Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλαζει μονο οταν θελει να κοιμηθει...


Recommended Posts

Κοντευουμε τους 8 μηνες και το βαρος μας ειναι καλο.

Τρωμε:

 

φρουτοκρεμα το πρωι,

θηλασμος και υπνος

χορτοσουπα το μεσημερι και λιγο νερακι και καμια φορα αν ειμαστε εξω του δινω

γιαουρτακι το απογευμα αλλιως αν ειμαι σπιτι προσπαθω να τον θηλασω. Επισης,

θηλαζω το βραδυ πριν κοιμηθει και

αλλη μια φορα τη νυχτα που θα ξυπνησει.

 

Ολη την υπολοιπη μερα αρνειται να θηλασει , δηλαδη γενικως εχουμε συνδυάσει το στηθος με τον υπνο αρα θηλαζουμε επιτυχως 3-4 φορες το 24ωρο. Προσπαθω να τον βαζω στο στηθος πριν και μετα τα γευματα αλλα με σπρωχνει.

 

1.Ειναι αρκετο το γαλα που πινει για τις αναγκες της ηλικίας του?

2.Σε περιπτωση που αποθηλασω σιγα σιγα τι γαλα δινουμε και καθε ποτε?

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοντευουμε τους 8 μηνες και το βαρος μας ειναι καλο.

Τρωμε:

 

φρουτοκρεμα το πρωι,

θηλασμος και υπνος

χορτοσουπα το μεσημερι και λιγο νερακι και καμια φορα αν ειμαστε εξω του δινω

γιαουρτακι το απογευμα αλλιως αν ειμαι σπιτι προσπαθω να τον θηλασω. Επισης,

θηλαζω το βραδυ πριν κοιμηθει και

αλλη μια φορα τη νυχτα που θα ξυπνησει.

 

Ολη την υπολοιπη μερα αρνειται να θηλασει , δηλαδη γενικως εχουμε συνδυάσει το στηθος με τον υπνο αρα θηλαζουμε επιτυχως 3-4 φορες το 24ωρο. Προσπαθω να τον βαζω στο στηθος πριν και μετα τα γευματα αλλα με σπρωχνει.

 

1.Ειναι αρκετο το γαλα που πινει για τις αναγκες της ηλικίας του?

2.Σε περιπτωση που αποθηλασω σιγα σιγα τι γαλα δινουμε και καθε ποτε?

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

 

 

 

 

 

 

Καμια απάντηση βρε μανούλες?

Link to comment
Share on other sites

Κοντευουμε τους 8 μηνες και το βαρος μας ειναι καλο.

Τρωμε:

 

φρουτοκρεμα το πρωι,

θηλασμος και υπνος

χορτοσουπα το μεσημερι και λιγο νερακι και καμια φορα αν ειμαστε εξω του δινω

γιαουρτακι το απογευμα αλλιως αν ειμαι σπιτι προσπαθω να τον θηλασω. Επισης,

θηλαζω το βραδυ πριν κοιμηθει και

αλλη μια φορα τη νυχτα που θα ξυπνησει.

 

Ολη την υπολοιπη μερα αρνειται να θηλασει , δηλαδη γενικως εχουμε συνδυάσει το στηθος με τον υπνο αρα θηλαζουμε επιτυχως 3-4 φορες το 24ωρο. Προσπαθω να τον βαζω στο στηθος πριν και μετα τα γευματα αλλα με σπρωχνει.

 

1.Ειναι αρκετο το γαλα που πινει για τις αναγκες της ηλικίας του?

2.Σε περιπτωση που αποθηλασω σιγα σιγα τι γαλα δινουμε και καθε ποτε?

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Καλησπέρα,

όπως διάβασα το πρόγραμμά σου μια χαρά το βρίσκω. Κανονικά νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνεται, σιγά σιγά αντικαθιστά τα γεύματα με τις στέρεες τροφές και δεν πίνει συμπλήρωμα γάλατος σε κάθε γεύμα. Κι η δικιά μου κάπως έτσι θηλάζει... Όσο για τις ερωτήσεις σου, πιστέυω ότι είναι αρκετό το γάλα. Έτσι κι αλλιώς ο στόχος είναι να φτάσει σιγά σιγά να πίνει γάλα πρωί και βράδυ και τα υπόλοιπα γεύματα να είναι στέρεες τροφές. Για το τι γάλα θα δώσεις όταν θα αποθηλάσεις, θα πρέπει να το κοιτάξεις τότε. Μπορεί να αποθηλάσεις όταν θα γίνει πχ 2 χρόνων ή και αργότερα, οπότε δεν μπορείς να το ξέρεις από τώρα.

