Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω??


ria22

Recommended Posts

Κοριτσια μου,δεν ξερω πραγματικα τι ν κανω,γεννησα πριν μια εβδομαδα αγορακι 3320......με τον θυλασμο δν τα καταφερα,προσπαθησα ολες τις μερες που ημουνα στο νοσοκομειο προσπαθησαν να με βοηθησουν πολλοι αλλα τπτ,δν εχω καλες θηλες κ δν τραβαει καθολου προσπαθησα τα παντα ψευτοθηλες κτλ..αλλα τπτ.:cry::cry: τεσπα.....Τον ταιζουμε με humana(αυτο μας συνεστησαν) ομως τρωει παρα πολυ 90ml μπορει να φαει καθε 2,5-3 ωρες σας παρακαλω βοηθηστε με πειτε μου αν ειναι φυσιολογικο η' οχι-αν μπορει να παθει κτ-πρεπει να του δινω λιγοτερο??αφου ζηταει κ δν ειναι ευχαριστημενος μετα δν κοιμαται..........του κανω κανω??μπορει να φαει οσο θελει??κι αν θελει καθε 2 ωρες??μπορω να του δινω 60-90 ml??sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα ακομα δν εχουμε οργανωθει κ δν εχουμε παιδιατρο........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν να σας ζήσει ο μπέμπης !!!!!! :):):):):)

 

Θυμάμαι όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο ο δικός μου έτρωγε 60ml τις πρώτες μέρες και μετά 90. Δεν νομίζω οτι και πολύ ιδίως για τα αγόρια που ειναι συνήθως πιο αναπτυγμένα :P Νομιζω οτι καθε 2,5-3 ώρες είναι οκ για 1 παιδι που δεν θηλάζει !

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εισαι πολυ αγχωμένη. προσπάθησε να ηρεμήσεις. με τον θηλασμό ειναι πιο ελευθερα τα πράγματα στο ποτε κ πόσο θελει να φάει ενα παιδί. στο ξένο δεν πιστεύω πως ειναι πολύ 60-90μλ την φορά (κάθε 3 ώρες με το ξένο στανταρ πεινανε απ όσο ξέρω. μεχρι να βαλουν βάρος οπότε μεγαλώνουν και τα διαστήματα του ύπνου). κακό δεν του κάνεις σε καμία περίπτωση. το μόνο που μπορεί να του κάνει ''κακό'' (να τον αναστατώειη εννοώ) ειναι η αγχωμένοι χτύποι της καρδιάς σου. αν βλέπεις πως το μωρό πεινάει δοκίμασε να του δώσεις λίγο ακόμη. αλλα πρόσεξε μην μπερδεύεις τους κολικούς με κλάμα πείνας.ξεαγχώσου κ ολα θα πανε καλά

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου γεννηθηκε 3700 κ οταν βγηκαμε ετρωγε 100 γραμμαρια καθε 2,5 με 3 ωρες.δωσε στο μωρο να φαει οσο θελει.καθε μωρακι ειναι διαφορετικο . η δικια μου 4 μηνων επινε 150 γραμ.κ της φιλης μου που ηταν κ 20 μερες μικροτερο ετρωγε 210 γρ. εγω παντως λεω οτι αποριες κ να εχεις να ρωτας παντα τον παιδιατρο σου.ακομα κ αν ειναι βλακεια στην τελικη.

να σου ζησει ο μπεμπης......

