Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν τρωει!!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

Εχω μια κορη που τον ιουνιο παει 4 χρονων, γενικα απο μωρο δεν επερνε πολλα κιλα, ηταν παντα στα φυσιολογικα επιπεδα!! οταν αρχισε να τρωει μονη της ξεκινησε το ολο θεμα!!!! δεν τρωει, την παρακαλαω καθε μερα!! δεν ξερω με τι τροπο να την κανω να φαει!!! φοβαμαι πολυ!!!! το πρωι πινει μονο γαλα, μετα την κανουμε πρωινο, η τοστ, η σαντουιτς η γιαουρτι και δεν τρωει τιποτα!! το μεσημερι της βαζω μεσημεριανο και την παρακαλαω να φαει εστω το μισο, το απογευμα δεν τρωει παλι τιποτα , το βραδυ αν θα τσιμπισει λιγο, και την νυχτα πινει παλι γαλα!!! τι θα κανω????:-(:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και να την ταισω με το ζορι το τρωει σε καμια ωρα!!!! αλλα της ταζω πραγματα, αλλιως σιγα μην ετρωγε!!!! το να μην της αρεσουν δεν νομιζω, ολα πια να μην της αρεσουν!!! τα αγαπημενα της φαγητα καποτε ηταν μακαρονια και πατατες ,τωρα πια ουτε και αυτα τρωει!!!!!!! το μονο π τρωει με ευχαριστηση ειναι αγγουρια και καροτα ωμα!!!! ας πουμε τωρα ειναι 54 λεπτα στο τραπεζι και δεν εχει φαει ουτε το μισο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και να την ταισω με το ζορι το τρωει σε καμια ωρα!!!! αλλα της ταζω πραγματα, αλλιως σιγα μην ετρωγε!!!! το να μην της αρεσουν δεν νομιζω, ολα πια να μην της αρεσουν!!! τα αγαπημενα της φαγητα καποτε ηταν μακαρονια και πατατες ,τωρα πια ουτε και αυτα τρωει!!!!!!! το μονο π τρωει με ευχαριστηση ειναι αγγουρια και καροτα ωμα!!!! ας πουμε τωρα ειναι 54 λεπτα στο τραπεζι και δεν εχει φαει ουτε το μισο!!!!!

 

Η ίδια τι σου λέει; Τι προβάλλει σαν δικαιολογία;

 

Είπες ότι το πρόβλημα ξεκίνησε όταν άρχισε να τρώει μόνη της. Μήπως να τρώει λίγο μόνη της και μετά να τη βοηθάς να το τελειώσει;

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου αγόρι (άφαγος τελείως), μου έκανε τα ίδια.

 

Η μαμά μου τον "μπούκωνε" ενώ έβλεπε παιδικά στην τηλεόραση.

 

Εμένα πάλι τα νεύρα μου κρόσια να προσπαθώ να τον ταίσω κι εκείνος τπτ.

 

Ο παιδίατρος μου είπε "κανένα παιδι δεν πέθανε από την αφαγία. Θα φάει". Κι έτσι ακολούθησα αυτή την συμβουλή.

 

Τι έκανα: του παρουσίαζα το πιάτο κι αν σε 30 λεπτά δεν είχε φάει του το μάζευα. Ενδιάμεσα δεν είχε τπτ (αν πει "πεινάω" έχει το ίδιο φαγητό). Τώρα πια στα 5,5 είναι συνέχεια πεινάω.

