Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη, ξανα και ξανα...!!! Βοηθεια!!!


rififi

Recommended Posts

Ειμαι καινουργια στο φορουμ, σας παρακαλω οποια κοπέλα αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα ας επικοινωνησει μαζι μου...Πήρα για δυο εβδομαδες αντιβιωση (δυο ταμπλετες την ημερα) Ακριβως στις δυο εβδομαδες ολα τα συμπτωματα υποχωρησαν !!!!Συνεχισα με 1 tb καθε βραδυ ως χημειοπροφυλαξη αλλά μετα απο μια εβδομαδα περιπου τα συμπτωματα επανηλθαν ξανα ...Τι να κανω ειμαι απελπισμενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

rififi δεν εγραψες σημαντικα στοιχεια.. οπως

1) πως εγινε η διαγνωση?

2) ποιο αντιβιωτικο πηρες? με συνταγη γιατρου?

3) εισαι εγκυος?

4) τι ειδους ουρολοιμωξη διαγνωστηκε? ουρηθριτιδα, κυστιτιδα, πυελονεφριτιδα?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις αρχικα γιατι υποτροπιαζεις. Δε σε καλυπτει η αντιβιωση/ Υπαρχει αλλο προβλημα?

 

Μπορεις να παιρνεις ομως καθημερινα ενα βοτανο προληπτικα το UVA URSI της Vogel απο τα φαρμακεια, κανει εξαιρετικη δουλεια. Το πινω εγω (που εχω ταση για κυστιτιδες με τα απο παρα πολλες ουρολοιμωξεις) και το δινω στο μικρο μου που εχει παλλινδρομιση νεφρων.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, αλλά αποδείχθηκε ότι την μία δεν έπαιρνα σωστό αντιβιωτικό γιατί ο *%#$ ο μικροβιολόγος δεν είχε κάνει αντιβιόγραμμα, την δεύτερη δεν πήρα όσο καιρό έπρεπε, την τρίτη ξέχασα να τις πάρω 4-5 φορές κλπ κλπ.

 

Κάνε σωστά την αρχή. Μόλις σου ξανασυμβεί, ό,τι ώρα και να είναι πάρε δείγμα, πήγαινε το για ανάλυση και πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο.

Εγώ πήρα τον γυναικολόγο μου γιατί ευθύνεται εν μέρει, όλα ξεκίνησαν με την γέννα. Τελικά το ξεπέρασα 8 μήνες μετά. Απελπισία, δεν το συζητώ, κυρίως εάν θηλάζεις...

Χρειάστηκα 22 ημέρες ισχυρότατης αντιβίωσης και επανάληψη μετά από 12 ημέρες.

 

Εύχομαι περαστικά..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για την ανταποκριση ...Το μικροβιο ειναι το γνωστο e.coli και η αντιβιωση που πηρα αυτη την φορά ηταν η bactrimel. Καθε θεραπευτικη παρεμβαση που ακολουθω ειναι συμφωνα με τις οδηγιες ουρολογου (εχω μιλήσει με 2 συγκεκριμενα) Με την γνωστη διαδικασια κ/α ούρων αντιβιογραμμα κ.λ.π Εχω κάνει αξονική ανω κ κάτω κοιλίας και εχω κάνει και πυελογραφία. Ολες οι εξετασεις ήταν αριστες! Ακολουθω ολα τα προληπτικα μέτρα (υγρα, κρανμπερυ, πλυσιμο πριν κ μετα την επαφη ...και ολα τα υπόλοιπα). Ο ουρολογος μου ειπε συγκεκριμενα είναι λοιμωξη στο κατωτερο ουροποιητικο. Ήμασταν στην προσπαθεια για μωρο αλλα τις εχουμε διακοψει...αναγκαστικα. Οταν κανω τις υποτροπες εμφανιζω εντονη κόπωση και χαμηλη πυρετικη κινηση (οπου πραγματικα με εξουθενωνει απίστευτα ) Εχω κουραστει απίστευτα πολύ ψυχολογικά, ειμαι σε απόγνωση ειλικρινα ...Μπορει να ακουγομαι υπερβολικη αλλα αυτη την κατασταση την βιωνω παρα πολυ καιρο τώρα μιλάμε πάνω απο χρόνο...Βασανιζομαι, εχω εξαντληθει απο καθε αποψη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης αν καμια εχει εμπιστοσυνη σε καποιον ουρολογο ας μου στειλει τα στοιχεια του...Ειμαι σε απέλπιδη κατάσταση!!! Xena αυτο το θεραπευτικό σχημα δεν εχει τυχει να το ακολουθησω ποτέ (δηλ. 22 μερες αντιβιωση κ.λπ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει άσχημα με νοσηλεία και μεγάλη ταλαιπωρία πολλές ουρολοιμώξεις απανωτές. Θα σε συμβούλευα να πας σε εφημερεύον γυναικολογικό νοσοκομείο όπου υπάρχει μεγάλη εμπειρία, για να εκτιμήσουν την κατάστασή σου. Περαστικά.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

