Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΒΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ


candy1234

Recommended Posts

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aν και πολύ αργότερα, ήθελα να ρωτήσω τί κάνατε τελικά κορίτσια με τις φοβίες σας? Καθότι, μόλις πέρασα τις εξετάσεις (την Παρασκευή) και τώρα μ' έπιασε ο φόβος να πάρω το αυτοκίνητό μας. Μου φαίνονται όλα σκληρά σε σχέση με του δασκάλου, άσε αυτός ο συμπλέκτης που θέλω 50 χρόνια για να τον φέρω στα μέτρα μου....Έχουμε ένα πεζό 106...Τέλος πάντων, διάβασα τα ποστ σας για να πάρω θάρρος. Λέω το απόγευμα να το πάρω για την πρώτη μου βόλτα εδώ τριγύρω....Αλλά φοβάμαι ............πάααααααρα πολύ ρε γμτ....Ξέρω όμως πως ή τώρα που είμαι ζεστή από τα μαθήματα, ή μετά ζήσε Μάη...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον 1 χρονο μετα οχι απλα παιρνω το αυτοκινητο αλλα πιανω και τα 100 :-) .

Μου πηρε ο αντρας μου δικο μου αυτοκινητο και γυρναω γυρω γυρω. Ολο τον χειμωνα πηγαινα στην δουλεια μου, τα μικρα στο σχολειο και τωρα στην θαλασσα. Επομενο βημα ...Εθνικη οδος, κατι που θα γινει συντομα μεσα στον μηνα :) . Μουτζωνω τον εαυτο μου για τα χρονια που εχασα με την φοβια μου. Νιωθω αλλος ανθρωπος, ανεξαρτητη!!!!! Μην αφηνετε κανεναν φοβο να σας στερει κατι απο την ζωη σας.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τη βολτίτσα μου - μια χαρά! Εντάξει, κοντινή διαδρομή, χαμηλές ταχύτητες κ.λ.π....αλλά νομίζω πως αν δεν το αφήσω, θα τα καταφέρω τελικά....Έβαλα και τις μουσικές μου...σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Οδηγώ πολλά χρόνια,δίπλωμα από το 1991.Στην Αθήνα.Με άγριες συνθήκες ξεκίνησα(παλιό και δύσκολο αυτοκίνητο),μετά καινούριο.

Έχω οδηγήσει σε εθνικές και χωματόδρομους,σε βουνά και όπου βάλει ο νους σας.

Και ήρθε μια μέρα που μετανάστευσα και διαπίστωσα ότι φοβάμαι πια να οδηγώ.

Ο σύζυγος μετά την απόκτηση του μωρού μας μού έκανε δώρο ένα μικρό δικό μου αμάξι.Το κοίταζα σαν ούφο,το αφήνω μήνες να στέκεται έξω απο το σπίτι και τον παρακαλάω να το οδηγεί πού και πού μην πέσει η μπαταρία και έχουμε ταλαιπωρίες.Να το οδηγήσω...ούτε λόγος!

Φοβάμαι πολύ γιατί εδώ υπάρχουν στο δρόμο ποδηλάτες και πεζοί που έχουν προτεραίοτητα(όχι όπως Ελλάδα δηλ.),γιατί τηρούν τα όρια ταχύτητος,ενώ εγώ ποτέ σχεδόν δεν τα έπαιρνα στα σοβαρά.Με λίγα λόγια φοβήθηκα μην φάω τα μούτρα μου και πάρω και καναν αθώο ποδηλάτη μαζί μου.

Άσε το χιόνι και τους πάγους,άλλη δύσκολη συνθήκη οδήγησης.

Και το χειρότερο ΔΕΝ παρκάρει κανείς όπου ναναι,σε πόλη ή σε χωριό ή στη μέση του πουθενά.Όχι δηδαδή η χλίδα της Ελλάδας,παρκάρω δωρεάν όπου γουστάρω!

 

Ε,την παθαίνεις τη φοβία να κάτσεις στο τιμόνι ή όχι;;;;

 

Τώρα προσπαθώ με δειλά βήματα να ξεκινήσω,γιατί τι να λέμε τώρα,είναι πρακτικό με το μωρό.Πήγα στο σουπερ μια φορά και νόμιζα ότι κατέκτησα την κορφή του Έβερεστ!Το παλεύω!

 

Κοριτσια πολύ ανακουφίστηκα που διάβασα τα ποστς σας,νόμιζα ότι μόνο σε μένα συμβαινει αυτο κι ένιωθα μια ήττα...εκτός την καζούρα του άντρα μου.