 

Θα πεινάσει και θα φάει. Μην την παρακαλάς.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα ας πουμε , μου λεει την μια θελει αγκαλια, την αλλη τουαλετα και δεν κανει τιποτα, την αλλη νερο και πινει λιγο λιγο ενω δεν διψαει, την αλλη νυσταζω, την αλλη ποδαει το ποδι μου!!!!!! την ρωταω γιατι δεν τρωως και η απαντηση της ειναι θα φαω μαμα!!!! εχω δοκιμασει τα παντα, και να φαει στην αρχη μονη της και μετα να την ταισω εγω αλλα δεν , κανει αλλα και αλλα!!!! την εχω παρει με το καλο, την εχω βαλει τιμωριες, δεν την νοιαζει τιποτα!!!! ναι της εχω παρει το πιατο ,αλλα δεν την νοιαζει δεν θα φαει τιποτα, δεν την ενοχλει!!!!! δεν πειναει????? δεν εχω καταλαβει!!!! δεν μου εχει πει ουτε μια φορα μαμα πειναω, και ας ηταν νυστικη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλεύσου και τον παιδίατρο που την παρακολουθεί, αλλά θα σου έλεγα να σταματήσεις να της δείχνεις ότι σε απασχολεί τόσο το αν θα φάει ή όχι. Παίξτο αδιάφορη. Μην νιώθει ότι έχει επιρροή πάνω σου με το θέμα του φαγητού. Κάνε και αυτά που σου είπε η vvassoula.

Link to comment
Share on other sites

επισης εχω και αλλο ενα παιδι 6 μηνων, οποτε εκεινος χρειζεται συνεχεια ταντεμα, οποτε δυσκολευομαι πολυ να ειμαι συνεχεια απο πανω της, αν κανει τοση ωρα να φαει!!!! αυριο μεθαυριο στο σχολειο τι θα κανει???? θα εχω μεγαλο θεμα!!!!! μεχρι στιγμης ειμαστε 1 ωρα και 20 λεπτα στο τραπεζι!

Link to comment
Share on other sites

αν το παιξω αδιαφορη η καλυτερη της!!!! εκει ειναι που δεν θα αγγιξει το πιατο, το εχω κανει και αυτο!!!!! και αυτο που ειπε η βασω , το εχω κανει, αλλα ποτε δεν μου ειπε πειναω!!! τελος παντων θα ρωτησω κα τον παιδιατρο, να δω τι θα μου πει και βλεπουμε.... ευχαριστω κοριτσιααααα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θα τρελαθώ. Πάνε όλες οι ελπίδες μου να αρχίσει να τρώει η κόρη μου μόλις λίγο μεγαλώσει. Είναι 26 μηνών. Στο σχολείο προχθές η δασκάλα έκανε να της δώσει ακριβώς 4 μπουκιές μιάμιση ώρα και την τελευταία την κρατούσε στο στόμα μέχρι που πήγαμε και την πήραμε. Την μάλωσε και η αγαπημένη της δασκάλα και ταράχθηκε. Και εμένα μόνο γάλα, γιαούρτι και τυρί τρώει. Στο σχολείο άρχισε να δοκιμάζει και άλλα όμως τρώει πολύ μικρές ποσότητες. Για να πει πεινάω που τέτοια τύχη. Ο παιδίατρος λέει αστην θα φάει όταν θέλει. Και για να πω την αλήθεια, η μαμά μου λέει ότι και εγώ έτσι ήμουν σχεδόν. Και ο γιατρός τότε έλεγε το ίδιο. Επειδή έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μας πολύ, ακολουθώ τη συμβουλή του. Μου λέει πως αν την πιέσω θα σιχαθεί το φαγητό και δε θα τρώει ποτέ σωστά. Μάλλον πρέπει να κάνεις το ίδιο όσο δύσκολο και να μας είναι. Εγώ προχθές έκλαιγα από τα νεύρα και το άγχος για το τι θα γίνει με αυτό το παιδί μου. Αλλά μετά λέω υπομονή, εγώ μεγάλωσα και τρώω από όλα, θα μεγαλώσει και αυτή.

 

Καλή μας υπομονή και αν βρεις κανένα κόλπο γράψτο εδώ να πάρουμε ιδέες.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επειδή παλιότερα έχει ανοίξει πολλές φόρες το θέμα με τα παιδια που δεν τρώνε και είναι «κακοφαγα» και μετά δεν μαθαίνουμε τι έγινε και ποιο ήταν το αποτέλεσμα . Αυτά τα παιδία έστρωσαν διατροφικά η συνέχισαν το ίδιο βιολί όταν μεγάλωσαν .

