Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια SOS Κολικοί ξανά


Recommended Posts

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείτε να βοηθήσετε αλλά αν μπορείτε τουλάχιστον δώστε μου κουράγιο. Η μπέμπα μου είναι 4 μηνών, μέχρι περίπου 3 μηνών είχε πολύ έντονους κολικούς. Εδώ και 1 μήνα ήταν ένα ήρεμο παιδί χωρίς έντονους πόνους, μόνο στον ύπνο της που και που έριχνε κανένα κλάμα αλλά τίποτα παραπάνω. Έχει εδώ και τρεις μέρες που γυρίσαμε ξανά στα ίδια και πολύ χειρότερα, με αποκορύφωμα χτες το βράδυ που κατά διαστήματα ούρλιαζε από τους πόνους για 3 ώρες. Την θηλάζω αποκλειστικά και μάλιστα προσέχωντας σε μεγάλο βαθμό την διατροφή μου. Δεν ξέρω τι φταίει αλλά είναι φυσιολογικό να εμφανιστουν ξανά στον 4ο μήνα; Τρελαίνομαι όταν κλαίει και με κοιτάει μες τα μάτια και δεν μπορώ να κάνω κάτι για να την βοηθήσω. Έχετε ακούσει καμιά τέτοια περίπτωση;

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από όσο ξέρω η παλιδρόμηση συμβαίνει όταν ένα παιδί δεν τρώει, η δικιά μας τρώει κανονικά. Ο παιδίατρος λέει υπομονή............. Εν το μεταξύ ξέχασα να πω ότι η μπέμπα μας κάνει κακά της ανά περίπου 5 ημέρες, ίσως παίζει και αυτό κάποιο ρόλο. Πότε θα στρώσει αυτό με τα κακά ρε παιδιά; Ξέρει κανένας;

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Λιάνα μου καλησπέρα,

είσαι σίγουρη ότι είναι κολικοί; μήπως είναι κάτι άλλο που την κάνει να κλαίει (πείνα ή πόνος κάπου αλλού) :? ; Θα σου 'λεγα να ρώταγες την παιδίατρο, ίσως να την κοίταγε κιόλας.

Όσο για κακάκια μην αγχόνεσαι καθόλου, η δικιά μου μέχρι ν' αρχίσουμε κρέμες έκανε 1 φορά τη βδομάδα, πολλές φορές φτάναμε και τις 10 μέρες. Είναι φυσιολογικό όταν θηλάζουμε αποκλειστικά και συμβαίνει γιατί το μεγαλύτερο μέρος του γάλακτος απορροφάται απο τον οργανισμό τους με αποτέλεσμα να μην έχουν πολλά να βγάλουν :wink: .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιάνα μου καλησπέρα,

είσαι σίγουρη ότι είναι κολικοί; μήπως είναι κάτι άλλο που την κάνει να κλαίει (πείνα ή πόνος κάπου αλλού) :? ; Θα σου 'λεγα να ρώταγες την παιδίατρο, ίσως να την κοίταγε κιόλας.

Όσο για κακάκια μην αγχόνεσαι καθόλου, η δικιά μου μέχρι ν' αρχίσουμε κρέμες έκανε 1 φορά τη βδομάδα, πολλές φορές φτάναμε και τις 10 μέρες. Είναι φυσιολογικό όταν θηλάζουμε αποκλειστικά και συμβαίνει γιατί το μεγαλύτερο μέρος του γάλακτος απορροφάται απο τον οργανισμό τους με αποτέλεσμα να μην έχουν πολλά να βγάλουν :wink: .

 

στο παιδιατρο πηγαμε μας ειπε οτι η κορουλα μας δεν εχει τιποτα απλως μας συστησε υπομονη το μονο που μας ειπε ηταν οτι το στομαχακι της ειχε πολλα αερια. οσο για τα κακακια της το ξερω οτι ειναι φυσιολογικο εφοσον θηλαζω απλα σκεφτομαι μηπως αυτο επειδυνωνει την κατασταση......

 

παντως σας ευχαριστω πολυ η κουβεντουλα μας μου δινει κουραγιο

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Eμας μας ειχες πει οτι αν δεν ενεργηθει σε 3 μερες --> κλισματακι.

Αυτο καναμε . Τονιζω : Δεν θηλαζε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Eμας μας ειχες πει οτι αν δεν ενεργηθει σε 3 μερες --> κλισματακι.

Αυτο καναμε . Τονιζω : Δεν θηλαζε

 

 

Ακριβώς το ίδιο..

