Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγη γιατρου


Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο, παρολο που φαινομενικα ειναι καλοσυνατος, για τους παρακατω λογους:

 

  • Ποτε δεν τηρει τα ραντεβου που κλεινει σε καμια κοπελα, παντα περιμενουμε με τις ωρες (40-60 λεπτα καθε φορα για να μας δει για 5).
  • Η μαια του (που νομιζα πως ειναι απλα βοηθος για πολυ καιρο) δεν μου γεμιζει το ματι, ειναι αποτομη και ψυχρη και καποιες συμβουλες που μου δινει ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου.
  • Ο γιατρος με αντιμετωπιζει λες και ειμαι χαζη, δεν μου μιλαει ποτε επιστημονικα και οταν ειπα πως θελω φυσιολογικο τοκετο, γυρισε στον αντρα μου και του ειπε πως ειναι καθηκον του να παραδωσει υγιη γυναικα και μωρο με οποιοδηποτε κοστος. :confused:
  • Μας βλεπει για 5 λεπτα και νιωθω πως με ξεπεταει. Οταν του ειπα πως θελω αποκλειστικο θηλασμο, μου απαντησε "και αμα δεν εχεις γαλα ή αργησει να κατέβει?", όταν ειπα δεν θέλω να μου παιρνουν το μωρο στο μαιευτηριο, ειπε "και ποιος θα το φροντιζει, ξέρεις εσυ?" και γενικα βλεπω πως με θεωρει αχρηστη και δεν δινει σημασια σε αυτα που θελω, απλα κοιταει να κανει την δουλεια του.
  • Εχουμε παει τοσες φορες εκει και γινεται παντα χαμος απο εγκυους, ποτε ομως δεν εχει τυχει να εχει γεννα και να μην μας δει. Αυτο με βαζει σε υποψιες οτι σφαζει ανελέητα.
  • Στο ιντερνετ δεν υπαρχει καμια γνωμη για τον γιατρο, μονο σε αυτο το φορουμ ειναι ενα μελος με μονο 4 ποστ που τον διαφημιζει τρελα. Ολα τα ποστ ειναι διαφημιση για τον γιατρο δηλαδη.

 

Θελω να σας ρωτησω και κατι αλλο...Επειδη δεν παιρνει λεφτα στις επισκεψεις (αυτο ελειπε, να περιμενω μια ωρα με ραντεβου και να πληρωσω για τα 2 λεπτα που θα μου κανει τον υπερηχο και θα με ξεπεταξει), μεχρι στιγμης του εχω πληρωσει μονο τις αυχενικη, την Β επιπεδου και 50 ευρω επισκεψη μια φορα (συνολο 350 ευρω). Αν φυγω πιστευετε πως αμα μου ζητησει λεφτα θα πρεπει να τα δωσω? Ο αντρας μου λεει κατηγορηματικα οχι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε νομιζω να σου ζητησει λεφτα,και φυσικα μη δωσεις αν σου ζητησει!ειναι απολυτο δικαιωμα να ζητησεις φυσιολογικο τοκετο,αυτος θα κρινει μονο κατ αποσο η ποτε ειναι απαραιτητο ν απαρεμβει με καισαρικη.σε ποια εβδομαδα εισαι?αλλαξε γιατρο ευχομαι ν αβρεις καποιον να τον εμπιστευεσαι απολυτα και να σε σεβεται οπως πρεπει σε σενα αλλα και σε οποιαδηποτε ασθενη!με το καλο οσυυ ευχομαι

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, μου ζητησε και μαλιστα 300 ευρω που μου φαινεται τεραστιο ποσο! Ξερει κανεις αν ειναι νομιμο αυτο? Αφου δεν χρεωνει επισκεψεις και εχει ταριφα τοκετου, του εχω πληρωσει ηδη μια φορα 50 ευρω και τους δυο μεγαλους υπερηχους, συνολο 350. Να δωσω τωρα αλλα 300 για τα ξεπεταγματα που μου εχει κανει? Δε λέω, ηταν πολλοι υπερηχοι, καθε 2-3 εβδομαδες απο την αρχη αλλα δεν χρειαζοντουσαν κιολας τοσοι πολλοι ασε που ηταν 2-3 λεπτα καθε ραντεβου.

Εχω σοκαριστει, παρακαλω αν εχει αντιμετωπισει καμια σας κατι παρομοιο ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου ζητησε και μαλιστα 300 ευρω που μου φαινεται τεραστιο ποσο! Ξερει κανεις αν ειναι νομιμο αυτο? Αφου δεν χρεωνει επισκεψεις και εχει ταριφα τοκετου, του εχω πληρωσει ηδη μια φορα 50 ευρω και τους δυο μεγαλους υπερηχους, συνολο 350. Να δωσω τωρα αλλα 300 για τα ξεπεταγματα που μου εχει κανει? Δε λέω, ηταν πολλοι υπερηχοι, καθε 2-3 εβδομαδες απο την αρχη αλλα δεν χρειαζοντουσαν κιολας τοσοι πολλοι ασε που ηταν 2-3 λεπτα καθε ραντεβου.

