Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ;


yianna

Recommended Posts

Το μωρό άλλαξε θέση από κεφαλική σε ισχιακή μεταξύ 27/12 και 7/1 (ημερομηνίες υπερηχογραφημάτων) δηλαδή κάπου στην 30η εβδομάδα και συγκεκριμένα μετά από συνεχόμενα πολύωρα ταξίδια. Τώρα πλέον έκλεισα την 36η και μάλλον οι ελπίδες να ξαναγυρίσει ελαττώνονται. Έχω βρει κάποιες ασκήσεις στο Internet που εννοείται οτι βοηθούν να γυρίσει. Οι γιατροί δεν δέχονται τέτοιου είδους πρακτικές και γενικά οποιαδήποτε πρακτική εκτός από την καισαρική. Έχει ακούσει κανείς για περίπτωση που γιατρός ή μαία να κάνει φυσιολογικό με ισχιακή προβολή; Ή ξερετε καμιά μαία που να μπορεί να βοηθήσει.; Συνήθως αυτές καταφέρνουν περισσότερα από τους γιατρούς. Να σημείωσω οτι είναι το τρίτο μου και γενικά τα πράγματα θεωρούνται αρκετά πιο απλά από ότι σε μια πρώτη εγκυμοσύνη.

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Yianna καλησπερα. Το μωρο μου γυρισε σε ισχιακη προβολη την 33η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα κι επειδη ηταν ηδη μεγαλο μωρο κι εγω πρωτοτοκος,οι πιθανοτητες να γυρισει σε κεφαλικη ηταν πολυ λιγες. Εγιναν ακομη λιγοτερες οταν την 36η εβδομαδα παρεμενε ακομη ισχιακο. Η μαια μου,με την οποια εκανα και μαθηματα ανωδυνου,μου ιπε να παρω επιγονατιδες απο ενα φαρμακειο και να αρχισω μεσα στο σπιτι να περπαταω οσο πιο πολυ μπορω με τα τεσσερα,να μπουσουλαω δηλαδη. Και η Annak,μαια που γραφει στο forum,μου εστειλε καποιες ασκησεις με e mail.Τα εκανα ολα αυτα οσο αντεχα (το θεαμα οταν μπουσουλαγα απο δωματιο σε δωματιο ειχε πολυ πλακα) αλλα σε ολους τους υπερηχους που εκανα σχεδον καθε 5 μερες το μωρο παρεμενε με το κεφαλακι πανω. Για να μη στα πολυλογω, κανεις δεν πιστευε οτι υπηρχε πιθανοτητα ενα μωρο στην 37η εβδομαδα με βαρος 3450 kgr να γυρισει σε κεφαλικη προβολη,ολοι ελεγαν οτι αυτο ειναι απλως αδυνατον,και ο γιατρος μου,αν και ειναι φανατικος του φυσιολογικου τοκετου,μου ειχε εξηγησει οτι για πρωτοτοκο ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να γεννησει με φυσιολογικο τοκετο ενα μωρο που ερχεται με τα ποδια. Μου ειχε πει επισης οτι αν ηταν δευτερο ή τριτο παιδι μπορει και να το επιχειρουσαμε αλλα για πρωτο δεν θα το ρισκαρε,δεδομενου οτι ο τραχηλος ειναι στενος και γενικα οι συνθηκες ειναι απαγορευτικες.Γι΄αυτο και προγραμματισαμε καισαρικη για τις 2 Ιανουαριου. Λιγα δευτερολέπτα πριν μπω χειρουργειο,ο γιατρος μου (θα τον ευγνωμωνω για παντα) μου εκανε υπερηχο,μπας κι εχει γινει τιποτα,αν και κανενας μας δεν πιστευε οτι υπηρχε περιπτωση.

Κι ομως ειχε γυρισει!!!

Και μαλλον ειχε γυρισει το βραδυ της παραμονης της Πρωτοχρονιας,αφου αφ΄ενος το ενιωθα πολυ κινητικο κι ανησυχο μεσ΄την κοιλια κι αφετερου γυρω στα ξημερωματα,εκει που κοιμομουν ενιωσα το τσαι που ειχα πιει λιγη ωρα πριν να μου ανεβαινει στο λαιμο,σαν κατι να μου πιεζε στομαχι,πνευμονια,ολα. Λογικα,ηταν το μωρο που μολις ειχε παρει θεση για να γεννηθει φυσιολογικα!!! Τελικα ο γιατρος μου ακυρωσε το χειρουργειο και γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και τεχνητους πονους στις 15 Ιανουαριου.

