Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν κοιμαται καθολου...ειναι ολη την ωρα στο στηθος.


Recommended Posts

Καλημερα.Μολις χθες γυρισαμε απο το μαιευτηριο με το νεογεννητο μπουμπουκο μας ο οποιος απο την πρωτη κιολας στιγμη εδειξε ποσο γκρινιαρουλης ειναι.

 

Δεν κοιμαται με τιποτα...τον παιρνει ο υπνς και σε 5-10 λεπτα αρχιζει να στριφογυριζει και να ψαχνει με το στωματακι του για φαγητο.Βαζει τα χερια στο στομα και φυσικα καταληγει να κλαιει.Ηρεμει μονο οταν ειναι στο στηθος.Αλλα ετσι εχουμε καταληξει να κρεμεται απο το στηθος μου ολη μερα και ολη νυχτα.Γεννηθηκε 3200...χασαμε γυρω στα 300 γραμμαρια στο μαιευτηριο και μετα αρχισαμε να τα ξαναπερνουμε.Χθες που γυρισαμε ηταν 3100 περιπου.Γαλα εχω...ακομα και με το χερι μου να πιεσω βγαινει.

 

Εξαλλου την περισσοερη ωρα καταλαβαινω οτι δεν θελει να θηλασει γιατι πειναει...αλλα το εχει βρει πιπιλα.Το θεμα ειναι οτι ειναι και τοσο μικρουλης ,δυσκολευεται να πιασει καλα το στηθος και μου εχει τραυματισει τις θηλες.Ετσι ειναι αρκετα επωδυνη αυτη η κατασταση για μενα.Συν τους πονους απο τα ραμματα..με τα χιλια ζοια καθομαι και νιωθω οτι ποναω παντου.

 

 

Ειναι φσιολογικο ολο αυτο?Ενταξει το ηξερα οτι τα μικρουλια θηλαζουν πολυ αλλα οχι κι ετσι.Μα να μην κοιμαται καθολου?Χασμουριεαι ολη μερα αλλ δεν κοιμαται.Ο μονος τροπος να κοιμηθει λιγο παραπανω ειναι να τον παρω στο κρεβατι μας ,να θηλασουμε ξαπλωμενοι και να αποκοιμηθει για καμια ωριτσα...μετα παλι απο την αρχη.Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσε να τον ενοχλει και να μην μπορει να κοιμηθει?Πεταγεται και αρκετα ενω κοιμαται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει κοριτσι μου και καλη αρχη!!!!!!!!!!!!!!! Για τον θηλασμο θα σου απαντησουν οι πιο ειδικες αλλα μου φαινεται φυσιολογικο για τοσο μικρο μωρο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να σας ζήσει ο μπουμπούκος σας!!!

 

Έχω μια κόρη 5 ετών την οποία θήλασα 1 χρόνο και ένα γιο 6 μηνών τον οποίο θηλάζω ακόμα. Και στα δύο παιδιά το πρώτο 2μηνο ήταν η κατάσταση που περιγράφεις. Όλη την ώρα στο στήθος!!! Μόνο εκεί ηρεμούσαν!! Τα είχα παίξει από την κούραση και την αυπνία αλλά μετά τους πρώτους 2 μήνες άρχισαν να στρώνουν. Θέλει υπομονή και να μην τρελαίνεσαι με τις δουλειές του σπιτιού. Εγώ δεν έκανα τίποτα άλλο από το να θηλάζω, να τρώω και να κοιμάμαι. Το σπίτι ήταν χάλια, έκανα μόνο τα πολύ βασικά και προσπαθούσα να είμαι ήρεμη.