Link to comment
Share on other sites

Ενα μωράκι σε αυτη την ηλικία θα πρέπει να τρωει 150 ml γάλα στο κιλό το 24 ώρο. Σε εσένα που είναι 3320 θα πρέπει να τρωει περίπου 500 ml γάλα την ημέρα. Για να δούμε πόσο θέλει σε κάθε γεύμα το διαιρούμε το 500 με το αριθμό τον γευμάτων π.χ εαν κάνει 6 γευματα τοτε θα πρέπει να τρωει σε κάθε γεύμα 83 ml. Αυτή η ποσότητα είναι η ελάχιστη που πρέπει να τρωει σε αυτή την ηλικία.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια:P!Να σου ζήσει το μπεμπάκη σου!Μην αγχώνεσαι καθόλου το μωράκι σου θα σε καθοδηγεί στο πόσο θέλει εκείνο να φάει.Άλλα τρώνε πολύ άλλα πιο λίγο απλά ποτέ μην το πιέσεις.Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι και απόλαυσε το:wink:!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου,δεν ξερω πραγματικα τι ν κανω,γεννησα πριν μια εβδομαδα αγορακι 3320......με τον θυλασμο δν τα καταφερα,προσπαθησα ολες τις μερες που ημουνα στο νοσοκομειο προσπαθησαν να με βοηθησουν πολλοι αλλα τπτ,δν εχω καλες θηλες κ δν τραβαει καθολου προσπαθησα τα παντα ψευτοθηλες κτλ..αλλα τπτ.:cry::cry: τεσπα.....Τον ταιζουμε με humana(αυτο μας συνεστησαν) ομως τρωει παρα πολυ 90ml μπορει να φαει καθε 2,5-3 ωρες σας παρακαλω βοηθηστε με πειτε μου αν ειναι φυσιολογικο η' οχι-αν μπορει να παθει κτ-πρεπει να του δινω λιγοτερο??αφου ζηταει κ δν ειναι ευχαριστημενος μετα δν κοιμαται..........του κανω κανω??μπορει να φαει οσο θελει??κι αν θελει καθε 2 ωρες??μπορω να του δινω 60-90 ml??sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα ακομα δν εχουμε οργανωθει κ δν εχουμε παιδιατρο........

να σου ζήσει το μωράκι σου καταρχήν! τι μου θύμισες τώρα..! όταν γέννησα, στην αρχή έδινα στο μικρό περίου 60 μλ γάλα. μετά απο λίγη ώρα χαλούσε τον κόσμο!" κολικοί " μου λέγαν όλοι. ώσπου μια γιατρός μου είπε ότι το παιδί απλά πεινάει και να του δίνω περισσότερο γάλα. ε, όταν φύγαμε απο το μαιευτήριο ο μικρός μου έπινε 120μλ κάθε 2.5 ώρες ήταν ήσυχος και κοιμόταν καλά. δεν μου έπαθε τίποτα ποτέ επειδή επινε πολύ γάλα.αφού τόσο ήθελε το παιδάκι για να χορτάσει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια:P!Να σου ζήσει το μπεμπάκη σου!Μην αγχώνεσαι καθόλου το μωράκι σου θα σε καθοδηγεί στο πόσο θέλει εκείνο να φάει.Άλλα τρώνε πολύ άλλα πιο λίγο απλά ποτέ μην το πιέσεις.Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι και απόλαυσε το:wink:!

αυτό είναι πολύ βασικό!

Link to comment
Share on other sites

Το καθε παιδι εχει διαφορετικο προγραμμα και ορεξη, το δικο σου ειναι πολυ μικρουλη για να κρατας προγραμμα ωρων.