Αν θες την γνώμη ειδικού, στείλε μήνυμα στην Αγλαία, αλλά νομίζω ότι άν ψάξεις στο φόρουμ στις στέρεες ή τον αποθηλάσμό θα καλυφθείς.

Φιλιά Πρωτούλα

Link to comment
Share on other sites

Κοντευουμε τους 8 μηνες και το βαρος μας ειναι καλο.

Τρωμε:

 

φρουτοκρεμα το πρωι,

θηλασμος και υπνος

χορτοσουπα το μεσημερι και λιγο νερακι και καμια φορα αν ειμαστε εξω του δινω

γιαουρτακι το απογευμα αλλιως αν ειμαι σπιτι προσπαθω να τον θηλασω. Επισης,

θηλαζω το βραδυ πριν κοιμηθει και

αλλη μια φορα τη νυχτα που θα ξυπνησει.

 

Ολη την υπολοιπη μερα αρνειται να θηλασει , δηλαδη γενικως εχουμε συνδυάσει το στηθος με τον υπνο αρα θηλαζουμε επιτυχως 3-4 φορες το 24ωρο. Προσπαθω να τον βαζω στο στηθος πριν και μετα τα γευματα αλλα με σπρωχνει.

 

1.Ειναι αρκετο το γαλα που πινει για τις αναγκες της ηλικίας του?

2.Σε περιπτωση που αποθηλασω σιγα σιγα τι γαλα δινουμε και καθε ποτε?

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

 

Και μένα κάπως έτσι, αν δεν θηλάσει δεν κοιμάται. Είναι 11 μηνών και θηλάζει μεσημέρι και βράδυ. Το θέμα είναι ότι και όλο το βράδυ ξυπνάει και τον θηλάζω για να ξανακοιμηθεί, και αυτό με εξαντλεί τώρα που δουλεύω. Για το γάλα που θα αντικαταστήσει το θηλασμό να ξέρεις ότι μπορεί να χρειαστεί και 2 και 3 γάλατα εμπορίου να δοκιμάσεις ώσπου να βρει κάποιο να του αρέσει. Αν θελήσεις να το κάνεις τώρα να ξέρεις ότι διαλέγεις το 2 π.χ. αλμιρον 2 όχι 1 . λόγω ηλικίας. Και ανάλογα πότε θα το ξεκινήσεις ίσως χρειαστεί κάποιον άλλο τύπο.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 3-4 γεύματα σ΄αυτή την ηλικία μπορεί να διατηρηθούν για πολύ καιρό, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα οδηγηθείτε σύντομα σε αποθηλασμό, αν δεν το θέλεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... Κανονικά νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνεται, σιγά σιγά αντικαθιστά τα γεύματα με τις στέρεες τροφές και δεν πίνει συμπλήρωμα γάλατος σε κάθε γεύμα. ............Έτσι κι αλλιώς ο στόχος είναι να φτάσει σιγά σιγά να πίνει γάλα πρωί και βράδυ και τα υπόλοιπα γεύματα να είναι στέρεες τροφές.

 

Κορίτσια, το κάθε μωρό μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό από το άλλο στο πόσο συχνά θέλει και χρειάζεται να θηλάσει. Αν ο θηλασμός παραμείνει ανεμπόδιστος και μετά την εισαγωγή των στερεών, τότε δεν υπάρχει κίνδυνος αποθηλασμού. Όταν ξεκινάνε οι στερεές πάντα προσφέρουμε στήθος και πριν και μετά τα γεύματα, σιγά σιγά το ίδιο το μωρό μας καθοδηγεί. Κάποια μωρά αντικαθιστούν γεύμα θηλασμού με στερεές από μόνα τους, οπότε αυτό είναι σεβαστό και κάποια εξακολουθούν να θηλάζουν ενδιάμεσα από όλα τα στερεά γεύματα. Ο στόχος δεν είναι να θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ. Αυτό ισχύει μόνο για το ξένο γάλα που είναι βαρύ για τα νεφρά του παιδιού. Ο θηλασμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος και στο δεύτερο εξάμηνο της ζωής του μωρού.

