Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιολογητικά για παιδ. σταθμό - Εμβόλια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους-ες

Στα δικαιολογητικά του παιδικού σταθμού περιλαμβάνεται και Βεβαίωση από το Παιδίατρο.

Αυτό που ζητούν να αναφέρει η βεβαίωση είναι

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ για την καλή σωματική και πνευματική υγεία του παιδιού, όπου θα αναγράφονται και τα εμβόλια που προβλέπονται κάθε φορά ανάλογα με την ηλικία του παιδιού καθώς και πρόσφατα αποτελέσματα φυματοανατίδρασης (mantoux-για παιδιά από 15 μηνών και πάνω) και ότι μπορεί να παρακολουθήσει τον παιδικό σταθμό

 

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό να έχουν κάνει όλα τα εμβόλια στα 2,5-3 έτη, και αν θα πρέπει να έχει κάνει υποχρεωτικά mantoux

Ρωτάω γιατί κάνουμε ομοιοπαθητική και ενώ έχουμε κάνει τα περισσότερα εμβόλια, μας είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε τα τελευταία (ΜΜR αν θυμάμαι καλά και ένα ακόμα).

Αν αποφασίσει κανείς ότι δεν θέλει να κάνει κάποια εμβόλια στο παιδί του δεν έχει το δικαίωμα;

Με την ερώτησή μου, δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω διαμάχη υπέρ και κατά των εμβολίων, απλά να μου πεί κάποιος αν ξέρει, αν είναι υποχρεωτικό. Ο σταθμός είναι δημόσιος.

 

Ευχαριστώ

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μακορίνα, εγώ δεν κατάλαβα, αφού έχετε κάνει εμβόλια, τι σε πειράζει να του κάνεις το μαντού, που δεν είναι καν εμβόλιο; Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά λογικό είναι τουλάχιστον για το μαντού ο σταθμός να επιμείνει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

η κόρη μου, δημοτικό πλέον, δεν εχει κανει καποια εμβόλια μεταξύ των οποίων και το mmr. Δεν είχα ΠΟΤΕ προβλημα εγγραφής από τον βρεφονηπιακό μεχρι το δημοτικό. Στο χαρτί που δίνουν να συμπληρώσει η παιδίατρος (μαι κόλλα Α4, με συγκεκριμένες ερωτήσεις και όλα τα εμβόλια) φαινόταν ποια δεν εχει κάνει, όταν με ρωτουσαν εξηγούσα γιατί δεν τα εχει κάνει καί όλα οκ.

ελπιζω να πανε όλα εντάξει και με σένα

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μακορίνα, εγώ δεν κατάλαβα, αφού έχετε κάνει εμβόλια, τι σε πειράζει να του κάνεις το μαντού, που δεν είναι καν εμβόλιο; Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά λογικό είναι τουλάχιστον για το μαντού ο σταθμός να επιμείνει.

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά:

Η ερώτηση έχει δύο σκέλη

το ένα αφορά στο mantoux, που δεν έχω πρόβλημα να το κάνω, όσο καταλαβαίνω εγώ. Δεν ξέρω όμως αν το βλέπει με τον ίδιο τρόπο και ο ομοιοπαθητικός.

Το άλλο, έχει να κάνει με τα υπόλοιπα εμβόλια που δεν έχουμε κάνει, και θα ήθελα να μην τα κάνουμε (αφού και ο γιατρός μας έδωσε το οκ) και αν είναι υποχρεωτικά, γιατί σ'αυτή τη περίπτωση θα μπορούν πιθανόν να σε κόψουν αν δεν τα έχεις κάνει.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

η κόρη μου, δημοτικό πλέον, δεν εχει κανει καποια εμβόλια μεταξύ των οποίων και το mmr. Δεν είχα ΠΟΤΕ προβλημα εγγραφής από τον βρεφονηπιακό μεχρι το δημοτικό. Στο χαρτί που δίνουν να συμπληρώσει η παιδίατρος (μαι κόλλα Α4, με συγκεκριμένες ερωτήσεις και όλα τα εμβόλια) φαινόταν ποια δεν εχει κάνει, όταν με ρωτουσαν εξηγούσα γιατί δεν τα εχει κάνει καί όλα οκ.

