Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι βρε παιδια???


Recommended Posts

Ποσταρα το πρωι στο facebook οτι κανει κρυο και πως θα παμε να μαζεψουμε αυγα στο παρκο και το σχολειο του παλαι ποτε κολητου μου ηταν: Δεν εχει εκει "....." (ανεφερε μια συγκεκριμενη εθνικοτητα) στα παρκα?

Με πειραξε πολυ! Και εμεις εδω ξενοι ειμαστε. Δεν εχει σημασια αν εχουμε 3 μεταπτυχιακα, δεν εχει σημασια ποσα βαγζουμε. Δεν παυουμε να ειμαστε ξενοι.. Πριν καιρο ενας ελληνας τεμαχισε την βελγιδα φιλεναδα του. Πρεπει να βγουν και να πουν οτι οι ελληνες ειναι δολοφονοι και δεν τους θελουμε? Μπορει και να το λενε και να μην τους εχουμε ακουσει.. Γιατι εμεις μιλαμε ετσι για το διπλανο μας? Στο σχολειο των παιδιων ειναι 45 εθνικοτιτες σιγουρα θα ειναι και καποιες απο αυτες που ειναι στην Ελλαδα. Ειναι ολα παιδια και ολα πανε σχολειο. Φυσικα και καποια δημιουργουν προβληματα ή καποια ειναι πιο ησυχα. Επιρεαζει η εθνικοτητα σε αυτο? Ο εγχρωμος συναδελφος μου βγαζει τα διπλα απο μενα γιατι ξερει και τι γλωσσα. Ποιος ειναι πιο ξενος? εγω η ευρωπαια που κουτσο μιλαω γαλλικα ή αυτος που ειναι απο την Αφρικη και εχει σπουδασει στην Γαλλια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 51 δημοσιεύσεις

  • Elpidaz

    Elpidaz 27 δημοσιεύσεις

  • vtgian

    vtgian 18 δημοσιεύσεις

  • Nordor

    Nordor 16 δημοσιεύσεις

Να σου πω εγω λατι που μου ειχε πει ενας παλιος φιλος...αυτος και η οικογενεια του ζουσαν παρα πολλα χρονια στο Βελγιο(ελληνες μεταναστες).μου ειχε πει οτι στο πανεπιστημιο φοιτουσαν παιδια απο διαφορες χωρες(πορτογαλια,γαλλια κτλ)αλλα ειδικα τους ελληνες μεταναστες τους βλεπουν πολυ καπως.αυτο μου το ειχε πει πριν 10χρονια.δεν ξερω αν ισχυει απλα ηθελα να μεταφερω τι μου ειχε πει τοτε.εδω και καποια χρονια γυρισε πισω στην ελλαδα

και παλι μεταφερω οτι μου ειχε πει...δεν ξερω τι ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά δεν το συζητάτε με τον κολλητό σου? εμείς τι φταίμε?

 

Πραγματικά, τα δεδομένα που δίνεις είναι τόσο συγκεκριμένα που δεν μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε μαζί σου.

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να το συζητησω εδω γιατι φαινεται οτι ολοι οι γειτωνες - φιλοι μου εχουν τις ιδιες αποψεις. Βεβαια η περιοχη μας ηταν παντα υποβαθμισμενη με συμαντικο ποσοστο ξενων..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..... δυστιχως μαζι με τα ξερα καιγοντε και τα χλωρα..... στο χωριο μου εχουν μαζευτει παρα παρα παρα παρα πολοι αλλοδαποι και καποια στιγμη ηθελαν να τους διωξουν γιατι λεει δεν μπορουν τα παιδακια του χωριου να παιζουν παρα με αυτα, η αληθεια ειναι οτι δεν εχουν πειραξει κανεναν, ληστειες που εγιναν προσφατα τις εκαναν ντοποιοι. αυτοι οι ανθρωποι δουλευουν μικροι μεγαλοι σε οποιαδηποτε δουλεια τιμια και χωρις ντροπη για το αν αυτη θα ειναι να καθαρισουν σπιτια, να μαζεψουν ελιες η να ξε#!@$%$@#ουν γερους και ειναι οι μοναδικοι ενταξει στις υποχρεωσεις τους, ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω που μας ενοχλουν, προσφατα νοικιασαν σπιτι διπλα απο το δικο μου, ειναι οι μοναδικοι που δεν ακουγοντε, ουτε καν την μετακομηση δεν καταλαβαμε και εχουν 2 μικρα παιδια, ισως ειμαι και εγω ρατσιστρια αλλα αλλα οχι προς ολους. μπραβο που το ανοιξες το θεμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

