Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιτελους κοιμαται σερι το βραδυ????


yasemi

Recommended Posts

ε κοριτσια...η μικρη το τελευταιο δεκαημερο δε ξυπναει στο τετραωρο μια φορα το βραδυ για γαλα παλι.....κοιμαται 23:00 περιπου και ξυπναει 9:30 -10:00 περιπου και τοτε τρωει πρωινο....

 

 

λετε να μεινει μονιμο???

 

πριν απο αυτο το δεκαημερο ξυπναγε καποιες φορες το βραδυ αλλα συνηθως δεν ελεγε γαλα απλα ελεγε μεσα για να ερθει μαζι μας για υπνο...οταν ελεγε γαλα ελεγα στην αρχη οχι γαλα αγαπη μου υπνο τωρα και αν το δεχοτανε δεν επινε μονο αν επεμενε της εδινα....

 

 

λετε επιτελους να κοψει αυτη τη συνηθεια????

 

 

το κακο ειναι οτι εκοψε και αλλα.....

 

τωρα εχει διαμορφωσει σε γευματα το εξης

 

9:30-10 πρωινο (τρωμε διαφορα)

13:00- 14:00 μεσημεριανο

το απογευμα μετα τον υπνο συνηθως δε θελει να φαει φρουτο (πολεμο κανουμε για να φαει καμια δαγκωνια)προτιμαει να τσιμπησει καμια φρυγανια ή λιγα κορν φλεϊκς και

κατα της 8:00-8:30το τρωει βραδυνο φαγητο

 

Προ Υπνου γαλα.....

 

 

4 γευματα δεν ειναι λιγα.???...(κανονικα δε θα επρεπε να πινει αλλη μια φορα γαλα???)

 

 

με εχει μπερδεψει παλι αυτο το παιδι...προφανως χορταινει για αυτο δε ξυπναει....

 

 

ασχετο αλλα τι ωραια ειναι να κοιμασαι παλι σερι 8 ωρες!!!!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί λες ότι κάνει 4 γεύματα; Εφόσον πίνει γάλα πριν κοιμηθεί, και αυτό γεύμα δε θεωρείται;

Όσο για το δεύτερο γάλα της μέρας, μήπως θα μπορούσε να πίνει λίγο με το πρωινό της; Το έχεις προσπαθήσει;

Πάντως είσαι τυχερή, έστω και λίγο "αργά" κατάφερες να κοιμάστε 8 ώρες σερί. Μια χαρά σας βρίσκω.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρωινο

μεσημεριανο

βραδυνο

γαλα

 

4....

 

προσπαθησα να της δωσω το πρωι αλλα μετα απο τοσες ωρες μονο γαλα δε θελει...και μετα χορταινει μονο με γαλα και δε θελει να φαει μεχρι το μεσημερι...ε και δε θελω να μαθει το πρωι να πινει μονο γαλα.... :wink:

 

 

ε αργησαμε λιγο και ελπιζω να κρατησει :lol: \

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο παιδι το αν θα κοιμαται το βραδυ συνεχομενα ή οχι... Η δικη μου ήταν παντα πολυ βολικο παιδι στον υπνο και ακομα και τωρα εινα υπναρου... Να φανταστεις απο 5-6 μηνων κοιμοταν 8 το βραδυ με 8 το πρωι :shock: ... Το μονο παραπονο που δεν εχω ειναι οτι δεν κοιμηθηκα :lol::lol: ..

 

Αντιθετα ο ανηψιος μου που ειναι ακριβως συνομηλικα μεχρι σχεδον 2 χρονων ξυπνουσε μεσα στη μαυρη νυχτα και ηθελε γαλα... Αν δεν του εδινε γινοταν χαμος :oops:

 

Παντως στα γευματα εμεις που ειμαστε 2,5 ακομη εχουμε κρατησει το αρχικο μοτιβο φαγητου:

 

- Γαλα

- Δεκατιανο (φρουτο / αυγο)

- Μεσημεριανο

- Απογευματινο

- Αλλο ενα γευμα ή γαλα σπανιως

 

Βεβαια ειναι πολυ αδυνατη και κοιταμε μπας και φαει καμια μπουκια παραπανω, αν δεν ειχε τετοιο προβλημα θα της ειχα κανει ενα προγραμμα σαν το δικο σου :D

