Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts

SOS!!!

Η κόρη μου (4,5 ετών), τρελαινόταν στην ιδέα του μπαλέτου... μέχρι που την έγραψα σε σχολή! Ενώ στα δυο πρώτα μαθήματα πήγε με ενθουσιασμό, τώρα πια δεν θέλει καθόλου. Μου παραπονείται ότι η δασκάλα δεν την αγαπάει, ότι είναι κουραστικό και άλλα τέτοια. Να υποθέσω ότι είναι θέμα δασκάλας - η οποία παρεμπιπτόντως είναι πολύ γλυκιά, αλλά με 15 πιτσιρίκια δεν της δίνει την προσοχή που θα ήθελε - ή να θεωρήσω ότι στο παιδί μου απλώς δεν αρέσει η ρυθμική; Αν είχατε ανάλογη εμπειρία ή αν είστε δασκάλα χορού σε τέτοιες ηλικίες, παρακαλώ απαντήστε μου!!!

:confused::confused:

 

αυτο που πιστευω, οπως σου ειπα, ειναι οτι θελει το χρονο της να προσαρμοστεί. ισως η δασκάλα να μην την πλησίασε απο την αρχή οπως θα ήθελε η κόρη σου. απο την αλλαη, ειανι λογική η αντίδραση της, λόγω του μωρού στο σπίτι. παντα θα θελει περισσότερη προσοχή.

η γνώμη μου είναι να επιμείνεις. να της εξηγήσες οτι οτι αρχίζουμε πρεπει να τελειώνει. θα τελειώσει φέτος η χρονιά κια του χρόνου, εαν δε θελεις δε θα πας.

ισως και μια συζητηση με τη δασκάλα... θα ηταν επικοδομητική.

αν εσενα σου αρεσει αυτο που διδάσκεται η κόρη σου, τοτε να επιμεινεις (οχι με φωνες, ούτε με τιμωρία) να συνεχίσει.

είμαι σιγουρη οτι της αρέσει, αλλα θέλει το χρόνο της να προσαρμοστεί στις νεες συνθήκες. τωρα κάνουμε οτι λεει η δασκάλα, τώρα χορεύουμε ολοι μαζι, τωρα χορεύουμε μονες μας κλπ κλπ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

ismeni,

σ' ευχαριστώ πολύ πολύ - και δημοσίως - για τη συμβουλή σου και για το χρόνο που διέθεσες για μένα.

Απ' ό,τι κατάλαβα είναι καθαρά θέμα προσαρμογής, γιατί δεν έχει σταθερή στάση. Άλλες φορές θέλει να πάει και άλλες πάλι όχι. Απλώς εγώ αγχώνομαι γιατί φοβάμαι μήπως την πιέσω παραπάνω απ' ό,τι χρειάζεται. Θα συνεχίσω την προσπάθεια και ... βλέπουμε!

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.

Η κολλητή μου φίλη έχει μία κορούλα 2.5 ετών και σκέφτεται να τη γράψει χορό. Μένει στο Ν. Φάληρο. Διάβασα κάπου εδώ στο forum ότι υπάρχει σχολή. Που βρίσκεται??? Και γενικότερα τι προτείνετε?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η κολλητή μου φίλη έχει μία κορούλα 2.5 ετών και σκέφτεται να τη γράψει χορό. Μένει στο Ν. Φάληρο. Διάβασα κάπου εδώ στο forum ότι υπάρχει σχολή. Που βρίσκεται??? Και γενικότερα τι προτείνετε?

 

ευχαριστώ.

 

..........

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που ρωτησα Καλλιθεα για την μικρη μου που ειναι 2,5 δεν βρηκα τιποτα απολυτως!οι πιο πολυ μου ειπαν απο τις σχολες εννοω οτι ειναι πολυ μικρη ακομα και δεν θα της κανει καλο στον σκελετο της οποτε προσωρινα το ξεχναμε αν και πολυ το ηθελα να παει!ελπιζω εσεις να εχετε καλυτερη τυχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως εγω που ρωτησα Καλλιθεα για την μικρη μου που ειναι 2,5 δεν βρηκα τιποτα απολυτως!οι πιο πολυ μου ειπαν απο τις σχολες εννοω οτι ειναι πολυ μικρη ακομα και δεν θα της κανει καλο στον σκελετο της οποτε προσωρινα το ξεχναμε αν και πολυ το ηθελα να παει!ελπιζω εσεις να εχετε καλυτερη τυχη!

