Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαγνωση φυλου στη Β επιπεδου


Recommended Posts

Καλησπερα. Μολις γυρισα απτη γυναικολογο μου και με εβαλε σε σκεψεις. Εκει που τα ειχα φτιαξει ολα μπλε στο μυαλο μου κι εγω κι ο συζυγος κι ειχαμε αρχισει να συνηθιζουμε την ιδεα του αγοριου και να μας αρεσει κιολας (παροτι θελαμε εναγωνιως κοριτσι κι οι δυο) η γιατρος μας ειπε μαλλον κοριτσι κι οτι δεν ειναι σιγουρη και να περιμενουμε μεχρι τον αλλο μηνα που θα ειμαι στον 7ο.

Εντωμεταξυ στη Β επιπεδου που εκανα την Παρασκευη ο γιατρος ηταν βεβαιος για αγορι με πιθανοτητα 95%.Κι ο γιατρος να μην ηταν, ειδαμε κι οι δυο τα προσοντα του μικρου ευκρινεστατα. Κι οχι τιποτα αλλο ετοιμαζομουν μες στη βδομαδα για τα ψωνια του μικρου.

Και ρωτω σας εχει συμβει κατι παρομοιο.Εχει πεσει σε καποια απο εσας η εξεταση της Β επιπεδου λαθος και σε ποιο μηνα μαθατε σιγουρα το φυλο του παιδιου; :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω θα σου ελεγα 'με το καλο ο γιος'

:lol::lol:

απο οσο ξερω συνηθως αυτοι οι ανθρωποι που κανουν τους μεγαλους τους υπερηχους ειναι εξειδικευμενοι γενετιστες και βλεπουν πραγματα στον υπερηχο που δε μπορει να δει ενας απλος γυναικολογος.

εμεις απο την αυχενικη διαφανεια ενημερωθηκαμε απο τον κυριο που μας εκανε τον υπερηχο οτι μαλλον ειναι αγορι οταν ο γυναικολογος μας επεμενε να μην το δεσουμε κομπο και να μη μας λεει ακομα κτλ.ο κυριος λοιπον φευγοντας απο το δωματιακι μας λεει..'εγω παντως αγορι βλεπω'σα να μας λεει 'η γη γυριζει.'.τετοια σιγουρια :lol:

το γεγονος επειβεβαιωθηκε στην αμεσως επομενη επισκεψη στο γιατρο μου μιας και ο μικρος επιδειξιας μας μοστραρε τα προσοντα του :lol:

πολυ νωριτερα λοιπον απο το β επιπεδου εκει εγινε μια απλη επιβεβαιωση.

με το καλο οτι και να ειναι!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε 10 μέρες περίπου θα κάνω κι εγώ την Β επιπέδου. Ο γυναικολόγος μου δεν μου λέει ακόμη το φύλο που βλέπει γιατί μου λέει ότι θα το δω στον β επιπέδου. Εκεί είναι πολύ πιο σίγουρο. Επομένως κι εγώ νομίζω ότι θα κάνεις γιο.Να δούμε εμείς τώρα ..... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Nea manoula σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και ένα χαρούμενο υγιές παιδάκι αγοράκι ή κοριτσάκι. Και τα δυό έχουν τη χάρη τους. Στο λέω εγώ που τρελαινόμουν για κοριτσάκι και όλο τα κοριτσίστικα κοιτούσα. Από τη στιγμή που έμαθα ότι είναι αγοράκι σα να σβήστηκαν τα ροζ και τώρα μόνο για αγοράκια σκέφτομαι. Κι είμαι σίγουρη πλέον για το αγοράκι τόσο που χτες στενοχωρήθηκα που δεν επιβεβαιώθηκε αμέσως. Τελικά το παιδί μας ό,τι φύλο κι αν είναι είναι πάντα το καλύτερο.