Σημειωτέον θήλαζα...

 

Απλά μας είπε πως αν δεν ενεργηθεί επιβαρύνεται η κατάσταση της μικρής

και εξου και τα βρεφικά κλισματάκια..

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα κλίσματα απ' ότι ξέρω είναι πως αν γίνονται συχνά συνηθίζει το έντερο και δυσκολεύεται να ενεργείται απο μόνο του.

Εμάς περνούσαν 10 μέρες πολλές φορές και πάλι το σκεφτόμουν να το κάνω το κλισματάκι :( .

Ξέρω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο :? .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείτε να βοηθήσετε αλλά αν μπορείτε τουλάχιστον δώστε μου κουράγιο. Η μπέμπα μου είναι 4 μηνών, μέχρι περίπου 3 μηνών είχε πολύ έντονους κολικούς. Εδώ και 1 μήνα ήταν ένα ήρεμο παιδί χωρίς έντονους πόνους, μόνο στον ύπνο της που και που έριχνε κανένα κλάμα αλλά τίποτα παραπάνω. Έχει εδώ και τρεις μέρες που γυρίσαμε ξανά στα ίδια και πολύ χειρότερα, με αποκορύφωμα χτες το βράδυ που κατά διαστήματα ούρλιαζε από τους πόνους για 3 ώρες. Την θηλάζω αποκλειστικά και μάλιστα προσέχωντας σε μεγάλο βαθμό την διατροφή μου. Δεν ξέρω τι φταίει αλλά είναι φυσιολογικό να εμφανιστουν ξανά στον 4ο μήνα; Τρελαίνομαι όταν κλαίει και με κοιτάει μες τα μάτια και δεν μπορώ να κάνω κάτι για να την βοηθήσω. Έχετε ακούσει καμιά τέτοια περίπτωση;

Και ο δικός μου ο γιός είχε τέτοια συμπτώματα και τελικά αποδείχτηκε παλινδρόμηση(δυσπεψία). Η 2η γιατρός το κατάλαβε αμέσως με 2 ερωτήσεις. (Άν το μωρό όταν δείχνει οτι πονάει, ειδικά κατά την διάρκεια του φαγητού, γέρνει το κεφάλι του προς τα πίσω σαν τόξο και άν ανεβάζει γουλίτσες.) Βάλαμε το κρεβάτι του σε 40 μοίρες, προσθέτοντας μαξιλάρι κάτω απο το στρώμα... και δώσαμε γάλα Aptamil AR + θηλασμό. Μετά απο λίγες μέρες άλλαξε και έκανε κακάκια 3 φορές την ημέρα.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κακό με τα κλίσματα απ' ότι ξέρω είναι πως αν γίνονται συχνά συνηθίζει το έντερο και δυσκολεύεται να ενεργείται απο μόνο του.

Εμάς περνούσαν 10 μέρες πολλές φορές και πάλι το σκεφτόμουν να το κάνω το κλισματάκι :( .

Ξέρω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο :? .

 

 

 

Δεν νομιζω πως ισχυει κατι τετοιο,μιας και εμεις μια περιοδο παρομια της

LIANA καναμε καθε 3 μερες για να ηρεμει το μωρο και δεν συνηθισε.

Τουλαχιστον το δικο μου νινι. :)

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Liana, απ'οσο ξέρω στα μωρα που θηλάζουν μπορει να τυχει να κανουν κακακια πολλες φορες ή να μην κανουν καθολου για καποιες μερες. Συνήθως ομως εχουν πολλές κενώσεις την ημερα. Και ειναι κ λίγο περιεργο να ξαναρχισαν οι κολικοι μετα απο διακοπή ενος μηνός. Μηπως να έπαιρνες κ μια δεύτερη ιατρική γνώμη, ισως κ απο κάποιον παιδογαστρεντερολόγο? Αν οντως δεν ειναι τιποτα θα νιώσεις καλυτέρα να σου το επιβεβαιώσει ενας ακομη. Σε καταλαβαίνω απολυτα, κ γω θα τρελλαινομουν αν εκλαιγε το μωρο κ δεν ηξερα τι να κανω.

