Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ-ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟΥΡΤΑ?


Recommended Posts

Την Τετάρτη έχουμε τα πρώτα μας γενέθλια! Επειδή δε θέλω να με περάσουν για υπερβολική, πείτε μου και σεις τη γνώμη σας, αν θελήσει η γιαγιά του να του δώσει λίγο τούρτα (στην ουσία να φάει με το δαχτυλάκι του), το αφήνουμε?

Ρωτάω γιατί μέχρι τώρα δεν τρώμε αυγό, δοκιμάσαμε αλλά βγάζει κοκκινίλες και ο γιατρός είπε σε 1 εξάμηνο πάλι. Επίσης θηλάζει και δεν έχει έρθει σε επαφή με ξένο γάλα, ούτε με τα παράγωγά του (γιαούρτι κλπ). Φίλη που ήταν στη θέση μου έδωσ εστο μικρό λίγο σαντιγί και της ξερνούσε όλο το βράδυ.

Άλλωστε η ζάχαρη είναι περιττή σ ετέτοια μικρή ηλικία. Απλά δε θέλω να θεωρήσουν ότι υπερβάλω. Πάντως μέχρι τώρα δεν του δίνουμε ούτε κρέμες εμποριου, ούτε μπισκότα, παρά μόνο υγιεινές και φρέσκες τροφές.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω αν ημουν στη θεση σου δεν θα εδινα στο μωρο τουρτα εφοσον υπαρχει καποιο ειδος αλλεργιας, απλα θα ακολουθουσα το ιδιο προγραμμα φαγητου και την ημερα των γεννεθλιων και θα εδινα καποιο φρουτακι η κατι αντιστοιχο. Φυσικα δεν θα ασχολιομουνα με το τι θα πει ο καθενας απλα θα χαιρομουνα αυτη τη μοναδικη ημερα που ειναι αφιερωμενη στο παιδι μου και ειμαι σιγουρη πως το ιδιο θα κανεις και εσυ για το δικο σου παιδι με τουρτα η χωρις...;););)

 

ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ...!!!

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω κι εγώ: Ποιος θα τη φτιάξει την τούρτα; Γιατί δε φτιάχνεις εσύ ένα κέικ-μπεμπέ;

Υπάρχουν πολλές συνταγές για υγιεινά κέικ, ακόμη και χωρίς καθόλου ζάχαρη. π.χ. http://www.fitmamarealfood.com/babys-first-smash-cake-healthy-no-sugar-banana-cake/

http://www.homemade-baby-food-recipes.com/healthy-first-birthday-cake-recipes.html

 

Και εννοείται να μη σε νοιάζει τι θα πουν οι γιαγιάδες. Για τη γνωστή ατάκα "κι εμείς παιδιά μεγαλώσαμε" υπάρχει πάντα η απάντηση "ακριβώς, μεγαλώσατε παιδιά, και τώρα μεγαλώνω κι εγώ το δικό μου".

 

Χρόνια σας πολλά κι ευτυχισμένα!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστούμε.

Την τούρτα ήδη την παραγγείλαμε. Μπορεί να μην τον ενοχ΄λησει καθόλου, αλλά αν υπάρχει μία πιθανότητα να κένει εμετό το βράδυ, δε θέλω να το ρισκάρω.

Μωρέ δεν είναι μόνο οι γιαγιάδες..εδώ έξω αν βγούμε, τί έχουν δει τα μάτια μ ου να ταϊζουν άλλες τα παιδιά τους σ' αυτην την ηλικία, μέχρι και γύρο, και απορούν γιατί δεν το κάνω και γω!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο τη στιγμη που εχει δειξει δειγματα αλλεργιας καλο ειναι να μην δοκιμασει. Ειναι ομορφη στιγμη μη σας το χαλασει μια ενοχληση λογω τουρτας, δεν θα του λειψει κιολας. Να το χαιρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς, θα έχει πολλά πολλά χρόνια μπροστά του για να φάει τούρτες και γλυκά, άλλωστε δε θα του λείψει αφού δεν γνωρίζει την συγκεκριμένη γεύση!

