Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ειναι συγκαμα????


Recommended Posts

σημερα ο μικρουλης μου εβγαλε σπυρακια με πυον στον ποπο του γυρω απο την τρυπουλα ενω ειναι αρκετα κοκκινος..δεν μας εχει ξανασυμβει κατι παρομοιο...δεν δειχνει να εχει καποια ενοχληση..του βαζω sudocrem k ειδικα σημερα μια κρεμα της avene που ειναι αντιβακτηριδιακη κ μας την εχει δωσει ο παιδιατρος..ειναι συγκαμα???

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμας ο μικρος μας το ειχε παθει.Με καλο πλυσιμο και κρεμουλα σε καθε αλλαγμα,περασε μεσα σε 3-4 μερες.Ο παιδιατρος που ειδε το μωρο τι σου ειπε?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

σημερα το επαθε..δεν τον πηγα γιατι δυστυχως δεν ειμαστε αθηνα οπου βρισκεται ο παιδιατρος μας.. τον ξεπλενω καλα κ του βαζω κρεμουλες μηπως φυγουν..τι κρεμα βαζατε?

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως που συγκαηκε παρα πολυ (ειχε κανει μεχρι και "κακαδακι" σαν αυτο που κανουμε οταν καιγομαστε απο τον φουρνο, την πετσουλα)

 

εβαλα fusidin για 2 μερες και μετα fusidon kai bepanthol...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικά περαστικά σας

Αν και δεν είναι τίποτα σπουδαίο ένα μικρό σύγκαμα από ότι κατάλαβα από αυτά που λες ……..

ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΥΓΚΑΜΑ

Στην λεκάνη διαλύεις μισό νιζεστε ναι αυτό που κάνουμε χαλβά και βάζεις το μωρό να παίξει εκεί όσο του αρέσει .

Αφού τελειώσετε με το μπανακι ξεπλένεις με κρύο νερό χωρίς σαπούνι ,ταμπονάρεις πολύ καλά την περιοχή με βαμβάκι γιατί πονάει αφόρητα η ψυχούλα σου..

Τέλος κάνε επάλειψη με αγνό ελαιόλαδο θα δεις αποτέλεσμα από την πρώτη φορά

 

ΦΙΛΙΑ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ

Επεξεργάστηκαν by μαμαλευτερακι
ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΥΓΚΑΜΑ

.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μαμαλευτερακι με το ελαιολαδο δεν θα αναψει το παιδι?

Βαλε πεπανθον την κανονικη την διάφανη ,οχι την αλλη την ασπρη που δινουν για τον πισινο..

Πολυ αποτελεσματικη .. ακομα και σε βαριες περιπτωσεις.

Μπορει ομως να μην ειναι και συγκαμα. ΖΕκτος αν σου εκανε αρκετες διαρροιες κατα τη διαρκεια της ημερας, οποτε και ερεθιστηκε.. Παρε τον γιατρο ενα τηλεφωνο να του πεις για το πυον στα σπυρακια . Μηπως ειναι καμια μολυνση και θελει κατι πιο ειδικο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

annalu σε περίπτωση που είναι μύκητες από την υγρασία να βάλεις φαρμακευτική μελάνι από το φαρμακείο είναι θαυματουργή..3 φορές την ημέρα. (το μπλε χρώμα φεύγει εύκολα με νεράκι) Εγώ σε 1 ημέρα είδα διαφορά και σε 3 ημέρες έφυγε εντελώς. Από τότε δεν ξαναέπαθε τίποτα το παιδάκι μου, πλέον βάζω μόνο ελαιόλαδο 1-2 φορές την ημέρα στις υπόλοιπες αλλαγές πάνας τίποτα, μόνο καλό σκούπισμα. Το σπαθόλαδο είναι καλό επίσης το έχω στο σπίτι αν ξανακοκκινήσει θα της βάλω. Επίσης υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία σε κάτι π.χ σε πάνες, μωρομάντηλα.... μήπως πήρες κάτι καινούριο?

Εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου μωρομάντηλα μόνο όταν είμαστε έξω αναγκαστικά. Την πλένω με χλιαρό νεράκι χωρίς σαπούνι σε κάθε αλλαγή πάνας.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν χρησιμοποιησα κατι καινουριο, ουτε ειχε διαρροια χθες..ειναι καλυτερα σημερα απλα παραμενει λιγο κοκκινος..βαζω εναλλαξ sudocrem κ αυτη της avene που εχω κ αν δεν υποχωρησει ως αυριο, θα χρησιμοποιησω κατι απο αυτα που μου προτεινατε..σας ευχαριστω πολυ ολες για το ενδιαφερον κ τις πολυ χρησιμες συμβουλες σας!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα για την annalu εμενα ο μικρος σε μια μερα τον αλλαξα 8 φορες (εκανε συνεχεια κακ....)συνεχομενα 2 μερες (8+:cool:τοτε χρησιμοποιουσα bepanthol και penaten.σ'ενα περιοδικο για παιδια ειχα δει μια διαφημηση για μια βιολογικη κρεμα συγκαμματος και το σαμπουαν του weleda λεγεται αγορασα και τα δυο η κρεμα απλως απαιχτη με καλεντουλα και χαμομηλι(για αναπλαση δερματος) το σαμπουαν δε παει να φαει οση σαπουναδα θελει ο μικρος δεν παθαινει τιποτα .βεβαια ειναι λιγο ακριβα (περιπου 30 ευρω τα δυο μου βγηκαν ).το αναφερω γιατι μετα απο μια εβδομαδα ειχαμε ξανα τα ιδια και με την κρεμα ουτε κοκκινιλες ουτε σπυρακια ουτε τιποτα.δοκιμασε με το μελανι και μολις καλμαρει λιγο η κοκκινιλα βαλε αυτη τη κρεμουλα(βαλσαμο θα δεις).τη sudocrem την ειχα και εγω ,απογοητευση...καλη συνεχεια....:-)

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

annalu βασικά κι εγώ συμφωνώ μ'όσα σου έγραψαν αλλά θα προσπαθήσω να διαφωτίσω για 1-2 πράγματα σχετικά.

Το σύγκαμα είναι ερεθισμός του δέρματος και είναι ενόχληση με φαγούρα, πόνο και κοκκινίλα. Η συγκαμμένη περιοχή μπορεί να επιμολυνθεί από μικρόβια ή μύκητες. Συνήθως οι ένοχοι είναι οι μύκητες οι οποίοι ευνοούνται από την υγρασία και τη ζέστη και μας κάνουν αυτά τα σπυράκια με το πύον. Τα αντιβακτηριδιακά σαπουνάκια και κρέμες επίσης ευνοούν τους μύκητες καταστρέφοντας τη φυσιολογική μικροβιακή χλωρίδα της περιοχής κι έτσι αφήνοντας το έδαφος ελεύθερο για να πολλαπλασιαστούν οι μύκητες. Καλό είναι τα σπυράκια να τα δείχνουμε σε έναν παιδίατρο ή δερματολόγο που από την πείρα του θα αναγνωρίσει αν μοιάζουν με μύκητες ή με κάτι άλλο.

Και κάτι ακόμα. Οι μύκητες για να θεραπευθούν θέλουν κατά το δυνατό να μείνει η περιοχή στεγνή, να γίνεται 3-4 φορές τη μέρα αντισηψία με μελάνη κι επιπλέον μια αντιμυκητισιακή αλοιφή που θα σου πει ο γιατρός ( π.χ. daktarin).

Για το απλό σύγκαμα πολύ καλές κρέμες είναι όσες έχουν μαλακτικά συστατικά και για την ανάπλαση του δέρματος, όσο για τις αλοιφές τύπου sudocrem, penaten είναι μόνο για πρόληψη του συγκάματος.

Περαστικά σας να είναι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...