Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΑΚΩΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΦΡΑΓΚΗ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ????


Recommended Posts

Γειά σας,

θα πάει από σεπτέμβριο μια συνάδελφος την κόρη της εκεί και θέλουμε τα φώτα σας!πάει καμμιά μανούλα εκεί το παιδάκι της?είναι ευχαριστημένη?οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη!!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είναι καλά σχολεία και οι 2 λακωνικές. περισσότερα έχω ακούσει για τη λακωνική του μαγκλάρα. είναι ακριβώς δίπλα. όπως και να χει απ όσο γνωρίζω απ τις εμπειρίες συγγενών δε θα απογοητευτεί με την επιλογή ενός εκ των 2 σχολείων.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Συνιστώ το σχολείο ανεπιφύλαχτα! Ήμουν κι εγώ εκεί αρχικά ως μαμά 2 παιδιών και στη συνέχεια ως καθηγήτρια Αγγλικών. Μεγάλη προσοχή στην καθαριότητα και στην ασφάλεια των παιδιών. Γενικά, σχολείο με αρχές και σχετικά αυστηρό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η λακωνικη σχολη Φραγκη ειναι ενα πολυ καλο σχολειο!!!ημουνα μαθητρια αυτου του σχολειου.Ειναι πολυ καλο το περιβαλλον ειδικα ο διευθυντης ειναι πολυ προσχαρος για οτιδηποτε.Και οι δασκαλοι ο καθενας τους ειναι πολλοι ξεχωριστοι ανθρωποι!!! Οι εγταστασεις του ειναι αψογες!!!.Επιπλεον εχει πολλες δραστηριοτητες π.χ κολυμβηση γυπεδο μπασκετ ενα χωρο για διαφορες εκδηλωδεις οπου εκει γινονται και η προετιμασια για τις καλοκαιρινες γυμναστικες επιδειξεις με χορευτικα απο τους ιδιους τους μαθητες και χωροδια απο τους αποφητους.:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

ερωτηση:

παιρνω σε τρια τηλεφωνα σταθερα για να κλεισω ραντεβου να δω το σταθμο και μερες τωρα δεν απαντα κανεις, μονο τηλφωνητης... ξερει κανεις γιατι??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

Στέλνω τον μικρό μου στη Λακωνική Σχολή Φραγκή και είμαι πολύ ικανοποιημένη μέχρι στιγμής. Ξεκινήσαμε φέτος τον Σεπτέμβριο, ο μικρός προσαρμόστηκε σχετικά γρήγορα με την βοήθεια του προσωπικού.

Ωραίο περιβάλλον/εγκαταστάσεις, ευχαριστο προσωπικό, μας ενημερώνουν για το παραμικρό αμέσως, και το κυριότερο βέβαια ειναι οτι ο μικρός είναι πολύ χαρούμενος, εχει μάθει αρκετα πραγματάκια - παρόλο που ειναι μόλις 2 μηνες εκει, πηγάινει ευχάριστα και κάθε ΣΚ ρώταεί συνέχεια ποτε θα πάει πάλι σχολειο. Ανυπομονεί να πάιξει με τους φιλους του και η κυρία του λέει οτι είναι η "καλύτερη". Οποτε περναει καλα, και αυτό μου αρκέι. Προσωπικά, σου το προτείνω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στέλνω τον μικρό μου στη Λακωνική Σχολή Φραγκή και είμαι πολύ ικανοποιημένη μέχρι στιγμής. Ξεκινήσαμε φέτος τον Σεπτέμβριο, ο μικρός προσαρμόστηκε σχετικά γρήγορα με την βοήθεια του προσωπικού.

Ωραίο περιβάλλον/εγκαταστάσεις, ευχαριστο προσωπικό, μας ενημερώνουν για το παραμικρό αμέσως, και το κυριότερο βέβαια ειναι οτι ο μικρός είναι πολύ χαρούμενος, εχει μάθει αρκετα πραγματάκια - παρόλο που ειναι μόλις 2 μηνες εκει, πηγάινει ευχάριστα και κάθε ΣΚ ρώταεί συνέχεια ποτε θα πάει πάλι σχολειο. Ανυπομονεί να πάιξει με τους φιλους του και η κυρία του λέει οτι είναι η "καλύτερη". Οποτε περναει καλα, και αυτό μου αρκέι. Προσωπικά, σου το προτείνω!

