Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS!Παιδικός σταθμός για την ανάπτυξη του παιδιού... Ισχύει?


Recommended Posts

Κορίτσια sos!!!!

Λοιπόν αυτό το σ/κ έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου.... ο μικρός μου είναι 3 ετών και σαν παιδάκι ενώ ότι του πεις μπορεί να το επαναλάβει λέει πάρα πολλές λεξούλες και καταλαβαίνει τα πάντα, η γλωσσίτσα του δεν έχει λυθεί. Πήγαμε σε αναπτυξιολόγο και μόνο στον τόπο δεν μείναμε... μας είπε να ξεκινήσουμε άμεσα λογοθεραπείες, εργοθεραπείες καθώς και παιδικό σταθμό. Μετά από επικοινωνία με τον παιδίατρο μας ο οποίος ξέρει και καλύτερα το παιδί, εκείνος μας είπε ότι είναι αντίθετος με τις λογοθεραπείες και τις εργοθεραπείες γιατί το παιδί μας καταλαβαίνει μια χαρά και αν θέλουμε κάπως να το βοηθήσουμε να αναπτυχθεί περισσότερο να τον πάμε παιδικό σταθμό.

Όπως καταλαβαίνεται αναγκαστικά τώρα κοιτάμε για ιδιωτικό παιδικό σταθμό καθώς οι δημόσιοι έχουν ήδη κλείσει θέσεις και το οικονομικό ήταν κάτι που δεν είχαμε προβλέψει αλλά αν πρέπει να πάει το παιδί και θα του κάνει καλό δεν το συζητώ θα την βρούμε την άκρη....

Τα ερωτήματα μου πολλά....

- Όντως θα του κάνει καλό ο παιδικός του παιδιού μου? Η επαφή με άλλα παιδάκια θα το βοηθήσει? Εσείς που τα παιδάκια σας τα πήγατε παιδικό είδατε διαφορές στην ανάπτυξη και την συμπεριφορά τους από την στιγμή που τα πήγατε παιδικό? Είδατε κάτι αρνητικό στην συμπεριφορά του παιδιού σας?

- Είχε καμια σας παιδάκι που να μην μιλάει πολύ στα 3 του και μετά απο παιδικό να λύθηκε η γλώσσα του?

- Πως θα το προετοιμάσω ψυχολογικά? Σίγουρα θα του μιλήσω αλλά αφού δεν μιλάει πολύ πως θα ξέρω ότι είναι εντάξει με όλο αυτό και δεν θα νομίζει ότι το εγκαταλείπω όταν το πάω και το αφήσω? Πόσες μέρες πρέπει να είμαι κοντά του για την προσαρμογή του?

 

Κοριτσάκια μου help....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια sos!!!!

Λοιπόν αυτό το σ/κ έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου.... ο μικρός μου είναι 3 ετών και σαν παιδάκι ενώ ότι του πεις μπορεί να το επαναλάβει λέει πάρα πολλές λεξούλες και καταλαβαίνει τα πάντα, η γλωσσίτσα του δεν έχει λυθεί. Πήγαμε σε αναπτυξιολόγο και μόνο στον τόπο δεν μείναμε... μας είπε να ξεκινήσουμε άμεσα λογοθεραπείες, εργοθεραπείες καθώς και παιδικό σταθμό. Μετά από επικοινωνία με τον παιδίατρο μας ο οποίος ξέρει και καλύτερα το παιδί, εκείνος μας είπε ότι είναι αντίθετος με τις λογοθεραπείες και τις εργοθεραπείες γιατί το παιδί μας καταλαβαίνει μια χαρά και αν θέλουμε κάπως να το βοηθήσουμε να αναπτυχθεί περισσότερο να τον πάμε παιδικό σταθμό.

Όπως καταλαβαίνεται αναγκαστικά τώρα κοιτάμε για ιδιωτικό παιδικό σταθμό καθώς οι δημόσιοι έχουν ήδη κλείσει θέσεις και το οικονομικό ήταν κάτι που δεν είχαμε προβλέψει αλλά αν πρέπει να πάει το παιδί και θα του κάνει καλό δεν το συζητώ θα την βρούμε την άκρη....