 

Το μωρό ρεύεται μετά από κάθε γεύμα? Γουλίτσες βγάζει? Είναι πολύ σημαντικό να πιάνει σωστά την θηλή γιατί αν δεν το κάνει μπορεί να μην τρέφεται σωστά. Έχει στο site σχετικό topic με το σωστό πιάσιμο της θηλής. Αυτό να το κοιτάξεις γιατί μπορεί να είναι καθοριστικό στην περίπτωσή σας.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να τον αφήνεις πολύ ώρα στο ένα στήθος για να παίρνει και το πιο παχύ γάλα.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει κοριτσακι.!!!!!!!!!!κανε υπομονη...εγω θηλασα γυρω στους 5 μηνες!!!!τους 3 πρωτους αυτη η κατασταση συνεβαινε και σε μενα!δεν κοιμοταν καθολου!!!ουτε καν το βραδυ!!!τον ειχα μονιμα στο στηθος μου!!!κανε υπομονη και ολα θα αλλαξουν καποια στιγμη.!βεβαια εμενα ειναι 8 μηνων και ακομα δεν κοιμαται αλλα τι να κανω!!!!!υπομονη και μονο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου καλύτερα χαλάρωσε και απόλαυσε αυτές τις μοναδικές στιγμές με το παιδάκι σου. Φυσικά και δεν θα κάνει τίποτε άλλο, μιλάμε για ημερών παιδάκι. Μην καταπιέζεσαι και μην του στερείς την παρουσία σου ούτε και το στήθος σου. Οπλίσου με γερά νεύρα και υπομονή και επιστράτευσε πεθερές/μανάδες/συζύγους να σου κάνουν τις δουλειές. Εσένα η μοναδική σου αρμοδιότητα είναι να φροντίζεις το μωρό.

Κι εγώ καισαρική έκανα και πέθανα στον πόνο αλλά τα κατάφερα. Με δάκρυα στα μάτια πολλές φορές αλλά βάστα γερά. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο. Ποιος είπε ότι η μητρότητα είναι εύκολο πράγμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει!!! Κοιταξε η αρχη ειναι αρκετα δυσκολη. Παρτο χαλαρα οσο μπορεις. Να τον εχεις ολη μερα στο στηθος αφου το εχει αναγκη. Πρώτον γιατι προσπαθει να σου αυξησει τη παραγωγη, δευτερον μπορει να το θελει και για συναισθηματοψυχολογικους λογους (πω τι ειπα τωρα!!). Σκεψου ότι τοσους μηνες ηταν ωραια και καλα στη κοιλιτσα σου χωρις αναγκες και τωρα πρεπει να μαθει να τρωει να κοιμαται κλπ. Εμενα αυτο με το στηθος το ειχε μεχρι 3 μηνων καθοταν για φαγητο 90 λεπτα και μετα από μιση ωρα παλι τα ιδια. Μετα το 3ο μηνα σε 5 λεπτα τελος.

Οσον αφορα τον υπνο κι εμενα η δικια μου το πρωτο καιρο ειχε κανει τη νυχτα μερα. Το πρωι κοιμοταν στο στηθος (οσο γινοταν) και το βραδυ ουρλιαζε μεχρι τις 5 το πρωι, μονο στο στηθος ηρεμουσε. Περασαμε κατι κολικους ονειρο. Οποτε να εχεις στο νου οτι μπορει να εχει και τα πονακια του.

Κοπελιτα μου κανε υπομονη, κυριως το πρωτο καιρο θα τη χρειαστεις εσυ περισσοτερο, αλλα και ο αντρουλης σου!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Να σου ζήσει ο μικρούλης!

Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία καθώς εμείς είμαστε μόλις 3 μηνών, παρόλα αυτά και για μας οι πρώτες μέρες ήταν όπως τις περιγράφεις. Και εγώ στην αρχή είχα πελαγώσει αλλά όπως σου είπαν και οι άλλες μανούλες αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.Κάνε υπομονή και όλα θα στρώσουν.

Το παρακάτω site έχει πολλές πληροφορίες για την επούλωση των θηλών και όχι μόνο. Εμένα με έχει βοηθήσει αρκετά.

 

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipplehealing.html

[U][URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lbff.lilypie.com/BI1sp2.png[/IMG][/URL][/U][COLOR=Black][I]

.. [SIZE=1][B]βλέφαρό μου, σκαλιστό, αχ τυχερό μου
μη χαράζεις, άστρο της αυγής , μη μου τρομάζεις..[/B][/SIZE][/I][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

Φιλική πρόταση. Προσπάθησε να δώσεις τη πιπίλα. Θα το βοηθήσει να κοιμάται και μόνο του, κι εσύ να ξέρεις πότε θέλει πραγματικά να φάει και πότε θέλει απλά να πιπιλίσει. Οι μαραθώνιοι θηλασμοί οφείλονται στην ανάγκη για πιπίλισμα.