ελπιζω να πανε όλα εντάξει και με σένα

καλή συνέχεια

 

Σ'ευχαριστώ πολύ

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα άλλα εμβόλια. Πάντως το μαντού θεωρώ απίθανο να σου πει ο ομοιο να μην το κάνεις, είναι ένα τεστ για να διαπιστωθεί αν το παιδί έχει εκτεθεί στον ιό της φυματίωσης. Ίσα ίσα, έχω διαβάσει στο φόρουμ μαμάδες που κάνουν ομοιο να λένε ότι δε θέλουν να κάνουν το BCG (το εμβόλιο κατά της φυματίωσης που γίνεται στην Α΄δημοτικού στα σχολεία), ακριβώς για να μην υπάρξει καμια πιθανότητα να τους βγει θετικό το μαντού, σε περίπτωση που έχουν ενδείξεις για φυματίωση. Θεωρούν δλδ την εξέταση μαντού πιο σημαντική από το εμβόλιο. Πάντως με μια ερώτηση στο γιατρό, αυτό τουλάχιστον το θέμα, λύνεται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά:

Η ερώτηση έχει δύο σκέλη

το ένα αφορά στο mantoux, που δεν έχω πρόβλημα να το κάνω, όσο καταλαβαίνω εγώ. Δεν ξέρω όμως αν το βλέπει με τον ίδιο τρόπο και ο ομοιοπαθητικός.

Το άλλο, έχει να κάνει με τα υπόλοιπα εμβόλια που δεν έχουμε κάνει, και θα ήθελα να μην τα κάνουμε (αφού και ο γιατρός μας έδωσε το οκ) και αν είναι υποχρεωτικά, γιατί σ'αυτή τη περίπτωση θα μπορούν πιθανόν να σε κόψουν αν δεν τα έχεις κάνει.

 

Κοίταξε να δεις, η βεβαίωση που τουλάχιστον είχε δώσει σε εμάς ο παιδίατρος (προτυπωμένη) αναγράφει ότι το παιδί έχει κάνει όλα τα εμβόλια σύμφωνα με τον εθνικό εμβολιασμό κλπ... σε ότι αφορά το mantoux υπάρχουν 2 σχολές παιδιάτρων.. αυτή που το κάνει όταν το μωρό είναι μικρό και αυτή που το κάνει όταν το παιδί είναι νομίζω 5 - 6 ετών, κάπου εκεί... σε εμάς στην βεβαίωση ο παιδίατρος μας είχε γράψει ιδιοχείρως στο προτυπωμένο χαρτί που μας είχε δώσει ότι το mantoux δεν είναι προγραμματισμένο ακόμη να γίνει.. από εκεί και πέρα εάν έχεις παραλείψει και άλλα εμβόλια θεωρώ ότι είναι θέμα του παιδικού για το εάν θα το κάνουν δεκτό ή όχι το συγκεκριμένο δικαιολογητικό που θα πας... με την προυπόθεση ότι ο παιδίατρος θα αναγράψει την αλήθεια :-P γιατί υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που ενώ οι γονείς έχουν επιλέξει να μην κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους ο παιδίατρος τους δίνει το δικαιολογητικό ψευδώς που γράφει ότι τα έχουν κάνει :-P .. σε κάθε περίπτωση όμως λάβε υπόψη σου ότι επειδή οι αιτήσεις για τους δημόσιους παιδικούς είναι πολλές τα ψειρίζουν λίγο.... π.χ. σε άλλο δήμο που πηγαίνει η κουμπάρα μου τον δικό της εκτός από την βεβαίωση του παιδιάτρου ζητούσαν και φωτοτυπία από το βιβλιάριο υγείας του παιδιού την σελίδα που κολλάνε τα αυτοκόλλητα από τα εμβόλια για να αποδειχτεί ότι όντως τα έχει κάνει και να αποφεύγουν τους ψεύτες.. από εκεί και πέρα δεν χάνεις τίποτε να πάρεις ένα τηλέφωνο στα κεντρικά των παιδικών σταθμών που μένεις και θα σου λύσουν τις απορίες.. εαν και πιστεύω ότι θα σου πουν φέρε ότι έχεις και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Να πώ λίγο και εγώ την απορία μου. Θα κάνω στην κόρη μου που είναι 2 χρονών τώρα το μαντού, το τεστ για την φυματίωση μήπως και πάει τον Σεπτέμβριο παιδικό. Ομως δεν έχω αποφασίσει αν θα την στειλω ή όχι. Σε περίπτωση που δεν πάει τελικά, του χρόνου πρέπει να ξανακάνει το τεστ ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απαντήσω μόνο για του μαντού. Εμείς κάναμε την πρώτη δόση στην κόρη μου 18 μηνών γιατί τα ανίψια μου πηγαίναν τότε παιδικό κ ο γιατρός έκρινε να γίνει η δοκιμασία. Τώρα, που κάναμε τα χαρτιά για τον παιδικό, ζητάει πρόσφατη δόση πότε έχει γίνει, ρώτησα τιν παιδίατρο (ειναι άλλος απο αυτήν που είχα) και μου πε πως δε χρειάζεται να κάνουμε άλλη δόση. Τι να πω.. Επίσης, ενα εμβόλιο που δεν έχουμε κανει- ανεμοβλογιας- (θα της το κάνω φέτος τελικά κάποια στιγμή), μου πε πως λογικά δεν ειναι αιτία να μας κόψουν...