δυστυχως ετσι ηταν η πολιτικη της χωρας που οι πρωτοι ξενοι που ηρθαν ηταν πρωην καταδικοι κ κλεφτες και γενικα καθε καρυδιας καρυδι. γιαυτο ειμαστε ακομα προκατειλημμενοι απεναντι τους αν και πλεον εχει πολλους οικογενειαρχες σοβαρους με παιδια αριστουχα ή επιμελη. πριν χρονια ειχα μια συναδελφο αλλοδαπη και καμια σχεση οι αρχες και οι κανονες του σπιτιου της με αυτους που ηρθαν πριν χρονια στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς, ο ρατσισμός έχει πλασαριστεί χρόνια τώρα μέσα στον εγκέφαλό μας από την άρχουσα τάξη και τα εργαλεία της (ΜΜΕ). Χρόνια τώρα ακούγαμε για κάποιο έγκλημα την έκφραση "πιθανότατα αλλοδαποί"....

 

Οι αλλοδαποί είναι άνθρωποι όπως είμαστε όλοι μας! Αν πάρουμε ένα αεροπλάνο μια μέρα και πάμε σε άλλη χώρα να βρούμε την τύχη μας έτσι θα είμαστε και εμείς.

-Είναι φτωχοί

-Έχουν άλλα ήθη και έθιμα

-Τους εκμεταλλεύεται ο κάθε σύγχρονος μεγαλοαγρότης ή βιομήχανος για ένα κομμάτι ψωμί και οι περισσότεροι δεν έχουν ούτε να φάνε όχι για την βίζα...

-Έχω δει στην Βοιωτία να στοιβιάζονται 20-30 άτομα σε μια αποθήκη χωρίς τουαλέτα, χωρίς φως και να τους παίρνουνε ενοίκιο 50 ευρώ το κεφάλι!!!

 

Πρόσφατα είπα σε συναδέλφους στην δουλειά μου ότι "η ΧΑ δήλωσε ότι αν βγει στην βουλή θα πετάει τα αλλοδαπάκια από τους παιδικούς σταθμούς και τα νοσοκομεία για να μπουν στην θέση τους Ελληνάκια" και μου απάντησαν "πρόσεξε καλά: λέει για τους λαθρομετανάστες! Καλά θα τους κάνουν!"

 

Δηλαδή, τα παιδάκια των αλλοδαπών που δεν έχουν νόμιμα χαρτιά, δεν έχουν δικαίωμα ούτε καν στην ζωή!!!!

 

Πως καταντήσαμε έτσι ρε παιδιά?

Μας τα τρώνε οι μεγαλοβιομήχανοι και τα βάζουμε με τους εργάτες αλλοδαπούς?

"Κοιμάται" το επίσημο κράτος και αφήνουμε τους νεοναζιστές να κάνουν κουμάντο στην χώρα μας?

Ξεχάσαμε την ανθρωπιά μας και αρχίσαμε τα περί νομίμων ή μη για να έχουν ή όχι ανθρώπινα δικαιώματα??

 

Και μη χειρότερα!!

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

γιαννη74 συμφωνω μαζι σου , ειναι φριχτο να μη σκεφτονται τα παιδια, ειναι φριχτο ανθρωποι, γονεις (!) να συμφωνουν σε μια τοσο βιαιη κ απανθρωπη 'ιδεα'......φριχτο, λυπηρο και μισανθρωπο....

 

τωρα για την παραβατικοτητα/εγκληματικοτητα που αποτελει 'αλοθι' για το ρατσισμο μας, ας σκεφτουμε μονο οτι, αν ανθρωποι ερχονται σε μια χωρα οπου η νομοθεσια ειναι τοσο μα τοσο ρευστη οπου οι ιδιοι οι κατοικοι της και οι εκπροσωποι αυτων παρανομουν ακαταπαυστα (απο το ''απλο'' περναω με κοκκινο και το καπνιζω ενω απαγορευεται, μεχρι τη φοροδιαφυγη και την παρανομη οπλοχρησια ......) δεν θα κανουν κατι διαφορετικο. κ οσο αποκτηνωνεται η κοινωνια μας τοσο χειροτερα θα ειναι για ολους.......