Εχω σοκαριστει, παρακαλω αν εχει αντιμετωπισει καμια σας κατι παρομοιο ας μου πει.

λυπαμαι που ηρθαν ετσι τα πραγματα. Και η αδερφη μου αλλαξε γιατρο στην 39η εβδομαδα.

η γνωμη μου ομως ειναι οτι πρεπει να του πληρωσεις τις επισκεψεις που εχεις κανει.

οι γιατροι εχουν 2 τακτικες. Ειτε χρεωνουν καθε επισκεψη και ενα επιπλεον ποσο για τη γεννα ή δεν παιρνουν επισκεψη αλλα χρεωνουν αρκετα μεγαλυτερο ποσο στη γεννα.

σε αλλο τοπικ ελεγα οτι η 1η τακτικη ειναι πιό ξεκαθαρη. Η 2η εχει αυτα τα προβληματα που τωρα αντιμετωπιζεις. Προσωπικα θα μαθαινα ποσο χρεωνει τις επισκεψεις και θα πληρωνα αναλογα με αυτες που εχω κανει, περιπου 1 το μηνα.

Ολοι οι γιατροι εχουν αναμονη, γιατι υπαρχουν και εκτακτα περιστατικα. Επισης η επισκεψη διαρκει λιγα λεπτα. Ισα να δει τις εξετασεις, να γραψει τις επομενες και να κανει ή να δει τον υπερηχο. Φυσικα αν υπαρχουν προβληματα ή αποριες πρεπει να τις λυνει.

Ποσο θα επαιρνε για τη γεννα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρεπει να πληρωσεις για τις επισκεψεις...στην μανικουριστα και στην κομμωτρια δεν πληρωνεις?? Τι θα πει..."για πέντε λεπτά"?? Για να σε δει και να σου κάνει υπερηχο "σε πέντε λεπτά" ένας γιατρος σπουδάζει 12 χρόνια...και αν η γεννα σου με το καλό διαρκεσει μια ωρα τι θα πεις στον επόμενο γιατρο..." σε μια ώρα γέννησα, πάρε τοσα και να είσαι ευχαριστημένος"?!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O γιατρος ειναι με τον ΕΟΠΥΥ, αρα πληρωνοταν κανονικα τις επισκεψεις ετσι δεν ειναι? Εκ των υστερων να μου ζηταει επιπλεον χρηματα σας φαινεται λογικο?

Link to comment
Share on other sites

O γιατρος ειναι με τον ΕΟΠΥΥ, αρα πληρωνοταν κανονικα τις επισκεψεις ετσι δεν ειναι? Εκ των υστερων να μου ζηταει επιπλεον χρηματα σας φαινεται λογικο?

Δηλαδη εκλεινες ραντεβου μεσω ΕΟΠΥΥ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, τα εκλεινα απευθειας στο ιατρειο, ομως πλεον ο εοπυυ γραφει στο site του ποσες επισκεψεις εχει καθε γιατρος τον μηνα και τον τσεκαρα, ΔΕΝ εχει ξεπερασει το πλαφον. Εν τω μεταξυ μου εκανε εντυπωση που μου εκλεινε τοσο συχνα ραντεβου, δεδομενου οτι ημουν χαμηλου κινδυνου (μιλαμε καθε 2-3 εβδομαδες απο την αρχη) τωρα υποψιαζομαι γιατι... Δεν εδινα σημασια γιατι δεν πληρωνα βεβαια και εβλεπα πιο συχνα το μωρο, τωρα ομως μου βρωμαει η πρακτικη του και λιγες αμφιβολιες που ειχα πριν τον αλλαξω εξαφανιστηκαν.

Σας εχει ζητησει λεφτα εκ των υστερων γιατρος του εοπυυ που αποδεδειγμενα δεν ειχε ξεπερασει το πλαφον και τι κανατε?

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατον γιατρος με μεσο ορο επισκεψης τα 5 λεπτα και αναμονη 40-60 λεπτα, αρα με παρα πολυ κοσμο να μην ξεπερναει το πλαφον?

