Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη διακοπή του θηλασμού πριν την εδραίωσή του


Διέκοψα τον θηλασμό επειδή  

1.081

  1. 1. Διέκοψα τον θηλασμό επειδή

    • δεν μου άρεσε/δεν άντεχα στην ιδέα
      25
    • πόναγα, δεν με ενημέρωσαν σωστά, δεν άντεξα για σωματικούς/ψυχολογικούς λόγους να συνεχίσω
      161
    • δεν μου το επέτρεψε το ωράριο εργασίας και δεν είχα τις γνώσεις ή την θέληση να συνεχίσω με περιορισμένα γεύματα μητρικού γάλακτος.
      42
    • ιατρικοί λόγοι σε μένα/στο μωράκι μου δεν επέτρεψαν στην συνέχισή του
      98


Recommended Posts

Διακόψατε τον θηλασμό μέσα στους πρώτους μήνες?

 

Οι μήνες αυτοί θεωρούνται οι πιο δύσκολοι όσον αφορά την εδραίωση της γαλουχίας/θηλασμού και πολύ συχνά οι μητέρες διακοπτουν την προσπάθεια της εδραίωσής του, για διάφορους λόγους.

 

Τι έπαιξε ρόλο στην απόφασή σας? / Τι συνέβη στην περίπτωσή σας?

 

δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να υπάρξει δυνατότητα επιλογής περισσοτέρων επιλογών στην ψηφοφορία, θα είναι απαραίτητο να επιλέξετε μια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστούμε για την παρατήρηση, το διορθώσαμε.

 

μεταφέρθηκαν δημοσιεύσεις που σχολίαζαν την ψηφοφορία, και δεν παρέθεταν απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα.

 

αν επιθυμείτε μπορείτε να τις δείτε και να τις σχολιάσετε εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3768&sid=01632f5c1f6e417b7bb1dfa36f4bb8d6

 

οποιος επιθυμεί μπορεί να συμμετάσχει στην ψηφοφορία και να παραθέσει εάν θέλει και την άποψή του για το θέμα.

 

απο την διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εγώ τον θήλασα μέχρι 4 μηνών. Δυστηχώς στους 3 μήνες έπαθα μία καλή γαστρεντερίτιδα και μου μειώθηκε πολύ το γάλα. Μετά το έβγαζα με θήλαστρο γιατί δεν τον έφτανε απ'το στήθος και ήθελε να τρώει περισσότερο, οπότε δεν κρατησε πάνω από τους 4 μήνες...... Πάντως, καλό είναι κι αυτό!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πρωτο γαλα που ηπιε ο μικρουλης μας ηταν με το μπιμπερο γιατι εγω μπηκα επιγοντος χειρουργιο. Οσο ημουν στο μαιευτηριο με τη βοηθεια της νοσοκομας τον θηλαζα (αλλα επερνε και συμπληρωμα γιατι εχασε πολυ βαρος). Οταν γυρισαμε σπιτι δεν καταφερα να τον βαλω οποτε αρχισα με το θηλαστρο και φυσικα και συμπληρωμα. Παντως γαλα ειχα μεχρι που το εκοψα εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αν και θήλασα αποκλειστικά το πρώτο μου παιδί μέχρι 1,5 χρονών στο δεύτερο δεν τα κατάφερα. Αν και ήμουν σίγουρη ότι γνωρίζω τα πάντα για το θηλασμό και ήμουν πολύ χαλαρή και άνετη με το δεύτερο παιδί, ένας υψηλός πυρετός (40!) 6 ημέρες μετά τη γέννα ήταν αρκετό να μου εξαφανίσει το γάλα, λόγω αφυδάτωσης. Η αρρώστεια μου κράτησε μερικές ημέρες αλλά κατόπιν όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να επαναφέρω τη γαλουχία.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

οταν γεννησα επειδη μπηκα χειρουργειο κατευθειαν την θηλασα μετα απο 2μερες αναγκαστηκα...οταν πηγαμε σπιτι την θηλασα αποκλειστικα αλλα οταν ηταν 8ημερων μου πνιγηε απο το γαλα και δεν μπορουσα να την συνεφερω και ετσι την πηγα στο παιδων μου την κρατησαν ενα βραδυ για προληπτικους λογους,και ετσι απο την τρομαρα και την στεναχωρια την επομενη μου κοπηκε,παροτι προσπαθουσα να το βγαζω με το θηλαστρο για να καταφερω μετα να την θηλασω:(:(:(http://www.image.php?id=f384e http://www.line_flow1_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae92020eceff5.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρά το γεγονός ότι είχα πάρα πολύ γάλα (οι μαίες με πείραζαν και έλεγαν ότι έχω γάλα για 5 παιδιά) κατάφερα να την θηλάσω μόνο μια βδομάδα... Ακριβώς μια βδομάδα μετά που γέννησα μπήκα χειρουργίο για οξεία σκωληκοειδίτιδα. Τέτοιο κακό να μη σας βρεί.. φρικτός πόνος.

