Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγκλονιστικές καταγγελίες στο Συνέδριο των Μαιών


νινάκια2

Recommended Posts

Ελάτε αύριο να σας ξεγεννήσουμε»!

Συγκλονιστικές καταγγελίες στο Συνέδριο των Μαιών

 

Πραγματοποιήθηκε το 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο Μαιών - Μαιευτών, για πρώτη φορά από τις ίδιες τις μαίες, μόνο για τις μαίες. Κι αυτό είναι κάτι που τους έδωσε την ευκαιρία να μιλήσουν για πολλά κακώς κείμενα στον τόπο μας και να κάνουν συγκλονιστικές καταγγελίες για τα οργανωμένα σχέδια συμφερόντων που λυμαίνονται το χώρο της περιγεννητικής υγείας, με τεράστια κέρδη που συνεχώς γιγαντώνουν: Οι μεγαλοκαρχαρίες του ιατρικού κατεστημένου, που έχουν συμφέροντα από την ιδιωτικοποίηση και την εμπορευματοποίηση της υγείας, θεριεύουν, εμφανίζοντας την εγκυμοσύνη και τον τοκετό (που είναι μια φυσιολογική διαδικασία) σαν αρρώστια! Ετσι, οι επιστήμονες μαίες, που είναι πέντε χιλιάδες στην Ελλάδα, δεν αξιοποιούνται, ετεροαπασχολούνται, υποαπασχολούνται, περιθωριοποιούνται, παροπλίζονται. Κι ας έχουν τετράχρονες σπουδές, εμπειρία και το πτυχίο τους είναι ισότιμο με τα πτυχία των μαιών σ' όλη την Ευρώπη.

 

Μια στις τρεις γεννά με καισαρική

Το συνέδριο γίνεται για να προβληματιστούν όχι μόνο οι «ειδικοί», όχι μόνο η πολιτεία, αλλά και το ευρύτερο κοινό, που πρέπει να ενημερωθεί ώστε ν' αλλάξουν πολλά. Οπως καταγγέλθηκε στο συνέδριο από την πρόεδρο του Συλλόγου Επιστημόνων Μαιών - Μαιευτών Ελένη Σαμαριτάκη, στην Ελλάδα γύρω στο 32% των γυναικών γεννάνε με καισαρική, ενώ ο μέσος όρος στα άλλα ευρωπαϊκά κράτη είναι 9-13%.

 

Γίνονται περισσότερες από 200.000 εκτρώσεις το χρόνο σε αναλογία 100.000 γεννήσεων. Ο μητρικός θηλασμός αντιμετωπίζεται σαν παλιομοδίτικη συνήθεια, ενώ ανθεί η προβολή του ξένου γάλακτος - παρά το νόμο που τον απαγορεύει - κι αυτό προς όφελος των βιομηχανιών!

 

Η μαία - μαιευτής βρίσκεται απλός θεατής των γεγονότων, χωρίς να μπορεί να αναλάβει πρωτοβουλίες προς όφελος της μητέρας και του παιδιού της. Κι αυτό παρότι η νομοθεσία κατοχυρώνει το δικαίωμά της να ασχοληθεί με δική της ευθύνη με την εγκυμοσύνη, τον τοκετό, τη λοχεία και το νεογέννητο. Ωστόσο, δεν προσλαμβάνονται και δεν αξιοποιούνται οι μαίες, οι επισκέπτριες υγείας, οι κοινωνικοί λειτουργοί και οι ψυχολόγοι που χρειάζονται για να στηρίξουν την Ελληνίδα. Ετσι, όσο θα περνάει ο καιρός, θα επιδεινώνεται το πρόβλημα που συνδέεται με το δημογραφικό (σήμερα αντιστοιχούν 1,5 παιδιά σε κάθε γυναίκα). Και όπως καταγγέλθηκε, τα δικαιώματα της μητέρας και του παιδιού θα αγνοούνται ή θα υποβαθμίζονται προς όφελος μιας τεχνοκρατικής αντιμετώπισης της μητρικής υγείας, που χρησιμοποιεί τη γυναίκα σαν άβουλο όργανο, χωρίς να παίρνει υπόψη τις ανάγκες και την ενημέρωσή της. Κι εδώ αξίζει να αναφερθεί ότι μόνο στην Ελλάδα η απόφαση για καισαρική τομή μπορεί να ληφθεί μόνο από ένα γιατρό, ενώ στο εξωτερικό χρειάζεται να αποφασίσει ομάδα δυο - τριών επιστημόνων.