 

σε αυτη την ηλικία δεν κανουμε μπαλέτο. κανουμε δημιουργικό χορό και μουσικοκινητική που φυσικά δεν επιρεάζει ούτε την ανάπτυξή της ούτε το σκελετό των παιδιών.

δηλαδη, η γυμναστική ή η "ρυθμική" ή ο χορός που κανουν στους παιδκούς σταθμούς κανει κακο στον σκελετο των παιδιών μας;

 

ειναι δυσκολα τα μωρα. πρεπει να τα κρατας σε εγρηγορση συνέχεια και να τους κεντράρεις το ενδιαφερον ολη την ωρα, αλλιως.... βαριούνται.

 

στη σχολή μου εχω μια καταπληκτική δασκάλα, που δουλεύει σε παιδικούς σταθμούς και εχω τμήμα 2,5-3,5 χρονών.

 

οι περισσότερες σχολές, ναι, τα παίρνουν απο 4 χρονων!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ismeni,

σ' ευχαριστώ πολύ πολύ - και δημοσίως - για τη συμβουλή σου και για το χρόνο που διέθεσες για μένα.

Απ' ό,τι κατάλαβα είναι καθαρά θέμα προσαρμογής, γιατί δεν έχει σταθερή στάση. Άλλες φορές θέλει να πάει και άλλες πάλι όχι. Απλώς εγώ αγχώνομαι γιατί φοβάμαι μήπως την πιέσω παραπάνω απ' ό,τι χρειάζεται. Θα συνεχίσω την προσπάθεια και ... βλέπουμε!

 

Γεια σας! αν και έχει περάσει καιρός από την ημέρα δημοσίευσης του σχόλιο σας θα ήθελα να σας πω πως δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε τόσο πολύ, διότι και εγώ είχα περάσει από μία τέτοια φάση στο μπαλλέτο όπου γκρίνιαζα κάθε φορά,επειδή δεν ήθελα να πάω στο μάθημα.τότε η μητέρα μου ,μου είπε να μην πάω για ένα χρονικό διαστημα για να αποφασίσω αν θέλω να συνεχίσω ή όχι. αυτή τη στιγμή λοιπον μπορώ να πω πως είμαι πολύ χαρούμενη που το συνέχισα .μάλιστα τώρα θέλω κάθε μέρα να χορεύω μπαλλέτο !:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ- ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ!

ΙΣΜΗΝΗ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ? ΜΕΝΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΟΛΙΑΣ ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ

ΕΙΜΑΙ ΑΜΦΙΘΥΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ, Π.Χ. ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΧΟΡΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα,

 

η αληθεια ειναι οτι λογω οτι πηγαινα κι εγω για χρονια μπαλετο θα ηθελα κ η κορη μου να ξεκινησει για να μαθει απλα πραγματακια που θα την βοηθησουν κι αν μετα εκεινη θελησει να συνεχισει θα ναι δικη της αποφαση. Παρακολουθοντας λοιπον την κουβεντα σας εδω κ τις προτασεις που εκανε η ismeni αποφασισα ξαφνικα περνώντας απο μια σχολη που προτεινε, να μπω στα ξαφνικα να ριξω μια ματια κ να παρω πληροφοριες.