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο παιδι το αν θα κοιμαται το βραδυ συνεχομενα ή οχι... :D

 

Δεν ξέρω αν είναι στο παιδί ή αν και εμεις οι γονεις παίζουμε το ρόλο μας στον ύπνο του παιδιού. Σίγουρα άλλα παιδιά είναι πιο υπναράδικα από άλλα όμως το πρόγραμμα και η ελαστικότητα των γονιών παιζουν ρόλο. Ο δικός μου εδώ και 1 μήνα περίπου έχει κόψει το ξύπνημα στη νύχτα.Κατά τον 3ο μήνα είχε κάνει το απόγευμα νύχτα. Κοιμόταν 1 5ωρο κατα τις 6 και μετά ξυπνούσε ανά 3ωρο- οπότε φαντάζεσαι τί γινόταν. Μετά από συμβουλή άλλης μαμάς πιο έμπειρης, προσπαθήσαμε να τραβήξουμε το τελευταίο του γεύμα πιο αργά και να τον κρατάμε ξύπνιο πριν το τελευταίο γεύμα τουλάχιστον 2 ωρίτσες. Έτσι του κάναμε μπανάκι πιο αργά τον ταϊζαμε αμέσως μετά και τον βάζαμε για ύπνο για καμμια 20αρια μέρες. Ωσπου μαι νύχτα δεν ξύπνησε. Τώρα κοιμάται από τις 21:30 -22:00 μέχρι τις 7 το πρωί. Θέλω να πώ ότι όσο ήμασταν ελαστικοί με τον ύπνο του είχε μπερδευτεί το πρόγραμμά του!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς φτου να μην μας ματιάξω, έχουμε κανένα μήνα που κοιμόμαστε στις 10 με 10:30 και ξυπνάμε γύρω στις 8!! :D:D

Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι...

 

Πάντως πρέπει να παίζει ρόλο και το να ακολουθεί το μωρό με συνέπεια ένα πρόγραμμα ύπνου.

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

μπα δε ξερω αν ειναι θεμα προγραμματος γιατι εμεις και το προγραμμα αλλου για αλλου.....συνηθως κοιμαται εκει γυρω στις 23:00 ...τωρα με τις γιορτες η κυρια το ξεφτιλισε και καταληγαμε αφου ειμασταν στη γυρα να κοιμαται κατα τις 2:00....και παλι ομως ετρωγε τοτε και μετα απο κανα δεκαωρο ξανα ξυπναγε για φαι.....οποτε νομιζω μαλλον το μαϊμοδακι μου μεγαλωσε...οταν ηταν μωρο και εβλεπε οτι το απογευμα κατα 6:οο κοιμοτανε παραπανω τη ξυπναγα για να μη μου κοιμαται τη μερα και τη νυχτα αλλωνιζει...ηταν η μονη παρεμβαση που εκανα στο προγραμμα της...δε ξερω...παντα ημουν της αποψης οτι το παιδι απο ημερων ξερει τι θελει οποτε πηγαιναμε με μπουσουλα τη μικρη και οχι με μπουσουλα τα δικα μου θελω.....και μια χαρα σε εμας δουλεψε.... :lol:

 

 

και ναι συνεχιζουμε πια να κραταμε 11 ωρες περιπου συνεχομενου υπνου οποτε ναι αρχιζω και ξεκουραζομαι.....ε και σιγα σιγα τωρα που και ο μπαμπας ειναι σπιτι κοιμομαστε κατα τις 22:30...