Να σου ζήσει το μωράκι σου, να είναι γερό και καλότυχο και μη δίνεις σημασία στο τι λένε οι άλλοι (μια ζωή θα λένε!)...

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη έχουμε τα πρώτα μας γενέθλια! Επειδή δε θέλω να με περάσουν για υπερβολική, πείτε μου και σεις τη γνώμη σας, αν θελήσει η γιαγιά του να του δώσει λίγο τούρτα (στην ουσία να φάει με το δαχτυλάκι του), το αφήνουμε?

Ρωτάω γιατί μέχρι τώρα δεν τρώμε αυγό, δοκιμάσαμε αλλά βγάζει κοκκινίλες και ο γιατρός είπε σε 1 εξάμηνο πάλι. Επίσης θηλάζει και δεν έχει έρθει σε επαφή με ξένο γάλα, ούτε με τα παράγωγά του (γιαούρτι κλπ). Φίλη που ήταν στη θέση μου έδωσ εστο μικρό λίγο σαντιγί και της ξερνούσε όλο το βράδυ.

Άλλωστε η ζάχαρη είναι περιττή σ ετέτοια μικρή ηλικία. Απλά δε θέλω να θεωρήσουν ότι υπερβάλω. Πάντως μέχρι τώρα δεν του δίνουμε ούτε κρέμες εμποριου, ούτε μπισκότα, παρά μόνο υγιεινές και φρέσκες τροφές.

Να σου ζήσει Τσάρλι!. Είχα και γω ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό, δεν ήθελα να έχουμε μια λαχταριστή τούρτα, να τρώμε όλοι, να θέλουν όλοι να του δώσουν να δοκιμάσει και να είμαι μόνο εγώ η παράξενη να λέω μη και μη όλη την ώρα λες και είναι δηλητήριο..κι έτσι αποφάσισα να φτιάξω μόνη μου την τούρτα, βασικά ένα κέικ με μπανάνες αντί για ζάχαρη. Δεν πρέπει να άρεσε σε κανέναν εκτός από τον μπέμπη :lol:

 

Τώρα που πέρασε ο καιρός σκέφτομαι ότι ίσως υπερέβαλα λίγο, και να έτρωγε μια κουταλίτσα γλυκό δεν θα πείραζε αφού δεν θα το επαναλάμβανα τις επόμενες μέρες. Εσείς βέβαια έχετε και την αλλεργία οπότε καλύτερα να μην δοκιμάσει..και έχεις αυτό το επιχείρημα, της αλλεργίας, οπότε δεν θα φαίνεσαι η περίεργη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει θέμα αλλεργίας κανονικά όλοι στο κοντινό περιβάλλον πρέπει αν είναι ενήμεροι και να μην δίνουν τίποτα στο μωρό χωρίς να σε ρωτήσουν ή αν δεν γνωρίζουν τι περιέχει. Γιατί τωρα μπορεί να είναι η τούρτα, αύριο κάποιο μπισκότο που έχει μεσα αβγό κ.λπ.

 

Δεν νομίζω ότι κανενας θα σε πει περίεργη που θελεις να προστατεύσεις το παιδί σου. Ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση, πρεπει να σεβαστούν πρώτα απ' όλα το μωρό.

 

Να σου ζήσει και ελπίζω να ξεπεράσετε γρήγορα την αλλεργία σας (είχε και ο γιος μου και το ξεπέρασε ευτυχώς).

 

Επίσης να σου πω ότι για τα γαλακτοκομικά, παρόλο που δεν του έχεις δώσει, έχει έρθει σε "επαφή" με αυτά μεσω του θηλασμού, οπότε αν υπήρχε και εκεί θέμα λογικά θα είχατε κάποια ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα φτιάξει μόνη μου την τούρτα και η κρέμα ήταν η κρέμα γιώτης, η κλασσική μαζί με σαντιγύ. Έτσι δεν είχα τύψεις όταν έδωσα ένα κουταλάκι του γλυκού θυμάμαι. Οταν έφυγε ο κόσμος από τις 11 τη νύχτα ως τις 3, έκλαιγε σαν τρελό το μωρό... δεν ήξερα τι είχε και είχα υποθέσει πως βαρυστομάχιασε.