Επισκεφθηκα λοιπον εναν χορο που μας προτεινες ismeni στον νεο κοσμο (δεν αναφερω τη σχολη...εσυ ξερεις!) και απογοητευτικα....η εικονα του κτιριου εσωτερικα ειναι αισχος, μυριζε μουχλα κ ο χωρος υποδοχης ειναι παρα πολυ μικρος....οταν ζητησα την δασκαλα κ ηρθε...τα χασα...τις δασκαλες μπαλετου τις φανταζομαι αλλιως κ οχι απεριποιητες...θα μου πεις μπορει να ταν η κακη της μερα αλλα με τρυπα στη ζακετα???? ποια ειναι η καλαισθησια κ η ομορφια που θελω το παιδι μου να εισπραξει αρχικα απο το ξεκινημα του στο μπαλετο? οι αιθουσες χορου ηταν επισης αρκετα μικρες...λετε να ειμαι παραλογη???? οχι δεν ειμαι παραλογη....το μπαλετο τελικα δεν ειναι μονο ποιος κατεχει το καλυτερο πτυχιο αλλα κ την ομορφια που λαμβανει απο το συνολο των πραγματων (την τιμη δεν θα την σχολιασω...γιατι βλεποντας αυτη την εικονα ουτε τζαμπα δεν θα την εστελνα!)...ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω....κ νη μην θεωρησετε οτι θελω να κακολογησω....οποιος θελει μπορει να παει κ να δει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

η αληθεια ειναι οτι λογω οτι πηγαινα κι εγω για χρονια μπαλετο θα ηθελα κ η κορη μου να ξεκινησει για να μαθει απλα πραγματακια που θα την βοηθησουν κι αν μετα εκεινη θελησει να συνεχισει θα ναι δικη της αποφαση. Παρακολουθοντας λοιπον την κουβεντα σας εδω κ τις προτασεις που εκανε η ismeni αποφασισα ξαφνικα περνώντας απο μια σχολη που προτεινε, να μπω στα ξαφνικα να ριξω μια ματια κ να παρω πληροφοριες.

Επισκεφθηκα λοιπον εναν χορο που μας προτεινες ismeni στον νεο κοσμο (δεν αναφερω τη σχολη...εσυ ξερεις!) και απογοητευτικα....η εικονα του κτιριου εσωτερικα ειναι αισχος, μυριζε μουχλα κ ο χωρος υποδοχης ειναι παρα πολυ μικρος....οταν ζητησα την δασκαλα κ ηρθε...τα χασα...τις δασκαλες μπαλετου τις φανταζομαι αλλιως κ οχι απεριποιητες...θα μου πεις μπορει να ταν η κακη της μερα αλλα με τρυπα στη ζακετα???? ποια ειναι η καλαισθησια κ η ομορφια που θελω το παιδι μου να εισπραξει αρχικα απο το ξεκινημα του στο μπαλετο? οι αιθουσες χορου ηταν επισης αρκετα μικρες...λετε να ειμαι παραλογη???? οχι δεν ειμαι παραλογη....το μπαλετο τελικα δεν ειναι μονο ποιος κατεχει το καλυτερο πτυχιο αλλα κ την ομορφια που λαμβανει απο το συνολο των πραγματων (την τιμη δεν θα την σχολιασω...γιατι βλεποντας αυτη την εικονα ουτε τζαμπα δεν θα την εστελνα!)...ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω....κ νη μην θεωρησετε οτι θελω να κακολογησω....οποιος θελει μπορει να παει κ να δει!!!!

 

με εκπλήσουν αυτα που λες! οχι η τιμη... αυτο δυστυχως το ξερω, οτι ακομη καποιες σχολες κρατανε ψηλα τα δίδκτρά τους.

αλλα για τον χώρο; για τη δασκάλα; η αλήθεια είναι οτι εμενα δε θα με ενοιαζε ο χωρος, με νοιάζει ομως να μαθει σωστα το παιδί μου.

υποπτέυομαι σε ποια σχολή πήγες, αλλα δεν είμαι 100% σιγουρη. εαν θελεις στειλε μου με πμ.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμφωνώ ismene. Οπωσδήποτε θέλω το παιδί μου να μάθει σωστά, αλλά ο χώρος πρέπει να είναι αξιοπρεπής και καθαρός. Κι εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο με σχολή στο χαλάνδρι. Ήταν βρώμικη και ακατάστατη και η τιμή...80!! ευρώ το μήνα για τετράχρονο.