Νομιζω οτι το καλυτερο ειναι να του δινεις οσο γαλατακι θελει οποτε νομιζεις οτι πειναει. Μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι θα έχεις γυρίσει σπίτι, όμως θα πρέπει να βρεις άμεσα παιδιατρο ο οποιος θα εξετάσει το μωρό και θα σε καθοδηγήσει... φρόντισε να είναι καποιος που εμπιστεύεσαι όμως γιατί εγώ κάηκα από παιδίατρο και άλλαξα 3 μέχρι να καταλήξω.. κατ΄αρχήν βρες άμεσα σύμβουλο θηλασμού και προσπάθησε να ξεμπλέξεις από τα ξένα γάλατα... το πόσο πρέπει να τρώει το μωρό είναι συνδυασμός βάρους και ηλικίας... σε νεογνολόγο που πήγα μου είπε εκ των υστέρων ότι τα μωρά σε αυτή την ηλικία δεν έχουν την αίσθηση του κορεσμού... οπότε θα πρέπει να κανονίζεις εσύ τα γεύματά του.. ξένο γάλα πριν το τρίωρο δεν επιτρέπεται με την λογική όμως ότι θα έχει χορτάσει στο γεύμα που θα έχει προηγηθεί... εμένα η πρώτη παιδίατρος που με έκαψε μου έλεγε αμα κλαίει δωστου και άλλο μέχρι να αφήνει στο μπουκάλι γάλα.. αποτέλεσμα?? ο μπέμπης έκλαιγε λόγω παλινδρόμησης και αντί να τον ταίζουμε με μέτρο του δίναμε όλο και παραπάνω με αποτέλεσμα να υπερισιτιστεί και να χειροτερέψει η παλινδρόμηση και να παιδεύομαι ακόμη και τώρα που είναι 6,5 μηνων... μην μπεις ΠΟΤΕ στην λογική να συγκρίνεις μωρό με μωρό πόσο τρώει... εμείς στην νεογνολόγο που είχαμε παει εξέτασε το μωρό και υπολόγισε ανάλογα με το βάρος και την ηλικία του πόσο περίπου έπρεπε να τρώει και στις πόσες ώρες.. καλή τύχη και να σου ζήσει ο μικρούλης!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου , θα σου πω και εγώ ότι σου λένε και οι άλλες κοπέλες..¨οσο και όταν σου ζητάει γάλα να του δίνεις !Εμένα την πρώτη μέρα που γυρίσαμε απο το νοσοκομείο επινε 60 ml και την δευτερη 90++ και μου φαινότανε πολυ περίεργο:roll::roll:!!Τι να πει και μια φίλη μου που μεσα στο νοσοκομείο το μωρό της επινε και δεν υπερβαλω 120ml:o:o αλλα ήτανε και 4500kg!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου,ειστε υπεροχες.....ευχαριστω παρα πολυ...με βοηθατε πολυ γιατι πραγματικα τα εχω χασει....νομιζα οτι υπαρχει προβλημα κ οτι κανω κτ λαθος......τρωει περιπου 80ml κ τον βλεπω οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος,αφου μου ''χαμογελαει''κ αυτο με λιωνει....θελω ο γλυκουλις μου να ειναι παντα ικανοποιημενος απο μενα.......ευχαριστω κ παλι πολυ κοριτσαρες μου...........

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια εγω περιμενω πως και πως να γεννησω και θελω παρα πολυ να θηλασω θα κανω τα παντα,μεχρι και μαια εχω βρει για να ερθει σπιτι να μοε βοηθησει,αυτη μου κανει και τα μαθηματα,αλλα σκεφτομαι τωρα τι ωραια και καλα εσεις μπορειτε να υπολογισετε περιπου ποσα μλ τρωει το μωρο,οταν ομως θηλαζει?Πως θα υπολογισεις?Πολλοι λενε οτι μετρας πανες και καταλαβαινεις αν σιτιζεται σωστα,την ωρα του θηλασμου ομως πως θα καταλαβεις ποσο τρωει?

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια εγω περιμενω πως και πως να γεννησω και θελω παρα πολυ να θηλασω θα κανω τα παντα,μεχρι και μαια εχω βρει για να ερθει σπιτι να μοε βοηθησει,αυτη μου κανει και τα μαθηματα,αλλα σκεφτομαι τωρα τι ωραια και καλα εσεις μπορειτε να υπολογισετε περιπου ποσα μλ τρωει το μωρο,οταν ομως θηλαζει?Πως θα υπολογισεις?Πολλοι λενε οτι μετρας πανες και καταλαβαινεις αν σιτιζεται σωστα,την ωρα του θηλασμου ομως πως θα καταλαβεις ποσο τρωει?

 

Είμαι σίγουρη ότι θα σου τα πει η μαία σου, αλλά και ότι θα επισκεφτείς το νήμα του θηλασμού για να ενημερωθείς. Όμως για να μην μένουν αναπάντητα τέτοια ερωτήματα και για άλλες μανούλες θα πω το εξής. Όταν θηλάζει το μωρό ελεύθερα και ανεμπόδιστα μέρα και νύχτα (ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι περνάει ώρες ολόκληρες στο στήθος ή ότι ζητάει συχνά) δεν μας ενδιαφέρει πόσα ml ακριβώς παίρνει ώστε να χρειάζεται να τα μετρήσουμε με κάποιο τρόπο. Για να ξέρουμε ότι σιτίζεται επαρκώς μετράμε βρεγμένες και λερωμένες πάνες ανάλογα με την ηλικία του και φυσικά παρακολουθούμε και το βάρος του. Η ακριβής ποσότητα μας ενδιαφέρει για το τεχνητό γάλα γιατί η σύστασή του είναι τέτοια που δεν πρέπει να υπερβαίνει συγκεκριμένη ποσότητα την ημέρα. Γιαυτό και δίνουν και χαμομήλια και τσάγια ενδιάμεσα. Με το καλό το μωράκι σου....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...