Τα ερωτήματα μου πολλά....

- Όντως θα του κάνει καλό ο παιδικός του παιδιού μου? Η επαφή με άλλα παιδάκια θα το βοηθήσει? Εσείς που τα παιδάκια σας τα πήγατε παιδικό είδατε διαφορές στην ανάπτυξη και την συμπεριφορά τους από την στιγμή που τα πήγατε παιδικό? Είδατε κάτι αρνητικό στην συμπεριφορά του παιδιού σας?

- Είχε καμια σας παιδάκι που να μην μιλάει πολύ στα 3 του και μετά απο παιδικό να λύθηκε η γλώσσα του?

- Πως θα το προετοιμάσω ψυχολογικά? Σίγουρα θα του μιλήσω αλλά αφού δεν μιλάει πολύ πως θα ξέρω ότι είναι εντάξει με όλο αυτό και δεν θα νομίζει ότι το εγκαταλείπω όταν το πάω και το αφήσω? Πόσες μέρες πρέπει να είμαι κοντά του για την προσαρμογή του?

 

Κοριτσάκια μου help....

 

Καταρχήν μην ταράζεσαι! Έγραψες ότι έχασες τη γη κάτω από τα πόδια σου και περίμενα να ακούσω κάτι τραγικό...

 

Εγώ είμαι υπέρ του παιδικού σταθμού και πιστεύω ότι βοηθάει ένα παιδάκι σε διάφορους τομείς (και σίγουρα και στον λόγο). Το βοηθάει να κοινωνικοποιηθεί, να μπει σε πρόγραμμα, να κάνει δραστηριότητες που δεν μπορεί να κάνει στο σπίτι κτλ. Αρκεί βεβαια να είναι ένας παιδικός σταθμός οργανωμένος. Στην αρχή σίγουρα θα υπάρξει ένα άγχος αποχωρισμού από το παιδί, αλλά κάτι τέτοιο θα συμβεί όποτε και να πρωτοπάει στο σχολείο. Αν το χειριστείτε σωστά δεν θα διαρκέσει πολύ.

Όσο για το θέμα του λόγου, μην περιμένεις θαύματα (δηλαδή ότι τον επόμενο μήνα θα μιλήσει σωστά χάρη στο σχολείο), αλλά σίγουρα θα βοηθήσει. Επίσης ξέρω ότι ο λόγος έρχεται αφού πρώτα το παιδί κατακτήσει άλλους τομείς. Το σχολείο θα βοηθήσει και σε αυτό (στην επικοινωνία, την αλληλεπίδραση κτλ).

Εργοθεραπείες γιατί σας σύστησε;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, στο θέμα του λόγου μπορούν να γίνουν και πραγματικά θαύματα. Απόδειξη ο μικρός μου γιος, που μέχρι τα 3 κι αυτός δε μιλούσε πάρα πολύ. Έφτασε 3,5 χρονών και δεν έκανε προτάσεις με ρήματα. Τον πήγα σε αναπτυξιολόγο και λογοθεραπεύτρια και μου είπαν το ίδιο, επειγόντως παιδικό σταθμό κι έτσι ξεκινήσαμε Μάιο μήνα. Μέσα σε 1 εβδομάδα είχε λυθεί η γλώσσα του τελείως. Αφού κοιταζόμασταν με τον άντρα μου, λέγαμε "μήπως είναι ιδέα μας; Αν είναι δυνατόν, σε τόσο λίγες μέρες!" Σημειωτέον ότι ήμασταν και σε φάση προσαρμογής, καθόταν το πολύ κανα 2ωρο τότε, με κλάματα και στενοχώριες. Σε 15 μέρες μιλούσε κανονικότατα, με τα ρήματά του, τη σωστή σύνταξη, τα πάντα. :shock: Ακόμα έχω τύψεις που δεν τον είχα ξεκινήσει από την αρχή της χρονιάς, το Σεπτέμβριο δλδ. Μέγα σφάλμα. Μην το κάνεις κι εσύ, καλή μου...σε αυτές τις περιπτώσεις, ο παιδικός είναι μονόδρομος. Αν δεν το είχα ζήσει κι εγώ δε θα το πίστευα. Πίστεψέ με, για να στο λέω εγώ, που γενικά καταφέρομαι εναντίον των παιδικών σε μικρές ηλικίες...:roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