Αναμένω τις απαντήσεις με περιέργεια .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Επειδή παλιότερα έχει ανοίξει πολλές φόρες το θέμα με τα παιδια που δεν τρώνε και είναι «κακοφαγα» και μετά δεν μαθαίνουμε τι έγινε και ποιο ήταν το αποτέλεσμα . Αυτά τα παιδία έστρωσαν διατροφικά η συνέχισαν το ίδιο βιολί όταν μεγάλωσαν .

Αναμένω τις απαντήσεις με περιέργεια .

 

Απάντηση από μια παθούσα: ο μικρός τώρα κλείνει τα έξι και από τότε που άρχισε στερεές τροφές και μέχρι πριν 2 μήνες η διαδικασία του γεύματος ήταν μαρτυρική. Μιλάμε για 30' να φάει μισό μήλο. Το βραδινό μας έπαιρνε 1,5 ώρα και όχι μόνος του, να τον ταΐζω στο στόμα πηρουνιά-πηρουνιά. Για μεσημεριανό δε συζητάμε: από τον παιδικό σταθμό απλά γύριζε νηστικός, ό,τι φαϊ και να'χαν. Μέχρι ειδικό στην παιδική νευρική ανορεξία είχα σκεφτεί να συμβουλευθώ.

Λοιπόν εδώ και 2 μήνες έχει αρχίσει να τρώει τον άμπακα. Δεν θέλει καθόλου λαχανικά, και από φρούτα μόνο μήλα και μπανάνες, αλλά από τα υπόλοιπα τρώει τη μερίδα του και ζητά κι άλλο. Κι όλα αυτά μόνος του. Ευτυχώς είναι πολύ ψιλόλιγνος και αεικίνητος και δεν τίθεται θέμα παχυσαρκίας. Του λέω "Ήταν να μην αρχίσει να τρώει ο ψηλός...τώρα θα φάει και μας!" και σκάει στα γέλια. 5,5 χρόνια, όμως είχαν κινδυνεύσει τα νεύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου μας είχε σπάσει τα νεύρα με την αφαγία της. Δεν έτρωγε καθόλου κρέας, παρακαλούσαμε μια ώρα να βάλει μια μπουκιά στο στόμα της την οποία και μασούσε για άλλη μια ώρα μέχρι να καταπιεί. Τσιμπούσε λίγη σαλάτα και ρύζι. Ούτε πατάτες τηγανιτές δεν έτρωγε, είχα σκάσει. Την πρώτη χρονιά στον Παιδικό σταθμό είχα βαρεθεί να βλέπω "0" και "2" στο χέρι της. Παρ' όλα αυτά μεγάλωνε κανονικά (ειλικρινά μέχρι τώρα νομίζω ότι έχει ανακαλύψει μυστική κρύπτη στο σπίτι όπου έκρυβε φαγητά και τα έτρωγε κρυφά από εμάς, απλά για να μας σπάσει τα νεύρα με το να μην τρώει μπροστά μας τίποτα).

Όταν έγινε 4,5 ετών την πήγαμε κολυμβητήριο. Την τρίτη φορά που πήγε, μόλις γύρισε ζήτησε να φάει. Έφαγε τη μερίδα της (πήγαινε στις 15:45 κολυμβητήριο οπότε την έστελνα "νηστική", δηλαδή με ότι είχε φάει στον παιδικό..). Και μετά έφαγε και ότι είχε περισέψει στο δικό μου πιάτο που την περίμενα να φάμε μαζί. Και δύο μπισκότα. Και ένα χυμό. Και σε δύο ώρες ζήτησε απογευματινό. Και την επόμενη μέρα στο σχολείο έφαγε για "10". Και έφαγε και στο σπίτι μια μικρή μερίδα. Και από τότε άρχισε να τρώει κανονικά- ίσως και παραπάνω από το κανονικά, δεν ξέρω, δεν μετράω τις μπουκιές της πια. Εξακολουθεί να μην τρώει τα πάντα, ας πούμε δεν της αρέσει το μοσχάρι και οτιδήποτε έχει κιμά, αλλά θα φάει κανά δυό μπουκίτσες και μετά θα χρειαστεί να της θυμήσω ότι δεν θα φάει γλυκό αν δε φάει πιο πολύ κρέας και θα φάει λίγο ακόμη...