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγω λατι που μου ειχε πει ενας παλιος φιλος...αυτος και η οικογενεια του ζουσαν παρα πολλα χρονια στο Βελγιο(ελληνες μεταναστες).μου ειχε πει οτι στο πανεπιστημιο φοιτουσαν παιδια απο διαφορες χωρες(πορτογαλια,γαλλια κτλ)αλλα ειδικα τους ελληνες μεταναστες τους βλεπουν πολυ καπως.αυτο μου το ειχε πει πριν 10χρονια.δεν ξερω αν ισχυει απλα ηθελα να μεταφερω τι μου ειχε πει τοτε.εδω και καποια χρονια γυρισε πισω στην ελλαδα

και παλι μεταφερω οτι μου ειχε πει...δεν ξερω τι ισχυει.

 

εγω παλι ξερω οτι γαλλια και ιταλια δεν εχουν κανενα προβλημα, οκ μπορει καποιοι να σε βλεπουν σαν τον φτωχοσυγγενη αλλα οι εμπειριες τους με ελληνες ειναι θετικες, δεν τους εχουν δημιουργησει κανενα ιδιαιτερο θεμα,,μας βλεπουν σαν καλους νοικοκυραιους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιαννη74 συμφωνω μαζι σου , ειναι φριχτο να μη σκεφτονται τα παιδια, ειναι φριχτο ανθρωποι, γονεις (!) να συμφωνουν σε μια τοσο βιαιη κ απανθρωπη 'ιδεα'......φριχτο, λυπηρο και μισανθρωπο....

 

τωρα για την παραβατικοτητα/εγκληματικοτητα που αποτελει 'αλοθι' για το ρατσισμο μας, ας σκεφτουμε μονο οτι, αν ανθρωποι ερχονται σε μια χωρα οπου η νομοθεσια ειναι τοσο μα τοσο ρευστη οπου οι ιδιοι οι κατοικοι της και οι εκπροσωποι αυτων παρανομουν ακαταπαυστα (απο το ''απλο'' περναω με κοκκινο και το καπνιζω ενω απαγορευεται, μεχρι τη φοροδιαφυγη και την παρανομη οπλοχρησια ......) δεν θα κανουν κατι διαφορετικο. κ οσο αποκτηνωνεται η κοινωνια μας τοσο χειροτερα θα ειναι για ολους.......

 

ποσο συμφωνω, ολα ειναι θεμα πλαισιου για ολους

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, ο ρατσισμός έχει πλασαριστεί χρόνια τώρα μέσα στον εγκέφαλό μας από την άρχουσα τάξη και τα εργαλεία της (ΜΜΕ). Χρόνια τώρα ακούγαμε για κάποιο έγκλημα την έκφραση "πιθανότατα αλλοδαποί"....

 

Οι αλλοδαποί είναι άνθρωποι όπως είμαστε όλοι μας! Αν πάρουμε ένα αεροπλάνο μια μέρα και πάμε σε άλλη χώρα να βρούμε την τύχη μας έτσι θα είμαστε και εμείς.

-Είναι φτωχοί

-Έχουν άλλα ήθη και έθιμα

-Τους εκμεταλλεύεται ο κάθε σύγχρονος μεγαλοαγρότης ή βιομήχανος για ένα κομμάτι ψωμί και οι περισσότεροι δεν έχουν ούτε να φάνε όχι για την βίζα...

-Έχω δει στην Βοιωτία να στοιβιάζονται 20-30 άτομα σε μια αποθήκη χωρίς τουαλέτα, χωρίς φως και να τους παίρνουνε ενοίκιο 50 ευρώ το κεφάλι!!!

 

Πρόσφατα είπα σε συναδέλφους στην δουλειά μου ότι "η ΧΑ δήλωσε ότι αν βγει στην βουλή θα πετάει τα αλλοδαπάκια από τους παιδικούς σταθμούς και τα νοσοκομεία για να μπουν στην θέση τους Ελληνάκια" και μου απάντησαν "πρόσεξε καλά: λέει για τους λαθρομετανάστες! Καλά θα τους κάνουν!"

 

Δηλαδή, τα παιδάκια των αλλοδαπών που δεν έχουν νόμιμα χαρτιά, δεν έχουν δικαίωμα ούτε καν στην ζωή!!!!

 

Πως καταντήσαμε έτσι ρε παιδιά?

Μας τα τρώνε οι μεγαλοβιομήχανοι και τα βάζουμε με τους εργάτες αλλοδαπούς?

"Κοιμάται" το επίσημο κράτος και αφήνουμε τους νεοναζιστές να κάνουν κουμάντο στην χώρα μας?

Ξεχάσαμε την ανθρωπιά μας και αρχίσαμε τα περί νομίμων ή μη για να έχουν ή όχι ανθρώπινα δικαιώματα??

 

Και μη χειρότερα!!

