Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ATTIKO ΠΑΡΚΟ


Recommended Posts

Αθηναίες φίλες, βοήθεια!

Το μεγαλύτερο όνειρο του μεγάλου γιου μου είναι να πάει στο Αττικό Πάρκο!

Επειδή το παιδί πιέστηκε πολύ τον τελευταίο καιρό (άλλο θέμα) είπαμε τώρα που βρήκαμε εισιτήρια με 9.90 (είμαστε και άνεργοι, να πάρει) να του κάνουμε τη χάρη. Ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

1. Είναι πολύ άκυρη η εποχή? (για Μάρτιο λέμε)

2. Το εισιτήριο λέει ο τηλεφωνητής πως είναι 15 ενήλικες - 11 παιδιά, ισχύει, ή πας εκεί και έχει άλλα δώσε να δεις το ένα, δώσε να δεις το άλλο?

3. Είναι πολύ μακριά απ το αεροδρόμιο σας το πάρκο? Πόση ώρα???

4. Υπάρχει άλλος τρόπος να πάει κανείς απ το αεροδρόμιο εκτός από ταξί?

Μη βρήκα αεροπορικό με 10 και δώσω 50 στο ταξί....

 

Θέλω τα παιδιά να προλάβουν να δουν όσο το δυνατόν περισσότερα, από κούραση μην τους φοβάστε, δε μασάνε! Όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι κακή εποχή. Άνοιξη προς καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή, που γεννιούνται μωρά και αν έχει σχετική ζέστη, θα είναι όλα έξω από τις φωλιτσες τους. Πάρε καπέλα, αν έχει ηλιο, γιατί δεν έχει πολλά σκιερά μέρη.

 

Υπάρχει ένα πρόσφατο σχετικά τόπικ, που κάποιος αναφέρει ότι πηγαίνει λεωφορείο, αλλά σε ημέρα αργίας, θα είναι ένα ανά ώρα και αν. Δεν είνια πολύ μακριά από το Ελ. Βενιζέλος, με ταξί, αλλά θα έχεις και επι πλέον χρεώσεις λόγω αεροδρομίου. Με λεωφορείο, δες το στο δορυφόρο, είναι σημαντική απόσταση ποδαρόδρομος από τον κεντρικό δρόμο μέχρι την είσοδο του πάρκου και χρειάζεσαι δυνάμεις γιατί το πάρκο από μόνο του είναι αρκετά μεγάλο.

 

Για το αν δουλεύουν εκείνη τη μέρα, όπως και για τις προσφορές, μόνο εκείνοι θα μπορούν να σου απαντήσουν σίγουρα.

 

Ωραία εκδρομούλα σκέφτηκες!

 

Στο Insectopia πήγατε;

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά!!! Όχι δεν πήγαμε.......ανατριχιάζω α παπα!

Κάποια ερωτήματά μου απαντήθηκαν, από φίλη που έτυχε να πάει, αλλά από Αθήνα δεν έχει ιδέα, οπότε κάποια παραμένουν!

Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε και ο μικρουλης το καταευχαριστηθηκε! Αν θες ψάξε λιγο γιατι μου ειπε μια κοπελα η οποία εργαζόταν εκει οτι αν πας απο δευτερα εως πεμπτη και εχεις στείλει μήνυμα απο κινητο cosmote, πληρώνεις ενα εισιτήριο λιγότερο. Τα δυο ατομα 15?. Επισης σαν έξτρα χρέωση ειναι το σόου με τα δελφίνια. Αλλα δεν ειναι απαραίτητο να το δείτε. Φρόντιζε να πάρεις τοστακια και χυμούς γιατι κατι θα ζηλέψουν εκει. Ειναι ωραια βολτα και εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου λεγα να παρεις τηλεφωνο κατυθειαν στο παρκο και να ρωτησεις εαν υπαρχει καποιο ¨εσωτερικο¨ λεωφορειο απο το αεροδρομιο ως καποια σταση εκει.σιγουρα υπαρχουν πολλοι υπαλληλοι που θα χρησιμοποιουν απο το μετρο του αεροδρομιου καπως να φτασουν στο παρκο.καποιος υπαλληλος θα ξερει να σου πει.ειναι κριμα να δωσεις τοσα χρηματα στο ταξι.οπως ειπε και η ΑthinaP δεν ειναι μακρια αλλα εχουν καποιεε επιπλεον χρεωσεις επειδη ειναι στο αεροδρομιο.πολλη ωραια ιδεα!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήγαμε και ο μικρουλης το καταευχαριστηθηκε! Αν θες ψάξε λιγο γιατι μου ειπε μια κοπελα η οποία εργαζόταν εκει οτι αν πας απο δευτερα εως πεμπτη και εχεις στείλει μήνυμα απο κινητο cosmote, πληρώνεις ενα εισιτήριο λιγότερο. Τα δυο ατομα 15?. Επισης σαν έξτρα χρέωση ειναι το σόου με τα δελφίνια. Αλλα δεν ειναι απαραίτητο να το δείτε. Φρόντιζε να πάρεις τοστακια και χυμούς γιατι κατι θα ζηλέψουν εκει. Ειναι ωραια βολτα και εμπειρία.