 

Να υποθέσω ότι σκέφτεστε να συνεχίσετε και στο δημοτικό εκεί; Για το δημοτικό έχεις ακούσει σχόλια από άλλες μαμάδες, πόσα παιδάκια έχει η κάθε τάξη, τι δουλειά γίνεται κτλ.; Επίσης όσον αφορά τα δίδακτρα ισχύουν αυτά που βλέπω στην τελευταία λίστα με τα δίδακτρα όλων των ιδιωτικών σχολείων; Ρωτάω και για το δημοτικό γιατί η μεγάλη μου πηγαίνει ήδη δημοτικό οπότε μάλλον θα ακολουθήσει και τη μικρή, μιας και από το σχολείο που πηγαίνει μέχρι τώρα δεν είμαστε και πολύ ευχαριστημένοι.Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα πάνε καλά με τα οικονομικά μας, σίγουρα θα τον στείλω εκει στο Δημοτικό. Από γνωστή μου που τελείωσε το δημοτικό στην Λακωνική σχολή, ήταν πολύ ευχαριστημένη. Πήρε το παιδί σωστές βάσεις, οι δάσκαλοί κάνανε πολύ σωστή και εντατική δουλειά, πολλές δραστηριότητες. Βεβαια τώρα σου λέω για αυτά που έχω ακούσει. Αλλο να ακούς και άλλο να το δείς με τα ίδια σου τα μάτια. Εγώ πάντως θα το προτιμήσω το σχολειο για να τελειωσει ο μικρός το δημοτικό.

Οσον αφορα το οικονομικό κομμάτι, πριν 2 χρόνια είχα ακούσει οτι για το Δημοτικο ήταν 500 euro το μήνα. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτο ακόμα. Παντως για τον παιδικό σταθμό, μετά απο ερευνα που είχα κάνει στην γειτονιά, ήταν απο τους πιο οικονομικούς σταθμούς, πράγμα που δεν περίμενα. Οχι οτι ειναι φθηνός, απλα πιο οικονομικός απο τους άλλους που είχα ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

Έχω 2 παιδιά τα οποία φοιτούν στο σχολείο αυτό τα τελευταία δύο χρόνια και δεν είμαι απλά ευχαριστημένη αλλά ενθουσιασμένη! Ουσιαστική δουλειά στα παιδιά όχι μόνο στα μαθήματα αλλά και σε θέματα συμπεριφοράς, βελτίωσης χαρακτήρα κλπ. Τα παιδιά είναι σε "στενή παρακολούθηση" με την καλή έννοια. Ξέρουν όλοι οι δάσκαλοι (εννοώ και των δευτερευόντων, μουσική, αγγλικα κλπ) τα παιδιά όχι μόνο ως προς τις επιδόσεις τους αλλά και ως προς τον χαρακτήρα τους, τη συμεριφορά τους κλπ. Τα παιδιά δηλώνουν πολύ ευτυχισμένα εκεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 months later...

Εγώ το μόνο που γνωρίζω και μου "κακοφάνηκε" είναι η αγγελία που έβαλαν πολύ πρόσφατα:

"ΔΑΣΚΑΛΟΙ (άνδρες), Μουσικός, Γυμναστές, Νηπιαγωγοί, βοηθοί βρεφονηπιοκόμοι - βρεφονηπιαγωγοί, από ιδιωτικό Δημοτικό και Νηπιαγωγείο , καθημερινά 14.30 - 16.30"

(αν κάνετε αντιγραφή/επικόλληση το κείμενο στο google, θα δείτε την αγγελία. Προβολή τηλεφώνου και βλέπετε για ποιο εκπαιδευτήριο πρόκειται)

 

Ενισχύει την άποψη του "να μην προσλάβουμε γυναίκα, άσε μη μείνει και έγγυος και τρέχουμε"... Ναι! Τώρα και στα επαγγέλματα που τα μεγαλύτερα ποσοστά πανεπιστημιακών αποφοίτων είναι γυναίκες...