 

Οι μαίες θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν ανάμεσα σε άλλα για την ενημέρωση σχετικά με τον οικογενειακό προγραμματισμό κι όμως αυτό δε γίνεται. Τουλάχιστον οι συνέπειες δε θα έπρεπε να προβληματίσουν τους πολιτικούς και την πολιτεία; Ηταν ένα ερώτημα που απασχόλησε το συνέδριο.

 

Βιομηχανία τοκετών

Η ιδιωτικοποίηση της περιγεννητικής φροντίδας, τονίστηκε, κοστίζει πολλά δισεκατομμύρια, που βέβαια βγαίνουν από τις τσέπες των πολιτών, της ίδιας της ελληνικής οικογένειας: Στα δημόσια μαιευτήρια γεννάνε κατά 85% γυναίκες πρόσφυγες, ενώ τα ιδιωτικά, που έχουν εμφάνιση πολυτελών ξενοδοχείων, είναι πανάκριβα και πληρώνονται συνήθως με στερήσεις ή από κάποια ιδιωτική ασφάλιση, επειδή εργάζεται εκεί ο γιατρός που παρακολουθεί τη μητέρα. Η πολιτεία - υπογραμμίστηκε - δεν ενημερώνει πως ο τοκετός δεν είναι ασθένεια και δε χρειάζεται ολική νάρκωση...

 

Ο μητρικός θηλασμός δεν προωθείται, αντίθετα στα νοσοκομεία ταΐζουν τα νεογέννητα με ζαχαρωμένο νερό και ξένο γάλα, με αποτέλεσμα να εθίζονται σ' αυτά! Τεράστια ποσά ξοδεύονται για τη διαφήμιση του ξένου γάλακτος για τα νεογέννητα, παρότι απαγορεύεται στη χώρα μας και έξω χορηγείται μόνο με συνταγή γιατρού (που γράφει το λόγο για τον οποίο το παιδί δε θηλάζει). Γιατί το μητρικό γάλα είναι η καλύτερη και η πιο πλήρης τροφή και δε συγκρίνεται με αυτό των γαλακτοβιομηχανιών. Κι ενώ σε νοσοκομεία άλλων χωρών προωθείται ο μητρικός θηλασμός, εδώ δίνονται εξ αρχής λανθασμένες οδηγίες στις μητέρες και υποβαθμίζεται ο ρόλος της μαίας.

Στη χώρα μας ενώ υπάρχουν μεγάλες ανάγκες και ελλείψεις, οι μαίες παροπλίζονται. Νεαρές μαίες έχουν αποσπαστεί σε νομαρχίες και γραφεία υπουργών. Σε δημόσια νοσοκομεία υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις και δεν προσλαμβάνονται, ενώ στα ιδιωτικά μαιευτήρια, που δεν ελέγχονται, εκβιάζονται να δεχτούν πράγματα που δεν πρέπει.

Στο μεταξύ στον τόπο μας κάνουν θραύση οι προκλητοί τοκετοί (συνήθως η φράση: «Ελάτε αύριο να σας ξεγεννήσουμε»), τα φάρμακα και η νάρκωση χρησιμοποιούνται κατά κόρο, οι γυναίκες δεν είναι ενημερωμένες για το τι πρέπει να προσέξουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι 97% των γυναικών στη Γαλλία γεννάνε χωρίς να τις «κόψουν», ενώ το 98% στην Ελλάδα - αντίθετα - τις «κόβουν» όπως επισημάνθηκε.

