Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιληψια: ειναι κληρονομικη?????


Recommended Posts

μεταφερω απο αλλο τοπικ... κ ο παιδιατρος λειπει.

 

η επιληψια η' η ιερα νοσος οπως μου το ειπε το ζωον η πεθερα μου ( η αφηρημαδα ας πουμε στο σχολειο, εκτος επαφης δηλ. σαν να μην καταλαβαινει τι του λενε του παιδιου) ειναι κληρονομικη?

γιατι τωρα σε μια τυχαια κουβεντα τηλεφωνικη, που εκανα με τον αντρα μου, για να γραψω την μεγαλη κολυμβητηριο, μου ειπε πως οι δικοι του τον ειχαν σταματησει για αυτο το λογο. κ οτι εκανε κατι εγκεφαλογραφηματα κ ειχε παρει κ κατι χαπια. κ ρωταω την ακατανομαστη: τι ειναι αυτο που μου ειπε? τι ειχε? τι φαρμακα επερνε?μεχρι ποτε? εκτος του οτι μου απαντησε η ηλιθια: κ αυτο στο ειπε?!

....ειμαι ακομα στο θα..... σου πω κ θα σου φερω το φακελο με τις εξετασεις απο τοτε που τις εκανε.

να ανησυχησω κι αλλο? γατι θα την παρει ο δι@ολος κ θα την σηκωσει!

 

ο δε συζυγος, μου ειπε πως για λιγο καιρο επερνε κατι χαπια.

ηταν μικρος κ δεν πολυθυματε κ καλα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η επιληψία δε νομίζω να έχει σχέση με αυτό που περιγράφεις (αφηρημάδα κλπ) ... Επίσης δε νομίζω να είναι κάτι που περνάει και τελειώνει... Από όσο ξέρω, παίρνεις χάπια (σχεδόν)για πάντα για να μην παθαίνεις κρίσεις... Μήπως εννοεί κάτι άλλο;;; Ρώτα τον άντρα σου τί ακριβώς έπαθε...( Αν και η αντίδραση της πεθεράς σου δε μου αρέσει καθόλου και ελπίζω να μη συμβαίνει αυτό που υποψιάζομαι...)

 

Πάντως για να σε καθησυχάσω νομίζω ότι ΔΕΝ είναι κληρονομική...

Link to comment
Share on other sites

θυμαται οτι επερνε κατι χαπια οταν ηταν μικρος. δεν θυμαται ακριβως.

το προβλημα το εντοπισε η δασκαλα του στο δημοτικο. του μιλαγε κ ωρες ωρες απλα δεν ειχε επαφη με το περιβαλλον. δεν μιλαγε, δεν κοθνιοταν, δεν ακουγε, κοιταγε το κενο, χωρις κανενα αλλο συμπτωμα. σαν να εμενε φυτο λεει στο θρανιο. κ μετα επανερχοταν κ ακουγε.

κ ετσι ξεκινησε εγκεφαλογραφηματα, κατι βρηκαν, κατι χαπια πηρε οντως για καποιο καιρο ( μεχρι να τελειωσει το δημοτικο).

η ακατανομαστη κατι μου ειπε για τρασαμαμινες?, τρανσαμαμινες κατι τετοιο.

κ η πλακα ειναι πως το ειχε μυστικο:shock: απο τον περιγυρο η ακατανομαστη.

 

κ δεν του εκοψε του συζυγου να μου το πει οταν καναμε παιδια!

τωρα που του ειπα για κολυμβητηριο του εκοψε κ στροφαρε κ θυμηθηκε ο αστραχαν!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρος απον κ δεν ξερω?! υπαρχουν ειδικες εξετασεις που μπορω να κανω στα παιδια για να ξερω εκ των προτερων? κ με τα εμβολια τι γινετε?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η επιληψία δεν είναι κληρονομική.

Όταν κάνεις ένα επεισόδιο τότε κάνεις ηλεκτροεγκεφαλογράφιμα.Δεν υπάρχει κάποια εξέταση να κάνεις προληπτικά στα παιδιά σου. Τα επεισόδια που περιγράφεις είναι αφαιρέσεις που είναι ένα είδος επιληψίας.

Μην ανησυχεις για τα παιδιά σου.Και να τα στείλεις κολυμβητήριο.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η επιληψία δεν είναι κληρονομική.