Τελικα ποσο θα ηταν το συνολικο ποσο για τη γεννα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειναι ολες με εοπυυ προφανως! Στο site του εοπυυ το λεει ξεκαθαρα για ολους τους συμβεβλημενους γιατρους ποσα ραντεβου εχουν... Επισης ειχα παει μερικες φορες πριν την εγκυμοσυνη και παντα ρωτουσα στο τηλεφωνο αν θα πληρωσω, που μου ελεγαν οχι γιατι ειναι με εοπυυ. Πραγματι δεν ειχα πληρωσει ποτε πριν και θεωρησα πως και οι επισκεψεις αυτες ειναι μεσω εοπυυ, αφου δεν μου ζητησαν λεφτα.

Για την γεννα ηθελε 1500 ευρω και απλα τωρα που αποφασισα να φυγω ειπε να ζητησει αναδρομικα για τις επισκεψεις, 300 του λειπουν μαλλον, τι να πω...

Δηλαδη σοβαρα τωρα, σας φαινεται λογικο αυτο? Ιδιο πραγμα το βλεπετε με το να πληρωνεις στο...κομμωτηριο? :confused:

Αν ηταν ετσι, θα ειχα κρατησεις υπερ κομμωτηριου καθε μηνα απο το μισθο μου και δεν θα πληρωνα ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα ειναι ολες με εοπυυ προφανως! Στο site του εοπυυ το λεει ξεκαθαρα για ολους τους συμβεβλημενους γιατρους ποσα ραντεβου εχουν... Επισης ειχα παει μερικες φορες πριν την εγκυμοσυνη και παντα ρωτουσα στο τηλεφωνο αν θα πληρωσω, που μου ελεγαν οχι γιατι ειναι με εοπυυ. Πραγματι δεν ειχα πληρωσει ποτε πριν και θεωρησα πως και οι επισκεψεις αυτες ειναι μεσω εοπυυ, αφου δεν μου ζητησαν λεφτα.

Για την γεννα ηθελε 1500 ευρω και απλα τωρα που αποφασισα να φυγω ειπε να ζητησει αναδρομικα για τις επισκεψεις, 300 του λειπουν μαλλον, τι να πω...

Δηλαδη σοβαρα τωρα, σας φαινεται λογικο αυτο? Ιδιο πραγμα το βλεπετε με το να πληρωνεις στο...κομμωτηριο? :confused:

Αν ηταν ετσι, θα ειχα κρατησεις υπερ κομμωτηριου καθε μηνα απο το μισθο μου και δεν θα πληρωνα ΙΚΑ.

εφοσον ισχυουν οσα λες δεν εχει δικαιωμα να ζητησει χρηματα. Δεν του το ειπες αυτο οταν ζητησε 300 ευρω?

Διαφορετικα, παντως, το σωστο θα ηταν να τον πληρωσεις. Δεν ανεφερες απο την αρχη τα περι ΕΟΠΥΥ... για αυτο εξεπλαγην που σκεφτοσουν οτι δεν πρεπει να πληρωσεις τις επισκεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκεινη την ωρα δεν σκεφτηκα να πω τιποτα, απλα σοκαριστηκα. Ημουν τυπικη και πηρα να ακυρωσω το επομενο ραντεβου μας στην γραμματεα του και σε λιγο με πηρε ο γιατρος -με αποκρυψη παρακαλω- να μου πει αυτο το πραγμα!

Εμεινα παγωτο και απλα ρωτησα "300 ευρω??? Γιατι?" στο οποιο απαντησε "τοσους υπερηχους καναμε, πες στον αντρα σου να ερθει να με εξοφλησει" και εγω ειπα "καλα, καλα" και το εκλεισα. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Φτηνά τη γλιτώνεις. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου ως τέλη 6ου μήνα είχα δώσει 880. Μόνο για επισκέψεις. Συνολικά 9 επισκέψεις. Γιατρός του ΕΟΠΠΥΥ με χαλασμένο υπέρηχο. Και εννοείται χωρίς αποδειξη. Επρεπε να ζητήσω.

 

Αν πάει ο άντρας σου, να ζητήσει απόδειξη για αυτά αλλά και για όλα τα υπόλοιπα που είπες πως δώσατε. Καλά κάνεις και αλλάζεις γιατρό κοριτσάκι μου, με αυτά που περιγράφεις στην αρχή, ιδίως για το 3, 4, 5 και 6 bullet. Εύχομαι με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι επισκέψεις ήταν μέσω ΕΟΠΥΥ ( γεγονός που στην αρχη δεν ανέφερες καθόλου)δεν οφείλεις να πληρώσεις τίποτα. Αλλά αν πήγαινες "ιδιωτικά" φυσικά και πρέπει να πληρώσεις...συνήθως όταν πάει κανείς σε γιατρό του ΕΟΠΥΥ τον ενημερωνουν " με ΕΟΠΥΥ ραντεβού τότε, ιδιωτικά ραντεβού τότε" δηλ αν εχει φτάσει το πλαφόν ο γιατρός τότε το επόμενο ραντεβού με ΕΟΠΥΥ μπορεί να αργεί περισσότερο...Τωρα τι εγινε στη δικιά σας περίπτωση δεν κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο μενα.