το εχω ζησει αυτο το σκηνικο για 2 χρονια.απελπισια.προφανωσ δε σε καλυψε η αντιβιωση.εχω ειχα πρωτεα.καποια στιγμη περασε.τωρα με πιανει μια φορα περιπου το χρονο και παιρνω μονη μου νοροσιν

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις αρχικα γιατι υποτροπιαζεις. Δε σε καλυπτει η αντιβιωση/ Υπαρχει αλλο προβλημα?

 

Μπορεις να παιρνεις ομως καθημερινα ενα βοτανο προληπτικα το UVA URSI της Vogel απο τα φαρμακεια, κανει εξαιρετικη δουλεια. Το πινω εγω (που εχω ταση για κυστιτιδες με τα απο παρα πολλες ουρολοιμωξεις) και το δινω στο μικρο μου που εχει παλλινδρομιση νεφρων.

του δινεις μονο αυτο οχι χημειοπροφυλαξη?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ! ρε κοροτσια ....Νοσηλευτικα σε νοσοκομειο πριν λιγο καιρο και εκει μου εδωσαν το bactrimel, το νοροσιν ειμαι αλλεργικη και δεν μπορω να το παρω...Τι να πω, δεν ξερω πραγματικα ...Τωρα βρισκομαι στο εξωτερικο οποτε πρεπει να παω μαλλον εδω στους γιατρους (και αντε να βγαλεις ακρη εδω ...ειναι χαλια το συστημα)Μετα απο διερευνηση βρηκα πληροφοριες σχετικα με το d mannose. Οι περισσοτεροι λήπτες μιλούν για πραγματικό θαυμα στο μικροβιο e.coli. Εχω κάνει απειρη ερευνα απο το πρωι και υπαρχουν μαρτυριες ανθρωπων που μιλούν για την εμπειρια τους. Ειναι απολυτως φυτικό προιον (προς καθε παρανοηση ...το διευκρινιζω). Ουφ! μιλαμε μου ερχεται να βαλω τα κλαματα παλι ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ! μιλαμε μου ερχεται να βαλω τα κλαματα παλι ...

Παιδί μου σύνελθε! Και νερά πολλά πίνε, όπως θα ξέρεις, για να φεύγει το μικρόβιο!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδί μου σύνελθε! Και νερά πολλά πίνε, όπως θα ξέρεις, για να φεύγει το μικρόβιο!

Εγω και η τουαλετα πρωτοι φιλοι ...καθε λιγο και λιγακι εκει είμαι ...απο τα νερα που πινω στο τελος θα πω υπερνατριαιμια...Ευχαριστω για το ενδιαφερον οπως και να χει ...μιλαει η κουραση ενος χρονου κ βαλε...