Όταν κάνεις ένα επεισόδιο τότε κάνεις ηλεκτροεγκεφαλογράφιμα.Δεν υπάρχει κάποια εξέταση να κάνεις προληπτικά στα παιδιά σου. Τα επεισόδια που περιγράφεις είναι αφαιρέσεις που είναι ένα είδος επιληψίας.

Μην ανησυχεις για τα παιδιά σου.Και να τα στείλεις κολυμβητήριο.

 

+φωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!Μην αγχώνεσαι καθόλου!!Δεν παίζει περίπτωση κληρονομικότητας!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν μικρη ειχα επεισοδια επιληψιας,εκανα ηλεκτροεγκεφαλογραφιμα και απο εκει και περα επαιρνα χαπια depakin πηγαινα σχεδον καθε 6 μηνες και εκανα επαναληψη των εξετασεων περιπου στα 18 μου μου ειπαν να τα σταματησω και οτι πλεον το εχω ξεπερασει!οταν εμεινα εγκυος ηταν το πρωτο πραγμα που ειπα στον γυναικολογο μου και η απαντηση του ηταν πως οχι δεν ειναι κληρονομικο δεν το αφησα ομως εκει ρωτησα και αλλους ολοι μου ειπαν πως σε καμια περιπτωση δεν ειναι κληρονομικο ισως βεβαια γιατι τα δικα μου επεισοδια ηταν ελαφρια

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν μικρη ειχα επεισοδια επιληψιας,εκανα ηλεκτροεγκεφαλογραφιμα και απο εκει και περα επαιρνα χαπια depakin πηγαινα σχεδον καθε 6 μηνες και εκανα επαναληψη των εξετασεων περιπου στα 18 μου μου ειπαν να τα σταματησω και οτι πλεον το εχω ξεπερασει!οταν εμεινα εγκυος ηταν το πρωτο πραγμα που ειπα στον γυναικολογο μου και η απαντηση του ηταν πως οχι δεν ειναι κληρονομικο δεν το αφησα ομως εκει ρωτησα και αλλους ολοι μου ειπαν πως σε καμια περιπτωση δεν ειναι κληρονομικο ισως βεβαια γιατι τα δικα μου επεισοδια ηταν ελαφρια

 

σ' ευχαριστωωωω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να χάνεις επαφή με το περιβάλλον ονομάζεται απώλεια συνείδησης το βλέμα καρφώνεται στο κενό και το παιδί για εκείνο το διάστημα δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει οταν δε συνέλθει δεν το έχει αντιληφθεί κάν. Είναι και αυτό μια μορφή επιληψίας, ωστόσο πολλές μορφές παιδικής επιληψίας δεν ακολουθούν τα παιδιά και στην ενήλικη ζωή τους αντιμετωπίζονται με αγωγή και μετά από κάποια χρόνια περνάνε. Τώρα όσον αοφρά τις τρανσαμινάσες που ανέφερες , έχουν να κάνουν με το συκώτι. Επειδή τα αντι επιληπτικά φάρμακα μπορούν να πειράξου το συκώτι γίνονται εξετάσεις κάθε μήνα και εάν έχουν αυξηθεί οι τρανσαμινάσες (SGOT, SGPT) τότε διακόπτεται η αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το να χάνεις επαφή με το περιβάλλον ονομάζεται απώλεια συνείδησης το βλέμα καρφώνεται στο κενό και το παιδί για εκείνο το διάστημα δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει οταν δε συνέλθει δεν το έχει αντιληφθεί κάν. Είναι και αυτό μια μορφή επιληψίας, ωστόσο πολλές μορφές παιδικής επιληψίας δεν ακολουθούν τα παιδιά και στην ενήλικη ζωή τους αντιμετωπίζονται με αγωγή και μετά από κάποια χρόνια περνάνε. Τώρα όσον αοφρά τις τρανσαμινάσες που ανέφερες , έχουν να κάνουν με το συκώτι. Επειδή τα αντι επιληπτικά φάρμακα μπορούν να πειράξου το συκώτι γίνονται εξετάσεις κάθε μήνα και εάν έχουν αυξηθεί οι τρανσαμινάσες (SGOT, SGPT) τότε διακόπτεται η αγωγή.