Και μαιευτήριο στο ...Χρηματιστήριο

Ακόμα για την «επιτάχυνση» του τοκετού χρησιμοποιούνται εκτός νοσοκομείου φάρμακα που απαγορεύονται εντός νοσοκομείου, γιατί προκαλούν ταχυκαρδίες ή βραχυκαρδίες, που έχουν σχέση με την εγκεφαλική λειτουργία. Δύο ακόμα καταγγελίες που ακούστηκαν: Το ιδιωτικό μαιευτήριο «Ιασώ» μπήκε στο Χρηματιστήριο, «κάτι που δεν έχει γίνει πουθενά στον κόσμο», μια και ο νόμος δεν επιτρέπει καμιά μορφή εμπορευματοποίησης της υγείας με τέτοιους τρόπους. Κι ακόμα: τα δύο πρώτα βρέφη που γεννήθηκαν σε καταυλισμούς σεισμοπαθών χρειάστηκε να «πληρωθούν» από τους γονείς τους, αν και οι γιατροί εργάζονταν σε δημόσιο μαιευτήριο. Η μια περίπτωση ήταν στο στρατόπεδο Καποτά, όπου οι γονείς έδωσαν την επιχορήγηση των 200.000 δραχμών συν ακόμα πενήντα χιλιάδες δραχμές στο μαιευτήρα!

 

Μια πολύ σημαντική έρευνα για την περιγεννητική φροντίδα στην Ελλάδα, που ξεκίνησε το 1983 από την παιδίατρο Χρύσα Μπακούλα, δεν μπόρεσε να συνεχιστεί - απειλήθηκε ακόμα και η ζωή της ερευνήτριας

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προβληματα προβληματα ...ολο προβληματα..τα περισσοτερα τα γνωριζα, μεγαλα συμφεροντα.Κι ομως μονο εμεις σαν συνολο μπορουμε να τα φτιαξουμε κανεις αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά έχω να πω ότι φταίμε και εμείς που δεν διεκδικούμε. Ειδικά σε ένα χώρο τόσο εμπορευματοποιημένο με τόσο ανταγωνισμό, κανονικά θα πρέπει ή να ικανοποιούν τις επιθυμίες μας ή αν το παίζουν δύσκολοι πάμε στον διπλανό που με τα ίδια λεφτά θα το κάνει. Δυστυχώς αντί αν δούνε την σχέση πελάτη που υπάρχει 'Με τόσα λεφτά που σου δίνω θα κάτσει να με ακούσεις και θα σεβαστείς αυτά που έχω να πω' πολλές γυναίκες είναι στην λογική 'Εγώ εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, δεν τον αλλάζω με τίποτα' και έτσι καταλήγουμε σε τέτοιες συμπεριφορές.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απλά πρέπει να εμπιστευτούμε τον εαυτό μας και κανέναν άλλο ,όταν εμενα ο παιδιάτρος μου πρότεινε να δίνω συμπλήρωμα τις πρώτες μέρες μου φάνηκε φυσιολογικό ευτυχώς η ξαδέρφη μου εχει άμμεση σχέση με τον θηλασμό και διοργανώνει και διαφόρες "συζητήσεις ¨' στο σπίτι της οπότε όταν μου τα παρουσιάσε όλα οπως ακριβώς είναι και όχι "δύσκολα" οπως ο γιατρός τα συμπληρώματα πήγαν στα τσακίδια και για 6-7μήνες προσπάθησα όσο καλύτερα μπορούσα να ταίσω το μωράκι μου απο την μαμά.

Για την καισαρική δεν είμαι 100% τα 100% σίγουρη ότι ήταν απαραίτητη απλά θέλω να πιστέυω ότι και εγώ δεν την πάτησα.

Γιαυτό πίστη στον εαυτό μας και ενημέρωση απο μαμάδες που ήδη τα έχουν καταφέρει είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...