νομιζω οτι η αιτια αλλαγης γιατρου θα ηταν πρωτα απ'ολα ο τροπος που σε αντιμετωπιζει.

πολλοι γυναικολογοι εχουν αναμονη και σε βλεπουν για πολυ λιγη ωρα. οντως αισθανεσαι οτι καποιοι σε "ξεπετανε", αλλα οχι ολοι.

το θεμα σου ειναι οτι σου φερεται και υποτιμητικα, γιατι οταν εχουμε αποριες δεν ανεχομαστε να μας φερονται σαν να ειμαστε χαζες, αλλα να μας τις λυνουν.

απαιτουμε σεβασμο πρωτα απ'ολα, και οχι να μας πουλανε το υφακι του "επιστημονα" που τον ζαλιζουν ενω "κανει λειτουργημα".

 

οσο για τα χρηματα, ας παει ο αντρας σου απο το γιατρειο να του μιλησει, και να τον ρωτησει για αποδειξεις, οπως ειπε και η xena. να δουμε τι θα του πει.

αλλα βαση νομου, οι γιατροι του πεδυ (εοπυυ) που σε δεχονται σε προγραμματισμενο ραντεβου, δεν πληρωνονται απο σενα, αλλα απο τον εοπυυ. αλλιως ειναι υποχρεωμενοι να σε ενημερωσουν οτι εχουν ξεπερασει το πλαφον, και αν δεχεσαι να πληρωσεις κανονικα την επισκεψη. αυτο ισχυει για τις επισκεψεις.

αν ομως θελεις να εισαι καλυμμενη και νομικα, ρωτα καποιον που ξερει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο, παρολο που φαινομενικα ειναι καλοσυνατος, για τους παρακατω λογους:

 

  • Ποτε δεν τηρει τα ραντεβου που κλεινει σε καμια κοπελα, παντα περιμενουμε με τις ωρες (40-60 λεπτα καθε φορα για να μας δει για 5).
  • Η μαια του (που νομιζα πως ειναι απλα βοηθος για πολυ καιρο) δεν μου γεμιζει το ματι, ειναι αποτομη και ψυχρη και καποιες συμβουλες που μου δινει ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου.
  • Ο γιατρος με αντιμετωπιζει λες και ειμαι χαζη, δεν μου μιλαει ποτε επιστημονικα και οταν ειπα πως θελω φυσιολογικο τοκετο, γυρισε στον αντρα μου και του ειπε πως ειναι καθηκον του να παραδωσει υγιη γυναικα και μωρο με οποιοδηποτε κοστος. :confused:
  • Μας βλεπει για 5 λεπτα και νιωθω πως με ξεπεταει. Οταν του ειπα πως θελω αποκλειστικο θηλασμο, μου απαντησε "και αμα δεν εχεις γαλα ή αργησει να κατέβει?", όταν ειπα δεν θέλω να μου παιρνουν το μωρο στο μαιευτηριο, ειπε "και ποιος θα το φροντιζει, ξέρεις εσυ?" και γενικα βλεπω πως με θεωρει αχρηστη και δεν δινει σημασια σε αυτα που θελω, απλα κοιταει να κανει την δουλεια του.
  • Εχουμε παει τοσες φορες εκει και γινεται παντα χαμος απο εγκυους, ποτε ομως δεν εχει τυχει να εχει γεννα και να μην μας δει. Αυτο με βαζει σε υποψιες οτι σφαζει ανελέητα.
  • Στο ιντερνετ δεν υπαρχει καμια γνωμη για τον γιατρο, μονο σε αυτο το φορουμ ειναι ενα μελος με μονο 4 ποστ που τον διαφημιζει τρελα. Ολα τα ποστ ειναι διαφημιση για τον γιατρο δηλαδη.

 

 

Ούτε κ εμένα μου εμπνέει εμπιστοσύνη με βάση αυτά που λες....

Αντί να σε εμψυχώνει κ να σε στηρίζει φαίνεται να σε αποθαρρύνει...κρίμα...εκτός αυτού σε παραπληροφορεί...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι γιατροι εχουν αναμονη, γιατι υπαρχουν και εκτακτα περιστατικα. Επισης η επισκεψη διαρκει λιγα λεπτα. Ισα να δει τις εξετασεις, να γραψει τις επομενες και να κανει ή να δει τον υπερηχο. Φυσικα αν υπαρχουν προβληματα ή αποριες πρεπει να τις λυνει.

