Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;  

930

  1. 1. Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;

    • Σίγουρα ναι!
      1188
    • Σίγουρα οχι!
      28
    • Ισως μετα απο πολύ σκέψη και αρκετές προσπάθειες!
      396


Recommended Posts

Πρόσφατα έμαθα για κάποια γνωστή μου η οποία έχει ένα παιδάκι 3χρονών, οτι μετά από ανεπάλληλες εξοσωματικές κατέφυγε τελικά στην υιοθεσία!

Δεν έπεσα καθόλου από τα σύννεφα!

Μου φάνηκε πολύ φυσιολογικό και πραγματικά τους θαυμάζω για αυτή τους την απόφαση!

Δυστυχώς εδω στην ελλάδα είναι ένα θέμα ταμπού για τις ελληνικές οικογένειες και απο οτι ξερω πολλά ζευγάρια με ουσιαστικό και σοβαρό πρόβλημα στην απόκτηση ενός παιδιού διστάζουν απλά για το "τι θα πει ο κόσμος"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι θα το έκανα, δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς παιδιά!

Αβίαστα και χωρίς καμμία επιφύλαξη θα το έκανα!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ναι,το εχω σκεφτει ακομα και τωρα που εχω παιδια....

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολοι όσοι απαντουμε στο θεμα της υιοθεσίας έχουμε στο μυαλό μας υιοθεσία βρέφους, υγειους, αρτημελούς, ανοιχτόχρωμου χρώματος. Αν κάποιοα από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν υπήρχε πάλι πιστεύετε οτι θα απαντούσατε καταφατικά στην ερώτηση αυτη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι πάλι το ίδιο θα απαντούσα!

Εξάλλου θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα μας να αποκτήσει ένα παιδάκι με κάποια προβλήματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το έκανα, αν δεν υπήρχε άλλος δρόμος για να αποκτήσω ένα μωρό. Και μετά από πολύ σκέψη, διότι:

Ο καλός μου είναι λίγο αρνητικός σε αυτό το θέμα. Και οι ενδοιασμοί του έχουν να κάνουν με το τι μπορεί να κουβαλάει ένα άγνωστο παιδί στο “DNA” του (ψυχοσωματικά, …). Όχι, ότι το δικό μας DNA είναι καλύτερο, απλά είναι πιο γνώριμο.

Εγώ, έχω λιγότερους ενδοιασμούς και σαφώς θα το αποφάσιζα πιο εύκολα.

 

Και με κάθε ειλικρίνεια, θα το ήθελα υγιές και αρτιμελές. Άλλο να σου τύχει κάτι και άλλο να το επιλέξεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη,κ ξεροντας οτι υιοθετοντας ενα παιδι θα μπορουσαν να προυπαρχουν πολλες ασθενεις.

απο την στιγμη που δεν θα ηξερα το ιστορικο της οικογενειας,οπως πχ η σχιζοφρενεια,η αλλες συγγενεις παθησεις οι οποιες δεν ειναι εμφανες

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα το εκανα... και χωρις προσπαθια εξωσωματικης νομιζω... και μου αρεσει και η ιδεα του να ηταν πχ αλλου χρωματος. το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι αν ειναι μαυρακι -που τα λατρευω- πως θα ενιωθε με λευκους γονεις...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός μου είναι λίγο αρνητικός σε αυτό το θέμα. Και οι ενδοιασμοί του έχουν να κάνουν με το τι μπορεί να κουβαλάει ένα άγνωστο παιδί στο “DNA” του (ψυχοσωματικά, …). Όχι, ότι το δικό μας DNA είναι καλύτερο, απλά είναι πιο γνώριμο.

Εγώ, έχω λιγότερους ενδοιασμούς και σαφώς θα το αποφάσιζα πιο εύκολα.

Το ίδιο νιώθει και ο άνδρας μου σε αντίθεση με εμένα. :?

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol: φυσικα θα το εκανα με ολη μου την καρδιαελπιζω να απλουστευτουν επιτελους οι διαδικασιες στην ελλαδα.επισης θα το εκανα ακομα και αν δεν ειχα συντροφο.θα αφοσιωνομουν στο παιδι μου γιατι παιδι μου θα το ενιωθα.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα πλάσμα!

Που το κάνει με την καρδιά της και όχι γιατί έμεινε έγκυος κατά λάθος και αναθρέφει ένα παιδί μόνο απο υποχρέωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ θα το έκανα πριν κάνω πολλές εξωσωματικές.Δηλαδή θα έκανα 2-3 το πολύ και μετά θα προσωρούσα στην υιοθεσία.

:lol:

Μέσα απο τα μάτια σας βλέπω τον κόσμο και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

.png

dev313prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το έκανα πριν κάνω πολλές εξωσωματικές.Δηλαδή θα έκανα 2-3 το πολύ και μετά θα προσωρούσα στην υιοθεσία.