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

giotaki83 εκτιμω την προσπαθεια σου να βοηθησεις,αλλα να ξερεις κι εσυ οτι η πιπιλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε μωρα που θηλαζουν και ιδιαιτερα σε μωρα που δεν εχουν καν σαραντισει !!!!

 

συνταγη για να φτιαξεις κεραλοιφη http://ariadni144.wordpress.com/2010/06/28/keraloifi/ ή αλλιως μπορεις να παρεις την κρεμα purelan της medela για να βαλεις στις θηλες..σου προτεινω μονο αυτες τις κρεμες γιατι δεν χρειάζεται να πλένονται από το στήθος για να θηλάσει το μωρό, καθως η συνεχης πληση μαλακωνει τις θηλες και επιδεινωνει το προβλημα..

 

διαβασε κι εδω ποιες ειναι οι οδηγιες θηλασμου για τις πρωτες 40 μερες http://ariadni144.wordpress.com/odigies_thilasmou_gia_tis_protes_40meres/

οπου αναφερεται οτι :

''- Θηλάστε αποκλειστικά. Μη δίνετε συμπλήρωμα, τσάι, νερό ή πιπίλα τουλάχιστον για τις πρώτες 40 ημέρες της ζωής του μωρού.

-Θηλάστε πολύ συχνά. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το μωρό θα περνά περισσότερες από 18 ώρες το 24ωρο θηλάζοντας, ώσπου να σαραντίσει. Κάτι τέτοιο είναι τελείως φυσιολογικό και αναμενόμενο. Πρακτικά δε θα προλαβαίνετε να κάνετε τίποτα άλλο ώσπου το μωρό σας να σαραντίσει. Όποτε το μωρό ψάχνει με το στόμα, βάζει τα χέρια στο στόμα ή κλαίει βάλτε το αμέσως στο στήθος, ακόμα κι αν θήλαζε ακατάπαυστα για 3 ώρες μέχρι πριν από 5 λεπτά."

οπως βλεπεις εινΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο οτι περιγραφεις..

 

και τελος εδω θα βρεις βιντεο για το πως πιανει το μωρο σωστα στον θηλασμο http://ariadni144.wordpress.com/2009/11/29/simvoules-thilasmou-gia-nees-manoules-i-sosti-stasi-thilasmou/ καθως το γεγονος οτι πονας σημαινει οτι το μωρο δεν πιανει καλα την θηλη και την τραυματιζει..αλλιως θα πρεπει να σε δει καποιος συμβουλος θηλασμου , για να σε βοηθησει..

περιμενουμε νεα σου!

οι μερες που ερχονται θα ειναι πολυ καλυτερες και μαγικες!!

λιγο υπομονη θελει τον πρωτο καιρο..:wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

για σωστες στασεις θηλασμου, το σχετικο τοπικ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39776

 

και περιλιπτικα μπορεις να δεις (στα αγγλικα) τις βασικες στασεις θηλασμου εδω

http://www.babycenter.com/0_how-do-i-hold-thee-positions-and-tips-for-making-breastfeedi_8784.bc

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλική πρόταση. Προσπάθησε να δώσεις τη πιπίλα. Θα το βοηθήσει να κοιμάται και μόνο του, κι εσύ να ξέρεις πότε θέλει πραγματικά να φάει και πότε θέλει απλά να πιπιλίσει. Οι μαραθώνιοι θηλασμοί οφείλονται στην ανάγκη για πιπίλισμα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα το αντίθετο. Από όσο έχω διαβάσει αλλά το ίδιο έκανα και στη μπέμπα μου τις πρώτες έξι εβδομάδες δεν έδωσα τίποτα για να εδραιωθεί η γαλουχία αλλά και για να μην πάθει σύγχυση θηλών (δεν είναι σίγουρο ότι συμβαίνει σε όλα τα παιδιά αλλά εγώ δεν ήθελα να το ρισκάρω).