 

 

Στοχος να κοιμομαστε 22:00 μεχρι τον επομενο μηνα ...αντε να δουμε....θα τα καταφερουμε??? :cool:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

zouzounomoro, σε ζηλεύω!!! Εμένα το μωρό μου (είναι και 6,5 μηνών) ακόμη τρώει κάθε 4 ώρες ΚΑΙ το βράδυ! Νομίζω πως ποτέ πια δε θα κοιμηθώ πάνω από 4 ώρες σερί... Εν τω μεταξύ, επιστρέφω στην δουλειά μου τον Φεβρουάριο και τότε... οι μαύροι κύκλοι κάτω από τα μάτια θα γίνουν διπλοί...Δεν ξέρω τί να κάνω...Τί κόλπο να δοκιμάσω???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο παιδι το αν θα κοιμαται το βραδυ συνεχομενα ή οχι... :D

 

Δεν ξέρω αν είναι στο παιδί ή αν και εμεις οι γονεις παίζουμε το ρόλο μας στον ύπνο του παιδιού. Σίγουρα άλλα παιδιά είναι πιο υπναράδικα από άλλα όμως το πρόγραμμα και η ελαστικότητα των γονιών παιζουν ρόλο. Ο δικός μου εδώ και 1 μήνα περίπου έχει κόψει το ξύπνημα στη νύχτα.Κατά τον 3ο μήνα είχε κάνει το απόγευμα νύχτα. Κοιμόταν 1 5ωρο κατα τις 6 και μετά ξυπνούσε ανά 3ωρο- οπότε φαντάζεσαι τί γινόταν. Μετά από συμβουλή άλλης μαμάς πιο έμπειρης, προσπαθήσαμε να τραβήξουμε το τελευταίο του γεύμα πιο αργά και να τον κρατάμε ξύπνιο πριν το τελευταίο γεύμα τουλάχιστον 2 ωρίτσες. Έτσι του κάναμε μπανάκι πιο αργά τον ταϊζαμε αμέσως μετά και τον βάζαμε για ύπνο για καμμια 20αρια μέρες. Ωσπου μαι νύχτα δεν ξύπνησε. Τώρα κοιμάται από τις 21:30 -22:00 μέχρι τις 7 το πρωί. Θέλω να πώ ότι όσο ήμασταν ελαστικοί με τον ύπνο του είχε μπερδευτεί το πρόγραμμά του!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

 

 

 

mama tou kostantinoulh είναι πολύ μικρό το μωράκι σας και θα αλλάξει αρκετές φορές συνήθειες στον ύπνο του.Το πρόγραμμα το καθορίζουμε εμείς για να βολέψει εμάς...

Link to comment
Share on other sites

ELIZA μου θα σου πω τι κάναμε εμείς και ίσως βοήθησε το μωρούλι μας να κοιμάται το βράδυ.

 

Από τον πρώτο καιρό φροντίσαμε να του μάθουμε να διαχωρίζει την μέρα με την νύχτα. Δηλαδή, όταν ξυπνούσε το βράδυ δεν ανάβαμε το φως του δωματίου του, αλλά ένα φως στον διάδρομο ίσα για να βλέπουμε τι κάνουμε. Δεν του μιλούσαμε ποτέ το βράδυ και δεν του κάναμε παιχνιδάκια και χαρούλες, μόνο τον ταϊζαμε και τον βάζαμε για ύπνο. Αντίθετα την ημέρα υπήρχε φως, θόρυβοι, γελάκια, παιχνιδάκια, αγκαλίτσες!

Δοκίμασέ το και εσύ! Μακάρι να σε βοηθήσει. :)

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο προσπαθούμε να κάνουμε και εμείς, όμως ίσως τελικά να οφείλεται στο παιδί και όχι στο τί κανουμε εμείς αποκλειστικά. Ο μεγάλος μου γιος, από 40 ημερών κοιμόταν 8 ώρες σερί... Τέλειο!

Ο μπέμπης όμως, ό,τι και να κάνουμε, ξυπνάει κάθε 4 ώρες...'απλά, αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κανένα κόλπο :wink: ιδιαίτερο...

Πάντως είσαι πολύ τυχερή! Μπράβο στο μωρούλι σας! :D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ELISA μου όλες είμαστε τυχερές που έχουμε γερά τα μωράκια μας.

Ίσως να θέλει άλλο κόλπο το μωρούλι σου! Ελπίζω να το βρείς. :)

 

Πάντως δεν θα άφηνα το ζουζούνι μου να κλαίει και να πλαντάζει όπως συμβουλεύουν κάποιες τεχνικές που αναφέρθηκαν.

Σίγουρα θα υπάρχουν άλλοι τρόποι!

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

ELISA μου όλες είμαστε τυχερές που έχουμε γερά τα μωράκια μας.