εμάς η παιδίατρος μας είχε πει ότι αν ένα παιδάκι μέχρι τα 2,5 δεν μιλάει με προτασούλες, τότε το πάμε επειγόντως παιδικό σταθμό. αν μέσα σε ένα εξάμηνο (μέχρι 3 ετών) δε δούμε βελτίωση, τότε πάμε σε λογοθεραπευτή.

ελπίζω να έχετε σύντομα θετικά αποτελέσματα.

απλά μου κάνει εντύπωση που ο παιδίατρός σας δεν σας προέτρεψε νωρίτερα να κάνετε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να τον πατε αμεσα σε ενα παιδικο σταθμο και να μην βιαστειτε για τα αλλα.Εκει θα τον παρακολουθησουν επαγγελματιες και θα σας συμβουλευσουν και αυτοι,ισως να χρειαστει να κανει κατι συμπληρωματικο,ισως οχι.

Kalo kouragio με τις ιωσεις...θα ναι πολλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τις κοπέλες που έχουν ήδη γράψει. Ο σταθμός προσφέρει πολύ μεγάλη βοήθεια στην ανάπτυξη του παιδιού, σε όλα τα επίπεδα!

Έστειλα και τα 2 μου παιδιά από 2 χρονών και δεν το μετάνιωσα δευτερόλεπτο!

Η προσαρμογή εξαρτάται από το παιδί αλλά κυρίως από εσάς. Θέλω να πω πως αν του μεταδώσετε την αποφαστικότητά σας σχετικά με το ότι θα πηγαίνει σχολείο και δεν θα υποχωρείτε με το πρώτο κλάμα τότε θα προσαρμοστεί γρήγορα.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να τα πάρω από την αρχή, ο παιδίατρος μου έβλεπε το παιδάκι ότι δεν μιλάει πολύ (την τελευταία φορά που το είχε δει ήταν κάτι παραπάνω από 2 ετών) αλλά είχε περιθώριο ακόμα και επίσης δεν έβλεπε κάπου πρόβλημα εφόσον καταλάβαινε και συνεννοείται μια χαρά. Τώρα που το είδε ξανά στα 3 πάλι μου είπε ότι εφόσον ζητάει ότι θέλει, εκτελεί εντολές, καταλαβαίνει, λέει ότι του λες αλλά προτάσεις δεν κάνει, μου είπε απλά να πάμε να ρίξουμε μια ματιά σε αναπτυξιολόγο να δούμε σε τι φάση απλά βρισκόμαστε.... Βέβαια κακώς δεν περίμενα το ραντεβού μου στο Παίδων το οποίο περιμένω να περάσει ο καιρός να πάω και εκεί να πάω μια έγκυρη γνώμη.

 

Εργοθεραπείες μου είπε η άλλη (όχι ο παιδίατρος) επειδή το παιδί μου είναι "σβούρας" και έκρινε ότι αφού δεν καθόταν στο τραπέζι μαζί της δεν συγκεντώνεται(!). Έλεος δηλαδή εδώ δεν κάθονται παιδιά 5 και 6 ετών και περιμένει να κάτσει σε μια γωνία ένα 3χρονο.

 

Ο παιδικός δεν ήταν ποτέ στα πλάνα μου από χρηματικής άποψης (μην μου πείτε για δημόσιους, φέτος ο δήμος μου δεν πήρε ούτε 1 καινούργιο παιδάκι όπως μου απάντησε όταν πήρα να ρωτήσω για αίτηση), οπότε σκεφτόμουν ότι στα 4 θα πάει προνήπιο, μετά νήπιο και ούτω καθεξής....

