιτια με καλές συνθήκες υγιεινής. Αυτό που φοβάμαι ειναι το,αεροπλάνο (πίεση,μικρόβια κ μακρύς χρόνος πτήσης ). Η παιδιατρος μας μας είπε οτι ειναι της λογικής ΄οσο λιγότερα εμβόλια τόσο καλύτερα, αλλά μετά από αυτή μου τη δήλωση, είπαμε όσα περισσότερα τόσο καλύτερα. Ακόμη βεβαια δεν έχω αποφασίσει τιποτα καθώς μιλάμε για τον Οκτώβρη.

Εννοείται ότι γίνεται κ να μην πάω αν θέτω σε κίνδυνο την υγεία της μικρής. Εσείς τι λέτε;

Ελπίζω να ΄εχω καλά νεα την Παρασκευή, σας ευχαριστώ μεσα απο την καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις αποχή απο γαλακτοκομικά για λιγο διάστημα να δεις πως θα παει;

 

Μετά τους 6 μήνες μπορείς να θηλάζεις και περισσότερο απο 2 φορες.

 

Σε ποια πόλη θα πας; Θα κανεις εσωτερικές μετακινήσεις μεσα στη χώρα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νίνα νανά έκανα αποχή απο τα γαλακτοκομικά κ δεν είχε καμιά διαφορά! Ακομη κ τώρα όμως δεν τρώω το πρωί το μπολ με γαλα κ δημητριακά που έτρωγα για να μην την κανω χειρότερα. Μονο λιγο τυρί έχω ξεκινησει. Αίμα πάντως δεν ξαναείχαμε.

Θα έχω κ εσωτερικές μετακινήσεις από τέςςερεις φορές αμάξι για 5-6 ωρες. Εκεί ελπίζω να κοιμάται, όπως συνηθίζει στο αυτοκίνητο...

Η πόλη δεν εχει κ πολύ σημασία. Όλες πανω κατω ίδιες ειναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Νίνα νανά έκανα αποχή απο τα γαλακτοκομικά κ δεν είχε καμιά διαφορά! Ακομη κ τώρα όμως δεν τρώω το πρωί το μπολ με γαλα κ δημητριακά που έτρωγα για να μην την κανω χειρότερα. Μονο λιγο τυρί έχω ξεκινησει. Αίμα πάντως δεν ξαναείχαμε.

Θα έχω κ εσωτερικές μετακινήσεις από τέςςερεις φορές αμάξι για 5-6 ωρες. Εκεί ελπίζω να κοιμάται, όπως συνηθίζει στο αυτοκίνητο...

Η πόλη δεν εχει κ πολύ σημασία. Όλες πανω κατω ίδιες ειναι εκεί.

 

Εχει σημασία! Ειναι αλλιώς να πας κατμαντού, αλλιώς δελχί, αλλιώς ανόι, αλλιώς Σιγκαπούρη, Τόκιο, Κουάλα Λουμπούρ, Πεκίνο!

 

Για να δείξει η αποχή απο γαλακτοκομικά πρέπει αφενός να ειναι πολυ προσεκτική γιατί υπάρχουν μωρά που ενοχλούνται ακόμα κι από τα ίχνη κι εφετερου χρειάζεται χρόνος για να καθαρίσεις απο τις πρωτεΐνες αλλα και να επανέλθει το έντερο απο τον ερεθισμό που πιθανόν προκαλέσε η αλλεργία.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα οτι τα γαλακτοκομικά θα ευθύνονταν μονο για το αιματακι. Οχι για τη διαρροια.

Για Δελχί πρόκειται, την έβαψα;

 

Ωχ τη μικρή δεν θα την έπαιρνα Δελχι (κάνω πολυ δουλειά με Ινδία θέλανε να με στείλουμε οταν θηλαζα τον μεγάλο αλλα είπα οχι γιατι δεν ήθελα να τον πάρω μαζι μου )... Αν πας παρε πολλά πρόβιοτικα καθε μέρα λόγο του Delhi belly (το εχεις ακουςει;;)

Περα απο αυτο υπάρχει κίνδυνος για μαλαρια ακόμα και στο δελχι ειδικα οταν εχει ζέστη!

Ξανά σκέψου το...

 

By the way οχι όλες οι πόλεις δεν ειναι πανω κατω ίδιες στην Ασία ... Η Ινδία ειναι απο τις πιο βρώμικες χώρες ειδικα για μωρο που δεν εχει συνηθίσει την 'βρωμια' της χώρας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...