 

η μία όψη του νομίσματος ;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι σωστη αντιμετωπιση προς τους ξενους αυτο και γενικοτερα δεν συμφωνω με την βια και τον ρατσισμο. Ωστοσο ομως ειμαι συμφωνη στο να μην δεχτουμε αλλους αλλοδαπους στην χωρα μας ακομα και νομιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι σωστη αντιμετωπιση προς τους ξενους αυτο και γενικοτερα δεν συμφωνω με την βια και τον ρατσισμο. Ωστοσο ομως ειμαι συμφωνη στο να μην δεχτουμε αλλους αλλοδαπους στην χωρα μας ακομα και νομιμα.

 

οτι υπαρχει προβλημα σιγουρα υπαρχει. το θεμα ειναι οτι απο τη μια η ελλαδα δεν αντεχει αλλους μεταναστες, απο την αλλη εχει υπογραψει συνθηκες με τους λοιπους ευρωπαιους και χρηματοδοτειετ γι αυτο. πρεπει λοιπον να απεγκλωβιστουν αυτοι οι ανθρωποθι απο την ελλαδα. εξαλλου ας μην ξεχναμε ποιοι δημιουργησαν τα προβληματα -με την ανοχη και τη βοηθεια της ελλαδας- στις χωρες προελευσης τους.

σιγουρα υπαρχουν πολλοι που παρανομουν οπως επισης πολλοι ελληνες παρανομους. το μαρτιο ενας τυπος εδω στραγγαλισε τη γυναικα του 24 χρ κοριτσακι κι αφησε ορφανο παιδι 2 χρονων. πριν λιγο καιρο αναφερονταν ζωοκλοπες ολοι λεγαν για τους πακιστανους και τελικα βρεθηκαν δυο ελληνες που τα πουλαγαν για δικα τους. δουλευα χρονια νυχτα σε μπαρ κλπ και εχω δει διαφορα απο ελληνες, τι θες, τραφικινγκ, εμποριο ναρκωτικων, κλοπες αυτοκινητων, και τα οργανα της ταξης να κανουν τα στραβα μνατια (δεν εχω επισημες αποδειξεις οτι συμμετειχαν κιολας). γνωριζω θυματα βιασμου που σε ολες τις περιπτωσεις οι δραστες ηταν ελληνες και απο τον κυκλο του θυματος. μη ριχνουμε λοιπον ολη την παραβατικοτητα στους μεταναστες, γιατι με το αλοθι του μεταναστη ο ελληνας που σκεφτεται να εγκληματισει γινεται ακομα χειροτερος εγκληματιας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, ο ρατσισμός έχει πλασαριστεί χρόνια τώρα μέσα στον εγκέφαλό μας από την άρχουσα τάξη και τα εργαλεία της (ΜΜΕ). Χρόνια τώρα ακούγαμε για κάποιο έγκλημα την έκφραση "πιθανότατα αλλοδαποί"....

 

Οι αλλοδαποί είναι άνθρωποι όπως είμαστε όλοι μας! Αν πάρουμε ένα αεροπλάνο μια μέρα και πάμε σε άλλη χώρα να βρούμε την τύχη μας έτσι θα είμαστε και εμείς.

-Είναι φτωχοί

-Έχουν άλλα ήθη και έθιμα

-Τους εκμεταλλεύεται ο κάθε σύγχρονος μεγαλοαγρότης ή βιομήχανος για ένα κομμάτι ψωμί και οι περισσότεροι δεν έχουν ούτε να φάνε όχι για την βίζα...

-Έχω δει στην Βοιωτία να στοιβιάζονται 20-30 άτομα σε μια αποθήκη χωρίς τουαλέτα, χωρίς φως και να τους παίρνουνε ενοίκιο 50 ευρώ το κεφάλι!!!

 

Πρόσφατα είπα σε συναδέλφους στην δουλειά μου ότι "η ΧΑ δήλωσε ότι αν βγει στην βουλή θα πετάει τα αλλοδαπάκια από τους παιδικούς σταθμούς και τα νοσοκομεία για να μπουν στην θέση τους Ελληνάκια" και μου απάντησαν "πρόσεξε καλά: λέει για τους λαθρομετανάστες! Καλά θα τους κάνουν!"

 

Δηλαδή, τα παιδάκια των αλλοδαπών που δεν έχουν νόμιμα χαρτιά, δεν έχουν δικαίωμα ούτε καν στην ζωή!!!!

 

Πως καταντήσαμε έτσι ρε παιδιά?

Μας τα τρώνε οι μεγαλοβιομήχανοι και τα βάζουμε με τους εργάτες αλλοδαπούς?

"Κοιμάται" το επίσημο κράτος και αφήνουμε τους νεοναζιστές να κάνουν κουμάντο στην χώρα μας?

