Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ..ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΗ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ :D ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ??

 

Παράθεση

 

 

Edit Admin:

 

Ψηφοφορία  Κάνατε CVS;

 

Ψηφοφορία Ποιά ήταν τα αποτελέσματα της CVS;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ προσωπικά όχι αλλά χαίρομαι που είχες καλά αποτελέσματα...και όλα πήγανε καλά... :D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξερω τι ειναι αυτο.μπορεις να μου εξηγησεις?? :D

μπραβο που ολα πηγαν καλα!

 

 

 

 

ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΑ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕν ήξερα οτι ποναει τοσο...... :? τωρα καταλαβαινω γιατι ο γιατρός μου επέμενε να κανω καλυτερα αμνιοπαρακέντηση.

Ευτυχως που σου πηγαν όλα καλα. Αξιζει το κόπο για τα μωράκια μας.

Καλη συνέχεια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ..ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΗ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ :D ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ??

 

Εγώ την έκανα, γιατί το αποτέλεσμα από το αλφα τέστ έδειξε μεγάλο ποσοστό να γεννηθεί το παιδί με σύνδρομο down, βέβαια το συγκεκριμένο κέντρο που πήγα ήταν απαράδεκτο γιατί κανείς δεν με ρώτησε άν έχω πιεί φάρμακα ή ορμόνες μια και η μπεμπού μου έγινε με εξωσωματική, φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τέλειως διαφορετικά και το παιδάκι μου γεννήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ..ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΗ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ :D ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ??

 

Εγώ την έκανα, γιατί το αποτέλεσμα από το αλφα τέστ έδειξε μεγάλο ποσοστό να γεννηθεί το παιδί με σύνδρομο down, βέβαια το συγκεκριμένο κέντρο που πήγα ήταν απαράδεκτο γιατί κανείς δεν με ρώτησε άν έχω πιεί φάρμακα ή ορμόνες μια και η μπεμπού μου έγινε με εξωσωματική, φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τέλειως διαφορετικά και το παιδάκι μου γεννήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ PAPP A ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN .ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΣΟΥ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ είμαι μόλις 25 και έκανα και εγω λήψη τροφοβλάστη πριν 1 χρόνο

επειδή ο γιατρός ήτανε ........ και ήθελε φράγκα...

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί παιδί με σύνδρομο αν οι 2

γονείς είναι 25 και υγιείς.

 

Τεσπά,η μικρή μου να είναι καλά και χαλάλι της...

 

επώδυνη ναι και εγώ μόνο ξυλοκαίνη αλλα οκ δεν πονάει και τόσο,οτι

πονά ναι αλλά οχι τοσο.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει τέτοια εξέταση αλλά σκέφτομαι αν στην αμνιοκεντηση έχεις 1% πιθανότητα αποβολής στη ληψη τροφοβλάστη δεν διατρέχεις κίνδυνο?Λυπάμαι irenedur που υπεβλήθης σε τέτοια διαδικασία.Ευτυχώς που η μικρή σου είναι καλά και υγιης..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η λήψη τροφοβλάστης είναι μία εξέταση που έχει στόχο να ανιχνευθούν τυχόν ανωμαλίες του εμβρύου. Ευλόγως δημιουργείται μια σειρά ερωτημάτων, στα οποία παραθέτουμε τις απαντήσεις.

 

Γιατί γίνεται;

 

Η λήψη τροφοβλάστης γίνεται για να ανιχνευθούν:

 

Χρωματοσωμικές

Συγγενείς ή κληρονομικές

Μεταβολικές ανωμαλίες του εμβρύου

Πότε γίνεται ;

 

Από την 11η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και μετά.

 

Πώς γίνεται;

 

Με υπερηχογραφικό έλεγχο και τη χρήση πολύ λεπτών βελόνων γίνεται , κατ αρχήν , τοπική αναισθησία στο δέρμα, στο υποδόριο και στους μυς της κοιλιάς της εγκύου. Αφού ολοκληρωθεί η αναισθησία μια λεπτή βελόνα περνά το τοίχωμα της μήτρας και αναρροφά ένα μικρό κομμάτι του πλακούντα (τροφοβλάστης) του μωρού. Το κομμάτι αυτό στέλνεται στο εργαστήριο για να γίνουν οι απαραίτητες αναλύσεις.

 

Πότε περιμένω αποτελέσματα;

 

Οι πέντε βασικές χρωματοσωμικές ανωμαλίες (τρισωμία 21, 18&13 , καθώς και οι φυλετικές ανωμαλίες Χ&Υ) ανιχνεύονται από το εργαστήριο σε δύο-τρεις ημέρες.

Οι υπόλοιπες αναλύσεις κρατούν δύο εβδομάδες .

 

Τι να περιμένω;

 

Σε δύο –τρεις ημέρες θα σας ανακοινωθεί το πρώτο αποτέλεσμα για τις χρωματοσωμικές ανωμαλίες .Εάν αυτό είναι φυσιολογικό, τότε είναι σχεδόν απίθανο να αλλάξει τις επόμενες δύο εβδομάδες.