 

Mα τα δελφίνια είναι ο λόγος που πάμε! Χιχι

Γνωρίζω για την cosmote, να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου λεγα να παρεις τηλεφωνο κατυθειαν στο παρκο και να ρωτησεις εαν υπαρχει καποιο ¨εσωτερικο¨ λεωφορειο απο το αεροδρομιο ως καποια σταση εκει.σιγουρα υπαρχουν πολλοι υπαλληλοι που θα χρησιμοποιουν απο το μετρο του αεροδρομιου καπως να φτασουν στο παρκο.καποιος υπαλληλος θα ξερει να σου πει.ειναι κριμα να δωσεις τοσα χρηματα στο ταξι.οπως ειπε και η ΑthinaP δεν ειναι μακρια αλλα εχουν καποιεε επιπλεον χρεωσεις επειδη ειναι στο αεροδρομιο.πολλη ωραια ιδεα!:)

 

Αυτό ομολογώ δεν το σκέφτηκα! Να είσαι καλά!

Αν πχ πάμε από αεροδρόμιο μέχρι Δ. Πλακεντίας, και μετά με λεωφορείο στο Πάρκο θα φάμε πολλή ώρα???

Επειδή μιλάμε για αυθημερόν, αν είναι κανένα 20άρι το ταξί να το δώσω, αλλά μην είναι και 50άρι...

Link to comment
Share on other sites

Για να μάθεις για ταξί πάρε τηλέφωνο σε μια από τις εταιρείες ραδιοταξί της Αθήνας και ρώτησέ τους. Αυτοί θα ξέρουν. Μπορείς επίσης να τους ρωτήσεις πόσο θα ήθελαν οι ίδιοι για να σου κλείσουν ραντεβού για ταξί. Τουλάχιστον στην επιστροφή θα το χρειαστείς το ταξί, γιατί πώς θα φύγεις από το πάρκο;

Link to comment
Share on other sites

Για να μάθεις για ταξί πάρε τηλέφωνο σε μια από τις εταιρείες ραδιοταξί της Αθήνας και ρώτησέ τους. Αυτοί θα ξέρουν. Μπορείς επίσης να τους ρωτήσεις πόσο θα ήθελαν οι ίδιοι για να σου κλείσουν ραντεβού για ταξί. Τουλάχιστον στην επιστροφή θα το χρειαστείς το ταξί, γιατί πώς θα φύγεις από το πάρκο;

 

Μα πόση ώρα διαδρομή είναι πια? Στο χάρτη φαίνεται δίπλα!

Link to comment
Share on other sites

Λατίνα δες εδώ για το πως μπορείς να πας:

 

http://www.atticapark.com/zoo-visitus/5dIC/How-to-get-here

 

Από Δ.Πλακεντίας με ταξί είναι περίπου ένα τέταρτο απόσταση (11? λέει το site με την εταιρεία που συνεργάζονται). Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορείς να βρεις εύκολα ταξί από εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκάβη θα είναι αυθημερόν. Φτάνω στο αεροδρόμιο δέκα το πρωί. Αν πάω κέντρο (ιδέα δεν έχω που είναι η Δ. Πλακεντίας) και ξανά πίσω για να δώσω 11Ε, θα χάσω πολύτιμο χρόνο. ΔΛΔ πόσο θα πάρει το ταξί απ το αεροδρόμιο? Πάνω από 20?