Τελικά βρήκα με 50 ευρώ (κι αυτά πολλά μου φαίνονται για την εποχή που διανύουμε) με 5 μόνο παιδάκια στο τμήμα, πεντακάθαρη με μια δασκάλα που αποπνέει όλη την αρχοντιά και χάρη του μπαλέτου. Η δασκάλα-ιδιοκτήτρια δεν έχει καμιά υπάλληλο, έχει πτυχία, αλλά δεν είναι στο σύλλογο. Τι σημαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ ismene. Οπωσδήποτε θέλω το παιδί μου να μάθει σωστά, αλλά ο χώρος πρέπει να είναι αξιοπρεπής και καθαρός. Κι εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο με σχολή στο χαλάνδρι. Ήταν βρώμικη και ακατάστατη και η τιμή...80!! ευρώ το μήνα για τετράχρονο.

Τελικά βρήκα με 50 ευρώ (κι αυτά πολλά μου φαίνονται για την εποχή που διανύουμε) με 5 μόνο παιδάκια στο τμήμα, πεντακάθαρη με μια δασκάλα που αποπνέει όλη την αρχοντιά και χάρη του μπαλέτου. Η δασκάλα-ιδιοκτήτρια δεν έχει καμιά υπάλληλο, έχει πτυχία, αλλά δεν είναι στο σύλλογο. Τι σημαίνει αυτό?

 

στο σωματειο ιδιοκτητων σχολων χορού (ΣΙΣΧΕ) ανήκουν οι σχολές μπαλέτου που η ιδιοκτήτρια-δασκάλα εχει διπλωμα ανωτερης επαγγελματικής σχολής χορού της ελλάδας και η σχολή πληρει τις κτηριακές προϋποθέσεις συμφωνα με το ν 1158/82. Δηλαδη... αιθουσα με ξυλινο πάτωμα σε δοκίδες, 45 τετραγωνικά μετρα η αίθουσα διδασκαλίας, 3μετρα υψος το ταβάνι κλπ κλπ για την ασφάλεια και τη σωστη εκπάιδευση των μαθητών!

 

υπάρχουν τα studios, οι παρανομες σχολες, τα γυμναστηρια, οι σχολες χορού (latin κλπ) που δεν ανηκουν στον παραπάνω νομο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Kατά την γνώμη σας ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για να βάλει πουέντ?Πηγαίνει 7 χρόνια μπαλέτο είναι 11 ετών με σύστημα vaganova.

 

ο νομος λεει οχι μικροτερα απο 12 χρονών.

δεν υπάρχει προτεινόμενη ηλικία. ειναι αναλογα με το επίπεδο, αναλογα με το εκπαιδευτικό συστημα και αναλογα με τη δυνατοτητα του καθε παιδιού. για να βαλει πουεντ ενα παιδι πρεπει να εχει κατακτήσει τη σωστη σταση σωματος, καλη και δυνατη τεχνική.

η δασκάλα σας σιγουρα ξερει καλύτερα.

δεν χρειάζεται να βιάζεται!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ο νομος λεει οχι μικροτερα απο 12 χρονών.

δεν υπάρχει προτεινόμενη ηλικία. ειναι αναλογα με το επίπεδο, αναλογα με το εκπαιδευτικό συστημα και αναλογα με τη δυνατοτητα του καθε παιδιού. για να βαλει πουεντ ενα παιδι πρεπει να εχει κατακτήσει τη σωστη σταση σωματος, καλη και δυνατη τεχνική.

η δασκάλα σας σιγουρα ξερει καλύτερα.

δεν χρειάζεται να βιάζεται!

 

Η Δασκάλα της κρίνει ότι τα πόδια της είναι έτοιμα και τώρα άρχισε να τις φοράει και έχει κάνει ελάχιστα μαθήματα απλώς εγώ αγχώθηκα λόγω της ηλικίας της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μήπως γνωρίζετε μια ΚΑΛΗ σχολη μπαλέτου στα ανατολικά προαστεια (μαρκ'οπουλο, πορτο ράφτη, παιανία, κορωπί γλυκά νερα)??