 

Τώρα αφού έτσι θα μπορούσα να βοηθήσω το παιδί μου να αναπτυχθεί σε όλους τους τομείς (γλώσσα, κοινωνικότητα κλπ...) είπα να το κάνω.

 

ΑΛΛΑ μόλις χθες πήγα και είδα έναν παιδικό σταθμό και δεν είχα σκεφτεί το σημαντικότερο. Έπεσα σε ειλικρινή παιδαγωγό και μου είπε το εξής.... ότι είναι κρίμα να περάσει το παιδί μου όλη αυτή την διαδικασία, το στάδιο της προσαρμογής και τον Φεβρουάριο να το σταματήσω πάνω που θα έχει συνηθίσει, γιατί θα έρθει το νεογέννητο στο σπίτι και θα πρέπει να προσέχω τις ιώσεις τις πρώτες μέρες πολύ σοβαρά.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνετε προβληματίστηκα ακόμα πιο πολύ... Μου είπε να κοιτάξω και για κέντρα δημιουργικής απασχόλησης ώστε να είμαστε όλοι μαζί ώστε να μην περάσει το στάδιο της προσαρμογής κάπου που μετά πρέπει να σταματήσει. Τι λέτε? Μήπως πρέπει να ανοίξω αλλού το θέμα αυτό? Έψαξα και βρήκα και το gymborre αλλά δεν ξέρω αν προσφέρει αυτά που θέλω....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικός σταθμός βοήθησε και το δικό μας το παιδάκι πάρα πολύ στο λόγο και σε άλλα, φυσικά (πχ ξεκίνησε από κεί την εκπαίδευση τουαλέτας, έμαθε να τρώει μόνος του, έμαθε να μοιράζεται παιχνίδια και να παρακολουθεί κάτι, όπως μια θεατρική παράσταση, για παραπάνω από 10-20 λεπτά και άλλα πολλά). Η πρόοδος στην ομιλία ήταν εκπληκτική. Στο μήνα πάνω (ήταν 22 μηνών όταν πήγε), και ενώ έλεγε μόνο δικά του μέχρι εκείνη τη στιγμή και ελάχιστες λεξούλες, άρχισε να λέει κατανοητά πολλά πράγματα, και πολύ σύντομα να συντάσσει προτάσεις, με σωστούς χρόνους, αριθμούς (δηλαδή ένας παπαγάλος, πολλοί παπαγάλοι, πχ), και γενικά τον βοήθησε πάρα πολύ. Και το καλύτερο για μένα ήταν το γεγονός ότι πήγαινε και έπαιζε, εκτονωνόταν με άλλα παιδάκια, που το θεωρώ πολύ σημαντικό. Τους λείπουν οι συνομήλικοί τους, όσο καλά κι αν ασχολούμαστε εμείς μαζί τους. Τα βοηθάει να ακούν άλλα παιδάκια να μιλάνε, γιατί εμείς μιλάμε πιο πολύπλοκα, πιο γρήγορα, και πιο πολύ από τα μικρά.

Το μόνο που μπορώ να δω ως αρνητικό είναι οι ιώσεις, που τον πρώτο χρόνο είναι πολλές και διάφορες. Τώρα στη δική σου περίπτωση, είναι ωραία η ιδέα του κέντρου δημιουργικής απασχόλησης, και κατά τη γνώμη μου, φτάνει πιά με τους λογο-εργοθεραπευτές με το παραμικρό. Είναι φυσικά κάτι που πρέπει να γίνει όταν υπάρχει κάποιο θέμα, εξακριβωμένα, αλλά όχι όταν ένα παιδάκι απλά δεν ακολουθεί τους ρυθμούς των άλλων σε όλα!