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη θα είναι αυθημερόν. Φτάνω στο αεροδρόμιο δέκα το πρωί. Αν πάω κέντρο (ιδέα δεν έχω που είναι η Δ. Πλακεντίας) και ξανά πίσω για να δώσω 11Ε, θα χάσω πολύτιμο χρόνο. ΔΛΔ πόσο θα πάρει το ταξί απ το αεροδρόμιο? Πάνω από 20?

 

Όπως τα λες, καλύτερα να πάρεις ταξί απευθείας από το αεροδρόμιο για να μην φας όλη τη μέρα σε μετακινήσεις... Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει, αλλά δεν νομίζω πάνω από 20άρικο.

Είτε παίρνεις τηλ μια εταιρεία ραδιοταξί να ρωτήσεις, είτε παίρνεις τηλ στο Αττικό Πάρκο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα εισιτήρια, γιατί στη Ryan δεν παίζονται.......για τη μέρα που ήθελα χτες το βράδυ είχε 9.99 και σήμερα το πρωί είχε 28!!! Οπότε άλλαξα τη μέρα!

Eπικοινώνησα με το πάρκο, η κοπέλα μου είπε ότι τα εισιτήρια του προαστιακού ή του μετρό για 4 άτομα, θα μου βγουν όσο το ταξί που θα με έχει εκεί σε 20 λεπτά, οπότε, ταξί θα πάρουμε!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα εισιτήρια, γιατί στη Ryan δεν παίζονται.......για τη μέρα που ήθελα χτες το βράδυ είχε 9.99 και σήμερα το πρωί είχε 28!!! Οπότε άλλαξα τη μέρα!

Eπικοινώνησα με το πάρκο, η κοπέλα μου είπε ότι τα εισιτήρια του προαστιακού ή του μετρό για 4 άτομα, θα μου βγουν όσο το ταξί που θα με έχει εκεί σε 20 λεπτά, οπότε, ταξί θα πάρουμε!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Ενας φιλος μου μου ειπε οτι και στην Aegean, βρισκει με 24 ευρω το ατομο, μια μερα τωρα κοντα βρηκε με.... 7,40 ευρω και ερχεται για ενα διημερο βολτα. Δες το.

 

Συμφωνω οτι απο το αεροδρομιο ειναι τρομακτικα κοντα και δεν χρειαζεται καν να μπει το ταξι στην Αττικη Οδο, αν βγει απο την πισω Πυλη του αεροδρομιου (εκεινη κοντα στο συνεδριακο κεντρο) βγαινει στα Σπατα κατευθειαν, στριβει πριν μπει στο κεντρο δεξια στο δρομο προς το εκπτωτικο χωριο και το Αττικο Παρκο ειναι στα 100 μετρα. Στο λεω γιατι εμεις κανουμε συνεχως αυτη τη διαδρομη, απο Αττικο Παρκο κοντα να πηγαινουμε αεροδρομιο. Αττικο Παρκο-αεροδρομιο απο επαρχιακη οδο παιανιας , ειναι 7-10 λεπτα και δεν πληρωνεις και διοδια.

 

Μην ξεχνας για μετα οτι το εκπτωτικο ειναι 3' κοντα, για κανενα φαγητο-καφε.

 

Καλα να περασετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή όλο το δρομολόγιο δε θα το θυμάμαι, θα πω μόνο να πάει απ την πίσω πύλη, θα καταλάβει λες? Γιατί οι ταξιτζήδες σε κάνουν και βόλτες άμα είσαι ανίδεος.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου La latina,

εγώ σου προτείνω φτάνοντας να καλέσεις ταξί και να ΜΗΝ πάρεις απ'αυτά που περιμένουν έξω απ΄τις αφίξεις. Επειδή τα έχουμε δεί όλα με τους ταρίφες τόσα χρόνια, ο άντρας μου κι εγώ, τον τελευταίο χρόνο πάντα καλούμε την εταιρία taxiplon, ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφημιση, και δίνουμε πολύυυ λιγότερα απ τα κλασικά ταξί. Και φίξ ποσό για κάθε διαδρομή άντε 0,50 αν έχει πολύ κίνηση. Ξεφεύγω απ το θέμα σου, στο θέμα του αεροδομίου λοιπόν