Ξεχάσαμε την ανθρωπιά μας και αρχίσαμε τα περί νομίμων ή μη για να έχουν ή όχι ανθρώπινα δικαιώματα??

 

Και μη χειρότερα!!

 

 

Λες και ακουω την Παπαρηγα!!! ή συνθηματα του ΠΑΜΕ!

Απιστευτο !

Απο τις πιο υπερβολικες τοποθετησεις που εχω ακουσει .

Α και οταν θα θελω παντως να παω το παιδι μου στον Παιδικο (οπως καλη ωρα ο πρωην συναδελφος μου εδω στη γειτονια) και μου πουν οπως του ειπαν οτι δεν εχει θεση για μας και απο τα 30 παιδακια τα 18 ειναι αλλοδαπων θα σου πω να μου βρεις εσυ θεση να παω το παιδι μου .

Σας παρακαλω βρε παιδια ελεος πια. Ο κακος ακαρδος ζαμπλουτος Ελληνας παντα και ο καλος/αδικημενος/αναξιοπαθης αλλοδαπος που παντα αδικειται. Ουτε ο Βασιλακης Καϊλας πια τοσο μελό...

 

Τελος παντων επειδη σε κανα κλειδωμα θεματος θα βγαλει στο τελος ας μην πω αλλα και ας μην συνεχισω...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς, ο ρατσισμός έχει πλασαριστεί χρόνια τώρα μέσα στον εγκέφαλό μας από την άρχουσα τάξη και τα εργαλεία της (ΜΜΕ). Χρόνια τώρα ακούγαμε για κάποιο έγκλημα την έκφραση "πιθανότατα αλλοδαποί"....

 

Οι αλλοδαποί είναι άνθρωποι όπως είμαστε όλοι μας! Αν πάρουμε ένα αεροπλάνο μια μέρα και πάμε σε άλλη χώρα να βρούμε την τύχη μας έτσι θα είμαστε και εμείς.

-Είναι φτωχοί

-Έχουν άλλα ήθη και έθιμα

-Τους εκμεταλλεύεται ο κάθε σύγχρονος μεγαλοαγρότης ή βιομήχανος για ένα κομμάτι ψωμί και οι περισσότεροι δεν έχουν ούτε να φάνε όχι για την βίζα...

-Έχω δει στην Βοιωτία να στοιβιάζονται 20-30 άτομα σε μια αποθήκη χωρίς τουαλέτα, χωρίς φως και να τους παίρνουνε ενοίκιο 50 ευρώ το κεφάλι!!!

 

Πρόσφατα είπα σε συναδέλφους στην δουλειά μου ότι "η ΧΑ δήλωσε ότι αν βγει στην βουλή θα πετάει τα αλλοδαπάκια από τους παιδικούς σταθμούς και τα νοσοκομεία για να μπουν στην θέση τους Ελληνάκια" και μου απάντησαν "πρόσεξε καλά: λέει για τους λαθρομετανάστες! Καλά θα τους κάνουν!"

 

Δηλαδή, τα παιδάκια των αλλοδαπών που δεν έχουν νόμιμα χαρτιά, δεν έχουν δικαίωμα ούτε καν στην ζωή!!!!

 

Πως καταντήσαμε έτσι ρε παιδιά?

Μας τα τρώνε οι μεγαλοβιομήχανοι και τα βάζουμε με τους εργάτες αλλοδαπούς?

"Κοιμάται" το επίσημο κράτος και αφήνουμε τους νεοναζιστές να κάνουν κουμάντο στην χώρα μας?

Ξεχάσαμε την ανθρωπιά μας και αρχίσαμε τα περί νομίμων ή μη για να έχουν ή όχι ανθρώπινα δικαιώματα??

 

Και μη χειρότερα!!

 

Οπως το ειπες κοιμαται και αφησε την ΧΑ να μπει στην Βουλη δεν φταινε αυτοι αλλα η αδιαφορια του κρατους στο δικο μας προσωπο που τοσο καιρο φωναζαμε οτι δεν αντεχουμε αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Λες και ακουω την Παπαρηγα!!! ή συνθηματα του ΠΑΜΕ!

Απιστευτο !

Απο τις πιο υπερβολικες τοποθετησεις που εχω ακουσει .

Α και οταν θα θελω παντως να παω το παιδι μου στον Παιδικο (οπως καλη ωρα ο πρωην συναδελφος μου εδω στη γειτονια) και μου πουν οπως του ειπαν οτι δεν εχει θεση για μας και απο τα 30 παιδακια τα 18 ειναι αλλοδαπων θα σου πω να μου βρεις εσυ θεση να παω το παιδι μου .