Με τόσο πόνο ορούς παυσίπονα αντιβιώσεις και τη νάρκωση το γάλα μου κόπηκε τελείως....

Link to comment
Share on other sites

3 Μήνες τη κάθε κόρη μου, επειδή και στις 2 έπρεπε να το βγάζω με θήλαστρο στην 1η γιατί γεννήθηκε 1 μήνα πιο νωρίς και ήταν λιποβαρής και έπρεπε να ελέγχω πόσο τρὠει για να πάρει βάρος και στη δεύτερη γιατί ήθελε να φάει τόσο γρήγορα που αν και είχα πολύ δεν μπορούσε να βγει γάλα στην ποσότητα που ήθελε εκείνη και έκανε αεροφαγία με πολλούς κολίκούς, οπότε πάλι θήλαστρο.Με κούρασε τόσο πολύ σωματικά και ψυχολογικά, που σιγά σιγά μειώθηκε το γάλα και τελικά το σταμάτησα σταδιακά και εγώ.

2jd2m3xn4npcdld3.png
Link to comment
Share on other sites

2,5 μήνες μόνο δυστύχώς..μέχρι εκείνη τη μέρα πάντως χωρίς καμιά πληροφόρηση ενστικτωδώς και μόνο τα κατάφερνα πολύ καλά...αν γνώριζα όμως το φόρουμ σίγουρα θα τα είχα καταφέρει...

τι έγινε...

ήρθε μία από αυτές τις μην πω πλασιέ των κωλοβιβλιων:evil::evil: ( καταλάβατε, αυτές που είναι ταχα του δήμου και τελικα σου πουλάνε βιβλία ) και μπουμου μπουρου μου λέει ότι το παιδί δεν κοιμάται επειδή δεν χορταίνει παρόλλο που ο παιδίατρος μου είχε πει ότι το κάθε μωρό έχει το δικό του βιολογικό ρολόι αλλά κοιμούντε 23/24ώρο και άλλα με ένα μισαωράκι είναι οκ, τελος πάντως με χίλια ζόρια μου λέει έλα κάνε να δεις πως θα κοιμηθεί όντως κοιμήθηκε...μετά από λίγα βράδυα τον πήρε ο ύπνος όλο το βράδυ μου πέτρωσε το στήθος πόναγα τρομερα και έτσι άδοξα τελείωσε και ο δικός μας θηλασμός...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ειχα το μωρακι μου στο μεν, εβγαζα το γαλα, το καταψυχα, το πηγαινα, ομως οταν ειδα το μωρο μου με σωληνακια στο κεφαλακι του δεν το αντεξα. οταν πηγα στο σπιτι εβγαλα μονο 10ml. βεβαια αν ηξερα το parents θα προσπαθουσα παραπανω. διαβασα για τον επαναγαλακτισμο και ενιωσα αχρηστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ στην αρχή τις πρώτες μέρες -περίπου το πρώτο 10ήμερο είχα πολύ γάλα σε βαθμό να φοράω 3-4 νούμερα μεγαλύτερο στηθόδεσμο. Μετά την πάροδο των 20 πρώτων ημερών άρχισα να βλέπω μείωση και σιγά σιγά στους 2,5 μήνες τα παιδιά μου σταματούσαν το θηλασμό. Ούτε εγώ είχα τις απόλυτες γνώσεις, ότι δηλαδή αν επέμενα θα θήλαζα παραπάνω χρόνο. Αφήστε που στην πρώτη μου κόρη δεν ήξερα γιατί γκρίνιαζε επί 1 εβδομάδα. Και όταν η παιδίατρος μου σύστησε ξένο γάλα τότε είδα ότι ησύχασε και δεν ξαναέκλαψε. Της έκανα μια δίαιτα τότε ξεγυρισμένη. Μπορώ να ισχυριστώ ότι ο θηλασμός είναι το μεγάλο απωθημένο μου. Ποτέ δεν βαρυγκώμησα θηλάζοντας τα παιδιά μου. Μακάρι να μπορούσα να θηλάσω πολύ περισσότερο χρόνο. Πάντως στην ψηφοφορία δεν ψήφισα καθώς θεωρώ ότι δεν ανήκω σε καμμιά κατηγορία.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο πρώτο παιδί θήλασα περίπου 4-5 μήνες. Δεν μπόρεσα παραπάνω γιατί μειωνόταν σταδιακά το γάλα ό,τι και αν έκανα. Το ίδιο συμβαίνει και τώρα. Μειώνεται σταδιακά... Δεν ψήφισα γιατί δεν υπάρχει κατηγορία "δεν μπόρεσα ενώ ήθελα". Ξέρω οτι θα μου πείτε ότι δεν υπάρχει "δεν μπορώ" ή ότι δεν με ενημέρωσαν σωστά. Λοιπόν, απαντάω ότι και ήθελα και είχα ενημερωθεί από πριν γεννήσω όσο πιο καλά μπορούσα (ιντερνετ, βιβλια, γιατροί, μαια).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Διακόψατε τον θηλασμό μέσα στους πρώτους μήνες?