Ποσο θα επαιρνε για τη γεννα?

 

Θα διαφωνήσω κάθετα! Στον δικό μας πάντα περιμένουμε μισή ώρα μινιμουμ, αυτό όμως συμβαίνει γιατί πάντα κρατάει τα ραντεβού του όσο χρειαστεί. Και πριν μείνω έγκυος που τον επισκεπτόμουν για γυναικολογικά θέματα κατά μέσο όρο με κρατούσε 45 λεπτά! Και τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να βιαστεί αν υπάρχουν θέματα να συζητηθούν ή απορίες, κι ας περιμένουν όσοι θέλουν απέξω! Έχω αλλάξει αρκετούς γυναικολόγους στη ζωή μου (οι γυναίκες γιατροί ήταν οι χειρότερες), ο συγκεκριμένος είναι ο μόνος που μ' έκανε να νιώσω ασφάλεια ως επιστήμονας. Εξηγεί τα πάντα, κάποτε σε υπερβολικό βαθμό, δεν ένιωσα ποτέ όμως ότι με ξεπετάει.

 

Christinelle καταλαβαίνω γιατί θελεις ν' αλλάξεις γιατρό, όπως και καταλαβαίνω πως είναι αγχωτικό σε αυτή τη φάση. Θα σου σύστηνα τον δικό μου ανεπιφύλακτα (έχω κάνει μαζί του και 2 επεμβάσεις γυναικολογικής φύσεως και του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη), αν σ' ενδιαφέρει στείλε μου μήνυμα. Απλά να ξέρεις πως είναι στην Αγ. Παρασκευή, δεν εχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ, χρεώνει 50 ευρώ επίσκεψη/υπέρηχο και για τον τοκετό θα πάρει όσα και το μαιευτήριο. Είναι δε προς τιμήν του πως μας έχει γλιτώσει από ένα σωρό εξετάσεις που δεν έκρινε απαραίτητες, για να μη δίνουμε χρήματα χωρίς λόγο!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κάθετα! Στον δικό μας πάντα περιμένουμε μισή ώρα μινιμουμ, αυτό όμως συμβαίνει γιατί πάντα κρατάει τα ραντεβού του όσο χρειαστεί. Και πριν μείνω έγκυος που τον επισκεπτόμουν για γυναικολογικά θέματα κατά μέσο όρο με κρατούσε 45 λεπτά! Και τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να βιαστεί αν υπάρχουν θέματα να συζητηθούν ή απορίες, κι ας περιμένουν όσοι θέλουν απέξω! Έχω αλλάξει αρκετούς γυναικολόγους στη ζωή μου (οι γυναίκες γιατροί ήταν οι χειρότερες), ο συγκεκριμένος είναι ο μόνος που μ' έκανε να νιώσω ασφάλεια ως επιστήμονας. Εξηγεί τα πάντα, κάποτε σε υπερβολικό βαθμό, δεν ένιωσα ποτέ όμως ότι με ξεπετάει.

 

Christinelle καταλαβαίνω γιατί θελεις ν' αλλάξεις γιατρό, όπως και καταλαβαίνω πως είναι αγχωτικό σε αυτή τη φάση. Θα σου σύστηνα τον δικό μου ανεπιφύλακτα (έχω κάνει μαζί του και 2 επεμβάσεις γυναικολογικής φύσεως και του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη), αν σ' ενδιαφέρει στείλε μου μήνυμα. Απλά να ξέρεις πως είναι στην Αγ. Παρασκευή, δεν εχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ, χρεώνει 50 ευρώ επίσκεψη/υπέρηχο και για τον τοκετό θα πάρει όσα και το μαιευτήριο. Είναι δε προς τιμήν του πως μας έχει γλιτώσει από ένα σωρό εξετάσεις που δεν έκρινε απαραίτητες, για να μη δίνουμε χρήματα χωρίς λόγο!

 

μα η κοπέλα δε θέλει να έχει αναμονή ο γιατρός της. κι εγώ συμφωνώ ότι οι περισσότεροι γιατροί έχουν αναμονή, έχει τύχει να περιμένω και 1.5 ώρα.

τώρα, η διάρκεια της επίσκεψης διαφέρει ανά περίπτωση. αν κάνει υπέρηχο κρατάει περισσότερο. αν δεν κάνει υπέρηχο, τότε απλά παίρνει πίεση, εξετάζει την κοιλιά, βλέπει τις εξετάσεις, γράφει τις επόμενες και λύνει απορίες. ε, πόσο να κρατήσει όλο αυτό αν δεν υπάρχουν σοβαρά θέματα? και αν η έγκυος δεν είναι πρωτοτόκος οι απορίες περιορίζονται κατά πολύ. εμένα η εξέταση στον πρώτο γιατρό, που έκανε υπέρηχο, κρατούσε κάνα μισάωρο. στο 2ο γιατρό, που δεν έκανε υπέρηχο κρατούσε κάνα τέταρτο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν βλέπω λόγο να αλλάξεις γιατρό.