Σας παρακαλω βρε παιδια ελεος πια. Ο κακος ακαρδος ζαμπλουτος Ελληνας παντα και ο καλος/αδικημενος/αναξιοπαθης αλλοδαπος που παντα αδικειται. Ουτε ο Βασιλακης Καϊλας πια τοσο μελό...

 

Τελος παντων επειδη σε κανα κλειδωμα θεματος θα βγαλει στο τελος ας μην πω αλλα και ας μην συνεχισω...

για το γεγονος οτι δεν περισσοτερες θεσεις και περισσοτερους παιδαγωγους δε φταινε οι μεταναστες ουτε τα παιδια τους. ξερουμε πολυ καλα ποιος φταιει, ξερεις αυτοι που βγαλατε ξανα να κυβερνησουν. οσο για την παπαρηγα μην την εμπλεκεις δεν εχει κυβερνησει για να δουμε ποσο καλυτερη ή χειροτερη θα ηταν απο τα καθηκια που μας κυβερνουν τοσα χρονια.

κατι αλλο οι μεταναστες καπου πρεπει ν αφησουν κι αυτοι τα παιδια τους για να πανε για δουλεια. (απ οσο ξερω τουλαχιστον μονο οι νομιμοι μεταναστες ή τα παιδια που εχουν γεννηθει ελλαδα εχουν δικαιωμα για τα σχολεια).

 

και κατι τελευταιο, το ξερεις οτι πολλα σχολεια σε μικρα χωρια λειτουργοιυν ακομα επειδη υπαρχουν και οικογενειες μεταναστων???αλλιως θα επρεπε οι γονεις να πηγαινοφερνουν τα παιδια τους καθε μερα αρκετα χιλιομετρα μεχρι το επομενο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ας μάθουμε επιτέλους τις ευθύνες για κάποιες καταστάσεις να τις ρίχνουμε εκεί που πρέπει κι όχι εκεί που μας παίρνει...Το να κατηγορείς τους μετανάστες επειδή δεν υπάρχουν θέσεις στον παιδικό σταθμό είναι ότι πιο κουλό είχα ακούσει τον τελευταίο καιρό...

Τις συγχωνεύσεις σχολειων τις έχεις ακουστά? Το ότι διορίζουν 1παιδαγωγο για 10 που αποχωρουν?

Link to comment
Share on other sites

η αγγλια κ η γερμανια ηδη ανακοινωσαν οτι προτεραιοτητα στα επιδοματα εχουν οι αγγλοι κ οι γερμανοι κ μετα οι μεταναστες.το βρισκω απολυτα λογικο απο τη στιγμη που ο αγγλος κ ο γερμανος πληρωνουν φορους μια ζωη στη χωρας τους κ πριν απ αυτους πληρωναν οι γονεις τους.το ιδιο πρεπει να συμβαινει κ εδω.οι περισσοτεροι μεταναστες δουλευουν μαυρα,δεν πληρωνουν λοιπον τον αναλογο φορο ειναι λιγοτερα χρονια στην ελλαδα οποτε θα εππρεπε να εχουν κ λιγοτερα δικαιωματα.η δημοκρατια ξεκινηαε απο την ελλαδα αλλα δεν ειχαν τα ιδια δικαιωματα οι σπαρτιατες πχ με τους αθηναιους.εδω τα εχουμε ισωπεδωσει ολα.αυτη η πιπιλα πια με τον ρατσισμο εχει καταντησει αηδια.δεν τολμας να πεις οτο αγαπας την πατριδα κ να βγαλεις μια σημαια στο μπαλκονι γιατι σε λενε ναζι κ αηδιες.δεν εχω τιποτα με τον νομιμο μεταναστη αλλα θελω να φορολογειτα οπως εγω κ να περναει καποιο χρονικο διαστημα για να μπορει να αποκτησει τα ιδια δικαιωματα με μενα.που ειναι το κακο δλδ??ειναι καλυτερα που δουλευουν εδω κ πανε τα λεφτα στη χωρα τους??στη γερμανια για να μου στειλει τη διατροφη ο πρωην αντρας μου θελανε χαρτια κ επιτρεπεται να στειλει το συγκεγκριμενο ποσο οχι οτι ναναι.υπαρχει κ η μεση εκτος απο τα 2ακρα κ δυστυχως στην ελλαδα δεν ισχυει αυτο πια.η εισαι μαζι μας η εισαι με τους αλλους.

