Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙ!


ntinti

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!!:)

Η μπέμπα μου σε 3 μέρες γίνεται 2 μηνών και έχουμε το πρώτο μας εμβόλιο να κανουμε.

 

Συμπίπτει να πρέπει να λέιψω με τον άντρα μου εκείνο το τριήμερο καλαμάτα ξεκινώντας από την ημέρα του εμβολίου.

 

Υπάρχει πρόβλημα??:confused::confused:

Θα μου κάνει πυρετό? τα εμβόλια είναι εξελιγμένα και μήπως δεν κάνουν??

 

θα έχει γκρίνια το μωρό??κάνω πολύ άσχημα που φεύγω με το μωρο??και αν ανεάσει πυρετό πόσο θα ανεβάσει και τι κάνω??:shock:

 

καμία εμπειρη μανούλα ή κάποια που έχει περάσει΄τη φάση του πρωτου εμβολίου και μπορεί να με΄ηρεμήσει???:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομίζω πως θα κάνει πυρετό ή γκρίνια εμένα τουλαχιστον δεν έκανε. Τώρα αν κάνει πυρετό κάνε την κανένα δροσερό μπανάκι κι αν είναι πάνω απο 38 ντεπόν, τα μισά κιλά της συν 1. Που δεν θα κάνει πυρετό.. Το μόνο που ίσως παρατηρήσεις είναι ένα γρομπαλάκι στο σημείο του εμβολίου, μην ανησυχήσεις δε χρειάζεται να κάνεις κάτι, θα φύγει μόνο του. Άντε με το καλό!!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν και το κάθε παιδάκι αντιδρά διαφορετικά, νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Εμένα στο πρώτο εμβόλιο είχε υπνηλία και έκανε λίγο πυρετό. Μέχρι 38,5 έφτασε. Της έδωσα όμως μια φορά depon και υποχώρησε σχεδόν αμέσως. Άλλα παιδάκια δεν έχουν καμία παρενέργεια.. :)

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ntinti..

Και γω θυμαμαι,του εκανα το εμβολιο Πεμπτη,και Παρασκευη φυγαμε για το τριημερο της 25ης Μαρτιου..

Ουτε πυρετο μου εκανε,ουτε γκρινια ειχαμε..

Βεβαια καποια παιδακια κανουν πυρετο,για ενα 24ωρο,δεν ειναι ομως κατι που πρεπει να σε προβληματιζει..ασε που αν θυμαμαι καλα,καποια συγκεκριμενα εμβολια κανουν πυρετο,και αυτο παλι δεν ειναι απαραιτητο!!!

 

Να ρωτησεις και τον παιδιατρος,να δεις οτι δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα..να πατε και να περασετε ομορφα!!!!!!!!!

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Μην ανυσηχης καθε παιδακι αντιδρα διαφορετικα σε καθε εμβολιο.

Συνηθως το πρωτω 24ωρο εχουν λιγο ανυσηχια και μπορει να κανουν και λιγο πυρετο.

Μπορεις να δωσεις ντεπον αν δεις οτι εχει λιγο περισσοτερο γκρινια σαν παυσιπονο. Θα το ανακουφισει και δεν θα ταλαιπωρειτε και εκεινο με αυτη την ζεστη.

Καλη αρχη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ ευχαριστω ρε παιδιά! να είστε καλά!μας καθυσηχάσατε!

και εμένα και τον άντρα μου που να την βλέπουμε να ταλαιπωρείται,λυγίζουμε...

Της βάλαμε τώρα πάνω από το κρεβατάκι της αυτό το παιχνίδι που γυρίζει γυρω΄γύρω πάνω απτο κεφαλάκι της και παίζει μουσικούλα...πωπωπω πως το παρατηρείιιι!!έχουμε πάθει πλάκα! ρε πως ήταν πριν 2 μηνες στην κοιλιά και τώρα αρχίζει να παλεύει να μιλήσει με τα αρκουδάκια που κρέμονται!!! τι σου είναι η φύση πωπω...!:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το πρώτο εμβόλιο το εξαπλό πριν 1 εβδομάδα. Καμία παρενέργεια τίποτα απολύτως. Και όλως περιέργως έκλαψε ελάχιστα όταν της το κάναμε. Κι εγώ έτσι φοβόμουν όπως εσύ αλλά τελικά τίποτα δεν έγινε. Κι εσεις χαζομπαμπά έχετε ε?? Κι ο δικός μας έφυγε από τη δουλειά μη χάσει το πρώτο εμβόλιο..ήθελε να το δει!!! Να μας ζήσουν τα μωρουδάκια μας!!

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε!εκεί που πριν γεννηθεί δεν τολμούσε να διανοηθεί να την πιάνει αγκαλιά με άνεση,τώρα την κάνει μπάνιο μόνος του,την αλλάζει,την νανουρίζει αγκαλίτσα,την κρατάει να ρευτεί...όλα!έχω πολύ βοήθεια!