Τον πρώτο καιρό και η δικία μου το ίδιο έκανε. Αφοσιώσου στο θηλασμό, να τρως καλά, να πίνεις πολύ νερό και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς. Όλα τα άλλα ακόμα και το άλλαγμα του μωρού μπορεί να τα αναλάβει κάποιος άλλος. Πίστεψε με περνάει πολύ γρήγορα και μετά μπορεί το μωρό σου να κάθεται μόλις 5-10 λεπτά και συ να αναρωτιέσαι αν χόρτασε.

Link to comment
Share on other sites

...το ποσο αλλαζει αυτη η κατασταση μετα τους δυο μηνες δεν φανταζεσαι... Εγω τωρα αναρωτιεμαι γιατι θηλαζει τοσο λιγο το παιδι;;; (σχεδον ανα 3ωρο)!!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστψ για τις συμβουλες.Ως προς το θηλασμο ξερω οτι ειναι φυσιολογικο και δε με πειραζει,ουτε και εχω σκοπο να δωσω πιπιλα....ειναι πλυ νωρις ακομα και δε θελω να ρισκρω.

 

Αλλα με το θεμα του υπνου δεν ξερω τι να κανω.Τη μερα εχουν βελτιωθει τα πραγματα...κοιμαται στην κουνια του...λγο αλλα κοιμαται.Αλλα το βραδυ δεν κοιμαται με τπτ στην κουνια.Ετσι αναγκαζομαι να τον κοιμιζω στην αγκαλια μου στον καναπε...πραγμα το οποιο θεωρω λαθος.Μπρει να κοιμηθει και στο κρεβατι μαζι μας κανα δυωρακι αλλα θα πρεπει να τον θηλαζω συγχρονως.

Φοβαμαι μηπως μας μειει το κουσυρι ακι θελει να κοιμαται στα χερια μου.Γιατι τωρα ειναι πολυ μικρουλης...αλλα αν παρει λιγα κιλακια τοτε πως θα τον εχω ολη μερα στα χερια??

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου σαν να ακουω εμενα πριν 3 χρονια..

Πονοι απ τα ραμματα, πονοι στις θηλες... να μην μπορω ουτε ορθια ουτε και καθιστη, ουτε ξαπλωτη...να δαγκωνομαι στο θηλασμο να μην μπορω να βολευτω πουθενα (ειχα και αρκετα ραμματα εγω...)

Κανε λιγη ΥΠΟΜΟΝΗ θα περασει σε λιγες μερες θα εισια αλλιως-πολυ καλυτερα..!

Εσυ θα κοιτας να πιανει το μωρο καλα στο στηθος, να βαζεις τη λανολινη σου και να αφηνεις το στηθος λιγο να αεριζεται για να περασουν οι θηλες.

Μετρας τσισα και κακα και υπομονη...οι πρωτες μερες ειναι δυσκολες

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι αναγκαζομαι να τον κοιμιζω στην αγκαλια μου στον καναπε...πραγμα το οποιο θεωρω λαθος.Μπρει να κοιμηθει και στο κρεβατι μαζι μας κανα δυωρακι αλλα θα πρεπει να τον θηλαζω συγχρονως.

Φοβαμαι μηπως μας μειει το κουσυρι ακι θελει να κοιμαται στα χερια μου.Γιατι τωρα ειναι πολυ μικρουλης...αλλα αν παρει λιγα κιλακια τοτε πως θα τον εχω ολη μερα στα χερια??

 

Nα σου ζήσει Νίκη μου!!

Τα μωράκια αυτής της ηλικίας ΔΕΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ!

 

Έχουν ανάγκη την αγκαλιά σου !!!

 

Μην ακούς την κάθε θείτσα που σου λέει

"μην το μάθεις στα χέρια"

 

Στο λέω εγώ που περάσαμε ένα 3-μηνο αγκαλιά με την μικρή...

...και μετά τέλος!