Σωστά;).Ειδικά τα παλιότερα αντιεπιληπτικά μπορούν να επιβαρύνουν ιδιαίτερα το συκώτι.Πάντως η παιδική επιληψία τις περισσότερες φορές ξεπερνιέται.Γενικά όμως μπορεί να εκδηλωθεί και στην εφηβεία ή σε νεαρούς ενήλικες.Οι αφαιρέσεις, τα deja vu ή και τα jamais vu είναι είναι μικρές επιληπτικές κρίσεις.Πάντως για να σου φύγει και η υποψία θα μπορούσες κάποια στιγμη να κανεις στο παιδάκι σου ένα εγκεφαλογράφημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια πάρα πολύ μεγάλη έρευνα που έγινε στο νοσοκομείο Μπέθελ της Γερμανίας κατέδειξε ότι πράγματι υπάρχει κληρονομική υπευθυνότητα για την εμφάνιση της επιληψίας. Εξετάζοντας ένα μεγάλο αριθμό συγγενών πρώτου βαθμού επιληπτικών ασθενών με πλήρη νευροφυσιολογική διαδικασία στο εν λόγω νοσοκομείο πιστοποιήθηκε η υπόθεση αυτή.

Συγκεκριμένα, εξετάστηκαν απόλυτα υγιή αδέλφια ασθενών με μορφή γενικευμένης επιληψίας με την διαδικασία του απλού εγκεφαλογραφήματος και της ηλεκτροεγκεφαλικής καταγραφής ύπνου. Βρέθηκε ότι οι εξετάσεις στο 60% περίπου των υγιών εξεταζομένων έδειξαν παθολογικά ευρήματα.

Τα παθολογικά αυτά ευρήματα ήταν σαφή για τον επιληπτικό τους χαρακτήρα δυναμικά κυρίως στις κροταφικές και βρεγματικές περιοχές του εγκεφάλου. Η κληρονομική επιβάρυνση ήταν καταφανής διότι πολλές φορές εμφανιζόταν και στον τύπο της επιληψίας. Δηλαδή, στις περιπτώσεις που υπάρχει μια χαρακτηριστική μορφή επιληπτικών κρίσεων στα λεγόμενα φωτοευαίσθητα άτομα διαπιστώνονταν οι κρίσεις αυτές και στα υγιή συγγενικά εξεταζόμενα πρόσωπα.

Η έρευνα αυτή είναι ιδιαίτερα μεγάλης σημασίας γιατί πρέπει να αναθεωρήσουμε την μέχρι τώρα επικρατούσα εντύπωση ότι η επιληψία πρέπει να θεραπεύεται εφόσον εκφραστεί πολλές φορές. Ακόμη και στις ιατρικές σχολές σήμερα διδάσκεται ότι οι γιατροί πρέπει να είναι συγκρατημένοι στις λεγόμενες περιπτώσεις σποραδικών κρίσεων (Ολιγοεπιληψία). Αποδείχθηκε ότι οι γνώσεις αυτές έχουν καθιερωθεί σαν θεραπευτική συμπεριφορά διότι μέχρι στιγμής είχαμε άγνοια για την πραγματική έκταση της νόσου. Όταν σε υγιή άτομα το εγκεφαλογράφημα καταγράφει τέτοιου είδους επιληπτικές εκφορτώσεις πρέπει να υποθέσουμε ότι υφίστανται κρίσεις, μικρότερης όμως έντασης, έτσι που δεν γίνονται αντιληπτές.

Με απλά λόγια, το δίλλημα δεν είναι αν θα θεραπεύσουμε ήδη γνωστές κρίσεις επιληπτικών ατόμων, αλλά, μήπως αυτή η θεραπεία πρέπει να επεκταθεί έστω και για προληπτικούς λόγους σε συγγενικά, θεωρούμενα υγιή, άτομα που έχουν, όμως, σαφές παθολογικό εγκεφαλογράφημα.

Όπως και να έχουν οι διάφοροι σκεπτικισμοί, μια εγκάρσια διαδικασία εξέτασης σε συγγενείς πρώτου βαθμού με άτομο με ιστορικό επιληψίας είναι απαραίτητη. Δηλαδή, κάτι ανάλογο με τους καρκινικούς δείκτες όταν υπάρχει ανάλογο ιστορικό.

 

 

 

 

αυτο βρηκα γιατι δεν ηθελα να πω προσωπικη γνωμη

της ξαδερφης μου το αγορακι εχει επιληψια και ηταν κληρονομικο

επισης εγω εχω αυτοανοσο και μπαινοβγαινω στα νοσοκομεια και γνωρισ πολλους επιληπτικους αλλοι δεν ειναι σοβαρα και μενουν και εγκυες και μια χαρα

αλλοι ειναι πιο σοβαρα μη γενικευουμε

ξερω επιληπτικο ποιυ εχει μονο ημικρανια

ξερω καιεπιληπτικο που σερνεται στα πατωματα

 

και οντως η παιδικη επιληψια υπαρχει περιπτωση να περασει στην εφηβεια

 

παντως αυτο που λες δε φαινεται για επιληψια κοπελια........