Ίσως τελικά να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ! ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 12 ΧΡΟΝΙΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ. ΜΕ ΦΟΒΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑ. ΜΕΤΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΟΔΗΓΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ "ΑΧΡΗΣΤΗ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΔΗΓΩ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ. ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΕΑΝ ΚΑΤΣΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΧΑΖΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ....... ΘΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΟΔΗΓΩ. ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΧΘΕΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΘΑ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΒΛΑΚΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΖΗ ΑΛΛΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΔΕΝ ΟΔΗΓΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ "ΠΑΡΕ ΤΑΞΙ"

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι υπάρχουν τόσες ομοιπαθούσες. Άραγε να υπάρχουν και άντρες αλλά δεν τολμούν να το ομολογήσουν;

Εγώ πήρα δίπλωμα στα 23 μου και οδηγούσα περίπου για 15 χρόνια. Στην αρχή το παλιό αυτοκίνητο του μπαμπά, μετά το καινούριο και μετά ενα δικό μου καινούριο μικρούλι που αγόρασα με τις πρώτες μου οικονομίες.

Ποτέ δεν ξεπέρασα την εθνική και τις μεγάλες ταχύτητες, ενώ μέσα στην Αθήνα και στο παρκάρισμα δεν είχα πρόβλημα. Μια φορά στη ζωή μου έκανα μια γρατζουνιά στο πλάι γιατί είχα τον μπαμπά μου μέσα κι ήθελα να το παίξω άνετη και πέρασα πιο γρήγορα απ΄ότι έπρεπε δίπλα από ένα φορτηγό που έκλεινε το δρόμο και έξυσα το πλαινό μου, το φορτηγό μια χαρά, απλώς με κορόιδευαν. Μετά έμεινα έγγύος και ογιατρός μου είπε να αποφεύγω την οδήγηση. Όταν γέννησα οδήγησα ελάχιστα και τότε διαπίστωσα τη φοβία. Με το που έβγαινα στην κίνηση νόμιζα ότι θα πεθάνω από το άγχος. Κάθε διαδρομή με κούραζε τόσο από την ταραχή μου που καλύτερα να την έκανα με τα πόδια. Για εθνική που πήγαινα στο εξοχικό έστω μετά δυσκολίας όυτε λόγος. Φυσικά σιγά σιγά σταμάτησα, μετά πούλησα και το αυτοκινητάκι για οικονομικούς λόγους και τώρα τίποτα. Του άντρα μου το αυτοκίνητο δεν το έχω πάρει ποτέ. Μου λέει βέβαια να το πάρω αλλά νιώθω ότι δεν το εννοεί, τον βλέπω πώς κάνει με το παραμικρό σημαδάκι που κάνει και ό ίδιος. Αισθάνομαι σα χαζή. Άραγε θα ξανοδηγήσω ποτε;

Link to comment
Share on other sites

οπ να που δεν ειμαι μονη μου,εγω πηρα το διπλωμα το 2001 οδηγουσα 4 χρονια κ λατρευα την οδηγηση μεχρι που ειχα ενα πολυ μεγαλο ατυχημα που παραλιγο να κοστισει τις ζωες εμενα κ της παρεας μου,απο τοτε ουτε ν ακουω για οδηγηση,η δουλεια μου ηταν κοντα κ τις βολτες προτιμουσα ενα ταξακι!ολοι με παροτρυναν να οδηγησω,ο αντρας μου με παρακαλαει να οδηγησω αν κ εχει ερωτα με το αυτοκηνιτο μας κ φοβαμαι να το γρατζουνισω...τωρα περιμενουμε παιδακι κ ενω η αναγκη να οδηγω θα ειναι μεγαλυτερη γιατι ωρα αναγκης,ψωνια κ πλεον θα το χρειαζομαι κ αν δουλευω ....ο φοβος ακομα μεγαλυτερος,πως θα βαζω το παιδι μεσα,τρεμω!τοσα χρονια οδηγω μονο στο χωριο ισα για να παω κανα σουπερ μαρκετ επειδη δεν πας με τα ποδια μονο αυτο!νομιζω δεν θα οδηγησω ποτε κ πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια γεια σας.ειμαι 18 κ μολις πηρα διπλωμα.φοβαμαι πολυ δεν ξερω γιατι.εχω δικο μ αμαξι.τ αγορι μ ειναι 22.δεν εχει δικο τ αμαξι.οταν παμε με το δικο μ αμαξι να οδηγω η να ειμαι συνοδηγος για καλυτερα.πειτε μ την γνωμη σας.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθεις μια ανασφάλεια, ειδικά τον πρώτο καιρό.Καλύτερα πάντως να "φοβάσαι" από το να νιώθεις σούπερ οδηγάρα και να είσαι γκαζοφονιάς και επικίνδυνη.Με την καθημερινή επαφή με το τιμόνι θα νιώσεις σιγά σιγά πιο άνετη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω για το θαρρος που μου δινεις.τ αγορι μ ομως μ λεει να οδηγαει εκεινος

Αν οδηγάει εκείνος, δε θα πάρεις ποτέ τον αέρα, και μετά θα σου φαίνεται όλο και πιο δύσκολο..