 

Οι μήνες αυτοί θεωρούνται οι πιο δύσκολοι όσον αφορά την εδραίωση της γαλουχίας/θηλασμού και πολύ συχνά οι μητέρες διακοπτουν την προσπάθεια της εδραίωσής του, για διάφορους λόγους.

 

Τι έπαιξε ρόλο στην απόφασή σας? / Τι συνέβη στην περίπτωσή σας?

 

δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να υπάρξει δυνατότητα επιλογής περισσοτέρων επιλογών στην ψηφοφορία, θα είναι απαραίτητο να επιλέξετε μια.

 

:roll:Εμένα επαιξε ρόλο η αλεργία του μωρού στην πρωτεϊνη γάλακτος !!!Ετσι αναγκάστηκα να σταματησω να θηλαζω απότομα γύρω στους 4 μιση μήνες -με χάπια ......τώρα κοντεύει να χρονίσει και θέλω να σταματήσει τα υποαλλεργικά γάλατα και κρέμες πρώτων γιατί είναι ακριβά και δεύτερον γιατί αρχίζω να πιστεύω πως το νινάκι μου είναι απλά δυσκόιλίο...σνιφ τι στενοχώρια τράβηξα ....

:Pstilian
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα! αν επιτρέπεται γιατί?
Καλησπερα επιτρεπετε αλοιμονο....κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης επαθα καταθλιψη,ηθελα να πεθανω.Ολη η εγκυμοσυνη μου ηταν ενας αγωνας επιβιωσης για να καταφερω να παω οσο πιο μακρυα γινοταν.Το μωρο το πηραμε την 34 εβδομαδα ευτυχως υγιεστατο αλλα το κρατουσα σαν να ηταν ξενο σωμα,μια κουκλα.Μετα απο ενα εξαμηνο αρχισα να δενομαι μαζι του.Τωρα βεβαια πεφτω και στην φωτια για την κορη μου αλλα τοτε την εβλεπα σαν την αιτια της αρρωστιας....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σταμάτησα αναγκαστηκά στους 10 μήνες περίπου το θηλασμό, λόγο θεραπευτικής αγωγής που έπρεπε να ακολουθήσω και δεν μπορούσα να το αναβάλλω άλλο.

 

sammyj έχω ακούσει πως έχει συμβεί και σε άλλες μανούλες καλή μου κάτι παρόμοιο και είναι πραγματικά δύσκολο, χίλια μπράβο που το ξεπέρασες, να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και επαυξανω !!!συγχαριτήρια !!