 

Σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο, παρολο που φαινομενικα ειναι καλοσυνατος, για τους παρακατω λογους:

 

  • Ποτε δεν τηρει τα ραντεβου που κλεινει σε καμια κοπελα, παντα περιμενουμε με τις ωρες (40-60 λεπτα καθε φορα για να μας δει για 5).
     

    Δεν έχω δει κανέναν γιατρό που να μην έχει αναμονή (είτε γυναικολόγο είτε παιδίατρο)
     
  • Η μαια του (που νομιζα πως ειναι απλα βοηθος για πολυ καιρο) δεν μου γεμιζει το ματι, ειναι αποτομη και ψυχρη και καποιες συμβουλες που μου δινει ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου.
     
    Δεν χρειάζεται να την πιάσεις φίλη. Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα λάθος συμβουλής;
     
  • Ο γιατρος με αντιμετωπιζει λες και ειμαι χαζη, δεν μου μιλαει ποτε επιστημονικα και οταν ειπα πως θελω φυσιολογικο τοκετο, γυρισε στον αντρα μου και του ειπε πως ειναι καθηκον του να παραδωσει υγιη γυναικα και μωρο με οποιοδηποτε κοστος. :confused:
     

    Αυτό το έκανε για να σε προσγειώσει ίσως. Το τι θέλει και το τι δε θέλει η κάθεμια από εμάς θα πρέπει να παραμεριστεί προκειμένου να κάνει ο γιατρός ότι χρειάζεται για να παραδώσει όπως είπε υγιή γυναίκα και μωρό. Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτή τη φράση.
     
  • Μας βλεπει για 5 λεπτα και νιωθω πως με ξεπεταει. Οταν του ειπα πως θελω αποκλειστικο θηλασμο, μου απαντησε "και αμα δεν εχεις γαλα ή αργησει να κατέβει?", όταν ειπα δεν θέλω να μου παιρνουν το μωρο στο μαιευτηριο, ειπε "και ποιος θα το φροντιζει, ξέρεις εσυ?" και γενικα βλεπω πως με θεωρει αχρηστη και δεν δινει σημασια σε αυτα που θελω, απλα κοιταει να κανει την δουλεια του.
     
    Και εμένα τα ραντεβού μου ήταν σύντομα. Ένας απλός έλεγχος.
    Για το θηλασμό στο είπε πάλι για να σε προσγειώσει. Όχι εσένα προσωπικά, αλλά φαντάζομαι θα ακούει πολλες "απαιτήσεις"
     
  • Εχουμε παει τοσες φορες εκει και γινεται παντα χαμος απο εγκυους, ποτε ομως δεν εχει τυχει να εχει γεννα και να μην μας δει. Αυτο με βαζει σε υποψιες οτι σφαζει ανελέητα.
     
    Πόσες φορές εννοείς; 1 φορά το μήνα; Ε δεν είναι και τόσες οι πιθανότητες να πετύχεις ξαφνική γέννα...
     
  • Στο ιντερνετ δεν υπαρχει καμια γνωμη για τον γιατρο, μονο σε αυτο το φορουμ ειναι ενα μελος με μονο 4 ποστ που τον διαφημιζει τρελα. Ολα τα ποστ ειναι διαφημιση για τον γιατρο δηλαδη.

 

Και τον δικό μου ούτε που τον βρίσκω στο ίντερνετ. Αυτό δεν με επηρέασε κάπου. Απλώς δεν είναι της διαφήμισης...

 

Θελω να σας ρωτησω και κατι αλλο...Επειδη δεν παιρνει λεφτα στις επισκεψεις (αυτο ελειπε, να περιμενω μια ωρα με ραντεβου και να πληρωσω για τα 2 λεπτα που θα μου κανει τον υπερηχο και θα με ξεπεταξει), μεχρι στιγμης του εχω πληρωσει μονο τις αυχενικη, την Β επιπεδου και 50 ευρω επισκεψη μια φορα (συνολο 350 ευρω). Αν φυγω πιστευετε πως αμα μου ζητησει λεφτα θα πρεπει να τα δωσω? Ο αντρας μου λεει κατηγορηματικα οχι...