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, μανούλες! Χτες κάναμε κι εμείς το μαντού, καθώς θα κάνουμε αίτηση σε δημόσιο σταθμό και μου είπε ο παιδίατρος ότι δεν χρειάζεται να γίνεται κάθε χρόνο.

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κοίταξε να δεις, η βεβαίωση που τουλάχιστον είχε δώσει σε εμάς ο παιδίατρος (προτυπωμένη) αναγράφει ότι το παιδί έχει κάνει όλα τα εμβόλια σύμφωνα με τον εθνικό εμβολιασμό κλπ... σε ότι αφορά το mantoux υπάρχουν 2 σχολές παιδιάτρων.. αυτή που το κάνει όταν το μωρό είναι μικρό και αυτή που το κάνει όταν το παιδί είναι νομίζω 5 - 6 ετών, κάπου εκεί... σε εμάς στην βεβαίωση ο παιδίατρος μας είχε γράψει ιδιοχείρως στο προτυπωμένο χαρτί που μας είχε δώσει ότι το mantoux δεν είναι προγραμματισμένο ακόμη να γίνει.. από εκεί και πέρα εάν έχεις παραλείψει και άλλα εμβόλια θεωρώ ότι είναι θέμα του παιδικού για το εάν θα το κάνουν δεκτό ή όχι το συγκεκριμένο δικαιολογητικό που θα πας... με την προυπόθεση ότι ο παιδίατρος θα αναγράψει την αλήθεια :-P γιατί υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που ενώ οι γονείς έχουν επιλέξει να μην κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους ο παιδίατρος τους δίνει το δικαιολογητικό ψευδώς που γράφει ότι τα έχουν κάνει :-P .. σε κάθε περίπτωση όμως λάβε υπόψη σου ότι επειδή οι αιτήσεις για τους δημόσιους παιδικούς είναι πολλές τα ψειρίζουν λίγο.... π.χ. σε άλλο δήμο που πηγαίνει η κουμπάρα μου τον δικό της εκτός από την βεβαίωση του παιδιάτρου ζητούσαν και φωτοτυπία από το βιβλιάριο υγείας του παιδιού την σελίδα που κολλάνε τα αυτοκόλλητα από τα εμβόλια για να αποδειχτεί ότι όντως τα έχει κάνει και να αποφεύγουν τους ψεύτες.. από εκεί και πέρα δεν χάνεις τίποτε να πάρεις ένα τηλέφωνο στα κεντρικά των παιδικών σταθμών που μένεις και θα σου λύσουν τις απορίες.. εαν και πιστεύω ότι θα σου πουν φέρε ότι έχεις και βλέπουμε...