Ούτως ή άλλως η γιατρός μου δεν ήταν σίγουρη για τίποτα καθώς δεν ήταν σε καλή θέση ο μικρός και ήθελε να είναι 100 % σίγουρη. Στη Β επιπέδου όντως οι γιατροί είναι εξειδικευμένοι και δεν τους ξεφεύγουν εύκολα τέτοια θέματα. Άλλωστε φαινόταν ολοκάθαρα και ο γιατρός μας είπε χαρακτηριστικά, για το φύλο ότι είναι ό,τι φαίνεται είναι καθώς ο μικρός τα έδειξε ολοκάθαρα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στην αυχενική μας είπε ο υπερηχογραφιστής ότι έχει καλές πιθανότητες να είναι αγόρι. Ένα μήνα μετά σε υπέρηχο στο ιατρείο η γιατρός είπε με αρκετά μεγάλη σιγουριά ότι θα είναι κορίτσι. Στη β επιπέδου που έκανα πριν 10 μέρες ο γιατρός δεν ήθελε να μας πει φύλο γιατί η στάση του μωρού δεν ήταν η κατάλληλη για να μπορεί να δει και ήθελε να είναι σίγουρος για να μας πει. Οπότε τώρα περιμένουμε άλλον ενάμιση μήνα που έχουμε το doppler.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Nea manoula σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και ένα χαρούμενο υγιές παιδάκι αγοράκι ή κοριτσάκι. Και τα δυό έχουν τη χάρη τους. Στο λέω εγώ που τρελαινόμουν για κοριτσάκι και όλο τα κοριτσίστικα κοιτούσα. Από τη στιγμή που έμαθα ότι είναι αγοράκι σα να σβήστηκαν τα ροζ και τώρα μόνο για αγοράκια σκέφτομαι. Κι είμαι σίγουρη πλέον για το αγοράκι τόσο που χτες στενοχωρήθηκα που δεν επιβεβαιώθηκε αμέσως. Τελικά το παιδί μας ό,τι φύλο κι αν είναι είναι πάντα το καλύτερο.

Ούτως ή άλλως η γιατρός μου δεν ήταν σίγουρη για τίποτα καθώς δεν ήταν σε καλή θέση ο μικρός και ήθελε να είναι 100 % σίγουρη. Στη Β επιπέδου όντως οι γιατροί είναι εξειδικευμένοι και δεν τους ξεφεύγουν εύκολα τέτοια θέματα. Άλλωστε φαινόταν ολοκάθαρα και ο γιατρός μας είπε χαρακτηριστικά, για το φύλο ότι είναι ό,τι φαίνεται είναι καθώς ο μικρός τα έδειξε ολοκάθαρα. :wink:

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ Αγλαία μου!!Γερό να΄ναι κι ότι να'ναι!Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το φύλο του παιδιού εν αντιθέσει με όλους τους άλλουσ που με ρωτάνε τί είναι συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Στον υπέρηχο αυχενικής διαφάνειας νομίζω είναι νωρίς να φανεί το φύλο αλλά στη β'επιπέδου φαίνεται σίγουρα δεδομένου ότι διευκολύνει η στάση του μωρού. Εμένα μου είχε πει το φύλο ο γυναικολόγος απο τη 17η εβδομάδα με επιφύλαξη βέβαια, το οποίο επιβεβαιώθηκε την 21η στο μεγάλο υπέρηχο. Πάντως έχω ακούσει για αγόρια να φαίνονται πιο νωρίς από τα κορίτσια, στην αυχενική (λόγω προσόντων δεν ξέρω... :wink:)

 

Γερό να ναι το μωράκι σας και με το καλό να έρθει :D:D:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μάθαμε στο β' επιπέδου ότι είναι κορίτσι, ενώ στην αυχενική διαφάνεια και στο pappA μας έλεγε ότι είναι αγόρι. Σε ένα συμπέρασμα καταλήγω: ότι στην αρχή όλα για αγόρια φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

ΑΓΛΑΙΑ εγώ έμαθα το φύλο του μωρού μου στην εξέταση β επιπέδου και μετά απο αρκετή ώρα λόγω του οτι το μωρό δεν είχε βολική θέση.Να φανταστείς ο γιατρός μου με παρότρυνε να κατέβω στο κυλικείο του ΛΗΤΩ να φάω μια σοκολατίνα για να έχουμε λέει "γύρισμα" του μωρού μέσα στην κοιλιά και να δούμε το φύλο.Και είχε δίκιο,με το που την έφαγα,ξανακάναμε τον υπέρηχο και είδαμε στην οθόνη το κοριτσάκι μας.