Από εκείνη την ημέρα χάλασε ο ύπνος της και ξύπναγε συχνά τα βράδια. Η γιατρός μου είπε πως ήταν απ' τον κόσμο που είδε σπίτι μας απότομα το μωρό αλλά και ... μάτι. (ναι, ακόμη κι οι γιατροί πιστεύουν στο μάτι) Πάντως μου αθώωσε την τούρτα.

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε πως δεν θα παθει κατι απο την τουρτα(ενα μικρο κουταλακι ετσι για το καλο).εγω θα του εδινα εννοειτε χωρις βεβαια να επηρεασω την κοπελα...αν ομως ειναι εντελως σιγουρη οτι εχει αλλεργια σοβαρη στο αυΓο του τυπου οχι μονο κοκκινιλες αλλα και πρηξιματα κτλ τοτε εννοειτε πως ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ....:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως παρότι δεν έχουμε αλλεργίες δεν έδωσα. Δεν θα πάθει κάτι αν δεν φάει τούρτα ένα μωρό 12 μηνών ούτε θα το θυμάται για να του μείνει ψυχολογικό τραύμα.. Γενικά κέικ, κουλουράκια κλπ έδωσα πολύ αργότερα και όλα σπιτικά, γλυκά και σοκολάτες δεν του έχω δώσει ακόμα (είναι 20 μηνών).

Κανένας από τους συγγενείς δεν είπε τίποτα αν και σίγουρα ορισμένοι με θεωρούν υπερβολική, επειδή ξέρουν ότι στα θέματα του παιδιού μου δεν σηκώνω κουβέντα.

Στα επόμενα γενέθλια φυσικά και θα του δώσω αλλά πάλι θα την έχω φτιάξει εγώ για να είμαι σίγουρη τί τρώει.

Tsarli η τελική απόφαση όποια και αν είναι είναι δική σου, μην επηρεάζεσαι από τρίτους. Να σου ζήσει το μωράκι!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο μωρό μου που είναι 11 μηνών του δίνω να δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα (εντάξει δεν ξέρω αν θα του έδινα γυρο, αλλά προχθές πχ του έδωσα να δοκιμάσει λίγο από την πίτσα που πήραμε, όχι τα αλλάντικά αλλά την ζυμη με το τυράκι και την σαλτσούλα...). Τι στο καλό μόνο ο δικός μου μόλις δει να τρώμε κάτι αρχίζει να ανοιγοκλείνει το στόμα του για να δοκιμάσει;;;Θέλω να είναι ανοιχτός σε όλες τις γεύσεις γιατί θελω να μάθει να τρώει τα πάντα...Τώρα το μωρό βέβαια που συζητάμε έχει αλλεργία στο αυγό οπότε δεν θα του έδινα αν το γλυκό ειχε αυγό, ή θα επέλεγα ένα γλυκό χωρίς αυγό, χωρίς όμως να αντικαταστήσω ζάχαρη, βούτυρο κτλ..εντάξει μιλάμε για μια-δυο κουταλιές ετσι;!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

tsarli, επειδή είχαμε κι εμείς θέματα με αλλεργίες, θα σου έλεγα να μην το ρισκάρεις...για όποιον δεν το έχει αντιμετωπίσει ακούγεται πολύ απλό το "έλα μωρέ δώσε λίγο", γιαυτό και μην τους παρεξηγείς, αλλά αν σου έχει αντιδράσει το παιδί μια-δυο φορές και έχεις κάνει το σχετικό πισωγύρισμα στην εισαγωγή των τροφών δεν θες να το ρισκάρεις...

 

Όπως είπε και η προλαλήσασα, το παιδάκι είναι πολύ μικρό για να 'ζηλέψει' την τούρτα.