Ποια αυτοκόλλητα κολλάνε; Αφού τα εμβόλια τα γράφουμε και τα κρατάει ο φαρμακοποιός τα αυτοκόλλητα ή είναι κάτι άλλο. Εμάς βάζει ο γιατρός υπογραφή και ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε ο γιατρός αν πάμε παιδικό πρέπει να κάνει το mantoux και σκέπτομαι από τώρα τις φωνές στο ιατρείο. Δεν κρατιέται με 3άτομα γίνεται χαμός! Λέτε να μπορώ να το αποφύγω; Είναι τόσο σημαντικό; Αν είχε έρθει σε επαφή δε θα το ξέραμε; Εννοώ ότι δε θα είχε αρρωστήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ποια αυτοκόλλητα κολλάνε; Αφού τα εμβόλια τα γράφουμε και τα κρατάει ο φαρμακοποιός τα αυτοκόλλητα ή είναι κάτι άλλο. Εμάς βάζει ο γιατρός υπογραφή και ημερομηνία.

 

Ο φαρμακοποιός κρατά το αυτοκόλλητο που είναι πάνω στο κουτί.. δεν έχω προσέξει εάν αυτό το αυτοκόλλητου που μας κολλάει στο βιβλιάριο υγείας είναι πάνω στο κουτί ή πάνω στο εμβόλιο, πάντως σε όλα τα πεδία του βιβλιαρίου υγείας που γράφει τα εμβόλια μας έχει κολλημένο το αντίστοιχο αυτοκόλλητο.. θα το προσέξω τον Σεπτέμβριο που έχουμε εμβόλιο να δω από που το ξεκολλάει και θα σου πω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στον ιδιωτικό παιδ. σταθμό που πήγα χτες μέσω εσπα, ζητουν βιβλιάριο όπου αναγράφονται τα εμβόλια συν βεβαίωση παιδιάτρου. μας είπαν ρητά ότι δεν δεχονται παιδια που δεν έχουν εμβολιαστεί για την ασφάλεια των υπολοίπων

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο που κολλάει ο φαρμακοποιός είναι αυτό με τη λιανική τιμή, που βρίσκεται πάνω στο κουτί. Το αυτοκόλλητο που (θα έπρεπε να) κολλάει ο παιδίατρος είναι αυτό με την παρτίδα και την ημερομηνία λήξης του εμβολίου, και βρίσκεται πάνω στη σύριγγα.

 

Είναι γελοιότητα να απαιτούν στα σχολεία τα εμβόλια για να γράψουν τα παιδιά. Πρέπει να είναι και παράνομο, αλλά δεν μπορώ να το ψάξω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο που κολλάει ο φαρμακοποιός είναι αυτό με τη λιανική τιμή, που βρίσκεται πάνω στο κουτί. Το αυτοκόλλητο που (θα έπρεπε να) κολλάει ο παιδίατρος είναι αυτό με την παρτίδα και την ημερομηνία λήξης του εμβολίου, και βρίσκεται πάνω στη σύριγγα.

 

Είναι γελοιότητα να απαιτούν στα σχολεία τα εμβόλια για να γράψουν τα παιδιά. Πρέπει να είναι και παράνομο, αλλά δεν μπορώ να το ψάξω τώρα.

