Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η αλήθεια για το κρέας και το γάλα


Recommended Posts

http://www.themeatrix.com/intl/greek/themeatrix_greek.swf

 

http://www.themeatrix2.com/greek/subtitled/

 

Έξυπνο και απλό...

 

όλοι λίγο πολύ τα ξέρουμε αλλά επιμένουμε να δίνουμε στα παιδιά μας τις κλασικές μεγάλες μάρκες γάλακτος.

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην μετάφραση στο αγγλικό κείμενο που βγαίνει στο τέλος θα ήταν καλό για όλους !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που έχω παρατηρήσει σε γονείς είναι πως αρνούνται να το σκεφτούν έστω γιατί ίσως κάνουν το ίδιο λάθος για χρόνια και θα τους ήταν πολύ δύσκολο να το παραδεχτούν...

 

μου φαίνεται τραγικό..

 

εγώ χιλιομετανιώνω που δεν του άλλαξα το γάλα σε βιολογικό από πολύ νωρίτερα, η γιατρός επέμενε να το κάνουμε στην αλλαγή του χρόνου.

 

Δεν είμαι 100% σίγουρη ότι κάνω το καλύτερο.. μπορεί κάποια στιγμή να μάθουμε τα χειρότερα για τα βιολογικά ή για αυτό που δίνω στο μωρό, sunvul σκόνη, αλλά αυτή την στιγμή με τις πληροφορίες που έχω νιώθω πως κάνω ότι καλύτερο μπορώ..

 

να κλείνουμε τα μάτια στην ενημέρωση γιατί δεν μας συμφέρει/βολεύει ΔΕΝ το καταλαβαίνω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν τολμήσουμε να πούμε και κάτι μας λένε και ... ψωνάρες!

 

αυτό είναι πολύ αλήθεια.... έχω κοντέψει να παρεξηγηθώ... λες και έχω δικαιώματα στα βιολογικά κάνουν !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ αυτό που σκέφτομαι και τρελαίνομαι είναι το γάλα που δίνουν στα μαιευτήρια....συμβάσεις με μεγαλοεταιρίες με υποτίθεται "διασφαλισμένη ποιότητα" και στους αγνούς οργανισμούς των μωρών να μπαίνουν αυτά τα δηλητήρια...πείτε με υπερβολική αλλά όταν γεννηθεί το μωρό μου με το καλό θα κάνω τα πάντα να μην πιει ούτε γουλιά από αυτές τις αηδίες...γιατί εντάξει ξέρουμε ότι το γάλα παράγεται έτσι....αλλά ποιες εταιρίες το διανέμουν;μην είμαστε και αφελείς....

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να τα καταφέρεις, δεν είναι και εύκολο... ειδικά στην αρχή... και όσο γίνεται να μην πιει καθόλου το μωρό από αυτά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συγχαρητήρια Τέση που έθιξες το θέμα, με απασχολεί και εμένα πολύ. Είμαι νέο μέλος και με βοηθάτε όλες πολύ με αυτά που γράφετε.

Εσείς πού βρίσκετε βιολογικό γάλα? Ξέρετε καμία μάρκα συγκεκριμένη? (εάν επιτρέπετε να αναφερθεί... ) Στην περιοχή μας (μένω στο Κερατσίνι) δε γνωρίζω μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα και το γάλα είναι προϊόν που το προμηθευόμαστε καθημερινά (πίνουν φρέσκο και οι δύο μου κόρες).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βιολογικά γάλατα ακόμα και πρώτης βρεφικής ηλικίας. Έχουν βάση το αγελαδινό αλλά και το κατσικίσιο γάλα. Εγώ, μετά το θηλασμό, συνέχισα με αυτά στο πρώτο παιδί και το ίδιο θα κάνω και τώρα. Θα ταβρεις σε όλα τα βιολογικά καταστήματα. Τώρα πια κάθε γειτονιά έχει το βιολογικό της. Αρκεί να ψάξει κανείς :wink: !