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα της κολλητης μου εχει επιληψια απο παιδι....ακομα περνει φαρμακα(τεινει στα 60)και ακομα παθαινει κρισεις...το χε ψαξει πολυ η φιλη μου με διαφορους γιατρους και ολοι της ειπαν πως δεν ειναι κληρονομικη...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου, αν και περιττη γιατι σε μιλησαν αλλες πιο ειδικες για το θεμα,υπαρχει επιληψια με αυτη τη μορφη, οι τυποι της επιληψιας δεν ειναι μονο ενας.

 

Στον Ερυθρο που ημουν εθελοντρια, μια επισης εθελοντρια παθαινε αυτου του ειδους επιληψια. Ετυχε να το αντιληφθει η διδασκουσα και υπευθυνη της εθελοντικης μας ομαδας και αναρωτιοταν πως θα της το πει για να μην τη στεναχωρησει. Μας ειχε ενημερωσει τοτε οτι υπηρχε κινδυνος να προξενησει κακο αν την επιανε μια κριση παρομοια, την ωρα π.χ. που εκανε μια ενεση ή κατι πιο σοβαρο.

 

Επισης να σου πω επειδη στο σχολειο ενας μαθητης παρουσιασε στο μαθημα μου επιληψια,απο οτι αντιληφθηκα, η μαμα επιδιωκε να το κρυψει επιμελως, οι γονεις δε μας ειχαν ενημερωσει και αυτο γιατι το θεωρουνε κοινωνικο στιγματισμο ή κακο ιστορικο. Ενω το παιδι το ειχε για αρκετα χρονια, οπως το ιδιο το ομολογησε, οταν επαθε την κριση που ηταν με σπασμους.

 

Οποτε νομιζω οτι το καλυτερο ειναι να ενημερωσεις στο κολυμβητηριο το ιστορικο σας για να εχουνε υποψιν οι γυμναστες στο κολυμβητηριο. Οχι να σταματησετε το κολυμβητηριο χωρις το ιδιο το παιδι να εχει παρουσιασει κριση επιληψιας με στιγμιαια απωλεια συνειδησης.

 

Ενημερωση λοιπον για καλο και για κακο,σε τι βλαπτει; Γιατι και εγω τωρα που ξερω για το μαθητη, αλλιως θα το προσεξω και πλεον κατι ξερω τι να κανω αν και ελπιζω να μη ξανασυμβει βεβαια.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαμα της κολλητης μου εχει επιληψια απο παιδι....ακομα περνει φαρμακα(τεινει στα 60)και ακομα παθαινει κρισεις...το χε ψαξει πολυ η φιλη μου με διαφορους γιατρους και ολοι της ειπαν πως δεν ειναι κληρονομικη...

 

εμας για το μωρο μας ειπαν οτι ειναι και μαλιστα δεν ειχε ο πατερας του αλλα ειχαν στο σοι τι να πω ..........

Link to comment
Share on other sites

εμας για το μωρο μας ειπαν οτι ειναι και μαλιστα δεν ειχε ο πατερας του αλλα ειχαν στο σοι τι να πω ..........

Γεια σου stella7778.Μερικοί τύποι επιληψίας είναι κληρονομικοί.Δεν γνωρίζω να σου πω ακριβώς.Όπως και ένα άλλο θέμα είναι οτι κάποιος μπορεί να έχει επιληψία και να μην την εκδηλώσει ποτέ.:?Εγώ αν και μου έχουν πει οτι η επιληψία μου οφείλεται σε μέρος του εγκεφάλου μου που πειράχτηκε στην γέννα όταν κάνω παιδί θα το παρακολουθήσω όσο μπορώ.Tzini αν θες πες μου να σου στείλω με πμ την γιατρό μου.Δεν είναι κακό να μιλήσεις με κάποιο νευρολόγο.Επείσης κανείς δεν θα φορτώσει τα παιδιά με φάρμακα χωρίς να έχει επαναλαμβανομενες κρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Tzini καλησπέρα.

Υπάρχει ένα ενδιαφέρον άρθρο στον παρακάτω σύνδεσμο

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=546

αλλά για πληρέστερη ενημέρωση μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Εθνικής Ένωσης κατά της Επιληψίας

http://www.epilepsy-greece.com/

Μάλιστα ο Πρόεδρος της εν λόγω Ένωσης είναι Διευθυντής του Νευρολογικού Τμήματος του Νοσοκομείου Παίδων "Αγία Σοφία".