 

Κάθε παιδικός σταθμός ορίζει κάποιες προυποθέσεις για να κάνει δεκτές τις αιτήσεις.. π.χ οικονομικά κριτήρια / κοινωνικά / υγείας κλπ... από εκεί και πέρα από τη στιγμή που υπάρχουν παιδίατροι που με την πίεση των γονέων εκδίδουν ψευδή πιστοποιητικά ότι τα παιδιά έχουν εμβολιαστεί ενώ δεν έχουν νομίζω ότι η λέξη "παράνομο" προκαλεί λίγο.... εάν π.χ. εγώ ως γονιός έχω επιλέξει να μην εμβολιάζω το παιδί μου (για τους δικούς μου λόγους) τότε αναγκαστικά θα πρέπει να "συμμορφωθώ" με τους κανόνες που ορίζει το κράτος.. από εκεί κα πέρα υπάρχουν και οι ιδιωτικοί σταθμοί για όσους δεν τους αρέσουν τα κριτήρια που τίθονται... δεν θέλω να ανοίξω θέμα για τον εμβολιασμό, υπάρχει αλλού με τους υπέρ και κατά από εκεί και πέρα όμως δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι γελοιότητα να απαιτεί το κράτος να αποδείξεις ότι όντως εμβολιάζει κάποιος το παιδί του από την στιγμή που (καλώς ή κακώς) ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός.. εγώ ως γονιός εμβολιάζω το παιδί μου (με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται και που κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει) και ναι έχω την απαίτηση με τα παιδιά που θα βρίσκεται στο σχολείο να είναι και αυτά εμβολιασμένα.... σε όποιον δεν του αρέσει όπως είπα και πιο πάνω υπάρχουν και τα ιδιωτικά...

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας ζήτησαν στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό φωτοτυπία με τα εμβόλια που έχει κάνει το παιδί και μάλιστα ο παιδίατρος μου είπε το Σεπτέμβρη, πριν ξεκινήσουμε, να της κάνουμε και το εμβόλια για ηπατίτιδα α, επειδή μπορεί να την κολλήσει από την τουαλέτα. Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου γελοίο να το ζητάνε, θέλουν και εκείνοι να είναι καλυμμένοι, αν νοσήσει κάποιο παιδάκι, να μην υπάρξει πρόβλημα με τον σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

γελοίο είναι ο γονιός που έχει κάνει τις χ επιλογές, δεκτό και δικαίωμά του, να τις επιβάλλει στους υπόλοιπους που έχουν ακολουθήσει το γενικώς αποδεκτό "μοντέλο"... επικίνδυνο θα ήταν να εκτεθούν μωρά παιδιά σε ασθένειες εξαφανισμένες χάρη στα εμβόλια...

απο κει και πέρα οι επιλογές σεβαστές, αλλά να δεχόμαστε και τις συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Στους βρεφονηπιακούς σταθμούς υπάρχουν και πολύ μικρά παιδάκια, κάτω του έτους, τα οποία δεν έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό τους, λόγω ηλικίας. Σας φαίνεται πιο λογικό να κινδυνεύσουν αυτά τα παιδάκια από ανεμοβλογιά, ιλαρά, κοκκύτη, παρωτίτιδα, παρά να ζητάει ο σταθμός απόδειξη του εμβολιασμού; Γιατί πρέπει να καταπατηθούν τα δικά τους δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 100% υπέρ του εμβολιασμού. Ασυζητητί. Συμφωνώ, ωστόσο, και με την άποψη του καθηγητή Σπυρίδη, καθηγητή λοιμωξιολογίας, την οποία και παραθέτω:

 

"Το σχολείο είναι υποχρεωμένο από το Ελληνικό Σύνταγμα, να παρέχει εκπαίδευση σε όλα ανεξαιρέτως τα ελληνόπουλα. Πουθενά δεν αναφέρονται αποκλεισμοί για διάφορους λόγους. Το εμβόλιο αποτελεί μια τεχνητή ενεργητική ανοσοποίηση του παιδιού, που περιλαμβάνει την ενδομυική χορήγηση αντιγόνων, κάτι που κάποιοι γονείς, για δικούς τους λόγους, είναι δυνατόν να το αρνηθούν. Ο παιδίατρος έχει υποχρέωση να πείσει τους γονείς να εμβολιάσουν το παιδί τους. Κανένας όμως, δεν έχει το δικαίωμα να τους εξαναγκάσει προς τούτο, και ιδιαίτερα να χρησιμοποιήσει την απειλή της μη εγγραφής στο σχολείο. Το εμβόλιο προστατεύει το παιδί και όχι το περιβάλλον του.