 

Ε, βέβαια! Αυτό να λέγεται!!!

 

Πάντως δεν θα άφηνα το ζουζούνι μου να κλαίει και να πλαντάζει όπως συμβουλεύουν κάποιες τεχνικές που αναφέρθηκαν.

Σίγουρα θα υπάρχουν άλλοι τρόποι!

 

Ούτε και εγώ!!! Άλλωστε νομίζω ότι δεν κάνει να αφήνεις για πολύ ώρα τα μωράκια να κλαίνε. Γι' αυτό ρώτησα αν πιάνει κανένα κόλπο...Ας ελπίσουμε ότι θα το βρω... :wink:

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομη προσπαθω να το βρω...τωρα τελευταια επειδη πια στην αγκαλια μου δε βολευεται και δε θελω να τη κοιμιζω και το βραδυ στο κρεββατι μου (το κανω μονο το μεσημερι) την παω στο κρεββατι της καθομαι διπλα της δε της μιλαω και μετα απο κανα δεκαλεπτο κοιμαται..επιασε δυο φορες....αν συνεχισει καθε φορα θα πηγαινω λιγο πιο περα μεχρι να μαθει να ειμαι απεξω....τοχα δει στη νταντα αμεσου δρασεως και τελικα ειναι η δευτερη φορα που εφαρμοζω κατι που ειδα εκει και βλεπω οτι σιγα σιγα πιανει....

 

 

νω δω πως θα της κοψω να ξυπναει το βραδυ μονο και μονο γιατι θελει να ερθει στο κρεββατι μας και με πιανει πανω στη νυστα μου και ενδιδω....

:roll:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νταντά αμέσου δράσεως (που την παρακολουθώ και εγώ να πω την αλήθεια) θα πρέπει να σηκώνεσαι και να την βάζεις στο κρεβάτι της μέχρι να βαρεθεί να σηκώνεται και να αποκοιμηθεί.

Τώρα στην πράξη πόσο εύκολο είναι αυτό να το κάνεις βραδιάτικα πάνω στον καλύτερο τον ύπνο δεν ξέρω να σου πω! :roll: :roll:

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι θα το εκανα ετσι ελαμου ομως που ακομη εχουμε καγκελα στη κουια γιατι ολη υχτα γυρναει οποτε οταν σηκωνεται και φωαζει αν παω ναηςο κανω αυτο να τη ξαναβαλω με τον ιδιο τροπο (να κατσω διπλα της κλπ κλπ ) βαζει κλαμματα,μας ακουνε ολοι,και το πιο βασικο ξυπναιε ο αντρας μου και στον υπνο του επειδη γενικοτερα η μικρη δεν ειναι κλαψιαρα νομιζει οτι κατι εχει παθει ερχετε και αυτος μεσα και αρχιζει τι επαθε το κοριτσι μου και τετοια αντε μετα να τη συμμαζεψω....καταληγουμε στο κρεββατι μαζι ...συνηθως....θα το πετυχω ομως που θα παει....χτες μου ζητησε μονη της στην αρχη μετα το γαλα να παμε μεσα μιας και δε βολευοτανε εκατσα διπλα (πιο μακρια απο τη προηγουμενη νυχτα )και κοιμηθηκε στο λεπτο....σημερα που την εβαλε ο πατερας της ουτε καν χρειαστηκε να κατσει διπλα της....αρα αρχιζει και συνηθιζει....θα συνηθισει φανταζομαι και το να μην ερχεται στο κρεββατι συνεχεια μαζι μας.....δε θελω να γινεται καθε μερα ....γιατι ξυπναμε εμεις σαν σιγμα τελικο καταπιασμενοι και η δεσποινις μια χαρα μεσα στα γελια :lol:

 

 

και το βασικο ...στη γιαγια της οταν θα κοιμηθει ....αν ξυπνησει το βραδυ λεει ενα γιαγια της λεει ωρα για υπνο και τελειωνει εκει το θεμα...!!!!!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι για να έχει μια τεχνική επιτυχία πρέπει να την εφαρμόζουμε με σταθερότητα! Αλλιώς μπερδεύετε και το παιδί και εμείς τελικά δεν μπορούμε να πετύχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. :?:?