 

να ρωτήσω κάτι αλλο...

 

τι θερμομετρο΄πρέπει να παρω από το φαρμακείο για να ξέρω να της μετράω τον πυρετό? και που το βάζω για να τον μετρήσω..?πείτε μου όπου θέλετε εκτός από τον πωπό της.......:shock::shock:δεν θα το αντέξω....!:roll::roll:

 

ντεπόν πόσο πρέπει να της δώσω και ανα πόσες ώρες??

Link to comment
Share on other sites

ντεπον αν ειναι ας πουμε 3 κιλα τα μισα δλδ 1.5 cc (για πανω απο 38+ πυρετο λεει ο δικο μου γιατρος)

θερμομετρο απο το φαρμακειο και το βαζεις στΗν μασχαλιτσα και το κρατας.

 

αφου ομως θα πας για το εμβολιο θα σου πει κι ο γιατρος σου τι πρεπει να κανεις.

 

παντως εμας επεφτε το εμβολιο μας πανω στην βαπτιση και το εκανα μετα για μην εχω την 24ωρη παρακολουθηση... δεν θυμαμαι βεβαια αν μπορεις να καθυστερησεις τα πρωτο εμβολιο αλλα ο γιατρος μου μας λεει παντα οτι ημ/νιες ειναι ενδεικτικες δλδ μπορουμε να το κανουμε και λιγο πριν και λιγο μετα... δεν τον ρωτας αν γινεται και στο πρωτο για να εισαι ησυχη...

 

καλο ταξιδι!! καλα να περασετε!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θερμομετρο εγω εχω ηλεκτρονικο. Στον ποπο της θα το βαλεις αυτο δειχνει αμεσως τον πυρετο. Δεν νομιζω οτι θα καθισει το μωρο να το βαλεις στην μασχαλη του. Να θυμασαι ομως οτι οταν το βαζουμε στον ποπο αφαιρουμε παντα 4 δηλαδη αν δειξει 37 σημαινει οτι εχει 36,6.

 

Το ντεπον το δινουμε ανα 6ωρο. Αν κανει πυρετο απο το εμβολιο δεν νομιζω οτι θα χρειαστει να της δωσεις δευτερη φορα. Μπορει να μην ανεβασει καν πυρετο ή να μην κανει πανω απο 38 οποτε δεν θα χρειαστει να δωσεις ντεπον εκτος και αν εχει γκρινια

Εγω θυμαμαι οτι στο πρωτο εμβολιο ο δικος μου δεν ειχε κανει πυρετο (και γενικα δεν εκανε στα εμβολια πυρετο) αλλα ειχε γκρινια οποτε το απογευματακι που τον επιασε ενα υστερικο κλαμα χωρις λογο του ειχα δωσει θυμαμαι. Τωρα για το ποσο θα δωσεις αυτο παει αναλογα με τα κιλα του μωρου. Καλυτερα να ρωτησεις την παιδιατρο σου.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως ακομα και τωρα που ειναι 11 μηνων (κι ειναι πιο ζωηρη)την παιρνω αγκαλιτσα και κανουμε βολτουλες και μια χαρα καθεται με το θερμομετρο στη μασχαλη της οταν ηταν δυο μηνων ηταν ακομα πιο ευκολο... οχι οτι παιζει ρολο αλλα επειδη η κοπελλα ειπε οτι δεν μπορει... οπως κι εγω βεβαια ;) νομιζω ομως οτι μονο με ηλεκτρονικο κανει να κανει βολτουλες το κανικο δεν πρεπει να το κουνας... ετσι εχω ακουσει... δεν ρωτησα τον γιατρο γιατι ειχα ηλεκτρονικο παρει

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

και γω τις αποψεις οτι το θερμομετρο πρεπει να μπαινει στην μασχαλη ειμαι.

Θυμαμαι μου το ειχε τονισει και η γιατρος μου οταν πρωτογεννησα στην κορη μου.

Μου ειχε πει χαρακτηριστηκα πως ειναι πολυ ευσθητα το εντερακι του απο πισω και καλο ειναι να μην το ερεθιζουμε.

 

Παντως κοριτσια για την δοσολογια του ντεπον την ξερω αλλιως τοσα χρονια.

Ξερω οτι ειναι τα μισα κιλα του παιδιου +2 και η δοσολογια του πονσταντ ειναι ακριβως τα μισα κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω και εγώ ήλεκτρονικό θερμομετρο που του ΄πατάς ένα κουμπάκι και αρχίζει και ρίχνει θερμοκρασία από την προηγούμενη μέτρηση και όταν είναι έτοιμο το βάζεις στην μασχάλη.όταν σφιριξει έχει πιάσει θερμοκρασία

 

ε,όταν εγώ μετρήθηκα για να δω πως λειτουργεί,συνέχεια με έβγαζε 35,6 θερμοκρασία....τι διάολο...!:shock::shock: υποθερμία δεν έχω...κάτι δεν΄πάει καλά.....!!γαμώτο...:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...