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω, η 'άλλη" που γράφεις είναι αναπτυξιολόγος; Ποια είναι η διάγνωση;

 

Επίσης μην θεωρείς δεδομένο ότι πρέπει να σταματήσεις το παιδί από τον παιδικό σταθμό όταν γεννήσεις. Αν πήγαινε α΄δημοτικού θα το σταματούσες;; Απλώς θα είσαι πιο προσεκτική στο σπίτι.

 

Όσο για τα κέντρα δημιουργικής απασχόλησης, δεν νομίζω ότι υποκαθιστούν τον παιδικό σταθμό για το σκοπό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην θεωρείς δεδομένο ότι πρέπει να σταματήσεις το παιδί από τον παιδικό σταθμό όταν γεννήσεις. Αν πήγαινε α΄δημοτικού θα το σταματούσες;; Απλώς θα είσαι πιο προσεκτική στο σπίτι.

 

 

Και θα συμπληρώσω ακόμη ότι δεν είναι δεδομένο ότι το παιδί θα αρρωσταίνει συχνά. Τα δικά μου αρρώστησαν ελάχιστα! Ζήτημα να μην πήγαν σταθμό 2-3 φορές τον χρόνο.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και θα συμπληρώσω ακόμη ότι δεν είναι δεδομένο ότι το παιδί θα αρρωσταίνει συχνά. Τα δικά μου αρρώστησαν ελάχιστα! Ζήτημα να μην πήγαν σταθμό 2-3 φορές τον χρόνο.

 

Έτσι είναι. Ούτε εμένα αρρώσταιναν συχνά.

 

Επίσης δεν είναι δεδομένο ότι και σπίτι να κάτσει δεν θα κολλήσει τίποτα... Δεν μπορείς να απομονώσεις το παιδί. Όλο και κάπου θα πάει, θα έρθει σε επαφη με άλλους κτλ, οπότε πάλι μπορεί να φέρει κάποια ίωση.

 

Εγώ είχα σαν δεδομένο ότι την περίοδο που θα ήταν το νεογέννητο σπίτι, όλο και κάποιος θα αρρώσταινε. Είτε το αδερφάκι του (που συνέχιζε τον παιδικό), είτε ο πατέρας που εννοείται συνέχιζε να πηγαίνει στο γραφείο... Σε τέτοιο ενδεχόμενο απλώς θα πρόσεχα ο άρρωστος να μην έρχεται σε επαφή με το νεογέννητο, να αερίζω καλά το σπίτι και γενικά να παίρνω μέτρα προφύλαξης.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Ούτε εμένα αρρώσταιναν συχνά.

 

Επίσης δεν είναι δεδομένο ότι και σπίτι να κάτσει δεν θα κολλήσει τίποτα... Δεν μπορείς να απομονώσεις το παιδί. Όλο και κάπου θα πάει, θα έρθει σε επαφη με άλλους κτλ, οπότε πάλι μπορεί να φέρει κάποια ίωση.

 

Εγώ είχα σαν δεδομένο ότι την περίοδο που θα ήταν το νεογέννητο σπίτι, όλο και κάποιος θα αρρώσταινε. Είτε το αδερφάκι του (που συνέχιζε τον παιδικό), είτε ο πατέρας που εννοείται συνέχιζε να πηγαίνει στο γραφείο... Σε τέτοιο ενδεχόμενο απλώς θα πρόσεχα ο άρρωστος να μην έρχεται σε επαφή με το νεογέννητο, να αερίζω καλά το σπίτι και γενικά να παίρνω μέτρα προφύλαξης.

 

Συμφωνώ...

Ιώσεις θα υπάρξουν (λογικό, γιατί δημιουργούνται κάποια αντισώματα επιπλέον στο παιδί), αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι του θανατά, ούτε ότι θα κολλήσει το μωρό. Κι εμείς κολλήσαμε διάφορα την πρώτη χρονιά, αλλά δεν ήταν τόσο έντονα τα συμπτώματα για να καθίσει σπίτι πάνω από 2-3 φορές μέσα στη χρονιά.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώ.... μόλις μίλησα και γω με τον παιδίατρο μου γιατί μόνον αυτόν εμπιστεύομαι και παραξενευτηκε που μου είπε ο παιδικός αυτό το πράγμα για το μωρό ότι θα πρέπει να σταματήσουμε, απλά μου είπε θα προσέχουμε. Δίκιο έχετε εσείς... δηλ. αν πήγαινε σχολείο δεν θα μπορούσα να τον σταματήσω...

