Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικος σταθμος στο Χαλανδρι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


είχα πάει επίσκεψη στο μαγικό αυλό πέρισυ όταν έψαχνα για τα παιδιά μου. πολύ άσχημη εντύπωση μου έκανε, παρ όλο που με βόλευε αρκετά γιατί είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου. είναι μεγάλος σταθμός, υπήρχε ένας ενιαίος διάδρομος και η μια τάξη δίπλα στην άλλη με ανοιχτές πόρτες, κοινές τουαλέτες, πάρα πολύ φασαρία. έφυγα με πονοκέφαλο κυριολεκτικά. το τμήμα το βρεφικό που με ενδιέφερε είχε πάρα πολλά παιδιά (αν θυμάμαι καλά πάνω από 15) με πολλούς παιδαγωγούς. γενικά τα τμήματά του είναι μεγάλα. η διευθύντρια μου φάνηκε πολύ ψυχρή και μάλιστα διαφωνήσαμε για το θέμα του θηλασμού γιατί της είπα ότι η μικρή μου θηλάζει (τότε 9 μηνών, θα ξεκινούσε μετά από 2 μήνες) και άρχισε να μου λέει ότι έτσι κι αλλιώς θα το κόψω σύντομα γιατί έτσι πρέπει και ότι με ένα παιδί που έχουν το οποίο θηλάζει 2 χρονών, είχαν πολλά προβλήματα προσαρμογής (κατά τα άλλα αυτή η κυρία αυτοαποκαλείται ψυχολόγος στο έντυπο του σταθμού), μετά όταν της είπα ότι δεν έχω διαβάσει κάποια επίσημη μελέτη που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο και ότι πιστεύω ότι υπάρχουν άλλα κριτήρια πιο σημαντικά που καθορίζουν το θέμα της προσαρμογής των παιδιών μου άλλαξε την κουβέντα. δεν είμαι καμιά κολλημένη με το θηλασμό αλλά δε μου αρέσει καθόλου να μου προβάλλουν άσχετα επιχειρήματα εναντίον του. γενικώς άσχημες εντυπώσεις. ξέρω μια μαμά που πήγαινε το παιδί της για 1 ή 2 χρόνια, δε θυμάμαι, και μου είχε πει ότι τους ζητούσε από τον Απρίλιο να προκαταβάλλουν την εγγραφή για τον επόμενο Σεπτέμβριο, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι τραγικό για την εποχή στην οποία ζούμε. βέβαια δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμη αλλά επειδή έχουν σύμβαση με πολλές εταιρείες ίσως και να το κάνουν γιατί ξέρουν ότι έχουν κάποια παιδιά εξασφαλισμένα. επίσης ζητάνε μεγάλο ποσό εγγραφής κάθε χρόνο, 250 ευρώ (μπορεί και παραπάνω, δεν είμαι σίγουρη). έγινε κι ένα άλλο σκηνικό: σε ερώτησή μου προς τη διευθύντρια για τις μεθόδους τιμωρίας μου είπε "δεν έχουμε καθόλου περιστατικά μη συμμόρφωσης, μόνο στις αρχές της χρονιάς λίγα (είχα πάει Φεβρουάριο), το χειρότερο που μπορεί να κάνουμε είναι να βάλουμε ένα παιδάκι για λίγο στην τάξη με τα μικρότερα, νιώθουν ταπείνωση έτσι" . φυσικά κουφάθηκα γιατί είμαι εντελώς εναντίον σε τέτοιες μεθόδους. το χειρότερο όμως ήταν ότι όταν μια δασκάλα με ξενάγησε στους χώρους, είδα ένα παιδάκι που καθόταν όντως στην τάξη του βρεφικού σε μια καρέκλα! ρώτησα και μου είπε ότι όντως είναι τιμωρημένος. για μένα αυτό ήταν τραγικό. φυσικά αυτά είναι υποκειμενικά, ενδεχομένως κάποιος άλλος να το θεωρεί σωστό το να τιμωρηθεί έτσι ένα παιδί. πάντως εμένα γενικότερα μου άφησε πολύ άσχημες εντυπώσεις.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ioazon είμαι λίγο σαν ζόμπι συνήθως και δεν ε΄χω δυστυχώς χρόνο να γράφω αλλά είχα κάνει πέρισυ αρκετά μεγάλη έρευνα με τους παιδικούς στο Χαλάνδρι, ειδικά για το μαγικό αυλό ήθελα να γράψω γιατί μου έκανε τόσο άσχημη εντύπωση . γενικά όμως αν θέλεις να με ρωτήσεις για κάποιον άλλο ρώτησέ με και με pm, ευχαρίστως να σου πω εντυπώσεις. είδα γύρω στους 10 στην περιοχή συνολικά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα εγώ μένω Ζωγράφου αλλά έγραψα τον μικρό σε αγγλόφωνο (αμερικανόφωνο για την ακρίβεια) Χαλανδρίου. Ονομάζεται Junior Einsteins: έχει μεγάλο κήπο, λίγα παιδιά και λογικες τιμές. Θα ξεκινήσουμε Σεπτέμβρη. Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου pm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλημέρα εγώ μένω Ζωγράφου αλλά έγραψα τον μικρό σε αγγλόφωνο (αμερικανόφωνο για την ακρίβεια) Χαλανδρίου. Ονομάζεται Junior Einsteins: έχει μεγάλο κήπο, λίγα παιδιά και λογικες τιμές. Θα ξεκινήσουμε Σεπτέμβρη. Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου pm

 