Με το καλό κορίτσι μου με ένα γερό μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας ανακάλυψαν από την αυχενική διαφάνεια, και όσα υπέρηχα έχω κάνει από τότε, όλα αγόρι δείχνουν. Περιμένω κι εγώ την β'επιπέδου τέλος Νοεμβρίου για να επιβεβαιωθώ. Πάντως θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο αν δεν το δεις, θυμηθείτε και την περίπτωση της embryoulas που νόμιζε ότι έχει αγοράκι και τελικά γεννήθηκε κορίτσι! :shock:

Καλά να είναι τα μωράκια μας και δεν έχει σημασία το φύλο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα σου ελεγα 'με το καλο ο γιος'

:lol::lol:

απο οσο ξερω συνηθως αυτοι οι ανθρωποι που κανουν τους μεγαλους τους υπερηχους ειναι εξειδικευμενοι γενετιστες και βλεπουν πραγματα στον υπερηχο που δε μπορει να δει ενας απλος γυναικολογος.εμεις απο την αυχενικη διαφανεια ενημερωθηκαμε απο τον κυριο που μας εκανε τον υπερηχο οτι μαλλον ειναι αγορι οταν ο γυναικολογος μας επεμενε να μην το δεσουμε κομπο και να μη μας λεει ακομα κτλ.ο κυριος λοιπον φευγοντας απο το δωματιακι μας λεει..'εγω παντως αγορι βλεπω'σα να μας λεει 'η γη γυριζει.'.τετοια σιγουρια :lol:

το γεγονος επειβεβαιωθηκε στην αμεσως επομενη επισκεψη στο γιατρο μου μιας και ο μικρος επιδειξιας μας μοστραρε τα προσοντα του :lol:

πολυ νωριτερα λοιπον απο το β επιπεδου εκει εγινε μια απλη επιβεβαιωση.

με το καλο οτι και να ειναι!!

 

Πωπω ούτε εγώ να τα έγραφα! Ακριβώς τα ίδια σκεπτόμουν. Με το καλό ο γιος!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι εγώ όταν έκανα την Β' επιπέδου ο γιατρός δεν ήταν σίγουρος για το φύλο του μωρού ευτυχώς που είχα κάνει νωρίτερα αμνιοπαρακέντηση και του είπα ότι ήταν κοριτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αυχενικη διαφανεια σε εναν υπερηχογραφιστη ΣΑΙΝΙ!!!

Ειναι, αν οχι ο καλυτερος της Κυπρου, απο τους καλυτερους...

Μου ειπε αμεσως αυτο που ενιωθα, οτι ειναι κοριτσι!

Και φαινοταν ολοκαθαρα το επιμαχο μας σημειο :oops::lol:

 

Νομιζω πως ειναι θεμα εμπειριας γιατρου.

Αλλα εμπιστεψου κ λιγο το ενστικτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αυχενικη διαφανεια σε εναν υπερηχογραφιστη ΣΑΙΝΙ!!!

Ειναι, αν οχι ο καλυτερος της Κυπρου, απο τους καλυτερους...

Μου ειπε αμεσως αυτο που ενιωθα, οτι ειναι κοριτσι!

Και φαινοταν ολοκαθαρα το επιμαχο μας σημειο :oops::lol:

 

Νομιζω πως ειναι θεμα εμπειριας γιατρου.

Αλλα εμπιστεψου κ λιγο το ενστικτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα με κάθε επιφύλαξη είχαν πει αγόρι στην αυχενική διαφάνεια, ο γιατρός μου στη 17η εβδομάδα μιλούσε για αγόρι αλλά όχι με σιγουριά γιατί δεν είχε καλή θέση και στην 21η στη ΒΈπιπέδου το είδαμε πια στα σίγουρα. Παντως σημασία έχει να είναι υγιές ανεξαρτήτως φύλου όσο και αν είναι κοινότυπο αυτό που λέω...Με το καλό!

 

 

as1cCyH0g411210OTE4MTJkfDEwNjI5MmR8byBLb3N0YW50aW5vdWxocyBtb3UgZWluYWk.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα.

Στην αυχενική διαφάνεια ο γιατρός που μου την έκανε μου ειπε ότι κατα 80% είναι κοριτσι.!! Ετοιμαζόμουν και εγώ για κορδελάκια και φουστίτσες μέχρι που η γιατρός μου μου είπε ότι το μωράκι μας είναι αγόρι!! Τώρα περιμένο την β επιπέδου το επόμενο Σάββατο για να μάθω..!!

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, συγνώμη που ρωτάω εδώ αλλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα γι'αυτό. Επειδή δεν θυμάμαι τι μου είχε πει και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι αύριο που θα πάω στο γιατρό, το Β' επιπέδου και το Α Τεστ είναι ένα και το αυτό; Μπήκα στη 18η εβδομάδα σήμερα, αύριο έχω το μηνιαίο ραντεβού με τον γιατρό και τη Παρασκευή θα κάνουμε το Α τεστ. Πωπω...Ανυπομονώ να δω ότι είναι καλά το ζουζουνάκι μου... Και ανυπομονώ να δω και το φύλο...