Link to comment
Share on other sites

Το e.coli ειναι ενα μικροβιο που υπαρχει στον οργανισμο μας. Δεν φευγει ποτε και το χρειαζομαστε γιατι παραγει εργο απλα για καποιο λογο σου δημιουργει εστιες μολυνσης σε συγκεκριμενα σημεια. Ψαξτο πιο σφαιρικα το πραγμα. Κι εγω αρρωσταινα συνεχεια για χρονια, επινα τις αντιβιωσεις με τον κουβα, μου δημιουργησε χρονια κυστιτιδα και καποια στιγμη ως εκ θαυματος σταματησαν. Με τις αντιβιωσεις που παιρνεις φροντισε το εντερο σου παιρνοντας πολλα προβιοτικα γιατι αλλιως θα εχεις αλλα προβληματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το e.coli ειναι ενα μικροβιο που υπαρχει στον οργανισμο μας. Δεν φευγει ποτε και το χρειαζομαστε γιατι παραγει εργο απλα για καποιο λογο σου δημιουργει εστιες μολυνσης σε συγκεκριμενα σημεια. Ψαξτο πιο σφαιρικα το πραγμα. Κι εγω αρρωσταινα συνεχεια για χρονια, επινα τις αντιβιωσεις με τον κουβα, μου δημιουργησε χρονια κυστιτιδα και καποια στιγμη ως εκ θαυματος σταματησαν. Με τις αντιβιωσεις που παιρνεις φροντισε το εντερο σου παιρνοντας πολλα προβιοτικα γιατι αλλιως θα εχεις αλλα προβληματα.

Ναι το γνωριζω σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! αντιμετοπιζω και εγω το ιδιο προβλημα εκανα κολπικη καλλιεργεια και βρεθηκε Ε.κολι και κατιντα.

ο γιατρος μου εδωσε Αγκουμεντιν, Σταμπιναλον, και Λομεξιν κολπικη κρεμα περα παρα μερα.

Ψυχολογικα ειμαι πολυ χαλια, γιατι αυτο το μηνα 25-26 ξεκιναω της ενεσεις για την εξωσωματικη και φοβαμαι μηπως και δεν υποχωρισουν τα μικροβια.

Ρωτησα το γιατρο οταν τελειωσω τη θεραπεια να κανω επανεξεταση και ειπαι οχι δεν χρειαζετε και οτι δεν επιρεαζει την εξωσωματικη, τι να πω ο Θεος βοηθως.

 

Διαβασα στο φυλαδιο της αντιβιωσης οτι η Αγκουμεντιν πολυ συχνα εμφανιζει μυκητες δηλ.καμια βελτιωση:? απο αυτους που εχω ειδη θα αποκτησω περισσοτερους:mad:

 

Σας παρακαλω παρα πολυ πειτε μου τη γνωμη σας!

Υπαρχει κοπελα στο φορουμ που πετυχε η εξωσωματικη ενω ειχε ή

εξακολουθουσε να εχει τα μικροβια?

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! αντιμετοπιζω και εγω το ιδιο προβλημα εκανα κολπικη καλλιεργεια και βρεθηκε Ε.κολι και κατιντα.

ο γιατρος μου εδωσε Αγκουμεντιν, Σταμπιναλον, και Λομεξιν κολπικη κρεμα περα παρα μερα.

Ψυχολογικα ειμαι πολυ χαλια, γιατι αυτο το μηνα 25-26 ξεκιναω της ενεσεις για την εξωσωματικη και φοβαμαι μηπως και δεν υποχωρισουν τα μικροβια.

Ρωτησα το γιατρο οταν τελειωσω τη θεραπεια να κανω επανεξεταση και ειπαι οχι δεν χρειαζετε και οτι δεν επιρεαζει την εξωσωματικη, τι να πω ο Θεος βοηθως.

 

Διαβασα στο φυλαδιο της αντιβιωσης οτι η Αγκουμεντιν πολυ συχνα εμφανιζει μυκητες δηλ.καμια βελτιωση:? απο αυτους που εχω ειδη θα αποκτησω περισσοτερους:mad:

 

 

Σας παρακαλω παρα πολυ πειτε μου τη γνωμη σας!

Υπαρχει κοπελα στο φορουμ που πετυχε η εξωσωματικη ενω ειχε ή

εξακολουθουσε να εχει τα μικροβια?

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω παρόλο που η δικη μου εμπειρια ειναι διαφορετική. Μπορώ να καταλάβω ομως ολα τα συναισθηματα που κουβαλει μια τετοια κατασταση ...Σε συναισθανομαι και κατανοω την αγωνια σου ...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω παρόλο που η δικη μου εμπειρια ειναι διαφορετική. Μπορώ να καταλάβω ομως ολα τα συναισθηματα που κουβαλει μια τετοια κατασταση ...Σε συναισθανομαι και κατανοω την αγωνια σου ...