Παντως για τους κολικους σε θηλάζοντα παδιά, κατηγορούν πολύ τα γαλακτοκομικά που καταναλώνει η μαμά...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

LIANA μου και μενα ο μπεμπης που θηλαζει αποκλειστηκα έκανε κακακια του συνηθως 1 φορα την εβδομαδα, εκτος απο μερικες φορες που εκανε ανα 2 μερες, (η παιδιατρος μας ειχε πει μετα τις 7 μερες να του βαζαμε υποθετακι βρεφικο αλλα ευτυχως παντα στο τσακ το γλιτωνε!)

Είναι φυσιολογικό όταν θηλάζουμε αποκλειστικά και συμβαίνει γιατί το μεγαλύτερο μέρος του γάλακτος απορροφάται απο τον οργανισμό τους με αποτέλεσμα να μην έχουν πολλά να βγάλουν
αυτό ξαναπέστο... τωρα που βαλαμε και στερεες τροφες κανει αρκετες φορες τη μερα αλλα πολυ δυσκολα και πολυ σφιχτα... (πόσο καλό είναι το μητρικό γάλα και τι άχρηστα πράγματα έχουν οι τροφές... ακόμη κι εμεις το μεγαλυτερο μερος απο αυτα που καταναλωνουμε το αποβάλουμε!!!!)

 

για τα πονακια σας τωρα LIANA, μηπως υπαρχει περιπτωση να ειναι κανενα δοντακι;

αν οχι θα σου ελεγα κι εγω να παρεις μια δευτερη γνωμη, ειναι μεγαλο πια το μωρο και μετα απο διακοπη ενος μηνα μου κανει λιγο κουλο...

 

Παντως για τους κολικους σε θηλάζοντα παδιά, κατηγορούν πολύ τα γαλακτοκομικά που καταναλώνει η μαμά...

Υπάρχουν πολλά που κατηγορουν, αλλα ειδικα για τα γαλοκτοκομικα το λενε γιατι πολλες φορες προκαλουν στα μωρα αλλεργια που εμφανιζεται με ελαχιστο αιματακι μεσα σε βλενες στα κακακια....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis, δυστυχως αυτο το παθαμε και εμεις.... Το αιματακι ομως εμφανιστηκε μετα τον 3ο μηνα και τοτε εμαθα και εκοψα τα γαλακτοκομικά. Βεβαια ακομα περιπετειες εχουμε με το θέμα αυτό μιας κ εχουμε κ σε αλλα πραματα αλλεργίες που δεν τις βρισκουμε...

Η μικρη μου ειχε μερχι 2 μηνων κολικους εντονους και μιας και μετα ειδα οτι εχει και την αλλεργια, στεναχωριεμαι που δεν το ηξερα απο πριν για τα γαλακτοκομικά. Αν το ηξερα ισως να μην υπεφερε το μωρακι για 2 μηνες. Επινα βλεπετε πολυ γαλα γιατι νομιζα οτι εκανα καλό....

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη, εμεις το παθαμε μοναχα 2 φορες...

δεν χρειαστηκε ομως να τα κοψω, μονο τα περιορισα για λιγες μερες...

όσο για τους κολικους ευτυχως ήταν μονο 2-3 μερες... μεσα στον πρωτο 1μιση μηνα....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια για τα κακακια σε δυο παιδιατρους που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και να ααποφευγω την χρηση υποθετου για να μαθαινει ο ποπος της να τα ''κανει''.

 

οσο αφορα τα γαλακτοκομικα τα εχω κοψει ενα μηνα και κατι.

 

οι πονοι πιστευω οτι ειναι κολικοι γιατι μετα απο κλαψακια εχουμε πριτσακια....

 

ο γιατρος μας οπως και ενας φιλοσ παιδιατρος μας καθυσηχασε λεγοντας πως ειναι κατι φυσιολογικο δινοντας μας υπομονη και κουραγιο...μας ειπε επισης οτι επειδη σε 3 εβδομαδες αρχιζουμε ρυζαλευρο θα ηρεμησουν τα κακακια και ελπιζουμε και τα πονακια....

 

ευχαριστω για την συμπαρασταση και τις συμβουλες σας!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

οι πονοι πιστευω οτι ειναι κολικοι γιατι μετα απο κλαψακια εχουμε πριτσακια....
:lol::lol::lol:

 

εύχομαι σύντομα να ηρεμήσει το ψυχάκι και εσείς!

 

α! επειδή η περίπτωση κακάκια μοιάζει με τη δική μας....

ένα σου λέω: τώρα με το ρυζάλευρο ετοιμάσου να δεις και να μυρίσεις όσα δεν "χόρτασες" τόσο καιρό!! εμείς δεν προλαβαίνουμε τις πάνες :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...