 

Με το καλό όλες σας! Καλή λευτεριά!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις καναμε την αυχενικη στην 12η εβδομαδα... λογικο να μην φανει κατι... λενε ομως οτι πολλες φορες το μπερδεμα γινεται γιατι: τα "χειλια" στα οργανα του κοριτσιου ειναι αρκετα πρησμενα και θυμιζουν λιγο τα "προσοντα" των αγοριων οπου ακομα ειναι ειναι ενα αδειο σακουλακι! :oops: καλοδεχουμενο παντως οτι και να'ναι! οταν η μαμα μου ηταν εγκυος σ'εμενα παντως της ειχαν οτι ειχε αγορι! 2 μετρα αγοραρος βγηκα! :lol:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΦΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΒΕΒΑΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ Κ ΠΑΛΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΡΥΒΟΤΑΝ ΛΕΣ Κ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ.ΒΓΗΚΕ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΡΗ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ.ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Κ ΤΟ ΦΥΛΟ ΕΑΝ ΘΕΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ 3 ΑΝΤΡΕΣ ΘΑ ΜΕ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ.ΟΤΙ Κ ΝΑ ΝΑΙ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ ΓΕΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα μιας και γράφω πρώτη φορά στο forum!!! Η δική εμπειρία εχει ως εξής... Στην αυχενική , ο υπερηχογράφος στην ερώτηση του γιατρού αν βλέπει ..."πουλάκι" ειχε απαντήσει σχεδόν κάθετα πως οχι...¨Ετσι λοιπον πήραμε την πιθανότητα του 70% κοριτσάκι και φύγαμε!!! Στο επόμενο προγραμματισμένο ραντεβου στο ιατρείο , κάτι φάνηκε στο γιατρο μ οτι έιδε ,αλλά στο τέλος μου λέει ο λόρος θα είναι!!! Σήμερα στην Β επιπέδου, ο ίδιος υπερηχογράφος, μου βεβαιωσε οτι είναι αγοράκι και μάλιστα έκανε και ζουμ στα "επίμαχα"!!!! Τώρα άν θα παραλάβω τελικά "΄δωρο έκπληξη" στο μαιευτηριο δεν ξέρω!!! χαχαχα!!! Καλή δύναμη σε όλες..!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αγόρι μου είχε πει στην αυχενική και από τότε μόνο αγόρι βλέπαμε!!!Πιστεύω το αγόρι είναι πιο εύκολο να το δεις, ειδικά στο μήνα που είσαι! Με το καλό!!!

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα μιας και γράφω πρώτη φορά στο forum!!! Η δική εμπειρία εχει ως εξής... Στην αυχενική , ο υπερηχογράφος στην ερώτηση του γιατρού αν βλέπει ..."πουλάκι" ειχε απαντήσει σχεδόν κάθετα πως οχι...¨Ετσι λοιπον πήραμε την πιθανότητα του 70% κοριτσάκι και φύγαμε!!! Στο επόμενο προγραμματισμένο ραντεβου στο ιατρείο , κάτι φάνηκε στο γιατρο μ οτι έιδε ,αλλά στο τέλος μου λέει ο λόρος θα είναι!!! Σήμερα στην Β επιπέδου, ο ίδιος υπερηχογράφος, μου βεβαιωσε οτι είναι αγοράκι και μάλιστα έκανε και ζουμ στα "επίμαχα"!!!! Τώρα άν θα παραλάβω τελικά "΄δωρο έκπληξη" στο μαιευτηριο δεν ξέρω!!! χαχαχα!!! Καλή δύναμη σε όλες..!!!

 

Καλώς ήρθες Γεωργία και με το καλό! Εμείς μέχρι να κάνουμε την Β' επιπέδου βλέπαμε αγόρι αλλά πάντα με επιφύλαξη. Έφταιγε πολύ η στάση του παιδιού που είχε τα χεράκια του στο επίμαχο σημείο. Όταν όμως κάναμε την Β' επιπέδου, μας είπε ο υπερηχογράφος: "αγόραρος είναι, ε;" κι έκανε και ζουμ στα γεννητικά όργανα όπου φάνηκε πεντακάθαρα το φύλο. Αργήσαμε λίγο αλλά τότε το επιβεβαιώσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...