 

Εχω περαση και περναω απο σαραντα κυματα μεχρι να γινω μανα και αν τα καταφερω, εχω απελπιστει, απογοητευτη διαφορα αρνητικα συναισθηματα.

ευχαριστω πολυ! για την κατανοηση

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω περαση και περναω απο σαραντα κυματα μεχρι να γινω μανα και αν τα καταφερω, εχω απελπιστει, απογοητευτη διαφορα αρνητικα συναισθηματα.

ευχαριστω πολυ! για την κατανοηση

Αχ! ΛΙΝ ειναι φορές που τα αρνητικά συναισθηματα δεν αφήνουν ουτε μια χαραμαδα ελπίδας και αλλοτε πάλι εξαντλούν τα πολύτιμα αποθέματα υπομονής και πίστης (οτι ολα θα πάνε καλά). Δεν ειναι καθολο ευκολο καποιες φορές να τα διαχειριστείς είναι σαν " να γίνεσαι ολη στεναχωριά " και δεν μένει χωρος για κάτι άλλο...Δεν ξερω αν ειναι κάπως ετσι για σένα και αν το εχω καταλαβει καλά ..Εσυ αλλωστε ξερεις καλυτερα απο τον οποιοδηποτε πως εισαι και πως βιωνεις την εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Αχ! ΛΙΝ ειναι φορές που τα αρνητικά συναισθηματα δεν αφήνουν ουτε μια χαραμαδα ελπίδας και αλλοτε πάλι εξαντλούν τα πολύτιμα αποθέματα υπομονής και πίστης (οτι ολα θα πάνε καλά). Δεν ειναι καθολο ευκολο καποιες φορές να τα διαχειριστείς είναι σαν " να γίνεσαι ολη στεναχωριά " και δεν μένει χωρος για κάτι άλλο...Δεν ξερω αν ειναι κάπως ετσι για σένα και αν το εχω καταλαβει καλά ..Εσυ αλλωστε ξερεις καλυτερα απο τον οποιοδηποτε πως εισαι και πως βιωνεις την εμπειρια...

 

rififi μου, το γνωριζω οτι ολη αυτη η αρνητικη συναισθηματικη κατασταση ειναι ο ''χειροτερος εχθρος'' αλλα τι να κανω, ωφειλετε στης καταστασης που βιωνουμε, οπως ο καθενας μας.

Ερχοντε στιγμες που ειμαι αισιοδοξη, αλλα με το που εμφανιστη προβλημα απεθειας αλλαζη η ψυχολογια μου.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

rififi μου, το γνωριζω οτι ολη αυτη η αρνητικη συναισθηματικη κατασταση ειναι ο ''χειροτερος εχθρος'' αλλα τι να κανω, ωφειλετε στης καταστασης που βιωνουμε, οπως ο καθενας μας.

Ερχοντε στιγμες που ειμαι αισιοδοξη, αλλα με το που εμφανιστη προβλημα απεθειας αλλαζη η ψυχολογια μου.

Το ξερω ετσι είναι, οι στιγμες αισοδοξιας ειναι οι μικρες ανάσες και μετα πάλι στα βαθιά...

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις πριν 5 χρόνια, μετά τις διακοπές του καλοκαιριού. Πήρα Lanidin και ακολούθησα φυσικά όλα τα παρελκόμενα, νερά, χυμό λεμονιού, σόδα με νερό, κριθάρι βρασμένο. Τελικά πέρασε.Πριν δυ βδομάδες πήγε να με ξαναπιάσει και πήρα πάλι Lanidin για μια βδομάδα και τώρα είμαι εντάξει. Προληπτικά παίρνω βιταμίνη C από φυτικές τροφές και ιπποφαές που είναι σούπερ τροφή. Έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά για τον οργανισμό και χρειάζονται μόνο 5 σποράκια την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις πριν 5 χρόνια, μετά τις διακοπές του καλοκαιριού. Πήρα Lanidin και ακολούθησα φυσικά όλα τα παρελκόμενα, νερά, χυμό λεμονιού, σόδα με νερό, κριθάρι βρασμένο. Τελικά πέρασε.Πριν δυ βδομάδες πήγε να με ξαναπιάσει και πήρα πάλι Lanidin για μια βδομάδα και τώρα είμαι εντάξει. Προληπτικά παίρνω βιταμίνη C από φυτικές τροφές και ιπποφαές που είναι σούπερ τροφή. Έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά για τον οργανισμό και χρειάζονται μόνο 5 σποράκια την ημέρα!