:lol:

 

Κι εγώ κάπως έτσι σκέφτομαι. Θα έκανα κάποιες προσπάθειες και μετά. Το θέμα είναι ο σύντροφος και πώς το βλέπει γιατί εμείς οι γυναίκες είμαστε πιο ευαισθητοποιημένες και δεκτικές σε κάτι τέτοιο...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτευτηκα παλι τον αντρα μου οταν σε μια συζητηση μας (ασχετο, απο το σχολειο του παιδιου ξεκινησαμε) μου προτεινε εαν τα οικονομικα μας πανε καλα(κανουμε ενα μεγαλο βημα αυτο τον καιρο στα επαγγελματικα μας) να αποκτησουμε και ενα τριτο παιδακι, οχι βιολογικα δικο μας αλλα απο υιοθεσια. Με συγκινησε παρα πολυ αυτη του η κουβεντα.

Βεβαια μιλαω εκ του ασφαλους γιατι εχω ηδη 2 βιολογικα παιδια μου χωρις ποτε να εχω μπει σε διαδικασιες ιδιαιτερης προσπαθειας.

Πιστευω πως ενας απο τους λογους που κανουμε παιδια ειναι και ο προσωπικος μας εγωισμος(αρχικα τουλαχιστον γιατι μετα τον ερχομο του παιδιου αλλαζει ολη η κοσμοθεωρια), επομενως το να αποδεχθει καποιος πως δεν μπορει να διαιωνισει τα δικα του γονιδια ειναι πολυ δυσκολο, ειδικα αν ειναι και γυναικα που πρεπει να συνηθισει την ιδεα πως ποτε δεν θα ζησει την εμπειρια της εγκυμοσυνης και της γεννας.

Προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους που υιοθετουν παιδια και τους προσφερουν μια ευκαιρια ζωης, που τους τη στερησαν καποιοι αλλοι-ηθελημενα η μη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους που υιοθετουν παιδια και τους προσφερουν μια ευκαιρια ζωης, που τους τη στερησαν καποιοι αλλοι-ηθελημενα η μη.

 

Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα θα το εκανα με ολη μου την καρδιαελπιζω να απλουστευτουν επιτελους οι διαδικασιες στην ελλαδα

 

Φετος αλλαξε λιγο ο νομος. Τωρα περιμενουν μεχρι ενα χρονο να ερθουν οι γονεις να παρουν το παιδι...αν δεν ερθουν σε ενα χρονο το δινουν για υιοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τους ανθρωπους που υιοθετουν παιδια και τους προσφερουν μια ευκαιρια ζωης, που τους τη στερησαν καποιοι αλλοι-ηθελημενα η μη.

 

Η ευκαιρία ζωής δίνεται στους γονείς που υιοθετούν, όχι στα παιδιά που υιοθετούνται..

Link to comment
Share on other sites

Το "ευκαιρια ζωης" το εγραψα και το υποστηριζω σκεπτομενη την εναλλακτικη των παιδιων αυτων που ειναι το ιδρυμα, το οποιο ιδρυμα. Δεν ειναι καλυτερα να ζουν σε ενα οικογενειακο περιβαλλον;

Σαφως και οι αναδοχοι αποκτουν κατι πολυτιμο, ενα παιδικο γελιο στο σπιτι τους, νομιζω ομως πως τα παιδια ειναι αυτα που θα ωφεληθουν περισσοτερο μιας και αποκτουν μια οικογενεια που θα τα στηριζει και θα τα αγαπα και θα τα φροντιζει.

Link to comment
Share on other sites

Το "ευκαιρια ζωης" το εγραψα και το υποστηριζω σκεπτομενη την εναλλακτικη των παιδιων αυτων που ειναι το ιδρυμα, το οποιο ιδρυμα. Δεν ειναι καλυτερα να ζουν σε ενα οικογενειακο περιβαλλον;

Σαφως και οι αναδοχοι αποκτουν κατι πολυτιμο, ενα παιδικο γελιο στο σπιτι τους, νομιζω ομως πως τα παιδια ειναι αυτα που θα ωφεληθουν περισσοτερο μιας και αποκτουν μια οικογενεια που θα τα στηριζει και θα τα αγαπα και θα τα φροντιζει.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Στην πράξη όμως - στην Ελλάδα τολάχιστον - ένα παιδί προς υιοθεσία είναι περίπου δεδομένο ότι θα βρει οικογένεια, ενώ ένα άτεκνο ζευγάρι, καθόλου βέβαιο ότι θα αποκτήσει παιδί.

 

Οι πραγματικές "ευκαιρίες ζωής", με την έννοια που το είπες, αφορούν τα παιδιά που αντιμετωπίιζουν κάποιο πρόβλημα υγείας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...