Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός/Φυσικός τοκετός χωρίς φάρμακα και παρεμβάσεις


Marakious

Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΥΤΟΚΙΑ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΗ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΕΣ/ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΤΛ

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή χρονιά κι από μένα :o

 

Είχαμε παρακολουθησει μαθήματα προετοιμασίας για τον τοκετό με τον άντρα μου εκεί,από τον Σεπτέμβριο μέχρι το Νοέμβριο (γέννησα στις 20/11). Είναι 15 ευρώ ανά συνεδρία, και είναι πολύ κοντά στο Μητέρα.

Ήταν γενικά χρήσιμα τα όσα μάθαμε εκεί, αν και θα μπορούσαν τα μαθήματα να είναι πιο συμπτηγμένα, αντί για 12-14 συνεδρίες θα μπορούσαν να είναι 5-6 πιστεύω. Οι μαίες είναι πολύ αξιόλογες, και προσπαθούν να προάγουν τον φυσικό τοκετό χωρίς παρεμβάσεις...ωστόσο πολλά από αυτά που λέγονται είναι δύσκολο να γίνουν στα μαιευτήρια όπως το Μητέρα ή το Ιασώ, όπως πχ το να γεννήσεις σε κάποια διαφορετική στάση, ή να θηλάσεις το μωρό στο χειρουργείο, και κατά βάση όλα αυτά εξαρτώνται από το γιατρό σου (ο δικός μου ήταν αρνητικός).Πάντως κι εγώ εκ των υστέρων είδα ότι πολλά από αυτά που πίστευα πριν περί εντελώς φυσικού τοκετού αναιρέθηκαν, δηλ. έκανα επισκληρίδιο, και περινεοτομή γιατί δεν γινόταν αλλιώς. Όμως στην τελική το αποτέλεσμα μετράει.

 

Αν έχεις κάποια άλλη απορία, στη διάθεσή σου...

Ματίνα

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΤΙΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟΣ

 

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες λάθος, όντως υπάρχει το κέντρο φυσικού τοκετού, που είναι στο Ίλιον...υπάρχει λινκ στην ιστοσελίδα του συλλόγου Ευτοκία, και μπορείς να δεις φωτό. Το κόστος για την γέννα εκεί είναι 2100 ευρώ, αν θέλεις την παρουσία γιατρού (κατά τη γνώμη μου απαραίτητη), το καλό όμως είναι ότι είσαι σε μονόκλινο και μπορείς να έχεις το μωρό συνέχεια μαζί σου. Είχα κι εγώ προβληματιστεί σχετικά με το ενδεχόμενο να γεννήσω εκεί και μάλιστα είχα επισκεφτεί έναν μαιευτήρα που συνεργάζεται, ο οποίος όμως λόγω της καχυκαρδίας μου είχε επιφυλάξεις στο να με αναλάβει, καθώς εκεί δεν υπάρχει καρδιολόγος, και μου είπε ότι μια στο εκατομύριο να έχω προβλημα δεν θα ήθελε να το ρισκάρει - πόσο μάλλον εγώ... Εκ των υστέρων νομίζω ότι είναι καλύτερα που δεν γέννησα εκεί, γιατί είχα κάποιες επιπλοκές στη γέννα, που δεν ξέρω πώς θα αντιμετώπίζονταν εκεί...μπορεί βέβαια να μην υπήρχε πρόβλημα, αλλά ίσως να μην μπορούσα να είχα κάνει επισκληρίδιο, που μου ήταν τελικά πολύ απαραίτητη...ίσως στο δεύτερο παιδί να είναι μικρότερο το ρίσκο!

Πάντως μπορείς να κάνεις μια επίσκεψη στο κέντρο και να δεις αν σου ταιριάζει...