Επίσης, το αυτοκίνητο είναι δικό σου, όσο και να τον αγαπάς, εσύ είσαι αυτή που θα αποφασίσει ποιος θα το οδηγάει;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν οδηγήσεις μόνη σου δε θα σου φύγει η φοβία. Προτίμησε για συνεπιβάτη κάποιον που εμπιστευεσαι αλλά δε θα σου κάνει συνέχεια υποδείξεις με αποτέλεσμα να αγχώνεσαι περισσότερο. Τον φίλο σου εφόσον έχεις αυτοκίνητο μπορείς να περνάς εσύ να τον παίρνεις απο το σπίτι του. Αν οδηγεί μόνο αυτός, ποιος ο λόγος να έχεις εσύ αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Δεν σου κάνω καθόλου πλάκα

Οδηγώ 22 χρονια και έχω πάντα μια εικόνα της Μεγαλοχαρης στα πόδια μου, οχι επειδή φοβάμαι να οδηγήσω αλλα επειδή φοβάμαι μην παθω ατύχημα ειδικά απο τα περίεργα που πέφτει ο άλλος πανω σου απο το πουθενά!

 

By the way μην δινεις ποτε το αυτοκίνητο σε κανενα.. Μην παει και σκοτώσει κάνενα και βρεις το μπελά σου!

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως πολυ επικινδυνα το ξερω.ομως φοβαμαι πολυ.δεν νιω8ω πολυ σιγουρη.να οδηγω η να οδηγαει τ αγορι μ καλυτερα κ να ειμαι συνοδηγος.τι 8α κανες στην 8εση μ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως πολυ επικινδυνα το ξερω.ομως φοβαμαι πολυ.δεν νιω8ω πολυ σιγουρη.να οδηγω η να οδηγαει τ αγορι μ καλυτερα κ να ειμαι συνοδηγος.τι 8α κανες στην 8εση μ?

 

Kαλημερα και απο εμενα!

Λυπαμαι αν θα σε στενοχωρησω αλλα το ζητημα οδηγηση ειναι πολυ ευαισθητο και καθενας που οδηγει θα πρεπε να διακρινεται μονο απο υπευθυνοτητα αλλα κι αυτοπεποιθηση..

Καταρχην καλυτερα να μην το δινεις σε αλλον το αυτοκινητο σου, οσο κι αν πστευεις οτι το αγορι σου ειναι υπευθυνο και "το χει".. ζητα βοηθεια απο την οικογενεια σου καλυτερα, εμενα ερχοταν ο μπαμπας μου αρκετο καιρο μαζι μου, μονο ζητα του να μην σε ζαλιζει εκεινη τη στιγμη κ να μη σε αγχωνει παραπανω.

Αν δεις οτι λυση δε βρισκεις ζητα βοηθεια απο ειδικο, τι να πω.

Αλλα να ξερεις οτι στο δρομο αν βγαινεις με τετοια ψυχολογια εισαι επικινδυνη τοσο για τον εαυτο σου οσο και για τους υπολοιπους οδηγους.. ο φοβισμενος και αναποφασιστος οδηγος ειναι και ο χειροτερος. Τα βλεπουμε καθημερινα.συγνωμη αλλα δεν ειναι ολοι φτιαγμενοι για οδηγηση, δε λεω να σαι σουμαχερ αλλα ειναι μια δραστηριοτητα σοβαρη και πρεπει να την κανουμε σωστα.. Αν δεις οτι παρολη την εξασκηση δεν βελτιωνεται η κατασταση ισως θα πρεπει να το ξανασκεφτεις..

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και απο εμενα!

Λυπαμαι αν θα σε στενοχωρησω αλλα το ζητημα οδηγηση ειναι πολυ ευαισθητο και καθενας που οδηγει θα πρεπε να διακρινεται μονο απο υπευθυνοτητα αλλα κι αυτοπεποιθηση..

Καταρχην καλυτερα να μην το δινεις σε αλλον το αυτοκινητο σου, οσο κι αν πστευεις οτι το αγορι σου ειναι υπευθυνο και "το χει".. ζητα βοηθεια απο την οικογενεια σου καλυτερα, εμενα ερχοταν ο μπαμπας μου αρκετο καιρο μαζι μου, μονο ζητα του να μην σε ζαλιζει εκεινη τη στιγμη κ να μη σε αγχωνει παραπανω.

Αν δεις οτι λυση δε βρισκεις ζητα βοηθεια απο ειδικο, τι να πω.