 

Αν θες, μπορείς να φτιάξεις και ένα σπιτικό κέικ χωρίς αυγά και γάλα, ή άλλο 'νηστίσιμο' γλυκάκι, και να δοκιμάσει από αυτό (εξάλλου γιορτές έρχονται, δεν υπάρχει περίπτωση να νηστεύει και κάποιος άλλος από τους καλεσμένους;;)

 

Και για τα διάφορα σχόλια, η απάντηση (εφόσον δεν αδιαφορείς πλήρως) είναι κατά τη γνώμη μου "το παιδί έχε διαπιστωμένη αλλεργία σε αυτό κι αυτό και ο παιδίατρος το απαγορεύει".

 

Να τον χαίρεσαι και να περάσετε υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αλλεργία να μην έχει , γιατί να του δώσεις τούρτα? Για να μην σε πούνε οι άλλοι υπερβολική? Στα τσακίδια οι άλλοι (συγνώμη, αλλά φούντωσα γιατί θυμάμαι και δικές μου ιστορίες). Το μωρό σου είναι ακόμη νινί.

Η σύμφωνη γνώμη των παιδιάτρων είναι τα παιδιά να δοκιμάζουν γλυκά από την ηλικία των 2 και μετά και μάλιστα πολλοί συμφωνούν ότι και ποτέ να μην δοκιμάσουν ζάχαρη είναι ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ΤΣΑΡΛΙ!

 

Υπάρχει κάποιος λόγος για συγκρούσεις τη μέρα των γενεθλίων του μικρού;

Οι γιορτές είναι πρώτα και κύρια για το παιδί. Ποιος ο λόγος να φάνε γλυκό όλοι εκτός του παιδιού; Δεν "δικαιούται" κάτι και αυτό; Δεν "δικαιούται" κυρίως να ληφθεί υπόψη στο γλυκό που θα σερβιριστεί; Δεν είναι το τιμώμενο πρόσωπο; Δεν μου αρέσει καθόλου σαν εικόνα να τρώνε όλοι και να τραβολογάνε το μικρό μακριά από την τούρτα... Ε, αυτό είναι "μαρτύριο", όχι γιορτή.

Για αυτό, θα σου πρότεινα να φτιάξετε (εσύ ή η μητέρα σου) ένα γλυκάκι ειδικά για το παιδί. Και το κεράκι να μπει σε αυτό το γλυκό! Να τραβήξετε φωτο με το μωρό να πασαλείβεται με το γλυκάκι του. Και, στο τέλος, σερβιριστείτε εσείς από την τούρτα σας και ο μικρός από την "τούρτα γενεθλίων".

Λύσεις υπάρχουν άπειρες. Στο ίντερνετ θα βρεις ένα σωρό συνταγές όπου η ζάχαρη αντικαθίσταται από πουρέ μπανάνας και μήλου. Στην τελική, τι ευκολότερο από το να φτιάξεις μία κρέμα με βάση το δικό σου γάλα.

 

 

Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραφες για την αλλεργία στο αυγό. Εσύ (που θηλάζεις) το αποφεύγεις;