καταλαβαίνω περίπου πως ενιωθες , γιατί εγω τα πέρασα μετα την αποτομη διακοπη του θυλασμου ....τελικα ολες μας εχουμε ενα κοινο σημειο να γινόμασρε πιο δυνατες..ΟΤΙ ΔΕ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ !!!τα λέω και γω σεμενα για να παιρνω δύναμη

:Pstilian
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και ολες να χαιρομαστε τα παιδια μας,ομως δεν ειναι δικο μου κατορθωμα.Μου δινεται λοιπον η ευκαιρια να ευχαριστησω και δημοσια το τμημα του Αιγηνιτειου (ψυχιατρους και ψυχολογους)που ασχολειτε αποκλειστικα με αυτες τις περιπτωσεις.Με στηριξαν με ολες τις δυναμεις τους γιατι δεν επρεπε να παρω φαρμακα,και μετα την καισαρικη μπηκα αμεσως σε αγωγη που κρατησε 1 χρονο.Σημερα δοξαζω το Θεο που βρεθηκαν αυτοι οι ανθρωποι στον δρομο μου,ειμαι υγειης και ζωντανη χαρη σε αυτους.Και να δωσω και ενα μηνυμα οτι η καταθλιψη στην εγκυμοσυνη ειναι συχνο φαινομενο,ειναι ασθενεια,υπαρχουν ειδικες δομες ΔΩΡΕΑΝ και εξαιρετικοι επιστημονες,αλλα ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ.Κι οταν υπαρχει υγεια ολα γινονται!Καλη χρονια σε ολες:P

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

την κορη μου τη θηλασα μονο 40-45 μερες κ οχι αποκλειστικα, εδινα απο την αρχη συμπληρωμα. οι λογοι βεβαια ηταν παρα πολλοι, κατ αρχας η ελλειπης ενημερωση, οι λαθος συμβουλες που ακολουθουσα, πχ 20 λεπτα στο ενα 20 στο αλλο, να τρωω μονο σουπες κλπ., το συμπληρωμα που ηταν ετοιμο απο τον αντρα μου ΄η την πεθερα μου πριν ακομα τελειωσω το θηλασμο, η πολυκοσμια στο σπιτι, με το παραμικρο κλαμα της μπεμπας ερχονταν ολο το σοι. μετα αλλος λογος η μια θηλη μου ειναι εισεχουσα και η αλλη επειπεδη και το μωρο στην αρχη τουλαχιστον δε μπορουσε να πιασει μονο του και τις τραβουσα με το θηλαστρο, μετα το μηνα επαθα και καταθλιψη. στις 39 μερες πεθαινει ενας ξαδερφος μου απ το σοκ το γαλα μειωθηκε κατα πολυ και πλαον το δικο μου γαλα ηταν το συμπληρωμα. συνεχισα προσπαθειες για επαναγαλακτισμο, αρχισα να ξαναθηλαζω κανονικα με ελαχιστο συμπληρωμνα για 2-3 μερες, μετα μου ματωσε τις θηλες, εβγαζα με το θηλαστρο αλλα δε μπορουσα να βγαλω πολυ και σε ολα τα γευματα, στις 50 μερες αρρωσταινει απο μυνηγγιτιδα, κι αυτο ηταν και το τελος του θηλασμου..

στο δευτερο παιδακι κι ενω ειχα βριε το φορουμ και ειχα μαθει αρκετα μου ματωσε τις θηλες απ την πρωτη μερα, πριν ακομα ερθει το κανονικο γαλα! του εδωσα για δυο μερες ξενο και λιγο απ το δικο μου που εβγαζα με το θηλαστρο, εκει απογοητευτηκα, γυρισαμε σπιτι και την επομενη μερα ηρθε κανονικα το γαλα μου κι απο τοτε θηλαζει αποκλειστικα εστω κι απο το ενα στηθος, γιατι το αλλο δεν το επιασε καθολου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και γω το ιδιο. ζητησα μονη μου απογαλακτισμο αμεσως μετα τον τοκετο. δεν ηθελα να θηλασω και δεν το εκανα .σε κανενα απο τα δυο μου παιδια. ηταν αποφαση μου και εγινε δεκτη και απο την μαια και απο τον γυναικολόγο και απο το περιβάλλον μου.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παρόλο που το μητρικό γάλα είναι ό,τι καλύτερο για τα μωράκια μας, φαίνεται να υπονομεύουν οι επαγγελματίες υγείας τον αποκλειστικό θηλασμό!