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ παρακολουθήσει μαθήματα στο σύλλογο αυτό πέρυσι πριν γεννήσω... συμπερασματικά, μαθαίνεις χρήσιμα πράγματα αλλά και άλλα τα οποία είτε δεν είναι σύμφωνα με την ελληνική πραγματικότητα όπως προαναφέρθηκε (προπάντων όσον αφορά τα ιδιωτικά μαιευτήρια) είτε είναι λίγο τραβηγμένα έως "κολλημένα" σε κάποιες ιδέες. Δε μου αρέσει οποιαδήποτε μορφή φανατισμού η οποία καταργεί κάθε αντίθετη άποψη... και δυστυχώς ήταν αρκετές οι περιπτώσεις που το είδα να συμβαίνει... για παράδειγμα και εγώ όπως και πολλές άλλες κοπέλες φαντάζομαι είμαι κατά των αυθαίρετων καισαρικών, αλλά υπήρχε διάχυτη η αίσθηση στον αέρα ότι μια καισαρική θα έπρεπε να απαγορεύεται "δια ροπάλου" ότι σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει ιατρικός λόγος για να γίνει... μια κοπέλα χαρακτηριστικά θα έκανε καισαρική γιατί το μωράκι της ερχόταν ανάποδα... προσπαθούσαν λοιπόν να την "πείσουν" ότι θα έπρεπε να δοκιμάσει φυσιολογικό τοκετό... οπότε και η κοπέλα φρίκαρε! Το μότο που προσπαθούσαν να περάσουν γενικά θεωρώ πως ήταν "Φυσιολογικός τοκετός με οποιοδήποτε μέσο, με οποιοδήποτε κόστος" και δεν εννοώ οικονομικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω παρακολουθήσει και εγώ τις συναντήσεις του συγκεκριμένου συλλόγου και συμφωνώ απόλυτα με τα όσα προαναφέρθηκαν. Ο ¨φανατισμός¨τους υπερ του φυσικου τοκετού λειτουργεί λίγο ως αντίβαρο στην άλλη πλευρά, που προωθεί τις καισαρικές. Γενικά καλό είναι να υπάρχει μια ισορροπία και να μην κινούμαστε στα άκρα. Σαφώς και μέσα στο μαιευτήριο επικρατεί το ιατρικό μοντέλο και πολλά πράγματα γίνονται χωρίς να σε ρωτάνε (π.χ κλίσμα ή ξύρισμα) αλλά κατόπιν συννενόησης με το γιατρό ή την μαία μπορείς να τα αποφύγεις. Οσο για τις καισαρικές, ο γιατρός είναι υπεύθυνος και για την μητέρα και για το παιδι και δεν μπορείς να το ρισκάρεις.

Πάντως αξίζει να πας και για το κλίμα που επικρατεί και γι΄αυτά που μαθαίνεις. Από τις πιο γλυκές αναμνήσεις της εγκυμοσύνης, ήταν οι εβδομαδιαίες συναντήσεις, οπου ολες οι έγκυες παρέα συζητάγαμε τα κοινά μας συναισθήματα και προβλήματα. Από την άλλη βέβαια πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι τον τοκετό δεν μπορείς να τον προσχεδιασεις, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί στο τέλος και ότι αυτό που μετράει είναι να φέρεις ένα υγιέστατο παιδί στον κόσμο με οποιοδήποτε τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν μπορώ τους φανατισμούς. Νομίζω οτι ένα δύο dvd με ασκήσεις για εγκυμονούσες και κάποια "μαθήματα" από τη μαία που συνεργάζεται με τον γιατρό και κατά πάσα πιθανότητα θα με/σας ξεγεννήσει είναι ό,τι πρέπει για να 'μαστε σε φόρμα πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον τοκετό.

 

Πήρα dvd της Ελένης Πετρουλάκη 10 ευρώ περίπου και της Ελένης Τσώνη 5 ευρώ από το Μεδια Μαρκτ και όποτε έχω όρεξη κάνω ασκήσεις στο σπίτι. Δεν θα το πιστέψετε πώς είναι η Πετρουλάκη μετά από 2 μήνες από τον τοκετό !!! Δείχνει και ασκήσεις για μετά, όπως επίσης και αναπνοές κτλ. πριν.

 

Νομίζω δεν είμαι εκτός θέματος, γιατί ένα σώμα που είναι σε φόρμα γεννάει πιο εύκολα, αν όλα πάνε καλά φυσικά, γιατί ελέγχει τους μυς σωστά;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν μπορώ τους φανατισμούς. Νομίζω οτι ένα δύο dvd με ασκήσεις για εγκυμονούσες και κάποια "μαθήματα" από τη μαία που συνεργάζεται με τον γιατρό και κατά πάσα πιθανότητα θα με/σας ξεγεννήσει είναι ό,τι πρέπει για να 'μαστε σε φόρμα πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον τοκετό.

