Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθηγήτρια - λήξη σύμβασης - έγκυος


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας! Είμαι καθηγήτρια γαλλικών και δουλεύω σε δύο φροντιστήρια. Όπως γνωρίζετε στα φροντιστήρια κάνουν σύμβαση ορισμένου χρόνου από Σεπτέμβριο έως Μάιο. Είμαι και στα δύο τα τελευταία τρία συνεχόμενα χρόνια από Σεπτέμβρη μέχρι Μάιο. Με το που τελειώνει ο Μάιος μπαίνω στο ταμείο ανεργίας μέχρι και τα μέσα Σεπτέμβρη που ξαναπιάνω δουλειά. Το θέμα μου τώρα είναι το εξής: πριν από μία βδομάδα έμαθα ότι είμαι έγκυος με ΠΗΤ 29/1/2015. Αυτή τη στιγμή είμαι γραμμένη στον ΟΑΕΔ και θα πάρω επίδομα τακτικής ανεργίας. Μόλις έρθει η ώρα να προσληφθώ εάν πω στα αφεντικά μου ότι είμαι έγκυος θα με προσλάβουν ξανά; Καλύπτομαι από κάποιο νόμο ώστε να μη με διώξουν; Πρέπει να τους το πω νωρίτερα ώστε να το ξέρουν; Δεν το έχουμε πει ακόμα παρά μόνο σε γονείς και αδέρφια και λέγαμε να αρχίσουμε να το λέμε από τον τρίτο μήνα και μετά. Ξέρει κανείς τί γίνεται στην περίπτωση μου; Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας! Είμαι καθηγήτρια γαλλικών και δουλεύω σε δύο φροντιστήρια. Όπως γνωρίζετε στα φροντιστήρια κάνουν σύμβαση ορισμένου χρόνου από Σεπτέμβριο έως Μάιο. Είμαι και στα δύο τα τελευταία τρία συνεχόμενα χρόνια από Σεπτέμβρη μέχρι Μάιο. Με το που τελειώνει ο Μάιος μπαίνω στο ταμείο ανεργίας μέχρι και τα μέσα Σεπτέμβρη που ξαναπιάνω δουλειά. Το θέμα μου τώρα είναι το εξής: πριν από μία βδομάδα έμαθα ότι είμαι έγκυος με ΠΗΤ 29/1/2015. Αυτή τη στιγμή είμαι γραμμένη στον ΟΑΕΔ και θα πάρω επίδομα τακτικής ανεργίας. Μόλις έρθει η ώρα να προσληφθώ εάν πω στα αφεντικά μου ότι είμαι έγκυος θα με προσλάβουν ξανά; Καλύπτομαι από κάποιο νόμο ώστε να μη με διώξουν; Πρέπει να τους το πω νωρίτερα ώστε να το ξέρουν; Δεν το έχουμε πει ακόμα παρά μόνο σε γονείς και αδέρφια και λέγαμε να αρχίσουμε να το λέμε από τον τρίτο μήνα και μετά. Ξέρει κανείς τί γίνεται στην περίπτωση μου; Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας! :)

 

Φυσικά και σε καλύπτει ο νόμος. Αλλά θα πας μόνο για 2-3 μήνες; Αφού μετά θα βγεις σε άδεια κύησης. Έχει νόημα; Δεν είναι καλύτερο να συνεχίζεις να παίρνεις το επίδομα ανεργίας όσο το δικαιούσαι; Μετά νομίζω πάλι κάτι παίρνεις από τον ΟΑΕΔ, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη, πάρε καλύτερα ένα τηλέφωνο στα γραφεία του ΟΑΕΔ και ρώτα. Θα σου τα πουν αναλυτικά.

 

Όσο για το πότε θα τους το πεις, αν αποφασίσεις να πας για δουλειά το Σεπτέμβριο δεν θα φαίνεται η εγκυμοσύνη; Θα πρέπει οπωσδήποτε να τους το πεις έγκαιρα, ώστε να βρουν αντικαταστάτρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τμήματα που συνεχίζουν μετά τα Χριστούγεννα και τους πεις για την εγκυμοσύνη μετά την πρόσληψη του Σεπτεμβρίου κινδυνεύεις να μην έχεις δουλειά μετά τη γέννα, γιατί λογικό είναι να θεωρήσουν ότι τους παραπλάνησες ηθελημένα. Εκτός φυσικά αν σκοπεύεις να γυρίσεις αμέσως στη δουλειά (και υπάρχει κάποιος που μπορεί να καλύψει τις ώρες σου όσο λείψεις). Κάποιο plan B υπάρχει; Κάποια φίλη ή συνάδελφος που θα μπορέσει να αναλάβει τις ώρες σου στη μέση της χρονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πριν με προσλάβουν θα τους το πω. Δεν θέλω να τους κοροϊδέψω έτσι. Αν όμως δε με προσλάβουν; Εγώ θα συνεχίσω να παίρνω επίδομα από τον ΟΑΕΔ μέχρι και τον Οκτώβρη.Μετά τι θα κάνω; Πόσα λεφτά θα δικαιούμαι από τον οαεδ αφού θα έχει λήξει η επιδότησή μου; Θα δικαιούμαι τα επίδοματα μητρότητας; Έχω διαβάσει στο ίντερνετ ότι εάν ο εργοδότης έχει προσλάβει έναν καθηγητή για 3 συνεχόμενα χρόνια θεωρείται σαν μόνιμος και ότι πρέπει να τον προσλάβει ξανά, αν βέβαια υπάρχουν τμήματα. Τμήματα υπάρχουν στα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...