 

Κοιμόταν μόνη της στην κούνια της!

 

Υπάρχει κι αυτή η λύση

http://www.babywearing.gr/Slings/ringsling.htm

http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=5&gclid=CNr78PXwlaYCFYEOfAodJ2a4kg

http://www.gabi.gr/store/Product/CategoryInfo.aspx?cid=26

http://www.ntanta.gr/ntanta/ringslings?gclid=CPj-7ZrxlaYCFQgMfAodbUtwkA

 

για να κρατάς συνέχεια το μωρό αγκαλιά σου

χωρίς να κουράζεσαι ιδιαίτερα

 

(και είναι ότι πρέπει για αυτή την ηλικία

γιατί είναι οι μοναδικοί μάρσιπποι που το μωρό μπορεί

να σταθεί σε ξαπλωμένη θέση-

όπως όταν θηλάζει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω αγορασει εναν τετοιο μαρσιπο ομως δεν τον εχουμε χησιμοποιησει ακομα...δε θα αργησουμε βεβαια μιας και τα χερια μου εχουν ηδη αρχισει να πονανε μιας και κανω σχεδον τα παντα με το μωρο αγκαλια.

 

Καλα με τον αντρα μου εχουμε ξεχασει ηδη τι θα πει να κοιμομαστε μαζι...αυτος κοιμαται στο κρεβατι κι εγω στον καναπε με το μωρο στα χερια.Χθες παντως κοιμηθηκε συνεχομενα απο τις 2 μεχρι τις 7 το πρωι...τον ξυπησαμε εμεις για να φαει.Στα χερια μου αλλα κατι ηταν κι αυτο.

 

Α επισης εχει περασει αρκετα ο πονος απο τα ραμματα και μπορω να καθομαι σαν αμθρωπος.

 

Τι να πω θα κανουμε υπομονη και βλεπουμε πως θα παει...ειναι μια παρηγορια τουλαχιστον να διαβαζω οτι κι εσεις εχετε περασει παρομοιες δυσκολιες με τα μικρακια σας γιατι ιχα απογοητευτει πολυ στην αρχη...ταιζα το μωρο και συγχρονως εκλαιγα απο την κουραση και την απογνωση.Και ειδικα στο μαιευτηριο που εβλεπα τα αλλα δυο παιδακια στο δωματιο να κοιμουνται τοσο ευκολα κι εμεις να σηκωνουμε τον τοπο με τις φωνες μας ολη νυχτα...ελεγα το παιδι μου με μισει.Ευτυχως εχω τον αντρα μου που με στηριζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι απολυτα φυσιολιογικα εμενα ηταν ετσι μεχρι 5 μηνων μετα αρχισε να στρωνει....στηθος αγκαλια,,,,αυτο ειναι ολη του ζωη,,,,,ο μαρσιπος με εσωσε,,,οι πονοι στις θηλες μου κρατησαν 15 μερες....υπομονη και να χαιρεσαι το μωρακι σου,,,περναει πολυ γρηγορα ο καιρος ζηστο!

Link to comment
Share on other sites

Και ειδικα στο μαιευτηριο που εβλεπα τα αλλα δυο παιδακια στο δωματιο να κοιμουνται τοσο ευκολα κι εμεις να σηκωνουμε τον τοπο με τις φωνες μας ολη νυχτα....

 

Αστο αυτό....δεν παίζει!

 

Στο μαιευτήριο εμείς δεν είχαμε ακούσει την φωνούλα της!! :shock: Ολο κοιμόταν!!

 

Λέγαμε, τι ήσυχο παιδάκι είναι αυτό?...

Μας τις φύλαγες όμως τις φωνούλες της για το σπίτι!! :mrgreen:

 

Κι απο θήλασμα τίποτα!!

Πιπίλαγε μόνο και τίποτα άλλο!!

 

Αφού αναγκάστηκα να βάλω θήλαστρο για αρκετό διάστημα, μέχρι που πήρε τα απάνω της

και άρχισε να θηλάζει μόνη της κατευθείαν απο το στήθος!

 

Κάνε υπομονή!