 

· Το ίδιο ισχύει και για την πολυσυζητημένη Mantoux. Δεν είναι θέμα που αφορά το σχολείο το θετικό ή το αρνητικό αποτέλεσμα της Mantoux, αλλά είναι πρόβλημα του ίδιου του παιδιού, του παιδιάτρου και των γονέων του. Το παιδί με θετική Mantoux, δεν αποτελεί κίνδυνο για τα άλλα παιδιά. Εκείνο βέβαια που εξοργίζει τους γνωρίζοντες είναι η απαίτηση για «πρόσφατη Mantoux». Τι εννοούν με τον όρο «πρόσφατη», γιατί εγώ δεν το γνωρίζω και πολύ θα ήθελα να το μάθω. Μήπως κάποιοι βρίσκονται ακόμη στη δεκαετία του 1950 και θεωρούν ότι τα μυκοβακτηρίδια της φυματίωσης τρέχουν ανεξέλεγκτα στους δρόμους;"

 

http://www.paidiatriki.gr/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=34&Itemid=223

Link to comment
Share on other sites

ως γενική τοποθέτηση είναι λογική..απλά ένα παιδί μη εμβολιασμένο, είναι κίνδυνος σε παιδικό σταθμό για ένα μωρό που δεν έχει κάνει όλα τα εμβόλια..

 

στον παιδικό που πήγα προχτές είχε μωρά από δύο μηνών..αν πάει εκεί ένα τρίχρονο χωρίς εμβόλια, κινδυνεύει και το ίδιο και το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

.απλά ένα παιδί μη εμβολιασμένο, είναι κίνδυνος σε παιδικό σταθμό για ένα μωρό που δεν έχει κάνει όλα τα εμβόλια..

 

Aν έχει κάνει όλα τα εμβόλια, σε τι ποσοστό νομίζεις ότι είναι καλυμμένο; Το ξέρεις ότι κάποια εμβόλια προσφέρουν ανοσία μόνο στο 10% όσων τα κάνουν; Ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία που το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι ανώριμο και δεν μπορεί να παράγει επαρκή αντισώματα ώστε να προστατέψουν τα παιδιά όταν έρχονται σε επαφή με την ασθένεια για την οποία έχουν εμβολιασθεί.

 

Μην επαναπαύεστε με το "έχει κάνει όλα τα εμβόλια άρα δεν κινδυνεύει". Δεν ισχύει.

 

Όσον αφορά την άρνηση εγγραφής λόγω μη εμβολιασμού, είναι αντισυνταγματική στην υποχρεωτική εκπαίδευση.

 

 

 

http://goneis.info/συνήγορος-του-παιδιού-αντισυνταγματ/

 

 

...η υποχρεωτικότητα των εμβολιασμών χρησιμοποιείται για την αναγκαιότητα να παραμείνει ενεργός ο μηχανισμός συλλογικής ανοσίας για λόγους προληπτικούς χωρίς ο μη εμβολιασμός των παιδιών να συνιστά κίνδυνο για τα υπόλοιπα εμβολιασμένα παιδιά.

 

...

 

Στο εξής, οι διευθυντές των σχολείων δεν θα μπορούν να μη δέχονται τα μη εμβολιασμένα παιδιά ή να αρνούνται την επανεγγραφή τους γιʼ αυτό το λόγο.

 

...όταν δεν υπάρχει υπαρκτός κίνδυνος για τη δημόσια υγεία, ο υποχρεωτικός εμβολιασμός που διενεργείται χωρίς την συναίνεση του εμβολιαζόμενου ή του έχοντος τη γονική μέριμνα συνιστά προσβολή της προσωπικότητας και παραβιάζει τη θεμελιώδη υποχρέωση σεβασμού της αξίας του ανθρώπου...,

 

Για τους παιδικούς σταθμούς δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...