 

Καλέ το ότι δεν παίρνει λεφτά στο τέλος της επίσκεψης δεν σημαίνει ότι δεν θα σου ζητήσει αργότερα. Δεν θα πληρωθεί ο άνθρωπος για τις επισκέψεις ή σε κοιτάει τσάμπα; Τι πάει να πει ότι σε βλέπει 5 λεπτά. Δεν πληρώνεται με το λεπτό...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Για την γεννα ηθελε 1500 ευρω και απλα τωρα που αποφασισα να φυγω ειπε να ζητησει αναδρομικα για τις επισκεψεις, 300 του λειπουν μαλλον, τι να πω...

Δηλαδη σοβαρα τωρα, σας φαινεται λογικο αυτο? Ιδιο πραγμα το βλεπετε με το να πληρωνεις στο...κομμωτηριο? :confused:

Αν ηταν ετσι, θα ειχα κρατησεις υπερ κομμωτηριου καθε μηνα απο το μισθο μου και δεν θα πληρωνα ΙΚΑ.

 

Μα προφανώς θα σου ζητήσει λεφτά για τις επισκέψεις.Αν δεν έφευγες, θα τα κλείνατε στο τέλος. Τώρα που φεύγεις σου ζητάει τα δεδουλευμένα του. Που ακριβώς είναι το παράλογο;:confused:

 

Ο τακτικός έλεγχος-υπέρηχος και εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα των 5-10 λεπτών είναι Δηλαδή πόσο περίμενες να διαρκεί;

Link to comment
Share on other sites

ο εοππυ δικαιολογει την επισκεψη ο υπερηχος ειναι αλλο θεμα.καποιοι εχουν κανει συμβαση μονο για επισκεψη καποιοι αλλοι και για ιατρικες πραξεις.και παλι για τον υπερηχο θα επρεπε μεσω εοπυυ να πληρωνεις συμμετοχη.Ο ΕΟΠΠΥ δεν ειναι τζαμπα.Μονο στο νοσοκομειο τα πρωινα και επειγοντα και παλι εκει νομιζω διενεις καποια χρηματα.Στα απογευματινα οι γιατροι ειτε πας μια ειτε δυο ειτε περισσοτερες φορες σε ενα μηνα το νοσοκομειο σου ζηταει να πληρωσεις κανονικοτατα 50αρικα.

Το σωστο ειναι να του δωσεις τα χρηματα. Αν δε σου αρεζε γιατι συζητησες μαζι του για το θεμα τοκετου?παμε μια δυο επισκεψεις δε μας αρεσει αλλάζουμε και ειμαστε ενταξει με τις υποχρεωσεις μας. Δε φευγουμε σαν κλεφτες.οπως ειπε μια κοπελα αν πηγαινες μανικιουριστα δε θα πληρωνες καθε μηνα?στο γιατρο γιατι οχι?αν δε μας αρεσει τον αλλαζουμε και πληωνουμε

Link to comment
Share on other sites

Θα σου σύστηνα τον δικό μου ανεπιφύλακτα (έχω κάνει μαζί του και 2 επεμβάσεις γυναικολογικής φύσεως και του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη), αν σ' ενδιαφέρει στείλε μου μήνυμα. Απλά να ξέρεις πως είναι στην Αγ. Παρασκευή, δεν εχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ, χρεώνει 50 ευρώ επίσκεψη/υπέρηχο και για τον τοκετό θα πάρει όσα και το μαιευτήριο. Είναι δε προς τιμήν του πως μας έχει γλιτώσει από ένα σωρό εξετάσεις που δεν έκρινε απαραίτητες, για να μη δίνουμε χρήματα χωρίς λόγο!

 

Εγώ θα έλεγα να μην συστήνεις τον γιατρός σου εάν δεν τον έχεις δοκιμάσει πρώτα. Ο τοκετός δεν έχει καμία απολύτως σχέση με επεμβάσεις η απλούς έλεγχους κλπ.

Επίσης δεν είναι τίμιο να παίρνει όσα και το μαιευτήριο.

Και το τρίτο και καλύτερο.... ρώτα και την sofi που είχαμε τον ίδιο γιατρό στα πρώτα μας να σου πει τι βλακεία ήταν και τι μπορούσαμε να πάθουμε ή πάθαμε που μας γλίτωσε από ένα σωρό εξετάσεις!!!! προσέξτε κορίτσια, δεν είναι όλα όπως φάινονται. Εχουμε καεί από τέτοιους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου αρεζε γιατι συζητησες μαζι του για το θεμα τοκετου?παμε μια δυο επισκεψεις δε μας αρεσει αλλάζουμε και ειμαστε ενταξει με τις υποχρεωσεις μας. Δε φευγουμε σαν κλεφτες.οπως ειπε μια κοπελα αν πηγαινες μανικιουριστα δε θα πληρωνες καθε μηνα?στο γιατρο γιατι οχι?αν δε μας αρεσει τον αλλαζουμε και πληωνουμε

 

Δεν μπορείς να ξέρεις πάντα από 1-2 επισκέψεις, εκτός αν είσαι μέντιουμ.