Ολα είναι προσωρινά! ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ! ;)

 

ΥΓ-1: Για τις θηλές, εμένα με έσωσε να τις αλείφω με το γάλα μου. Εχει λίπος και τις ενυδατώνει.

Μην χρησιμοποιείς σαπούνια κλπ.

Να τις καθαρίζεις με μια καθαρή πετσετούλα με σκέτο νεράκι μόνο.

ΥΓ-2: Περιμένουμε νέα σου...

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει το μωρό!και εμενα τους πρώτους δυο μηνες θηλαζε συνεχεια και είχα ακριβως τους ίδιους φόβους....πότε θα κοιμηθεί;υπηρξε μερα που ήμουν καθιστη στον καναπε με το μωρό να θηλάζει 8 ωρες!!!με διαλείμματα για τουαλέτα και ενα ντουζ!να είσαι σίγουρη όμως οτι κοιμαται ενω θηλάζει απλά εσύ λόγο κούρασης δεν το καταλαβαίνεις.δοκίμασε να θηλάσεις ξαπλωμενη ωστε να ξεκουραστείς και εσυ.ασχετα αν είναι μεσημερι η όχι.Εμενα τον πρώτο καιρό (γιατι δεν θηλαζε αποτελεσματικα και λόγω ικτερου επρεπε να τρωει καλά)υπήρχαν μερες που ο μόνος τρόπος για να θηλάσει ηταν εγω να περπαταω πανω κατω στο σαλόνι και αυτό να τωει γιατί μόλις καθόμουν την έπαιρνε ο υπνος, και αυτό έπρεπε να το κανω με τις ώρες!!!!δεν κακόμαθε και τωρα μετα απο λίγο δυσφορεί στην αγκαλιά γιατι δεν μπορεί να απλωθεί και να παίξει.Οπλίσου με υπομονη, προσπάθησε να ξεκουραζεσαι όσο μπορείς, κοιμησου μαζί με το μωρό ακόμα και το βραδυ, τηρωντας τους κανόνες ασφαλείας,και σε λίγο καιρό όλα θα είναι καλύτερα!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολες.Ευχομαι το νεο ετος να πραγματοποιησει καθε επιθυμια για ολους μας!!!Και πανω απόλα να φερει υγεια και αγαπη!!!

 

Εμεις ευτυχως παμε πολυ καλα.Το μωρο εχει αρχισει να εχει ενα στοιχειωδες προγραμμα στη μερα του δηλ τρωει ,κοιμαται ενα διωρακι και παλι απο την αρχη.Ειναι κι αυτο πιο ηρεμο ετσι.Στην κουνια δεν καταφεραμε να κοιμηθουμε αλλα κοιμομαστε στο πορτ-μπεμπε τουλαχιστον.Και τη νυχτα κοιμαται συνεχομενα απο τις 12 μεχρι τις 3-4 τρωει λιγο και μετα ξανακοιμαται μεχρι τις 7 το πρωι.Τοσο ευχαριστη αλλαγη τοσο γρηγορα δεν την περιμεναμε.Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δωσατε.

 

 

Ηθελα ομως να ρωτησω κατι σχετικα με το θηλασμο.Ηρθε ο παιδιατρος προχθες ο οποιος μου ειπε οτι αν το μωρο δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος θα χρειαστει να του δωσουμε συπληρωμα...αν και για την ωρα δεν βλεπει καμια τετοια αναγκη.Απλα με αγχωσε λιγο γιατι δε θελω να μπω σε τετοια διαδικασια.Θα παρουμε μια ζυγαρια να ελεγχω κι εγω το βαρος του.

 

Το μωρο τωρα τρωει καθε 2-3 ωρες...απο το ενα στηθος καθε φορα...εκτος απο το βραδακι που εχει γκρινια συνηθως και θηλαζει πο συχνα.Τον προσπαθω να τρωει 20 λεπτακια αν και μερικες φορες μου αποκοιμιεται στο δεκαλεπτο και δεν ξυπναει με την καμια να συνεχισει οποτε και δεν επιμενω.Κανει κακα του γυρω στις 6 φορες τη μερα.Βασικα οποτε τον αλλαζουμε εχει παντα κανει κακα του.Σπανια θα τον αλλαξω και θα βρω την πανα του καθαρη.Ισως φταιω κι εγω σ'αυτο και θα επρεπε νατον αλλαζω πιο συχνα.