 

Πόσο επικίνδυνη είναι;

 

Ο κίνδυνος αποβολής από τη λήψη τροφοβλάστης κυμαίνεται από 0.5 % έως 1%.

 

Υπάρχει σχέση με την αμνιοπαρακέντηση;

 

Και οι δύο επεμβάσεις έχουν τον ίδιο κίνδυνο αποβολής .Το πλεονέκτημα της λήψης τροφοβλάστης είναι ότι γίνεται νωρίτερα από την αμνιοπαρακέντηση , ενώ το μειονέκτημα της είναι ότι δεν είναι ότι δεν είναι πάντα δυνατή η εκτέλεση της λόγω ανατομικών συνθηκών (θέση μήτρας, θέση πλακούντα, σωματική διάπλαση της εγκύου).

πηγη.http://www.miteralive.gr

 

Προσωπικα δεν μου εχει συμβει να χρειαστω να κανω.....και ευχομαι σε καμια μαμα να μην χρειαστει...

εφοσον ομως προκειτε για την υγεια και το μελλον του παιδιου ,εννοειτε οτι πρεπει και ειμαστε υπευθυνες γιαυτο

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αυτή την εξέταση πέρυσι στο Ελενα αλλά δεν πόνεσα καθόλου μα καθόλου. Ενα τσιμπηματάκι ένιωσα μόνο, αλλά μεγαλύτερη ήταν η αγωνία μου για το αν θα πάνε όλα καλά. Νομίζω ότι η εξέταση αυτή υπερτερεί της αμνιοπαρακέντησης, διότι αν και έχει σχεδόν τις ίδιες πιθανότητες αποτυχίας (αποβολής) γίνεται αρκετά νωρίτερα από την πρώτη και αν υπάρχει πρόβλημα εντοπίζεται γρηγορότερα και είναι πιο εύκολο να σταματησει η εγκυμοσύνη. Επίσης μαθαίνεις και το φύλο του παιδιου νωρίτερα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή τόσο εγώ, όσο και ο άντρας μου έχουμε στίγμα μεσογειακής αναιμίας (ή πιο επιστημονικά: είμαστε φορείς ετερόζυγης β' μεσογειακής αναιμίας), ήξερα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου ότι θα πρέπει να κάνω αυτή την εξέταση, γιατί υπήρχε πιθανότητα 25% το παιδί να πάσχει από μεσογειακή αναιμία.

Την έκανα στη 13η βδομάδα, στο ΜΗΤΕΡΑ και θα έλεγα ότι ήταν περισσότερο "άβολη" ως διαδικασία, παρά επώδυνη. Βέβαια, στην αρχή πόνεσα λιγάκι (πολύ λίγο, όμως), γιατί δεν είχε "πιάσει" ακόμα καλά η τοπική αναισθησία. Επίσης, για λίγες ώρες μετά την εξέταση αισθάνεσαι τους κοιλιακούς σου "πιασμένους", σαν να έκανες εντατική γυμναστική.

Το "καλό" στην όλη υπόθεση ήταν ότι αφενός έμαθα νωρίτερα το φύλο του παιδιού, αφετέρου, επειδή έγινε ταυτόχρονα και έλεγχος καρυότυπου στο υλικό που συνέλεξαν, ήξερα με βεβαιότητα ότι το παιδάκι μου δεν πάσχει όχι μόνο από μεσογειακή αναιμία, αλλά και από τις γνωστές χρωμοσωμικές ανωμαλίες χωρίς να χρειαστεί να κάνω αυχενική διαφάνεια και papp-A.

Αν δεν κάνω λάθος, πάντως, οι πιθανότητες αποβολής είναι λίγο πιο αυξημένες σε σχέση με την αμνιοπαρακέντηση (μέχρι 2%), κυρίως γιατί γίνεται πιο νωρίς και άρα είναι πιο επικίνδυνο (στην περίπτωση μας, δε γινόταν κι αλλιώς, αφού άλλο 2% κι άλλο 25%).Γι΄αυτό χρειάζεται λίγο προσοχή τις επόμενες ημέρες, όχι απαραίτητα ξάπλα, αλλά ξεκούραση.

Τα πρώτα αποτελέσματα (για την μεσογειακή) τα έλαβα 1 βδομάδα μετά (1 αιώνας μου φάνηκε!) και τα οριστικά (για τον καρυότυπο) 2-3 βδομάδες αργότερα.

 

Υ.Γ. Να σας αναφέρω και μια συγκλονιστική λεπτομέρεια, που όσες μανούλες έχουν κάνει την εξέταση πιθανόν την πρόσεξαν: μόλις ο γιατρός έβαλε τη βελόνα για να συλλέξει το υλικό, το μωρό μου, από κει που κουνιόταν και κλωτσούσε και κούναγε χεράκια συνέχεια, κοκκάλωσε, μαζεύτηκε στην απέναντι μεριά της μήτρας και περίμενε...σε στυλ "μάγκες, μας την πέσανε, ας κάνω τον ψόφιο κοριό μπας και γλυτώσω!"