 

mania, έχεις δοκιμάσει να θηλάζεις ξαπλωμένη το βράδυ, ώστε να κοιμάσαι την ώρα που θηλάζει;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα κάπως έτσι, αν δεν θηλάσει δεν κοιμάται. Είναι 11 μηνών και θηλάζει μεσημέρι και βράδυ. Το θέμα είναι ότι και όλο το βράδυ ξυπνάει και τον θηλάζω για να ξανακοιμηθεί, και αυτό με εξαντλεί τώρα που δουλεύω. Για το γάλα που θα αντικαταστήσει το θηλασμό να ξέρεις ότι μπορεί να χρειαστεί και 2 και 3 γάλατα εμπορίου να δοκιμάσεις ώσπου να βρει κάποιο να του αρέσει. Αν θελήσεις να το κάνεις τώρα να ξέρεις ότι διαλέγεις το 2 π.χ. αλμιρον 2 όχι 1 . λόγω ηλικίας. Και ανάλογα πότε θα το ξεκινήσεις ίσως χρειαστεί κάποιον άλλο τύπο.

 

 

Εχω παρει το S26 Gold να το δοκιμασουμε αλλα δεν το πινει.Θέλω να τον μαθω σιγα σιγα να μπορει να πινει και ξενο ωστε να ξεκολησει λιγο απο τη μαμα γιατι οταν θα ξεκινησει το Νοεμβρη παιδικο δεν θα μπορει να κοιμαται χωρις το στηθος της μαμας. Για οταν θα γυρναει σπιτι δεν εχω προβλημα βεβαια, φυσικα και μπορω να τον θηλαζω.Και φυσικα μεχρι σημερα δεν τον εχω αφησει ποτε ουτε στη μανα μου γι'αυτον ακριβως τον λογο ...στηθος-υπνος...

Οσο για τις στερεες, δεν τρωει παντα το ιδιο δηλ. αλλες φορες μπορει να φαει μονο 4 κουταλιες αλλες 10 αλλα δεν θελει ουτε τοτε στηθος για συμπληρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, δοκίμασε να τον αφήσεις για λίγη ώρα στη μητέρα σου για να βγεις λίγο μόνη σου και να δεις τις αντιδράσεις του. Δεν αποκλείεται όταν είναι στη γιαγιά του ή στον παιδικό να κοιμάται μια χαρά και με άλλους τρόπους, ενώ από σένα να θέλει μόνο το στήθος. Πολλά παιδιά έτσι κάνουν, είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το κάθε μωρό μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό από το άλλο στο πόσο συχνά θέλει και χρειάζεται να θηλάσει. Αν ο θηλασμός παραμείνει ανεμπόδιστος και μετά την εισαγωγή των στερεών, τότε δεν υπάρχει κίνδυνος αποθηλασμού. Όταν ξεκινάνε οι στερεές πάντα προσφέρουμε στήθος και πριν και μετά τα γεύματα, σιγά σιγά το ίδιο το μωρό μας καθοδηγεί. Κάποια μωρά αντικαθιστούν γεύμα θηλασμού με στερεές από μόνα τους, οπότε αυτό είναι σεβαστό και κάποια εξακολουθούν να θηλάζουν ενδιάμεσα από όλα τα στερεά γεύματα. Ο στόχος δεν είναι να θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ. Αυτό ισχύει μόνο για το ξένο γάλα που είναι βαρύ για τα νεφρά του παιδιού. Ο θηλασμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος και στο δεύτερο εξάμηνο της ζωής του μωρού.

 

mania, έχεις δοκιμάσει να θηλάζεις ξαπλωμένη το βράδυ, ώστε να κοιμάσαι την ώρα που θηλάζει;

 

Ναι το σκέφτηκα και αυτό και το κανω μερικές φόρες .

 

Ευχαριστώ

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...