 

Το στηθος μου ομως δεν το αισθανομαι πλεον πρισμενο οπως στην αρχη...σημαινει κατι αυτο??

Υπαρχει περιπτωση να εχει λιγοστεψει το γαλα και γι'αυτο το παιδι να το παιρνει ο υπνος στο στηθος ετσι γρηγορα.Πως καταλαβαινετε εσεις οτι εχετε αρκετο γαλα?

 

 

Sorry για το κατεβατο...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να θηλάσεις ξαπλωμενη ωστε να ξεκουραστείς και εσυ.ασχετα αν είναι μεσημερι η όχι.

 

mama xrysa θέλει λίγο προσοχή σε αυτό

γιατί όταν θηλάζει το μωρό δεν πρέπει να είναι σε τελείως ξαπλωμένη στάση

αλλά να έχει κάποια κλίση προς τα πάνω

 

γιατί εκτός του οτι μπορεί να πνιγεί

αλλά μπορεί να πειράξει και τα αυτάκια του μωρού. :?

 

Νίκη βρήκα και αυτά

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_13.html

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=27

http://www.fuego.xan.gr/index.php?tmp=2&pg=2&id=10059&

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa θέλει λίγο προσοχή σε αυτό

γιατί όταν θηλάζει το μωρό δεν πρέπει να είναι σε τελείως ξαπλωμένη στάση

αλλά να έχει κάποια κλίση προς τα πάνω

 

γιατί εκτός του οτι μπορεί να πνιγεί

αλλά μπορεί να πειράξει και τα αυτάκια του μωρού. :?

 

Νίκη βρήκα και αυτά

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_13.html

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=27

http://www.fuego.xan.gr/index.php?tmp=2&pg=2&id=10059&

 

Σ'ευχαριστω κοριτσακι για τα αρθρα.

 

Οσο το να θηλαζω το μωρο ξαπλωμενη...το εκανα καποιε φορες στην αρχη αλλα δε βολεψε ουτε εμενα ουτε το μωρο και ετσι το σταματησα.Γενικως στματησα να επιχειρω να κοιμηθω στο ιδιο κρεβατι με το παιδ ειτε τη μερα ειτε τη νυχτα και γιατι δν ηθελα να συνηθισει σε κατ τετοιο και γιατι ειχα φοβια απο αποψη σφαλειας του μωρου και γιατι το μωρο δε θηλαζε καλα ετσι,εκνευριζοταν και ειχαμε κλαμματα.

 

 

Α και κατι αλλο(ενα ενα τα θυμαμαι).Το μωρο δε ρευεται παντα.Τον βαζουμε να ρευτει αλλα συνηθως αποκοιμιεται και δε ρευεται και μετα στον υπνο ου μου βγαζι ολο γουλιτσες και φοβαμαι μη πνιγει.Στο μαιευτηριο μου ειπαν θα το βαζει να ρευτει για ενα δεκαλεπτο.Αν δε ρευτει δεν πειραζει.Εσεις τι κανετε?Επιμενετε μεχρι το παιδι να ρευτει?

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa θέλει λίγο προσοχή σε αυτό

γιατί όταν θηλάζει το μωρό δεν πρέπει να είναι σε τελείως ξαπλωμένη στάση

αλλά να έχει κάποια κλίση προς τα πάνω

 

γιατί εκτός του οτι μπορεί να πνιγεί

αλλά μπορεί να πειράξει και τα αυτάκια του μωρού. :?

 

Αυτά δεν ισχύουν.

Το μωρό πρέπει να έχει κλιση ξαπλωμένο μόνο αν έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Αλλιώς είναι περιττό και άβολο (το να θηλάζει ξαπλωμένο με κλίση).