Και κατι ακομα: την ημερα που αναβληθηκε η καισαρικη,τηλεφωνησα στη νονα μου να της ανακοινωσω το απιστευτο που ειχε συμβει και αυτο που ακουσα απ΄την αλλη μερια του ακουστικου με εκανε να ανατριχιασω και δε θα το ξεχασω ποτε οσο ζω: "Σηκω κι ελα τωρα με τη μανα σου στην Ιερα Μονη της Αγιας Ειρηνης τη Χρυσοβαλαντου" μου ειπε."Πηγα νωρις το πρωι και προσευχηθηκα να γυρισει το μωρο σου".

Link to comment
Share on other sites

Joe σ' ευχαριστώ .είναι πολύ ενθαρρυντικά αυτά που μου λες. Κάνω ήδη κάποιες ασκήσεις που έχω βρει σε κάποια sites. Και σίγουρα θα αρχίσω μπουσούλημα. Μπορείς μήπως να μου στείλεις το e-mail με τις υπόλοιπες ασκήσεις που σου δωσε η μαία; ([email protected])

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό άλλαξε θέση από κεφαλική σε ισχιακή μεταξύ 27/12 και 7/1 (ημερομηνίες υπερηχογραφημάτων) δηλαδή κάπου στην 30η εβδομάδα και συγκεκριμένα μετά από συνεχόμενα πολύωρα ταξίδια. Τώρα πλέον έκλεισα την 36η και μάλλον οι ελπίδες να ξαναγυρίσει ελαττώνονται. Έχω βρει κάποιες ασκήσεις στο Internet που εννοείται οτι βοηθούν να γυρίσει. Οι γιατροί δεν δέχονται τέτοιου είδους πρακτικές και γενικά οποιαδήποτε πρακτική εκτός από την καισαρική. Έχει ακούσει κανείς για περίπτωση που γιατρός ή μαία να κάνει φυσιολογικό με ισχιακή προβολή; Ή ξερετε καμιά μαία που να μπορεί να βοηθήσει.; Συνήθως αυτές καταφέρνουν περισσότερα από τους γιατρούς. Να σημείωσω οτι είναι το τρίτο μου και γενικά τα πράγματα θεωρούνται αρκετά πιο απλά από ότι σε μια πρώτη εγκυμοσύνη.

 

Ναι Γιάννα, γίνεται φυσιολογική γέννα ΚΑΙ με ισχυακή προβολή.

 

Αν είσαι Αθήνα, συμβουλέψου τις μαίες στην "Ευτοκία". Είναι καταπληκτικές και έχεις δίκιο ότι πολλές φορές γνωρίζουν περισσότερα από τους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια αν δεν άλλαζε θέση το μωρό από ισχυακή σε μετωπική δε θα το αποτολμούσα ΠΟΤΕ να γεννήσω φυσιολογικά! Δε θέλω να ρισκάρω ούτε για μένα ούτε για το μωρό μου... :? Για να πω ότι γέννησα φυσιολογικά;;; Α πα πα...

Την άποψή μου για την Ευτοκία την έχω αναφέρει και αλλού... Ή σου "κάθεται" ή οχι! Εμένα μου "κάθισε" σε λίγα πράγματα... παρόλα αυτά πήγα σε όλες τις συναντήσεις του κύκλου...

 

Γιάννα μου πάντως έχεις κάθε περιθώριο να αλλάξει θέση το μωράκι σου και στο εύχομαι ολόψυχα!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι Ιωάννινα. Αν ήμουν κοντά στην Αθήνα θα πήγαινα οπωσδήποτε έστω να δοκιμάσω το ευτοκία. Θα γεννήσω σε δημόσιο, η γιατρός είναι η δεύτερη που έχω σε αυτή την εγκυμοσύνη (άλλαξα στα μισά) και καλά καλά δεν με θυμάται. Με το ζόρι άνοιξα κουβέντα στις μαίες που μου κάνουν non stress να μου πουν τη γνώμη τους. Φοβούνται βλέπετε και στο κάτω κάτω γιατ'ί να ασχοληθούν; Μου είπαν οτι ειδικά τρίτο παιδί γεννιέται και φυσιολογικά αλλά είναι ένας αργός και ίσως πιο επώδυνος τοκετός που απαιτεί εξαιρετικά λεπτούς χειρισμούς και γενικώς όμως οι γιατροί βιάζονται οπότε κάνουν καισαρική. Με το ζόρι επίσης υπονόησαν οτι πρέπει να αποφεύγω να ξαπλώνω ανάσκελα, πράγμα που όντως διασταύρωσα σε site, αλλά παραπάνω βοήθεια και συμβουλές ανοιχτές και ξεκάθαρες δεν υπάρχουν...

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιάννα, να σου ζήσει το νέο σου μωράκι, να είναι γερό και τυχερό. Φιλιά και στα λατρεμένα μου Γιάννενα, όπου πέρασα την ωραιώτερη φοιτητική ζωή που θα μπορούσα ποτέ. Είσαι τυχερή που ζεις εκει :)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγω από το θέμα..Δεν είμαστε από Γιάννενα , μένουμε τα τελευταία 2 χρόνια, τα λατρεύουμε αλλά ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει πού θα μείνουμε μόνιμα!!!