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η κατάσταση έστρωσε- σημειώνω ότι κολυμβητήριο πήγε μόνο για 2 μήνες, αλλά συνέχισε να τρώει, άρα δεν ήταν από εκεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Ο μικρός Μ 11 μηνών πλέον δεν μου έτρωγε από την αρχή ικανοποιητικές ποσότητες φαγητού δλδ έτρωγε 3 με 4 κουταλιές και αυτό... Μετά του έδινε συμπλήρωμα γάλα... ήμουν αγχωμένη στεναχωρημενη Μέχρι π το πήρα απόφαση πως θα τρώει λίγο και θα πίνει γάλα... Έχω 1 μήνα π ξεκίνησα δουλειά και εμ την κοπέλα π τον κρατάει δεν πίνει καθόλου γάλα κ συνεχίζε να τρώει τς 5 κουταλιές φαγητό... μένει δλδ πολλές ώρες νηστικός... και οταν επιστρεφω πινει μαζι μου γακα ανα 3 ώρες...ομως Έχει 5 μέρες π είναι μπουκωμενος παρά πολύ και τς  2 τελευταιες μέρες π δεν πίνει καθόλου γάλα... Δλδ μόνο το βράδυ π ξυπνάει πίνει 100 ml και καθόλου όλη μέρα... κοιμαται νηστικός...Κ τρώει μια μπανάνα σαν σύνολο λίγα σταφύλια και αυτές τς περίφημες κουταλιές φαγητού... στεναχωριέμαι παρά πολύ γιατ τώρα δεν πίνει και το γάλα του... Πριν ήξερα πως οκ δεν τρώει αλλά πίνει γάλα κ δεν πειναει... Τ να κάνω ρε κορίτσια?? Από το μπούκωμα να μην πίνει? Και πώς να τι αντιμετωπισω όλο Αυτό?? Αγχώνομαι παρά πολύ με την όλη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικά φταίει και το μπούκωμα. Συμβουλέψου, φυσικά, τον παιδίατρο. Μην αγχώνεσαι όμως, γιατί το καταλαβαίνει κι ο μικρός. Δε νομίζω να υπάρχει μητέρα που το παιδί της να μην πέρασε φάση αφαγίας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  κορίτσι μου.. Εμείς κλείνουμε τον 10ο μήνα σε λίγες μέρες.. Απ τον 6ο με τις στερεές δν θα πω ότι έτρωγε τρελές ποσότητες. Βάρος όμως έπαιρνε. Θηλάζω κ έδινα κ ξένο το βράδυ. 7,5 μηνών για μια βδομάδα έτρωγε πολύ λίγο, τελικά έβγαλε 2 κάτω δόντια. Εναν μήνα μετά τα ίδια, έβγαλε τα δύο πάνω. Κ τώρα δυστυχώς, από εκεί που άρχισε τελευταία κ έτρωγε πολύ καλές ποσότητες, έχει 3-4 μέρες τρώει ελάχιστες κουταλιές με το ζόρι. Εν τω μεταξύ κ η μυτούλα της είναι λίγο μπουκωμένη κ έχει φοβερή γκρίνια, ίσως βγάζει κ άλλο δοντάκι δεν ξέρω απλά είμαι χάλια ψυχολογικά. Όλη μέρα μουγκρητό κ αφαγια, κοντεύω κ γω να σκάσω. Δεν μίλησα με το γιατρό μας ακόμη. Πολύ δύσκολη φάση. Πιθανολογώ γι αυτό δν πίνει το γάλα. Κ μένα το κόψε κ το ξένο πλέον, μόνο θηλάζει αλλά μη φανταστείς τρελα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...