Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS! ΠΟΣΟ PONSTAN ΝΑ ΔΩΣΩ;


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας.

 

Από εχτές το απόγευμα ο μικρός έχει πυρετό και βλέπω ότι καταβαίνει δύσκολα και για όχι για πολύ ώρα κάτω απόπ 37,5. Του δίνω ντεπόν και λέω να δώσω πονσταν εναλάξ. Έχω μιλήσει με την παιδίατρο αλλά ξέχασα να τη ρωτήσω πόσο πάνω στην αγωνία μου.

 

Είναι 11.400 και 26μηνών ο μικρός.Ντεπόν δίνουμε 5ml με τι σύριγγα πονσταν πόσο πρέπει να δώσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γειά σας.

 

Από εχτές το απόγευμα ο μικρός έχει πυρετό και βλέπω ότι καταβαίνει δύσκολα και για όχι για πολύ ώρα κάτω απόπ 37,5. Του δίνω ντεπόν και λέω να δώσω πονσταν εναλάξ. Έχω μιλήσει με την παιδίατρο αλλά ξέχασα να τη ρωτήσω πόσο πάνω στην αγωνία μου.

 

Είναι 11.400 και 26μηνών ο μικρός.Ντεπόν δίνουμε 5ml με τι σύριγγα πονσταν πόσο πρέπει να δώσω;

 

Το ίδιο εξάλλου αυτά πάνε ανάλογα με τα κιλά του άρα αν σου είπε 5ml εννοείτε και για τα δύο.Περαστικά σας.

Link to comment
Share on other sites

g.stone μου εμας ο γιατρος παντα μου λεει εναλαξ να δινω και πανω απο 38 στα δεκατα μου λεει να μην δινω στο depon παει το μισο των κιλων +2ml δηλαδη αν το παιδακι ειναι 10 κιλα θα πρεπει να παρει 7 ml depon και ponstan ακριβως το μισο δηλαδη αν ειναι 10 κιλα θα παρει 5ml ponstan.

ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τις ποσοτητες.

εσενα που ειναι 11400 θα πρεπει να παρει 5,7ml ponstan

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο εξάλλου αυτά πάνε ανάλογα με τα κιλά του άρα αν σου είπε 5ml εννοείτε και για τα δύο.Περαστικά σας.

 

Ετσι μου εχει πει κι εμενα και τα δινεις εναλαξ καθε 3 ωρες αλλα 37,5 πυρετο δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να του δινεις φαρμακα!

 

Ενα μπανακι χλιαρο συγουρα θα βοηθουσε καλυτερα να δωσεις depon το βραδι που συνηθως τα παιδακια ανεβαζουν πυρετο και αν ανεβει του δινεις ponstan!!!!

 

Συγνωμη βεβαια αν ο γιατρος σου εχει πει κατι αλλο ενοειται οτι ο γιατρος ξερει πολυ περισσοτερα!!!!!:-P

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα στον μικρούλη σου.

Σύμφωνα με την δική μας παιδιατρο πάντα το πονσταν ειναι παντα 0,5ml λιγοτερο απο το ντεπον, οπότε 4,5ml πονσταν.

Αλλα καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδιατρο σου να εισαι απολυτως σίγουρη γιατι απο οτι θα ειδες οι αποψεις διϊστανται.

Αλλα σε αυτο που συμφωνουμε ολες ειναι οτι ξεκινουμε αντιπυρετικο απο 38,1 και αν δεν πεφτει κάτω απο αυτο δίνουμε εναλλαξ ανα τρίωρο ντεπον και πονσταν

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Την νύχτα έφθασε μέχρι 38.8 και και σήμερα μέχρι 38,5. Ελπίζω να μην είναι καμία ουρολοίμωξη...

Του πήρα ορα μόνη μου και τα πήγα σε μικροβιολογικό από εχτές για να είμαι σίγουρη μετά από συνεννόηση με την παιδίατρο.Είχαμε κάποιες ενδείξεις και φοβήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μικρός έχει ουρολοίμωξη. Κοντεύω να σκάσω! το πονσταν το αηδίασε και μόλις του έδωσα έκανε εμετό. Εβγαλε και αυτά τα λίγα ΄που είχε φάει.Του έδωσα αντιβίωση τα ίδια! δεν την έπινε με τίποτα και λίγο που του έδωσα με το ζόρι έκανε πάλι εμετό. Τι θα κάνω; μας βλέπω για νοσοκομείο...ο πυρετός δεν πέφτει και αντιβίωση δεν μπορούμε να του δώσουμε!δεν τρώει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Δινε σοκολατα μετα την αντιβιωση για κινητρο.

