Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αρχή εγλυμοσύνης, χαμηλή προγεστερόνη


Recommended Posts

θα ήθελα τη βοήθεια οποιασδήποτε κοπέλας γνωρίζει σχετικά με το θέμα...Πρίν την εμβρυομεταφορα κάνω εξέταση προγεστερόνης 40, κάνω 1η χοριακή 456 μονάδες αλλα προγεστερόνη 21,3. Πως είναι δυνατόν??? Δεν θα έπρεπε να ανέβει λόγω εγκυμοσύνης??? Ρώτησα τον γιατρό αν είναι κακό το 21,3 και μου είπε ότι είναι στα κατώτερα φυσιολογικά και μου αυξησε την προγεστερόνη. Βέβαια δεν ξέρω αν θυμαται ότι πριν ήταν 40...΄μπορεί και να μην θέλει να με φοβίσει...αλλά κινδυνευει η εγκυμοσύνη μου???? Τώρα παίρνω 9 utrogestan100 από το στόμα και 9 από τον κόλπο ημερησίως...Από το στόμα αποροφάται καλύτερα?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα ήθελα τη βοήθεια οποιασδήποτε κοπέλας γνωρίζει σχετικά με το θέμα...Πρίν την εμβρυομεταφορα κάνω εξέταση προγεστερόνης 40, κάνω 1η χοριακή 456 μονάδες αλλα προγεστερόνη 21,3. Πως είναι δυνατόν??? Δεν θα έπρεπε να ανέβει λόγω εγκυμοσύνης??? Ρώτησα τον γιατρό αν είναι κακό το 21,3 και μου είπε ότι είναι στα κατώτερα φυσιολογικά και μου αυξησε την προγεστερόνη. Βέβαια δεν ξέρω αν θυμαται ότι πριν ήταν 40...΄μπορεί και να μην θέλει να με φοβίσει...αλλά κινδυνευει η εγκυμοσύνη μου???? Τώρα παίρνω 9 utrogestan100 από το στόμα και 9 από τον κόλπο ημερησίως...Από το στόμα αποροφάται καλύτερα?????

 

αν ηταν κατι πολυ ανησυχητικο θα στο ελεγε ο γιατρος σου μην αγχωνεσαι απλα πιστευω πως σου εδωσε προγεστερονη και απο το στομα για να παιρνεις περισσοτερο....νομιζω πως απο τον κολπο αποροφαται πιο γρηγορα αλλα οπως και να χει παιρνεις την ποσοτητα που πρεπει να παρεις οποτε μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν κατι πολυ ανησυχητικο θα στο ελεγε ο γιατρος σου μην αγχωνεσαι απλα πιστευω πως σου εδωσε προγεστερονη και απο το στομα για να παιρνεις περισσοτερο....νομιζω πως απο τον κολπο αποροφαται πιο γρηγορα αλλα οπως και να χει παιρνεις την ποσοτητα που πρεπει να παρεις οποτε μην ανησυχεις

 

βασιλική μου θα απορείς γιατί δεν το χαίρομαι και όλο ψάχνομαι..αλλα στο παρελθόν έχω φτάσει μέχρι μια καλή πρώτη χοριακή...ποτε δεν είχα την τύχη να δω διπλασιασμό της χοριακής ή καρδιακό παλμό, αλλά πάντα η δευτερη μετρηση έπεφτε. Κανείς πριν δεν μου ζήταγε και προγεστερόνης μέτρηση...Το 21,3 δεν είναι απαγορευτικό είναι το κατώτερο φυσιολογικό, με προβληματίζει ότι το 40 έγινε 21,3 και δεν βρίσκω κανέναν να απαντήσει το ερωτημά μου... Δυστυχώς την απαντησή μου θα την πάρω τη Δευτέρα....

Link to comment
Share on other sites

βασιλική μου θα απορείς γιατί δεν το χαίρομαι και όλο ψάχνομαι..αλλα στο παρελθόν έχω φτάσει μέχρι μια καλή πρώτη χοριακή...ποτε δεν είχα την τύχη να δω διπλασιασμό της χοριακής ή καρδιακό παλμό, αλλά πάντα η δευτερη μετρηση έπεφτε. Κανείς πριν δεν μου ζήταγε και προγεστερόνης μέτρηση...Το 21,3 δεν είναι απαγορευτικό είναι το κατώτερο φυσιολογικό, με προβληματίζει ότι το 40 έγινε 21,3 και δεν βρίσκω κανέναν να απαντήσει το ερωτημά μου... Δυστυχώς την απαντησή μου θα την πάρω τη Δευτέρα....