Αν και έχω δει το μήνυμα με μεγάλη χρονοκαθυστέρηση, μπορείς να μας πεις λίγα περισσότερα για αυτό το σταθμό;

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω δει το μήνυμα με μεγάλη χρονοκαθυστέρηση, μπορείς να μας πεις λίγα περισσότερα για αυτό το σταθμό;

 

Είναι ένας μικρός παιδικός για 35-36 παιδάκια (επειδή έχει ελάχιστες θέσεις ελεύθερες χρειάζεται έγκαιρη κράτηση) που λειτουργεί για 2η χρονιά. Χωρίζεται σε 2 τμήματα. Κάθε παιδάκι δεν είναι ένα ακόμα "παρκαρισμένο" παιδάκι, αλλά είναι γνωστό με το όνομά του και τις ιδιαιτερότητές του σε όλους τους δασκάλους, βοηθούς κλπ.

Οι δασκάλες, οι βοηθοί και οι λοιποί συνεργάτες για δραστηριότητες (μουσική, γυμναστική) είναι πολύ ευγενικοί, φιλικοί και αγαπητοί στα παιδιά.

Τα παιδιά ασχολούνται δημιουργικά με κατασκευές, τραγούδια κλπ. Υπάρχει ελευθερία στα παιδιά για να επιλέξουν με τι θα ασχοληθούν μέσα στην ημέρα. Το πρόγραμμα είναι πειθαρχημένο αλλά όχι πολύ αυστηρό. Για μένα αυτό είναι θετικό, για άλλους γονείς ίσως όχι. Φυσικά υπάρχουν κανόνες.Έχουν μεγάλο κήπο και τα παιδιά βγαίνουν καθημερινά (εκτός κακοκαιρίας) να παίξουν, να φυτέψουν κλπ

Το αγοράκι μου γράφτηκε όταν ήταν 3 ετών (τώρα είμαστε στη δεύτερη χρονιά) και ως μοναχοπαίδι ήταν αρκετά απαιτητικός και δύσκολος. Είχα φοβηθεί για την προσαρμογή του, η οποία όμως έγινε σταδιακά (την πρώτη μέρα 1 ώρα με συνοδεία γονιών για να εξοικειωθούν, την δεύτερη παραπάνω, κλπ), οπότε δεν είχαμε πρόβλημα. Μια φορά μόνο έκλαψε και μας ζήτησε, και τότε μας πήραν τηλέφωνο για να ρωτήσουν αν θα θέλαμε να τον αφήσουμε ή προτιμάμε να τον πάρουμε, όπως τους είχαμε ζητήσει. Δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην συναισθηματική ισορροπία του παιδιού.

Με τα αγγλικά δεν είχε καμία προηγούμενη επαφή και ήμουν επιφυλακτική για το αν και πως θα προσαρμοζόταν, αλλά τελικά δεν είχε πρόβλημα γιατί τους μιλούσαν κι ελληνικά όταν χρειάζεται και η μετάβαση έγινε ομαλά. Τώρα όχι μόνο καταλαβαίνει αγγλικά αλλά μιλάει και μπορεί να φτιάχνει προτάσεις για αρκετά πράγματα και κυρίως για τις καθημερινές δραστηριότητες.

Μαγειρεύουν μόνοι τους (όχι catering). Εκεί το αγοράκι μου άρχισε να τρώει όσπρια και να γίνεται πιο δεκτικός σε νέες γεύσεις (το μενού μπορείτε να το δείτε αν το ζητήσετε αν είναι στα γουστα σας). Το κολατσιό το προμηθεύετε εσείς.

Κατά τη γνώμη μου λειτουργούν σωστά και υπεύθυνα χωρίς φανφάρες, βαρύγδουπες θεωρίες και δήθεν. Νιώθω απολύτως ήσυχη για το παιδί όσο αυτό είναι εκεί κι έχω τακτική ενημέρωση για το τι συμβαίνει, για τα θετικά του σημεία αλλά και για τυχόν αδυναμίες που χρειάζεται πιο πολύ δουλειά. (πχ "είναι δυνατός στους αριθμούς, χρειάζεται περισσότερη δουλειά για να λειτουργεί πιο ομαδικα")

Αυτά που θα έπρεπε να έχει κάποιος υπόψη είναι ότι είναι κλειστά ίσως γύρω στις 10 ημέρες τα Χριστούγεννα και κάποιες άλλες φορές (4-5 το χρόνο) κλείνει νωρίτερα (στις 14:00) για να κάνουν κάποιες προετοιμασίες για γιορτές, απογευματινές συναντήσεις με τους γονείς κλπ. Το καλοκαίρι είναι κλειστό τον Αύγουστο και κάτι παραπάνω. Ο Ιούλιος είναι προαιρετικός και πληρώνεται ανά εβδομάδα γιατί πολλά παιδιά λείπουν. Δεν ξέρω αν αυτό είναι

το ίδιο ή περισσότερο σε σχέση με άλλους παιδικούς σταθμούς. Καλό είναι να ρωτήσετε εκεί για περισσότερες λεπτομέρειες.

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένη και δεν θα τον άλλαζα, αλλά πάντα θα σας συμβούλευα να κρίνετε μόνοι σας από κοντά γιατί κάποια στοιχεία είναι υποκειμενικά. Για παράδειγμα ένας από τους πολύ γνωστούς και ακριβούς παιδικούς σταθμούς της περιοχής μου για μένα δεν απέχει καθόλου από το νταχάου και δεν θα άφηνα το παιδί μου εκεί ούτε για φύλαξη μισής ώρας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...