Αλλα να ξερεις οτι στο δρομο αν βγαινεις με τετοια ψυχολογια εισαι επικινδυνη τοσο για τον εαυτο σου οσο και για τους υπολοιπους οδηγους.. ο φοβισμενος και αναποφασιστος οδηγος ειναι και ο χειροτερος. Τα βλεπουμε καθημερινα.συγνωμη αλλα δεν ειναι ολοι φτιαγμενοι για οδηγηση, δε λεω να σαι σουμαχερ αλλα ειναι μια δραστηριοτητα σοβαρη και πρεπει να την κανουμε σωστα.. Αν δεις οτι παρολη την εξασκηση δεν βελτιωνεται η κατασταση ισως θα πρεπει να το ξανασκεφτεις..

Πέτυχες διάνα!! Έτσι ειναι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν οδηγείς εσύ το αυτοκίνητο πώς θα μάθεις και θα γίνεις καλύτερη; Ούτε τους δρόμους δε θα μάθεις. Το αγόρι σου τι λέει όταν είστε μαζί και οδηγείς; Πάρε θάρρος και έναν καλό συνοδηγό και κάνε βόλτες. Απλά να είσαι πολύ προσεκτική. Πάντα θα πρέπει να είσαι προσεκτική όταν οδηγείς όσο έμπειρη και να είσαι. Αν τελικά δεν έχεις σκοπό να οδηγήσεις, τι το θέλεις το αυτοκίνητο; το να έχεις αυτοκίνητο και να είσαι μονίμως συνοδηγός είναι σανα έχεις προσλάβει σοφέρ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κ απο μενα..ειμαι 21 και εχω το διπλωμα 2 χρονια αλλα οδηγαω τον τελευταιο χρονο μονο οταν πηγαινω σπιτι μου χριστουγεννα, Πασχα και καλοκαιρι γιατι σπουδαζω σε αλλη πολη.. φυσικα οδηγαω του πατερα μου το αμαξι ..στην αρχη πηγαινα μονο μαζι του κ μετα το επαιρνα κ μονη αλλα φοβοταν να μου το δινει τα βραδια..φετος τα χριστουγεννα τον πιεσα και μου το εδωσε κανα δυο φορες..αλλα μια μερα το γρατζουνισα αρκετα κ εχω στενοχωρηθει πολυ γιαυτο..πλεον νιωθω οτι δεν ειμαι καλη οδηγος πανω που ειχα εξοικειωθει με το αμαξι και την οδηγηση γενικοτερα..βεβαια η πολη που οδηγαω,η Καβαλα, ειναι δυσκολη γιατι εχει μονο ανηφορες κατι που δυσκολευει αρκετα την οδηγηση αλλα αυτο δεν δικαιολογει το γεγονος οτι το γρατζουνισα.ο μπαμπας μου λεει δεν πειραζει αλλα προφανως και πειραζει..νιωθω πολυ ασχημα..και κατι τελευταιο : λατρευω την οδηγηση και την αισθηση που εχω οταν οδηγαω..τι να κανω για να το ξεπερασω αυτο?? νιωθω οτι αν οδηγησω μπορει παλι να συμβει και να απογοητευτω ακομη πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Να δεχτεις οτι ναι μπορει να ξανασυμβει και απλα να οδηγας προσεχοντας στο βαθμο που μπορεις! Δηλαδη οι εμπειροι οδηγοι δεν κανουν γρατζουνιες? Ή ακομα χειροτερα, δεν τρακαρουν? Ολοι μπορει να εχουμε μια κακη στιγμη, μια λαθος εκτιμηση του ογκου του αυτοκινητου, μια στραβοτιμονια, μην απογοητευεσαι. Θα κανεις τα λαθακια σου οπως ολοι, ετσι μαθαμε ολοι! Ο μονος τροπος να γινεις καλη οδηγος ειναι η εξασκηση αρκει φυσικα να εισαι συγκεντρωμενη οταν οδηγας.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο..αυτα μπορουν να συμβουν στον οποιονδηποτε..ολοι αυτο μου λενε..το θεμα ειναι οτι παντα προσεχω γιατι ειμαι και σχετικα νεα οδηγος και δεν τρεχω γιαυτο απογοητευτηκα πολυ με αυτο που εγινε..απλα σκεφτομαι ολη την ωρα την στιγμη που γρατζουνισα το αμαξι και οτι αν επαιρνα λιγο πιο ανοιχτα την στροφη δεν θα γινοταν η ζημια..δεν λεω οτι ηταν μεγαλη ζημια αλλα οσο να ναι γρατζουνιστηκε κ εκανε ενα μικρο βαθουλωμα..σε ευχαριστω για την συμβουλη..θα κρατησω αυτο για τους εμπειρους οδηγους και οτι ακομη κ αυτοι μπορει να προκαλεσουν ζημια..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...