οσο για τους παιδικους ειμαι τριτεκνη κ ειμαι 9 στους επιλαχων.γιατι οι μεταναστες δεν δηλωνουν τα ιδια ποσα με μενα κ πολλοι απ αυτους βγαζουν κ περισσοτερα απο μενα!!το εισοδημα μου πιστεψτε ειναι αρκετα χαμηλο για τριτεκνη!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

η αγγλια κ η γερμανια ηδη ανακοινωσαν οτι προτεραιοτητα στα επιδοματα εχουν οι αγγλοι κ οι γερμανοι κ μετα οι μεταναστες.το βρισκω απολυτα λογικο απο τη στιγμη που ο αγγλος κ ο γερμανος πληρωνουν φορους μια ζωη στη χωρας τους κ πριν απ αυτους πληρωναν οι γονεις τους.το ιδιο πρεπει να συμβαινει κ εδω.οι περισσοτεροι μεταναστες δουλευουν μαυρα,δεν πληρωνουν λοιπον τον αναλογο φορο ειναι λιγοτερα χρονια στην ελλαδα οποτε θα εππρεπε να εχουν κ λιγοτερα δικαιωματα.η δημοκρατια ξεκινηαε απο την ελλαδα αλλα δεν ειχαν τα ιδια δικαιωματα οι σπαρτιατες πχ με τους αθηναιους.εδω τα εχουμε ισωπεδωσει ολα.αυτη η πιπιλα πια με τον ρατσισμο εχει καταντησει αηδια.δεν τολμας να πεις οτο αγαπας την πατριδα κ να βγαλεις μια σημαια στο μπαλκονι γιατι σε λενε ναζι κ αηδιες.δεν εχω τιποτα με τον νομιμο μεταναστη αλλα θελω να φορολογειτα οπως εγω κ να περναει καποιο χρονικο διαστημα για να μπορει να αποκτησει τα ιδια δικαιωματα με μενα.που ειναι το κακο δλδ??ειναι καλυτερα που δουλευουν εδω κ πανε τα λεφτα στη χωρα τους??στη γερμανια για να μου στειλει τη διατροφη ο πρωην αντρας μου θελανε χαρτια κ επιτρεπεται να στειλει το συγκεγκριμενο ποσο οχι οτι ναναι.υπαρχει κ η μεση εκτος απο τα 2ακρα κ δυστυχως στην ελλαδα δεν ισχυει αυτο πια.η εισαι μαζι μας η εισαι με τους αλλους.

οσο για τους παιδικους ειμαι τριτεκνη κ ειμαι 9 στους επιλαχων.γιατι οι μεταναστες δεν δηλωνουν τα ιδια ποσα με μενα κ πολλοι απ αυτους βγαζουν κ περισσοτερα απο μενα!!το εισοδημα μου πιστεψτε ειναι αρκετα χαμηλο για τριτεκνη!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου..!!!

γενηθηκα στην Αγγλια, απο Ελληνες μεταναστες γονεις.. ναι, ειχαμε κοινωνικη προνοια σε πολλα ΑΛΛΑ αφου ειχαν τακτοποιηθει οι Αγγλοι και τα Εγγλεζοπουλα πρωτα.. Τοτε τουλαχιστον που ζουσα και μεγαλωνα εκει..Μπαιναμε και εμεις στους σταθμους, αλλα ειχαν τακτοποιηθει ολα τα ντοπια πρωτα..Παιρναμε και εμεις επιδοματα, αφου ομως επαιρναν ολοι οσοι δικαιουνταν και ηταν Αγγλοι.. Και ειχα γεννηθει εκει και εχω και Αγγλικο διαβατηριο. Κανεις δε λεει να μεινουν απ εξω τα παιδια των νομιμων μεταναστων. Τακτοποιησε ομως πρωτα τα παιδια των Ελληνων πολιτων.

 

ΥΓ.. και εγω τριτεκνη με χαμηλο εισοδημα, που φορολογουμαι στα παντα και ειμαι επιλαχουσα:mad:

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

οτι υπαρχει προβλημα σιγουρα υπαρχει. το θεμα ειναι οτι απο τη μια η ελλαδα δεν αντεχει αλλους μεταναστες, απο την αλλη εχει υπογραψει συνθηκες με τους λοιπους ευρωπαιους και χρηματοδοτειετ γι αυτο. .

 

auto akribws einai to problhma ths elladas....na kserate mono posoi metanastes zhtoun na fugoun apo thn ellada kai den tous afhnoun...

giati gia kathe metanasth mia xara ta eispratoun ta tsek,asxeta pou den exei brethei kanenas aksios na taktopoihsei kai na organwsei thn katastash tosa xronia,wste na mporoun na nomimooihthoun oloi....kai epeita na exoun ki autoi ta dikaiwmata kai tis upoxrewseis pou prepei na exoun.