 

εχεις δικιο να ανησυχεις ομως αν ηταν κατι πολυ σοβαρο θα στο ελεγε αμεσως ο γιατρος σου δεν παιζουμε με τετοια θεματα....δεν ξερω γιατι επεσε η προγεστερονη σου αλλα ειμαι σιγουρη πως στην επομενη μετρηση θα εχει ανεβει αρκετα!!ισως ειναι στον οργανισμο του καθενος μπορει ο δικος σου να εχει περισσοτερη αναγκη απο περισσοτερη προγεστερονη....τι να πω?ευχομαι ολα να πανε καλα και μην αγχωνεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευτυχώς όλα καλα... η χοριακή από 456 πήγε 2329,70. Επίσης αυξήθηκε πολύ και η προγεστερόνη, έφτασε τις 141 μονάδες. Μποροώ τώρα κάπως να χαλαρώσω και να αρχίσω να κάνω όνειρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Από χθες το βράδυ δεν μπορώ να ησυχάσω. Είμαι πέντε εβδομάδων έγκυος και ενώ η χοριακή αυξάνεται κανονικά η προγεστερόνη ήταν 12 και ενώ ο γιατρός στο τηλέφωνο δεν μου είπε κάτι υπερβολικό απλά να πάρω προγεστερόνη, εγώ κατάλαβα ότι ανησυχούσε. Λόγω της ώρας (23:00 τηλέφωνο από το μαιευτήριο) δεν ρώτησα πολλά πολλά, αλλά μέχρι το ραντεβού μας την άλλη Πέμπτη θα πεθάνω από το άγχος μου. Επανέλαβα την εξέταση σήμερα με δική μου πρωτοβουλία γιατί είχε γίνει κάποιο μπέρδεμα στο προηγούμενο μικροβιολογικό ιατρείο κι έχω την ελπίδα ότι έχουν κάνει λάθος. Αλλά αν δεχτούμε ότι η προγεστερόνη είναι 12 τί μπορεί να σημαίνει αυτό; Ξέρετε; Πρόκειται για αυξημένο κίνδυνο αποβολής ή ότι μπορεί να είναι εξωμήτρια κύηση; Έχω ήδη δύο παιδάκια τί καινούργια πράγματα είναι αυτά τώρα; Έχω αγχωθεί πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

agtog, έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα. Είμαι στην 6η περίπου εβδομάδα και έχω προγεστερόνη 11,15. Απ΄΄ ότι είδα στο πρώτο τρίμηνο κύησης η προγεστερόνη πρέπει να είναι από 9,3 ως 33,3. Επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιας άλλης κοπέλας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναέκανα την εξέταση σε άλλο εργαστήριο και μου την έβγαλε 10. Όντως η κατώτατη φυσιολογική τιμή είναι το 9, το είδα κι εγώ στην εξέταση από το δεύτερο εργαστήριο. Εγώ ραντεβού έχω με το γιατρό μου την Παρασκευή, οπότε φαντάζομαι ότι θα μου εξηγήσει κάποια πράγματα παραπάνω (ελπίζω δηλ.), πάντως παίρνω τώρα utrogestan 200 ένα πρωί και ένα βράδυ. Κάποια άλλη κοπέλα υπάρχει να μας διαφωτίσει περισσότερο; Πάντως με παρηγορεί ότι στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα κάνει αυτήν την εξέταση, οπότε και να ήταν πάλι χαμηλά η προγεστερόνη δεν θα το ξέραμε και οι δύο εγκυμοσύνες πήγαν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

agtog, απ΄ ότι διάβασα από το gyn.gr, σε περίπτωση αποβολής (χτύπα ξύλο) όσο προγεστερόνη και να πάρουμε δε βοηθά. Αν το έμβρυο δεν πάει καλά εκκρίνει χαμηλή προγεστερόνη που σημαίνει κάποιο πρόβλημα (ίσως χρωμοσωμική ανωμαλία) με το έμβρυο. Αν όμως έχουμε ακούσει καρδούλα και έχουμε δει σάκο τα πράγματα είναι περισσότερο αισιόδοξα απ΄ ότι απαισιόδοξα.

Καμιά άλλη κοπέλα το έχει αντιμετωπίσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

λινα δε θε΄λω να σε απογοητευσω αλλά εγώ μια εβδομασα πριν την αποβολή είχα 11 προγεστερόνη. Σε μια εβδομάδα και αφού ακούσαμε καρδούλα απέβαλλα. Αυτό δε σημαίνει ότι είσαι ίδιΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΡΏΤΑ ΌΜΩς τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εξηγηστε μου τι σημαινει 9 μοναδες προγεστερονη και 19.400 τιμη β χωριακης σε κυηση 7 εβδομαδων;;;;;ευχαριστω πολυ!!!!

 

Δε θυμάμαι τις τιμές της χοριακής, αλλά αν δεις παραπάνω είχα προγεστερόνη 10, το κατώτατο φυσιολογικό όριο είναι το 9, πήρα προγεστερόνη, αλλά τώρα προχωράμε, είμαι 22 εβδομάδων, μόλις έκανα και την β' επιπέδου, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Από ότι είδα τώρα για 7η εβδομάδα το έργαστήριο έδινε 10.000-50.000 για φυσιολογικές τιμές β΄ χοριακής. Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι φυσικά, αλλά πάρε το γιατρό σου τηλέφωνο και θα σου πει. Εμένα είχε φανεί να ανησυχεί και έκλαιγα τρεις μέρες, αλλά όλα μέχρι τώρα (χτυπάμε ξύλο και πάλι ξύλο) όλα είναι καλά. Τουλάχιστον λόγω προγεστερόνης δεν πάθαμε τίποτα, μάλιστα δεν έκανα και επανέλεγχο, μου είπε ότι από ένα σημείο και μετά δεν μας απασχολεί η προγεστερόνη. Οπότε χαλάρωσε και δες τι θα σου πει ο γιατρός σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...