 

Πήρα dvd της Ελένης Πετρουλάκη 10 ευρώ περίπου και της Ελένης Τσώνη 5 ευρώ από το Μεδια Μαρκτ και όποτε έχω όρεξη κάνω ασκήσεις στο σπίτι. Δεν θα το πιστέψετε πώς είναι η Πετρουλάκη μετά από 2 μήνες από τον τοκετό !!! Δείχνει και ασκήσεις για μετά, όπως επίσης και αναπνοές κτλ. πριν.

 

Νομίζω δεν είμαι εκτός θέματος, γιατί ένα σώμα που είναι σε φόρμα γεννάει πιο εύκολα, αν όλα πάνε καλά φυσικά, γιατί ελέγχει τους μυς σωστά;

 

Θα σου έλεγα να το συζητήσεις με το γιατρό σου αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Δεν ξέρω πόσο γυμνασμένη είσαι γενικά, αλλά καλό (νομίζω) είναι να σε συμβουλέψει ένας ειδικός πώς να προσεγγίσεις το θέμα. Η Πετρουλάκη έχει τη γυμναστική για επάγγελμα, δεν είναι σαν τη μέση κοπέλα (δυστυχώς). Σου εύχομαι το καλύτερο για το μωράκι σου και να έχεις μια εύκολη γέννα :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

NAINA MOY ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ :D ΑΠΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΙΝΩ 80 ΕΥΡΩ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γέννησα πριν από 6 μήνες στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού στην Αθήνα.

 

Χωρίς γιατρό (δεν είχα πάει σε γιατρό καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εκτός για να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις και υπερηχογραφήματα) με μόνο την παρουσία 2 υπέροχων μαιών.

 

Ήταν μια συγκλονιστική εμπειρία, χωρίς φάρμακα, χωρίς καμία παρέμβαση και χωρίς επιπλοκές.

 

Σε λίγες ώρες ήμουν στο σπίτι μου με την οικογένεια μου.

 

Αν είχε καμιά παρόμοια εμπειρία στο κέντρο, θα ήθελα να τη συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει το ζουζουνι σου..Εγώ περιμένω απο μέρα σε μέρα να γεννήσω και πολύ θα με ενδιέφερε να μάθω λεπτομέρειες για το Κέντρο στο όποίο αναφέρεσαι..δυστυχώς δεν προλάβαίνω για αυτό το μωρό αλλά στο δεύτερο θα με ενδιέφερε πολύ...

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιο κέντρο στα Β. Προάστια της Αθήνας το οποίο έχει σχέση με τον σύλλογο "Ευτοκία". Γέννησε μια φίλη μου εκεί το πρώτο και επίσης λέει οτι ήταν πολύ καλή η εμπειρία.

 

Το δεύτερο όμως το γέννησε σε μαιευτήριο με γιατρό, και ευτυχώς γιατί χρειάστηκε να γίνει πρόκληση γιατί είχαν σπάσει τα νερά 24 ώρες πριν και το μωρό είχε τυλιχθεί στο λώρο. Έκανε επισκληρίδιο γιατί στην πρόκληση έρχονται πιο απότομα οι πόνοι και γέννησε τελικά πολύ εύκολα, αν και η τελική εμπειρία δεν ήταν τόσο θετική όσο η πρώτη γέννα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν είναι στα β.προάστεια. Είναι στο Ιλιον γράφει για αυτό σε αυτό το σάιτ http://fe-mail.gr/pages/posts/health_nutrition/health_nutrition886.php?p=60

 

Και φωτογραφίες έχει στο δικό του σάιτ http://www.naturalbirth.gr/

 

Νεφέλη πες μας την εμπειρία σου. πώς ήταν εκεί; ποιά ήταν τα θετικά και ποιά τα αρνητικά;

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια χαρα! ειμαι απο την πατρα και θελω να ρωτησω αν ειχε καποιος εμπειρια στο κεντρο φυσικου τοκετου στο ιλιον. Απο ολη την ελλαδα μου φαινεται το μονο που να πηγαινει με τις συγχρονες πρακτικες της ευρωπης οπου προωθειται ο φυσικος τοκετος, η αποφυγη περινεοτομης, ο θηλασμος.

 

http://www.naturalbirth.gr

 

kai που μπορεις να γεννησεις οπως θελεις και οχι οπως σου επιβαλλουν τα υπολοιπα μαιευτηρια..βεβαια αυα καταλαβαινω απο το site για αυτο και ζηταω να μαθω εαν καποια ειχε εμπειρια εκει.