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

απολογισμος....

 

εδω και τοσο καιρο η μικρη δε ξυπναει πια για φαγητο το βραδυ !!!!

 

θα ξυπνησει βεβαια για να ζητησει να ερθει μεσα αλλα βρηκα αλλο κολπο....επειδη συνηθως με φωναζει στον υπνο της δε παω κατευθειαν...αν επιμεινει παααααααρα πολυ....παω της λεω ενα ωρα για νανι μετα θα ερθω και παραδοξως αρχιζει και πιανει .....που θα παει θα καταφερουμε να το κοψουμε τελειως και αυτο....κατα τα αλλα το βραδυ μετα το γαλα της τη βαζω πια στο κρεββατι και κοιμαται...σημερα βεβαια εκανε το θεϊκο (κατουρηθηκαμε απο τα γελια) μιλαγε παιδια μονη της επι 55 λεπτα!!!!το τι ελεγε το στομα της και το τι θυμηθηκε να ζητησει ...ειπε οτι εκανε ολη την ημερα,τι εφαγε,οτι κοιμηθηκε στη γιαγια το μεσημερι,οτι ηρθε στο παιδοτοπο.με ποια παιδια επαιξε,οτι η μαμα τωρα και ο μπαμπας ειναι μεσα και οχι μαζι της (μαμα μπαμπας μεσα οχι μαζι μου...)οτι θελει τσισα (αυτο το λεει καθε βραδυ και ειναι η μονη στιγμη που θα της μιλησω και θα της πω μπραβο που το λες καληνυχτα τωρα,για να μη σταματησει να τα λεει),οτι θελει μπανιο (ξανα),οτι θελει αλλη πανα (ριχνει αδεια να πιασει γεματα )οτι θελει νερο (δε της δινω βεβαια ),μετα μιλαγε στα αυτοκολλητα που εχουμε στο δωματιο (να ο τιγρης να το γουρουνακι )θυμηθηκε τογουϊνι της και το ζητησε (της το εδωσα ....κακως βεβαια ) ,55 λεπτα .....ουτε καν θυμαμαι τι αλλο ειπε...

 

καποια στιγμη μουρμουραγε οτι θελει τη κουβερτα της...ε παω μεσα τη σκεπαζω με τη κουβερτα μου λεει μαμα καληνυχτα και ξεραθηκε!!!!

 

αχ μου αλλαξε πανες ο αντρας μου μετα απο τη χαρα μου......

 

 

μα 55 λεπτα το ντουρασελ,,,,,,, :lol::lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Eμενα η μπουμπουκιτσα μου που σε τρεις μερες μπαινει στον τεταρτο μηνα απο πριν κλεισει τον πρωτο μηνα δεν ξυπναγε το βραδυ .MΕΧΡΙ σημερα κοιμαται απο τις 11-12 εως 8-9.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι που έχει να κάνει με το ωράριο του γιου μου? από τότε που έκλεισε τα 5 κοιμάται στις 12 το βράδυ ('ετσι τον έχω συνηθίσει) και ξυπνάει στις8 το πρωί πίνει γάλα και ξανακοιμάται ως τις 11! εμένα με βολεύει αυτό το πρόγραμμα, αλλά μήπως δεν είναι σωστό για το μωρό να κοιμάται τόσο αργά και να ξυπνάει επίσης αργά?

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

pavlina αφου σας βολευει γιατι ετσι ειναι τα ωραρια σας στο σπιτι μια χαρα ειναι ....το προβλημα νομιζω θα ειναι αν ξεκινησει σχολειο που θα πρεπει να κοιμαται ενα 10ωρο αρα θα πρεπει να τον μαθεις να κοιμαται τοτε πιο νωρις.....και εμενα εντεκα το βραδυ κοιμαται με εντεκαμιση γιατι με βολευει που ξυπναει κατα της 10 και οχι το πρωι στις 7 ....το σημαντικο νομιζω ειναι να κοιμουνται ασχετα τι ωρα τα βαζεις...... :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω ως το σχολείο να έχω βρει τη λύση να κοιμάται πιο νωρίς... Πάντως yasemi σε ευχαριστώ για την απάντηση... με καθησύχασες... :)

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...