Και παρε τον παιδιατρο. Καποιο τρικ θα ξερει.

 

Αν δινεις zinadol ειναι απο τις πιο δυσκολες αντιβιωσεις. Κουνα την καλα πριν και εχε στο καπακι κατι γλυκο,

 

Εγω του εδινα την σιριγγα με νερο να παιζει και την ειδε σαν παιχνιδι (ηταν βεβαια πιο μικρος).

 

Περαστικα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου πέρασα μαρτυρικές μέρες! Μόλις είδα ότι έκανε εμετό με το πονστάν ήμουν σίγουρη ότι δεν θα έπινε αντιβιωση.

 

elenik μέχρι να βγει το αντιβιόγραμμα μας είπε η παιδίατρος να ξεκινήσουμε αντιβίωση zinadol. Μόλις του δώσαμε λίγο με το χίλια ζόρια και ενώ χτυπιόταν, κατευθείαν έκανε εμετό.Μου κόπηκαν τα πόδια! ξαναπροσπαθώ μετά από λίγη ώρα αφού δεν είχε να βγάλει και τίποτα άλλο και ξανακάνει!

 

Ούτε το ντεπόν δεν έπινε από την αηδία. Τελικά μετά το αντιβιόγραμμα μας είπε να πάρουμε seclor που έχει γεύση φράουλα. Και αυτή την δίνουμε με αγώνα...΄κάνω τον σταυρό μου πρίν την δώσω για να μην κάνει εμετό.

 

Ειλικρινά πρώτη φορά αισθάνθηκα έτσι. Έκλαιγα και εγώ μαζί με το παιδί γιατί και την αντιβίωση δεν έπινε και δεν έτρωγε απολύτως τίποτα και ο πυρετός δεν έπεφτε! Ευτυχώς ο πυρετός υποχώρησε μόλις είπιε την seclor αλλά έχει φοβερή διάρροια. Τρώει και λίγο...έσκασα!

 

Είναι που είναι πολύ αδύνατος θα γίνει σαν καλαμάκι!

Link to comment
Share on other sites

G.Stone περαστικά σας έυχομαι να περάσει γρήγορα γιατί η ουρολοίμωξη είναι και λίγο ύπουλη.Εμείς απο εχτές ξεκινήσαμε πυρετό και δεν ξερω ακόμα πως θα εξελιχθεί η κατάσταση:?Ελπίζω να τελειώσουμε γρήγορα και να είναι απλά μια ιωσούλα.

Link to comment
Share on other sites

G.stone καλημέρα και περαστικά σας.

Ελπίζω ο μικρός να πηγαίνει καλύτερα. Για τη διάρροια φταίει βέβαια η αντιβίωση. Ρώτησε την παιδίατρο εάν κάνει να πιεί τα ultralevir. Είναι τα χαπάκια που πίνουμε και εμείς οι ενήλικες μαζί με την αντιβίωση για να προστατεύουμε την χλωρίδα του εντέρου.

Πάντως, μην τρελαίνεσαι. Και η δική μου είχε πάθει ουρολοίμωξη. Δεν είναι ασυνήθιστο για τα μικρά.

Περαστικά σας και πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλύτερα είναι αλλά δεν τρώει παρά ελάχιστα! εχθές έφαγε όλη μέρα 2 γιαουρτάκια και αυτά για να του τα δώσει η μαμά μου τον πήγε βόλτα σε μια πλατεία...

 

Σήμερα πάλι πως θα τον ταϊσουμε ; η μαμά μου δηλαδή γιατί εγώ είμαι στη δουλειά.Ως πότε δεν θα τρώει πιά; Με έσκασε βρε κορίτσια. Μαρτυράω η γυναίκα!! βάζω τα κλάματα μόλις πλησιάζει η ώρα του φαγητού. Είναι ήδη τρομερά δύσκολος στο φαγητό και τώρα που αρρώστησε καταλαβαίνετε...

 

Αύριο θα τον πάω σταθμό μήπως εκεί φάει..

mariab μου το φαντάστηκα ότι την προκαλεί η αντιβίωση την διάρροια ωστόσο όμως δεν μπορώ να του δώσω άλλα φάρμακα γιατί τα αηδιάζει και κάνει εμετό! μέχρι την Κυριακή θα την πάρει την αντιβίωση.

Τελικά 6ml μου είχε πέι η παιδίατρος και ντεπόν και πονσταν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...