 

Καλημερα

Σε παρακαλω πες μου ειναι αντιβιωση αυτο που επερνες?

δεν αντεχω πλεων εχω απογοητευτη:(, πως γινεται να τα αποκτω αυτα τα μικροβια:evil:, να φανταστης φετος το καλοκαιρι δεν εκανα ουτε ενα μπανιο στη θαλασσα.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Rififi, είχα μέρες να σας διαβάσω, ήθελα να πω αυτό που είπε και η ΛΙΝ. Μπορεί να έχεις το e-coli στον κόλπο ή στον τράχηλο, δηλαδή μια απλή κολπίτιδα, οπότε θα χρειαστείς καλύτερα αγωγή γυναικολογική... και ο σύζυγος να ακολουθήσει ίσως.

Πάντως εγώ όσες φορές την έχω πατήσει, πλην αυτών μετά την γέννα, ήταν από την επαφή. Ξέρετε, μερικές φορές κατά την διάρκεια μπορεί να ακουμπήσει κάτι στην πρωκτική περιοχή και μετά πάλι στην γυναικολογική. Προσπαθώ να το πω κάπως κομψά..

 

Από την άλλη, μετά την γέννα κι επειδή δεν αντιμετωπίστηκε σωστά, ο γυναικολόγος μου είπε πως μετατράπηκε σε "χρόνια κυστίτιδα". Εξ ου και η αντιβίωση 22 ημέρες (με νελαμποσίν). Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση και ρώτησα συγγενή μου γιατρό ο οποίος μου είπε πως χρειάζεται κάπου 3 εβδομάδες αντιβιωτικό σχήμα, αλλιώς να πω την αλήθεια δεν θα το έκανα..

 

Οταν έμεινα έγκυος, θυμάμαι άρχισε πάλι να με ενοχλεί και δεν ήθελα με τίποτα να πάρω φάρμακα. Ετσι λοιπόν μόλις αισθάνθηκα το πρώτο γνώριμο κάψιμο, έφτιαξα θυμάμαι μια κατσαρόλα χαμομήλι και την ήπια. Επινα για περίπου 10 ημέρες κάπου 3 λίτρα νερό με χαμομήλια. Και μου πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σε παρακαλω πες μου ειναι αντιβιωση αυτο που επερνες?

δεν αντεχω πλεων εχω απογοητευτη:(, πως γινεται να τα αποκτω αυτα τα μικροβια:evil:, να φανταστης φετος το καλοκαιρι δεν εκανα ουτε ενα μπανιο στη θαλασσα.

Αντιβίωση είναι το άτιμο και δεν τις χωνεύω τις αντιβιώσεις. Αλλά με αυτά δεν παίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Σε παρακαλω πες μου ειναι αντιβιωση αυτο που επερνες?

δεν αντεχω πλεων εχω απογοητευτη:(, πως γινεται να τα αποκτω αυτα τα μικροβια:evil:, να φανταστης φετος το καλοκαιρι δεν εκανα ουτε ενα μπανιο στη θαλασσα.

 

Λιν, κι εγώ με την θάλασσα... δεν τα'χω καλά, μην απογοητεύεσαι, δεν είσαι η μόνη. Αν κολυμπήσω σε νερά με πολύ κόσμο και δεν αλλάξω αμέσως μαγιώ, την άλλη μέρα έχω πρόβλημα.

Ευαισθησία είναι αυτή και σχετίζεται με το ph του κόλπου μας, μπορεί εδώ να σε βοηθήσει το λακτάλ - όχι φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...