Οπότε βουρ ψάξιμο για παιδικό σταθμό και μάλλον θα απορρίψω αυτόν που πήγα χθες απ' ότι φαίνεται δεν θα μας ήθελε....

 

ekavi μου ναι η "άλλη" είναι η αναπτυξιολόγος και την λέω έτσι γιατί είναι ένα άτομο που πήγα χωρίς να την γνωρίζω (αν είναι καλή ή όχι) για να πάρω μια σύντομη διάγνωση ενώ έχω κλείσει ήδη ραντεβού στο παίδων.... Αν και μάλλον ήθελα να μας πιάσει "πελάτες" γιατί μου σύστησε κέντρα λογοθεραπείας ιδιωτικά που συνεργάζεται και ήταν ΚΑΘΕΤΗ στο ότι κανένα ταμείο δεν τα πληρώνει λογοθεραπείες που όπως ξέρετε δεν ισχύει.

Η βλακεία μου πληρώνεται! Αγχώθηκα και τι κατάλαβα!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να κατάλαβες τί σημαίνει θα προσέχετε. τα παιδιά σε διαφορετικό δωμάτιο και εσείς με μάσκες, άλλαγμα ρούχων πριν μπείτε στο δωμάτιο του μωρού και απολύμανση χεριών.

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώ.... μόλις μίλησα και γω με τον παιδίατρο μου γιατί μόνον αυτόν εμπιστεύομαι και παραξενευτηκε που μου είπε ο παιδικός αυτό το πράγμα για το μωρό ότι θα πρέπει να σταματήσουμε, απλά μου είπε θα προσέχουμε. Δίκιο έχετε εσείς... δηλ. αν πήγαινε σχολείο δεν θα μπορούσα να τον σταματήσω...

 

Έτσι ακριβώς! Πλύσιμο καλό στα χέρια όταν έρχεται απο το σχολείο και άλλαγμα τα ρούχα του και οκ. Όταν θα τον βλέπεις ότι κάτι τον γυροφέρνει δεν θα τον αφήνεις να έρχεται σε επαφή με το μωρό και θα περάσει κι αυτό.

Οπότε βουρ ψάξιμο για παιδικό σταθμό και μάλλον θα απορρίψω αυτόν που πήγα χθες απ' ότι φαίνεται δεν θα μας ήθελε....

 

Μμμμ κάπως έτσι μου ακούστηκε κι εμένα.

 

ekavi μου ναι η "άλλη" είναι η αναπτυξιολόγος και την λέω έτσι γιατί είναι ένα άτομο που πήγα χωρίς να την γνωρίζω (αν είναι καλή ή όχι) για να πάρω μια σύντομη διάγνωση ενώ έχω κλείσει ήδη ραντεβού στο παίδων.... Αν και μάλλον ήθελα να μας πιάσει "πελάτες" γιατί μου σύστησε κέντρα λογοθεραπείας ιδιωτικά που συνεργάζεται και ήταν ΚΑΘΕΤΗ στο ότι κανένα ταμείο δεν τα πληρώνει λογοθεραπείες που όπως ξέρετε δεν ισχύει.

Η βλακεία μου πληρώνεται! Αγχώθηκα και τι κατάλαβα!!!

 

Αυτό με τις λογοθεραπείες έχει γίνει μόδα! Με το παραμικρό στέλνουν τα παιδιά σε κέντρα λογοθεραπείων. Στον σταθμό που πηγαίνει ο μικρός μου, αλλά και η μεγάλη μου πριν κάποια χρόνια, είναι κάθετα αντίθετοι σε αυτήν την τακτική. Μόνο αν εντοπίσουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο λόγο ενός παιδιού το οποίο τελειώνει το προνήπιο θα ενημερώσουν τον γονιό.