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω επισκεφθεί το χώρο πριν ένα χρόνο. Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Στεγάζεται στο χώρο μιας κλινικής. Αν προκύψει ανάγκη το χειρουργείο βρίσκεται στον κάτω όροφο.

 

Αξίζει να πας να γνωρίσεις από κοντά την υπέυθυνη του κέντρου την Ελευθερία Δημοπούλου

 

http://www.naturalbirth.gr/epikoinonia.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χειρουργειο αν χρειαστει καισαρικη υποθετω. Αν χρειαστει κατι το μωρο ομως υπαρχει εντατικη νεογνων?ειχα ενδιαφερθει και εγω παλια για κεντρα φυσικου τοκετου αλλα το άφησα όταν έμαθα ότι σε περιπτωση που παρουσιασει κατι το μωρο το πηγαινουν η στο Ελενα η στο Παιδων νομιζω.

 

Άννα :D

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο φαίνεται το Κεντρο Φυσικού Τοκετού.

Εγώ είμαι στη Χίο οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω αλλά ζήλεψα πολύ που το είδα. Εδώ στο νοσοκομείο παίρνω ένα σωρό καθησυχαστικές απαντήσεις από το γιατρό αλλά έχω πάντα την αγωνία μη μου τα αλλάξει στο τέλος.. Γίνονται ένα σωρό καισαρικές στο νοσοκομείο παρόλο που δεν πληρώνονται εξτρα γι αυτές. Τί να πώ! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Αν πάντως κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από το κέντρο αυτό και θέλει να τη μοιραστεί ας το κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! ειμαι απο την πατρα και θελω να ρωτησω αν ειχε καποιος εμπειρια στο κεντρο φυσικου τοκετου στο ιλιον. Απο ολη την ελλαδα μου φαινεται το μονο που να πηγαινει με τις συγχρονες πρακτικες της ευρωπης οπου προωθειται ο φυσικος τοκετος, η αποφυγη περινεοτομης, ο θηλασμος.

 

http://www.naturalbirth.gr

 

kai που μπορεις να γεννησεις οπως θελεις και οχι οπως σου επιβαλλουν τα υπολοιπα μαιευτηρια..βεβαια αυα καταλαβαινω απο το site για αυτο και ζηταω να μαθω εαν καποια ειχε εμπειρια εκει.

 

ευχαριστω!

 

Γεια χαρά,

 

κάπου έχω ξαναγράψει για αυτό το θέμα αλλά δε θυμάμαι σε ποια ενότητα.

 

Γέννησα στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού και παρακολούθησα όλες τις διαλέξεις-μαθήματα της Ευτοκίας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.

 

Οι μαίες είναι άψογες και η 3η μου γέννα ήταν μια απίστευτα θετική εμπειρία. Μακάρι να ήμουν μικρότερη να γεννούσα όλα τα παιδιά μου εκεί.

 

Τα πάντα έγιναν με απόλυτα φυσιολογικό τρόπο, χωρίς παρεμβάσεις, χωρίς γιατρούς, χωρίς τις υστερίες των νοσοκομείων...

 

Στο κάτω κάτω ποτέ δε θεώρησα τον εαυτό μου ασθενή...αλλά έγκυο: το πιο φυσιολογικό και όμορφο πράγμα στον κόσμο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου......φαινονται πολυ ωραιοι οι χωροι.....

 

Ποσο στοιχισε εκει η γεννα? Και πως ακριβως γινεται? Σε παρακολουθουν εκει καθε μηνα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κοστίζει 2200 όλα γιατι ειχα πάρει τηλέφωνο. Πας με τον αντρούλη σου (ή οποιους άλλους θες) γεννάς όμορφα κι ωραία και την άλλη μέρα πας στο σπιτάκι σου εφόσον ειναι όλα καλα. Φυσικά αν θες γιατρό ανεβαίνει το κόστος. Αναλαμβάνουν μονο φυσιολογικές εγκυμοσύνες εννοείται. Αν όλα πανε καλά με το πρώτο και γεννήσω φυσιολογικά θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά για το δεύτερο εκεί....ειχα ψηθεί πολύ αλλα ο άντρας μου και η μαμα μου με φάγανε! Και τον γιατρό μας που είχα ρωτήσει μου είπε οτι τα δεύτερα παιδιά στο εξωτερικό τα γεννάνε στο σπιτι με μαίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...