Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ - ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ!


Recommended Posts

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι....

 

Μήπως γνωρίζει κάποια εάν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να μου δώσει το μειωμένο ωράριο σε άδεια (εφόσον το ζητήσω)????????? :oops::oops:

 

Επίσης, το μειωμένο είναι 1 ώρα για 2,5 χρόνια ή 2 ώρες τον πρώτο χρόνο και 1 για άλλον μισό χρόνο. Σωστά????????????????

 

Πως μπορώ να επιλέξω εγώ τι με συμφέρει ???????? Δηλαδή μπορώ να επιλέξω εγώ τι θέλω για παράδειγμα εαν επιλέξω 2 ώρες τον πρώτο χρόνο μήπως μπορεί να το αρνηθεί ο εργοδότης??????????

 

Τα ρωτάω αυτά βρε κορίτσια γιατί πολύ φοβάμαι πως μετά απο ένα χρόνο μετά την γέννα μάλλον μπορεί να με απολύσουν οπότε ότι πάρω τώρα καλό θα είναι......

 

Ευχαριστώ πολύ

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δυστυχως κοπελα μου....

στον ιδιωτικο τομεα , τη 1 ωρα για 2 1/2 χρονια ειναι υποχρεωτικη να σου δωσει ο εργοδοτης...

οι 2 ωρες μπορουν να ισχυσουν μονο κατοπιν συνεννοησης με τον εργοδοτη (πολυ δυσκολο να δεχθει!!).

εδω ξυνιζουν τα μουτρα τους με την μια ωρα.....φαντασου με το διωρο!

 

αυτα γνωριζω εγω τουλαχιστον..... :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι και όχι.

 

Με την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας των ετών 2002-2003 καθιερώθηκαν τα εξής:

• Δικαίωμα καθυστερημένης προσέλευσης ή πρόωρης αποχώρησης της μητέρας και εναλλακτικά του πατέρα για τη φροντίδα του παιδιού, κατά μία ώρα την ημέρα, για 30 μήνες (αντί των 24 μηνών), μετά την άδεια λοχείας. Εναλλακτικά το μειωμένο ωράριο μετά από συμφωνία με τον εργοδότη θα μπορεί να δίνεται για δύο ώρες τους πρώτους 12 μήνες και για μια ώρα για 6 επιπλέον μήνες (προηγουμένως ίσχυε μόνο για 12 μήνες και για δύο ώρες την ημέρα).

 

Με την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας των ετών 2004-2005 ισχύουν τα εξής:

• Το μειωμένο ωράριο ("άδεια") θηλασμού και φροντίδας παιδιών του άρθρου 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, δικαιούται ο/η εργαζόμενος/-η με αίτησή του/της να το ζητήσει εναλλακτικά ως συνεχόμενη ισόχρονη άδεια με αποδοχές, εντός της χρονικής περιόδου κατά την οποία δικαιούται μειωμένου ωραρίου για τη φροντίδα του παιδιού. Η εναλλακτική χορήγηση της άδειας προϋποθέτει συμφωνία του εργοδότη και χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά. Η άδεια αυτή έχει ως αφετηρία τη λήξη της άδειας λοχείας, δηλαδή 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό.

 

http://www.isotita.gr/index.php/docs/56

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την elena73.

Κατόπιν συνεννόησης με τον εργοδότη σου μπορείς όμως να αξιοποίσεις τις ώρες του μειωμένου ωραρίου όπως θες, εφοσον συμφωνεί όμως και ο εργοδότης.

Εγω εχω πάρει τις ώρες του μειωμένου μαζεμένες σε μια μερα κάθε εβδομάδα, δηλαδη κάθε παρασκευή απο τότε που γέννησα δεν εργάζομαι, και αυτό βγαίνει για περίπου 2 χρόνια...

(Τον επόμενο μήνα τελειώνουν οι Παρασκευες που πέρναγα όλη μέρα με το μικρουλη μου... :cry: )

Οτι και αν αποφασίσεις ευχομαι πάντως να μην αντιμετωπίσεις προβήματα με τη δουλεία σου.

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!!

 

Τι να κάνουμε ότι γίνει!!!!!!!!

 

Δύσκολα να μην έχω πρόβλημα με τον εργοδότη μου!!!!!!!!!!

 

Τι να κάνεις??????

 

Να σας ζήσουν τα μωρουλίνια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Eργάζομαι σαν καθηγητρια μοθσικής με σύμβαση μερικής απασχόλησης. Ο επόπτησ εργασίασ μου είπε οτι δικαιούμαι να κανω χρηση του μειωμένου ωραρίου αλλα ο διευθυντής προσωπικού μου απαντησε αρνητικα. Εγω ψαχνοντας διαδικτυακα ειδα οτι δικαιουμαι αναλογική μείωση ωραρίου...αν καποιοσ μπορει να με βοηθήσει ας το κανει παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!!

 

Τι να κάνουμε ότι γίνει!!!!!!!!

 

Δύσκολα να μην έχω πρόβλημα με τον εργοδότη μου!!!!!!!!!!

 

Τι να κάνεις??????

 

Να σας ζήσουν τα μωρουλίνια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

οτι μπορεις παρτο τωρα γιατί ετσι καπως την πατησα κι εγω. Δεν εκατσα το εξαμηνο γιατι προφασίστηκαν οτι ειχαν δουλειά και με χρειάζονταν, δεν πηρα μειωμενο ωραριο και δουλευω σπαστό Δευτέρα-Παρασκευή και μου ανακοινωσαν οτι απολύομαι στις 6/10/08, ενα χρόνο μετα την γεννα τελείως συμπτωματικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...