 

Η κόρη μου είναι 5 και πάει 2 χρόνια στο μπαλέτο, αλλά το επίπεδο της σχολής είναι αρκετά μέτριο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα έχω μια κόρη 5,5 ετών και μου ζητάει από πέρσι να ξεκινήσει μπαλέτο αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα, ψάχνω για την περιοχή του Πειραιά, αν γνωρίζετε κάποια σχολή θα το εκτιμούσα ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σχολες χορού αναγνωρισμένες απο το κράτος

http://www.sisxe.com

 

υπάρχουν κι αλλες αναγνωρισμενες που δεν ειναι μελη του εν λογω σωματειου και η δουλειά τους ειναι εξαιρετικη!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κορίτσια καλησπέρα εγώ έχω τρία παιδάκια τα δύο κοριτσακια 6 και 2 και το μικρούλι μου είναι αγοράκι 9 μηνών. Τη μεγάλη μου απο πέρισυ την πάω σε μία σχολή μπαλέτου στην Αγία Παρασκευή Mon Ballet απέναντι απο την Ερτ. Ειμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη η δασκάλα ειναι πάρα πολύ γλυκιά η δουλεία είναι πολύ καλή, η μικρή την αγαπάει πολύ. Εγώ την ξεκινησα περισυ κατευθείαν μπαλέτο αλλά τη δευτερη απο του χρόνου που θα είναι 3,5 θα την πάω για μουσικοκινητική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μενα. Εχω μια κορουλα 2 ετων κ τριών μηνων. Θέλω πολύ να την ξεκινήσω χορό (μπαλέτο ) η μουσικοκινητικη αγωγη. Μενω Πετρουπολη και θα ήθελα να είναι κοντά. Είναι πολύ σημαντικό αν κάποιος ξέρει να μου συστησει μια σχολη για την οποία έχει καποιες πληροφορίες

Ευχαριστώ! !.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μενα. Εχω μια κορουλα 2 ετων κ τριών μηνων. Θέλω πολύ να την ξεκινήσω χορό (μπαλέτο ) η μουσικοκινητικη αγωγη. Μενω Πετρουπολη και θα ήθελα να είναι κοντά. Είναι πολύ σημαντικό αν κάποιος ξέρει να μου συστησει μια σχολη για την οποία έχει καποιες πληροφορίες

Ευχαριστώ! !.

 

καλημερα

ειναι πολυ μικρη ακομη και δε νομιζω να βρεις σχολη μπαλετου να τη γράψεις. Ομως σου προτεινω για φετος τα τμηματα μουσικοκινητικης του Νακα και του χρονου... μπαλετακι! Δημιουργικο χορο για την ακρίβεια, σε αυτη την ηλικία!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τι κρίμα όμως! Ψάχνω κάτι στην περιοχή, μία ωραία απασχόληση για τα απογεύματα. Για το Νάκα έχω ακούσει από πολλούς, μου φαίνεται μωρέ λίγο ακριβός και το γεγονός ότι δεσμεύεσαι να καταβάλεις όλο το ποσό από την αρχή, με προβληματίζει. Τι θα γίνει αν το παιδί βαρεθεί, αν τελικά δεν του ταιριάζει και δεν θέλει να συνεχίσει? Κάθε σκέψη και συμβουλή ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα εγώ έχω τρία παιδάκια τα δύο κοριτσακια 6 και 2 και το μικρούλι μου είναι αγοράκι 9 μηνών. Τη μεγάλη μου απο πέρισυ την πάω σε μία σχολή μπαλέτου στην Αγία Παρασκευή Mon Ballet απέναντι απο την Ερτ. Ειμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη η δασκάλα ειναι πάρα πολύ γλυκιά η δουλεία είναι πολύ καλή, η μικρή την αγαπάει πολύ. Εγώ την ξεκινησα περισυ κατευθείαν μπαλέτο αλλά τη δευτερη απο του χρόνου που θα είναι 3,5 θα την πάω για μουσικοκινητική.

 

 

To καταλαβαίνεις πόσο ύποπτο είναι με το πρώτο σου post να διαφημίζεις μια επιχείρηση, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...