φέτος το Δεκέμβρη το ταξί που καλέσαμε μας πήρε 30 ευρώ αθήνα κέντρο -> αεροδόμιο (και μάλιστα νυχτερινό-περίπου 4 το πρωί)

και ξανα πίσω, όντας στις αφίξεις, καλέσαμε ταξί, μη με ρωτήσεις απο πού ήρθε δε ξέρω, και μας πήρε μόνο 30 ευρώ, ώρα αιχμής, σε κανονικό ταρίφα δε γλυτώναμε το 50άρικο..

Καλά να περάσατε!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή όλο το δρομολόγιο δε θα το θυμάμαι, θα πω μόνο να πάει απ την πίσω πύλη, θα καταλάβει λες? Γιατί οι ταξιτζήδες σε κάνουν και βόλτες άμα είσαι ανίδεος.....

 

Το καλυτερο ειναι να κανεις αυτο που λεει η φιλη πιο πανω, να τηλεφωνησεις σε ραδιοταξι και να συνεννοηθεις. Υπαρχουν μερικα με χωρις καν χρεωση κλησης. Επειδη παιρνω συχνα ταξι στην αν αττικη, υπαρχουν οντως τρομερες διαφορες στη χρεωση οποτε αξιζει να το ψαξεις.

 

Για την εξοδο για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω παει ποτε με ταξι να δω αν την ξερουν, αλλα παμε πολυ συχνα με το αυτοκινητο. Ειναι η εξοδος οχι προς ΙΚΕΑ και Αττικη οδο, αλλα απο την αλλη, προς το συνεδριακο κεντρο, προς Λουτσα. Βγαινεις στην επαρχιακη οδο Παιανιας-Λουτσας δηλαδη . Απλα μολις βγεις απο την Πυλη αντι να πας δεξια προς Λουτσα, πας αριστερα προς Σπατα. Μια ευθεια ειναι, μεχρι να στριψει παλι δεξια, προς το Αττικο. Παλια την ειχαν κλειστη την εξοδο, τωρα ολοι οι ντοπιοι απο εκει παμε μας ανοιγουν την μπαρα χωρις σχολια. Δες και στο google maps που ενωνεται η επαρχιακη οδος παιανιας-λουτσας με το αεροδρομιο για να καταλαβεις. Αν βεβαια δεν την ξερει δεν εγινε και τιποτα, απο αττικη οδο μια χαρα θα πατε απλα ειναι περισσοτερα τα χρηματα + διοδια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μια χαζομάρα? Στη Μαδρίτη στο ζωολογικό είχε κάτι αυτοκινητάκια για μετακίνηση που έπαιρναν δυο άτομα, με πληρωμή. Κάτι τέτοιο δεν παίζει ε? Μην την βγάλω στην καφετέρια όλη μέρα....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μια χαζομάρα? Στη Μαδρίτη στο ζωολογικό είχε κάτι αυτοκινητάκια για μετακίνηση που έπαιρναν δυο άτομα, με πληρωμή. Κάτι τέτοιο δεν παίζει ε? Μην την βγάλω στην καφετέρια όλη μέρα....

 

Δεν εχω δει κατι τετοιο δυστυχως, αν και ειναι πολυ οργανωμενος χωρος. Προτεινω να διαλεξετε μερα με καλο καιρο γιατι ολα ειναι υπαιθρια φυσικα, σε μια τεραστια εκταση. Εχει επισης μια καφετερια διπλα σε γκαζον και χωρους πικ νικ με μικρες καντινες, υπαιθριους.

Μπορεις βεβαια να επιλεξεις διαδρομη τι θα δεις, δεν χρειαζεται να τα δεις ολα την πρωτη φορα. Σου δινουν εναν πολυ καλο χαρτη στην εισοδο. Γενικα παντως αξιζει, θα περασετε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει κατι τετοιο δυστυχως, αν και ειναι πολυ οργανωμενος χωρος. Προτεινω να διαλεξετε μερα με καλο καιρο γιατι ολα ειναι υπαιθρια φυσικα, σε μια τεραστια εκταση. Εχει επισης μια καφετερια διπλα σε γκαζον και χωρους πικ νικ με μικρες καντινες, υπαιθριους.