Εμένα ο γιατρός μου τέλη του 6ου μήνα άρχισε να μου τα λέει αλλιώς με φλόμωσε και με 2 ψέμματα, μου μίλησε προσβλητικά για ένα πολύ σοβαρό μου θέμα που ρώτησα και ζήτησε και παραπάνω χρήματα.

Τη στιγμή που είχα σχεδόν εντελώς προκαταβάλει τα της γέννας (αυτός έτσι δούλευε).

Εκ των υστέρων είδα ότι ευτυχώς που άλλαξα γιατρό γιατί πάλι επιπλοκή θα είχα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις πάντα από 1-2 επισκέψεις, εκτός αν είσαι μέντιουμ.

Εμένα ο γιατρός μου τέλη του 6ου μήνα άρχισε να μου τα λέει αλλιώς με φλόμωσε και με 2 ψέμματα, μου μίλησε προσβλητικά για ένα πολύ σοβαρό μου θέμα που ρώτησα και ζήτησε και παραπάνω χρήματα.

Τη στιγμή που είχα σχεδόν εντελώς προκαταβάλει τα της γέννας (αυτός έτσι δούλευε).

Εκ των υστέρων είδα ότι ευτυχώς που άλλαξα γιατρό γιατί πάλι επιπλοκή θα είχα..

γιατι αλλαξε?κατι εγινε. δεν ειναι χαζος να χασει περιστατικο.ή τα χρηματα.

θα μιλησω για τον δικο μου γυανιακολογο δεν ειναι απλος γυανικολογος μα πιστοποιημενος απο το FMF οποτε οτι μου λεει μου το υπογραφει.πιο ειδικοι ιατροι απο αυτους στο κομματι της εγκυμοσυνης δεν υπαρχουν. Για να ειναι στις λιστες του FMF δίνει εξετασεις καθε χρονο απο οσο διαβασα οποτε πως να τον αμφισβιτησω? Επειδη ειχα αλλαξει αρκετους γυναικολογους απο την πρωτη επισκεψη φιανεται ο εξυπνακιας/ειρωνικος/ο γλιωδεις κ.α. δεν ημουν μεντιουμ.σου το βγαζει την ψυνιλα καποιος απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

 

Christinelle καταλαβαίνω γιατί θελεις ν' αλλάξεις γιατρό, όπως και καταλαβαίνω πως είναι αγχωτικό σε αυτή τη φάση. Θα σου σύστηνα τον δικό μου ανεπιφύλακτα (έχω κάνει μαζί του και 2 επεμβάσεις γυναικολογικής φύσεως και του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη), αν σ' ενδιαφέρει στείλε μου μήνυμα. Απλά να ξέρεις πως είναι στην Αγ. Παρασκευή, δεν εχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ, χρεώνει 50 ευρώ επίσκεψη/υπέρηχο και για τον τοκετό θα πάρει όσα και το μαιευτήριο. Είναι δε προς τιμήν του πως μας έχει γλιτώσει από ένα σωρό εξετάσεις που δεν έκρινε απαραίτητες, για να μη δίνουμε χρήματα χωρίς λόγο!

δεν εχει λογικη να παιρνει οσα η κλινικη.εδω στη θεσσαλονικη δεν ειναι ετσι,ευτυχως.

οσο για είναι δε προς τιμήν του πως μας έχει γλιτώσει από ένα σωρό εξετάσεις που δεν έκρινε απαραίτητες, για να μη δίνουμε χρήματα χωρίς λόγο!

ο καθε γιατρος πρεπει να ενημερωνει την καθε γυναικα ποιες εξετασεις πρεπει να γινουν και ας αφησει εμας να αποφασησουμε.και γιατι το λεω αυτο... Μιλαμε με μια φιλη για την αυχενικη διαφανεια και μου λεει πως ο γιατρος μου την εκανε της εξηγω πως πρεπει να ειναι πιστοποιημενος κ.α. οτι ειναι σα να μην την εκανες. παιρνει τηλ το γιατρο της και τι της ειπε.ελα μωρε μικρη εισαι τζαμπα λεφτα. η κοπελα εγινε εξαλλη ασε εμενα να αποφασισω τι ειναι τζαμπα λεφτα. και αλλαξε γιατρο και πηγε στο γιατρο μου αν και ηταν στο οριο της την εκανε.

Το σωστο ειναι καθε ιατρος να μας συμβουλευει τι πρεπει να κανουμε και ας αφησει σε εμας την κριση αν θα το ακνουμε ή οχι.Συνηθως οι εξετασεις ειναι καλο να δινονται γιατι μας ξαχνουν περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...