 

Τα αυτάκια του μωρού δεν πειράζονται αν θηλάζει ξαπλωμένο, αυτά ισχύουν μόνο για τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα με μπιμπερό.

 

 

Νίκη, αν δεν θέλεις ή δεν σε βολεύει να θηλάζεις ξαπλωμένη, φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό, σου εγγυώμαι όμως ότι είναι απίστευτα ξεκούραστο. Εγώ άρχισα να απολαμβάνω τον θηλασμό όταν τα κατάφερα να πετύχω την ξαπλωτή στάση σωστά. Οπότε έχε την κατά νου, μπορεί στο πρώτο άλμα ανάπτυξης ή στους μαραθώνιους να την χρειαστείς:D

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο(ενα ενα τα θυμαμαι).Το μωρο δε ρευεται παντα.Τον βαζουμε να ρευτει αλλα συνηθως αποκοιμιεται και δε ρευεται και μετα στον υπνο ου μου βγαζι ολο γουλιτσες και φοβαμαι μη πνιγει.Στο μαιευτηριο μου ειπαν θα το βαζει να ρευτει για ενα δεκαλεπτο.Αν δε ρευτει δεν πειραζει.Εσεις τι κανετε?Επιμενετε μεχρι το παιδι να ρευτει?

 

O παιδίατρος μας (ο οποίος ήταν και νεογνολόγος)

μας είχε πει οτι όταν έβλεπα οτι δεν ρευόταν το μωρό

να το άφηνα ξαπλωμένο για 5-10 λεπτά (να ηρεμήσει)

 

και μετά να το ξανασήκωνα

χτυπώντας το ελαφριά στη πλατούλα.

 

Συνήθως έτσι μου ρευόταν σχεδόν πάντα....

 

Εαν μετά απο αυτό πάλι δεν ρευτεί

τότε σημαίνει οτι δεν χρειάζεται να επιμείνεις.

 

Το μωρό πρέπει να έχει κλιση ξαπλωμένο μόνο αν έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Αλλιώς είναι περιττό και άβολο (το να θηλάζει ξαπλωμένο με κλίση).

 

Τα αυτάκια του μωρού δεν πειράζονται αν θηλάζει ξαπλωμένο, αυτά ισχύουν μόνο για τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα με μπιμπερό.

 

Τι να σου πω palladin μου...ο παιδίατρος μας το έλεγε....:?

Μπορεί να ήταν και υπερβολικός, δεν ξέρω.

 

Εγώ πάντως για καλό και για κακό τον άκουσα

και κράταγα πάντα το μωρό σε κλίση!

 

Είχα πάρει ένα μαξιλάρι θηλασμού και βολευόμουν μια χαρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω palladin μου...ο παιδίατρος μας το έλεγε....:?

Μπορεί να ήταν και υπερβολικός, δεν ξέρω.

 

Εγώ πάντως για καλό και για κακό τον άκουσα

και κράταγα πάντα το μωρό σε κλίση!

 

Είχα πάρει ένα μαξιλάρι θηλασμού και βολευόμουν μια χαρά. ;)

Τώρα είδα ότι είσαι έγκυος!!! Συγχαρητήρια, με το καλό!

 

Πιστεύω ότι ο παιδίατρος ήταν όντως λίγο υπερβολικός, ή θεωρούσε δεδομένο ότι αυτά που ισχύουν για τα μωρά που πίνουν ξένο ισχύουν και για αυτά που θηλάζουν.

 

Δυστυχώς οι περισσότερες λεχώνες είναι πολύ κουρασμένες από τον άστατο και ολιγόωρο ύπνο, και αν ο παιδίατρος τις τρομάξει ότι στην ξαπλωτή στάση υπάρχει κίνδυνος πνιγμού ή ωτίτιδας, τότε χάνουν μια πολύ καλή ευκαιρία ξεκούρασης (και πιθανόν και τον θηλασμό, εγώ προσωπικά είμαι σίγουρη ότι δεν θα τα κατάφερνα να θηλάσω πάνω από 40 μέρες αν έπρεπε να σηκώνομαι τη νύχτα και να θηλάζω καθιστή).

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...