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το πιστεύω ότι το σκέφτεστε ακόμα!!! Έχω φύγει από τα Γιάννενα σχεδόν 8 χρόνια, και ακόμα δεν τα έχω ξεπεράσει. Να είχα την τύχη σας!!! :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε ισχιακή προβολή εδώ και 3 μήνες περίπου...ο μπέμπης την έχει αράξει δίπλα στην καρδούλα της μαμάς και δεν θέλει με τίποτε να γυρίσει...υπάρχει ελπίδα ακόμη, για να δούμε!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

sardelaki εύχομαι να αλλάξει θέση το μικρό, όχι γιατί η καισαρική είναι κάτι το τρομερό αλλά γιατί το φυσικό είναι πάντα φυσικό και η επέμβαση, επέμβαση. Επίσης φαντάζομαι οτι ο γιατρός σου δεν θα είναι και κανένας τολμηρός να επιχειρήσει κολπικό τοκετό οπότε χωρίς να αγχώνεσαι κάνε οτι μπορείς. η Joe μου έστειλε κάποιες ασκήσεις για τη θέση του μωρού που καλό είναι να τις κάνεις από τώρα. 34 w δεν είσαι; έχεις πολλά περιθώρια. Επίσης υπάρχει μια καταπληκτική άσκηση σε αυτό το site :

http://www.spinningbabies.com κοίταξε εκεί που λέει INVERSION .Έχει τις οδηγίες αλλά και βιντεάκια που θα σε κατατοπίσουν. Ξεκινάς με μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα και φτάνεις ως και τα 20 λεπτά αν έχεις κουράγιο. Εγώ έφτασα μέχρι τα 10 λεπτά. Δεν άλλαξε η θέση γιατί συν τοις άλλοις έχω και δίκερη μήτρα που σύμφωνα και με το site δυσχεραίνει την κατάσταση αλλά ένοιωσα πολύ καλύτερα με τη μέση μου. Δοκίμασε την και καλή επιτυχία!!!

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
sardelaki εύχομαι να αλλάξει θέση το μικρό, όχι γιατί η καισαρική είναι κάτι το τρομερό αλλά γιατί το φυσικό είναι πάντα φυσικό και η επέμβαση, επέμβαση. Επίσης φαντάζομαι οτι ο γιατρός σου δεν θα είναι και κανένας τολμηρός να επιχειρήσει κολπικό τοκετό οπότε χωρίς να αγχώνεσαι κάνε οτι μπορείς. η Joe μου έστειλε κάποιες ασκήσεις για τη θέση του μωρού που καλό είναι να τις κάνεις από τώρα. 34 w δεν είσαι; έχεις πολλά περιθώρια. Επίσης υπάρχει μια καταπληκτική άσκηση σε αυτό το site :

http://www.spinningbabies.com κοίταξε εκεί που λέει INVERSION .Έχει τις οδηγίες αλλά και βιντεάκια που θα σε κατατοπίσουν. Ξεκινάς με μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα και φτάνεις ως και τα 20 λεπτά αν έχεις κουράγιο. Εγώ έφτασα μέχρι τα 10 λεπτά. Δεν άλλαξε η θέση γιατί συν τοις άλλοις έχω και δίκερη μήτρα που σύμφωνα και με το site δυσχεραίνει την κατάσταση αλλά ένοιωσα πολύ καλύτερα με τη μέση μου. Δοκίμασε την και καλή επιτυχία!!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ...θα το δοκιμάσω....μπα δεν αγχώνομαι καθόλου...αν είναι καισαρική, καισαρική.

Πάντως ο γιατρός δεν μου δίνει και πολλές ελπίδες, έτσι μου είπε...δεν τον ρώτησα γιατί;;; Μήπως άρχισε το νινί να κατεβαίνει και να γίνετε εμπέδωση;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε κορίτσια ο μπεμπούλης μου απο την 23η εβδομάδα που έκανα τον Β επιπέδου είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω. Καλό είναι αυτό???????????? :shock:

Αύριο έχω ραντεβού πάλι στον γιατρό για να τον δούμε τον φατσούλη μας για να δούμε πως θα είναι γυρισμένος....... :?

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ρε κορίτσια ο μπεμπούλης μου απο την 23η εβδομάδα που έκανα τον Β επιπέδου είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω. Καλό είναι αυτό???????????? :shock:

Αύριο έχω ραντεβού πάλι στον γιατρό για να τον δούμε τον φατσούλη μας για να δούμε πως θα είναι γυρισμένος....... :?