Εγώ από το μαιευτήριο ήδη είχα αρχίσει να δίνω στο παιδί συμπλήρωμα, μετά από συμβουλή της παιδιάτρου, παρόλο που είχα γάλα. Στη συνέχεια, όταν πια γυρίσαμε σπίτι και ήρθε ο ιδιωτικός παιδίατρος για να δει την μπέμπα, μου είπε οτι δεν έχω αρκετό γάλα (!) χωρίς να δει το στήθος μου και παρόλο που το παιδί δεν ήταν αδύνατο (3,450kg). Στο συμπέρασμα κατέληξε επειδή του είπα ότι η μπέμπα θέλει να είναι καμιά ώρα στο στήθος σε κάθε θηλασμό! Επίσης με συμβούλεψε να τη βάζω 10 λεπτά σε κάθε μαστό τη φορά και αν δεν χορταίνει να του δίνω συμπλήρωμα όσο θέλει. δηλαδή συμπλήρωμα απεριόριστα αλλά το μητρικό με το μέτρο!! Τι να πω, για καλή μου τύχη ζήτησα τη συμβουλή της μαίας μου, η οποία ευτυχώς με κατατόπισε και με καθησύχασε και έτσι καταφέραμε με τη μπέμπα να κόψουμε το συμπλήρωμα και πλέον έχει εδραιωθεί η γαλουχία και κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό. Αυτό που θέλω να τονίσω στις νέες μανούλες που θέλουν να θηλάσουν είναι ότι θα βρεθούν πολλοί αστοιχείωτοι ή πονηροί που θα σας πουν ότι δεν μπορείτε να θηλάσετε. Ζητήστε βοήθεια από άτομα που ασχολούνται με το θηλασμό: στο 99% των περιπτώσεων υπάρχει τρόπος να θηλάσουμε και να δώσουμε στα μωράκια μας αυτό το πολύτιμο δώρο. Αφού τα κατάφερα εγώ, που όλοι μου έλεγαν ότι δεν έχω γάλα (και σε κάποιο σημείο όντως δεν είχα, αφού το παιδί χόρταινε με το συμπλήρωμα), μπορείτε κι εσείς! Άντε τώρα, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι που τα θυμήθηκα! Το τί παραπληροφόρηση υπάρχει είναι απίστευτο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς δεν τα θήλασα τα δυδυμακια μου... και πόσο με πονάει αυτό να ξέρατε..

Ειχα παρακολουθήσει τα πάντα ήμουν σίγουρη για τον εαυτό μου μα με το που ηρθαμε σπίτι πελάγωσα τα χασα αυτα δεν πιαναν θηλη και τσιριζαν γιατι πεινουσαν τα έδιναν και στην κλινικη ξένο γάλα ψυχολογικα ήμουν ράκος με καισαρικη και πόνους και οταν μετα δυο εβδομάδες το συνειδητοποίησαοτι δεν τα βαζα καθολου στο στήθος το γάλα εφτασε να ειναι σταγονες.

εβγαζα με το ζόρι με το θήλαστρο και έδινα λίγα ml μια τον έναν και μια τον αλλον.. για καμια δεκαρια μερες.

επειτα προσπάθησα να κάνω επαναγαλακτισμο με το επαγγελματικό θήλαστρο, ατέλειωτες αντλήσεις, άγχος 2 εβδομάδες κ τελικά δεν άντεξα και τα παράτησα..

Ισως αν ειχα αντέξει λιγάκι παραπάνω κ αν ειχα πιο πολυ χρονο να είχα πετύχει τον επαναγαλακτισμο..

Ο Γυναικολόγος μου μου λεει να μην το σκέφτομαι κ να μην με στεναχωρει γιατι στα μάτια του είμαι μια ηρωίδα που καταφερα να φέρω στη ζωη 2 υγιεστατα δίδυμα αγοράκια μα εμενα ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ.......

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
:roll:Εμένα επαιξε ρόλο η αλεργία του μωρού στην πρωτεϊνη γάλακτος !!!Ετσι αναγκάστηκα να σταματησω να θηλαζω απότομα γύρω στους 4 μιση μήνες -με χάπια ......τώρα κοντεύει να χρονίσει και θέλω να σταματήσει τα υποαλλεργικά γάλατα και κρέμες πρώτων γιατί είναι ακριβά και δεύτερον γιατί αρχίζω να πιστεύω πως το νινάκι μου είναι απλά δυσκόιλίο...σνιφ τι στενοχώρια τράβηξα ....

 

Θηλαζω 9μηνες αλλεργικό μωρό. Η λύση είναι αποχη της μητερας από πρωτεινες γάλακτος και όχι διακοπή του θηλασμού και υποαλλεργικά γάλατα. Ο θηλασμός είναι φαρμακο για τα αλλεργικά μωρα. Δε το λέω για να σε κρίνω απλά ηθελα να το σημειωσω γιατι μπορει να διαβαζουν μητερες με αλλεργικα μωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...