Link to comment
Share on other sites

Λες και ακουω την Παπαρηγα!!! ή συνθηματα του ΠΑΜΕ!

Απιστευτο !

Απο τις πιο υπερβολικες τοποθετησεις που εχω ακουσει .

Α και οταν θα θελω παντως να παω το παιδι μου στον Παιδικο (οπως καλη ωρα ο πρωην συναδελφος μου εδω στη γειτονια) και μου πουν οπως του ειπαν οτι δεν εχει θεση για μας και απο τα 30 παιδακια τα 18 ειναι αλλοδαπων θα σου πω να μου βρεις εσυ θεση να παω το παιδι μου .

Σας παρακαλω βρε παιδια ελεος πια. Ο κακος ακαρδος ζαμπλουτος Ελληνας παντα και ο καλος/αδικημενος/αναξιοπαθης αλλοδαπος που παντα αδικειται. Ουτε ο Βασιλακης Καϊλας πια τοσο μελό...

 

Τελος παντων επειδη σε κανα κλειδωμα θεματος θα βγαλει στο τελος ας μην πω αλλα και ας μην συνεχισω...

Συμφωνω απολυτα!!!!! Καταρχήν σε μια χωρα που μπαινει ενας αλλοδαπος ειτε νομιμα ειτε παρανομα ΠΡΕΠΕΙ να σεβεται τους νομους και τον χωρο που ζει!!!! Βεβαια για το παρανομα νομιζω ότι είναι Ελληνικη πατετα.... μπατε σκυλοι αλεστε που λεει η παροιμια... ή βρήκαμε παπα να θαψουμε 5-6 (για την προηγουμενη παροιμια για να μην παρεξηγηθεί καποιος δεν παρομοιάζω τους αλλοδαπούς με το συγκεκριμενο ζωακι).... Οι Ελληνες εχουμε γινει ρατσιστες με τους Ελληνες από φοβο μην τυχον και μας πουν ρατσιστες.

Σκιζονται για τα δικαιώματα των ξενων την ιδια στιγμη που οι Ελληνες στην χωρα τους δεν εχουν κανενα δικαιωμα....

Link to comment
Share on other sites

οσο για τους παιδικους ειμαι τριτεκνη κ ειμαι 9 στους επιλαχων.γιατι οι μεταναστες δεν δηλωνουν τα ιδια ποσα με μενα κ πολλοι απ αυτους βγαζουν κ περισσοτερα απο μενα!!το εισοδημα μου πιστεψτε ειναι αρκετα χαμηλο για τριτεκνη!

 

Και τι εθνικότητας είναι οι εργοδότες των μεταναστών που πληρώνονται μαύρα στην Ελλάδα; Έλληνες δεν είναι συνήθως οι εργοδότες;

Από τη μία πληρώνουμε εμείς οι ίδιοι "μαύρο" το μεροκάματο της καθαρίστριας του σπιτιού μας και από την άλλη παραπονιόμαστε που δηλώνει στην εφορία μικρό εισόδημα......

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και τι εθνικότητας είναι οι εργοδότες των μεταναστών που πληρώνονται μαύρα στην Ελλάδα; Έλληνες δεν είναι συνήθως οι εργοδότες;

Από τη μία πληρώνουμε εμείς οι ίδιοι "μαύρο" το μεροκάματο της καθαρίστριας του σπιτιού μας και από την άλλη παραπονιόμαστε που δηλώνει στην εφορία μικρό εισόδημα......

 

επειδή εγω εχω μετανάστες στην δουλεια μου ως εργαζομενους, νομιμους, σας πληροφορω ότι δινω ακριβως ο,τι δινω και σε Ελληνες...Πολλες φορες παραπανω γιατι το ΑΞΙΖΟΥΝ....Αλλα συμφωνω με τις πολιτικη των αλλων χωρων.

Γιατι εγω είμαι εταιρεια και κοιταω το συμφέρον της εταιρειας μου που είναι να εχει μεγαλυτερη αποδοση αρα και κερδος.

Το κρατος δεν είναι εταιρεια... πρεπει να παρεχει στους πολιτες νομιμο και δικαιο κρατος...Όταν λοιπον είναι ελλιπες, δεν εχει πορους, δεν μπορει ρε αδερφε τοτε θα πρεπει να κανει 2 πραγματα. Πρωτον να φροντισει να λυσει τα προβλήματα του και δευτερον μεχρι να τα λυσει να θεσει προτεραιότητες ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...