 

kalo einai ! :) mhn anxonese...to moro akoma gurizei pano kato mexri na megalosei kai na mhn mporei..alla akoma exei xoro na kanei tis kolotoumbes tou :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε κορίτσια ο μπεμπούλης μου απο την 23η εβδομάδα που έκανα τον Β επιπέδου είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω. Καλό είναι αυτό???????????? :shock:

Αύριο έχω ραντεβού πάλι στον γιατρό για να τον δούμε τον φατσούλη μας για να δούμε πως θα είναι γυρισμένος....... :?

 

ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ έχει να κάνει κολοτούμπες ακόμη μέχρι να μεγαλώσει...τώρα έχει πάρα πολύ χόρο ακόμη :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλημέρα και καλή χρονιά!!!

έκανα το β΄ επιπέδου 23η εβδομάδα τη δευτέρα και το μωρό είναι με ισχιακή προβολή..το πρώτο μου το ΄γεννησα φυσιολογικά και στο β΄ επιπέδου τότε ήτανε με κεφαλική προβολή..μπορεί να γυρισει ακόμη ε΄τσι δεν είναι?ο γιατρός μου είπε να περπατάω, και η μαία να΄κάθομαι οκλαδόν..η αλήθεια είναι ότι το περπατημα το απέφευγα αφού η γυναικολόγος που με παρακολουθει μου είπε ότι είναι καλό να μην κουράζομαι..ο γιατρός του β΄΄ επιπέδου μου είπε ότι το περπάτημα είναι κάλό καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με έμφαση τον τελευταίο μήνα..η άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι Μαράκι ότι δεν μπορώ να σε βοηθησω, αλλά βρίσκομαι και εγώ σχεδόν στην ίδια κατάσταση. Βέβαια εμένα δεν με απασχολει γιατί θα κάνω καισαρική όπως και να έχει αλλά και εγώ έχω ισχυακή προβολή αλλά έχω μπερδευτεί με το αν πρέπει να περπατάω ή όχι τελικά. Ο γιατρός μου μου είπε να περπατάω γιατί δεν κάνει κακό αλλά έτσι όπως το είπε είναι σαν να εννοούσε ότι δεν κάνει και καλό. Εγώ το εξέλαβα σαν αδιάφορο.

Ελπίζω τα κορίτσια να μας διαφωτίσουν λίγο.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Κόριτσια γέννησα τον Ιούνιο με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής. Μαράκι έχει περιθώριο ακόμα να γυρίσει το μπεμπάκι σου. Εμείς θυμάμαι πως χάσαμε τις ελπίδες όταν μπήκα στο μήνα μου. Και πάλι δεν είναι απίθανο το να γυρίσει τότε, έχει ξανασυμβεί. Είχα ρωτήσει το γιατρό μου αν το περπάτημα θα βοηθούσε και μου είχε πει όχι. Το περπάτημα βοηθάει λέει, όταν το μωρό είναι ήδη σε κεφαλική προβολή για να πάρει καλύτερη θέση και να κατέβει.

Με το καλό κούκλες :D

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ που έκλεισα την 34 βδομάδα και σήμερα που πήγαμε στη γιατρό πάλι σε ισχιακή προβολή ήταν? :(

 

Όσο περνάει ο καιρός μειώνονται οι πιθανότητες να γυρίσει και έτσι δυστυχώς αρχίζω πλέον να σκέφτομαι και την πιθανότητα της καισαρικής... :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen μην στενοχωριέσαι κούκλα μου. Μπορεί και να γυρίσει. Αλλά και να μην συμβεί αυτό και τι έγινε? Σημασία έχει πως με τον ένα ή με τον άλλον τρόπο εσύ θα έχεις αγκαλίτσα το μωράκι σου. Με το καλό κούκλα μου :D

Link to comment
Share on other sites

Αμα θελεις μπορω να σου στειλω τις ασκησεις που μου ειχε στειλει η Αννα Κονοβεση η μαια που γραφει εδω στο forum ή αν θελεις στειλε και στην ιδια ενα pm να σου πει μια γνωμη.ΜΠΟΡΕΙ να γυρισει το μωρο σου.

Link to comment
Share on other sites

joe ναι σε παρακαλώ στείλε μου ότι μπορείς από ασκήσεις και αν μπορείς και το nick της μαίας που λες καθώς δεν την έχω πετύχει καθόλου στο φορουμ.

Ευχαριστώ. :)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματια στο spinningbabies.com Eχει και κει ασκησεις που βοηθούν το μωρό να γυρίσει. Πάντως ο γιατρός μου, μου χει πει ότι καταφέρνει και γεννάει φυσιολογικά το 70% των ισχιακών μωρών. Μάλλον τα γυρνάει κάπως με εξωτερικές κινήσεις, δεν ξέρω ακριβώς πως. Αν βρεις ενα καλό γιατρό υπερ του φυσιολογικού τοκετού μπορεί να το επιχειρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...