Τι σου είναι η φύση...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

μόλις ο γιατρός έβαλε τη βελόνα για να συλλέξει το υλικό, το μωρό μου, από κει που κουνιόταν και κλωτσούσε και κούναγε χεράκια συνέχεια, κοκκάλωσε, μαζεύτηκε στην απέναντι μεριά της μήτρας και περίμενε...σε στυλ "μάγκες, μας την πέσανε, ας κάνω τον ψόφιο κοριό μπας και γλυτώσω!"

 

:shock: φοβερο...Και σκεψου οτι ησουν στην 13η μονο εβδομαδα

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Να σας αναφέρω και μια συγκλονιστική λεπτομέρεια' date=' που όσες μανούλες έχουν κάνει την εξέταση πιθανόν την πρόσεξαν: μόλις ο γιατρός έβαλε τη βελόνα για να συλλέξει το υλικό, το μωρό μου, από κει που κουνιόταν και κλωτσούσε και κούναγε χεράκια συνέχεια, κοκκάλωσε, μαζεύτηκε στην απέναντι μεριά της μήτρας και περίμενε...σε στυλ "μάγκες, μας την πέσανε, ας κάνω τον ψόφιο κοριό μπας και γλυτώσω!"

Τι σου είναι η φύση...[/quote']

 

Μια φίλη μου που έκανε αμνιοπαρακέντηση μου είπε ότι όταν μπήκε η βελόνα, η μικρή της όχι απλώς δεν μαζεύτηκε αλλά άπλωνε το χεράκι της συνεχώς προς τα κει με αποτέλεσμα να καθυστερεί η εξέταση γιατί οι γιατροί φοβόντουσαν ότι η μικρή θα ακουμπούσε στο τέλος τη βελόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ.

ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΩΔΥΝΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΕΦΤΑΣΕ ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ 1Η ΦΟΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΕΠΩΔΥΝΗ ΚΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ.

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ, ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ.

 

ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ) ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΣ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑΚΙΑ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΑΚΙ ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Bizeli είναι σαν την αμνιοπααρακέντηση απλά είναι πιο ειδική εξέταση συνήθως την κάνουν οι πιο μεγάλες ηλικίες ή αμα σε κάποια γυναίκα ο γιατρός της δει κάτι και θέλει πιο γρήγορα αποτελέσματα μια και αυτή η εξέταση γίνεται νωρίτερα από την αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

Bizelaki, η βασική διαφορά με την αμνιοπαρακέντηση είναι ότι γίνεται πιο νωρίς στην εγκυμοσύνη και ότι συλλέγεται υλικό από τον πλακούντα και όχι αμνιακό υγρό. Για αυτό το λόγο, προτιμάται αντί της αμνιοπαρακέντησης, όταν υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να υπάρχει κάποια ανωμαλία στο έμβρυο, είτε λόγω ηλικίας των γονιών, είτε λόγω κληρονομικών παραγόντων, όπως η μεσογειακή αναιμία στη δική μου περίπτωση. Δεν την κάνουν όλες οι γυναίκες (ευτυχώς για αυτές), γιατί υπάρχει πιθανότητα περίπου 2% να προκαλέσει αποβολή. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να το κάνει μια γυναίκα, όταν "στατιστικά" δεν φαίνεται να συντρέχει λόγος.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ) ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΣ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑΚΙΑ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΑΚΙ ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

Νομίζω πως ήδη και πριν από την λήψη τροφοβλάστης, το έχεις δεί να κουνιέται, έτσι δεν είναι; Ήδη το ξέρεις ότι υπάρχει ένα πλασματάκι μέσα σου. Και αντιδρά και στον απλό υπέρηχο, όχι μόνο στην εξέταση αυτή. Κι αυτό που λες μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε γυναίκα, οποιαδήποτε στιγμή της εγκυμοσύνης της. Είναι πάντα το ίδιο οδυνηρό.

Όμως, έτσι είναι η φύση και εγώ σε αυτή τη δύναμή της υποκλίνομαι. :wink:

ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ.

ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΩΔΥΝΗ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΕΦΤΑΣΕ ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ 1Η ΦΟΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΕΠΩΔΥΝΗ ΚΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ.

Λυπάμαι πολύ που χρειάστηκε να το ζήσεις αυτό. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί την έχω ζήσει κι εγώ αυτή την αγωνία και ξέρω ότι θα χρειαστεί να την ξαναζήσω κάθε φορά που θα μένω έγκυος, κι ίσως την επόμενη φορά να μην είμαι τόσο τυχερή. :cry::cry:

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ, ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ.

Τίποτα κακό δε θα συμβεί, μην έχεις άγχος! Όλα θα πάνε μια χαρά και σύντομα θα κρατάς το παιδάκι σου στην αγκαλιά σου! :wink::wink::wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...