Επεξεργάστηκαν by Aimee
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικα νομιζω οτι με μια κουταλιτσα δε θα υπαρξει φοβερο προβλημα! ειναι σε μια ηλικια που γενικα μπορει να δοκιμασει πραγματα. Η ιδεα της aimee ηταν πολυ καλη! παντως ο δικος μου στα γενεθλια του ουτε που ασχοληθηκε με την τουρτα! οποτε το μωρακι σου πιθανοτατα δε θα μπει στον πειρασμο, μαλλον η γιαγια θα μπει στον πειρασμο οποτε πρεπει να αποφασισεις τι θα πεις σε εκεινη!!! αν πουν να του δωσουν η πιο διακριτικη απαντηση νομιζω ειναι "αφηστε τον μωρε αμα δε ζηλευει δεν πειραζει, ας μη ρισκαρουμε επειδη μου ειχε παρουσιασει αλλεργια". Παντως εγω ετσι ειπα στα γενεθλια του, αφου δε ζηλεψε δε του δωσαμε..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και στις δύο μου κορούλες έδωσα από μία κουταλίτσα τούρτα. Στη μεγάλη ήταν αγοραστή της έδωσα αλλά δεν θέλησε να φάει. Στην μικρή την έκανα εγώ και της έδωσα και με κυνηγούσε από πίσω για να φάει κι άλλη. Και οι δύο δεν είχαν πιει ποτέ ξένο γάλα ή παράγωγό του μέχρι εκείνη την ημέρα και προσέχουμε πολύ το τι τρώνε. Ηθελα όμως να δοκιμάσουν την πρώτη τους τούρτα. Είναι όμως καθαρά θέμα δικό σου τι θα κάνεις. Βέβαια αν υπάρχει θέμα αλλεργίας ίσως πρέπει να το σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άδικα αγχωνόμουν..ο μικρός ούτε καν κατάλαβε τί έγινε, απλά προσπέρασε την τούρτα, κεράσματα κλπ. χωρίς να δώσει καμία σημασία! Το μυαλό του ήταν στο παιχνίδι. Του χρόνου τώρα!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και του χρόνου tsarli! Να είναι γερό και δυνατό και να το καμαρώνεις!!!

(και να κοιμηθείτε επιτέλους :-)!!!)

 

Ευχαριστώ! Ήδη είμαστε σε καλό δρόμο με τον ύπνο!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άδικα αγχωνόμουν..ο μικρός ούτε καν κατάλαβε τί έγινε, απλά προσπέρασε την τούρτα, κεράσματα κλπ. χωρίς να δώσει καμία σημασία! Το μυαλό του ήταν στο παιχνίδι. Του χρόνου τώρα!

 

οπότε τέλος καλό όλα καλά!! να σου πω την αλήθεια εγώ είχα κοντέψει να κάνω εμετό από "παιδική τούρτα" ... δηλ. η μαμά του μωρού είχε φτιάξει μία τούρτα ουσιαστικά για το μωρό, με κρέμα... εγώ νόμιζα ότι ήταν κανονική τούρτα (έτσι φαινόταν) και έκανα το λάθος να δοκιμάσω... σημειωτέον ότι αυτές οι παιδικές κρέμες με χαλάνε (με αγνά συστατικά), μάλλον εγώ έχω συνηθίσει το στομάχι μου στο πλαστικ ετοιματζίδικο :lol: καλύτερα βέβαια να κάνω εγώ εμετό παρά το μωρό!!! πέρασαν τα γενέθλια αλλά όντως θα μπορούσες να κάνει κάτι σαν κεικ, χωρίς αυγά όμως αφού είχε αλλεργία.... τώρα στα δεύτερα γενέθλια δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα εφόσον θα είναι μεγάλο το παιδάκι αλλά και πάλι μπορείς να κάνεις κάτι δικό σου χωρίς πολλές ζάχαρες και πλαστικ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μιας και χρονίσαμε πρόσφατα...την αφησα κι έβαλε τα χέρια της μεσα στην τουρτα.εφαγε λιγο πασαλειφτηκε παντού και μετά την πήρα.του χρόνου πάλι....!!!

 

:P χαχαχαχα! κι εμάς κάπως έτσι έγινε! Και όταν δοκίμασε, δεν της άρεσε και άρχισε να κλαψουρίζει!!!

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

:P χαχαχαχα! κι εμάς κάπως έτσι έγινε! Και όταν δοκίμασε, δεν της άρεσε και άρχισε να κλαψουρίζει!!!

 

Χαχαχα..της μικρής μου της αρεσε πολυ δυστηχώς...αλλα βούλωσα το κενό με γιαούρτι και μέλι χαχαχαχα

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε!! Ολη μερα παιδευτικα για να του φτιάξω τούρτα με δικό μου παντεσπάνι και κρεμα με μαύρη ζαχαρι για να την κάνω λιγο πιο "υγειηνη" και αυτός έβαλε το δάχτυλο στο στόμα και έκανε λες και έπαθε ηλεκτροσόκ!!μετα για πλάκα καθάρισα ενα μανταρίνι,το οποίο και τσακισε!!! Τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...