Μπορεις βεβαια να επιλεξεις διαδρομη τι θα δεις, δεν χρειαζεται να τα δεις ολα την πρωτη φορα. Σου δινουν εναν πολυ καλο χαρτη στην εισοδο. Γενικα παντως αξιζει, θα περασετε καλα.

 

Κρίμα.......καλά δεν πειράζει, για τα παιδιά πηγαίνουμε εξάλλου. Τώρα ο καιρός, μέσα Μαρτίου, θα δείξει......τότε βρήκα φθηνά εισιτήρια για Αθήνα, τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μια χαζομάρα? Στη Μαδρίτη στο ζωολογικό είχε κάτι αυτοκινητάκια για μετακίνηση που έπαιρναν δυο άτομα, με πληρωμή. Κάτι τέτοιο δεν παίζει ε? Μην την βγάλω στην καφετέρια όλη μέρα....

Καλα μην φανταστείς οτι ειναι και τοσο τεράστιο οστε να χρειαστείς καποιο μέσω να κινήθεις.Πιστευω σε 2-3 ώρες το πολυ θα τα έχετε δει όλα.Δίπλα παντως ειναι και το MacArthur και αν σας μείνει χρόνος αξίζει να πάτε.Εχει πολυ ωραίες παιδικές χαρές,παιδότοπο και ειναι καλα απλα να πας μια βόλτα να χαζεψεις. Οσο για το αεροδρόμιο και το ταξι ειναι πολυ κοντα και δεν νομίζω να πληρώσετε πολλα αρκεί να μην πέσετε σε κανέναν απατεωνα,οποτε καλέστε ραδιοταξι εσεις για να ειστε σίγουροι.Να περάστε όμορφα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην φανταστείς οτι ειναι και τοσο τεράστιο οστε να χρειαστείς καποιο μέσω να κινήθεις.Πιστευω σε 2-3 ώρες το πολυ θα τα έχετε δει όλα.Δίπλα παντως ειναι και το MacArthur και αν σας μείνει χρόνος αξίζει να πάτε.Εχει πολυ ωραίες παιδικές χαρές,παιδότοπο και ειναι καλα απλα να πας μια βόλτα να χαζεψεις. Οσο για το αεροδρόμιο και το ταξι ειναι πολυ κοντα και δεν νομίζω να πληρώσετε πολλα αρκεί να μην πέσετε σε κανέναν απατεωνα,οποτε καλέστε ραδιοταξι εσεις για να ειστε σίγουροι.Να περάστε όμορφα!!

 

Nαι εγώ ούτε πέντε λεπτά συνεχόμενα δε μπορώ να περπατήσω....δεν πειράζει θα περιμένω στο καφέ..... θα καλέσω ραδιοταξί αυτή την εταιρεία που προτείνει το αττικό! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο σάιτ, πρέπει να έχει χάρτη. Η κανονική καφετέρια είναι κάμποσο περπάτημα από την είσοδο. Επίσης, πιο κοντά στην είσοδο έχει κάτι παγκάκια και μια πολύ μικρή καντίνα που δεν είναι πάντα ανοιχτή. Κοντά στην καντίνα έχει και μια παιδική χαρά. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά είναι και αυτό ευχάριστο διάλειμμα για τα παιδάκια. Οπότε να υπολογίσεις και με οικονομία δυνάμεων να αράξεις στην κανονική, μεγάλη καφετέρια, με θέα τα ζώα της σαβάνας, αξίζει πιο πολύ. Και γενικώς δείτε λίγο το χάρτη, για να εντοπίσετε τι ζωα θέλετε να δείτε οπωσδήποτε, γιατί με τη διαρρύθμιση του πάρκου μπορεί και να χάσετε κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γνωρίζει κάποια να μου πει αν για να ταξιδέψουν με αεροπλάνο τα δυο ανήλικα παιδιά μου χρειάζομαι κάποιο έγγραφο, μια που ταυτότητες δεν έχουν ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...