Να ενημερώσω ότι σε άλλες χώρες του "σύγχρονου κόσμου", έχει καταργηθεί το να αναγράφεται στα βιογραφικά σημειώματα η καταγωγή, για να αποκλειστούν τα φυλετικά κριτήρια επιλογής... Εμείς βέβαια, ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να αποκλείσουμε τα έμφυλα κριτήρια επιλογής, οπότε τι να λέμε τώρα...

Συγγνώμη που σου καταστρέφω το post, χωρίς να απαντάω στοχευμένα σε αυτά που ρώτησες, αλλά είδα την αγγελία την Πέμπτη και ακόμα να συνέλθω από το πολιτισμικό σοκ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ το μόνο που γνωρίζω και μου "κακοφάνηκε" είναι η αγγελία που έβαλαν πολύ πρόσφατα:

"ΔΑΣΚΑΛΟΙ (άνδρες), Μουσικός, Γυμναστές, Νηπιαγωγοί, βοηθοί βρεφονηπιοκόμοι - βρεφονηπιαγωγοί, από ιδιωτικό Δημοτικό και Νηπιαγωγείο , καθημερινά 14.30 - 16.30"

(αν κάνετε αντιγραφή/επικόλληση το κείμενο στο google, θα δείτε την αγγελία. Προβολή τηλεφώνου και βλέπετε για ποιο εκπαιδευτήριο πρόκειται)

 

Tο παραπάνω σχόλιο έρχεται και κουμπώνει με κάτι που μου είχε κάνει και μένα εντύπωση όταν είχαμε επισκεφθεί το σχολείο. Σε ερώτησή μας αν υπάρχουν και άντρες δάσκαλοι (κάτι που το επιθυμούσαμε), η απάντηση ήταν "Από Δ΄τάξη και πάνω, οι περισσότεροι, έως αποκλειστικά, δάσκαλοι είναι άντρες".

 

Πέραν τούτου πάντως, από τα πολλά σχολεία που είδαμε η Λακωνική Σχολή Φραγκή μας έκανε με διαφορά την καλύτερη εντύπωση - εγκαταστάσεις, εκπαιδευτική φιλοσοφία και ανθρώπινο δυναμικό (που είναι κι αυτό που μετράει). Ανθρωποι ορεξάτοι, γελαστοί, απόλυτα δοσμένοι σ' αυτό που κάνουν. Επίσης λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά, όπως η ηλεκτρονική παρακολούθηση των σχολικών και το ανέβασμα στο internet των μαθημάτων της ημέρας, αν κάποιος απουσίαζε ή η δυνατότητα παρακολύθησης με skype.

Η Λακωνική Σχολή Μαγκλάρα (που βρίσκεται δίπλα στη ΛΣ Φραγκή, αλλά είναι τελείως ανεξάρτητα το ένα από το άλλο) είναι επίσης ένα σχολείο που μας εντυπωσίασε θετικά, αλλά ίσως είναι πολύ «σφιχτό», με έμφαση στην πειθαρχία - αυτό κατʼ άλλους θα μπορούσε να είναι προσόν. Επίσης ως επιλογή δεύτερης ξένης γλώσσας (πρώτη είναι φυσικά τα αγγλικά) προσφέρει μόνο Γερμανικά, ενώ η ΛΣ Φραγκή Γερμανικά ή Γαλλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους! 

Η μικρή μου πρόκειται να φοιτήσει του χρόνου στο προνηπιο και είμαστε σε αναζήτηση σχολείου. Έχουμε επισκεφτεί την Λακωνική Σχολή Φραγκη και τον Παραμυθένιο Πύργο του Μαγκλαρα. Έχει κάποιος γονιός άποψη για τα συγκεκριμένα σχολεία? 

Σας ευχαριστώ πολύ! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...