Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι τελικά αλήθεια ή απάτη;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

η γιαγιά μας πήρε πρωτοβουλία και μας έκανε δώρο μια σειρά βιβλίων από τις εκδόσεις "ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΟΛΟΙ". Τα βιβλία αυτά τα αγόρασε μετά από μια παρουσίαση που της έκανε μια πωλήτρια ενός εκπαιδευτικού οργανισμού με ακαθόριστο όνομα με δώρο συμβουλευτική υποστήριξη κ.λπ. Η ιστορία αυτή με παραξενεύει λίγο γιατί πέραν της αντίθεσής μου με τη μέθοδο πωλήσεων "εδώ και τώρα", ψάχνοντας στο internet για στοιχεία αυτού του "εκπαιδευτικού οργανισμού" δεν βρήκα τίποτα. Τα βιβλία αυτά φαίνονται συμπαθητικά και έχουν να κάνουν με εκπαιδευτικές δραστηριότητες, προγραφή, προανάγνωση και προαρίθμηση. Μήπως κάποιος/α τυχαίνει να τα γνωρίιζει ή να έχει ανάλογη εμπειρία?

 

Μετά την αναφορά του ανωτέρω:

Αγαπητοί φίλοι, είμαστε μπαμπάς και μαμά μιας κορούλας 13 μηνών.

Δεν θα απαντήσω στην Afroditi, αλλά μάλλον θέλω να τη ρωτήσω...

Γνωρίζεις αν πλήρωσε η γιαγιά μόνον τα βιβλία ή θα πληρώνει για κάποιο διάστημα κάποιο ποσό;

Ερωτώ γιατί σήμερα, με τον ίδιο τρόπο που περιέγραψες στο αρχικό σου ερώτημα δώσαμε αρχικά ένα ποσό και η σύζυγός μου υπογράφοντας (ο Θεός να το κάνει) ένα χαρτόνι - συμβόλαιο δεσμεύτηκε να ολοκληρώσει την πληρωμή μέσα στους επόμενους 13 μήνες...

Η πωλήτρια προωθούσε μια συνεργασία με τηλεσυμβουλές για μαθήματα και ανοιχτή γραμμή με σύμβουλο γονέων. Σε αντάλλαγμα - δώρο, της έδωσε τα βιβλία που αναφέρεις και εσύ στο ερώτημά σου.

Αυτό δε που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι έπρεπε να αποφασίσουμε τη ίδια κιόλας στιγμή για το εάν θα μπαίναμε στο πρόγραμμα ή όχι.

Αναρωτιέμαι δε αν κάποιος αποφασίσει να "βγει" από ένα τέτοιο "πρόγραμμα" μπορεί ή έχει δεσμευτεί...με την υπογραφή του;

Έχει συμβεί σε άλλους φίλους κάτι παρόμοιο; Τι μέλλει γενέσθαι?

Συγνώμη για το μακροσκελές του ερωτήματος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα βρήκανε μάλλον τα στοιχεία μου απο το Αλεξάνδρα όταν γέννησα το 2006 την κόρη μου... Ειχε έρθει μια κυρία και καλά για ενημέρωση και έψαχνε για παιδιά στην γειτονιά... :?:

Εμείς της είπαμε οτι δεν ενδιαφερόμαστε και είπε οτι θα ξαναέρθει σε 3 μήνες....

Σιγά μην ξαναερχότανε..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ολους αυτους τους "τιτλους" τους χρησιμοποιουν απλα για να προωθησουν τα βιβλια τους και για να μην τους κλεισεις αμεσως την πορτα στα μουτρα.. Υπαρχουν ανθρωποι που μετα απο το τοσο μπουρου μπουρου ντρεπονται και αγοραζουν.. σε αυτο βασιζονται..

Εμενα ηρθε προχτες μια στη δουλεια και την "εφαγα" στην κυριολεξια.. δεν νομιζω οτι θα ξαναπατησει..

Ηρθε κουναμενη συναμενη και μας λεει.."Ηρθα απο το ΓΕΑ (ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ) για μια ενημερωση"Οκ περαστε της λεμε..

Μπαινει στο γραφειο και αρχιζει να μας ρωταει αν εχουμε παιδακια κλπ κλπ

Ναι της λεμε.. Για να πω την αληθεια δεν πηγε το μυαλο μου αμεσως γιατι τον τελευταιο καιρο εχουμε μπει σε καινουργιο μηχανογραφικο προγραμμα και θεωρησα οτι ηταν γι αυτο.. Την κουβεντα για τα παιδια νομιζα οτι την ανοιξε επειδη ειδε τις φωτογραφιες των παιδιων μας που εχουμε στο γραφειο.

Όταν μπηκε στο ψητο για τα βιβλια μου γυρισε το ματι αναποδα.. Της λεω "Δεν μου λες? Εσυ δεν ειπες οτι ηρθε απο το ΓΕΑ για ενημερωση? Πουλας βιβλια? Παμε πανω στο διοικητη... "

Μα τι λετε μου λεει για πιο λογο?

Τι για πιο λογο? Ποιος σου ειπε οτι μπορεις να επικαλεισε οτι ερχεσαι απο το επιτελειο? Ειναι παρανομο αυτο .. θα κρινει η διοικηση πςω θα αντιμετωπιστει το θεμα αυτο..

Με ειπε υπερβολικη τα μαζεψε και ξεκουμπηστηκε.. Χλωμη την βλεπω να ξαναπερασει..

βεβαια εγω την απειλησα την ωρα που εφευγε οτι αμα την ξαναπετυχω σε χωρο της δουλεια μου θα ειδοποιησω την ασφαλεια.. Μιλαμε για θρασσος ομως...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...