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο γάλα, αλλά και κρέμες και γιαουρτάκια, χωρίς χρώματα, ζάχαρη και συντηρητικά. Ακόμα και αλεσμένες τροφές σε βαζάκι βρήκα για ώρα ανάγκης (αν και δενχρειάστηκε παρά μόνο μία φορά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, η μικρή μου είναι 2 και της δίνω Nounou kid γαλατάκι και γιαουρτάκια, βέβαια αποφεύγω οτιδήποτε έχει χρωστικές ουσίες.

Δεν έχω ιδέα γενικώς και δεν το έχω ψάξει τελείως αλλά για την εταιρία nounou δεν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια(προς θεού δεν είμαι της εταιρίας ή δεν έχω καμία σχέση-είμαι 1 απλή μανούλα-και το λέω γιατί το θέμα είναι δύσκολο και όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω, μπορείς να παρεξηγηθεις πολύ εύκολα!).

Δηλαδή μόνο τα βιολογικά είναι καλά τα πρϊόντα, του εμπορίου δεν είναι καλά?

Σας ρωτάω για να ξέρω γιατί η μικρή και εμείς πίνουμε πάρα πολύ γάλα, κάθε εβδομάδα είμαστε στα σούπερ μάρκετ μόνο γι'αυτό το λόγο.

Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να έχαμε 1 σπίτι στο χωριό και να είχαμε τη δική μας αγελάδα ομως δυστυχώς κακά τα ψέματα οι δουλειες βρίσκονται στην πόλη..

Είδα το βίντεο και ταρακουνήθηκα...

Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα κάποιοι έχουν γιαγιάδες και παππούδες στα χωριά που μας δίνουν και κανά φρέσκο αυγουλάκι..

Τώρα θυμήθηκα την κολλητή μου στην Κατερίνη που έχουν αγελάδα και δίνει γάλα τα παιδάκια της, από 6 μηνών παρακαλώ, και τη ζηλεύω..

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Και τα βιολογικά, του... εμπορίου είναι. Και μάλιστα όσο μεγαλύτερη είναι η ζήτηση, τόσο πιο εύκολα τα βρίσκει κανείς. Εγώ στη γειτονιά μου έχω 3 μαγαζάκια με βιολογικά, βιολογική λαϊκή και φυσικά όλα τα μεγάλα σούπερ μάρκες έχουν 'γωνιά' με βιολογικά.

Για τη νουνού δεν ξέρω να σου πω. Μπορείς όμως, για αρχή να ρίξεις μία ματιά στο κατάλογο με τα μεταλλαγμένα προϊόντα που εκδίδεται κατά καιρούς. Εκεί θα βρεις τις πληροφορίες που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ κούκλα μου και ομολογώ πως είναι στο κόκκινο βάσει του καταλόγου της greenpeace...

 

Θα το δείξω στον άνδρα μου και θα αποφασίσουμε τι θα παίρνουμε.. :cry::cry::cry::cry:

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε αντί για αγελαδινό να πίνετε κατσικίσιο, ναι μυρίζει λίγο, αλλά καμία σχέση...το βρίσκεις και στα σουπερμαρκετ. Το ίδιο ισχύει και για το κρέας, αντί για μοσχαρίσιο, κατσικίσιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια..

σορυ που άργησα να απαντήσω..

έλειπα.. κλπ κλπ κλπ

 

δεν έχω κάνει έλεγχο σε καμιά εταιρία όπως καταλαβαίνετε αλλά η ΝΟΥΝΟΥ είναι από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές του κόσμου... σαφώς και την αφορά το βιντεάκι..

 

και εγώ του έδινα νεστλε και άργησα να το γυρίσω στο βιολογικό, είχε κολικούς και φοβόμουν να το αλλάξω.. από ότι μου έλεγε η γιατρός :evil: .... και το έχω μετανιώσει 12457845125455 φορές !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...