Εύχομαι τα καλύτερα για εσάς και το παιδάκι σας!

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites

μεταφερω ακριβως ως εχει ενα πμ που εστειλα σε μια κοπελα που δυστυχως εχει κολλησει το πληκτρολογιο της κ γραφει γκρικλις ( κ μην φαει τσαμπα καρτα)

 

σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να ασχοληθεις.

 

ειπα ακριβως το ιστορικο στον παιδιατρο μας κ μου ειπε πως σε πρισμενες περιπτωσεις παει κ με κληρονομικοτητα, αλλα συνηθως οχι. προχτες που ειχαμε εμβολιο στα διδυμα του εδωσα ολο τον φακελο που (ευτυχως) εδεησε κ μου εδωσε η (ηλιθια) πεθερα μου, μετα απο 2 μηνες που της το ζητησα! κατι χαπια σε ντεπακιν (νομιζω) διαβασα στο φακελο. θα τον μελετησει ο δοκτορ κ θα μου πει. σε πρωτη φαση επειδη το ειδε πολυ ελαφρυ σαν περιστατικο μου ειπε να μην ανησυχω, αλλα θα κοιταξει ολο το χρονικο στον εκτενη φακελο που του παρεδωσα, με τις μαγνητικες κ τις διαγνωσεις, το χρονικο οριο των ''αφαιρεσεων'' κ θα μου πει.

 

ευχομαι οτι καλυτερο για την ανηψια σου!

 

ειδα αμετρητα χαρτια τυπου καρδιγραφηματος, αλλα ηταν εγκεφαλογραφηματα! γαι ενα (σχετικα) μικρο χρονικο διαστημα επερνε χαπια ο συζυγος. θυμαμαι ομως πως προσφατα που ειχε κανει κατι εξετασεις, στο συκωτι ειχαμε ενα θεμα. κατι ηταν λιγο αυξημενο, αλλα δεν θυμαμαι τι κπως λεγοταν!

 

κ δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παω τα παιδια κολυμβητηριο αν δεν βεβαιωθω πρωτα! με εγκεφαλογραφημα δηλ. μονο θα βεβαιωθουμε?

 

μελανια, (μενεις αθηνα?) θα εχω υποψιν μου το θεμα του νευρολογου.

ευχαριστω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

και ασχετο με το θεμα τωρα,

 

αλλα ειναι δυνατον απο μια τυχαια κουβεντα με το συζυγο ( που εχει κ το ελαφρυντικο οτι δεν θυμοταν καλα, γιατι ηταν σχετικα μικρος)

για κατι τοσο σοβαρο, να μου κανει τσαλιμακια η ζαμανφουτιστρια πεθερα μου?!

ε αϊ στο δια...... πια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

επισης να τονισω οτι η πεθερα μου τον εκανε σε πολυ μεγαλη ηλικια (για εκεινη την εποχη) 38+ περιπου, κ ειχε κανει κ 2 εκτρωσεις πριν γνωρισει τον αντρα της, μια εκτρωση με τον αντρα της κ μετα απο πολλα χρονια κ αρκετες αποβολες εκανε τον αντρα μου.

 

ειναι σημαντικος παραγοντας αυτος ωστε να το αναφερω στον γιατρο μας?

καλου κακου θα του το πω.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι κακώς το έκρυψαν.Εδώ εμένα το ξέρουν φίλες μου όχι απλά ο άντρας μου:?Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την ηλικία της μητέρας την εποχή της εγκυμοσύνης...Ξέρω όμως οτι επιπλοκές στην γέννα μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα στον εγκέφαλο.Αν θες ρίξε κι εδώ μια ματιά http://parakeimena.blogspot.com/2006/10/blog-post_24.html

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι κακώς το έκρυψαν.Εδώ εμένα το ξέρουν φίλες μου όχι απλά ο άντρας μου:?Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την ηλικία της μητέρας την εποχή της εγκυμοσύνης...Ξέρω όμως οτι επιπλοκές στην γέννα μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα στον εγκέφαλο.Αν θες ρίξε κι εδώ μια ματιά http://parakeimena.blogspot.com/2006/10/blog-post_24.html

 

θα πρεπει να μιλησει διεξοδικα ο συζυγος μαζι της, κ να μας πει εστω οτι θυμαται. αν θελει να μας πει δηλ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...