 

Καλό ψάξιμο!

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελπίζω να κατάλαβες τί σημαίνει θα προσέχετε. τα παιδιά σε διαφορετικό δωμάτιο και εσείς με μάσκες, άλλαγμα ρούχων πριν μπείτε στο δωμάτιο του μωρού και απολύμανση χεριών.

 

Ναι πολύ πολύ προσοχή! Τα μάτια μας δεκατέσσερα που λένε!!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώ.... μόλις μίλησα και γω με τον παιδίατρο μου γιατί μόνον αυτόν εμπιστεύομαι και παραξενευτηκε που μου είπε ο παιδικός αυτό το πράγμα για το μωρό ότι θα πρέπει να σταματήσουμε, απλά μου είπε θα προσέχουμε. Δίκιο έχετε εσείς... δηλ. αν πήγαινε σχολείο δεν θα μπορούσα να τον σταματήσω...

Οπότε βουρ ψάξιμο για παιδικό σταθμό και μάλλον θα απορρίψω αυτόν που πήγα χθες απ' ότι φαίνεται δεν θα μας ήθελε....

 

ekavi μου ναι η "άλλη" είναι η αναπτυξιολόγος και την λέω έτσι γιατί είναι ένα άτομο που πήγα χωρίς να την γνωρίζω (αν είναι καλή ή όχι) για να πάρω μια σύντομη διάγνωση ενώ έχω κλείσει ήδη ραντεβού στο παίδων.... Αν και μάλλον ήθελα να μας πιάσει "πελάτες" γιατί μου σύστησε κέντρα λογοθεραπείας ιδιωτικά που συνεργάζεται και ήταν ΚΑΘΕΤΗ στο ότι κανένα ταμείο δεν τα πληρώνει λογοθεραπείες που όπως ξέρετε δεν ισχύει.

Η βλακεία μου πληρώνεται! Αγχώθηκα και τι κατάλαβα!!!

 

Ειναι απιθανο να μην εχετε πολλες ιωσεις τον πρωτο χρονο.

Αν το παιδι εχει "φτιαξει" ανοσοποιητικο για καποιο αλλο λογο (μεγαλυτερα αδερφια) ισως κατι τετοιο να ειναι εφικτο,διαφορετικα θα ελεγα να το θεωρησετε δεδομενο οτι θα περασετε πολλα.

 

Επισης αυτο δεν σημαινει οτι το (νεο) παιδι θα ειναι σε θανασιμο κινδυνο,σημαινει χονδρικα οτι αυτο θα φτιαξει νωριτερα ανοσοποιητικο.Θα το βοηθησει αν θηλαζει και παιρνει αντισωματα απο την μητερα.

Τα σεναρια περι γαντιων,μασκων και διαφορετικων δωματιων εμενα μου ακουγονται ουτοπικα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιθανο να μην εχετε πολλες ιωσεις τον πρωτο χρονο.

Αν το παιδι εχει "φτιαξει" ανοσοποιητικο για καποιο αλλο λογο (μεγαλυτερα αδερφια) ισως κατι τετοιο να ειναι εφικτο,διαφορετικα θα ελεγα να το θεωρησετε δεδομενο οτι θα περασετε πολλα.

 

Επισης αυτο δεν σημαινει οτι το (νεο) παιδι θα ειναι σε θανασιμο κινδυνο,σημαινει χονδρικα οτι αυτο θα φτιαξει νωριτερα ανοσοποιητικο.Θα το βοηθησει αν θηλαζει και παιρνει αντισωματα απο την μητερα.

Τα σεναρια περι γαντιων,μασκων και διαφορετικων δωματιων εμενα μου ακουγονται ουτοπικα.

δυστυχώς αν μωρό μέχρι 4 μηνών αρρωστήσει με πυρετό, νοσηλεύεται σε νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...